Vrij pomp: •aring kwart miljard besp; SERIEBOUW SCHOLEN IN MIDDEN-HOLLAND Inbrekers gebruikten bij werk modernste apparaten Bouwteam start volgende maand van burgemeester C.A.v.d. Hooft Ontwikkelingshulp Overtuiging afwezig bij universiteiten Feyenoord drukte na rust door: 3-2 zege Bongers zegevierde Olympia's Tour in Fraai 0-0 Ned. amateurs NIEUWE LEIDSE COURANT 11 DONDERDAG 25 MEI 1967 DEVENTER „Er is de oliemaatschappijen alles aan gelegen de witte pompen weg te werken. Het gaat hen im mers om een winstderving van bijna een kwart miljard gulden per jaar. Door de vrije pompen zijn zij gedwongen hun ben zine nu al zo'n acht cent goed koper op de markt te brengen. Economische zaken heeft voor super een prijs van 61 cent goedgekeurd. En ze zitten maar rond de 53 cent. Reken maar uit wat dat op de jaar lijkse drie miljard liter bete kent!" In H. H. Warrink, initiatief nemer en voorzitter van de Economische Automobilisten Club (EAC), blijken de witte pomp-houders een fanatiek medestander te hebben ge vonden. Op kritiek reageert hij met een niet aflatende woordenstroom, waarin al gauw het woord discri minatie valt. Dat slaat dan op het (onlangs afgesloten) onderzoek van de KNAC, dat zoals gemeld de vrije benzine in een nogal on gunstig licht plaatste. „De KNAC heeft zich daarmee in een moeilijk parket gemanoeu vreerd. De conclusies zijn te vaag en te eenzijdig. Als men wil aanto nen, dat de kwaliteit niet goed is en aanvoert, dat er grote verschil len bleken te zijn in de monsters, laat men dan ook de merkbenzine op dezelfde manier onderzoeken. Waarschijnlijk zou blijken, dat te gen deze benzine dezelfde bezwa ren zijn aan te voeren". „Het Duitse consumentenorgaan Der Test heeft daar vorig jaar eens een onderzoek ingesteld en ontdekte, dat ook bij merkbenzine zeer grote kwaliteitsvariaties voor komen. Er was bijna geen merk gelijk. In Nederland zal dat wel niet anders zijn. Maar men heeft dat hier niet kunnen (of willen) aantonen omdat men maar ééri monster heeft genomen (tegenover 14 monsters van de vrije benzine). Het rapport hangt als los zand aan elkaar". Besparing De voorzitter geeft vlot toe, dat het ook EAC-belang is, dat de wit te pompen in leven blijven en dat er een meer objectief onderzoek komt. In de doelstellingen van de club nemen zij een passende plaats in. „Als die duizend pompen er niet waren geweest, zouden de automobilisten samen jaarlijks een kleine 250 miljoen gulden meer be talen dan nu". Lij I ijk verdediger zaak-Aspida aangespoeld ATHENE Aan de kust van Rho- dos is het lijk aangespoeld van d( Griekse advocaat Mandilaras, die naam heeft gemaakt als verdediger ir het proces tegen de officieren in de' zaak-Aspida. Volgens het ministerie van koopvaar- dij reisde de advocaat aan boord van een Grieks vrachtschip als versteke ling. De kapitein ontkende dit evenwel toen het hem per radio werd ge vraagd; Hij kreeg hierna bevel naar Rhodos te varen. Later zou de kapitein verklaard heb- nen vlakbij Rhodos Mandilaras ge- I dwongen te hebben met een zwemvest in zee te springen. Twee dagen later spoelde het lijk van de advocaat aan. De kapitein wordt nu ernstig verdacht i schuld aan de dood van Mandila- Vandaar ook, dat de EAC er nauw mee wil samenwerken. En vandaar, dat haar voorzitter het betreurt, dat de witte-pomphou- ders nauwelijks zijn georga niseerd. „Indertijd is de Stichting Norm opgericht. Dat zou een orgaan wor den, dat controle uitoefende op de kwaliteit en voorts een samenbin