Nasser laat nog bedoelingen ware naar zijn raden Commentaar Alleen links verzet tegen olie- en gasmaatregelen Wil Nasser oorlog? Invloed van Syrië Ook Jordanië is in grote moeilijkheden Lof voor Kabinet-Zij 1st ra Uit de Haagse hof geplukt NIEUWE LEID SE COURANT 7 DONDERDAG 25 MEI 1967 (Van een onzer redacteuren) l""!® grote vraag van het ogenblik is, of president Nasser werkelijk j li'°P een 00'"'0S met Israël >s> dat z'Jn dreigende houding! li vooralsnog bedoeld is zqn prestige in de Arabische wereld te her-j stellen. Is het laatste het geval, dan kan het huidige conflict nog SA06.C met een sisser aflopen. Is hq met prestigewinst niet tevreden, dan j IJÉHIÉ ARABI moeten grote moeilijkheden worden verwacht. ■I Tijdwinst Sinds Egypte in het najaar van 1956 voor de tweede maal door Israël een nederlaag werd toegebracht, is Nasser met grote omzichtigheid te werk ge gaan. Hij streefde er steeds naar, de andere Arabische landen de kastanjes uit het vuur te laten halen. Jordanië Amerika-Vietnam (13) De heren Ringoir en Van Dam vin den blijkbaar het argument: „strijd tegen het communisme" voldoende om het Amerikaanse militaire optre den te. rechtvaardigen. Alle argumen ten tégen worden verworpen en daar door krijgt de strijd tegen het commu nisme het karakter van een „heilige oorlog". Zo'n beschouwing heeft twee opvallende voordelen: 1. men behoeft geen kennis te ne men van de historische en actuele fei- 2. men kan (zoals R.) de termen christelijk en onchristelijk gaan ge bruiken. waarbij uiteraard ieder die er anders ovër denkt het onchriste lijke standpunt heet te verdedigen. Wat punt 2 betreft: wie zijn naaste met termen als onchristelijk aanvalt, overtreedt gemakkelijk het negende gebod; en wie zijn vertrouwen stelt opmensen en bijv. Amerika wil laten fungeren als een soort moderne af god, loopt de kans in strijd te komen met o.a. psalm 146 en met het eerste Ik hoop dat steeds meer christenen in deze vreselijke kwestie-Vietnam tot de gezindheid van Christus zullen komen. Middelburg P. Lodder Amerika—Vietnam (14) Ter verheldering van het vraagstuk Vietnam: stelt u zich voor, dat een groep Mexicanen de hulp van China inroept. Motief: het opwerpen van een dam tegen het Amerikaanse impe rialisme ter bescherming van de soci aal ontwakende massa's in Zuid-Ame- Amerika zou ogenblikkelijk ingrij pen (de Cuba-kwestie heeft het bewe zen) tegen deze ontoelaatbare actie in de Amerikaanse invloedssfeer. Het pleit daarom voor China, dat >het zich nog niet heeft laten provoce ren tot inmenging in de kwestie-Viet- Leiden M. den Hartog Paus en iff aria (9) Nee paus, geen Maria, geen discipe len. geen mensen konden en mochten Christus helpen bij de weg die Hij is gegaan. Paus van Rome, als u uw dwaling vasthoudt en aanspoort tot een nog grotere verering dan zal eenmaal dit tot u gezegd worden: gij onnutte dienstknecht, ga weg duisternis, Ik heb u nooit gekend. Capelle a.d. IJssel B. J. de Vin Astronaut Richard Gordon maakte deze bijzondere foto van het Midden-Oosten tijdens zijn driedaagse ruimtevlucht met de Gemini-11 in september. Het gebied werd gefotografeerd op een hoogte van 460 km. 