RUSLAND: GEEN BELANG BIJ GROTE BRAND 595.- Commentaar JAM!N krant van FORMAAT Evacuatie Amerikanen Oe Thant in New York Luns: begrip actie buiten VN om LewensteirT Noblesse 141 vol automatische zig-zag machine Ontslag voor 130 man Bejaarde bedwelmd en beroofd van f 2000 Vrijdag 26 mei 1967 48ste jaargang i Rottetdaranw J Oordts Dagblad F Hieuwt l CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastlch I* ghebleve miin hort In teghenspoetl Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ENIG OPTIMISME BIJ WAARNEMERS VAN HET WESTEN TE MOSKOU MOSKOU/NEW YORK/KAIRO Waarnemers verwach- ten, dat Rusland Egypte en Syrië in zeer diplomatieke taal te verstaan zal geven, dat niemand gebaat is bij een militaire con frontatie in het Midden-Oosten. Mogelijk wordt de boodschap overgebracht door de Egyptische minister van defensie Badran, die thans in Moskou besprekingen voert. De Russen zouden buitenlandse diplomaten hebben laten weten, géén belang te hebben bij een „grote brand". Zij zouden pogin gen doen, de spanning, te vermin deren, zonder af te wijken van principiële steun aan de Arabi sche zaak. Hoewel Moskou niet reageert op het Franse voorstel inzake een topconfe rentie van de Grote Vier menen wes telijke diplomatieke waarnemers inde Russische hoofdstad, dat er reden is voor enig optimisme. Uit gesprekken tussen de Britse mi nister Brown en diens Russische col lega Gromyko bleek, dat Rusland Vietnam verreweg als de grootste be dreiging voor de wereldvrede be schouwt meer dan de huidige moei lijkheden in het Midden-Oosten. Egypte heeft herhaald, dat Israëli sche pogingen de blokkade van de Golf van Akaba te doorbreken als een oorlogsdaad beschouwd worden. Po gingen van vreemde mogendheden, Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam'- I I stfaat: I Israël via de Golf van Akaba van stra tegische goederen te voorzien, zullen als een onvriendelijke daad worden aangemerkt. Deze mededeling kwam kort nadat bekend was geworden, dat Amerika van Egypte geëist zou hebben, de VN- vredesmacht naar de door Nassers troepen bezette stellingen ^e laten te rugkeren, totdat de vrije vaart door de Golf van Akaba Intussen was ook bekend geworden, dat vrouwen, kinderen en verwanten van Amerikaanse functionarissen Egypte binnen 48 uur moeten verla ten. Het betreft 400 mensen. Uit Is raël worden 120 bloedverwanten van Amerikaanse diplomaten geëvacueerd. Oe Thant, die gisteravond te New York uit Kairo terugkeerde, zal schrif telijk aan de Veiligheidsraad verslag uitbrengen over zijn gesprekken met president Nasser. De raad zal op z'n vroegst morgen bijeenkomen. Blijkt uit het rapport, dat er geen onmiddellijk oorlogsge vaar bestaat, dan zal wellicht pas maandag worden vergaderd. Nasser zou de secretaris-generaal heben verzekerd, met de VN te willen samenwerken. Egypte zal echter zijn troepen in Gaza en Sinaï handhaven de doorvaart van Israëlische sche pen naar de Golf van Akaba blijven blokkeren. President Johnson kreeg van Israël de toezegging, dat het zelfbeheersing zal blijven betrachten in het conflict met de Arabieren. Hij sprak met mi nister Eban, die via Parijs en Lon den naar Washington reisde. Later vertrok Johnson voor een kort bezoek naar Canada. Hij sprak ter gelegenheid van de 'Amerikaanse dag' op de wereldtentoonstelling te Mon treal. In de buurt van Ottawa confe reerde hij met premier Lester Pear- Israël ontkent, dat er incidenten zijn geweest langs de grens bij Gaza. Wel plaatsten uit Jordanië afkomsti ge terroristen explosieven op Israëlisch grondgebied. Irak heeft het aanbod van Jorda nië afgewezen, troepen in dat land te legeren. Het aanbod zou 'te laat' zijn