dend element zou moeten zijn. Maar de organisatie is nooit van de grond gekomen. Het bestuur had een kleine driekwart miljoen gulden nodig om te kunnen star ten. En dat wilden de pomphou ders en grossiers niet op tafel leg- gen". „Dat is ook de reden, waarom men niet direct slagvaardig heeft kunnen reageren op de aanval van de KNAC". Hij vertelt, dat de EAC indertijd een brief heeft gekregen van de vice-voorzitter van de club, (die een belangrijk aandeel in het on derzoek heeft gehad). Daarin werd gewezen op de gevaren van vrije benzine. „Toen de uitslag van het onderzoek bekend werd, hebben wij onmiddellijk gereageerd. Wij vroegen of hij wilde bevorderen, dat wij in contact kwamen met degene, die hét onderzoek had ge leid. Maar op die brief hebben wij nooit antwoord gekregen". Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Winsten De heer H. H. Warrink: kwart miljard besparing ders, tot een uniformering van-de kwaliteit van vrije benzine". 1-Iij is ervan overtuigd; de witte pompen zullen niet kunnen wor den weggewerkt. Nu al nemen zij 10 tot 15 procent van de markt voor hun rekening. En al is hun winstmarge kleiner dan die van de grote maatschappijen (de winst tus sen raffinaderij en klant lag voor de komst van de witte pompen op 15 cent per liter), de mcesten sprin gen er toch heel aardig uit. De doorsnee witte pomp .maakt een winst van 4 cent per liter". „En als je dan weet, dat hun omzet dikwijls groter is dan die van de normale pompen, dan wordt wel duidelijk, dat ze niet zomaar zijn weg te blazen". „Er is een man in Amsterdam, die één pomp voor zijn huis heeft staan en daarmee 30.000 liter in de week omzet. Reken maar uit wat er dan overblijft. In shoppingcen- trum aan de autoweg bij Utrecht maakt men nog meer: elke week 250.000 liter". Waar die benzine vandaan komt? Over de herkomst wil geen pomphouder praten. Maar zoveel is de EAC-voorzitter wel duidelijk geworden, dat vrijwel alle olie maatschappijen erbij betrokken zijn. ..Op die manier lozen ze hun sur- plusvoorraden. Maar daar wil geen maatschappij voor uitkomen. De pomphouders wordt zwijgplicht op gelegd. En daar houden zij zich aan want zij weten, dat zij anders de kans lopen, dat de kraan wordt dichtgedraaid". „Mochten de maatschappijen overigens besluiten leveranties te staken gezien de concurrerende werking van de witte pompen, dan zou dit geen ramp betekenen. Duitsland, België en Ierland leve ren graag. Dat gebeurt ook al. En de maatschappijen weten dat". LEDEN NODIG Goedkoper rijden. De EAC heeft het boven in haar vanen geschre ven. En dat wil zij niet alleen be reiken door steun aan de witte pompen. Een ander terrein, waar op zij actief is: de verzekering. De heer Warrink: „door collec tief een verzekering te sluiten bij een grote Britse maatschappij, ko men wij met veel lagere tarieven dan de normaal geldende". - Een plan voor de toekomst is het inzetten van mobiele tech nische stations, waar automobi listen hun wagen goedkoop kun nen laten repareren. Maar de rea lisering daarvan hangt af van de vraag in hoeverre leden de stich- tingskas zullen vullen. Met een entree van een rijksdaalder en een jaarlijkse dona tie van drie gulden heeft de club tienduizenden leden nodig om dat te kunnen financieren. En die zijn er nog niet. De heer Warrink: „we zijn nog in het beginstadium. De notariële oprichtingsacte is pas vorige maand getekend. Maar wel hebben we al ruim 7000 aanmeldingen bin- Be'langstelling verwacht de EAC vooral van