TV may o mayo Cabareteske begeleiding Holland Festival van RADIO QUIZ KOST VARA EEN KWART TON en Hard In de greep van de kreeft door B. J. K ley mens PuzzeJhoek Documentaire gezinsplanning brugTtORT in India IN4 DODEN 'tsukses van de gastvrouw NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 MEI 1967 TJET leed geen twijfel of de taal van de drie maatschappelijke paria'sin liet „De sprakelozen" van Lodèwijk de Boer in liarde kleuren geschilderd, moest aanstootgevend zijn. Dat past immers bij de xielsontredderingwaarin voor geen wreed heid of sadisme meer wordt teruggedeinsd. Maar kijkdat viel geweldig mee. De beschaafde auteur hanteerde slechts aarze lend een schuttingwoord en maakte daarom alles „goed" ~met een regen van vloeken, is echter zowat alle kritiek die wij heb- ten opzichte van het brok eigentijdse tel dat Lodèwijk de Boer in zijn bijna antropisclie visie op de moderne mens r de VARA-televisie schreef. 'et is het goed recht van de schrijver, •rzinwekkende samenlevingen aan te to hij vraagt bovendien geen geloof in de logica van zijn verhaal, hij heeft slechts emotionele zielsconflicten met groot raffi- ent uitgeplozen. Bijzonder knap en dik wijls verrassend treffend. John van de Rest regisseerde het stuk uit muntend, met veel gevoel voor beeldend detail en de rolbezetting had niet beter kunnen zijn gekozen. Willeke van Ammel- rooy had het zeer moeilijk als het stomme •neisje, maar wat zij er met voorul gelaats- txpressie van maakte, beantwoordde volop tart de bedoeling van de auteur. Toegegeven, „De sprakelozen" is een naar tn zelfs afschuwelijk verhaal, maar de sa- nenleving kent zulke karakterstoornissen onweerlegbaar en als een klein licht liet de lulettr de merkwaardige liefde van hel drie tal onderling door alle ellende heen schij- Dat vormde een toch wel ontroerende l in deze tvoestenij van menselijke tra giek en verarming. DANSTHEATER MOET TOERNEE AFBREKEN LONDEN Het Nederlands Dans theater is gedwongen ervan af te zien de reeks voorstellingen in het Londense Phoenix te verlengen als gevolg van ge schillen met de vakbond van musici. Het besluit van het gezelschap zater dag de slotvoorstelling te geven is een onvermijdelijke reactie op de stappen van de vakbond die zijn veto over de groep heeft uitgesproken, omdat gebruik wordt gemaakt van muziek op de band. De impresario Sadler' Wells heeft 54 musici in dienst maar dq orkestbak van Phoenix biedt slechts plaats aan zestien musici en voor het Nederlands program ma is een volledig orkest nodig. Een woordvoerder voor Wells zei gis teren het besluit, het populaire optreden niet met twee weken te verlengen, te betreuren. SIETO HOVING: NU EENS HEEEMAAL ZONDER POLITIEK „HOLLAND OP ZIJN SMALST ALS HET FESTIVALST" (Van onze radio- en tv-redactie) AMSTERDAM/HILVERSUM Als het allemaal voorbij is, het festijn van de Kunst met een grote K dat Holland Festival heet, krijgen we het wel op de beeldbuis te zien: het zomer- cabaret van Sieto Hoving, dat met heerlijke spotternijen de manifestatie gaat begeleiden in het Amsterdamse Tingeltangel theater en heel toepasselijk (of niet?) is getiteld „Holland op z'n smalst als het festivalst". „Wij gaan het festival versieren met een programma voor dames en heren in hun allergoeiste goed, die even willen bekomen van de kunst", zegt Sieto er zelf van. „Hoe het wordt? Nou, bijvoorbeeld Sieto en Marijke Hoving: Schubert dit: het gaat over kunst, met name zingen in jaquet met petje en avond- Hollandse. Ik zing Schubert, in ja- japon met klompen, in Holland op „En we treden dus niet op als nozems