SER: controle op fusies en massale ontslagen Tweede Kamer akkoord met olie- en gasmaatregel Terugkerende toeristen: ISRAËL TOONT ZELFVERTROUWEN Ook vakbonden krijgen recht van enquête Israëliërs staan pal achter hun regering Onrust in Brussel door anonieme dreigementen Kopersstaking aardappelen gevraagd Vannacht ratelen de wekkers weer Vakbeweging in ons land is niet rijk Alleen PvdA, PSP en CPN tegen 80 TEGEN 61 O 1 KiVlMJlliN ïe"mln"°tr,dr"mec.,"""'",0rPen' IHEUWELEIDSECOURANT 7 VRIJDAG 26 MEI I96T De eerste Israëlische „vluchteling etj es" zijn in ons land, aangekomen. Gisteren arriveerden zij op Schiphol: David (anderhalf) en Ankala (tweeënhalf) Meier. Hun moeder had hen naar haar ouders in ons land gestuurd in verband met de dreigende situatie in het Midden-Oosten. Grootvader wachtte hen op (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Kennelijk aange stoken door het zelfvertrouwen en de kalmte van de bedreigde Israë liërs kwam gistermiddag om kwart voor vier een allerminst uit het lood geslagen groep vakantiegan gers met een KLM-lijntoestel aan uit Tel Aviv. Bij de begroeting in de aankomsthal leek bij de familie leden wèl een zekere spanning te zijn gebroken. De Israël-reizigers hadden hun acht tien dagen durende vakantie niet hal verwege of bij het begin afgebroken, in tegenstelling tot groepen buiten landse toeristen. Tot de laatste dag wa ren lij gebleven. Niemand wilde eer der naar huis terug. Mobilisatie-sfeer Hun indrukken. De heer F. van We zel: „Vrijdag waren we nog in de buurt van Gaza. We zagen toen al Israëlische tanks oprukken in de woestijn. In de straten van Tel Aviv was het de laatste dagen stiller dan gewoonlijk; wel zag je mensen op straat van minuut tot minuut het nieuws volgen via draagbare radio's. M'n vrouw is 's nachts een paar keer wakker geworden van het ver trek van mannen naar het leger. Een Israëliër heeft me verteld dat de mobi lisatie bestaat uit drie fasen, en dat de laatste nog niet is ingegaan. De stemming is niet opgewekt, maar er is geen paniek. De mensen vertrou wen op het leger. Het is een fan tastisch volk." Mevrouw C. Chalij-Haarmaker uit Bilthoven vertelt dat de jongemensen uit het straatbeeld verdwijnen, omdat ze worden opgeroepen door het leger. „Ook in ons hotel was maar weinig personeel. Bij het vertrek vanmorgen moesten we zelf de koffers dragen." Ze had in de kranten gelezen, dat er wordt gehamsterd en dat het mi nisterie van economische zaken en heeft doorgewerkt om de groothandel weer te laten bevoorraden. Bewonderenswaardig De heer J. v. d. Sluis uit Oss zegt: „Het is bewonderenswaardig dat de mensen geen angst tonen, en zoveel vertrouwen hebben, vooral in hun le ger. De crisis lijkt meer dan het is, zeggen ze." „Wij merkten dat de toestand gespannen werd omdat onze buschauf feur werd opgeroepen", vertelt de lieer G. J. J. A. Delfgauw uit Oegstgeest. „Binnen een paar dagen wisselden we zelfs vijf maal van chauffeur, omdat de een na de ander in dienst moest. Verder waren er de bekende tonelen van gevorderde taxi's en het staken van autobusdiensten. Maar de bevol king blijft hulpvaardig en vriendelijk, toch een wat gedrukte Voorzorg Onder de passagiers die gistermid dag uit Israël terugkwamen, bevonden zich ook de eerste „vluchtelingetjes". Het waren de tweeëneenhalf jaar ou de David en zijn broertje Elkana van anderhalf, die door hun grootvader, de heer F. Raszewsky, directeur van een Amsterdamse confectiefabriek, op Schiphol werden afgehaald. De dochter van de heer Raszewsky, woonachtig en gehuwd in Israël, gaf haar beide zoontjes gisteren uit voor zorg voor mogelijk gevaar op het laatste ogenblik mee aan haar vrien din, mejuffrouw M. Maijer, die naar Nederland terug ging. Met het toestel kwam ook aan me vrouw Van der Rest uit Den Haag, die volgens haar in de hal wachtende fami lieleden plotseling naar Nederland is gekomen, met het oog op de gespannen situatie. Haar man is employé van de KLM in Tel Aviv. Is zij in opdracht van de KLM met haar kind uit Israël vertrokken? Ze weigert te antwóorden. „Geen commen- (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het