Coördinatie van de niet-weters Met alle zorg voor kerk van 2000 staat kerk van 1967 in de kou Feike Asma aan orgel is 40 jaar verknocht I Prof. Van Itterzon voor confessionelen Wel vaart. visie in geen Hervormde Kerk Dodenherdenking niet meer verschuiven'' WERELD }N ONTWIKKELING WOENSDAG 24 MEI 19 Een woord voor vandaag Esthers andere naam Hadassa betekent, zoals we gisteren zagen, mirt. Ook de kerk wordt in de Bijbel met de mirten vergeleken. Veertig jaar voordat het Esther verhaxil zich af speelde (onder de regering van Ahasveros' voorganger Darius) zag de profeet Zacharia de Ruiter op het rode paard staan tussen de mirten in de diepte (Zacharia 1 :8 e.v.). Het heden leek treurig. Er leek geen enkel uitzicht aanwezig voor de vervulling van het beloofde herstel en de verheer lijking van Israël. Maar God, zo maakt de Ruiter duidelijk, heeft de werktuigen van Zijn gericht al uitgezonden, om de macht van het kwaad te doen vallen. Je kunt het niet zien. De gehele aarde verkeert nog in vol komen rust (vers 11). De wereldmachten kunnen nog onge stoord doorgaan. En de mirten staan in de diepteverborgen. De tijd van haar verschijning in heerlijkheid is nog niet aan gebroken. Wie daarop vooruit zou willen grijpen (en het is al zo vaak gebeurd) zou zich lelijk vergissen. De geur van de mirt is zoet, maar de smaak is bitter. Maar de Ruiter, de Engel des Heren, staat tussen de mirten in de diepte. De Engel des Heren, die aan de aartsvaders ver scheen, die Zijn volk vroeger in Kanaan leidde en Israels vijanden versloeg, is er nog. De kerk mag nog zo verdrukt, nog zo verborgen zijn, de Engel des Heren, de grote Hoge priester, de Koning der Kerk is in haar midden. Dat waarborgt haar bestaan en haar heerlijke toekomst. Wij lezen vandaag Richteren 5 19-31. (Van onze kerkredactie) WOUDSCHOTEN Alles scliijnt thans te draaien om het jaar 2000. Maar bij alle waardering, die wij hebben voor het streven, om niet achteraan te komen, vragen we ons af, of wij in onze snel veranderende wereld één zinnig woord kunnen spre ken over de kerk in het jaar 2000. Zouden wij op dit moment werkelijk enig profetisch inzicht kunnen hebben op wat bij de eeuwwisseling met kerk en wereld aan de hand zal zijn? We mogen niet leven in zorgeloosheid en moeten de tekenen der tijden terdege verstaan. Maar of we ons kunnen permitteren in de verre toekomst te blikken, kan worden betwijfeld. Boven dien kan al dat zorgen voor de kerk van 2000 maken, dat we de kerk van 1967 in de kou laten staan. PROF. DR. VAN ITTERZON De bisschop van Harnösand (boven) zal aartsbisschop van Uppsala worden en nieuwe pri maat van de Lutherse Kerk van Zweden ahs op 1 oktober de hui dige primaat, ds. Gunnar Hult- gren (onder) zich terug zal trek- Na Duitsland en de Verenigde Staten is Zweden met zijn zeven miljoen lutheranen het land met de grootste Lutherse Kerk in de wereld. Voorzitter Expogé: zondag acceptabel MAASTRICHT De Vereniging van ex-politieke gevangenen Zou het betreuren als opnieuw de do denherdenking op 4 mei zou worden verschoven. Zelfs de zon dag is voor iedereen acceptabel en wordt door velen daarvoor juist bijzonder geschikt geacht. De voorzitter van de Expogé, mr. G. Ch. Aalders, zei dit vanmiddag in Maastricht bij de opening van het 22ste congres van zijn organisatie. De heer Aalders kon overigens wel begrip op brengen voor de regeringsbeslissing om dit jaar op 3 mei de doden te herden ken. De Hemelvaartsdag is vanouds de uitgaansdag bij uitstek, de dag van congressen, jaarvergaderingen, jeugd bij eenkomsten, zang- en muziekcon coursen, die reeds lang van tevoren zijn georganiseerd. We hebben de ver schuiving geaccepteerd, hoewel wij er niet over geraadpleegd zijn, aldus de heer Aalders. Protest Hij distancieerde zich