Oe Thant probeert een oorlog af te wenden ,Initiatiefwet is geen stuntwerk' Spoedzitting Veiligheidsraad? Beroep grote mogendheden Olympiad Toer start morgen in Amsterdam Arnhem weer voor een week filmstad EUWE LEIDSE COURANT 967' 7 DINSDAG 23 MEI 1967 SGP-Kamerlid wil toevoer van water wettelijk regelen )EN HAAG „De wetgeving is bij ons gericht op het kwijt- in van het water, de zogenaamde waterlozing. Dit kan gebeuren der onteigeningsprocedure. Als een waterschapsbestuur echter naar een gebied toe wil laten stromen, ligt dit veel moeilijker, deze watertoevoer is toch vaak van vitaal belang bijvoorbeeld de tuinbouw onder glas." vertelt ir. H. van Rossum. die lert de verkiezingen van 15 fe- lari lid is van de Tweede Kamer, de SGP. Nog geen drie maan- later heeft hij voor een weinig orkomende gebeurtenis in het •lementaire leven gezorgd. De r Van Rossum diende op 10 mei initiatiefvoorstel voor een wet „Voorstel van wet van de heer n Rossum tot het brengen van de tervoorziening van landbouw- inden onder de werkingssfeer a de Waterstaatswet 1900", is de iciële titel van het door hem u bent nog pas kort Kamerlid. Had u terloops eens voorgelegd. Het leek hen wel nuttig om de Waterstaats wet op dit punt te wijzigen. niet beter eerst aan de minister kunnen vragen of hij de Water- u niet bang dat u door buitenstaan ders zal worden beschouwd als iemand die meteen probeert door „een stunt" de aandacht op zich te vestigen.? U moet niet vergeten dat de gévallen waarin de huidige wetgeving moei lijkheden oplevert betrekkelijk in cidenteel zijn. Meestal worden op eer ministerie zulke kleine wijzigin gen voorbereid, waarna men wacht tot een meer algemene herziening van een wet aan de orde komt. Dan worden dergelijke kleine wijzigingen gelijk meegenomen. gestelde stuk. ijl in de vergaderzaal van de reede Kamer wordt gedebattéerd het ontslag van burgemeester Hall, vertelt ir. Van Rossum n de fractiekamer van de SGP de bedoeling van zijn voorstel. wetgeving voorziet niet in de gelijkheid om water naar het toe te brengen", aldus onze itheer. Dat wil zeggen niet op de waarop dat momenteel ge- likelijk is, via sloten en andere terwegen. Op dit punt zijn de irschriften verouderd. Watertoe- - - >r gebeurde vroeger over het Doordat ik mij voor dit onderwerp speelt de politieke kleur die men heeft bij dit voorstel toch geen enkele rol. q0j^ haalt hij een oud exem- Wij spreken nog even over, het feit plaar van het verslag van de dat het maar zelden voorkomt dat, staatscommissie over de be een Kamerlid een mltiatiefwet in- Trl i tt. dient, en dat ir. Van Rossum dit - vloeiing te voorschijn. Een boek- indien dat nodig is zelf in de werk uit 1897. „Dat heb ik bij toe- Kamer zal moeten verdedigen. val is op een rommelmarkt ont- Maar onze gastheer ziet nieU bijzon- dekt-- vertelt hij, Een uurtje pra. ders m het feit dat zijn optreden in _T J 4. het parlementaire leven slechts wei- ten met ir- van Rossum maakt nig voorkomt. Zijn interesse gaat duidelijk dat de Tweede Kamer er veèl meer uit naar de wat onbehol- een hd bij heeft die de water- pén wetgeving _op het punt van de staatszaken met enthousiasme zal d door middel van toevloeiing. gaf echter vaak aanleiding tot identen tussen grondeigenaren. is toen een staatscommissie esteld om hier een oplossing >r te vinden. rond van haar rapport kwam in 4 een wet op de bevloeiïngen tot ld. Maar deze wet was eigenlijk zijn komst al verouderd. Water rdt nooit meer over land aange- rd maar via rivieren, sloten en gelijke. deze aanvoer geregeld te doen ■lopen moeten vaak sloten