met lange haren, maar als deftige dames en heren. Ik moet nog een paar ridderordes op de kop zien te tikken, want die horen er bij. O ja, ik speel ook nog een heel modern pianoconcert en we spreken over kunst kopen en verkopen en we zin gen „Reioh mir dein Hand, mein Leben...." ach ja, die opera! Vroeger was het kunst- en vliegwerk, nu alleen nog maar vliegwerk." „Meer vertel ik er niet van. het moet een verrassing blijven. Maar het blijft om te lachen: de mensen moe ten zichzelf op een alleraange naamste manier kunnen herken- quet en met een petje op en Ma rijke gaat in het lang en op klom pen. Na Schubert en Mozart gaan we langzaam over in een klompen- Of dat leuk zal zijn? Ach. cabaret- grappen van tevoren vertellen gaat niet. Bovendien maken ze dan een treiterige indruk. Je moet zoiets eerst zien en horen en misschien is het dan daverend leuk. Een beetje op tenen trappen is immers het voornaamste ingrediënt van cabaret! „Ik dacht, dat het wel grappig zou zijn: het Holland Festival met ernstige en plechtige Kunst en wij er tegenaan met kleinkunst. Nee, nu 'ns helemaal geen politiek, maar z'n smalst, als het festivalst". „Ik vind, dat het Holland Festival al tijd een keurige aangelegenheid is met keurige dames en heren. Het heeft alles van Holland, maar niks van festival. Kijk maar naar het programma: een requiem en nog een requiem, een cantate, een Pas sie en opera's.... niet zo feestelijk." „Misschien kan er wel eens even wor den gelacheh, maar het hele Hol land Festival bestaat naar mijn idee door een heel klein coterietjc dames en heren, met veel autoritei ten en functionarissen en kunstamb tenaren van gewest en stad. Dat Jan-met-de-pet zegt: ,,'t Is Holland Festival, ik ga eens even naar het Concertgebouw vanavond", dat zie Noodzaak Een beetje uit noodzaak is dit zomer- cabaret wel geboren. „Ik kan het me niet permitteren, drie maanden niks te doen", zegt Sieto Hoving eerlijk, „een maand ex tra-programma is welkom. In het najaar beginnen we weer met een „gewoon" cabaret.... dan is het kabi net een beetje ingespeeld, je moet die nieuwe mensen toch even de kans geven iets doms te doen! Ja. dat programma gaat heten „Hol land op z'n smalst zonder festival". „Voor ons tienjarig jubileum heb ik een boekje geschreven, dat deed ik overdag. En dat beviel me zo goed, dat ik dacht: ik schrijf nog een pro gramma ook. Dat is dus de begelei ding van het Festival geworden, En een maand extra werk. Meegeno- „We zullen wel zien", zou Wim Kan zeggen. Miii I 'n traktatie voor overblijvers MEE NAAR KANTOOR Niet bits „O nee, het wordt geen bits program ma, alleen maar vrolijkheid. Ik ben nu eens niet een hardpratende man, die de politiek aanklaagt. Wat we verder doen? Nou, ik zing een smartlied over het Frederiksplein, waar ooit het Paleis voor Volksvlijt heeft gestaan. Dat is verbrand, en nu staat er die enorm grote en le lijke Nederlandse Bank. Dat ding moet ook maar veilig opbranden, dan krijgen we weer een Paleis voor Volksvlijt. Zo gauw mogelijk moet dat gebeuren, want die bank is een afschuwelijk stuk bouwwerk en het hele plein is morsdood." (Vai e radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het verdwijnen van de VARA-hobbyquiz, die tien jaren on der in totaal vijf namen heeft gediend, zal bepaald een leemte achterlaten op het scherm. Tenslotte raak je aan zul ke dingen in een decennium wel aar dig gewend. En toch... de meeste VA- RA-leden zijn het programma en voor al de door de jaren heen zo hoog ge prezen presentator Theo Eerdmans in eens zat: op de Verenigingsraad hoor de men er geen goed woord meer over. 