Jubileumviering vraagt persoonlijke inzet Leger des Heils viert tachtigjarig bestaan Kerken moeten zorg over het Midden-Oosten uitspreken Bij bel ver spreiding stijgt niet genoeg DE DOMINEE MOET BLIJVEN STUDEREN Universiteit moet van het bedrijf leren In 68 kunnen lonen nauwelijks omhoog Geluk: harmonie m< God en omgeving NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 25 MEI 19# Een woord voor vandaag Haman is van Amalek, van ouds één van Israëls grote tegen standers. Amalek vervolgt Israël tijdens de tocht door de woestijn. De grote strijd komt onder Saul. Deze slaagt er in Amalek een beslissende nederlaag toe te brengen. Maar hij spaart, tegen Gods wil in. koning Agag en het beste van de buit. Dat was niet uit medelijden. Zo iets lag bepaald niet in Sauls karakter. Hij heeft andere motieven, om Amalek te sparen. Hij doodt heel veel van Amalek. Wij zijn bereid veel op te geven ter wille van de terugkeer tot God. Maar het „nuttige" van Amalek willen we sparen. We menen er niet buiten te kunnen. We denken het zonder gevaar te kunnen gebruiken. Zo sparen we Agag, als hij zich in doodsangst bereid verklaart zich als knecht te laten gebruiken. Samuël ziet hef gevaar. Hij ziet, dat iemand, die niet radicaal God gehoorzaamt, geen koning meer kan zijn. En de volgende dag, direct na zijn aankomst, doodt Samuël Agag. Maar het kwaad is al geschied. Die ene nacht uitstel, zo vertelt een joods verhaal, maakt het mogelijk, dat eeuwen later Haman de Agagiet geboren kan wordendat Amalek nog eenmaal terug kan komen en Israël in groter benauwdheid brengt, dan ooit te voren, in de persoon van Haman de Amalekiet. De strijd tegen Amalek is er steeds. En steeds is er weer de neiging, om toch iets van Amalek te sparen. We willen wel ver gaan in geloofsgehoorzaamheid, maar toch niet te ver. Maar wie Amalek spaart, brengt dood en ongeluk. Wij lezen vandaag Richteren 6 1- (Van onze kerkredactie) AMERSFOORT Vandaag op de dertigste bondsdag van de Bond van gereformeerde vrou wenverenigingen in Nederland is het startsein gegeven voor een heel jubileumjaar. Het zou den de gereformeerde vrouwen niet zijn als er geen flinke plan nen uit de doeken zijn gedaan. In het jubileumjaar zal een be roep worden gedaan op de per soonlijke inzet van alle leden om „de gaven en talenten in dienst van de gemeente" te stel len. In haar openingswoord zei W. M. Ridderbos-de Rooij voor wie het jubileumjaar tevens het laatste jaar van voorzitstersschap inluidt: „We willen nu op een andere wijze feestvieren". Zij doelde onder andere op het vijfentwintig jarig jubileum met de actie „Tientjes maken ton nen" voor Pakistan. Tekort Veel werk wordt door allerlei instan ties gedaan. Alleen zit men met permanent tekort aan arbeidskrach- DEN HAAG De moderamen van - het Interkerkelijk Contact Israël wil dat van onze gezegende Heiland, ge- de kerken zo spoedig mogelijk uiting ge- j ;„d ds j jj Sillevis Smitt gis- r de situa- het Concertgebouw, (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Ik ben een vriend van het Leger des Heils, omdat ik in de officieren en de soldaten iets zie van de kerken ven aan hun verontrusting tie in het Midden-Oosten. teravond Zij moet daarbij wijzen op het stand punt dat ook in Nederland in 1957 werd Hij sprak op het officieren-congres, onderdeel van de feestelijkhe- i Akaba onderschreven dat de Golf behoort tot de open zee. De kerken moeten aandringen op vrije vaart door de Straat van Tiran, die de verbindingsweg vormt tussen de Golf van Akaba en de Rode Zee. Het moderamen vroeg dit aan de leden van dit contactorgaan. Zij moeten er persoonlijk bij hun kerken op aandringen stappen te ondernemen. Dit interkerke lijk orgaan dient om contact met Israël te onderhouden. Daarin werken samen de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Christelijke