TOPO VERLEG GROTE VIER Arabische landen gaan door met plannen JAMIN Voorlopige balans is: 297 doden Commentaar 1 Frans initiatief Druk op Moskou Zwolsman zal verplichtingen nakomen Donderdag 25 mei 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD «I Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Engeland en Frankrijk hebben stappen ondernomen om een vergelijk over het conflict in het Middenoosten mo gelijk te maken. Amerika heeft ongunstig gereageerd. Moskou gaf nog geen commentaar op het Franse voor stel betreffende een viermogendhedenconferentie. Aan het strand van Eilatde Israëlische havenplaats aan de Golf van Akabadie door Egypte is afgesloten. Een bord vertelt de bezoekers, niet verder te gaan: Stop, de grens ligt voor u'. Ondanks de spanning gaat het leven echter gewoon door. CAIRO-NEW YORK Amerika, Engeland en Frank rijk oefenen zware druk uit op de Sow jetunie om te ijveren voor de vrede in liet Middenoosten. De Arabische landen gaan echter door met oorlogsvoorbereidingen. Ook Jordanië en Saoedi-Arabië zijn in staat van alarm gebracht. Frankrijk heeft voorgesteld, een viermogendhedenconferentie beleggen. President De Gaulle zond een boodschap aan de Egyp tische president Nasser. Daarin werd naar men aanneemt mati ging gevraagd. Engeland drong er op aan, via de Ver. Naties een vreedzame regeling uit te werken. Minister Brown deed in Moskou een dringend beroep op de Sow jetunie, hieraan mee te werken. President Johnson heeft de berich ten laten tegenspreken, als zou hij Egypte hebben gewaarschuwd, dat Amerika eventueel zijn toevlucht zou nemen tot geweld om de vrijheid van toegang tot de Golf van Akaba te, verzekeren. Wat de Sowjetunie betreft bestaat er nog steeds geen zekerheid over de houding, die dit land zal aannemen. Moskou heeft nog niet gereageerd op het Franse voorstel inzake een vier mogendhedenconferentie. DE BILT Tot Inaand in het westen aan de droge kant pet op de meeste plaatsen 25 k 30 mm Seerslag. Gisteren is dit veranderd; het Fegende vrijwel de gehele dag. De regen deed zich voor in L lan van Zeeland over Zuid- Ikolland naar Terschelling. I Vanmorgen is op Ypenburg 32, in Rot- lerdara 30, Groot-Ammers 29, Pernis 27, loskoop 25 mm regen gemeten. Enkele Ijïentallen kilometers naar het oosten neerslag belangrijk minder Irarieerde vanmorgen tussen 5 en 10 n ■neerslag. Er is nog een regenstoring IBerweg, zodat de meimaand gemiddeld prei natter dan normaal zal worden. DE BILT Overwegend zwaar be wolkt met tijdelijk regen. Matige wind luit uiteenlopende richtingen. Weinig Jfrerandering van temperatuur. Zon op 4.32. onder 20.42. Maan op haagse hopjes niet duur weI heerlijk Op kunstveiling 300 schilderijen AMSTERDAM By de moeilijkheden tussen de oliemaatschappij Gulf en Rein- der Zwolsman is noch de Exploitatie maatschappij Scheveningen noch de Cen trale administratie maatschappij betrok ken. Dit heeft Zwolsman gisteren gedeeld nadat Gulf beslag had laten leg gen op zijn bezittingen. Gulf beweert dat Zwolsman leningen niet tijdig heeft afge- In een perscommuniqué zegt Zwolsman dat Gu'lf in 1964 twee leningen heeft ver strekt tot een bedrag van 9,4 miljoen aan de Olie maatschappij Scheveningen. De lening zou in totaal 25 miljoen groot zijn, maar het resterende bedrag is niet beschikbaar gesteld. De betrokken ver kooppunten overtreffen thans echter r kortingen en betalingstermijnen ter- I wijl de positie van de OMS door Gulf werd verzwakt door de grote prijsverla gingen van benzine geheel ten laste van de OMS te laten komen, aldus Zwolsman. Gulf heeft de voorstellen van Zwols- Dian afgewezen. Deze hielden in: uitbe taling van het resterende bedrag van de lening, verkoop aan Gulf van een aantal verkooppunten of terugbetaling van de lening. De heer