gekomen. Tunesië, dat twee jaar geleden brak met de Arabische Liga, zal elk land steunen, dat de kans loopt door Israël te worden aangevallen. Syrië heeft alle eenheden van de burgerwacht, het Volksleger genaamd, opgeroepen. Deze strijdmacht van meer dan 250.000 man wordt uitge rust met wapens en munitie. Iets warmer DE BILT Ten westen van de Britse eilanden bevindt zich een lagedruk gebied, dat maar weinig van plaats ver andert. Rond dit lagedrukgebied trok in de afgelopen 24 uur een actieve rand- storing van de Golf van Biscaje via Zuid-Limburg naar Duitsland. Deze sto ring bracht vooral in de oostelijke helft van het land langdurige regen en plaat selijk werd daar 15 mm neerslag ge meten. Inmiddels blijft de luchtdruk in de om geving van de Golf van Biscaje. dalen, waardoor de wind in ons land naar zuid west tot zuid zal krimpen. Hiermee wordt dan warmere, maar enigszins on stabiele lucht naar ons land gevoerd, waarin morgen naast opklaringen ook enkele buien zullen voorkomen. De tem peraturen worden hoger. DE BILT Wisselende bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Overwegend matige naar zuid west tot zuid krimpende wind. Hogere middagtemperaturen. onder 20.43. Maar Prinses Margaret van Engeland heeft in Balmoral, Noord-Ierland, de Royal Ulster Agricultural Society's Centenary-show be zocht. Toen zij van Heathrow AirportLonden, daarheen ver trok had haar hoed de meeste aandacht. Het loas een opvallen de strohoed, voorzien van een breed lint met nopjes. WINDSOR BANKSTEL prachtige Draion bekleding zeer mooie uitvoering in eiken, met dons kussens. BULTHUIS DEN HAAG Het totale tegoed van de Zilvervlootspaarders (de jeugd- spaarovereenkomsten) bedroeg op 30 juni 1966 ruim 494 miljoen gulden. Het gemiddelde tegoed per deelnemer was rond 703. Ten opzichte van 30 juni 1965 is dit een stijging van bijna veer tien procent. Het aantal deelnemers was vorig jaar 704.000. Novel eist van Garrison e.s. 50 min. dollar NEW ORLEANS Gordon Novel, een door Jim Garrison gezochte getui ge in zijn onderzoek naar de moord op president Kennedy, heeft een eis voor meer dan 50 miljoen dollar schadever goeding ingediend tegen de officier van justitie van New Orleans en een privé-groep die het onderzoek finan cieel steunt. Novel eist tien miljoen dollar van Garrison en een miljoen dollar van ie der lid van de groep „waarheid en consequenties" omdat Garrison door verdachtmakingen zijn eer en goede naam zou hebben aangetast. De groep bestaat uit ruim 50 zakenlieden. Een vliegtuig, uitgezonden om de juiste positie te bepalen van Gipsy Moth IV, waarmee de eenzame zeiler Sir Francis Chichester onderweg is naar Engeland, ontdekte het schip ruim zeshonderd kilometer van Plymouth. Om te laten zien, dat het hem goed gaat, zwaaide Sir Francis zeer geestdriftig naar de bemanning. Bijzondere omstandigheden voorbehou den kan hij dit weekeinde in Plymouth worden verwacht. Bij veto VN-optreden in M.-Oosten (Van onze parlementsredactie) DEN HAikU Als de Veiligheids raad als gevolg van een veto geen aktie kan ondernemen tegen de afslui ting door Egypte van de Golf van Akaba, dan heeft Nederland er begrip voor als de westelijke mogendheden buiten de VN om tot een aktie over gaan. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Luns gisteren verklaard tijdens het debat in de Tweede Kamer over de toestand in het Midden-Oosten. Veel aktie van de kant van de VN verwachtte minister Luns niet. Rus land is er tegen en ook Frankrijk voelt er niet veel voor. De Nederlandse regering zou het op prijs hebben gesteld, dat secretaris generaal Oe Thant de Algemene Ver gadering had geraadpleegd alvorens de VN-troepen uit de strook van Gaza terug te trekken. Is deze terugtrekking niet te snel gegaan? Evenwel: de troepen werden be stookt met Arabische granaten en de secretaris-generaal voelde zijn verant woordelijkheid voor het welzijn van zijn mannen zwaar. „Maar wat zijn het dan voor troepen als ze er vandoor gaan, wanneer er met granaten wordt gegooid", wilde de ch-afgevaar- digde jkvr. Wttewaall van Stoet wegen weten. Minister Luns legde uit, dat de VN-vredesmacht nooit een vecht- apparaat heeft willen zijn, maar alleen een buffer tussen Isaël en Egypte. De minister kon nog niet bekijken of Rusland inderdaad zou willen deelnemen aan een vier-mogendhe- denconferentie, als door Frankrijk is voorgesteld. De houding van de Sow- jet-Unie is nog onduidelijk. Er is dui delijk sprake van contact tussen Moskou en Cairo, maar hoever dat gaat kan niet worden overzien. Als Rusland Egypte zou blijven steunen en zelfs aanmoedigen, lijkt de kans op een vreedzame regeling geringer dan ooit. Met de Kamermeerderheid achtte mr. Luns het openhouden van de Golf van Akaba een levensbelang Voor zover bekend drijft Israël de zaak daar niet op de spits. Er zijn geen Israëlische schepen op weg naar Eilath, wel schepen van andere natio naliteit. „Als die de pas wordt den, wordt de toestand wel erg kri tiek", vreesde minister Luns. Voor Ne derlandse schepen is nog geen regeling getroffen. Slechts één Nederlandse maatschappij heeft een dienst op Eilath. De PSP-er Lankhorst vroeg zich tot ergernis van de socialist Goedhart af of ook Israël geen dingen heeft gedaan die het conflict hebben verscherpt. Minister Luns antwoordde, dat Israël zich ten aanzien van Egypte sedert 1956 zeer op de vlakte heeft gehouden. De Israëlische reactie op be paalde handelingen van Syrië is daar entegen eenmaal wel bijzonder fors ge weest en in de VN heeft Nederland daar toen ook z'n afkeuring gesproken. west-duits fabrikaat SCHIEDAM Bij de Nederlandse Klinknagelfabriek in Schiedam zullen i 130 mensen worden ontslagen. De fabriek is genoodzaakt haar deuren te slui- I I ten door de scherpe concurrentie uit het buitenland en de toenemende kosten stijgingen. De directie deelde mee dat de bedrijfsresultaten de laatste jaren beneden de verwachting zijn gebleven. De produktie wordt overgebracht naar het moederbedrijf in Helmond, de Nederlandse Schroefboutenindustrie NV. Het personeel is van de voorgenomen maatregelen op de hoogte gesteld. Met de vakverenigingen is overleg gaande over te treffen afvloeiingsregeling. Koningin Juliana, die thans te rugkeert van haar bezoek aan verscheidene emigrantencentra in Canada, viel overal een en thousiaste ontvangst ten deel. Zo ook, toen zij in Brantford Town ship Ontario, de fabrieken van Niemeyer bezocht. NIEUW DELHI De Indiase mi nister van financiën, Desai, heeft i gekondig dat zijn land de fensie-uitgaven dit jaar met 60 mil joen rupee (28,5 miljoen gulden) zal besnoeien. 15 siersteken w.o. blindsteek LE WENSTE IN Leiden Maarsmansteeg 8 Lel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21 Leimuiden tel. (01721)'412 In Boedapest ivordt nog Nederlands gesproken - pag. Kernmerk. Wantoestanden in een be drijf? De arbeider kan er via zijn bond in de toe komst mee naar de rechter lopen. Althans - dat is de strekking van een SER-ad- vies, waarover méér op pagina 13. •fe Lekker spotten met de kunst - pag. Radio TV. Thuiskomst WANNEER onze Koningin mor- genochtend weer in het vader land terugkeert, heeft zij een uiterst belangrijke reis door Canada ach ter de rug. Met Canada verbinden ons vorsten huis bijzondere banden door de gastvrijheid die het in moeilijke ja ren jegens ons koninklijk gezin heeft betoond. Maar