bedrijfsleven georganiseerd in de Sociaal- Economische Raad is voorstander van het invoeren van een wet telijk enquêterecht, waarvan ook de werknemersorganisaties ge bruik kunnen maken. Volgens het SER-advies, dat vandaag aan de minister van justitie is uitgebracht, kan in de toekomst een cen trale organisatie van werknemers, welke meent dat bij een bepaalde onderneming sprake is van wanbeleid of wantoestanden langs ge rechtelijke weg een onderzoek (enquête) en passende maatregelen eisen. De SER neemt hiermee in grote lij nen de voorstellen over, die de staatscommissie Verdam Inzake het enquêterecht aan de regering heeft gedaan. De raad stemt in met de inschakeling van een gespecialiseerde, centrale rechter, namelijk de Onderne mingskamer bij het Gerechtshof te Amsterdam, om uitspraak te doen in gevallen van verzoeken om enquête en het treffen van voorzie ningen in de ondernemingen. Vakcentrale s De verzoeken van een enquête moe ten vantevoren schriftelijk hun be zwaren tegen het beleid aan direc tie en commissarissen kenbaar ma ken. Wordt aan de bezwaren niet of onvoldoende tegëmoetgekomen dan volgt de aanvrage van een en quête en begint de Ondernemings kamer een onderzoeke, dat het wanbeleid of de wantoestanden al of niet moet aantonen. De vakcentrales kunnen hier initiatie ven ontwikkelen, maar zij moeten daarbij gesteund worden door aan gesloten vakorganisaties, die werk nemers werkzaam in de betrokken onderneming tot haar leden kunnen rekenen. De vakcentrales kunnen alleen een verzoek tot enquête indienen, gehoord de ondernemings raad. De vakorganisaties krijgen zo formeel de plaats, die zij in de praktijk in feite innemen. Voor organisaties, die niet aangesloten zijn be een vakcentrale (categorale organisaties), staat de mogelijk heid open, zich tot de procureur- generaal te wenden, die evenals de centrale organisaties en de aan deelhouders, een klacht bij de J kamer kan indienen. Scherp wijzen de werkgeversvertegen woordigers in de SER een onder zoek af bij buitenlandse vestigingen van Nederlandse ondernemingen. De vakbeweging wenst dit recht echter gehandhaafd te zien voor uit zonderlijke gevallen. Het verslag van een enquête wordt ter inzage gelegd bij de griffie van de Ondernemingskamer. Recht op inzage hebben de vennootschap, haar bestuurders en commissarissen en degenen, die om een enquête hebben gevraagd. De kamer kan het verslag ook aan anderen en zelfs aan iedereen ter inzage geven. In sommige gevallen zou het aanbeve ling verdienen slechts een gedeelte van het verslag aan derden ken baar te maken met het oog op gede tailleerde bedrijfsgegevens, die uit concurrentie-overwegingen zo mm mogelijk naar buiten moeten ko men. Op schending van geheimhou dingsplicht zou in de wet een strafsanctie gesteld moeten worden. de commissarissen, van de vergade ring van aandeelhouders of van enig ander orgaan van de ven nootschap. Hiervan zijn niet uitge zonderd zaken als massaal ontslag, fusie, sluiting, sanering enz. Ook kan de rechter overgaan tot schorsing en ontslag van bestuur ders of commissarissen, tot tijde lijke afwijking van de akte van op richting of ontbinding van de ven nootschap. De raad gaat er mee akkoord, dat bij de bevoegdheid tot vernietiging van besluiten van een vennootschap voorziohtig moet worden gehandeld. De uitspraak van de rechter zou ook een bevel kunnen inhouden tot het treffen van een nadere regeling binnen een bepaalde termijn. Mocht de venootschap niet aan dit bevel voldoen dan verbeurt zij een bij beschikking vast te stellen dwangsom of is ingrijpen van de Ondernemingskamer alsnog moge lijk. De werkgevers wijzen hierbij het aan tasten van de beleidsvrijheid van de ondernemer door de Onderne mingskamer radicaal af. Het be hoort niet tot de taak van de rech ter een onderneming te besturen. De rechter moet zich beperken tot de controle-achteraf. Lichtere voor zieningen dan in geval van wanbe leid of wantoestanden behoren niet tot de bevoegdheid van. de kamer. Een of enkele onjuiste of ongeluk kig uitgevallen besluiten leveren zonder meer nog geen „wan toestand" op. Tegen zeer