van „een ze kere groepering", die een eigen her denking in de vorm van een stille tocht in Amsterdam had georganiseerd. „Een dodenherdenking mag nooit een ne' bedoeling hebben en zeker niet die een protest." Aan het herlevend en toenemend nazisme wilde de heer Aalders om re denen van objectiviteit niet veel aan dacht besteden. „Waarom spreken over nazisme en zwijgen over fascisme en communisme en de voor heel de we reld levensgevaarlijke stellingen vah Mao Tse-toeng? Er wordt niet geprotesteerd als Rus sische vrouwen worden gemolesteerd. Er is toen geen „Mao-moordenaar" ge roepen. Dat had wel ongestraft kunnen gebeuren, want Mao is* geen bevriend staatshoofd." Overigens meende de heer Aalders dat het niet tot een nieuw nationaal- socialistisch Duitsland zal komen. Presbyterianen tegen voltrekking van gemengde huwelijken EDINBURGH Aan de tiende alge mene jaarvergadering van de Presbyte riaanse Kerk van Schotland zal wor den verzocht de geestelijken van de kerk te ontraden deel te nemen aan de voltrekking van gemengde huwelijken, gemeenschappelijk met de Rooms-Ka- tholieke Kerk. De houding van het Vaticaan ten aanzien van huwelijken van rooms-ka- tholieken en protestanten wordt duide lijk onaanvaardbaar geacht zolang de kerk van Rome vasthoudt aan fmk standpunt dat de geldigheid van gemengd huwelijk afhankelijk is onderwerping aan haar eigen kerkelijk recht. Tevens wordt onaanvaardbaar genoemd, dat de Rooms-katholieke Kerk een huwelijk alsgeldig weigert te erkennen dat is gesloten door een geestelijke van de Presbyteriaanse Kerk. Dat zei prof. dr. G. P. van It terzon vanmiddag, toen hij de jaar- vergadering van de Confessionele Vereniging opende. Als we niet alleen de rapporten oVer verzoening en ambt van jaar tot jaar verschuiven zonder tot een echte te komen voor een kerk met de nodige vaart maar als wij ook wachten met pittig woord tot hen, die in de war zijn gebracht door de profeten van de God-is-dood-theologie", kunnen met weinig moeite onze wijsneden zeggen over het jaar 2000, maar ve: ve onze plicht hier en nu 1967, aldus prof. Van Itterzon. Het hoofdbestuur van de Confessk nele Vereniging heeft overwogen, om diverse spannende en actuele vragen een boodschap tot het volk te richten. Het heeft net toch niet gedaan, omdat zulke oproepen voor de volle verantwoordelijkheid van de hele kerk dienen te blijven. Als de kerk >k maar doet! Met het spreken van de Nederlandse Hervormde kerk zit het volgens prof. Van Itterzon allesbehalve goed. De gang is er uit, de ware geestdrift is weg, zodat het kerkelijk Ie behoorlijk tempo mist. Onzeker „We zijn over de hele linie onzeker geworden, aarzelend, weifelend, bang om iets positiefs te zeggen. We zetten alles op losse schroeven en vergeten, dat er na een periode van demonteren ook een tijd moet komen, waarin alle schroeven en bouten weer stevig vastzetten." Het is aan niemand duidelijk te maken, waarom het zo lang moet duren, voordat de kerk met een serieus rapport komt, waarin de rijkdom der verzoening voor de mensen van onze tijd wordt uitgestald. Het zal niemand verwonderen, dat een kerk, die in de oorlogsjaren zo wonderlijk snel wist te spreken en die niet lang geleden over een zaak als de kernwapenen zo onverwacht vlug tot een rapport kwam, in aanzien daalt, als betrekking tot haar eerste en voor naamste taak, de bediening der verzoe- het Prof. Van Itterzon noemde het een verheugend verschijnsel, dat zoveel predikanten, ook zonder rapport, trouw doorgaan met het uitdragen van het evangelie der verzoening. Maar als keer op keer gezegd wordt, dat de theo logen er maar niet uit kunnen komen, gaat ook de eenvoudige predikant geloven, dat hij met de eigenlijke boodschap der kerk grote moeite be hoort te hebben. Enquete De