'Overvallers' van postkantoor vrij BREDA Vier van de zes verdach ten in de zaak van de overval op een Roosendaals postkantoor zijn gisteren na een verhoor door de rechtercommis saris te Breda weer op vrije voeten gesteld. Zij hebben dit te danken feit dat zij voor het plegen feit door de politie zijn gearresteerd. Zij hebben juridisch de handeling nog niet uitgevoerd waardoor de aanklacht, van strafbare poging tot diefstal niet opging. De vrijgelatenen (twee Belgen en twee Nederlanders) waren zeerv er- baasd en begrepen weinig van de juri dische motieven. Twee andere verdachten, afkomstig uit Antwerpen werden wel gevangen gehouden omdat zij de vuurwapenwet hadden overtreden. Zij hadden name lijk twee spuitbusjes met traangas bij Majoor uit VS vraagt in Cuba asiel HAVANNA De Amerikaanse ma joor Richard Harwood Pearce, die toe gang had tot zeer geheime documenten en die wegens moedig gedrag in Vietnam is onderscheiden, is met zijn vierjarig zoontje Richard naar Cuba uitgeweken en heeft om asiel verzocht. Chinezen sloegen Pntsr ((""iloinMen LONDEN Twëe Britse diplomaten zijn gisteren bij hun vertrek uit Sj. hai geslagen, getrapt en met lijm over goten door Chinese demonstranten, ter- wijl hen door de Chinese regering een vrijgeleide was beloofd. Een woordvoerder van buitenlandse zaken die dit meedeelde op een persconferentie, zei: „Woorden ontbre ken me om dit schandelijk incident te beschrijven." De diplomaten waren Peter Hewitt en Ravmond Whitney. De Britse rege ring heeft intussen krachtig gepro testeerd bij Peking over dit incident. Een van die landen was Jordanië, dat een deel van het vroeger® Palesti na heeft bezet en welks bevolking voor Het grootste deel uit Palestijnse Arabieren bestaat. Jordanië liet zich. echter niet voor het karretje van Nasser spannen. Het weigerde zelfs op zijn grondgebied acti viteiten van het zgn. Palestijnse Bevrij dingsfront toe te staan, qmdat het zijn veiligheid niet in gevaar wilde bren gen. Dat koning Hoessein zich staande wist te houden was voor een belang rijk deel te danken aan het Israëlische dreigement, Jordanië te zullen binnen vallen, als het bewind daar ten val zou worden gebracht. de koning ten val te brengen. Zij slaag den er echter niet in en sindsdien was de breuk bijna volledig. Het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Syrië, enkele dagen geleden, was voor Jordanië slechts een sluitstuk. Dat Hoessein zich kon handhaven „as ook te danken aan de steun van koning Feisal van Saoedi-Arabië, die bereid was, troepen naar Jordanië te zenden, als het mocht worden be- •eigd. Als gevolg hiervan werden de te genstellingen tussen Egypte en Saoe di-Arabië nog vergroot. Jemen Inmiddels had Nasser de handen vol gekregen in Jemen, waar een groot mo dern uitgerust Egyptisch leger er niet slaagde, het verzet tegen het repu blikeinse bewind van Sallal te breken. Deze iopstand wordt op grote schaal m Saoedi-Arabië uit gesteund. Pogingen, de troepen van alle Ara bische'landen onder één (Egyptisch) op perbevel te plaatsen mislukten, als een streven door omlegging van rivieren Israël Jordaanwater te onthou- Dc verdeeldheid in de Arabische we reld en de angst voor Egyptische over heersing waren te groot Zuid-Arabië Leek het er aanvankelijk op, Egypte en Saoedi-Arabië wat Jemen betreft tot een vergelijk zouden ko men, later bleek, dat Nasser er niet aan dacht, zijn troepen uit dat land terug te trekken. Nasser heeft Jemen nodig als brug- gehoofd naar de Zuidarabische federa tie, nu nog onder Brits bestuur. De federatie zou voor het eind jaar onafhankelijkheid worden ver leend. De invloed van Nasser In Syrië begon het bewind, dat na een serie staatsgrepen aan de macht was gekomen, ongeduldig te worden. Het nam een uitdagende houding aan tegenover Israël en maakte daarbij ge bruik van zgn. Palestijnse vrijwilli gers, die sabotagedaden pleegden. Israël reageerde aanvankelijk niet. Toen echter via Jordaans grondgebied aanvallen werden gedaan sloeg het on verwacht en fel terug. Koning Hoessein werd daardoor grote moeilijkheden gebracht, omdat hij een conflict met Israël wilde mijden. Syrië Toen er niets gebeurde, besloot-Syrië __-lf in actie te komen. Met vliegtuigen en tanks