Mag ik zélf alstublieft? Effect pil merkbaar in gehele land I) Lagere invoerrechten landen voor „arme Weer honderd miljoen tegen werkloosheid 7 WOENSDAG 24 MEI 1967 boi >t) HILVERSUM We draaien achter elkaar het parkeerterrein van De Jonge Haan op, trefpunt voor ra diomensen aan de 's-Gra- velandseweg. Uit de deur van het Dafje komt eerst een ivalking-aid, een soort lichtgewicht looprek. En dan Hans van Zijl (27) de man die pas op een gezondheids dag in Gorinchem nogal op zienbarend van leer is ge trokken over het onbegrip dat lichamelijk gehandicap ten overal in de samenleving ontmoeten. Een prettig open gezicht. In telligent. Innemend optreden. TRAPPEN Loop maar achter me aan. We gaan door de keuken. Dat mag wel. Liever niet op het terras, nee. Stoeltjes zitten wat on prettig. Hier, dit hoekje? Is lekker rustig, zegt Hans als hy diverse joviale begroetingen even vriendschappelijk heeft be antwoord. Van Zijl is tegenwoordig program maleider radio bij de Tros. Kan -on danks zijn jonge jaren al op een ko peren staat van dienst bij de omroep bogen. Begon met zijn veertiende bij Minjon (jeugdomroep AVRO), is via radio nieuwsdienst, free lance radio medewerker, AVRO (waar ik zo'n beetje van alles heb gedaan) bij de Televisie Radio Omroep Stichting be land, waar hij het loei-druk heeft. Zeker met een meer dan verviervou diging van het aantal zenduren, van drie op dertien, in het verschiet. DOORDOUWERTJE Maar daar zouden we het niet over hebben, hoe merkwaardig het ook voor een buitenstaander is een man uit het vak over het Hil- versumse zuilenwereldje te horen praten. Duidelijk is, dat hij er zich volledig waar heeft weten te maken. Dank zij zijn capaciteiten. Dank zij zijn incasseringsvermogen. Dank zij zijn ontembare vechtlust. Een fris doordouwertje in de goede betekenis van het woord. Als jongetje van vier, in het laatste oorlogsjaar, kreeg hij polio. Lag anderhalf jaar plat op bed. De tegenslagen begonnen al op de lage re school, waar een leerling, naarma te hij bevorderd wordt het letterlijk hogerop moet zoeken. Trappen klim men dus, „de" barrière voor de meeste gehandicapten. Ook in geeste lijk opzicht. Wij, dat wil zeggen de overgrote meerderheid, die de benen wèl kun nen gebruiken, hebben de oplossing direct bij de hand. Kom joh, ik help je wel even, draag je desnoods. Maar ziet u, dat is hou net iets wat een jongetje als Hans van Zijl niet wil. Wat hij heel simpel vraagt is: Geef me alstublieft de kans er zélf te komen! Begrijpt u? Het zou op school kunnen zijn, dat zijn klas, boven huizende, een jaar tje naar beneden kwam. Is dat zo moeilijk? In de praktijk blijkt van wel, want op de lagere school pieker de men er niet over. Het was nou eenmaal altijd zo geweest dat vier, vijf en zes boven zaten. Enne.... en fin, begrijpt u? Op het gym ging het beter. Daar had hij althans die moeilijkheid niet. Misschien is het u niet opgevallen (Hans des te meer) dat zoveel gebou- DOOR /Ton van cler Hammen MINISTER KLOMPÉ: Nieuw AVRO-blad moet veranderen DEN HAAG Minister Klompé zal maatregelen nemen tegen de AVRO RTN als zü haar programmablad Tclevlzier. waarin opgenomen de AVRO- bode niet wijzigt. Het eerste nummer bleef niet binnen de grenzen die de wet aan een programmablad stelt. Zo'n blad mag namelijk niet het karakter van een familieblad hebben. De minister zegt dit in antwoord op bet telegram van de besturen van de NRU en de NTS, waarin bezwaar werd gemaakt tegen nummer 19 van het week blad Televizier-AVRO-'bode. Deze uit gave zou in strijd zijn met de geest en de letter van de bepalingen Van het radio- en televisiebesluit. Het eerste nummer van het AVRO RTN-blad „gaf niet de indruk dat men met zorg heeft getracht binnen de door de statuten van NRU en NTS getrokken grenzen te blijven". Toch mag het oor deel over het karakter van