BRITSE VLOOT PARAAT Bank beroofd van f2,5 min. Nieuw onderzoek naar kwaliteit witte benzine? Commentaren JAMIN Politie redt leven van couveusekind Mijnen bij Golf V-raad bijeen 6 Syrië: Nutteloos af Vader en kind H kwamen in EES vlammen om atiscj Brussel vreest: 300 doden bij brand General Tire staakt de produktie Enkele buien KNAC ERKENT KRITIEK MONSTERS NIET REPRESENTATIEF 23 M Woensdag: 24 mei 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SNEL TRANSPORT AAR LEIDEN (Van i onzer verslaggevers) H BREDA Dankzy 8nel ingrijpen jSHwde politie is dinsdagavond het leven ge- MUBred van een Bredase baby. De een daj oude Jacques Akkerman, een couveuse- kindje, moest vanwege ademhalingsmoel- lijkheden uit een ziekenhuis in Breda W jnaar het stads- en academisch ziekenhuis in Leiden worden gebracht. Gezien de grote drukte op de route, die moest worden afgelegd, werden de i keersdienst van de rijkspolitie en Rotterdamse politie ingeschakeld. Een patrouillewagen begeleidde de ambu lance, die binnen tien minuten door I Rotterdam was. Op rijksweg 13 tussen Rotterdam en Delft, viel echter de zie kenauto uit. Couveuse met baby werd toen snel in de politiewagen gezet. Nu I deed een witte Porsche yan de rijks- 1 politie dienst als escorte. Het oponthoud door het mankement I de ambulance kostte slechts enkele nuten. Aan het einde van de rit kon worden geconstateerd dat de baby bin nen het uur op zijn bestemming was gebracht. Er bestaat goede hoop het leven van Jacques Akkerman te kun nen behouden. 3Ü een hevige brand in het Zuid" op de Grote Markt in Breda zijn vannacht de heer Heshusius en zijn oudste kind om bet leven ge- i Mevrouw Heshusius, die het vuur ont dekte, vluchtte met haar man en kinde ren de straat op. Buiten bemerkte zij, dat haar oudste kind nog in het pand was, dat toen al in lichterlaaie stond. Haar man rende naar binnen om Ikind te redden, maar slaagde daarin Iniet. Hij kwam in de vlammen om. De Bredase brandweer wist uitbreiding lyan de brand te voorkomen. Het naast i„'t Zuid" gelegen oudheidkundig bleef gespaard. Het dak van naast restaurant brande af. a net BREDA - BU c Irestaurant ,,'t Zul „Ik kan niet geloven aan sabotage BRUSSEL Men weet tot dus ver nog niet precies hoeveel men sen er bij de brand in het Brusselse warenhuis l'Innovation zijn om gekomen. De schattingen van het aantal slachtoffers blijven nog uit eenlopen. De vrees is gewettigd dat het aantal doden de driehon derd zal naderen. De politie spreekt van 197 vermisten, de directie van l'Innovation van 281. (daarbij inbegrepen het aantal nu ge borgen doden).. Een woordvoerder van de politie verklaarde gister avond dat er 47 doden waren geborgen, waarvan er 26 geïden tificeerd konden worden. Maar op het palcis van justitie hield men het ech ter op 38 doden, waarvan 14 geïdentifi- Het zoeken naar de stoffelijke resten in de puinhopen wordt echter voortge zet. Gisteravond moest men de werk- 600 man zonder iverk AMSTERDAM De autobanden-fa briek General Tire en Holland Rubber NV te Amsterdam gaat alle produktie staken wegens de voortdurende be drijfsverliezen. De directie deelde dit gisteren mee aan de aandeelhouders. In deze fabriek werken ruim 600 mensen, van wie circa de helft buiten landers. Voor hen is een afvloeiingsre geling getroffen, waarover met de vak organisaties en het gewestelijk ar beidsbureau overleg is gepleegd. De directie verklaarde dat de fa briek sinds zijn oprichting voortdu rend bedrijfsverliezen heeft geleden. Over het gehele boekjaar 1966 leed het bedrijf een verlies van meer dan 2.500.000. In de viermaandelijkse pe riode, eindigende 31 maart 1967, was het verlies 1.800.000. Er bestaan geen vooruitzichten voor een verbetering in deze toestand. Door de geleden verlie zen is meer dan 90 procent van het kapitaal verloren, zo zei directie in de toelijhting aan de aandeelhouders. Voorts wordt gezegd dat de verplich tingen tegenover derden zullen worden voldaan. zaamheden staken wegens het instor tingsgevaar. Vannacht stortte een zij gevel in. De geruchten als zou de brand het gevolg zijn geweest van een sabota- ge-daad blijven de gemoederen in de Belgische hoofdstad bezighouden. Com