ernstige toestanden moet de rechter optreden met zeer rigou- Wiesenthal geen dossier Kielmansegg MAASTRICHT Nazi-jager ir. Si mon Wiesenthal heeft gisteren gezegc' geen dossier te hebben van Afcent-be- velhebber, de Duitse generaal von Kiel mansegg. In een toespraak op het con gres van de Nederlandse Vereniging van ex-politieke gevangenen te Maastricht, zei Wiesenthal de Duitse generaal slechts te kennen uit de pers. Hij verklaarde voorts dat de huidige Duitse jeugd niet slecht is. Wiesenthal betoogde dat men deze jeugd vertrou wen moet schenken omdat anders het zelfde klimaat zou worden geschapen dat voor de Eerste en Tweede Wereld oorlog heerste. Hij is voorts er vast van overtuigd dat Hitiers rechterhand Bormann, nog in leven is. De president van Paraguay A. Stroessner, die van Duitse afkomst is, houdt Bormann de hand boven het hoofd, aldus Wiesenthal. reuze maatregelen. Bij minder ernstige toestanden, die echter voor bepaalde werknemers ernstig na deel meebrengen, zal het burgerlijk recht voldoende uitkomst bieden, al dus dit deel van de raad. De raad kondigt op korte termijn de adviezen aan de regering aan over de hoofdstukken in het rapport-Ver dam, inzake ondernemingsraden en de structuurwijziging van de N.V. Vernietiging De bevoegdheden van de Onderne mingskamer strekken bijzonder ver. Indien wantoestanden of wanbeleid is bebleken dan kan de rechter voorzieningen treffen in de vorm van schorsing of vernietiging van een besluit van de bestuurders, van EILAT IS NE EEN SPOOKSTAD Warenhuizen werden ontruimd BRUSSEL De Belgische hoofdstad is gisteren geplaagd door een serie mel dingen over bomaanslagen op de wa renhuizen Nopri, La bourse en de stu dio's van de Belgische radio en tele- De Nopri werd tegen twaalf uur overhaast ontruimd, nadat een koopster bij een kassa een kaartje had gevonden met de waarschuwing, dat er een bom in het pand was geplaatst. Een half uur later liet men het nabij gelegen warenhuis. La bourse ontrui men en om twee uur volgde een ev atie van de meeste studio's van de BRT, elders in de stad, eveneens een anonieme waarschuwing. Er zijn ook arrestaties verricht: een jongeman die vuilnisemmers in brand stak en één die een fles benzine bij zich had. Het parket in Brussel heeft voorts een dertigtal huiszoekingen gedaan ii bureaus van een „comité voor de vrij heid der volkeren" en bij leiders ei leden van deze organisatie. Op basis van de jongste gegevens EI LAT/JERUZALEM - Pc 13.000 inwoners tellende vakantie- en havenstad Eilat, de enige haven die Israël toegang verschaft tot de Rode Zee, ziet er uit als een spook- stad. Woensdag is een laatste groep van 20 toeristen aangekomen. De zes dagelijkse vluchten naar Tel Aviv zijn voortdurend volgeboekt. Geen schip is aangekomen of vertrok ken sinds president Nasser de blok kade van de Straat van Iran, die 175 km naar het Zuiden ligt, heeft bekendgemaakt. Voedselvoorziening Israël heeft gisteren de particuliere autobezitters ingeschakeld om de voedselvoorziening op gang te hou den. De autobezitters werden woens dag per aangetekende brief opge- Vr ij williger.s Israëliërs uit alle lagen van de bevol king hebben zich achter de regering geschaard. De regering zegt dat zij wordt bestormd door vrijwilligers, onder wie studenten, huisvrouwen en gepensioneerden, die voor defen sie willen werken. Vijftig tieners hebben zich gemeld bij het hoofdpostkantoor van Jeruzalem om te helpen bij het sorteren van de post. Een man bood zijn drie bloed honden aan voor de actieve dienst. Hij zei dat de dieren op 100 meter afstand infiltranten ruiken. Op de vliegvelden is het nog stikvol. Alle toestellen naar het Westen zijn volgeboekt. De buitenlandse loeris ten blijven het land verlaten op ad- "ies van hun regeringen. Nationale eenheid roepen zich in Jeruzalem te melden Gisteravond werd in Jeruzalem verno inlijving in een noodtransport- Na het inteniseve hamsteren van de laatste dagen rijden overal vracht wagens heen en weer. David Golan, directeur-generaal van het ministerie van hndel en nijver heid, heeft gezegd dat er voorraden1 kabinet van nationale eenheid in voorbereiding