het blad niet op het eerste nummer worden gebaseerd. Bovendien heeft de AVRO uitdrukkelijk toegezegd hieraan aandacht te besteden. De AVRO blijft wel binnen de wette lijke bepalingen als het gaat over de vraag of -het nieuwe blad wel een „pro grammablad" kanworden genoemd. De totale oplaag is ongeveer dertig procent groter dan het aantal leden en dat is toegestaan, aldus minister Klompé. EX-DIRECTEUR MATOVAP OP VRIJE VOETEN AMSTERDAM De 46-jarige Amster damse financier en ex-directeur van de N.V. Matovap, D. H. V., is uit voorlopige hechtenis ontslagen. Het bevel tot be waring is doer de raadkamer van Amsterdamse rechtbank opgeheven, dat zijn raadsman vrijlating, eventueel onder voorwaarden, had bepleit. Zoals gemeld werd V. vorige week woensdag gearresteerd, verdacht van Verduistering, oplichting en valsheid in geschrifte tot ongeveer 750.000,-. De aanklacht, die tegen hem was in gediend luidde, dat hij de N.V. Matovap, een maatschappij tot ontwikkeling van projecten, zou hebben benadeeld door het plegen van fraude bij het kopen van beleggingsobjecten en knoeierijen met koopcontracten van onroerende goederen, ADELLIJK DR. E. ENGELMAN: Kanker niet ongeneeslijk ALKMAAR Het is een fabeltje dat kanker een ongeneeslijke ziekte is, die altijd gepaard gaat met een vrese lijk lijden tot de dood er op volgt. Door goede voorlichting dient het schrikbeeld te verdwijnen. Dit was de kern van het betoog van dr. E. Engelsman, internist aan het An- thonie van Leeuwenhoekhuis t< Amsterdam. Hij sprak gisteren op een te Alkmaar gehouden provinciale voor lichtingsbijeenkomst van het Koningin Wilhelminafonds. Deze ziekte is niet ongeneeslijk. Elk jaar komen er 26.000 kankergevallen het licht, maar er worden ook elk jaar 10.000 patiënten als genezen ontslagen. De kans op genezing is gro ter wanneer de diagnose zo vroeg mo gelijk wordt gesteld. Het is zaak vroeg de arts te waarschuwen als er sympto men zijn. In het algemeen is elke af wijking van het lichaam of van de functionering een symptoom, aldus dr. Engelsman. De internist zei tenslotte ervan c tuigd te zijn dat verband bestaat tus sen roken en kanker. Deze ziekte kan dus voorkomen worden door niet meer te roken, zo besloot hij. HANS VAN ZIJL ontembare vechtlust wen onnodige trappen hebben. De NCRV-sjtudio nu bijvoorbeeld waar hij net vandaan kwam omdat hij er een uitzending had. Eerst het bordes op. Hall. Trappetje af. Gang. Trappe tje op. Dan ben je er. En dat is geen uitzondering hoor. Natuurlijk kan een gehandicapte niet verwachten, dat de hele wereld wordt aangepast aan zijn omstandig heden. Dat zou onzin zijn, vindt Hans zelf. Maai' waarom dan in een kerk of een' schouwburg, of een zwembad daar moet ik voor naar de Rivièra) niet één onaanzienlijk zij-in- gangetje, zodat mensen als Hans er ook in zouden kunnen komen? neem nou die kwesties bij zijn trouwen. Doe je in het gemeente huis. Allicht. En hoe mooi is dat (nog altijd) in Hilversum. Maar de trouwzaal is boven. En Hans wilde er zelf, naast zijn uitverkorene, naar toe. Mocht hij alstublieft? Maar ja, er waren wel representa tieve vertrekken beneden, maarre nee dat ging toch niet. Loosdrecht dan? Da's vlakbij en daar zijn géén moeilijkheden. Tja, maar dan moet u zich over laten schrijven naar die gemeente. Geprobeerd. Kon niet. Want bepa ling zus en richtlijn zo. Men had volkomen begrip hoor, maar het ging eenvoudig niet. Begrijpt u? Laten we ophouden, want de reeks is nog lang niet af. Hans is er echt niet kapot van. Hij grijnst, als er voor de vierde maal tijdens ons gesprekje van nog geen twintig mi nuten voor hem gebeld wordt. Het beroerde is, dat ik altijd moet verklappen waar ik zit. Het vallen is er niet bij, maar het opstaan, weet je... Teruggekomen: kijk, ik zoek de fout heus wel bij mijn lotgenoten en mij. Je moet je wensen