't Kan soms plotseling verkeren! Ver- leden jaar,' toen de VARA .Tel uit je winst" naar het tweede net wilde verschuiven, stak er nog -en storm van verontwaardiging op onder de Ver- I enigingsraad-leden, die allemaal ijve- rig-meelevende afdelingen vertegen woordigen en de zaken van tevoren in hun vergaderingen goed hebben door gepraat: het idee, dèit iemand, die het (tweede net (nog) niet kon ontvangen, verstoken zou ^lijvenvan dit glansnummer onder de programma's! De programmaleiding was men zo goed of gek niet, of zij moest het tv-spel handhaven op Ned. 1. want de VARA is een democratische vereni ging, waarin de leden het voor het zeggen hebben volgens het systeem van „meeste stemmen gelden" Helaas, dit jaar was alles anders- weg met de quiz, weg vooral met de presentator, die niet meer ocvalt in zijn conversatie. Arme Theo Eerdmans moest nadien nog twee uitzendingen spitsroeden lopen, want hij vernam na tuurlijk stante pede het vernietigende oordeel van de Verenigingsraad en dan is het niet zo fijn als je toch weer op dat scherm komt! Enfin, maandagavond a.s. zal het dan echt helemaal de laatste keer zijn; enkele candidaten kunnen zelfs de laatste spurt naar de 100 niet meer nemen. Twee kunnen nog de 500 be reiken, maar twee hebben nog kans op de grote pot van 1000 rond. De hobbyquiz kwam in 1957 voor het eerst op het scherm onder de titel „Wereldwijs". De opstelling werd eens wat veranderd, maar de hobbyvragen bleven, ook toen het programma „Wil lens en wetens". ..TV-Toto", „Je neemt er wat van mee" en „Weet wel. wat je waagt"" ging heten. En altijd ging het om die duizend gulden, zij het af en toe vanwege omroepafspraken „min één cent", want dan mocht het net geen 1000 wezen. Drie jaren lang heette het spel „Tel uit je winst" en zo wordt het nu begra ven. Maar de VARA versaagt niet en komt in het nieuwe seizoen met een heel nieuwe quiz en... met een andere spelleider. Daarop kunnen de moppe rende VARA-leden gerust zijn en dat geeft meteen opluchting. Intussen heeft de quiz in deze tien iaren de VARA ongeveer een kwart ton gekost (afgezien van de presenta tie-honoraria en de reiskosten voor de deelnemers), want 22 maal (tot nu to.e) won een deelnemer de 1000. enkele malen werd er 500 uitbetaald en ie dereen ging toch met minstens 50 Niet zo vreselijk duur dus. zo'n spel met grote prijzen, als je het over tien jaren berekent. Wat er in het najaar komt. blijft voorlopig nog geheim, maar de VARA glundert er al over. INVULPÜZZEL Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben: 1, kled;ngstuk, 2. voorvoegsel, 3. lengte maat. OPLOSSING 1. B. 2. pet, 3. stuur, 4. kanon, 5. petitie, 6. menie, 7. leger, 8. sen. 9. n. BEUNINGEN. BRUSSEL Nabij Luik zijn giste ren vier brandweerlieden en een kraanmachinist om het leven gekomen door het instorten van een oude spoor brug. De brandweerlieden waren onder de brug op de bedding van de rivier de Vasder bezig de kraanmachinist te be vrijden, die kort tevoren door het instorten van een der brugbogen met zijn kraan naar beneden was gestort, toen ook de andere brugbogen het be gaven, De slachtoffers werden bedolven on der grote steenklompen. Het ongeluk eiste voorts twee gewonden. In de laatste aflevering van Rue Brique laat de KRO de formule met Jan Theys als gastheer los. Wel treedt hij op: als bedrijfsleider in een modesalon. De caba retière Tineke van Leer is zijn eerste assistente: U ziet het weetal, fraai gekleed, op deze foto. Klanten zijn Adèle Bloemendaal en Karin Kent, die voor een aardig liedje goed worden geholpen. In d,e Rue Brique is aan de overkant nog een modéhuisje ge vestigd en daarin gaat het eigenaar Huub Matron lang niet zo goed. Vanzelfsprekend is er een echte kleine modeshow in het programma opgenomen. Als buitenlandse gasten xoorden nog begroet Les Chéries en John William: het eerste duo wordt gevormd door twee Parijse zange resjes, en John is een operazanger. Nederland 1 KRO 7.00 uur Telexer, jongerenprogramma. 