Gereformeerde Kerken, de Vrije Evangelische Gemeen ten, de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Doopsgezinde Broederschap en de Re monstrantse Broederschap. Karei Guttmann hoogl eraar in Stuttgart EINDHOVEN De heer Karl Gutt- mann, directeur van „Ensemble" is met ingang van het collegejaar 1967—'68, dat in oktober begint, benoemd tot gewoon hoogleraar aan de „Hochschule für Musik und Darstellende Kunst" te Stuttgart. Het bestuur van de Stichting „Het Zui delijk Toneel" te Eindhoven, dat het to neelgezelschap „Ensemble" in stand houdt heeft medegedeeld dat de heer Guttmann na de aanvaarding van het hoogleraar schap praktisch in het toneelbedrijf werk zaam zal blijven en er zal met hem over leg worden gepleegd over een zodanige uitbreiding van de verantwoordelijkheid van de leiding van „Ensemble", dat de heer Guttmann zijn directeursfunctie bij het toneelgezelschap kan blijven vervul len. Inauguratie van prof. J. Plomp KAMPEN Prof. J. Plomp, door de generale synode benoemd tot hoogle raar aan de Theologische Hogeschool van de Gereformeerde Kerken te Kam pen om als opvolger van prof. dr. C. v. d. Woude vaderlandse kerkgeschiede nis en kerkrecht te doceren, heeft het voornemen vrijdag 6 oktober zijn inau gurele oratie te houden. Duits-Nederlands congres begonnen (Van een onzer verslaggevers) OEGSTGEEST De Duitse ambassa deur, de heer K. H. Knoke, heeft gister avond in kasteel Oud-Poelgeest een drie daagse conferentie over „management de velopment" geopend. Aan deze conferentie die onder auspi ciën van het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk. is geor ganiseerd door de Federatie van junior kamers in Nederland, nemen 32 leiding gevende figuren uit het bedrijfsleven deel: zestien Duitsers en zestien Neder landers. Het is de eerste conferentie die wordt frehouden in het kader van het Neder- andsDuits cultureel akkoord, dat in 1961 is gesloten den, die het Leger des Heils in Ne derland ter gelegenheid van zijr tachtigjarig bestaan heeft geoorga- niseerd en die vier dagen zullen du ren. De internationale leider van het Leger des Heils generaal Frederick Coutts en zijn vrouw Bessie zijn ervoor uit Londen overgekomen. Zij werden door een zaal vol Leger-mensen har telijk begroet toen zij zich door een haag van vlaggen naar het podium begaven. Ras-echt Zoals op alle bijeenkomsten van het Leger des Heils werd er veel gezon gen, en dit ontlokte ds. Sillevis Smitt de opmerking: Dit is weei ras-echte Legersarr.enkomst, ei heb het gevoel dat ik veel te lang ben weggebleven. In een korte toespraak, waarin hij ver telde van zijn onvergetelijke ontmoe tingen met officieren en soldaten van het Leger des Heils in Indië, stelde hij de vraag wat het geheim is van het Leger, wat het nu precies heeft gestempeld? Dit, dat de officieren en de soldaten mensen zijn, die geloven, die vertrou wen hebben en een boodschap bezit ten voor deze wereld. Zij kennen de Heer en zij kennen de mens in zijn ontaarding en zijn verdwazing, en hem willen zij helpen." Zij zei: We hebben een geloof, het ge loof in God, die ons verlossing heeft geschonken in Jezus Christus. He laas leven we in een wereld, waarin velen het geloof hebben verloren en wier hart leeg is geworden. Ik dank God om al die officieren en soldaten van het Leger, die overal in de wereld getuigen van hun geloof. Zij zijn als een vlag, die wappert anderen de weg wijst." Generaal Frederick Coutts wekte op tot trouw. Hij zei er dankbaar te zijn, dat men overal in de wereld soldaten van het Leger ontmoet, die hun opdracht getrouw blijven. ten. Daarom wil de bond de jubi leumviering zien in het teken van de persoonlijke inzet van de gerefor meerde vrouwen. Nadrukkelijk ad viseerde mevrouw Ridderbos niet zo maar iets te ondernemen, maar con