Noord-Korea houdt met een oorlog rekening Commentaar Duikbotenorder van de baan Alles voor defensie Mulisch: Yan Hall aan lager wal P Meer verdienen met korter werken Uit de Haagse hof geplukt Strijd hervat in Vietnam alles goed/ en wel' 5 WOENSDAG 24 MEI 1967 Bevolking voorbereid Roep om hereniging (Van i onzer redacteuren) DE strijd in Vietnam heeft totdusver geen invloed gehad op de situatie in Korea, waar in het begin van de jaren vijftig een soortgelijke oorlog heeft gewoed. Wel doen zich van tijd tot tijd incidenten voor, maar daar blijft het bij. KOREA MOORD-enZUlO) Wellicht moet de oorzaak worden ge zocht in het feit, dat de noordkoreaan- se leiders zich langzaam maar zeker van communistische China hebben af gekeerd. In de ideologische strijd tussen Moskou en Peking heben zij de zijde van de Sowjetunie gekozen. Een nieuwe invasie van Noord-Ko rea zou mogelijk zijn geweest, als de Chinezen het ook in Pjong-jang voor het zeggen hadden. Maar dat is niet Spanning Dit neemt echter niet weg, dat opvoe ring van de spanning niet uitgesloten is, als de Russen besluiten, het de Amerikanen in Vietnam nog moei lijker te maken, door ze in Korea aan handen en voeten te binden. De demarcatielijn is niet de werke lijke -grens tussen Noord- en Zuid-Ko- rea. Dat was de 38ste breedtegraad. Het Noorden heeft dus een deel van zijn grondgebied niet teruggekregen. Dit feit zou aanleiding kunnen zijn om moeilijkheden te veroorzaken en een conflict-situatie te scheppen. Zuid-Korea zou dan genoodzaakt wor den, zijn troepen uit Vietnam terug te trekken. UTRECHT Harry Mulisch, auteur jn o.a. het boek „bericht aan de ratten koning" heeft gisteren tijdens een dis cussie over de openbare orde in het cri minologisch instituut te Utrecht enkele kernachtige uitspraken gedaan over het ontslag van mr. Van Hall. de gezagscrisis in Amsterdam en over het rapport- Enschedé. Over burgemeester Van Hall, die zijn boek betitelde als „vuige laster", zei Mulisch: „Ik zou hem hebben afgeschil derd als een soort aan lager wal geraakte burgemeester. Óat laatste is hij inderdaad. Over het rapport-Enschedé verklaarde de auteur: „In dat rapport tref je een heleboel niet. Er staat bijvoorbeeld niet in dat een van de belangrijkste oorzaken van de rellen van vorig jaar het bericht in de eerste editie van De Telegraaf was dat de dood van de heer Weggelaar door een andere arbeider was veroorzaakt." Andere kernachtige uitspraken: „Mis schien moet Amsterdam wel drie burge meesters hebben, of een vrouw, BABY GESTIKT LEEUWARDEN Het bijna twee maanden oude dochtertje Gloria van mevrouw S. Visser te Leeuwarden is gistermorgen in haar ledikantje gestikt. Mevrouw Visser had de baby de fles gegeven. Toen zij bijna een uur later weer bij het bedje kwam, bleek dat de baby had overgegeven. Waarschijnlijk is het meisje gestikt in haar eigen braaksel. Dubbelzinnig ij J^E houding van Rusland met be- A trekking tot de crisis in het Midddenoosten is nog steeds dubbel - 'j zinnig. Enerzijds zijn er aanwijzingen, dat het wil meewerken aan het voorko men van een militair conflict. Anderzijds steunt het de Arabische landen in hun agressieve optreden tegen Israël, dat wordt beschuldigd van opzwepen tot oorlogspsychose. Deze houding past geheel in de ze nuwenoorlog, die sinds vorige week in het Middenoosten aan de gang is. Tot dusver heeft de crisis nog het karakter van een prestigeslag, waar in niemand zich enig gezichtsverlies kan veroorloven. Dat geldt voor Nasser, die zich naar het oordeel van Syrië te lang afzijdig had gehouden, maar in niet mindere mate voor de Russen. De belangen van Cairo en Moskou lopen in het Middenoosten voor een belangrijk deel parallel. Van de huidige verwarring kan Rus land profiteren. De Russen kunnen echter geen be lang hebben bij het uitbreken van een militair conflict, dat wellicht niet in de hand kan worden gehou den. De onverbloemde steun aan de Ara bische landen kan dan ook bedoeld zijn als rookgordijn, waarachter de werkelijke plannen van Moskou