8.20 uur laatste Rue Brique. 9.05 uur Bonanza. 9.55 uur Brandpunt. Nederland 2 AVRO 8.05 uur tienerprogramma Vjoew. 8.35 uur actualiteiten. 9.00 uur reportage Nederlandse damkampioenschap pen amateurs, uit Leiden. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NRU 8.00 uur tot 10.05 uur Grenspost, informaties voor vakantiegangers. 10.40 uur volksmuziek uit Joegoslavië. 11.00 uur klankbeeld over Tito. 11.20 uur magazine Radiorama. Hilversum II VPRO en VARA 7.30 uur literaire muziek. 8.05 uur Janine en Nico Knapper met chansons. 9.00 uur Radio Kamerorkest concerteert; solist is de tenor Cornelis Kalkman. 10.20 uur Radio Dubbelkwartet zingt ambachtsliede ren van Pierné. 10.55 uur lichte muziek in „Zaal-club-cabaret". KANT EN KLAAR 10 Maar hoe ze 't ook bekeken, het zei hun niets Het was een exemplaar, zoals ze er zelf een, voor de raadsvergade ring, op de krant ontvangen hadden. Jek begon het lang zaam voor te lezen: „Overwegende, dat bij de vaststehing van het sane ringsplan voor de binnenstad van de gemeente Rool- drecht door de gemeenteraad, overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders, is aanvaard het principe om de vervanging van te amoveren bebou wing zoveel als mogelijk is over te laten aan het parti culiere initiatief zij het uit de aard der zaak onde? supervisie van het college van burgemeester en wethou ders en in laatste instantie van de raad stellen B. en W. voor de panden plaatselijk gemerkt Bolwerk 12, 14, 16, 18, 20, 22 en 24, kadastraal bekend onder de num mers AB 23 tot en met 2y mk Gemeente Rooldrecht, alle in staat van onbewoonbaarheid, te verkopen aan de heer J. C. Strand, alhier. De heer Strand acht de door burgemeester en wethouders bedongen koopprijs ad... Nou Jan, onderbrak Jek zijn declamatie, d'er kan van alles met dat raadsstuk aan de hand zijn en die insluiper kan voor mijn paTt een zware jongen zijn, die zo uit Leeuwarden ontslagen ls, maar als je aan de verkoop van de ruines van het Bolwerk het doodgaan van Hooftman op wil hangen, zie je ze toch werkelijk vliegen.... Jan stond op, geeuwde vervaarlijk en schrok zich, even als Jek op hetzelfde ogenblik lam van de wederom rinke lende telefoon Met Frens....! Meneer Frens, luistert u goed! zei een man met kenne lijk verdraaide stem. Als u vanavond in het stadhuis een paar papieren hebt opgeraapt en u hebt die nog in uw bezit, dan raad ik u in uw eigen belang hoort u, in uw eigen belang aan die aan mij terug te geven. Jan wenkte Jek opgewonden om mee te luisteren.... U hebt een auto, nietwaar? vervolgde de stem. Daar rijdt u binnen het half uur mee d'e Oudepoortstraat door. Als u op de hoek van de Rietstraat gekomen bent gooit u de papieren uit het portierraam en u rijdt met dezelfde snelheid door.... Zeg, hoor'es waarde heer, begon Frens verontwaar digd. Als u de man bent, die vanavond het stadhuis bin nensloop dan heb ik u nog zo het een en ander te vragen voor ik bevelen van u in ontvangst neem. Wie bent u? Meneer Frens, wees verstandig. Doe wat ik zeg. U loopt gevaar als u 't niet doet. Dit is geen grap, maar ernst. Binnen een half uur, meneer Frens.... De telefoon kraakte. De man