Andreiko maakte gebruik van psychologische aanpak OVER DRIE JAAR TWEE MILJOEN BROMFIETSEN 'ROOZENBURG GEBRUIKTE „GEWONE" STRIJDMIDDELEN Verkopen tonen nieuwe records Poging tot moord op vrouw: eis acht jaar pompen Regering is bezorgd over Midden-Oosten Veiligheidsraad komt bijeen WOENSDAG 24 MEI TOUT Celtic op volle sterkte tegen Inter Milaan LISSABON Jock Stein, de mana ger van Celtic Glasgow, heeft dinsdag het elftal bekendgemaakt dat morgen in Lissabon tegen Inter Milaan uit- j komt in de finale van het tornooi om de Europese beker voor landskampioe- Hel is dezelfde ploeg als die op 25 april in Praag met 00 gelijkspeelde tegen Dukla en daardoor een plaats veroverde in de eindstrijd. Het elftal ziet er als volgt uit: doel: Simpson; achter: Craig en Gemmell; midden: Murdoch, McNeill en Clark; voor: Johnstone, Wallace, Chalmers. Auld en Lennox. Helenio Herrera. Inter's trainer, ver klaarde na aankomst in Lisabon dat hij zijn elftal pas woensdag na een lichte training zou samenstellen. Inter zal in geen geval kunnen beschikken over Luis Suarez en de snelle Brazili aan Jair, die beiden geblesseerd zijn. INDIA ZEGEVIERDE IN ESSEN ESSEN Het hockeyelftal van In dia, dat zaterdag in Amstelveen met 21 van Nederland verloor, heeft dinsdag in Essen met 3—0 van een stedelijke formatie gewonnen. Bij de rust stond India met 10 voor Het echte, ouderwetse kruide nier swinkeltje, compleet met grauwe zakken, botervat, olie fust, stopflessen met zuurtjes en wat er verder maar bij mag horen is gedetailleerd herleefd in Zaandam, ivaar Albert Heijn dit gezellige domein uit 1880 als een soort museum heeft laten inrich ten. Het verschil met een echt museum is dat je er ook serieus boodschappen kunt komen halen, zij het dan, vanwege de ver wachte grote toeloop, na tevoren te zijn ingedeeld. Het winkeltje kon herleven dank zij de historieliefhebber, de heer D. A. ter Wee, thans ge pensioneerd directielid van het kruideniersconcern, die jaren lang de nodige attributen uit grootmoeders tijd heeft weten te verzamelen. Het knusse koopcentrum met zijn losse tabak, grote stroopvat, waar bij kou „gloed" onder komt om de inhoud eruit te kunnen krijgen, zijn vliegenkast met vleeswaren is ook zijn initiatief en een nieuwe trekpleister voor toeristen die aan de Zaan de sfeer van vroeger willen proe- (Van onze verkeersredacteur) NEDERHORST DEN BERG Na Frankrijk noteert Nederland de grootste bromfiets-dichtheid ter wereld. Met een recordcijfer van 1,7 miljoen brommers bezet het een goede tweede plaats na de 6 miljoen, die het Franse legioen vormen. De heer J. K. van den Berg, voorzit ter van de bromfietsafdeling van de RAI, liet zich gisteren op de RAI-brom- UTRECHT Het treinverkeer tus-1 fietsdag in Nederhorst Den Berg opti- sen Utrecht en Rotterdam/Den Haag mistisch uit over deze ontwikkeling. via de aansluiting westelijk van Gou da is vanmorgen van zes uur tot kwart over acht met hindernissen verlopen. Er ontstonden vertragingen tot een kwartier. De oorzaak was een wissel breuk bij de aansluiting naar Rotter- dam enJDen Haag. Want dat er in Nederland nog veel méér brommers zullen komen, staat vast voor de RAI. De cijfers jaar wijzen daar wel op: in de eerste miaanden werden bijna 95.000 over d perste vier maanden lijkbaa,r&ijfer te vinden: 90.000. „Wijj \pjy3en het daarom bevreem dend", aldus de heer Van den Berg, „dat planologen, die prognoses moeten maken over de te verwachten ontwik kelingen van het personenvervoer, zelden spreken over de bromfiets, ter wijl deze ook in de toekomst van grote betekenis zal zijn, zowel voor het woon-werkverkeer als voor de recrea tie". Op het ogenblik al maakt een op de acht Nederlanders, bijna dagelijks ge bruik van de brommer. Over enkele jaren zal dit aantal nog verder zijn gestegen. De RAI rekent er namelijk op, dat er in 1970 twee miljoen brom