tact op te nemen met de verant woordelijke instanties in de plaatse lijke gemeente. „In de komende maanden hopen we u een groot aantal mogelijkheden aan te bieden waarin u deze dienst aan de gemeente kunt bewijzen. We streven ernaar met behulp van de daartoe bevoegde instanties op het terrein van het gemeentediaconaat. zendingsthuisfront en de evangelisa tie, enz., u zoveel mogelijkheden aan te bieden, dat aan het einde van ons jubileumjaar niemand zal kunnen zeggen: „Er was niets bij dat voor mij geschikt was" De ander We zouden het zo kunnen samenvat ten: we willen trachten wat warmte en zon te brengen in het leven van de ander, gedreven door het geloof, dat de „stad van de mens" eenmaal veranderd zal worden in de „stad van God"." Contact is opgenomen met bijvoor beeld het Algemeen diakonaal bu reau. het zendingscentrum, het evan gelisatiecentrum, de Nijn'nburg en de Jelburg. Gevraagd is of deze instanties wilden opgeven waar ar beidskrachten gebruikt zouden kun nen worden en een reeks van concre te mogelijkheden ig uit de bus geko men. Eén zaal De afsluiting van het jubileumjaar zal zijn op de bondsdag in 1968, waar van nu al bekend is dat deze in één grote zaal in Utrecht zal worden ge- Druk Toen generaal en mevrouw Coutts het Concertgebouw betraden, hadden zij al een druk programma afgewerkt, 's Middags waren zij uit Londen op Schiphol gearriveerd en vandaar naar Krasnapolsky gereden, ruim vijihonderd Leger-officieren aan hen werden voorgesteld. Daarna sprak de generaal op de Dam, waar hij werd ontvangen door het college van burgemeester en wet houders. Zaterdag worden de feestelijkheden gesloten met een Velddag op het ko ninklijk landgoed te Baarn. Ook daar zullen generaal en mevrouw Coutts toespraken houden. Prof. Van Itterzon sprak niet zelf De rede van prof. dr. G. P. van It terzon voor de Confessionele Vereni ging is niet door hemzelf, maar door ds. Groenewoud uitgesproken. Prof. Van Itterzon kon wegens ziekte dit zelf niet doen. In de krant van gisteren publiceerden wij het verslag. AMERSFOORT Op de bondsdag van de Bond van gere formeerde vrouwenverenigingen in Nederland kon worden meege deeld dat een uitnodiging is ont vangen toe te treden tot het Ne derlands Vrouwencomité, waar mevrouw mr. J. M. Stoffels-van Haaften presidente van is. De bond is blij, dat deze uitno diging na jarenlange bespreking nog wel bij de jubileumviering een feit is geworden. Het Neder lands Vrouwencomité kan wor den getypeerd als gesprekspart ner van de regering inzake de vrouwenbelangen. MEVROUW W. M. RIDDERBOS houden. Tot nog toe is het zo - evenals vandaag in Amersfoort dat de duizenden dames in verschil lende kerken en andere gebouwen ondergebracht moeten worden. Aan baronesse Van Heemskerk in Afri ka is een brief-telegram verzonden met de groeten en beste wensen. Maandelijks komt er bij het „Fonds ontwikkelingshulp" van de bond duizend gulden binnen voor het kerke lijk en maatschappelijk werk van ba ronesse Van Heemskerk onder de A- frikaanse vrouwen en meisjes. Men vraagt zich ephter af of de benodig de 30.000 per jaar opgebracht kun nen worden. AMSTERDAM In de gehele wereld zijn in 1966 ruim 93 mil joen bijbels en bijbelgedeelten verspreid. Dit aantal is nog lang niet groot genoeg, wordt mede gedeeld in het jaarverslag van het Nederlands Bijbelgenoot schap. In 1962 waren 50 miljoen verspreid. Toen berekende men dat dit aantal minstens verdrie voudigd zou moeten worden. Sindsdien hebben de 34 gezamenlijke bijbelgenootschappen al hun kracht in gezet om in de behoefte aan-bijbelse lectuur te voorzien. Er zijn resultaten geboekt, maar zij blijven nog achter bij wat noodzakelijk gedaan zou moe ten worden. In het jaarverslag-1966 wordt gezegd dat ook in Nederland steeds de bijbel verspreiding toeneemt. Door allerlei ac ties