KARELI Evacuatie vrouwen en kinderen is begonnen Voor 1000 gulden eigen gyrokopter Wachten op certificaat RLD van 54 lift Rus vraagt asiel na noodlanding met Mig alles goed/ en( wel' NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 MEI 1967 T£IIKLU1I IN ADEN door Link van Bruggen I A DEN De evacuatie van de vrouiven en kinderen van de in Zuid- Arabi'è gestationeerde, Brit se militairen is in volle gang gekomen. Het gaat in totaaal om ruim 8.000 men sen, die, voornamelijk per chartervliegtuig, naar En geland ivorden overge bracht. In juli hoopt men de operatie, die de toepasse lijke naam Bloedverwant99 heeft gekregen, voltooid te hebben. De mannen, de militairen, blyven voorlopig achter. Zij mogen pas naar huis als hun verplichte Adense diensttijd van een jaar om is Groot- Brittannië heeft weer, evenals vóór de oorlog, beroepsstrijd krachten; er zijn dus geen dienstplichtigen meer! of als de Britse leeuw de hete, Arabische zuidkust voor goed vaarwel zegt. Sommigen speculeren er op dat dit nog dit jaar zal gebeuren. Degenen, die aan de touwtjes trekken, menen echter dat hier nog zoveel aan vast zit dat de beloofde onafhankelijk heid van de Zuid-Arabische Federa tie pas het volgend jaar een feit kan worden. Versneld De evacuatie van de j kinderen is wat versneld door de groeiende terreur in de kroonkolonie zowel als in het protectoraat. Opgehitst door het onder Egyp tische invloed staande radiostation van de republiek Jemen ook in dat land wordt nog altijd een felle broederstrijd gevoerd tussen de aan hangers van Nassers stroman, presi dent Sallal, en de woestijnstammen, die de Xman zijn trouw 'gebleven hebben nationalistische organisaties als de FLOSY en de FLN ernstige j bedreigingen geuit tegen de bloedver wanten van de 14.000 Britse militai ren, die in Aden op huri post staan. Men weigert dan ook verdere risi co's te nemen. Voor elk Arabisch kind, dat omkomt in de ohzalige strijd dit althans is het dreige ment van Radio Jemen zal een Engels kind worden vermoord. Uiteraard bewaken de Britten hun vrouwen en kinderen goed. De meeste gezinnen zijn ondergebracht in burgerkwartieren, die tot militair of beschermd gebied zijn verklaard, en die met hoge hekken, staaldraad of prikkeldraadrollen omheind zijn. Voor de in- en uitgangen zijn stel- I lingen van zandzakken gebouwd, die dag en nacht bemand worden door soldaten, die het machinepistool sohietklaar op de heup dragen. Geen auto met een Arabische chauffeur mag deze wachtposten pas seren. Elke vreemdeling, tot de meest vertrouwde huisbediende toe, moet zich aan fouillering onderwer pen. Ook alle bagage wordt zorgvul dig nagekeken op de aanwezigheid van wapens en springstoffen. De Europese scholen en de speel plaatsen zijn op dezelfde wijze bevei ligd. Een aanslag is vrijwel onmoge lijk. Alleen grove onoplettendheid van de op wacht staande militairen zou de oorzaak van een ramp kun nen zijn. Bij het betreden van het vliegveld en vanhel;-radiostation zij».we, elke. keer weer^ steevast gefouilleerd. Ook de taxi waarin we zaten, werd van onder tot boven doorzocht. De beste papieren, ook die, welke door de hoogste militaire instanties zijn uitgegeven, helpen niet. Wat het wantrouwen betreft tegenover ie mand, die men niet kent een nood zakelijk kwaad overigens, waarvoor men zich verontschuldigt slaat Aden Vietnam bij stukken. Nieuwe staat, nieuwe vlag, zelf standige en tot de tanden gewapende bewoners. tannië jaarlijks in de voet van het Arabisch schiereiland injecteerde, be draagt ongeveer 200 miljoen gulden. De eerste drie jaar van haar bestaan is de federatie in de vorm van finan ciële" hulp 50 procent hiervan be loofd,'maar daarna is de koek op. Alles verdwijnt Met de opheffing van Aden als kroonkolonie en als protectoraat ver liest Engeland straks zijn laatste mi litaire basis in het Nabije Oosten. Geen vliegtuig, geen soldaat en geen schip zullen achteihlijven. Alles en iedereen verdwijnt, terwijl het in de 'bêöóèïing "ligt - reèds drie maanden voor de eigenlijke datum van de zelfstandigheid het veld te ruimen Schema VN-taak rpERECHT stelt Nederland, dat