mers zullen zijn. Jeugd CHAUFFEUR VERGIFTIGDE WIJN Dat de bromfiets niet langer meer een specifiek mannen vervoermiddel is, tonen cijfers eveneens. Bedroeg het aandeel van de dames enkele jaren ge leden nog 15 tot 20 procent, thans h dit percentage al gestegen tot een kwart van alle'brómfietsbezitters. In vier jaar ging het aantal vrouwe lijke bromfietsers met niet minder dan 60 pet. omhoog (van 250.000 naar 400.000). Vooral de „mini-meisjes" blij ken deze stijging sterk beinvloed te hebben. Trouwens, de jeugd gaat steeds ster ker de aanblik vdn het bromfietspark beheersen. Van de 15- tot 19-jarige UTRECHT Chauffeur G. van den B. (33) uit Linschoten hoorde gisteren voor de Utrechtse rechtbank acht jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest, voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering en ondertoezichtstel ling gedurende drie jaar tegen zich We wilden niet karig zijn Daarom moeten we ons nu matigen met adverteren Toegegeven. U zou er niets van geweten hebben als we de kwaliteit van Navy Club 'n tikkeltje kariger hadden aangepakt. Of als die 25 smakelijke Amerikanen wat minder verzorgd waren ingepakt. Wij wel. Want Navy Club zou dan nooit zo'n suc ces zijn geworden. Zelfs niet voor die in teressante prijs van 1,25; lage prijs alleen zegt tenslotte niets. Misschien hadden we Navy Club toch voor 1,50 moeten brengen. Voor die prijs was het óók 'n bijzonder goede sigaret geweest. En dan hadden we dat ook met lekker grote advertenties kunnen vertellen. Enfin. Met zo'n krap kleintje gaat 't ook. Navy Club. 25 pure Amerikanen. U rookt er goed van voor 1,25, Punt. eisen wegens poging tot moord op zijn vrouw. In de periode van maart tot juli liet Van den B. zijn vrouw enkele malen drinken uit een fles wijn, waaraan hij twee kopjes lallium en formaline had toegevoegd. De vrouw lag ongeveer ne gen weken levensgevaarlijk ziek, had last van haaruitval, een aandoening van het zenuwstelsel en klaagde ook lange tijd over ernstige pijnen nen, borstbeen en onderlichaam. De chauffeur wilde een vrij man zijn, want de verhouding die hij al lange tijd met een meisje in Woerden had, kwelde hem. Toen hij' de gifstokken aan de wijn toevoegde, besefte hij, naar zijn zeg gen, niet wat de gevolgen zouden kun nen zijn. „Ik heb er zelfs niet bij nage dacht toen ik het er in deed", zei hij. „Ik zat helemaal in de knQop.' Officier van justitie mr. Von Meyen- feldt noemde deze zaak een ernstif misdrijf. Hij plaatste de daad van de chauffeur tegen de achtergrond zeden en gewoonten in Linschoten. Tyraniiieke zeclen De tyrannieke zeden, waaronder de-, I ze man leefde, bracht hem tot de fata- j lie daad, aldus de officier. Ondanks het! I feit dat de huwelijksbrokken weer zijn gelijmd (de herstelde vrouw wil het huwelijk voortzetten en de kern van I de dorpsgemeenschap is bereid de I chauffeur te accepteren), achtte de offi- i cier een zware straf gerechtvaardigd. De raadsman, mr. Bouwmeester, die poging tot moord niet bewezen achtte, maar mogelijk wel poging tot zware mishandeling, zei van de eis te zijn geschrokken. Hij had de voorkeur ge geven aan een gecombineerde straf of een straf tot anderhalf jaar, aangezien geen crimineel mens in het geding is. Mr. Bouwmeester was het in zeker op zicht met de officier eens. Hij vond I Linschoten ook een „rare samenleving" omdat men er kennelijk een vergifti- ging prefereert boven eenechtschei- j ding. i De raadsman pleitte voor een zo kort mogelijke straf, aangezien inwilli- ging van de eis van de officier de sastreus is voor het echtpaar. Twee keer winst van Tom Okker PARIJS In de eerste ronde van het herenenkelspel op de tenniskampi oenschappen van Frankrijk behaalde de Nederlandse kampioen Tom Okker een sprekende overwinning op de Chi leense speler Aguirre. De setstanden waren 62 63 en 64. De belangrijkste uitslagen van het herenenkelspel zijn verder: Kodes (Tsj.