actie 66-2000 was voor prof. Van Itterzon ook een punt van zorg. Voor wie de vragen aandachtig las, was de zorgwekkende uitkomst van deze jeugd- enquête vrij snel te voorspellen. Im mers het hele onderzoek kwam neer op de pijnlijke vraag, wat de jeugd nu wel op de leiding van de plaatselijke gemeente had aan te merken. Kritiek op de algemene leiding van de kerk bleef buiten schot. Dit kon gemakke lijk leiden tot een ondermijning van het aanzien en gezag van de plaatselij ke kerkeraden. De presentatie van de Nederlandse Hervormde kerk in pers, radio en televisie doet ook veel stof opwaaien, meende de Utrechtse hoogleraar. Er verschijnen mooie publikaties, maar de kerk wordt lang niet alleen aan deze documenten gemeten. „Als bijvoorbeeld de moderne com municatiemiddelen ons komen meede- wat er inzake oecumenische doopsbedieningen en huwelijksinzege ningen in onze kerk wordt geëxperi menteerd, krijgt men onvermijdelijk de indruk, dat onze kerk ook nog anders kan, dan in onze stoere, princi pieel uitgebalanceerde publikaties wordt gezegd. Niét ten .pnrechte krijgt indruk, dat de kerkorde in gevallen strikt en streng wordt toege past, maar in andere gevallen (en dan denk ik speciaal aan oecumenische stoutigheden!) in grote spontaneïteit met voeten wordt getreden." conclusie, dat Hij een groot vraagteken is, hoeft de kerk zich niet te verwon deren over de achteruitgang, waarover bijna unaniem wordt geklaagd. Wie radio en televisie bijhoudt, kan volgens prof. Van Itterzon tot de conclusie komen, dat de Hervormde kerk haar leidende rol in het volksle ven langzaam maar zeker aan de Rooms-katholieke kerk heeft moeten afstaan. De Rooms-Katholieke kerk weet haar propaganda voor het concilie, voor de pauselijke boodschappen en vredesreizen, voor haar schema's en liturgische vernieuwingen met grote bekwaamheid te voeren. Onze kerk, aldus prof. Van Itterzon, denkt daaren tegen zo lang over een boodschap na, dat de actualiteit intussen sterk is afgezwakt. Daarbij lijkt het er soms op, dat de roomse leek mondig wordt, maar dat het hervormde gemeentelid in een zékere onmondigheid terugzinkt. ,.7ou- e preken er misschien toe bijdragen, dat onze kerkgangers hoe langer 'hoe minder te horen krijgen en hun kennis van het Woord Gods aanmerkelijk verschraalt? Zouden onze aarzelingen en nieuwe experimen ten er aan meewerken, dat de binding het Woord in belangrijke mate verslapt?" Modcramen Prof. Van Itterzon zei, dat de hoofd besturen van de Confessionele Vereni-j ging en de Gereformeerde Bond over| al deze zaken in april een gesprek met het moderamen van de generale syno- heeft gehad. Het bleek toen, dat de mannen der synode voor een groot deel in die zorgen deelden. De bespre kingen droegen zoals vanzelf een broe derlijk karakter. „Wij hadden geen van allen het gevoel, dat wij door een meerdere vergadering werden ge- De synodepraeses verraste ons met de mededeling, dat het rapport over de verzoening werkelijk in mei klaar zou zijn en dat men met het rapport over het ambt, dat al meer dan tien jaar op zich laat wachten „hard bezig is", aldus prof. Van Itterzon. Image Welke image men via radio en televisie van de kerk moet krijgen, is voor prof. Van Itterzon geen raadsel. Het schijnt tegenwoordig tot de goede toon te behoren dat wij zeggen, dat wij het niet zo heel goed meer w Men plaatst dan graag tegenover een „rechtlijnig" denken een meer nuanceerde" opvatting. Maar als zelfs een gesprek over God eindigt met de Weinig reizende musici zijn zo populair als hij Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Giessendam-Nederhardinx- veld: J. Zwijnenburg te Oudewater; te Bodegraven (vac. A. den Hartogh>: J. v. d Velden te Amersfoort; te Zuidwolde (Gr.