blijkt er steeds belangstelling te zijn voor de bijbel. Ook de Neder landse markt is nog lang niet verza digd. Vorig jaar werd voor anderhalf miljoen gulden aan bijbeluitgaven kodht, 324.237 exemplaren. Van het kwart miljoen boeken die in opdracht van het NBG werden ge drukt gingen er 35.000 naar Suriname en Kameroen. Bijna 150.000 bijbeluitga ven zijn naai- Indonesië gezonden. De reeds verschenen vertalingen ver eisen voortdurend verbetering, omdat de taal verandert, zo wordt gezegd. Ook in 1966 is dit werk verder gegaan. Bovendien is men nog steeds bezig aan proefvertalingen met inleidingen korte toelichtingen. In het afgelopen jaar is besloten vier boeken van het Oude Testamel een proefvertaling te laten mak^ door drie protestantse e: s-katholieke geleerden. De Friel kerken besloten tot een gezamenlijj vertaling in het Fries te komen. Het NBG is op het ogenblik betrot ken bij tien vertalingen in Indonesië Gabon, Kameroen en Suriname. Zovr in Indonesië als in Kameroen-Gabon Nederlandse vertaaldeskund werkzaam. Het verslag deelt nog mede dat I Indonesië meer bijbeluitgayM verspreid zijn dan ooit tevoren, bijl! 750.000. Een eigen drukkerij werd februari van het vorig jaar in gëbru genomen. In Gabon werd een bijbd huis geopend, waarvan de bouw mei gefinancierd is door bet NBG. Geen werk vooi lts-leerlingen (Van nderwijsredactle) Schooldag in Apeldoorn (Van een onzer redacteuren) Op de Theologische Hogeschool dag van de Christelijke Gerefor meerde Kerken gisteren in Apel doorn lag in alle redevoeringen het accent op de roeping het Woord van God te verkondigen naar de mening van de Heilige Geest. Dat geldt vooral nu er po gingen worden gedaan om dat (Van onze onderwjjsredactie UTRECHT De structuur van de universiteit is verouderd. De stelling dat er een fundamenteel verschil is tussen bedrijf en uni versiteit wordt door feitelijke ont wikkelingen achterhaald. De uni versiteit vraagt een moderne be- leidspolitiek. Dit constateerde dr. E. J. W. Verwey (curator van de Utrechtse universiteit en oud-directeur van het natuurkun dig laboratorium van Philips) in zijn EINDHOVEN Het bestuur het Regionaal orgaan van het le| lingen wezen in Noord-Brabant-O^ verwacht dat van de bijna 4000 lj vei leerlingen in het oostelijke deel <t La provincie die eind juni de school vfPna.g laten meer dan de helft geen kaj^ j krijgt de genoten basisopleiding te vl tooien in het kader van het leerling# wezen in de bedrijven. De oorzajwe daarvan is de verminderde werkgeji be< genheid. Th. Bakker (84)* overleden (Van c onderwtfsredactle) EN 1 Naam Ds. Sillevis Smitt was eei vrienden waaraan het Leger zo rijk is", die hét woord voerde. Een tweede vriend was prof. mr. I. A. Diepenhorst. Hij betoogde, dat het Leger in zeven tig landen een graag geziene gast is. Het is internationaal georiënteerd, maar het heeft er geen moeite mee om bij een volk aan te slaan. Het wordt gerespecteerd en het heeft groot aanzien gekregen. Fr zijn vele zaken, die het Leger aan (rekkelijk maken het heeft stoot kracht, het kent sociale bewogen heid, er straalt blijmoedigheid van uit en het gaat altijd naast de ander staan, naast de gevangene, naast de vrouw, die door haar hoek is geworpen, naast de jongen en het meisje die wel zakgeld krij gen, maar geen opvoeding of liefde. Maar wat is de kern van de bewe ging? Die ligt besloten in de liefde. Het Leger zingt graag het lied: Er ruist langs de wolken een lieflijke naam. Voor die naam heeft het Le ger veel gestreden, de enige naam waardoor wij behouden kunnen blij- Vlas Sr waren meer toespraken. De co mandant van het Leger des Heils Nederland sprak. commissioner Kaare Westergaard, en hij deec In het Nederlands, en ook mevrouw Bessie Coutts voerde het woord. VOORZITTER KRUIDENIERSBOND ZEIST De voorzitter van de grootste