-Sl.) versl. Maud (Zd.-Afr.) 61 62 61; Hewitt (Zd.-Afr.) versl. Zu- leta (Ecuador) 61 60 63; Holecek (Tsj.-Sl.) versl. Premjit Lall (India) 5—7 6—2 63; Mulligan (Austr.) versl. Loliee (Fr.) 6—1 6—1 6—2; Plic (Z.-Sl.) versl. Bologna (It.) 62 62 63; Ka- logeropoulos (Gr.) versl. Bartoni (It.) 6—2 6—2 6—2. In de eerste ronde van het herendub belspel, die in de avonduren werd gespeeld, zegevierde Tom Okker met de Australiër Ray Ruffels in drie sets (6—2 63 63) over de Canadese com binatie Carpenter/Puddicombe, Tram duurder in Amsterdam AMSTERDAM B. en W. hebben de raad voorgesteld de tramtarieven op 1 augustus te verhogen. De enke- le-ritten-kaarten komen van 40 op 50 cent, de vijfrittenkaart wordt 2. Op de spitsuren zullen conducteurlo- ze trams gaan rijden, alleen voor hen die niet hoeven te betalen. Er zullen meer verkooppunten voor kaartjes ko- (Vervolg van pagina 1) Weinig elegant Weinig elegant vinden zy de opmer king van de KNAC dat de Stichting Norm zich tot nu toe in een geheimzin nig stilzwijgen zou hebben gehuld. Zy wijzen erop dat de Stichting Norm, die het overkoepelend orgaan van alle witte pomphouders zou moeten worden, slechts op papier heeft bestaan en nooit va grond is gekomen. Geheimzinnigheid kan men haar dus niet verwijten. De witte pomphouders richten dit wijt overigens wel aan het adres va KNAC omdat deze niet bekend wil ken waar het onderzoek is uitgevoerd, zodat de bronnen niet kunnen worden gecontroleerd. Hoewel dit officieel niet naar vori gebracht noemen velen het voorts op zijn zachtst gezegd bevreemdend, dat de voorzitter van de KNAC die bij het derzoek betrokken was. fn het dagelijks leven werkzaam is bij een van de grote oliemaatschappijen. Overigens hebben zij zich tevreden ge toond over de houding van de KNAC in het gesprek van gisteren. Men heeft goede hoop dat deze zal resulteren in een nieuw meer objectief onderzoek. 1 jongens is ca 60 pet. bromfiets- of toe komstige bromfietgbezitter. Bij de meisjes ligt dit percentage tussen de 20 en 25 pet. Waarmee de RAI maar duidelijk wil maken, dat de fabrikanten de toe komst bepaald hoopvol tegemoet kun- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering is ernstig bezorgd over; dè situatie in het midden-Oosten. Zij zal geen gelegenheid voorbij laten gaan om een bijdrage te leveren voor het behoud van de vrede in dit Gisteren zijn de ambassadeurs van Israël en de Verenigde Arabische Repu bliek op het ministerie van buiten landse zaken ontboden, waar zij een gesprek hadden met de minister van buitenlandse zaken ad interim, pre mier De Jong. Hij heeft in het bijzon der de Egyptische vertegenwoordiger op gewezen dat de vrije vaart door het Suezkanaal door de afsluiting van de Golf van Akaba in gevaar zal ko men. Deze vrije vaart is in internatio nale verdragsregels gewaarborgd. De premier zei dit gisteravond in de Eerste Kamer tijdens de algemene beschouwingen. Binnen de NAVO wordt al enige tijd overleg gepleegd over de situatie in het Midden-Oosten. De regering is van oordeel dat het ini tiatief om de vrede in dit gebied te bewaren vooral zal moeten uitgaan van de Veiligheidsraad. De Neder landse vertegenwoordiger bij de Vere nigde Naties heeft reeds instructies voor zijn optreden in dit orgaan ont vangen. De regering betreurt het dat het VN-vredesleger zich uit de strook tussen Israël en Egypte moest terug trekken. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Nu het machtige vierde internationale Brinta damtornooi achter de rug is, zijn zowel de Russische als de Neder landse dammers tevreden. De Russen uiteraard omdat de 23-jarige Andreiko heeft gewonnen, de Nederlanders omdat de prestigeslag tussen beide landen niet in ons nadeel is uitgevallen. Ton Sijbrands bewees vorig jaar bij het kandidatentornooi in Alès al goed mee te kunnen, maar voor Rozenburg was het de eerste krachtmeting sinds de Russen in 1958 de internationale damarena hebben betreden. ten, weigert hij de remise en probeert blijft doorspelen totdat de murw igespeelde tegenstander tenslotte een fout maakt. Roozenburg is dicht bij een tor- nooizege geweest, slechts een puntensysteem hield hem van de eerste plaats af, die hij eigenlijk met de Rus deelde. Het tornooi kon immers niet de winnaar be palen, en dat is jam'mer want nu leek het wel een soort loting. An dreiko was hierbij de meest ge lukkige. Roozenburg verdiende echter de eindzege, zeker als zien hoe Andreiko zijn ppnten heeft verzameld. Zowel tegen Leclair, als tegeri Mosto- voy en Germain kreeg hij een punt meer dan hem toekwam. Zijn te genstanders zijn verrast door de aan pak van Andreiko, die feitelijk als eerste dammer de taktiek volgt van de psychologische oorlogsvoering. Met na me viel dat te zien in zijn partij tegen Leclair toen hij al vroeg een schijf achter kwam. In plaats van door veel denken, liet hij zijn bord een bord en ging gewoon in de zaal wandelen. Dit kostte veel tijd, maar door snel spel trachtte hij de Amerikaan daarna van zijn stuk te brengen. Dat hem dit lukte is zeker een verdienste, alleen hoe moet die worden gewaardeerd? Immers ook te gen Mostovoy en Germain had hij suc ces na intimidatie. In standen die stel lig niet meer dan een gelijkspel bevat- Catherine Menke (rechts), een stewardess, werpt een blik in de toekomst als haar collega Noelle Vallet een nieuw uniform toont, dat is ontworpen door Pierre Balmain. Het pakje is van turkooise garbadine. compleet met zebra-laarsjes en muts. Zo toont de Parijse Luchtvaartsalon ook andere aspecten. Opvullend Opvallend is juist dat hij deze tak tiek voigt tegen de minder sterke spe lers. Waarschijnlijk alleen omdat hij dan meer succes kan hebben. Tegen Baba Sy en Sijbrands probeerde hij het op een andere manier. In deze par tijen bood hij al op de vijfde zet re- Dit aanbod werd uiteraard niet geac cepteerd, maar hieruit bleek dat hij elke strijd bij voorbaat al uit de weg ging. Dat deze duels min of meer ver waterden tot vlakke remises mag dan safety first zijn, aantrekkelijk, is het stellig niet. Men mag van een jonge en erkend sterke speler als Andreiko meer inzet verwachten. Dan was het met Piet Roozenburg een geheel andere zaak. De bijzonder sterk en slim spelende oud-wereldkam pioen heeft overtuigend gespeeld. Met name de manier waarop de 42-jarige econoom wereldkampioen Koeperman in de laatste ronde op de rand van de nederlaag bracht, dwong aller bewon dering af. Duidelijk bleek nu dat hij het kampi oenschap van Nederland waar hij voor de buitenwereld nogal teleurstel de beschouwd heeft als een goede training. Vooral de wijze waaróp hij de Russen onbevangen tegemoet trad, was origineel. Dat hij desondanks geen tornooiwinnaar is geworden, is jammer want een speler als hij verdiende dat. Dat Koeperman het niet verder bracht dan een derde plaats is geen tegenvaller. De Russische ingenieur is nu eenmaal niet de sterkste tor- nooi-speler. Zijn kracht ligt meer in matches, hoewel hij de moeilijkheden niet- uit de weg gaat. Sijbrands en Tsjegolew waren door nederlagen te gen respectievelijk Mostovoy en An dreiko al snel twee punten achterge raakt. maar lieten het toch niet verder komen. Dat de nog maar veertienjarige Harm Wiersma in een dergelijk zwaar tornooi kon meekomen, pleit voor de kracht van de Fries. Met tien remises en slechts één nederlaag (tegen Andrei ko) liet hij een goede indruk achter. Toekomst Dit vierde internationale Brinta-tor- nooi dat geschiedenis gemaakt heeft, omdat het het sterkst bezette tornooi was. ooit gehouden, heeft in ieder ge val nog één ding geleerd. Dat Nederland en Rusland de sterkste damnaties zijn, was bekend, maar dat Nederland op weg