natuurlijk beter kenbaar maken. Kwestie van goeie voorlichting. Over het alge meen moet je zeggen, dat het niveau van veel gehandicapten niet zo is, dat ze dat met kans op succes zou den kunnen. Ik bedoel aan de bel trekken bij overheden, kamerleden en zo. Aan de andere kant spreekt ook heel sterk de vermoeidheidsfactor, zo van: la maar zitten, het moét blijk baar zo. Ik van mijn kant probeer er het mijne aan te doen, daar ben ik ook in de gelegenheid voor. Maar de zaak is wel oeverloos hoor. Als ik nou vertel hoe ik heb moeten knokken om bij de radio te komen. Dat je wordt aangenomen als nieuwslezer op een gegeven mo ment en dan na korte tijd (je vol doet prima, daar niet van; je bent ook geselecteerd uit 86 kandidaten) tersluiks te horen krijgt via via dat ze jou toch maar een riskant ele ment vinden. Want stel je nou es voor als er een storing optreedt en hij (dat ben ik dan) moet als de wiedeweerga naar een andere micro foon daar en daar, dan gaat het toch helemaal mis? Dan heb ik het al weer bekeken en ga ik. «=a Om maar weer eens een voorbeeld te SOCIAAL ONBEGRIP Ook bij de revalidatiecentra zit de boel sociaal fout In zo'n centrum kwam ik toen ik 20, was. Ze fokken je in korte iijd aardig op en daar ben je bar druk mee om je ledema ten nog zo optimaal te gebruiken als maar mogelijk is en da's prachtig. Maar sociaal hebben ze geen weet van je moeilijkheden. Je wordt daar en in de eventuele nazorg dus niet mee geholpen. Begin je erover, dan hoor je gemeen plaatsen als „niet zo gevoelig zijn", waardoor je alleen maar wordt ge frustreerd. Anders gezegd: ze sleute len en ploeteren fysiek hard aan je, maar verder moet je het zelf maar uitzoeken. Blik op het horloge. Ha, daar is mijn vrouw. Even voorstellen? We moeten weer direct door. Receptie van Phonogram. Kan ik niet van tus sen. Is het zo een beetje duidelijk geweest? Kamer geeft fiat na lang debat Van onz parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kkmer heeft gistermiddag na een vrij lang debat haar goedkeuring gehecht aan een aanvulling van het protocol van de GATT: de algemene overeenkomst inzake tarieven en handel. Deze aanvulling betekent een stuk ontwikkelingshulp, omdat ze de moge lijkheid schept om voor de import van produkten uit arme landen met lagere invoerrechten te volstaan. De^ handel van de arme landen met de geïndustri aliseerde landen zou hierdoor aanzien lijk kunnen worden vergemakkelijkt. De tariefsaanpassing zal geleidelijk in z'n werk moeten gaan en dat von den de heren Westerterp (kath. v.), Tuyman (lib.) en anderen een goede zaak, want onze eigen industrie mag niet onverhoeds klappen krijgen (denk aan de textiel). Dr. Imkamp (D '66) vreesde echter, dat de aanvulling van het protocol die geen verplichting inhoudt één grote ontsnappingsclausule zal blijken te zijn, waar de arme landen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering zal opnieuw honderd miljoen gulden beschikbaar stellen voor investe ringen in die provincies waar men met werkloosheid kampt. Binnen kort zal hierover meer worden meegedeeld in een nota aan de Tweede Kamer. Dit heeft premier de Jong gisteravond gezegd bij de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer. Hij verwachtte dat de jaarraming van het Centraal Planbureau waarin rekening wordt gehouden met 85.000 werklozen in 1967 waarschijnlijk zal worden overschreden. Wanneer echter in Duitsland de economie zich herstelt kan ook Nederland hiervan profiteren. Regionaal Nog steeds is er sprake van een regio nale werkloosheid. In het westen vai het land bestaat een tekort aan werk krachten. Zolang de werkloosheid eei regionaal karakter houdt, acht de rege ring het niet juist om een politiek van een algehele werkgelegenheidsver- ruiming te gaan voeren. In dit opzicht zal de beleidslijn van het kabi net-Zijlstra