viel het Israëlische dorpen in het grensgebied aan. Israëls premier Esj kol liet echter fel terugslaan en deed een beroep op de Veiligheidsraad. Opvallend was in die dagen, dat Egypte zich buiten het conflict hield. Het toch al tanende prestige van Nas ser kreeg daardoor Dit kan ten dele verklaren, hij vorige week onverwacht een logszuchtige houding tegenover Israel heeft aangenomen. Nasser beweert nu, dat Israël plan was, Syrië binnen te rukken. Het samentrekken van troepen in de Si- nai-woestün was bedoeld om Is'raë1 af te schrikken. Met het vertrek van de VN-troepen wilde hij zich de nodige bewegingsvrijheid verschaffen. VN-macht Dit vertrek werd mogelijk gemaakt door een overhaast besluit van VN-se- cretaris-generaal Oe Thant. Deze stel de Nasser in staat, de kustbatterijen bij de Straat van Tiran te bezetten en de Golf van Akaba voor Israëlische schepen af te sluiten. Israël bezette in 1956 de gebieden, waarin de kustbatterijen zich bevin den. Het droeg ze later over aan d« VN-strijdmacht op voorwaarde, dat de Ver. Naties de vrije doorvaart van en naar Eilat zouden garanderen. Eilat aan de kop van de Golf van Akaba is Israëls enige havenstad, die verbinding heeft met de Rode zee daarom van groot belang is voor handel met Azië en Oost-Afrika. Het grootste deel van de Israëlische olie import gaat via Eilat. Suezkanaal Van het Suezkanaal kan Israël gebruik maken. Egypte weigert scheep vaartverkeer van en naar Israëlische havens aan de Middellandse zee door te laten. Op zichzelf is ook dit onrechtmatige daad. De zelfbeheersing van Israël wordt in deze dagen zwaar op de proef gesteld. Het kan zich voorlopig veroor loven, een afwachtende houding aan te nemen. Mogelijk geven de grote mo gendheden de Ver. Naties een kans, Syrië en Egypte hebben geprobeerd, I een vreedzame regeling uit te werken. verhoogde zijn levensverzekering en wat het leuke is, het kost hem niets meer... En dat kan ook üw man! Wanneer hij nu deelneemt aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,- aan premie betaalt, dan krijgt hij vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kan hij dan weer gebruiken voor het verhogen van zijn levensverzekering. Honderd gulden meer premie betekent een forse stijging van het verzekerd bedrag. (Tenzij j u voor die honderd gulden liever een leuk jurkje koopt Praat in ieder geval eens met uw man over dat Premie Spaarplan. j Alle levensverzekeringsmaatschappijen en assurantie tussenpersonen zullen hem graag inlichten. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit ttET verdagen van de zitting van n de Veiligheidsraad was gisteren onder de gegeven omstandigheden begrijpelijk. Toen de raad in spoed zitting bijeengeroepen werd, gaf de situatie in het Midden-Oosten daar alle aanleiding toe. Nu secretaris generaal Oe Thant eerder dan de be doeling was te New York is terug gekeerd, dient op zijn rapport te wor den gewacht. Aan de hand daarvan kan de raad uitmaken, welke stappen nodig zijn om het uitbreken van een gewapend conflict te voorkomen. De grote mogendheden, die in de raad over het recht van veto be schikken, hebben intussen gelegen heid, overleg te plegen. Van de uit slag van dit onderlinge beraad zal afhangen, of de raad alsnog tot actie zal overgaan. Een gelukkige omstandigheid is, dat ook Engeland en Frankrijk initiatie ven hebben ontplooid om zich van Russische medewerking te verzeke ren. Hoewel de spanning in het Midden- Oosten nog niet is verminderd, lijkt de kans op het uitbreken van een gewapend conflict minder groot. Er is als de schijn niet bedriegt een adempauze ingetreden, die ten minste enkele dagen zal duren. Israël is voorlopig niet van plan, de