-toez.): L. E. Emmen te 't Zandt. c.a. Gr.); te Purmerend itoez.): B. Blom te Hensbroek, c.a. Aangenomen naar Scherpenzeel (Fr.); mr. R. G. ten Kate, eervol ontslagen zen- dingspred.. woonachtig te Wateringen. GEREF. KERKEN Alphen a. d. Rijn. MAASSLUIS Wel zelden zal een organist zó in de goede zin van het woord populair zijn geweest als Feike Asma dat is. De orgel liefhebbers van noord tot zuid, van oost tot west kennen hem. en wat meer is, waar deren hem. Daar zijn er heel wat bij, die aan zijn con certen in hun woonplaats niet genoeg heb ben, maar die ook nog naar andere steden reizen, vaak een flink eind weg, om hem te horen. En hij reist zelf ook heel wat af, dag aan dag, om dan 's avonds telkens weer achter een ander orgel op te duiken en daar zijn haast altijd uitgebreide publiek intens te boeien met zijn spel. Dat reizen begon al heel vroeg: van Den Helder naar Amsterdam, om les te krijgen van Jan Zwart, die hij als kind al bewonderde. Die bewondering is gebleven, en er zullen weinig concerten door hem worden gegeven, waar niet één of meer com posities van zijn leermeester op het programma prijken. Toen hij nog maar net vijftien jaar oud was, werd Feike Asma benoemd tot organist aan de Gereformeerde Kerk te Den Helder, waar zijn va der ook organist en dirigent was. Die had hij vóór die tijd al meermalen vervangen en van zijn ne gende jaar af trad hjj daar ook als solist op, o.a. met de Marche Triomphale van de Belg Nicolas- Jacques Lemmens en met Bachs Toccata en Fuga in d. ROMANTICUS Reeds drie jaar later verving hij zijn leermeester bij een radio-uitzending vanuit de Lutherse Kerk aan de Kloveniersburgwal, te Amsterdam. In de Eerste Symfonie van Alexandre Guilmant demon streerde hij toen zijn liefde voor tie Franse ro mantiek, een liefde, die bij hem nooit verloren is gegaan en die zijn tegenstanders (hoge bomen vangen veel wind!) maar al te graag benutten om het stempel „romanticus" te geven, net of hjj geen Pachelbel, Buxtehude, Handel en Bach kan spelen, al legt hij er dan ook meer gevoel in dan de puris ten, die vaak schijnen te menen, die die klassieken wat men weieens noemt „dooie piesren" waren. Maar wie hun levensgeschiedenis goed bestu deert, leert wel beter! En is muziek maken zonder gevoel, ze] 1 mogelijk? CONCERTGEVER Na de dood van zijn leermeester Jan wart kwam Feike Asma hoe langer hoe meer als concertorga nist naar voren. Hij ga 25 jaar lang, tot aan de restauratie, concerten op het orgel van de Oude Kerk te Amsterdam, in Rotterdam zijn concerten in de Wilhelminakerk aan de Oranjeboomstraat altijd weer een evenement voor de orgellief hebbers in deze stad, en daar zijn altijd een verheugend aantal jongelui bij_ Door Frankrijk, Canada en de Verenigde Staten maakte Feike Asma toernees en een nieuwe Amerikaanse concertreis is in voor bereiding. Hij besteedt veel aandacht aan de composities van Nederlanders; vooral de werken van Hendrik Andriessen, die hij als tweede leermeester be schouwt, liggen hem na aan het hart, wat ook gezegd kan worden van de composities van Max Wegens zijn verdiensten voor de Franse orgel muziek kreeg hij een onderscheiding van de Pa- rijse Academie voor Kunsten en Wetenschappen. In de loop der jaren is zijn spel op heel wat gram mofoonplaten vastgelegd, en die werden altijd vlot verkocht, ook naar Amerika en door de radio is zijn spel voor de NCRV vaak te horen. KERKORGANIST Maar niet alleen is hij befaamd als concertgever, doch ook als kerkorganist. Want hij weet de ge meenten, die hij heeft gediend in de Hooglandse Kerk te Leiden, in de Lutherse Kerk in Den Haag (bijna 25 jaar) en in de Grote Kerk te Maassluis in de volste zin van het woord met hart en ziel te laten zingen. Gisteren heeft in de Grote Kerk te Maassluis een persconferentie plaatsgehad, waar de