schuilgaan. In de Veiligheidsraad zal mogelijk duidelijk wordèn, in hoeverre de Russen bereid zijn, Nasser op diens avontuurlijke weg te volgen. Van groot belang is overigens, dat Israël het hoofd koel houdt. Oe Thant heeft nu gelegenheid, de lont bij het kruitvat weg te nemen. Op de secretaris-generaal van de VN, die de VN-strijdmacht liet terug trekken, rust een zware verantwoor delijkheid. Duidelijk is, dat de bevolking van Noord-Korea wordt voorbereid op de mogelijkheid van een nieuwe oorlog. Op deze „dreiging" wordt grote na druk gelegd. De Australische journalist Wilfred Burchett, die een reis door Noord-Ko rea maakte, zag draaimolenachtige ap paraten. Daar omheen draaiden model len van Amerikaanse vliegtuigen en helikopters. De plaatselijke militie vuurde op de denkbeeldige vijand. Arbeiders en boe ren zijn uitgerust met zware mortie ren, licht [en middellicht afweergeschut en anti-tarikgeschut. ïti-tasik. 'ropaganda De pers beweert, dat de Ameri kaans-Japanse vlootoefeningen (tijdens welke zich incidenten met Russische torpedobootjagers voordeden) evenals de Japans-Zuidkoreaanse manoeuvres gericht zijn tegen Noord-Korea. De situatie langs de demarcatielijn zou sinds het bezoek van president Johnson sterk doen denken aan die, ontstaan na dat van Foster Dulles, kort voor het uitbreken van de Kore aanse oorlog in 1950. Het economische zevenjarenplan is tot een tienjarenplan gemaakt. Veel ar beidskrachten en materialen worden in gezet ten behoeve van de „nationale defensie". Defensie Premier Kim II Soeng 'heeft ver klaard, dat Noord-Korea zijn defensie ondoordringbaar moet maken en alles klaar moet hebben, zodat het bij een „verrassingsaanval" direct kan terug- Het publiek wordt ook ge waarschuwd, dat Amerika van plan is, weer Japanse troepen naar Zuid-Ko rea te laten gaan. Op die manier pro beert men het spookbeeld van een nieuwe Japanse overheersing op te roe- Her 'eniging Hervatting van de vijandelijkheden houdt echter eerder verband met het verlangen naar hereniging van Korea. Deze is een „grote nationale taak, die door de huidige generatie moet wor den volbracht". Burchett constateerde grote econo mische vooruitgang. Alles wat tijdens de oorlog vernietigd werd is weer op gebouwd. Er is ook veel bij gekomenn. Alle steden en dorpen zijn groter ge worden. De hoofdstad Pjongjang is nu een moderne stad met een bevolking van een miljoen mensen en boulevards, af gezet met bomen. De stad is bijna drie keer zo groot als voor de oorlog. In en buiten de fabrieken, op hoe ken van straten en langs de wegen waarschuwen echter borden, dat er een nieuwe crisis op handen is en dat SPECIALE AANBIEDING: LEUK WOLLEN BRETEL BROEKJE EN FLEURIG GESTREEPTE TINO. VOOR LEEFTIJD 1'/2-4 JAAR. DEZE VOORDELIGE COMBINATIE REEDS v.a. 9,75. 3)eékna Nederland in het jaar 2000: Bij de demarcatielijn in Korea. In dit gebouw hadden de communisten hun hoofdkwartier gevestigd tijdens de onderhandelingen in Panmoendjon. De jeeps zijn van Russische makelij. mensen worden aangespoord tot de hoogste waakzaamheid met de natio nale leuze: „Draag de hamer ei sikkel in de ene hand en het geweer in de andere". VELSEN Prins Claus heeft van morgen door een druk op de knop de produktie van de „oude" en 'de „nieu we" elektrische centrale van het Pro vinciaal Elektriciteitsbedrijf Noord- Holland in Velsen gecombineerd. Hier mee was de uitbreiding van de cen trale met drie nieuwe produktie-een- heden een feit. De Kwalileils tandpasta ...en niet duurder dan andere Dankzij meneer Wigbold ROTTERDAM Het besluit van het kabinet-De Jong, zich te onthou den van een uitspraak over het verle nen van een uitvoervergunning voor duikboten aan Zuid-Afrika, heeft de positie van de Nederlandse werven oorlogsschepen met lange levertijd wil len leveren aan vreemde mogendheden wel moeilijk gemaakt. Dit zei dins dag ir. J. E. Woltjer, lid van de raad van beheer van Wilton-Fijenoord Bronswerk N.V. op de gehouden alge mene vergadering van aandeelhouders. Hij liet duidelijk weten