Egyptische dreigementen op de proef te stellen. Nasser heeft voor zondag een persconferentie aangekondigd. De tijdwinst, die hier mogelijk een gevolg van is, geeft de diplomaten gelegenheid de crisis in het Midden- Oosten zijn gevaarlijke karakter te ontnemen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Onaanvaard baar", zo noemde gistermiddag in de Tweede Kamer de socialist ir. Oele de voorwaarden van mi nister Bakker voor het opsporen en winnen van olie en gas in het Nederlandse deel van de Noord zeebodem. De communist Bakker en de pacifist Wiebenga zeiden het hem zo mogelijk nog wat har der na. Dit linkse verzet zou niet ver hoeden dat de Kamer vandaag de algemene maatregel van bestuur, op grond waarvan de oliemaat schappen straks hun vergunnin gen kunnen krijgen, met grote meerderheid zou aanvaarden. Er Zelfs dan is het echter de vraag, of het gevaar voor Israël is geweken. Men meent, dat vooral Syrië er op uit is, een oorlog uit te lokken en Egypte te dwingen, eveneens tot de aanval over te gaan. Hachelijk Ook Jordanië bevindt zich in een ha chelijke positie. Het heeft de grens met Syrië gesloten. Ook zijn voorzorgs maatregelen genomen met het oog op mogelijke luchtaanvallen. Het afsluiten van de Golf van Akaba kan ook voor Jordanië kwalijke gevol gen hebben. Ook de controle op het scheepvaartverkeer naar Jordaniës eni ge zeehaven, Akaba, ligt nu in Egyp tische handen. Paus en Maria (10) Het is mij niet duidelijk, waaronj men zijn eigen dagblad onchristelijk noemt. Het noemen van bijna naakte vrouwen, Beatlekoppen, kardinalen, bisschoppen en de paus in één adem lijkt mij zacht uitgedrukt wel wat on beschoft. Wij' willen niet dat anderen ónze godsdienst minachten, laten we de godsdienst van anderen dan ook ont zien, zeker waar het dezelfde God be treft. Ik geloof niet dat het Gods wi is, dat we minachtend over Mari; doen en dat is in protestantse kringei vaak gebeurd (beeldenstorm en he schandelijke boek Tijl Uylenspif gel). De „drie kleine snotneuzen" in Fati- Jezus gehouden. Spijkenisse G. D. van Bueren Paus en ülariu (II) Maria was de gezegende onder de vrouwen, een uiterst bijzondere posi- de buitenste tie. Maar dat is iets anders dan Mid delares De paus dwaalt dan ook en houdt een mythe in de wereld in stand, die we moeten kwalificeren als „eigenwil lige sodsdienst". Dordrecht A. C. de Korver hebben zeker veel van de Here Nieuw-Lekkérland Ayalet Has)aehav In uw artikel „Israëliërs niet in op winding" stond o.a. dat de bewoners van de kiboetz „Ayelet Hasjachar" niet de minste belangstelling hadden ■'oor de Syriërs. In werkelijk staan zij regelmatig ïan aanvallen bloot. Nog geen jaar 'eleden werd op de vooravond var iet feest t.g.v. het 25-jarig bestaar •an de kiboetz een 18-jarige door eer andmijn gedood. Een jubileum geschenk van de Syrische terreurorga nisatie „El-Fatah". Wim Rouw Bijna ademloos stond ik in het Vol nijvere bijen. En was er geluk- laantje. Het overkomt me ook niet kig mee. iedere dag, dat er vlak voor mijn Tot de winterse dag kwam, dal neus een specht aan het hameren gen en verder plaagden (hij zei wat anders). Toen heeft hij met mannenmoed Toen de dan qok kwam slenteren, maakte ik onwille- en a] gauw wist hij het: met treite- keurig een gebaar van „stuzijn rende volharding klopte een spech- Onmiddellijk ging hij op de tenen en probeerde tegelijkertijd mijn ge boeide blik te volgen. Tik-to-tok deed de specht. „Nee", riep de man heel hard en sprong als een razende op de bo- i af. Specht en bijen Weg was de specht. Met een rood hoofd en driftige - passen kwam de man terug, keek tenpaar op de kasten en korven, me giftig aan en zei met een stem geladen van ellende: „En daar staal u verrukt naar te kijken...." Zijn verhaal was even wonderlijk als triest. Hij liefhebbert in de imkerij. naar het Brabantse gereden. Heeft ze daar in de bossen de vrijheid gegeven en is fluitend terug bijen- waarts gegaan. Maar de volgende middag was de pret over en waren de spechten te rug. Daarna heeft hij iets gedaan, wat helemaal tegen zijn aard in druist. Hij heeft het spechtenpaar omge- „Ik kan er nog beroerd van wor den als ik er aan denk", hijgde hij, ,En nou zijn er weer van die deden dan had ik het begrepen, maar ze "ust zal ik raakten er geen een aan. Het was louter pesterij!", riep hij, van purr- woede steeds sneller lopend, zodai ik op een drafje naast.hem sukkel- Daar kan ik alle begrip voor op de om toch vooral geen woord te hebben...." Ik had geen troost voor hem, al leen de oprechte wens, dat mijn -pecht zijn bijen met rust zou la- brengen, want als het hutje op de hei met het berkenbosje (mijn ide aal) nog eens werkelijkheid wordt moet er een schaap en een bijen korf bij komen. dat de spechten zich door Hij heeft dus korven en kisten, spleet tussen grond Maar dat deed hem niks. „Ik ga naar huis", nam hij Mscheid, „Het kippegaas vernieu wen en zorgen, dat er geen kiertje te ontdekken neer te vinden i.s." Maar hij liep heel langzaam als n man, die zeer vermoeid is. kostbare tijd ging verloren en als nu geen beslissing wordt genomen, kun nen we het boorseizoen 1968 en daar mee de belangstelling van de olie maatschappijen voor „onze" Noordzee wel afschrijven. Dat zou ons een enor me brok welvaart kosten. De Kamermeerderheid gaf de voor keur aan de conceptie-Zijlstra-Bakker ongewijzigd overgenomen door de huidige minister van economische za ken mr. De Block boven de plannen van oud-minister Den Uyl. Zij achtte staatsdeelneming in de oliewinning niet nodig ter bereiking van het gestel de doel: het verkrijgen van een zo groot mogelijke opbrengst voor de Ne derlandse volksgemeenschap. En ze er kende, dat de opzet van het kabi net-Zijlstra per saldo zelfs meer geld in het staatslaatje brengt dan bij over- heidsdeelname het geval zou zijn ge weest. Niet aldus de socialist Oele, die sprak van een „zwaktebod" van de regeringen-Zijlstra en -De Jong, waarvoor ons volk in de toekomst de prijs zal moeten betalen. De heren Nelissen (kath.v.), Van der Peijl (c.h.), Boersma (a.r.), Koudijs (lib.). Van Rossum (s.g.), Jongeling (GPV) e.a. prezen daarentegen mi nister Bakker voor de spoed die hij in deze zaak heeft betracht. De heer Van der Peijl achtte het niet uitgesloten, dat door het steeds maar weer uitstellen van de beslissing onze economie al schade heeft opgelo pen, want de belangstelling van de bui tenlandse oliemaatschappijen voor ons Noordzeeplat en trouwens ook de inte resse van de Nederlandse toeleverings bedrijven is duidelijk verminderd. Waardering De a.r. Boersma had waardering voor de „Inzet" van oud-minister Den Uyl, maar wees diens politieke concep tie van de hand. „Voor ons gaat het om de totale optimale bate, waaronder we mede verstaan: een zo groot moge lijke activiteit van de oliemaatschappij en op zo kort mogelijke termijn. Hij onderstreepte, dat zijn fractie niet principieel tegen staatsdeelname is. In tegenstelling tot minister De Block wilde hij deze kwestie niet al leen vanuit de financiële gezichtshoek bezien. Naast de „optimale bate" spe len ook nog andere factoren een rol, b.v. de inkomensverdeling. Hun globale instemming met de a.m.v.b. weerhield de heren Nelis sen, Van der Peijl, Boersma, Koud ijs e.a. er niet van nog op enkele fiscale en technische oneffenheden te wijzen. Zo signaleerden zij een zekere discriminatie tussen de Ne derlandse