bestaande plaatselijke automobielclubs, die ook het econo misch rijden tot doel stellen. En daarnaast rekent zij ook op deelna- 'me van bij clubs in grote bedrij ven aangeslotep automobilisten. Voor voorzitter Warrink ziet het er over drie jaar zo uit: „als er in 1970 twee miljoen automobilisten zijn, zal zich zeker tien procent bij ons hebben aangesloten. Dat bete kent 200.000 leden". Hoog gegrepen? „Vrijwel elke automobilist wil bezuini gen als hij de kans krijgt. Er zijn er tallozen, die met pijn en moeite een auto rijden. Voor hen telt elke gulden. En zij zijn onze toekomstige le- dens zij nog onnodig uit geven." (Van onze correspondent) WADDINXVEEN Volgende maand zal een begin worden gemaakt met de bouw van een serie van zeven scholen. Daartoe is een bouwteam gesticht waarin de gemeenten Waddinxveen, Vleuten-De Meern, Moordrecht, Berkenwoude, Alphen a. d. Rijn, Benthuizen, Bodegraven, Leiderdorp, Nieuwerkerk aan den IJssel, Rotterdam en Woerden samenwerken. De bouw is het resultaat van een initiatief van burgemeester C. A. van der Hooft van Waddinxveen, die gezien de ervaringen met het werken in een bouwteam voor woningbouw, een soort gelijke aanpak van de scholenbouw bepleitte. maatschappelijke functie van de school tot zijn recht komt. De serie bestaat uit een aantal schoolge bouwen met een verdieping. Gelijk vloers komen er onderling gelijke ..schakeleenheden". Deze hebben in principe de oppervlakte van één les lokaal met toiletgroep, garderobe en ganggedeelte. De bouw kan worden aangepast aan de gegeven situatie, waardoor de scholen onderling ver schillend kunnen zijn. De leslokalen voor de eerste en tweede klas zijn zo geplaatst, dat deze met een eigen toegang, garderobe en toilet ten als zelfstandig kunnen worden ge zien. De gemeenschapsruimte kan op verschillende manieren worden ge bruikt: als bibliotheek, als overblijf- ruimte, voor zang, dans, declamatie, expressievakken en handenarbeid. Ook kan een podium worden gevormd. De scholen zullen in één continue pro- ductiestroom na elkaar worden uitge voerd. De bouwtijd voor één school is 33 weken; de planning is zodanig, dat elke drie of vier weken een school kan worden gebouwd. De bouw wordt uitgevoerd door het aannemersbedrijf A. J. v. d. Heijden te Woerden. De kosten van een zesklassi- ge school ziijn 345.000, en van vierklassige school 236.000. In overleg met de Stichting Ratiobouw en het Informatiecentrum voor Scho lenbouw werd besloten een bouwteam te vormen voor Midden Holland. Het eerste deel van de serie, die zeven scholen omvat, is nu samengesteld. In Waddinxveen zal een openbare- en een rooms katholieke lagere school verrij zen. in Moordrecht komt een openbare en een christelijke school. Berkenwou de krygt een openbare school. Bij de voorstudie is er naar gestreefd een ontwerp tot stand te brengen, dat beter dan tot dusverre tegemoet komt aan de eisen, die het tegenwoordige onderwijs stelt. Dit is bereikt door het scheppen van ruimte in de klaslokalen, die zowel het werken in klassikaal verband als in groepsverband mogelijk maakt. Ver der door het opnemen van een gemeen schapsruimte waardoor de sociaal- Hongarije had moeite met Denemarken: 2-0 I Hongarije heeft woensdagavond in Ko penhagen in een wedstrijd voor groep 5 i van het tornooi om het Europese kam pioenschap voor landenploegen met 20 gewonnen van Denemarken. Bij de rust was de stand 10. De eerste ontmoeting tussen de twee landen, die vorig jaar september in Boe dapest werd