worden doorgetrokken, al dus de premier. Alle projecten die voor aanvullende De eerste kleurenfoto's die op de maan zijn gemaakt, zijn gisteren vrijgegeven. De foto's, gemaakt door de Amerikaanse ruimteverkenner Surveyor 3, laten de omtrek van de aarde zien. afgetekend tegen de zon. werkgelegenheid zijn bestemd, zijn gestart of aanbesteed. Er bevinden zich geen projecten meer op de teken tafel. Minister de Jong noemde de huidige werkloosheid van structurele en niet van conjuncturele aard. Dit blijkt on- meer uit het feit dat voor 1967 nog produktie6tijging van 4 procent wordt verwacht. Er is daarom een structurele en geen conjuncturele be- grotingspolitiek nodig. Goed begin Minister De Block (Economische Za ken) sprak van een „goed begin in de goede richting". Geleidelijkheid achtte hij noodzakelijk, want onze textielin dustrie bijvoorbeeld moet de tijd wor den gegund om zich te herstructure ren. Langzamerhand moeten de voor waarden worden geschapen voor een gelijkmatige verandering van de inter nationale arbeidsverdeling. „We kun nen onszelf niet over de kop jagen. Daarmee zijn de ontwikkelingslanden evenmin gediend." Minister Udink (Ontwikkelingshulp), die zijn maidenspeech hield, zei dat de aanvulling van de GATT-overeen- komst reden geeft tot voldoening om dat „de zelfstandige plaats van de ont wikkelingslanden in het internationale verkeer wordt erkend." Nadat de aanvulling was goedge keurd (D '66 gaf haar fiat niet dan na „grote aarzeling") nam de Kamer zon der hoofdelijke stemming de derde (in 1965 gesloten) Tinovereenkomst aan. Spoedig beslissing over lintjesregen DEN HAAG Op korte termijn zal de regering een beslissing nemen over een nieuwe regeling voor het toekennen van koninklijke onderscheidingen. Minis ter-president De Jong antwoordt dit op vragen van het socialistische Tweede- Kamerlid mr. F. H. J. M. Daams. De regering betwijfelt of de teleurstel ling van sommige mensen, dat dit jaar geen sportmensen in de lintjesregen zijn bedacht, terecht is, zoals de heer Daams had beweerd. Steeds worden prominente figuren uit de sportwereld in het decora- tiebeleid betrokken. Van deze gedragslijn is dit jaar niet afgeweken. Godsdienstige ligging speelt geen rol (Van i onzer redacteuren) DEN HAAG De zich nog steeds voortzettende geboortenda- ling, naar men gevoeglijk mag aannemen door de pil, als gevolg waarvan het CBS in 1980 bijna een miljoen minder mensen verwacht, dan men eerder dacht, doet zich Nieuwe ontsnappingsmogelijkheden gezocht. Aha. Een complete adellijke huwelijkssluiting, compleet met zes getuigen en een buitengewone ambte- naresse van de Burgerlijke Stand, omroepster bij de Vara. Waar? Nou, gewoon in een café-restaurant: de Jonge Graaf van Bueren, geheel in stijl, 't Kostte wel een lieve duit ex tra (toeslag extra zware arbeid ge meentehuispersoneelsleden of zoiets, maar het ging in ieder geval zoals Hans en zijn vrouw het graag wil den. En dat was dat. Vervolgens het huis. Da's in Hil versum toch al moeilijk, met al die golven omroep en ander personeel. Om een lange story kort te maken het lukte niet om parterre iets te krijgen, waar huize van Zijl kon starten. Ook niet een flat met een lift erin. want die zijn er praktisch niet in radiostad. Toen maar een advertentie in de krant met de toevoeging voor fijn proevers „over aantrekkelijke huur kan worden gesproken." Dat bleek het (dure ei) van Columbus. Voelt u? Met een baan als die van Van Zijl heb je een auto nodig. Uitzendingen maken. Hilversum, Amsterdam, Den Haag, waar niet al. Vergaderingen hier, besprekingen daar. Officieel parkeren? Onmogelijk. Je moet zo dicht mogelijk voor het „perceel" waar je moet zijn zien te komen. Dat levert bonnetjes op. Soms zestien per maand. Dure grap. U zegt: ontheffing van parkeerver bod? Geen gek idee. Maar dat kan