had de verbinding verbro ken. Jan Frens keek zijn collega aan met een blik, waarin een tikje ongerustheid lag over de steeds vreemdere rol, die hij in het nog onbekende stuk te spelen had gekregen. Jek Groot had geen ander commentaar dan: Allemachtig, dat was die vent. Dat was die vent, herhaalde Jan. die zich herstelde van een schrik, die hij voor geen goud zou hebben willen toegeven. En het is er die vent kennelijk bijzonder veel aan gelegen het raadsstuk van Hooftman in handen te krijgen, 't Begint hoe langer hoe meer op een detectiveverhaal te lijken. Je hoorde, dat ik compleet werd bedreigd: „...u loopt gevaar als u 't niet doet!" Nou, en wat doe je? vroeg Jek. Geef je dat raadsstuk aan de commissaris of aan hem? Jan was al bezig zijn pyjbmabroek uit en "zijn pantalon weer aan te trekken. Zijn ogen glinsterden en van ongerust heid was niets meer te bespeuren. Jek zat hem onnozel aan te kijker, wachtend op antwoord. Maar Jan liet hem no| even in het ongewisse. Toen zei hij langzaam: Voel jij er iets voor om die vent in z'n nek te grij pen? HOOFDSTUK 4 Luister Jek, we hebben niet veel tijd. We moeten te weten zien te komen wie die man is. Mooier zou nog zijn als we hem in z'n nekvel konden pakken. Laten we een plannetje maken... Jij wil een valletje voor 'm opzetten, begreep Jek; dit voor het avontuur begon te voelen. Een valletje kun je 't niet noemen. We hebben geen tijd meer om iets waterdichts in elkaar te spijkeren, zei Frens spijtig. Nee, je zou het beter een poging met grof geschut kunnen noemen. Ik wil met jou van hier naar een punt in de buurt van de Oudepoortstraat rijden. Jij stapt uit en gaat langs een omweg door de steegjes achter da Oudepoortstraat naar de Dalmsteeg. Da's een prachtig don ker sloppie. Je trekt zo ver mogelijk naar voren en pro beert dat mannetje in je vizier te krijgen... Wat zeg je nou? Moet 'ie me dan zien? (Wordt vervolgd)] (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM India is het tweede land, dat behandeld wordt in de Brits-Amerikaanse documentaire serie welke de NTS op zondagavonden ver toont. en waarin het bevol kingsvraagstuk aan de orde wordt gesteld. Nu dus niet een actuele reportage uit de hongergebieden, maar een glo baal overzicht van de pogingen welke worden gedaan om de jaarlijks met 21 miljoen zielen toenemende Indiase be volking nieuwe bestaansmogelijkheden te geven. De regering is ervan overtuigd, dat het land onder deze omstandigheden nooit voldoende voedsel zal kunnen opbrengen voor de nu al 500 miljoen tellende natie, zelfs niet in gebieden, waar driemaal per jaar kan worden geoogst. Daarom is zij voorstandster van gezinsplanning, dus geboorterege ling. Een grote handicap bij het propage ren van deze politiek is het gebrek j aan voldoende communicatiemiddelen - om heel de bevolking te bereiken. Gelukkig kunnen Slaagt men erin, dan blijkt het dat; ze nog net zien wat er al- men wel bereid is mee te werken aanjlemaal gebeurt Daar heb gezinsplanning. Getoond wordt, hoe dit je m wijsttikkeltje, als het geval was in Singur. waar het ge-|de vreemdeling komt aan- boortecijfer in 5 jaar met 18 pet. daal- slenteren. Dikkie Dribbel wordt •ernemen juist wakker en kijkt ver baasd om zich heen. Dan weet hij alles schaam me dood! Ik heb toch geslapen: oPi>e AG/Z&C.,. SUKKELTJE EN BRUUNKE hij verschrikt. Dan kijkt hij stomverbaasd naar met de glinsterende florijnen erop het mogelijk?" roept hij. Daar heb je de Bosdor- varen pers al: iedereen is extra vroeg opgestaan van- „Hoe is daag!

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15