bond van ondernemers in levensmiddelen, de Algemene Nederlandse Kruideniersbond. de heer J. Lindeloo, vindt dat er geen ruimte is voor looneisen, die de werkelijke stijging van de pro- duktiviteit te boven gaan. Volgens de heer Lindeloo, die gisteren hierover sprak in de jaarvergadering van de bond, zal iedere overschrijding van deze norm de inflatie en de werkloos heid verder doen toenemen. Het voorstel van de voorzitter van het NW, de heer A. Kloos, om te ko men tot een vorm van verplicht spa ren ter bevordering van investeringen en consumptiebeperking was voor de heer Lindeloo niet interessant. Dit spa ren zou volgens hem toch alleen be doeld zijn voor toekomstige loonsverho gingen. De heer Kloos zou Baarbij aan veel grotere loonsverbeteringen ge dacht hebben dan volgens de voorzit ter van de kruideniersbond mogelijk zijn. Het voorstel van de heer Kloos zou zin hebben, indien een deel van het bestaande loon niet zou worden uitbe taald, doch op een spaarrekening ge boekt. De heer Lindeloo meende echter wel te weten, dat de NVV-voorzitter dit niet heeft bedoeld. De kruideniersvoorzitter stelde zich op het standpunt, dat de ondernemers in de naaste toekomst slechts met de grootste moeite de zaak in de hand zullen kunnen houden; dit geldt zowel de lonen als de prijzen. De loonstijgingen van de afgelopen jaren zijn formidabel geweest. De uit komsten bij het bedriifsleven waren omgekeerd evenredig. Deze gang van zaken kan niet ongestraft voortduren. Voor de toekomst zal halt gehouden moeten worden met de lonen en zal men front moeten maken tegenover nieuwe looneisen. de levens- ïdieningsza- ken, 600 supermarkten en 13.400 gewo ne bedieningszaken. Over vijf jaar zul len er 10.000 zelfbedieningszaken en su permarkten zijn en nog 5000 gewone bedieningszaken. Ongeveer 5000 onder nemers zullen dan de strijd opgegeven hebben. Niet minder dan 3000 hebben nu al sanering van het bedrijf bij het fonds aangevraagd. De heer Lindeloo was voor verder gaande samenwerking, maar bleek het niet eens met de heer P. Renkema, voorzitter van de Christelijke Kruide niersbond. De heer Renkema wil sa menwerken met de christelijke midden standsorganisaties van slagers, bak kers, melk- en groente- en fruitdetail- listen. De heer Lindeloo vindt, dat dan te sterk getreden wordt op het terrein van de centrale middenstandsbonden. Hij wil de toch al sterke samenwer king tussen de drie kruideniersorgani saties loen uitgroeien tot een fusie van de drie bonden. Hij gelooft dat dit voor de toekomst dringende noodzaak gaat worden. Noodfonds voor reparaties aan molens DEN HAAG Gedeputeerde Staten hebben een voorstel ingediend tot op richting van een fonds waaruit kleine reparaties aan molens kunnen worden betaald. Zij geven Provinciale Staten in overweging voor dit doel een jaar lijks krediet van f 10.000 te verstrek ken. Aan het voorstel ligt de overweging ten grondslag, dat molens, die niet meer in bedrijf zijn vaak in verval raken, terwijl een kleine reparatie de molen voor de ondergang zou behoe- Hiervoor is het nodig over een kre diet te beschikken om een „noodver band" aan te leggen in die gevallen waarin restauratie zo goed als zeker is. inleiding op het symposium van de Vereniging van academici bij het tenschappelijk onderwijs. In het moderne bedrijf wordt de gang van zaken in toenemende mate bepaald door initiatieven van „onder op"; de taak van de leiding bestaat er en meer uit beoordelen van en kiezen uit de vele opkomende mogelijk heden. Onderling afwegen van de voorstel len tot ontwikkeling van onderwijs en onderzoek vereist ook aan universitei ten voortdurend overleg van de top, het curatorium, met de medewerkers, de vertegenwoordigers van senaat of faculteiten, zei dr. Verwey. Zo wordt van de medewerkers in een industrieel laboratorium