Zwolsman zal, als hij daartoe gerechtelijk wordt verplicht, vol ledig aan zijn verplichtingen voldoen, aldus de mededeling. (Van kunstredactie) ROTTERDAM Bij Marle en Bignell in de Lange Voorhout in Den Haag wordt dinsdag 6 juni een collectie kunsl- roorwerpen uit de nalatenschap van de irts J. Exalto geveild. De catalogus vermeldt naast goud- en tilverwerken, munten en penningen, meer dan driehonderd schilderijen. Er zijn Werken bij van Saftleven, Van Loo, Leickert. H. W. Koekkoek, Isaac Israels, Hoppenbrouwers, Rochussen, d'Honde- coeter, Gabriël en H. J. Scholten. Ingebracht is ook een mooie collectie .Ohinees, Japans, Delfts en ander porse lein, koper-, tin- en glaswerk, tapijten en kunstnijverheid uit het Verre Oosten. De kijkdagen zijn van 2 tot 5 juni. In dien nodig wordt de veiling voortgezet op 7, 8 en 9 juni. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren een amende ment op de onderwijswet verworpen. De staten zouden bij aanvaarding ge machtigd zijn de federale hulp aan de «cholen naar eigen goeddunken te besteden. De verwerping betekent een overwinning voor president Johnson. i»ii'<ïf[! "ÏÏBSb l.t«iiii|rrf[ff nUflBI IC0- KÜPPERSBUSCH en Sell keukens KIJK EN KEUR uitgebreide toonzalen deskundig advies geopend 8.30-17.30 zat. tot 1 uur. IMENEXC0 I HOGE RIJNDIJKLEIDEN Verdaagd De Veiligheidsraad, die gisteren ir spoedzitting bijeen was, is voor onbe paalde tijd uiteengegaan. Gewacht wordt op het rapport, dat secretaris generaal Oe Thant na terugkeer uit Cairo zal uitbrengen. Oe Thant zou vanochtend naar New York terugkeren een dag eerder dan in de bedoeling lag. Gisteravond sprak hij vier uur lang met president Nasser. Eerder op de dag had hij met andere Egyptische autoriteiten gespro- Egypte zou bereid zijn, Oe Thants voorstel betreffende het instellen van gemengde bestanrscommissie te aanvaarden. Het zou echter niet willen terugkomen op de beslissing, de Golf van Akaba te blokkeren. President Nasser heeft laten weten, dat hij zondagmiddag om 3 uur (Ned. tijd) een persconferentie zal geven. Aangenomen wordt, dat voor die tijd gpen stappen ondernomen zullen wor den, die een militair conflict kunnen veroorzaken. Intussen heeft Egypte in de Golf van Akaba twee Duitse schepen aangehou den en onderzocht. Zij mochten door varen, omdat zij op weg waren naar de Jordaanse haven Akaba. Na een fel debat is gisteren de spoedzitting van de Veiligheidsraad voor onbepaalde tijd verdaagd. Er werd niet gestemd over een door Cana- n Denemarken ingediende resolu tie. Daarin werd op alle partijen een beroep gedaan, zich te onthouden van elk optreden, dat de toestand kan ver ergeren. Rusland maakte van de gelegenheid gebruik de eis te herhalen, dat de vlo- i'an Amerika en Engeland uit het Middellandse zeegebied worden terug getrokken. Zij zouden thans een van de ergste bronnen van spanning vor- Het debat eindigde, toen zes van de vijftien leden van de raad (Rusland, India, Nigeria, Ethiopië, Mali en Bul garije) weigerden deel te nemen aan besprekingen achter de schermen over de Canadees-Deense resolutie. Voorbereiding Zowel Jordanië als Saoedi-Arabië hebben de oorlogstoestand afgekon digd om zich voor te bereiden op een eventuele oorlog met Israël. Egypte en Syrië hebben echter te verstaan gegeven, niet met Jordanië en Saoedi-Arabië te zullen samenwerken. Jordanië heeft troepen van Irak en Saoedi-Arabië toestemming verleend, binnen te trekken als onderdeel van het gehele Arabische militaire plan te gen Israël. Saoedi-Arabische eenheden Zljll op- gerukt naar het gebied ten noorden in de haven Akaba. Irak heeft nu officieel besloten, land- en luchtstrijdkrachten naar Egypte en Syrië te zenden. De Amerikaanse Zesde vloot heeft vanochtend vroeg bij Napels een divi- mariniers (3500 man) aan boord genomen voor routine trainingsma noeuvres ergens in de Middellandse zee. De schepen vertrekken volgens een tevoren vastgesteld plan. Demonstratie in Cairo Voor het Hiltorihotel aan de Nijl te Cairo heeft gisteren een menigte van naar schatting vijf duizend mensen gedemonstreerd voor een invasie in Israël. De betoging was op touw gezet door de Arabische Socialistische Unie, de enige politieke partij in de Verenigde Arabische Republiek. De demonstratie werd gehou den voor het Hiltonhotel, omdat de secretaris-generaal van de VN, Oe Thant, daar zijn intrek had genomen na zijn besprekin gen met president Nasser. DIRECTIE VAN INNOVATION: BRUSSEL De directie van Innovation heeft vandaag meege deeld dat de voorlopige balans na de brand van maandag 297 doden bedraagt. Er zjjn thans 61 slacht offers uit de puinhopen geborgen. Slechts 20 konden worden geïden tificeerd, onder wie twee vrouwe lijke directieleden. Er waren vandaag nog 236 vermis ten en 70 gewonden. Gebleken is dat nog een derde direc tielid, de heer Declipse, is omgekomen. Van hem is bekend dat hij aan het begin van de brand verscheidene mensen naar de uitgangen heeft ge leid. Uit de eerste onderzoekingen van de lijken is vast komen te staan dat de slachtoffers door verstikking zijn omge komen alvorens te verbranden. Pierre C.I.E.B.A. - LEIDERDORP Prins Claris heeft gisteren de nieuwe elektrische centrale van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland officieel in gebruik gesteld door met een druk op de knop de produktie van de oude centrale met de nieuwe te combineren. Bij zijn rondgang door het be drijf bezichtigde de prins ook een van de grote ovens, waarvoor hij gebruik maakte van een blauw glaasje. Bolle, één van de directeuren, verklaar de dat zijn personeel de mogelijkheid van brandstichting niet uitsluit. Hijzelf had eerder opzet hoogst onwaarschijn lijk gevonden. Dreigement Gisteren werd een filiaal van Innova tion te Luik opgeschrikt door een ano niem telefoontje. Een onbekende zei: „Is één catastrofe niet genoeg. Het zal ook hier gebeuren als niet alle Ameri kaanse vlaggen worden weggehaald." Onmiddellijk heeft de directie daar na alle Amerikaanse vlaggen en emble men laten verwijderen. In andere filia len van Innovation heeft men dit voor beeld gevolgd. Op de persconferentie van de direc tie van Innovation is nog gezegd dat gisteren in het Rogier-centrum, waar de registratiedienst van Innovation gevestigd, een jongeman was gezien die herkend werd als één der deelne mers aan een recente anti-Ameri kaanse betoging. Hij werd niet gear resteerd, maar de politie heeft naam en adres van de jongeman genoteerd, Arrestatie De brandweer heeft vannacht twee hevige branden bedwongen tussen puinhopen van l'Innovation en de aan grenzende verwoeste gebouwen. Wel licht hebben de werkzaamheden om nog meer slachtoffers te bergen of puin te ruimen, de branden ver zaakt: het afval onder de puinhopen smeult nog steeds. De politie heeft gisteren een man gearresteerd wegens het aansteken van vuilnisbakken in een straat niet ver van het warenhuis. In de vuilnis bakken zat karton en de hitte van de brandjes deed een etalageruit Toeristen verlaten Midden-Oosten TEL AVIV Een groep van 166 Scan- dinaviërs, die uit Israël zjjn vertrokken in verband met de crisis in het Midden- Oosten, z(jn in Rome aangekomen. Het vliegtuig is gisteren nog teruggekeerd om andere toeristen uit Israël te halen. Israël heeft bekendgemaakt dat alle toeristen, die met groepsreizen in het land zijn, individueel met een lijntoe- stel van alle luchtvaartmaatschappijen naar hun land kunnen terugkeren. Hier voor zullen geen extra kosten in reke ning worden gebracht. Zij zijn niet lan ger gebonden aan de data op hun vlieg