alleen plaatselijk. Landelijk onmoge lijk. Dus dan maar bonnetjes accep teren. En ze hog onmiddellijk gaan voldoen op het politiebureau (trap pen) ook. Per giro kan niet. Begrijpt u? ZEVENTIG KOREN OP INTERNATIONAAL FESTIVAL EN HAAG Over enkele weken zullen Russen en Amerikanen, Joegoslaven en Engelsen, Tsje- choslowaken en Italianen om maar enkele nationaliteiten te noemen een immens „verbroederingsfeest" ondergaan. Niet min der dan zeventig grote koren bijna zevenduizend zangers en zangeressen komen naar Den Haag voor het internationaal koorfestival 1967 (van vrijdag 26 juli tot en met zaterdag 1 juli). Het door de Federatie van Nederlandse Zangersbonden georganiseerde festijn belooft iets groots te worden. De voortekenen zijn er al. Zo spaarde een Amerikaans Jeugd koor, dat 133 leden telt, vijftigduizend dollar om deze Ne derlandse happening mee te kunnen maken. Een groot aantal militairen neemt aan het concours deel. Er komt een koor van het Zevende Amerikaanse Leger, dat gelegerd is in Heidel- berg. Uit Wenen komt het Oosten rijks Militair Koor. Ook treden op het mannenkoor van de Konink lijke Marechaussee uit Apeldoorn en het mannenkoor van de tweede divisie van de Koninklijke Mare chaussee uit Den Haag. re landen werd ervaren, de toestem ming weer ingetrokken. Een ander probleem is de huisvesting van deze Slavische ko ren: zij mogen namelijk geen devie zen meenemen, zodat Den Haag moet zorgen voor zakgeld, kost en Kwaliteit Het is nog niet in ons land voor gekomen, dat zoveel koren uit de communistische wereld aan een con cours deelnamen. Overigens is het nog een „open vraag", voor de orga nisatoren of deze koren op tijd zul len arriveren, want vaak wordt door de ministeries van Cultuur in Oost-Europa, die met ijzeren hand de kunstzaken regelen, vlak voor het vertrek toestemming gegeven om te vertrekken of, zoals in ande- Heel moeilijk Aan de verenigingen warden zeer hoge eisen gesteld. Zo zijn de op het concours verplicht gestelde wer ken, vooral die van de hoogste afde lingen A en B, lang niet gemakke lijk. De Federatie van Nederlandse Zangersbonden in samenwerking met het ministerie van Cultuur, Re* creatie en Maatschappelijk Werk hebben aan twaalf Nederlandse componisten elk twee compositie-op drachten verstrekt, waaruit de mu- ziekcommissle van de federatie de verplichte werken gekozen heeft. Als stukken noemen we die Van Oscar van Hemel, Herman Strate- gier, Thera de Marez Ovens, Mat- thieu Geelen, Antoon Maessen. John Johannis, Piet Ketting en Kors Monster. Naast deze opdracht- werken heeft de muziekcommissie reeds bestaande composities ge plaatst, zodat elk koor een keuze kan maken uit een aantal verplich te werken. De jury, die een zeer zware taak wacht, bestaat uit de heren Henk Badings, Siegfried Borris uit Ber lijn en Vic Nees uit België. Natuurlijk is niet te bekijken wie met de erepalm van het festival zal gaan strijken, maar in de Neder landse zangerswereld worden grote verwachtingen gekoesterd van som mige buitenlandse koren, zoals bij voorbeeld de koren uit Polen. Ook wordt met zeer grote be langstelling uitgekeken naar kwali teit en repertoire van het Russische koor; trouwens naar alle koren uit Oost-Europa. Voorbereiding De voorbereiding van dit interna tionale koorfestival kost géén dagen of weken, maar werkelijk maanden van intensieve arbeid. Er is een spe ciaal twintig leden sterk co mité „Den Haag ontvangt koren" opgericht, waarin vertegenwoordi gers uit de koorwereld van Den Haag en omstreken zitting hebben. Mevrouw J. L. A. Borstlap—Ver- duyn mi echtgenote van de heer Ma- rius Borstlap, die onder meer het Ongetwijfeld zullen deze Russinnen, hier gestoken in witte kerkgewaden, sterk de aandacht trekken. Haags Jeugdkoor en het Christelijk Haags Knapenkoor dirigeert heeft als lid van dit comité een groot