is. Negen- dertig Israëlische Joden en Arabie ren hebben gisteren een petitie aan de paus gestuurd en aaji de leiders van de grote mogendheden „opdat hun stemmen gehoord worden ter- wille van de vrede". CONSUMENTENORGAAN: DEN HAAG Zet de komende we ken rijst, macaroni, spaghetti en an dere meelspijzen op het menu, nu aardappelen zo onrustbarend duur ge worden zijn. Aldus een advies van het Consu menten Contact Orgaan. Het mee.nt, dat het teruglopen van de vraag naar aardappelen de prijs zal drukken. De prijsstijging is volgens het CCO niet alleen een gevolg van de voorraadkos- ten en de grote export, maar ook van speculaties in de handel. beeft de directie van Innovation de vol gende balans van de ramp gepubli ceerd: totaal aantal doden en ver misten 357, t.w. onder het personeel: 62 vermisten, 9 doden geborgen en 31 gevallen die nog nagegaan worden; on der de bezoekers: 250 vermisten en 5 geborgen doden. Eerst thans blijkt dat zich onder de slachtoffers ook drie Nederlanders be vinden. Volgens het Nederlandse con sulaat in Brussel zijn dat: de 77-jarige mevrouw De Bruijn uit Roosendaal, de heer Hilhorst en mevrouw Eerd- mans, beiden woonachtig in Brussel. Morgenochtend in alle vroegte zullen weer tienduizenden, misschien honderdduizenden wekkers het Nederlandse leger van sportvissers wakker maken, dat zich dan in een mum van tijd gereed maakt om de jaarlijkse grote aanval op de onderwaterfamilie Vis te beginnen. Dagenlang al heeft dat machtige leger naar schatting zeshonderd duizend sportvissers in totaal) een sterk verminderde belangstelling getoond voor de gewone dingen van het dagelijkse leven. Vannacht gaat het hengelseizoen weer open, dat is vijf dagen eerder dan normaal en bovendien op de vrije zaterdag! En dan moet alles klaar zijn. Dan mag aan het vistuig niets meer mankeren. Dan moet het gerei, tot in de puntjes verzorgd, gereed staan om zonder verder omzien meegegraaid te kunnen worden voor de vroege tocht naar de stille waterkanten. Nog slechts enkele uren nu en het is met de rust van de familie Vis, van welk soort, slag of kaliber ook, weer voor lange lijd gedaan IN STAKINGSKAS NKV f 7 MLN. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De Nederland se vakbeweging is niet r\jk. Het Nederlands Katholiek Vakver bond, dat ongeveer 400.000 leden van aangesloten bonden telt (een derde van het totaal aantal ge organiseerde werknemers) heeft gemeenschappelijke stakings kas van 7 miljoen. De 24 aange sloten bonden hebben samen nog en reserve vn ƒ40 miljoen. Dat de Nederlandse vakbeweging niet zo rijk is als sommige vakver bonden in het buitenland, Is een ge volg van het feit, dat de Neder landse vakbeweging zich nooit heeft gedragen als een beroepsmatige on dernemer, die zelfstandig zaken doet Naar het oordeel van de heer J. van Dorp, penningmeester van het NKV, valt ook voor de toekomst geen rijk dom te verwachten. Hoewel het georganiseerd zijn voor de werknemers nog van groot belang is, wordt de noodzaak minder sterk gevoeld. Welsiwaar stijgt het ledental- nominaal nog wel, maar procentueel gelet op de bevolkingsgroei is er een stilstand. De stijgingen, die zich voor doen zijn incidentele oplevingen ten ge volge van actuele problemen. Was voor de oorlog 2 pet van het loon een normale contributie, thans is het gemiddelde niet veel meer dan 1' pet Bij het NKV is op dit moment de gemiddelde contributie niet meer dan 1,20 per week. Zuiniger Dc 24 NKV-vakbonden, die er op het ogenblik nog afzonderlijke hoofd kantoren, ledenadministraties, boekhou dingen enz. np na houden, overwegen thans de werkzaamheden meer te gaan samenvoegen. Hongerstaking niet vóór Hoge Raad DEN HAAG De hongerstaking van de „Werkgroep honger" zal van morgenochtend acht uur tot zondag avond zes uur worden gehouden op de Lange Vijverberg in Den Haag. De werkgroep wilde de demonstratie, een. solidariteitsactie met slachtoffers van de hongersnood, houden op de trappen van het gebouw van de Hoge Raad, maar hiervoor kreeg ze geen toestem- Een Arabisch lid van het Israëlische parlement, Elias Nakhmeh, heeft een beroep gedaan op de Arabische