gespeeld, eindigde in een 6—0 zege voor de Hongaren. Na 31 min. schoot de Deen Sandvad in eigen doel. Bene scoorde de tweede goal. De stand in groep 5 luidt nu. Hongarije 4 3 1 0 7 123 Nederland 4 1 1 2 3 88 Oost-Duitsland 1 1 0 0 2 43 Denemarken 3 0 0 3 0 010 Wereldkampioen Engeland heeft woensdagavond in Londen met 20 ge wonnen van Spanje. De Engelse doel punten werden na de hervatting gescoord door Greaves en Hunt. Prof. Muntendam: ook „middelen" via fondsen LEIDEN Dat ziekenfondspatiënten die hun arts willen raadplegen over de gezinsvorming in vele gevallen dit con sult zelf moeten betalen is absurd. Ook het uitsluiten van antl-conseptionele mid delen van het verstrekkingspakket der ziekenfondsen getuigt niet van grote vooruitstrevendheid. Alle wetsbepalingen die een terbeschikkingstelling van deze middelen in de weg staan, moeten wor den geschrapt. Deze opmerking maakte vanmiddag prof. dr. P. Muntendam bij de opening i de Boerhaave-cursus over huisarts gebortenregeling, die tot en met za terdag aan de Leidse universiteit wordt gehouden. Er moet, aldus prof. Munten dam, antwoord worden gegeven op drie vragen: waarom de huisarts een taak heeft te vervullen bij de gezinsvorming; op welke wijze hij zijn taak moet ver vullen en welke voorzieningen daartoe nodig zijn. Het vraagstuk van de gezinsvorming is niet in de eerste plaats een medisch probleem. De motivering tot gezinsbeper king zal in veel gevallen liggen op het sociaal-economische en/of persoonlijk emotionele vlak. De huisarts zral voorts moeten samen werken met de bureaus voor gezinsvor ming, omdat deze bureaus al in de tijd, dat men de geboortenregeling slechts in uiterste geheimzinnigheid kon benaderen, raad verschaften aan mensen en gezin nen in nood, aldus prof. Muntendam. De ethische aspecten van de geboorten- regeling werden belicht door prof. dr. H. J. Heering. Deze hoogleraar besloot zijn referaat met de opmerking dat in onze samenleving de sexuele ontlading niet alleen begrijpelijk, maar ook posi tief te waarderen is. Andere vormen van agressie zijn erger. Toch is enkel toe geeflijkheid niet op zijn plaats. Het blijft er om gaan de mensen van alle bedrei gingen te vrijwaren. Van onze onderwysredactie) financiële bijdragen. I De westerse universiteit heeft hier UTRECHT De feitelijk ver-leen eigen verantwoordelijkheid en zal ■N7„J„„i„,,J^,Jhaar structuur en organisatie moeten -- wedstrijd voor groep 6universiteiten in de onwikkelings- het tornooi om het Europees kam- ,T I pioenschap met 7-1 over Roemenië. landen is nog gering. Naast per-1 Het ontbreken van een organisa tie bij de witte-pomphouders heeft de EAC ertoe gebracht con tact te zoeken met de Consumen tenbond. Er zijn al besprekingen geweest, die een soort samenwer king tot doel hebben. De heer War rink: „wij willen pogen te komen tot een norm voor alle pomphou- V. d. Vleuten won LUIK Jos van der Vleuten heeft woensdag in Luik de grote prijs Car rières, een wegwedstrijd over 148 kilo meter' gewonnen. De Brabander versloeg in de eindsprint zijn vlucht- makkers Junkermann (W.