aantal logiesadressen voor buitenlandse zangers verzameld. Ze vertelt: „Alles wat koor is in I ons land is bezield van het komen- de evenement Dit festival moet een „feest der verbroedering worden" Helemaal in haar eentje heeft ze op de kop af 115 adressen voor on derdak voor de buitenlanders ver- Geprobeerd is de koren in hun passende omgeving en situatie te plaatsen. De militaire koren bij voorbeeld worden voor een deel in Nederlandse kazernes onderge bracht; de koren van de Marechaus see gaan naar de politie en be- drijfskoren gaan naar personeels- zangverenigingen, zoals het Manner- chor Transportgenossenschaft „Hej- nal" uit Polen naar Shell's Mannen- koor. Slechts een deel van de deelne mende koren kan in Den Haag on dergebracht worden. Zelfs tot in I Rotterdam en wijde omgeving wordt hen gastvrijheid aangeboden. Militairen van de Leidse Kokschool zijn ingeschakeld om voor warme maaltijden te zorgen. Alle politiek zal vermeden wor- den: Den Haag zal slechts „vibre- ren" van zorgeloze zang. LEEN POST II voor in het gehele land. Ook is gebleken, dat het verminderde aantal geboorten een algemeen verschijnsel is, dat zich voordoet onder gehuwde vrouwen van alle leef tijdsgroepen beneden de vijftig jaar. Het geldt zowel eerst- als later gebore nen, onder vrijwel alle bij de voort planting betrokken huwelijksjaargan gen, onder alle godsdienstige groeperin gen. Uit andere cijfers komt naar voren dat, na een aanvankelijke teruggang in de geboorten van 1968 af weer met een toeneming van het cijfer moet wor den gerekend. Hierbij speelt het effect van de nog voortgaande verjonging van leeftijd bij huwelijkssluiting een rol, alsmede de verdere doorstroming van de na-oorlogse geboortegolf met een daardoor toenemend aantal jonge gezinnen. Onderwijs De omvang van de leerplichtige jeugd kan op grond van de nieuwe CBS-berekeningen voor 1980 worden gesteld op 423.000 minder dan volgens de oorspronkelijke prognose. Overigens tot 1980 nog altijd een toe neming van gemiddeld 7 procent, die zeer onregelmatig zal zijn „gedoseerd". In drie achtereenvolgende perioden van vijf jaar is de toeneming als volgt: van 1965 tot 1970 met 91.000, van 1970 tot 1975 met 37.000 en van 1975 tot 1980 nog slechts met 5000. Ondanks de voor ons land scherpe geboortendaling blijft de Nederlandse bevolkingsgroei nog altijd hoog ten op zichte van het buitenland. Met onze nog altijd 18 procent (in plaats van 25 procent) tot 1980 blijven we nog onge veer 50 procent boven de toeneming der bevolking in de meeste van de ons omringende West- en Noord-Europese landen. Fluwelen Brueghel bracht 27.000.- op Van onze kunstredactie AMSTERDAM Een schilderijtje van de Fluwelen Brueghel f15681625), voor stellend de vlucht naar Egypte, heeft op de veiling bij Mak van Waay 27.000,- opgebracht. Het stuk kwam in Brits be- De Heem (kreeft op Ming-schotel) ging voor 21.000,- weg. Een vruchten stuk van Jokob van Hulsdonck kwam op 24.000,-. Voor vijf schilderijen van Isaac Israels werden bedragen tussen 2.000.- en 3.000,- betaald. Minister, denk om bejaarden UTRECHT „Wij vertrouwen erop dat minister Beernink bij de ver beteringen in de pensioenwetgeving die op stapel staan, terdege rekening zal houden met de wensen van de be jaarden," aldus gisteren de voorzitter van de Nederlandse bond van gepensio neerden, de heer C. J. van As, op een vergadering van deze organisatie van gepensioneerde ambtenaren. Over de welvaartsvastheid van de pensioenen zei hij dat deze voor de gepensioneerde altijd minder effect vol is dan voor de actief dienenden. Dit is wel bewezen door de zogenaam de Toxopeus-ronden, waarvan maar acht procent algemeen was en de rest derhalve voor de gepensioneerden geen soulaas bracht ter opheffing van de bewezen achterstand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7