banden met Canada zijn er voor ons allen ook door de omstan digheid dat zovele landgenoten ginds een nieuwe toekomst hebben gevonden. Wij weten niet wat in onze Konin gin méér te bewonderen: de wijze waarop zij het vermoeiende van een reis als deze weet te doorstaan of de hartelijkheid waarmee zij ook dan van haar belangstellende ge zindheid blijkt geeft. Waarom echter een keus gemaakt? Wij hebben haar lief om beide. En wanneer zij morgen thuis komt in haar gezin en bij haar volk, mag zij zich als steeds van een haar ruim schoots toekomende genegenheid overtuigd weten. Voortreffelijk rjE gedachte van onze regering om een deel van onze genie in de gelegenheid te stellen India daad werkelijk te gaan helpen in de strijd tegen de honger achten wij een voortreffelijke. Er vallen in deze wereld vele vijan den te bestrijden, en waarlijk niet alleen in het gebruikelijke militaire vlak. Wanneer er in dat vlak vijanden zijn, dan dikwijls omdat men hun verschijnen niet elders en met an dere middelen heeft weten te voor komen. Een van de vijanden buiten het gebruikelijk militaire vlak is stel lig de honger, óók zoals deze in be paalde provincies van India woedt. Helaas is de roep om daar de hon ger te bestrijden onder ons volk blijkbaar met enige terughoudend» heid ontvangen. Dat is dan de re den te meer om in de hulpverlening zelf een directheid aan te brengeit die ons allen wet moet aanspreken. Welnu, als zulk een welkome va riant mag het besluit van de re gering worden beschouwd. Zij moge op de weg van de vinding rijkheid voortgaan. Haagse hopjes niet duur wel heerlijk Raadselachtige dood duikers ^ONDEN De raadselachtige dood van twee kikvorsmannen op 8 april in Plymouth houdt in Engeland de gemoe deren bezig. De Labour-afgevaardigde Albert Murray wil het ministerie van defensie vragen waarom niet is be kendgemaakt, onder welke omstandig heden de duikers van de Britse marine zijn omgekomen. Op die dag lagen in de haven drie Russische schepen een drijvend dok, een ijsbreker en een sleepboot voor anker. Men denkt terug aan het ge- val-Crabb, de Britse kikvorsman die elf jaar geleden eveneens in de haven van Plymouth spoorloos verdween. Toen lag de Russische kruiser Ordsjo- nikidse, die Chroesjtsjef en Boelganin naar Engeland had gebracht, voora an- Rover gebruikte chloroform TILBURG Een overvaller heeft de 82-jarige bejaarde we duwe M. de Veer-Van den Dries uit Tilburg van circa 2.000 be roofd 11a haar eerst te hebben be dwelmd met chloroform. De overval werd woensdagavond ge pleegd. De politie kwam gisteren pas achter de toedracht na een tjjdvergend verhoor van de we duwe, die volkomen overstuur is. Deze vrouw tikte woensdagavond omstreeks tien uur tegen het keuken raam van de woning van de weduwe en vroeg om een kaartje elastiek. De weduwe heeft namelijk een klein textielwinkeltje. Op een gegeven ogen blik werd zij vanuit het duister door iemand vastgegrepen, die haar een in chloroform gedrenkte lap onder de neus duwde. de man gebruik gemaakt om uit een kastje van het buffet in de woonka mer, na dit met een pook te hebben geforceerd, de tas met 2.000 weg te nemen. Alles was zo onverwacht en snel gegaan, dat de vrouw geen enkel signalement kon verstrekken. Het feit dat alleen de tas werd gesto len heeft het vermoeden gewekt dat de daders reeds eerder op de avond door het keukenraam naar binnen heb ben staan gluren. De weduwe is name lijk dezelfde avond nog bezig geweest haar geld te tellen om dit vervolgens in de tas en in het buffet weg te ber gen. De daders zijn regelrecht op het buffetkastje toegelopen en hebben verder niet gezocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1