biljetten. De KLM heeft besloten 's nachts niet ieer in Kaïro te landen. De vliegtuigen zullen uitwijken naar Istanboel. De dag landingen in Kaïro gaan door. Er is bij de KLM nog weinig gebleken van toe nemende annuleringen door individuëlen of groepen met bestemming Midden-Oos- Jubileum viering vraagt persoonlijke inzet - pag. Kernmerk. •fe De sprakelosen - pag. Radio TV Stuurgroep' gaat verkeersfouten na DEN HAAG De Stichting weten schappelijk onderzoek verkeersveiligheid heeft gisteren een werkgroep gevormd die moet onderzoeken welke maatregelen kunnen worden genomen om gevaarlijke menselijke gedragingen in het verkeer te voorkomen of te beperken. De „stuurgroep" stsaat onder leiding van prof. dr. P. Muntendam, hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de Rijks universiteit in Leiden, De belangrijkste onderzoekingen van de groep zullen zijn: welk alcoholgehalte zou volgens de wet maximaal toelaatbaar dienen te zijn in het bloed van verkeersdeel nemers en welke maatregelen kun nen worden genomen tegen alcohol misbruik? het verzamelen van gegevens over ongelukken uit ziekenhuizen om meer kennis te krijgen over even tuele medjsche afwijkingen en ziek ten onder verkeersslachtoffers: hoe kan de veiligheid worden bevor derd door het nemen van juridische maatregelen en keuring en selectie van verkeersdeelnemers? Ontslagen bij Oving verwacht ROTTERDAM Oving groothandel in ijzer en staal zal in het komende jaar het personeelsbestand inkrimpen. Dit bleek uit de jaarvergadering van de aandeelhouders die woensdag is ge houden. Het bedrijf is inmiddels begonnen met het verminderen van het aantal werknemers. De ontslagen zijn voor namelijk in de administratieve sector gevallen. Men verwacht dat dit beleid zal worden doorgevoerd voor de afde lingen in- en verkoop. De direktie vestigde er de aandacht op dat het niet gaat om massale ont slagen. 1 Kort zicht zekere mate van prioriteit gegeven is, minister De Block en enkele Ka merleden niet blijken te begrijpen wat de motieven vóór en de gevol gen van ontwikkelingshulp zijn. Ze willen de arme landen wel hel pen hun export op te bouwen, als de zwakke plekken in eigen land maar niet getroffen worden. Daar om rustig aan en liefst gebruik ma ken van ontsnappingsclausules. Maar dat is het nu juist. Een onver mijdelijk gevolg van een nieuw sys teem van internationale economi sche betrekkingen de Kennedy- ronde is een eerste stap en een toepassen van internationale ar beidsverdeling zal zijn, dat bepaal de industrieën in de rijke landen het moeilijk zullen krijgen. Ze zullen niet ineenstorten, ze zul len moeten zoeken naar andere ter reinen. Het is een geleidelijk proces. We hebben de concurrentie van de textiel uit Italië in het kader van de EEG toch ook aanvaard? De kolenmijnen sluiten wèl als her structurering gunstig blijkt te zijn. Maar men vergeet dat export van industriële produkten de arme lan den geld in het laatje brengt, dat weer zal worden besteed in de rijke landen, bijvoorbeeld voor de aan schaf van investeringsgoederen, en later misschien van verfijnde con sumptiegoederen. Nu is het toevallig zo, dat de eco nomische situatie bij ons niet zo gunstig is. Maar denkt men nu wer kelijk, dat we volgende week een toevloed van produkten uit arme landen kunnen verwachten? Het gaat erom deze landen de impuls te ge ven hun industrie op te bouwen. Dat is een langdurig en moeizaam pro- Waar wij uiteindelijk veel haat van zullen ondervinden. Daarom: laten minister en Kamerleden het niet te kort zien. Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betdalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". I De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam straat:

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1