is het verloren gega- ne terrein terug te winnen, is een ver heugend versobijnsel. Met spelers als Sijbrands en Wiersma en uiteraard ook Piet Roozenburg kunnen in de toe- h°mid n°^ Ve'C successsen W0I"den be- Kopa zet streep onder loopbaan DEN HAAG De vermaarde Franse voetballer Raymond Kopa, die zowel bij Reims als bij Real Madrid jarenlang een sterrol vervuld heeft, gaat zijn voetballoopbaan beëindigen. De thans 36-jarige Kopa, een zoon van een Pools emigrantenechtpaar, van wie de werkelijke naam, Kopazewski, ge makshalve tot Kopa werd afgekort, heeft vijfenveertig maai in het Franse elftal gespeeld. In zijn Spaanse tijd veroverde Kopa met Real Madrid drie keer de Euro pese beker voor landskampioenen. (Vervolg van pagina 1) Sowjetunie De Sowjetunie liet de waarschuwing horen, dat iedereen die het waagt in het Middenoosten een aanval te be ginnen, niet alleen op de gezamen lijke kracht van de Arabische landen, maar ook op die van Rusland en alle vredelievende volken zal stuiten. Van Israël wordt gezegd, dat dit land „geen militaire psychose zou veroorzaken, als het niet aangemoe digd zou worden door imperialistische kringen." De Russische pers reageert echter rustig op de ontwikkelingen en maakt geen ophef van berichten, als zou er een oorlog dreigen. De houding tegen over Israël is minder vijandig ge worden. President Johnson heeft gezegd, dat de blokkade van de Golf van Akaba rampzalige gevolgen kan hebben voor de vrede. Hij toonde zich verbijsterd over de haastige terugtrekking van de VN-troepen door Oe Thant. De presi dent waarschuwde voor het grote ge vaar van misrekeningen. Te Washington zei mr. Luns er zeker van te zijn, „dat een aanval tegen Israel door een zeer felle reactie van Amerika zal worden gevolgd". De Ne derlandse minister voerde besprekin gen met president Johnson. Naar zijn mening kan de blokkade van de Golf van Akaba als een oorlogs daad worden beschouwd. Hij meent, dat „zekere Europese landen" met de VS kunnen meewerken om te pogen, een oorlog te voorkomen. Zeemacht De Amerikaanse senator Robert Kennedy heeft voorgesteld, een inter nationale zeemacht naar het Midden oosten te zenden om de vrede te hand haven. Een vloot zou het beste middel zijn, daar troepen toestemming van desbetreffende landen moeten hebben om aan land te gaan. Intussen zet de machtige Ameri kaanse Zesde vloot schijnbaar onver stoord haar oefeningen en patrouilles in de Middellandse zee voort. Super sonische straalvliegtuigen kunnen ech ter binnen zeer korte tijd boven even tuele bedreigde gebieden zijn. Jordanië heeft de diplomatieke be trekkingen met Syrië verbroken in verband met sabotagedaden. De Jor daanse ambassadeur in Caïro werd eerder dit jaar al teruggeroepen uit protest tegen aanvallen van Nasser op koning Hoessein. Koning Feisal van Saoedi-Arabië, die zich te Londen bevindt, wil alle geschillen met Nasser opzij zetten en deel nemen aan een oorlog tegen Is raël, als dit land zou aanvallen. Hij meent echter dat alles gedaan moet worden om een oorlog te vermij den. De koning zei dit na besprekin gen met premier Wilson. Uittocht In Israël is de uittocht van buiten landse toeristen in volle gang. Er is geen paniek, maar de vliegtuigen naar het Westen zijn al voor vele dagen volgeboekt Behalve Amerikanen en Britten vertrekken ook veel Scandi- naviërs. Een toestel van de KLM heeft gis teravond een vlucht naar Caïro laten vervallen. Het vliegtuig zou vanoch tend pas uit Istanboel vertrekken. Reden van het oponthoud was, dat de KLM een landing in de avond wil de vermijden in verband met de deli cate toestand in het Middenoosten. De Joodse kerkgenootschappen in Nederland en de Nederlandse Zionis tenbond hebben de regering gevraagd, alles te doen voor handhaving van vrede en veiligheid in het Midden oosten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9