dat de omstreden order voor Zuid-Afrika van de baan is en dat de onder zeeërs in Frankrijk worden ge bouwd. De Nevesbu, de overkoe pelende organisatie van een aantal werven, is nu bezig met een Zuid- Amerikaans land, dat een paar fre gatten nodig heeft. Op een vraag van een der aandeel houders of Nederland op het gebied van marine-orders voor andere landen één lijn trekt met andere Europese lan den, zei president-commissaris mr. J. J. Oyevaar: „Neen, wij doen dat op onze manier." Later merkte hij nog op: „Ik geloof dat er een zeer grote werkloosheid moet komen, voordat wij ons verstand gebruiken." Uit woorden van ir. Woltjer viel op (Van - redacteuren) AMSTERDAM In het jaar 2000 heeft Nederland 21 miljoen inwoners. De werkweek telt dan 38 uur (zoals nu ongeveer in de Verenigde Staten). Dat betekent een verkorting van de arbeidstijd per dag met ruim een uur of bij voorbeeld een vrije vrijdagmiddag plus enige verkorting van de ove rige werkdagen. De conclusies zijn van prof. C.A. van den Beid, directeur van het Cen traal planbureau en neergelegd in een preadvies voor de jaarvergadering van de Nederlandsche maatschappij voor nijverheid en handel, op 8 juni te Amsterdam. Prof, Van den Beid denkt dat bij de eeuwwisseling het bruto nationaal pro- dukt 250 miljard kan bedragen, dat is 3Vt maal zoveel als in 1965. Het gemiddelde reële loon zal, in clusief sociale lasten, stijgen tot 22.000. Verwacht mag worden dat in 2000 bijna alle 14- tot 19-jarigen voortgezet onderwijs volgens. Op iedere twintig werkenden zal er één academicus zijn. En het autopark? Zeven miljoen wa gens, ruim één wagen per hoofd van de beroepsbevolking. BEJAARDEN Prof. dr. A. de Froe, hoogleraar in de antropobiologie en de menselijke er felijkheidsleer aan de Universiteit van Amsterdam, schat dat het aantal be jaarden in 2000 de 2.085.000 zal berei ken. tegen 1.160.000 nu. Het aantal vrouwen met bezigheden buitenshuis zal toenemen. Collectieve voorzieningen voor gezinshulp zullen nodig zijn. De gezondheidstoestand zal duidelijker beter zijn dan thans. Vrij wel zeker zullen nog een aantal ziek ten bedwongen worden. Dit betekent niet dat de mensen zich nu ook gezonder zullen voelen. Zin rijke arbeid en boeiende bezigheid zijn daarvoor nodig. Deze leiden de aan dacht af van het eigen lichaam, waar uit bij ledigheid altijd seinen het be wustzijn bereiken, die van onlustgevoe lens vergezeld gaan. Over het onderwijs zegt prof. De Froe: „Wellicht zou het beste algemeen vormend onderwijs bestaan in het kri tisch leren lezen van Nederlandse en buitenlandse kranten. In betrekkelijk korte tijd komen dan alle onderwer pen, die voor het menselijk leven be langrijk zijn, aan de orde. Zij kunnen naar - behoefte vanuit de in aanmer king komende vakken worden toege licht". Oe Thant (geheel links) is in Cairo aangekomen. Op het vliegveld werd hij opgewacht door géneraal Rickhye, bevelhebber can het VN- leger, met wie hij direct in een druk gesprek gewikkeld raakte. Als het waar is, dat de brand in lTnnovation veroorzaakt is door kwaadwilligen, dan moeten op dit ogenblik die daders wel de meest rampzaligen in het rouwend Brus sel zijn. Je zult zoiets op je gewe ten hebben: de doden, de treuren den, de lijdenden.... Je zult je verbeeld hebben een held te zijn, te strijden tegen het onrecht in de grote wereld, edele verontwaardiging te voelen over een oorlog en dat alle andere mensen willen tonen. Ik kan nu eenmaal niet geloven in een geest zo misdadig, dat er een bedoeling was te moorden op grote schaal Eerder neem ik aan, dat in Brussel gebeurd is waar wij hier in Nederland aan ontkomen zijn. Dat het „onschuldige" bommetje een on vermoede kracht heeft gehad. Dat de omstandigheden in het waren huis de vlammen op afschuwelijke wijze hebben doen uitgroeien. De rookbommen hier hielden het ge vaar in paniek te zaaien, maar het is er eenvoudig niet van gekomen. Al die rookbommen gooiers mo gen wel even heel verlicht en heel dankbaar ademhalen, als ze ten minste de moeite