de crisis in het Middenoosten niet een zaak is van de Grote Vier, doch van de Verenigde Naties. Overleg tussen de grote mogend heden is uiteraard van groot be lang. Het kan de basis leggen voor overeenstemming in de Veiligheids- Een topconferentie van de Grote Vier, als door Frankrijk voorge steld, zou echter het werk van de V.N. doorkruisen. Besprekingen tussen de vier lan den kunnen in het diplomatieke vlak worden gevoerd, zonder dat een tijdrovende conferentie wordt bijeengeroepen. Daar komt nog bij, dat de Russen blijkbaar erg weinig voor een top- gcsprek voelen, omdat zij hun kaar ten liever niet op tafel gooien. Rusland is zeer nauw betrokken bij hetgeen zich in het Middenoosten afspeelt. Het geeft er echter de voorkeur aan, op de achtergrond te blijven. Het voorstel, een topconferentie te beleggen, is typerend voor de Fran se president, die grote bezwaren heeft tegen acties van de V.N. Toch moet het verlossende woord in de volkerenorganisatie worden besproken. Zij heeft met betrek king tot het Middenoosten grote verantwoordelijkheden. De crisis in dat deel van de wereld kreeg een bijzonder gevaarlijk ka rakter, nadat de V.N.-troepen over haast werden teruggetrokken. Het is de taak van secretaris-gene raal Oe Thant, die eigenmachtig lot dit vertrek opdracht gaf, de Arabische landen tot rede te bren gen. Operatie „Bloedverwant" wordt volgens een nauwkeurig opgezet schema uitgewerkt. Geen vrouw en geen kind ontkomt er aan. Degenen, wie wordt aangezegd te vertrekken, zullen op de vastgestelde dag ook inderdaad moeten klaar staan. 't Eerst zijn de huisgenoten van de militairen aan de beurt, die in min der goed bewaakte kwartieren van Aden wonen. De laatsten, die repa triëren, zijn de vrouwen en kinde ren, die een zogenaamd veilig onder komen hebben. De evacuatie, die per week zo'n 750 personen treft, heeft de exploi tanten van huurhuizen in Aden de schrik om 't hart doen slaan. Per jaar verwoonden de Britse gezinnen in de kroonkolonie zo'n 10 miljoen gulden aan huishuur. Ook de winkeliers in Aden zien dé Engelse families met lede ogen ver trekken. Ze hebben 't toch al niet zo goed meer, omdat de passagiers van bunkerende schepen niet langer op belastingvrije artikelen als radio's, horloges en camera's afkomen. Be paalde wijken de binnenstad bij voorbeeld worden zelfs helemaal door de vreemdelingen gemeden. Het totale bedrag, dat Groot-Bri- Het verlaten van Aden (sinds 1839 Brits), met name de liquidatie van het „Middle East Command", bete kent een verdere ineenschrompeling van het toch al zo klein geworden imperium. Slechts Singapore en Hongkong blijven binnenkort nog over als Engelse militaire bases in Azië. Deze „oostelijk-van-Suez"-politiek, die vooral door de huidige, socia listische regering wordt gepropa geerd, moet gezien worden tegen de achtergrond van de nucleaire oor logsvoering. E venal? Gibraltar en Cyprus' heeft thans ook Aden zijn strategische betekenis van vroeger verloren. Welvarende Joodse en Indische fa milies, die al van geslacht op geslacht in de kroonkolonie wonen, maken eveneens aanstalten te ver trekken. Ze houden uitverkoop en proberen hun zaken en hun huizen tegen een spotprijs te verkopen. MONTEUR MET ZELFGEBOUWD TOESTEL DE LUCHT IN (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Voor nog geen duizend gulden heeft Henk J. Vinke, 33-jarige onderhouds monteur bij het Arnhemse Paleis van Justitie zijn eigen helikopter. Of liever: zijn gyro kopter. Want niet zoals een heli kopter is het een steilstarter: zijn toestel gaat al voorwaarts vliegend omhoog. Maar het komt wel net zo hoog. En kleine drie maanden is hij er mee bezig geweest. En nu staat zijn machine gereed op dc binnenplaats van het Paleis, na wekenlang aan nieuwsgierige blikken van het personeel te zijn blootgesteld. Volgende maand gaat het op de Rozendaalse hei omhoog voor het luchtwaardigheidscertificaat van de Rijks Luchtvaart Dienst. Eerst ge woon met een lier." Later Her.k Vinke denkt in het najaar komt er dan een motor op: van een VW-1500, die hij voor een zacht- prijsje op een autokerkhof heeft ge vonden. Als