missaris De Gryse, die de leiding heeft van het onderzoek van de ramp, zei dat er geen positieve aanwijzingen wa ren om te veronderstellen dat er misdaad in het spel is geweest. De commissaris deed wel een beroep op alle getuigen om bijzonderheden, hoe onbelangrijk ze ook mocht lijken, aan de politie mee te delen. Pierre Bolle, één der directeuren van het warenhuis, zei: „Ik weiger te geloven dat de ramp aan opzettelijke brandstichting is te wijten. Ik kan wil dat niet geloven; zo iets zou niet menselijk zijn." Bolle weigerde perti nent enig verband te leggen tussen de actie tegen de Amerikaanse weken in zijn warenhuis en de ramp van maan- ig- De Belgische radio meldde echter het tegendeel. Zij constateerde dit uit het feit dat in alle filialen van Innova tion in het land de Amerikaanse mani festaties zijn stopgezet en politiebewa king is ingesteld. De heer Bolle raamt de schade op 800 a 900 miljoen frank (60 miljoen gulden). DE BILT Een van de oceaan ten westen van de Britse eilanden afkom stige depressie is in oostelijke rich ting getrokken en heeft thans Ierland bereikt. Een bij dit lagedrukgebied behorend frontensysteem passeerde vandaag met enige regen ons land. Ook morgen zal het weer in onze om geving nog onder invloed staan van de depressie, die in de omgeving van de Britse eilanden aanwezig blijft. Aan de achterzijde van het fronten systeem stroomt onstabiele lucht ons land binnen. Mede onder invloed van randstoringen van het lagedrukgebied zullen uit een veranderlijke bewolking af en toe buien vallen. De wind blijft in hoofdzaak zuidwestelijk en in het temperatuurverloop komt weinig ver andering. DE BILT Veranderlijke bewol king met enkele buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. a3.29. onder 5.10. Zon op 4.34, onder 20.41. Maan op CAIRO/NEW YORK Terwijl Oe Thant in de Egyptische hoofdstad probeerde, het gevaar van een mili tair conflict met Israël af te wenden, is in New York druk overleg gepleegd over de wijze, waarop de Veiligheidsraad kan bijdragen in het zoeken naar een vreedzame oplossing. De raad zou vanmiddag om half vier in spoedzitting bij eenkomen. Vanmorgen heeft de. Britse regering haar oorlogsschepen in de Middellandse zee in staat van paraatheid gebracht met het oog op de crisis in het Midden-Oosten. Er zijn evenwel nog geen ver sterkingen van de vloot naar dit gebied gedirigeerd. op aandringen, de twintig jaar oude VN-resolutie inzake Palestina uit te voeren. Deze voorzag in verdeling van dit gebied in Arabische en Jood se staten (destijds door de Arabieren van de hand gewezen) en de terug keer van de Arabische vluchtelingen naar de staat Israël (hetgeen Israël heeft geweigerd). Door de Palestijnse oorlog zijn geveer 900.000 Arabieren vluchtelin gen geworden. Door de bevolkings aanwas zijn het er nu 1.3 miljoen ge worden. Het was vandaag de vraag, of de secretaris-generaal van de VN in zijn gesprekken met president Nasser iets zou bereiken. Egypte bevindt zich ongetwij feld in een krachtige onderhande lingspositie. Nasser kan er van overtuigd zijn, dat het nu de tijd is, een oorlog tegen Israël te be ginnen. In wijde kring is er in Cairo op ge zinspeeld, dat de feitelijke vijandelijk heden kunnen beginnen aan de Sy- risch-Israëlische grens. Zij zouden dan gevolgd worden door een conflict langs de 230 km lange grens met Egypte. Nasser, die vandaag zijn eerste bij eenkomst met Oe Thant zou hebben, zou slechts de rol van luisteraar wil len spelen. Hij zou niet bereid zijn, terug te komen op de terugtrekking van de VN-troepen of op zijn beslis sing de Golf van Akaba af te sluiten. Mij nen Egypte zou reeds mijnen hebben ge. legd in de toegangsweg tot de Golf van Akaba. Israëlische schepen, die de Golf binnenvaren, zal door seinen te kennen worden gegeven, dat zij te rug moeten. Mochten de schepen niet reageren, dan kan er op geschoten worden. Niet-Israëlische schepen zullen ge ïnspecteerd worden. Van het resultaat van het onderzoek zal afhangen, of de schepen verder mogen varen of de steven moet wenden. Resolutie Nasser zal er wellicht bij Oe Thant BROWN IN MOSKOU MOSKOU De Britse minister van buitenlandse zaken, Brown, is