nemen even door te denken. De Amsterdamse ellende speelt immers op een niveau waar de rpens achter de officiële persoonlijk heid verborgen blijft. Ook hier zijn mensen door een zee van zorgen ge gaan en het valt te betwijfelen of ook mdar één van de .rebellen" dat begrepen heeft. Itampzaligeii Protesteren tegen geweld door ge weld is in wezen niet anders dan oorlog ontketenen. Of dat nu een oorlog met slagvelden is of met straatgevechten of, zoals nu, een ramp in een warenhuis. Het resul taat is altijd hetzelfde: de argeloze wordt getroffen. Zo heeft ieder een eigen reactie. Met stomme verbazing zag ik .op de televisie die van een meneer van l'Innovation, die op de vraag wat hij nu het eerste dacht als hij bij de puinhopen stond, antwoordde in de geest van: „Nou durft geen mens meer een warenhuis in." We zullen het maar op 's mans zenuwen schuiven. Dat veel mensen een warenhuisgriezel even gekregen hebben zal wel waar zijn. Maar wie daar aan toegeeft moet ook niet meer in het verkeer verschijnen. Het gebeurde enige weken gele den, dat twee echtparen welgemoed naar het vliegveld gingen om een vakantiereis te maken. Vlak voor het vertrek werd de vlucht uit gesteld: mankement aan de motor. Een uur later zouden ze wel kun nen starten. Het ene echtpaar bestelde een uitsmijter en wachtte; het andere kreeg de griezels en maakte rechtsomkeert naar het vei lige huis, „Dan maar een vakantie op het baicon", zei het. De volgende ochtend kregen de thuisblijvers een telefoontje van hun vrienden, die vrolijk riepen, dat ze fijn in de zon zaten met uitzicht op de blauwe zee. Een beetje landerig ging het me vrouwtje in haar eigen vertrouwde flatje naar de keuken om een kopje troost te maken. In de gang struikel de ze over de vergeten koffer en brak haar been. Bang zijn helpt nooit! te maken, dat hij een uitzending van de VARA-tv rubriek „Achter het nieuws" grote invloed toeschrijft bij' het ontstaan van de vraag al of niet leveren aan Zuid-Afrika. Ir. Woltjer zei namelijk: „Deze order is weg, dank zij meneer Wigbold." Naar aanleiding van de gemiste or der voor Zuid-Afrika zei ir. Woltjer o.m. dat het de werven natuurlijk be kend is, dat uiteindelijk toestemming van de regering nodig is voor leveran tie van oorlogsmaterieel aan vreemde mogendheden. In een zeer vroeg sta dium wordt al contact gezocht met au toriteiten over de mogelijkheden van bepaalde leveranties. Dit is ook voor de levering aan Zuid-Afrika geschied in 1966 ten tijde het kabinet-Cals en in het alge meen ging het toen om de medewer king van de regering om de assistentie van de Koninklijke Nederlandse Mari- ian de marine van het bestellende land (ministerie van defensie); toestem ming tot een credietverzekering, ook voor schepen die cash worden betaald: dan immers wordt het produktierisico verzekerd (ministerie van financiën) en de uitvoervergunning, af te geven door het ministerie van economische zaken (bij de leverantie van een fregat aan Nigeria is die uitvoervergunning eerst drie jaar na het contract ge vraagd). „Daar de onderzeeboten -vooi Zuid-Afrika cash zouden worden be taald, was het natuurlijk dat de klant in deze enige zekerheid wenste te heb ben over de aflevering van drie sche pen, waarvoor zij ten tijde van het gereedkomen van deze schepen onge veer 150 mijoen vou hebben betaald' aldus ir. Woltjer. „Gedacht werd. dat een reeds bij het contract te geven uitvoervergunning deze zekerheid zou kunnen geven." SAIGON Zuidvietnamese, Ameri kaanse en andere geallieerde strijd krachten in Vietnam hebben gisteroch tend vroeg de offensieve operaties her vat na afloop van een vele malen geschonden bestand van 24 uur ter ge legenheid van de geboortedag var Boeddha. De Vietcong had verklaard een bestand van twee etmalen in acht te nemen, dat zeven uur later afloopt. Aan de zijde van de Amerikanen sneuvelden gedurende het beperkte bestand twaalf militairen, terwijl i werden gewond. De Vietcong verloor minstens 51 man aan doden. Bij een van de inci denten kwamen bovendien 