oliemaatschappijen en de buitenlandse ondernemingen. De socialist Oele stelde nog een mo tie in het vooruitzicht als minister De Block niet toezegt dat over de rol van de Staatsmijnen snel een beslissing zal worden genomen. „Waarom", zo vroeg de socialist zich af, „krijgen de buiten landse staatsoliemaatschappiien en de binnen- en buitenlandse olieconcerns hier vrij spel, maar worden de Staatsmijnen nog steeds in het onzeke re gelaten?" De GPV-et Jongeling zei, dat de Eis van 2 weken voor beledigen Johnson AMSTERDAM Tegen de 30-jarige onderwijzer TJ. L. uit Amsterdam is gisteren twee weken gevangenisstraf geëist wegens opzettelijke belediging van een bevriend staatshoofd. Hij had 13 juli vorig jaar achter de ruit van een auto een stuk karton geplaatst met het opschrift: Johnson moordenaar. kwestie van de staatsdeelneming „al leen drijfkracht is geweest voor een bepaalde verkiezingskaravaan, en dan nog slechts imaginaire drijfkracht, ge zien de povere verkiezingsresultaten van de betrokken partij." De GPV-er zag een kern van waarheid in de uitspraak van Heine, dat in Nederland alles vijftig jaar later gebeurt. Enge land, Duitsland, Noorwegen en Dene marken zijn ons ver voor geweest in het vaststellen van de olievoorwaar- den. „Wij komen achteraan als Liesje-met-het-karabiesje, terwijl het toch allemaal hier, in Slochteren, be gonnen is." Minister De Block zou de Kamer vanmiddag antwoorden. Standpunt van regering over Midden-Oosten (Van o e parlementsredactie) DEN HAAG De regering zou van middag in de Tweede Kamer haar standpunt bekendmaken met betrek king tot de gevaarlijke ontwikkeling in het Midden-Oosten. In de Kamerver gadering van gistermiddag vroeg de PvdA-fractieleider drs. Den Uyl om een dergelijke regeringsverklaring en de waarnemend Kamervoorzitter dr& Nederhorst kon meedelen, dat het kabi net hiertoe bereid is. Hij achtte de kans aanwezig dat minister Luns zo tijdig uit de Verenigde Staten zal zijn teruggekeerd, dat hij zelf de verkla ring zal afleggen. Anders Óoet mi nister-president De Jong het De premier heeft gistermorgen in de Kamercommissie voor buitenlandse za ken een uiteenzetting gegeven over de gespannen toestand in het Mid den-Oosten. Hij verheelde de commis sie niet, dat de regering ernstig be zorgd is over de gevolgen die zouden kunnen voortvloeien uit de Egyptische maatregel om de golf van Akaba af te sluiten voor Israëlische schepen. Het is de bedoeling dat na de rege ringsverklaring de Kamer de gelegen heid krijgt om de regering nadere in lichtingen te vragen. Dit zal echter niet kunnen uitmonden in een volledig debat. Voorzitter makelaars Onroerend goed niet goedkoper' TILBURG De makelaars verwach ten in het algemeen niet dat de prij zen van de onroerende goederen ver der zullen dalen. De voorzitter van de Nederlandse bond van makelaars in on roerende goederen, de heer P. H. Borg- houts, zei dit vanmiddag op een con gres van zijn organisatie in Tilburg. Wel is het zo, dat de markt voor inroerende goederen ten opzichte van één. twee jaar geleden meer normaal is. Kopers zijn voorziohtiger geworden en verkopers kunnen niet elke prijs meer krijgen die zij willen. Het prijsni veau is globaal eenomen tien tot twin tig procent gezakt. De heer Borghouts pleitte voor min der woningwetbouw en meer premie- bouw en bouw in de vrije sector. Dit om te voorkomen dat de bewo- ningskosten van de verschillende wo ningen nog verder uit elkaar gaan lig— Verder suggereerde hij huisvestings vergunningen in de stedelijke agglome raties niet meer afhankel jk te maken van economische binding aan de eigen gemeente, maar aan de aggk meratie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7