gisteren in Moskou aangekomen voor besprekin gen met de Russische leiders. Twee uur voor zijn aankomst had het Krem lin in een verklaring Israël en „imperi alistische kripgen" de schuld gegeven van de spanning in het Mid den-Oosten. Brown werd op het vlieg veld verwelkomd door zijn Russische collega Gromiko. Nutteloos Kort nadat Oe Thant gistermiddag in Cairo was aangekomen, waar hy werd begroet met kreten als „Wij willen oorlog", arriveerde de Syrische premier Zayjen en opperbevelhebber Swedan. Hun komst was een volslagen verrassing. De Syriërs werden on middellijk door Nasser ontvangen. Tot journalisten zei Zwayjen: „Elk woord is nutteloos. Het ogenblik van de strijd is gekomen." Intussen zouden Iraakse troepen via Jordanië naar Syrië zijn getrokken. Irak zou ook troepen en vliegtuigen naar Egypte sturen. Voor vervolg zie pag. In Ver. Staten BROCKTON/VS Drie gemaskerde mannen hebben zich gisteren in de Amerikaanse stad Brockton meester gemaakt van een bedrag van ruim 2,5 miljoen gulden door een overval op een bankgebouw en een ge pantserde auto, waarbij ook een poli tieagent werd overweldigd. De overvallers, gewapend met machine pistolen, drongen de bank binnen kort voordat een gepantserde auto van het veiligheidsbedrijf Brink'! een geldlading kwam brengen. Vol gens de bankdirecteur werd een em ployé van Brink's aangehouden en ROTTERDAM Het plan- Ommoord, waarover zoveel is te doen geweest, „heeft géén ge luk". Het begon met een heftig verschil van mening tussen het rijk en de gemeente Rotterdam over de grondprijzen. Toen die kwestie ten koste van vele pala vers, inspannende onderhande lingen en scherpe redevoeringen in de Rotterdamse gemeente raad eenmaal was opgelost en minister Schut vorige week de eerste paal kon slaan, liet het heiblok het afweten. En tenslotte is gistermiddag door nog onbekende oorzaak de hele heistelling in elkaar gezakt. Gelukkig geen doden of gewon den Maar behalve de heistelling ging er ook een betonnen heipaal van een duizend gulden verloren. uitgekleed, waarna één der overval lers, getooid met de jas en de pet van de bewaker, de andere bewa kers in de pantserauto verraste. De ze werden geboeid en gekneveld in een toilet achtergelaten. Op het moment dat de rovers met hun buit zouden vluchten, verscheen een politieagent ten tonele. De ro vers ontwapenden hem echter en ver nielden zijn autoradio. De pantser auto werd later leeg teruggevonden. De wereldconferentie over de ruimte in Wenen zal niet in september worden gehouden, maar in augustus 1968. De Russen hadden om dit uitstel gevraagd om betere voorbereidingen te kunnen treffen. Uit de woning van de Franse ambas sadeur in Londen zijn gisteren juwelen gestolen ter waarde van 330.000. (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG Zal de KNAC onder druk van de leveranciers en houders van zogenaamde „witte pompen" een nieuw onderzoek moeten instellen naar de kwaliteit van witte benzine? Op een giste ren in Den Haag gehouden verga dering van leveranciers en de KNAC is wel duidelijk geworden dat onder de duizend witte pomp houders in ons land groot onge noegen heerst over de wijze waar op de KNAC haar onlangs afge sloten onderzoek heeft uitgevoerd. Zoals gemeld werd de uitslag van dit onderzoek gepubliceerd in het KNAC-orgaan De Auto. Het blad stelde daarin dat het gebruik van witte benzine schadelijke ge volgen kan hebben. De witte pomphouders zijn nu tegen die publikaties in actie gekomen. Zij noe- het onderzoek eenzijdig en menen dat de conclusies vele vaagheden bevat- Volgens een woordvoerder van de le veranciersdelegatie heeft de KNAC een aantal punten van de kritiek toegegeven, en een tweede gesprek beloofd. Hierin zou dan moeten worden gepoogd een procedure te vinden, die eventueel zou kunnen lelden tot een hernieuwd onder zoek. waarin meer objectieve normen worden gehanteerd. Eén monster Een bezwaar van de witte pomphou ders is namelijk, dat de KNAC veer tien monsters van witte benzine heeft onderzocht tegen slechts één monster van merkbenzine, terwijl van dit laatste monster zelfs niet eens de merknaam werd genoemd. De pomphouders achten deze manier van onderzoek weinig re