-Dld) en Bas Maliepaard (Ned), die in deze volgorde tweede en derde werden. OFFICIER EIST ZES JAAR Buitenlandse profs gaven goed partij LEEUWARDEN Zes jaar gevangenisstraf eiste gisteren de officier van justitie bij de Leeu warder rechtbank tegen auto handelaar A. T. B. (30) uit Sneek R. R. (36) die bij een aantal inbraken duizenden guldens heb ben buitgemaakt. Hun grootste slag was de zuivelfabrieken te Grouw en Tolbert waar zij een half miljoen gulden hadden ge stolen. Het uiterste raffinement en de koel bloedigheid waarmee ze te werk zijn gegaan noemde mr. G. R. Nubé ver bijsterend. bijna griezelig. Bij hun werk gebruikten ze de mo dernste apparaten zoals portofoons, af- luisterapparaten en zelfs een draagba re televisie, die wel eens voor een nut tig alibi zou kunnen zorgen. Als zij tijdens hun karweien meteen naa tv keken, konden zij de politie heleboel over de programma's vertel len. Bovendien beschikte autohande laar B. over een goed geoutilleerde pen. De inbrekers hadden ook al plannen klaar voor nieuwe operaties. De valse sleutels waren gemaakt. Zij zouden gaan inbreken in het gemeentehuis te Staphorst, de zuivelfabriek te Wijnje- terp, het postkantoor te Assen en een modemagazijn in Leeuwarden. Zover kwamen zij niet, want zij wer den gearresteerd. De officier was vol lof over het speurwerk van de politie. Prachtig werk is hier door de politie geleverd, aldus de officier. Behalve B. en R. zijn ook de 28-jari- ge loswerkman M. A. E. en de 31-jari- ge autosloper G. V. (beiden eveneens uit Sneek) gearresteerd. Zij hoorden twee jaar en zes maanden tegen zich (Van een onzer sportverslaggevers) ROTTERDAM Een na rust sterk spelend Feijenoord heeft woensdag avond in een benefietwedstrijd voor de stichting Volksgezondheid Rotter- i elftal van in Nederland spe lende buitenlandse profs met 3- verslagen. De Rotterdammers stonden bij rust met 2-M) achter, maar kwamen mede door het voortreffelijke aanvalsspel Harry Bild ingevallen Hans Venneker in de tweede helft bij zonder sterk terug. Door de zware re genval woonden slechts 7000 toescliou- •edstrijd bij. De stichting ter bevordering van de volksgezondheid, waarvoor de wedstrijd was georgani seerd, kreeg daardoor weinig baten. On der dekijkers bevond zich ook prins Claus, die voor aanvang van dc wed strijd aan de spelers werd voorgesteld. De wedstrijd werd gespeeld op een met 'ele plassen bedekt veld. Het elftal van buitenlandse profs maakte vooral in de eerste helft een sterke indruk, De spelers vonden el- oord-defensie moeilijke ogenblikken. De gevaarlijke midvoor Fritsen van GVAV zette Feijenoord waarin Rei- nier Kreyermaat een verre van indruk wekkende rentree maakte in de 19e minuut op een achterstand, toen hij via het lichaam van Kraay scoorde (1—0). Nog voor rust was het dezelfde Fritsen die na fraai aangeven van de PSV-er Cebinac Eddv Pieters Graaf land kansloos liet (0—2). Feijenoord aanvallend te zwak, om de sterk verdedigende Vasovic (Ajax) te kun- bedreigen. Bovendien was doel man Curcic van Elinkwijk zeer be trouwbaar, vooral door zijn spectacu- de handen op elkaar kreeg. Uit een pass van Moulijn, die uit een gestran de doorbraak van de uitblinkende Wim Jansen direct voorzette, kon de blonde Feijenoorder voor een gelijke stand zorgen (22). De buitenlandse profs kwamen nu sterk in de verdrukking en keeper Schubert (Willem II), die Curcic ver ving, kreeg handen vol werk. Nadat hij tevoren tegen de paal had gescho ten, was het in de 36min. Ove Kind- vall die in samenwerking met Geels een foutieve terugspeelbal van aan voerder Bergstein (MVV) doeltreffend afstrafte (3=^2). Tevoren hadden de Rotterdamse sportjournalisten, met als gastspeler Jorrit Jorritsma, hun Amsterdamse col lega's een 5—1 nederlaag toegebracht. Bij rust was de stand 11. De eerste helft speelde de sportpers op een bij— veld, de tweede helft in het stadion. de i lair en kundig