verwacht dat zij de aard en omvang van het onderzoek grotendeels zelf bepalen. Met die medewerkes zijn vergelijk baar de universitaire teams rondom een hoogleraar. Prof. dr. D. J. Kuenen, de Leidse pro-rector, zei dat er geen eensgezind heid bestaat over de eisen die aan een nieuwe interne organisatie moeten wor den gesteld. In de vaak gehoorde opvatting dat de leden van het wetenschappelijk corps een maximale vrijheid var derzoek en onderwijs verwachten, zit ten tegenspraken. Immers: inspraak be tekent inschakeling van organisaties. Om het werk van het wetenschappe lijk corps produktief te maken, moet de nodige administratieve ondersteu ning verzekerd zijn. Tenslotte zei mr. J. M. Hageman dat krachtig verzet geboden is tegen de veelgehoorde opvatting dat er bij de universiteiten sprake is van beheer. Woord te vervormen, aldus de sprekers. De rector, prof. dr. B. J. Oosterhoff, zei dat men niet bevreesd moet zijn dat het Woord van God niet bewaard zal blijven. Daar zal God zelf voor zorgen. Er worden wel veel aanvallen op dat Woord gedaan en tegen die aan vallen moet worden gestreden, in hel gezin, in de kerk, maar niet het minst op de Theologische Hogeschool. Prof. Oosterhoff merkte op dat het voortdurend bezig zijn met de verkon diging van het evangelie, met het oplei den tot dienaar des Woord, een zware opgaaf is die echter voortvloeit uit roe ping en plicht. In alle strijd en aan vechting die bij het bestuderen van het Woord van God wordt ondervon den, moet er vooral Op wórden gelei: dat naar het Woord wordt geleefd, al dus prof. Oosterhoff. Studeren Ds. C. Verhage uit Den Haag, die sprak over de overdracht van het evan gelie in deze tijd, zei dat de opleiding van predikanten op de kerk en de we reld van vandaag en van de toekomst gericht moet zijn. Deze tijd vraagt om bekeerde en studerende predikanten, want ook na het kandidaatsexamen moet de dominee blijven studeren. Hij moet zich steeds afvragen hoe hij in de huidige situatie het evangelie moet verkondigen. Maar dat moet dan ook dit evangelie zijn. Het is, aldus ds. Verhage, geen teken van rijkdom als de preek meer aan de krant en boeken is ontleend dan aan de bijbel. Ds. Verhage pleitte sterk voor een prediking die de mensen in deze tijd aanspreekt. Ook de verpakking is be langrijk. Men moet in dit opzicht niet de methoden van vroeger kritiekloos overnemen. Het gaat wel om dezelfde boodschap, maar zij moet eigentijds worden gebracht. Niets in de wereld moet zo dyna misch zijn als de kerk. Het gaat niet alleen om de tijd van nu, het gaat om het Rijk dat komende is en dat komt. Overigens zei ds. Verhage ook dat men de betekenis van de traditie en van de gereformeerde zede niet mag on derschatten. Spanningen In de middagsamenkomst sprak prof. J. Hovius over het vak dat hij doceert: kerkgeschiedenis. Hij vertelde over de wijze waarop het onderwijs wordt ge geven en ds. J. H. Velema uit Apel doorn sprak daarna over de spannin gen in het persoonlijk en in het kerke lijk leven. Hij wil deze spanningen niet gering achten, maar toch ook opmerken dat ROTTERDAM Op 84-jarige leeftp". overleden de heer Th. Bakker, die vfcw 1912 tot 1945 hoofd van de christeliju n lagere school in Zelhem is geweest. De overledene die in het maatscha pelijk leven een vooraanstaande plaadiei innam, was onder meer oprichter van christelijke landbouwschool en de chrl teliike huishoudschool in Zelhem. ?ope: Hij was kerkvoogd van de hervormthee kerk, hoofdbestuurslid van de CJMV m l n Oranjev^ 53, Oe Bijna drie ton voor herstel monumenten DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland stellen PS voor na drie ton besohikbaar te stellen voor restauratie en herstel van monumen- Het gaat om de hervormde kerk in Bodegraven, vier panden in Delft, de ramen en goten van de Delftse