die eenmaal is geïnstalleerd, kan hij er een snelheid van 125 km per uur mee bereiken. En daarmee zal hij dan de eerste in Nederland zijn, die in een zelfgemaakte gyo- kopter kan stappen. Niet de eerste ter wereld. Want in totaal vliegen er zo'n 3000 van deze toestelletjes. Vooral in Amerika, waar het ma ken er van een hobby en het vlie gen een nationale sport is. Fokker hielp Uit Amerika kwam ook het idee van de Arnhemmer. Vinke jaren lang enthousiast modelbouwer zag in het KNVvL-blad Avia foto's en schreef onmiddellijk naar de fa briek Igor Bensen in Raleigh, North Carolina. Voor 30 dollar kreeg hij de tekeningen. En toen kon hij aan de slag, samen met vriend E. A. Pot, PTT-telegrambesteller en even als hijzelf geroutineerd modelbou wer. Meegevallen is het niet. Al geeft hij toe, dat iedereen, die met ge reedschap kan omgaan en tekenin gen kan lezen, het toestel kan bou- Het probleem echter was het ma teriaal: sterk en hoogwaardig alumi nium. Hij slaagde er tenslotte in frame-buizen bij een fabriek in Utrecht te kopen, terwijl het alumi nium voor de zijplaten door Fokker kon worden geleverd. Het enige hout, dat in zijn toestel is verwerkt, zit in de twee ruim 3 meter lange rotorbladen. Ruim twee maanden is hij bezig geweest het berkentriplex in juiste vorm te schaven. Een karwei, waarbij het op millimeters aankwam. Reclame Inclusief de kosten van het mate riaal heeft hij voor zijn machine nu ƒ750 neergeteld. Daar komt nog een dikke honderd gulden bij voor mo tor en propeller, zodat het toestel voor nog geen duizend gulden start klaar is. Aanzienlijk goedkoper dan wan- Henk Vinke op zijn eigen gyro kopter: startklaar voor de eerste vlucht. neer hij het toestel kant en klaar had gekocht. Dan had hij zeker ruim 10 mille op tafel moeten leg gen. En het resultaat zou hetzelfde zijn geweest. „Ik heb me tot op de millimeter aan de tekeningen gehouden en ben er daarom zeker van dat de proef vlucht zal slagen". Het enige verschil met de fabrieksuitvoering is de motor. Normaal zit er een 7,r pk-krachtbron op. De VW-motor be reikt maar 54 pk. Maar dat hoeft geen bezwaar te zijn. „In Amerika zijn ze nieuwsgierig hoe dit experi ment verloopt." Henk Vinke is er echter van overtuigd, dat zijn 450 werk uren besteed in vrije tijd op het Paleis niet voor niets zijn geweest. Zijn gyrokopter zal vliegen. Straks ook mét de motor. En wanneer dat eenmaal is aangetoond, kan hij verdere plannen uitwerken. Wellicht het opzetten van een bedrijfje voor reclamevluchten, al is dat voor lopig nog toekomst. ligheid van 't ogenblik slechts van tijdelijke duur zou zijn, zou ik niet weggaan. Ik heb echter weinig ver trouwen in de stabiliteit van de fe derale regering. De nieuwe staat, die een misbaksel is, hoewel ik niet zou weten hoe 't anders had gekund, gaat naar mijn gevoelen een lange periode van onrust en woelingen te gemoet." KONSTANZ Het Westduitse amateurelftal heeft donderdag in een vriendschappelijke voetbalwedstrijd te gen Italië met 0—0 gelijk gespeeld. De ontmoeting, een voorbereiding op het Voorolympisch voetbaltornooi, werd bijgewoond door 6.000 toeschouwers. .^89652 CORWW n H MEPSTEAD H.IH/5IH HAS tm A VOW apt mimi* \t 1 - t', De doden blijven achter AUGSBURG Een Russische piloot heeft gisteren in West-Duitsland politiek asiel gevraagd na met zijn Mig-17 toestel een geslaagde noodlanding te hebben gemaakt op een wei nabij Dillingen. Een automobilist nam de 25-jarige luitenant-vlieger mee naar een nabijgelegen garnizoen van de Bundeswehr. De plaats waar de Mig een perfecte buiklanding uitvoerde, wordt streng bewaakt door de Amerikaanse militaire politie. Het is voor het eerst dat een Russisch militair vliegtuig een noodlanding op Westduits grondgebied heeft gemaakt. Drieënzestig big bosses of in dustry, begeleid (of moet ik zeggen aangevoerd) door minister De Block stappen dinsdag om twee uur in een vliegtuig naar Boekarest. Het wordt een van de oriënteringsreizen die door de Centrale Kamer van Handelsbevordering georganiseerd worden. Ambassadeur George Elian ont ving de deelnemers gisteravond in zijn Wassenaarse