timen. Combinaties soneelstekorten en het uitblijven j van overheidsvoorzieningen is del oorzaak daarvan een gebrek aan! werkelijke overtuiging bij de be-; trokken Nederlandse universitaire j instellingen. Men heeft deze activiteiten vaak meer als een morele plicht gezien dan als wetenschappelijke uitdaging. Het doorbreken van een nieuwe kijk op deze kwestie zal het accent verschui ven van „bijstand" en „kennisover dracht" naar een samenwerking op voet van gelijkheid. Dat zal leiden tot een tweerichting- verkeer en tot de bevrijdende gewaar wording dat wij slechts hebben mee te werken aan dat wat de zusterinstelling voor autonome ontwikkeling van haar zelf en haar land nuttig en nodig acht. Dit zeggen prof. dr. J. F. Holleman (Leiden), mr. H. G. Quik (NUFFIC) en dr. G. van den Steengroeven (Nijme gen) in een werkstuk dat zij hebben opgesteld voor de conferentie over „De taak van de Nederlandse universiteiten en hogescholen ten aanzien van de ontwikkelingslanden", die op vrijdag en zaterdag in Utrecht gehouden wordt. In het werkstuk wordt onder meer gesteld, dat het probleem van de ont wikkelingshulp niet zonder meer op gelost kan worden via economische maatregelen of door verhoging van de I aanpassen "ijkhëid 7 Als de westerse landen werkelijk streven naar een samenwerking die de autonome ontwikkeling van de ontwikkelingslanden tot doel heeft, zal men medewerking moeten geven aan de universiteiten in die landen op een manier die de autonomie van de ontvangende universiteit niet in gevaar brengt. DEN HAAG De eerste etappe van Olympia's Toer door Neder land, een rit over 163 kilometer van Amsterdam naar Den Haag is gewonnen door Gert Bongers. De winnaar van de ronde van Friesland was de snelste van een kopgroepje van zeven man, dat slechts een handvol seconden voorsprong had op het grote pe loton. I Dc overwinning van Gert Bongers, mag rust had plaats gc- op zichzelf een goede prestatie zijn, dui delijk is ook dat de Amsterdammer het Toen Bild maakt voor Hans Venneker liepen de combinaties plotseling veel beter. Voor al Coen Moulijn op links was gevaar lijk. De Feijeno.ord-linksbuiten zette in de 17c min. zo scherp voor dat de toe lopende Venneker gemakkelijk kon sco- (1—2). Eve: Venneker die Het Nederlandse militaire volley balteam heeft woensdagavond tijdens het internationale militaire tornooi in Parijs met 30 van Roemenië verlo- Het Nederlandse militaire voetbal elftal heeft woensdag in Velsen met 23 van Telstar verloren. Bij rust had den de Velsenaren reeds een voorsprong van 2—0. geluk aan zjjn zijde heeft gehad. Want zyn gevaarlijkste rivaal, Leo Duyndam, werd in de eindsprint op een minder ele gante manier uitgeschakeld door Bongers' ploegmakker Piet de Wit, wereldkam pioen by de amateur-stayers. De Wit reed Duyndam, die als eerste de waterdichte controle van de grote groep had doorbroken, letterlijk en fi guurlijk in de wielen. Resultaat van deze botsing was voor Duyndam een verbogen voorwiel en een aantal geknapte spaken. En met zo'n handicap kan zelfs Leo Duyn dam, vorig jaar winnaar van de eerste etappe en later nog twee keer de snelste, geen rit winnen. De tuinderszoon uit Honselersdyk hield op de Haagse Leyweg zijn teleurstelling .