Nieuwe Kerk, het pakhuis Vredenburg in Dor- dreoht, twee panden in Dordt, een pand in Gouda, een in Heenvliet, de hervormde kerk van Langerak, een pand in Leiden, de gemeentetoren in Rijnsburg, het orgel van het stedelijk museum van Schiedam, twee panden in Schoonhoven, de gemeente van Schoon- rewoerd. de grote kerk te Vlaardingen, de hervormde kerk en een boerderij te Zoetermeer. Beroepingswerl NED. HERV. KERK Beroepen te Dinxperlo (2de pred. pmei toez.: L. A. Eygenraam te Hallum; unu' St. Philipsland: I. Boot te WijngaardEjo te Bennekom: (vac. J. Ewoldt): F. Veldman te Drachten: te Den HaJ (wijkgemeente 23) M. J. Gols te Wismfxor tm. gani Bedankt voor Den Bommel: G. Bosjx Genderen en Doeveren; voor Axel (Sjaar pred. pl.) F. H. Breukelman te Simoi,jri;f Mven; voor Balk: C. J. Amesz te R3>„ H.; voor Schoonhoven: J. Vos te Rijsst GEREF. KERKEN }anc Beroepen te Zaandam (vac. C. van 0jaar Boonstra te Roermond: te Old broek: J. J. Ritsema te Rijsoord; te H versum (vac. dr. G. P. Hartveld): t Goeman te Utrecht-Oost: te Schiedam: H. Schuring te Alphen a. d. Rijn. Bedankt voor Amsterdam-NieuwU dam: Th, Ferwerda te Watergraafsmer CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te IJmuiden: M. C. Tanis Barendrecht. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Tricht. A. Hofman Zeist HET WEER IN EEROI MüncheD ZUrich niet alleen negatieve kanten moe worden gezocht. Juist de spanning}' bijvoorbeeld tussen eenheid en v heid, kan er een kerk voor bew te vervallen in een systeem. De ningen zullen steeds weer moeten ren tot de vraag of de kerk wel lt bij Christus 'en bij de bijbel. Het damescomité dat een busjesa voor de school voert, bood de brengst van het afgelopen jaar 12.500 voor de bibliotheek en 17. voor de vijfde hoogleraarsplaats. Bondsdag in Gouda Engelse pond 10.03—10.13. A 3.58Va3.62(2. Canadese dc Franse frank (100) 73.20 frank (100) 7.19—7.24. Dul (Van een onzer medewerksters) GOUDA In het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente te Gouda is gisteren de twintigste bondsdag bezocht door 750 leden van de Meisjes- en vrouwenvere nigingen van de Gereformeerde Gemeenten. De erevoorzitter, ds. H. Rijksen te Gouda, opende deze dag met het bijbelgedeelte uit Jo hannes 4 vers 31 tot 42. Hij wees erop hoe de Samaritaanse vrouw tot zegen was voor haar omge ving en met haar getuigenis werkte rkdag. luiden: aan de uitbreiding van Gods Konink- 37" I rr'oeten °0,c de verenigingen .70. Belgische nn ieder lid nersonnH'k werken tof ze- irk (100) 90.30 "en in ZHn K. Zweedse kroon (100) 69.40—70.40. Zwit- .pn riftf1c frank (100) 83.35—83.85. Italiaanse lire 1 f 00) 57—59. Deense kroon (100) 51 60- "k leven leren kennen. -- -- (100) schilling (100) 13.95—14.05. Portuf (100) 12.57V2-12.72Va. Spaanse pes- cp) 5.95—6.10. i 's Morgens sprak ds. G. Schipaan- j boord uit ApeLdoorn over „het gezinsle- 'ven van Izak en Rébecca". Allerlei be langrijke momenten uit het leven i deze mensen haalde hij daaruit voren: de aanvankelijke kind loosheid van dit huwelijk, waarmee JJ samen tot God gingen en Hij veriio de hen. Drs. S. T. van Malkenhorst-Vis ISl sprak 's middags over „levensgeluk levensaanvaarding" Geluk houdt dat de mens in innerlijke harmo leeft met God, zichzelf en zijn om EI] ving. Als christenen weten we dat Cind ons leven leidt en daarom kunnen co het aanvaarden, terwijl een mens nt, dit vertrouwen mist alleen maar jap een doffe gelatenheid kan berusten C0] het noodlot. In ons leven moeten 0jE altijd rekening houden met de araJ ren. maar we moeen ons niet door 1 'oton h»heersen. Epn mpns moet 'eren zichzelf te zi aanvaarden wat hij is en wat heeft. WerV-oUik gelukkig kan hij zijn wanneer hij weet dat zijn zondi y in het bloed van de Heere Jezus z vergeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2