bevolking van Israël de staat t.e hel pen verdedigen. Actie Nes Am min Nes Ammim, de Nederlandse afdeling van de „Internationale Christelijke Nederzettingen in Israël" is een actie begonnen onder het motto „vrede voor Isi'aël". ^■s Ammim wil handtekeningen ver zamelen en een bedrag dat door de i regering van, Israël mag worden be- steed voor een „vredelievend doel". Voor dit doel heeft de stichting j (Noordsingel 11 in Rotterdam) het i gironummer 55556 open gesteld. I (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regeling van de voorwaarden voor de opsporing en winning van olie en aardgas in „onze" Noordzee heeft gisteren in de Tweede Kamer met 80-37 stemmen de eind streep gehaald. De PvdA, PSP en CPN waren tegen. De PvdA heeft tot het laatst gepro beerd te zorgen dat de staat een grote re vinger in de pap zou krijgen. De heer Oele diende twee motoes in. Eén is verworpen en de tweede is aange houden. De eerste motie verzocht de regering om straks niet ineens voor het hele Nederlandse deel van het continen tale plat opsporingsvergunning te verlenen, maar ten hoogste voor de helft. De bedoeling was duidelijk: de staat zou voor het tweede deel bete- -e voorwaarden kunnen bedingen. Maar minister De Block (economi sche zaken) en de Kamermeerder heid meenden, dat de helft van de bodemschatten niet voor onbepaal de tijd onaangeroerd mag blijven liggen. Dan zou de waarde dalen. Ichterdeu r De tweede motie-Oele behelsde 'net verzoek de NV Staatsmijnen in beginsel in staat te stellen om in alle 'asen aan onderzoek en winning op 'iet Nederlandse plat deel te nemen. De KVP-er Nelissen noemde de mo tie een poging om het systeem van de algemene maatregel van bestuur te doorbreken en via een achterdeur de staatsdeelneming naar binnen te halen. Zo dachten ook minister Dei len alle vergunninghouders (dus niet alleen de binnenlandse, maar ook de OPT Hr I T I in If "11 /TTT^TVr buitenlandse) aan vennootschapsbelas- Het ligt in de bedoeling hiervoor zo snel mogelijk een wijziging van de wet op de vennootschapsbelasting in te dienen Kan dat niet tijdig z'n beslag krijgen, dan zal ten behoeve van de Nederlandse ondernemingen de ven nootschapsbelasting tijdelijk worden gereduceerd. De Kamer, die woensdag tegen de bevoordeling van de buitenlandse on dernemingen bezwaar had gemaakt, toonde zich erkentelijk voor deze toe zegging. Waarde goudvondst in Groningen valt tegen GRONINGEN De waarde van de in Groningen gevonden gouden mun ten valt tegen. Dit is de conclusie van dr. H. E. van Gelder, directeur van het Koninklijk kabinet voor munten en penningen, die de gouden munten heeft onderzocht. Block en de Kamermeerderheid er Deze tweede motie-Oele zou zeker zijn verworpen als mr. Imkamp van D'66 niet het denkbeeld had geopperd om de beslissing uit te stellen tot de behandeling van het wetsontwerp be treffende de kapitaalvoorziening de Staatsmijnen (omzetting van desbetreffende rijksbegroting in een aandelenkapitaal). Ter toelichting op zijn suggesties zei mr. Imkamp, dat de gedachte van de motie: geen discriminatie van de Staatsmijnen ten opzichte van de binnen- en buiten landse oliemaatschappijen, zijn fractie wel aanspreekt, 't Was kennelijk de bedoeling van D'66 om de vorige maand opgebloeide vrijage met de PvdA niet al te abrupt af te breken Spoed Minister De Block noemde het jaar de uiterste termijn om met de ontginning van onze Noordzee een be gin te maken Uitstel met weer een I De goudvondsten werden vlak voor jaar van de exploratie heeft verlra- j Pinksteren gedaan door B. Noorman, zijn buurman J Kok en een kleinzoon ging van de exploitatie tot gevolg dat betekent dat de contante waarde van de bodemschatten daalt en de lage re inkomsten later binnenvloeien. Als voor 1968 de helft van het plat wordt uitgegeven, levert dat de staat al een 30 miljoen aan bonus op. Om discriminatie te voorkomen zul- laatste. Het waren er in totaal Dr. Van Gelder constateerde dat de munten (19 20 karaats goud) dateer den van 1395 tot 1425. De handelswaar de wordt getaxeerd op ƒ100,- tot 200 per munt

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7