-i zicIl Het i„£Cfljeni|e protest Duyndam had gestalte gegeven aan de vlakke rit met zijn formidabele ontsnap ping op 35 kilometer van ae finish. In zijn eigen Westland wilde hij laten zien wat hij waard was. Daarom had hij meer verdiend dan een schrale negentiende plaats, temeer omdat hij voor strijd had gezorgd in deze eerste etappe, gereden in de stromende regen en zuidwesten wind. Maar Duyndam was niet de enige die het tempo bepaalde. Ook Bols, Eekel- boom. Nieuwkamp. Zoontjes, Wagtmans en de Belg Luipaerts waren actief. Hun pogingen strandden echter. Bols ging la ter weer aan de haal samen met Hesen, Pieters. Rentmeester, Kettenis, v. Groe- zen. Pepels en v. d. Burgh. KETTINGREACTIE Maar Jan Bols miste de grote slag toen Den Haag al zichtbaar was. Eerst ging Duyndam. Zoetemelk volgde samen met Rentmeester. Het werd een kettingreac tie. Holst was de eerste schakel, Cees Zoontjes volgde en na hem kwamen ook de Deen Blaudzun en de stayer De Wit. Dit zevental kon echter niet verder komen dan een driehonderd meter voor sprong, die echter behouden bleef tot in de Haagse Leyweg. Eerder echter had Bongers zich bij de vluchters gevoegd. Bongers rustte niet voordat hij zijn be geerde triomf had behaald. En hij slaag de. In de sprint bleef h(j Zoontjes, Rent meester en Holst voor. De uitslag luidt: 1. Bongers 3.28.46 met HELSINKI Bijna 20.000 toeschou wers hebben woensdagavond in Helsin ki bij het voetbalduel FinlandNeder land (amateurs) tevergeefs zitten wach ten op de reeds dagen door de Fins® kranten beloofde doelpunten. Noch hun favoriet „Kaitsu" Pahlman, noch één van de andere Finse aanvallers is echter in staat geweest in de eerste kwalificatiewedstrijd voor het Olym pische voetbaltornooi de verdediging van het Nederlandse amateurelftal té passeren. De Nederlandse amateurs, zwïtkker geacht dan de Finnen, die onlangs nog Griekenland versloegen, waren echter geenszins de minderen en hebben de Finse aanvallen zonder kleerscheuren kunnen weerstaan: 00. Deze matige ontmoeting, die d«S Finse supporters inspireerde tot talloze fluitconcerten, is voor een belangrijk deel beheerst geweest door de wina en Het samenspel van de Finnen liet de zenuwen. veel te wensen over, maar doordat Ne derland in het begin het accent op de verdediging legde, ontstonden in de eerste fase van de strijd nog wel ge vaarlijke momenten voor het Neder landse doel. Pahlman had eenmaal bijna succes met een uit een moeilijke hoek afge vuurd schot, maar doelman Bos, die een uitstekende indruk achterliet, stond op zijn plaats. Het Nederlandse doel is verder weinig in gevaar ge weest. In de tweede helft speelden de zenu- sterkë Iwen noS grotere rol dan in de eerste helft en van aantrekkelijk voet bal was weinig of geen sprake meer. Siem Plooyer toonde zich met het voel- puntloze gelijkspel tevreden. In de re turn in Arnhem heeft het Nederlandse team nog alle kansen om zich tegen alle verwachting in van de tweede ronde te plaatsen. 4. Holst z.t.; 5. De Wit z 10. Bravenboer z Van Beuningen won zeilwedstrijd HARWICH De in Antwerpen wonen de Rotterdammer Harry van Beuningen heeft met zijn jacht Hestia de Hoek van HollandHarwich-race gewonnen. Voor deze traditionele zeezeilwedstrijd gingen dinsdagochtend onder ideale weersomstandigheden 25 jachten in Hoek van Holland van start. In de nacht van dinsdag op woensda wakkerde de wind aan tot windkracht zes a zeven, maar slechts een jacht haalde de Engelse kust niet. Na toepassing van de handicap-formule bleek „Hestia" van Van Beuningen win naar, gevolgd door het jacht „Tina", dat vorig jaar de One-Ton-Cup heeft gewon nen en voor deze race door de Ameri kaanse eigenaar was uitgeleend aan Van Wely.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11