presentatief omdat ook bij verschillende soorten merkbenzine verschillen in kwa liteit kunnen voorkomen. Een ander bezwaar is dat de juistheid van de uitslag niet meer kan worden nagegaan omdat van de monsters die af gelopen winter werden genomen, niets Twee monsters Gebruik is dat bij dit soort onderzoe kingen twee monsters worden genomen: een voor het onderzoek zelf en een (dat wordt verzegeld) voor de pomphouder om hem in staat te stellen eventueel te genbewijs te leveren. Dit Is niet gebeurd. De pomphouders wisten zelfs niets van het onderzoek af, aldus de kritiek. Ook hebben de pomphouders en le veranciers bezwaren tegen het gebruik bij het onderzoek van slechts twee mer ken auto's: een Cortina en een Simca 1500. Omdat verschillende auto's verschil lend reageren op bepaalde soorten ben deze handelwijze is bij het publiek ten onrechte de indruk gewekt dat witte benzine slecht zou ziyn, aldus de pomp houders. Voor vervolg zie pag. 9 Apartheid yOOR het standpunt van onze re- gering in de zaak van de door Zuid-Afrika bestelde onderzeeër» kunnen we weinig waardering op brengen. Ze heeft de werven in de mist ge laten onder het motief dat ze niet iets wil doen waaraan een volgend kabinet gebonden zou zijn. Alsof van dergelijke, een volgend kabi net bindende besluiten een rege ringsbeleid niet vol is. Wij blijven van gevoelen dat veler houding jegens Zuid-Afrika onbil lijkheid is door eenzijdigheid. Goed, men kan bedenkingen hebben tegen de daar gevoerde politiek, zelf delen wij die bedenkingen. Maar men voert zijn eigen apart heidspolitiek wanneer men, als het op veroordelen aankomt, Zuid-Afri ka zo duidelijk apart gaat zetten. Dat is niet overtuigend en reeds daarom onbevredigend.. Helaas is de regering er niet aan ontkomen daar aan mee te doen. Veranderingen TNE veranderingen in de denkwe relden leiden hier en daar tot verontrusting, waaraan dan ook en er is geen reden dat na te laten - uitdrukking wordt gegeven. Ook binnen de r.k. kerk is er zo het een en ander gaande dat daar bij verscheidene gevoelens van be zorgdheid oproept. En groep bezorgden binnen de r.k. kerk heeft na de kardinaal van hun verontrusting deelgenoot willen ma ken. Zij verlangen van hem duide lijkheid op een van de punten die nu in discussie zijn, te weten dat van de geboortenregeling. De positie van de kardinaal en in het algemeen van de r.k. geestelijk heid is in een situatie als waarin wij leven niet gemakkelijk in bepaalde opzichten moeilijker dan die waarin bijvoorbeeld de protes tantse geestelijkheid zich bevindt. Wat overigens niet zeggen wil dat deze laatste- nu lichtvaardig kan denken over baar pastorale zorg. Men mag intussen belangstellend zijn naar het antwoord van de kar dinaal, hetwelk te geven ons nu wel onontkoombaar wil toeschijnen. Lintjes QNDER de elkaar opvolgende ka binetten blijft de regering aan het peinzen over een betere rege ling voor onderscheidingen. Dat het ook onder het zittende ka binet het geval is blijkt uit het ant woord dat de huidige minister-pre sident nu op schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer heeft gegeven. Het is nog altijd een lastige mate rie, objectief bezien niet zo bijster belangrijk, maar naar het subjectie ve nu eenmaal bij uitstek gevoelig. Dat er bij de voortgeschreden de mocratisering best eens iets mag worden gedaan aan overgeleverde gebruiken geldt stellig ook het sys teem dat bij de verlening van on derscheidingen wordt gevolgd. De regering Iaat overigens nog in het ongewisse, welke betere rege ling er uit de bus zal komen. We worden er langzamerhand wel nieuwsgierig naar. haagse hopjes niet duur wel heerlijk •fe Synode moet voorbeeld geven - pagina Kernmerk. Ondanks alle hulp aan lichamelijk gehandicapten in ons land laat men deze mensen sociaal letterlijk in de kou staan. Je moet wel een hele „doordouwer" zijn om dan toch nog je weg in de maatschappij te kunnen vinden. Hierover lucht Hans van Zijl, bekende persoonlijkheid in de omroepwereld, zijn hart op pagina 7. •fa Eerste wereld- programma groots tv- evenement pag. Radio TV. •fe De wereld zingt l.o«W- pagina 7.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1