residentie. Een tik keltje verdwaald ben je dan wel. Drieënzestig mannen, die met el kaar converseren in de trant van: „Toen ik laatst in Moskou was..." en „De keizer van Japan zei tegen En dan bedenk je, dat je net tus sen het interview van die middag en deze cocktail, zo heel tevreden was, dat er tijd overschoot om je keukenkast uit de chaos te helpen. Wat de heren in Roemenië zou den doen? Kijken. Fabrieken bezoeken. Praten. Op vele ontvangsten, die op het nu nog in details onbekende programma staan. Contacten leggen. En dan glimla chen de heren en verklappen niets Er was één die elk denkbaar ge bouw prefabricated kan leveren. En een directeur van een groot waren huis, die misschien al een Roe meense week in het hoofd heeft Onderwerp van gesprek ook, wel ke klasse men reisde. De meesten zeiden: toeristenklasse. „Scheelt ons ƒ145.000 in het jaar", zei een direc teur. „Niemand reist bij ons meer eerste." Waarop een ander beweer de als eerste voorwaarde te stellen, dat hij breeduit zitten wilde. „Schei uit", weerde een derde af. „Reisde Reizen en trekken ik laatst uit Hongkong in de eerste. Mudje vol. En in de toeristenklasse lagen ze lekker lang uit, want ieder een dacht, dat het daar te benauwd zou zijn en had dus eerste geno- Of ik ook r ging? Dan glimlach je beminnelijk van nee. Maar als troost deed ik Roe meens nieuws op. Nog deze zomer komt er een tentoonstelling van Roemeense architectuur in Den Haag, in de Ridderzaal nog wel. Daarna gaat de expositie naar het Bouwcentrum in Rotterdam. Bovendien zal in oktober een ten toonstelling van ikonen gehouden worden in het Haagse gemeente- museum. Dat alles is het resultaat van het cultureel verdrag, dat in januari door minister Luns werd getekend. Het Roemeense parlement heeft het I intussen geratificeerd. Helemaal echt wordt het wanneer ook het Ne derlandse parlement zijn fiat heeft gegeven. Daarop hoopt men te be ginnen met uitwisseling van Roe meense en Nederlandse kunste- Juist had ik dat vernomen of een I blad met kopjes zwarte koffie ging rond, een ongebruikelijke tractatie op het cocktailuur. En ziet hoe diplomatiek zaken- I mannen zijn. Binnen tien minuten waren de salons leeggestroomd, star ten voor de riante villa's de auto's: iedereen had de wenk begrepen. Geen ongastvrijheid maar barre I plicht was aanleiding tot deze ma noeuvre. Ambassadeur Elian moest nog I voor het receptieuur voorbij was naar zijn Argentijnse collega, twee lanen verder, die een ontvangst had ter gelegenheid van de herdenking van de revolutie van 1810. Diplomatie en zakenwereld is rei zen en trekken in groot en klein bestek. Os. J. Gravendeel (slot In zijn nieuwe ingezonden stuk blijft de heer J. R. van Oordt te Zeist insinueren alsof ik toch zelf zou staan achter bladen in het buitenland, die mij de doctorstitel hebben toegeschre- Hij schrijft: „M.i. is het echter merkwaardig dat eenzelfde vergissing door andere bladen zou zijn gemaakt, nl. de Spaanse bladen Restauracion en El Eco." Het antwoord is heel eenvoudig. Ik bezit enkel briefpapier met de Neder landse vermelding: „Ds. H. J. Heg- ger". Ik krijg de indruk dat de buiten landers niet goed weg weten met die Nederlandse afkorting „ds". Ik denk, dat ze daardoor zijn gaan vermoeden dat dit een drukfout is en het eigen lijk „dr." moet zijn. Zo heb ik tot mijn verbazing ge merkt. dat ik bij de Engelse uitgave van „Mijn weg naar het Licht" ten tonele word gevoerd als „dr.". Nu bin nenkort een nieuwe druk van die En gelse uitgave verschijnt, heb ik er zelf wel voor gezorgd dat deze vergis sing niet meer voorkomt. Waarom gaat nu de heer Van Oordt meteen kwaad van mij denken? Eén telefoontje of een brief naar Velp zou de nodige opheldering hebben verschaft. Velp (Gld.) H. J. Hegger (Discussie gesloten) Paus en Maria (12) De Roomse Mariaverering komt m.i voort uit de leer van de heidense wijsgeer Plato, die leerde dat de mens uit twee delen bestaat, nl. li chaam en ziel. Honselersdijk A. v.d. Eyk EEN LEKKERE SIGAAR VÖÖR SËNORITAS PRIJS Koenen EEN BESTE GEURIGE DOZEN VAN 10 OF

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13