secretaris van de Kerkvoogdij der Hervormde Gemeente, de heer T. Mastenbroek, de aandacht vestigde op wat er in deze gemeente naar aanleiding van de veer tigjarige organistenloopbaan van Feike Asma wordt gedaan. JUBILEUM Zaterdag is er van drie tot vijf uur een receptie in de aula van de Caland Lagere Technische School aan de Mesdaglaan 1, en diezelfde avond is er het jubileumconcert in de Grote Kerk, dat om acht uur begint. Daar zijn nog een beperkt aantal nlaatsen voor te krijgen, en ook kan men nog bij dragen aan het jubileumgeschenk op postrekening 1399500 ten name van de Kerkvoogdij hervormde gemeente met toevoeging „Huldiging Feike Asma". De organist-componist Paul Chr. van Westering toonde tijdens de persconferentie de foto's va jubilaris, veertig in getal, die in 'het binnen enige maanden verschijnende jubileumboek van zijn hand zullen prijken. Feike Asma trok van leer tegen de vaak zwang zijnde restauraties van oude kerkorgels, waarvan wel de technische uitrusting enorm wordt verbeterd, maar waarvan de klank heel vaak gron dig wordt bedorven. Tenslotte speelde hij op het in 1732 door Rudolf Garrels, leerling van de beroemde Duitse orgel bouwer Arp Schnitger, gebouwde prachtige orgel een geschenk van Govert van Wijn de twaalf variaties, die Paul Chr. van Westering heeft ge componeerd voor dit jubileum op een thema uit Bachs „Bauernkantate", welke variaties tevens een karakterbeschrijving van de jubilaris inhouden. Het bleek een geestig, levendig en boeiend werk te zijn. G. M. DERSJANT Synode moet voorbeeld geven (Van onze kerkredactie) WOUDSCHOTEN We hel ben soms de indruk, dat het| hervormde rapport over kernwapens zo langzamerhand' een betekenis heeft gekregen, diei de waarde van de Drie Formu lieren van Enigheid verre o treft. Soms heeft het er veel weg, dat dit rapport de toets steen is geworden voor de or thodoxie of wel de kerkelijke betrouwbaarheid van de legcr- predikanten. Alsof er in hun arbeid niet veel meer komt kij ken, dan het (overigens hoogst belangrijke) onderwerp der kernbewapening. Als de kerik van haar dienaars in de krijgsmacht verlangt, dat zij zich moedig en flink tegen over de overheid zullen opstel len, zal de synode een stevig voorbeeld van durf moeten ge ven, als er universitaire aangele genheden In het geding zijn. Aldus prof. dr. G. P. van Itterzon vanmiddag In zijn rede voor de Confessionele Vereni ging. KAIRO i Paus Paulus heeft loofd, dat het „lichaam van Marei naar Egypte zal terugkeren, zodra bouw van de Sint Marcuskathedraal Alexandrië is voltooid. Dit heeft patriaroh Cyrillus VI v klaard tegenover het te Kairo verscl nende dagblad At Goumhouria. Het „lichaam van Marcus" bevii V( zich in de San Marcokathedraal v Venetië. Het zou in het jaar 815 d< Italiaanse zeelieden uit Alexand zijn gestolen. Wa i Ht f. (Van een onzer redacteuren) GENT In het kader van I de ontwikkelingshulp wordt veel gesproken over het heb ben van een plan, over coördi natie. Het een hangt met het ander samen. Maar wat is nü eigenlijk coördinatie en wat bedoelt men ermee? Een van de deskundigen op het weten schappelijk congres in Gent over de hulp aan arme landen formuleerde het als volgt: „Als je er veel van weet, pleeg I je research, als je er weinig van weet ga je studeren, als je er niets van weet, coördi- I neer je". Zo is het gesteld met ontwikke- I lingshulp: men weet er nog te wei nig van, ondanks de ervaring van I 22 jaar. De tijd ,is ontzettend snel an, de ontvoogding van de we- I reld heeft zich in enkele tientallen jaren voltrokken, het vraagstuk is I verschrikkelijk complex. Ook het publiek weet weinig I meer van ontwikkelingshulp dan traditionele filmbeelden over honger, armoede en overbevolking. I Daarom zouden de internationale instellingen