20 burgers om het leven. De Amerikaanse woord voerder die dit meedeelde, vertelde hierover geen bijzonderheden. Volgens hem werden maandag bij luchtaanval len in het gebied van Hanoi drie Ame rikaanse toestellen neergeschoten. Het Chinese persbureau sprak van zés, waarvan twee boven Hanoi. Kernproef in VS deed aarde beven LAS VEGAS De grootste Ameri kaanse ondergrondse kernproef van dit jaar heeft gisteren gebouwen ir het meer dan 160 km van het proef ter rein gelegen Las Vegas op hun grond vesten doen trillen, De ontploffing was er een van middelbare kracht (verge lijkbaar met een explosie van 200.000 tot een miljoen ton TNT). Het was de twaalfde ondergrondse kernproef van dit jaar. HET WEER IN EEROP/l Kopenhagen regen Rietje, het dertienjarige doch tertje van de filiaalhouder Tacke van de Velpse Ascot Cleaners, nam de pantalon in ontvangst, die een dame haar ter reiniging aanbood. Toen Rietje, zoals dat de ge woonte is, de zakken van de pan talon op achtergebleven voor werpen controleerde, vond zij tot haar verbazing een bundeltje papieren, dat bij nader onder zoek bankpapier bleek te zijn 33 bankbiljetten van 1.000, telde zij. Vader Tacke dacht aanvanke lijk, dat het vals geld was, maar een bediende hielp hem uit de droom. De politie werd van de vondst op de hoogte gebracht, die het geld in bewaring nam. In de loop van de avond meldde de eigenaar van het geld zich bij de politie, totaal overstuur. Hoe het mogelijk was, dat hij een zo groot bedrag in een broek liet zitten, die gestoomd moest wor den, wenste hij niet te vertellen. -X- Het aantal rooms-katholieken is in de Verenigde Staten tot bijna 47 mil joen gestegen. Dat is ruim 23 procent van de bevolking. In de afgelopen tien jaar kwamen er in de VS twaalf mil joen rooms-katholieken bij. Amerika—Vietnam (11 De mogelijkheid, die de heer T. van Dam uit Den Haag aanwijst om het westen te redden van de rode vloed golf van het communisme is er juisfr een, die het oorlogsgevaar zal vergro ten. Niet door de Amerikanen te steu nen, maar door Amerika te wijzen op de uitzichtloosheid van zijn huidige politiek zal misschien de situatie ver anderen. Sinds de tweede wereldoorlog voert Amerika t.o.v. Azië een pure machtspolitiek zonder rekening te houden met het niet te stuiten proces, dat sinds de Chinese en de Russische revolutie in heel Azië grote volksbe wegingen in het leven riep. De huidige strijd kan niet geloka liseerd blijven en zal van de VS steeds grotere militaire inspanningen vragen. Dit opdringen van de Ameri kaanse oorlogsmacht zullen Rusland en China tenslotte als een directe be dreiging beschouwen. Schiedam D. J. Ooms Amerika—Vietnam (12) Eén punt heb ik tot nog toe in de discussie gemist, nl. dat Vietnam, La os en Cambodja zelf niet tijdig ge noeg het gevaar van de commu nistische infiltratie hebben onder- Toen Amerika ingreep stonden ze vrijwel alleen, de Vietnamezen geloofr den het wel. Was het democratisch besef groter geweest en niet zo inner lijk verdeeld dan was nu de toestand niet zo hopeloos. Daarom is het zeer vreemd nu „Johnson Moordenaar" te roepen, ter wijl we elf jaar geleden handenwrin gend en machteloos moesten toezien dat Amerika Hongarije niet kon hel- Pnns pil ff»ri(< (6) De paus staat in de zgn. christelijke krant bovenaan op de pagina geeste lijk leven. In de r.k. krant zie je dat niet eens. Soms lijkt de krant meer op een roomse dan op een pro testantse krant. U moet dat niet meer Rotterdam Wed. G. H. v. d. Heeden l'aus en Iffai-i» (7) Tenvolle onderschrijf ik het stukje van de heer De Vries uit Dordrecht over de verregaande Maria-verering. Haar stoffelijk overschot rust ge woon tot de wederkomst des Heren in 't graf. Leiden T. Overduin Paus en Maria (It) Inderdaad is het roomse gedoe geen kerk of gemeenschap, maar een stelsel. Rome staat beschreven in Openbaring 17 en 2:18-29. Maar zijn de hervormden nog wel hervormd? Want zij spelen met Rome onder één Den Haag Th. G. de Groot

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5