meer aan public rela tions moeten doen. Zelfs bij de be trekkelijk kleine groep van insi ders is de werkwijze en functie I van instellingen op het gebied van I ontwikkelingshulp niet bekend. KLEINER I /Ook in dit verband wordt ge dacht aan decentralisatie van de I hulp. Te grote autonome instellin- zullen te veel een eigen poli- c voeren, met weinig mogelijk- I heid van democratische controle. De politieke controle moet aan de Algemene Vergadering van de VN voorbehouden blijven. Kleinere instellingen, die een bepaald as pect van de hulp uitvoeren, zullen gemakkelijker onder de aandacht I van het publiek kunnen komen. Een eerste begin van coördinatie s: alle ontvangende landen zullen I hun noden op tafel moeten leggen. r zij moeten ook weten waar I zij aan toe zijn. Dat houdt dus in, dat de gevers op hetzelfde niveau moeten aangeven wat van hen te verwachten valt. En dan leeft dc wens om, misschien door middel van het gewenste Handvest, de I hulp los te maken van nationale schommelingen. Om de hulp zo doeltreffend mo- I gelijk te doen zijn heeft prof. Tin bergen het plan van een beperkte I tolunie gelanceerd, een consortium i niet te grote ontwikkelingslan- Uit die samenwerking kan regionaal plan voortkomen. Voor de ontvangende landen kan het een stimulans zijn te weten, dat ontwikkelingslanden met een plan voorrang krijgen. De tegenstelling multilaterale hulp of bilaterale hulp Is actueel. Een groot land als Amerika kan gemakkelijker bilateraal hulp ver lenen dan een klein land als Neder land. Voor een klein land zal het veelal ondoenlijk zijn bepaalde pro jecten te financieren: versnippe ring kan het gevolg zijn. Een oplossing zou zijn: bilaterale hulp in te passen in een multilate raal plan, wanneer speciale rede nen als culturele en historische banden tussen het gevende en ont vangende land daartoe aanleiding geven. BLOKKEN Uiteraard moet voorkomen wor den de tegenwoordig veel gehoorde theorie over de verdeling van de wereld in invloedssferen. Met ande re woorden: Europa moet zich niet alleen met Afrika bemoeien omdat het daar toevallig historische ban den mee heeft. Als Amerika ook zo zou redeneren, zou Azië het kind van de rekening worden, want in de VS is nog steeds een sterke stroming die zich alleen op Latijns Amerika wil concentreren. Het is nog een zoeken en tasten om te komen tot de juiste wijze van hulpverlening. Oost en West hebben verschillende belangen en werken langs elkaar heen. Samen werking tussen die twee werelden is ook nog niet aan te raden; het Oosten wil niet en het Westen is het onderling nog niet eens. Boven dien is de concurrentie eigenlijk wel gunstig voor de ontwikkelings landen. In de ontvangende landen mist men vaak nog de klasse die dat typische beroepsverantwoordelijk heidsgevoel toont. In dit verband denkt men wel eens met een beet je heimwee aan de ook door Marx gesignaleerde deugden van de on dernemersklasse uit de vorige eeuw, die het Westen groot ge maakt hebben. VERWACHTINGEN Langzamerhand raakt de wereld wel overtuigd van de noodzaak van ontwikkelingshulp en het con gres in Gent is een bijdrage ge weest tot de discussie over de vra gen: Hoe doen we het? en Hoe groot moet de hulp zijn? Het economisch instituut van prof. Tinbergen in Rotterdam en de universiteiten van Gent en Leu ven zullen een studie maken, die volgend jaar de basis zal zijn voor een nieuw congres en zo mogelijk voor een Handvest. Maar anderzijds is, bij alle ge- uraat over hulp aan arme landen de waarschuwing op haar plaats: laten wc toch verhoeden, dat er valse verwachtingen in de ontwik kelingswereld gewekt worden. (Slot: de twee eerste artikelen over Wereld in ontwikkeling verschenen op mrondag 22 en

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2