en ieren worden verbreed. Meestal t dit zonder moeilijkheden maar bepaalde gevallen zijn er wel s „dwarsliggers". ïl als men om een bepaald ied snel te kunnen bereiken het land van een boer heen et die zelf geen belang bij die tertoevoer heeft. Dan moet een ewikkelde onteigeningsprocedure •olgd worden. It deze watervoorziening een be- grijke rol. Zijn er vaak moeilijk en? atertoevoer is van belang vooral tuinbouw onder glas, fruitteelt dergelijke. Vooral voor de kas bouw omdat die zich de laatste sterk uitbreidt. Weliswaar stag- irt de ontwikkeling in het West- op het ogenblik een beetje ar op andere plaatsen is er van ei sprake b.v. in Vleuten, West- ibant, Noord-Holland, Oost Bra lt en Venlo. Moeilijkheden zijn natuurlijk niet in grote aantallen. betreft meestal incidentele ge len. Maar het komt toch regel- tig voor en dan is het een lastige initiatiefontwerp e zaak verbeteren? ivaterstaatswet behandelt in de kelen 11 en 12 het onderhoud, de lieg en verbetering van water- igen, die dienen voor de waterlo- g. Door hier het woord waterlo- te vervangen door „af- en/of Der van water" kunnen deze ikelen ook op de watertoevoer rden betrokken. Als zich dan eilijkheden met eigenaars van ten en andere waterwegen voor- n zijn we van de omslachtige icedure af, die thans moet wor- gevolgd. oet niet vergeten dat de kassen- vaak ernstig gemoeilijkt wordt de watertoevoer ten gevolge van conflict, ontoereikend is, bent uop het idee gekomen om initiatiefontwerp in te dienen. 1 u het helemaal zelfstandig ge- ireven of heeft udaarbij hulp ge- i? er toe gekomen ben, weet ik enlijk niet precies. Ik kende dit Dbleem omdat ik als civiel inge- lur bij het Technisch Bureau van Unie van Waterschapsbonden gewerkt. Later ben ik verbon- geweest aan de cultuur-techni- le dienst in Utrecht. De kwes- van de watertoevoer interesseer- me. Doordat ik zo lang in amto- ijke dienst ben geweest, kon ik smaal zelfstandig het ontwerp ma il. Wel heb ik voordat ik het voor- indiende het laten lezen bij de lie van Waterschapsbonden. wel n? r ik ben natuurlijk nog te rt lid van deze Kamer om met e leden die waterstaatszaken he ndelen uitvoerig 'hierover te spre- n. Verschillenden van hen heb ik interesseer kom ik nogal vaak in aanraking met mensen die praktijk met de watertoevoer te maken hebben. Ook toen ik Kamer lid werd is mij wel gevraagd: „Kun jij daar niet eens vragen ovet stellen". Het leek me dat deze zaak veel sneller afgehandeld kon worden als ik zelf een voorstel daartoe indien de. Ik geloof niet dat men dat als stuntwerk kan beschouwen. Tenslot te heb ik gebruik gemaakt van een grondwettelijk recht en bovendien Nederlandse kunst op de Expo '67 MONTREAL In het Nederlandse pa viljoen op de EXPO '67 wordt thans de laatste hand gelegd aan de expositie „Kerkelijk léven in Nederland". Er zijn daar werken van tien beeldende kunste naars en een fotograaf bijeengebracht. In, aan en rond het paviljoen zijn boven dien werken van meer dan vijfentwintig kunstenaars en ontwerpers te zien. Daar mede is de Nederlandse kunstbijdrage echter nog niet op, want ons land lever de ook een belangrijke bijdrage aan het zgn. themapaviljoen „De mens als schepper". Daar hangen een aantal oude meesters uit buitenlands bezit en Neder landse musea. De belangstelling voor het themapa viljoen is enorm. De mensen schuifelen uren lang in rijen dik om de kostbare schilderllen en beeldhouwwerken te zien. in de grote zaal van het Nederlandse pa viljoen wordt vooral aandacht getrokken door de negenentwintig portretten, die Cecile Dreesman borduurde van leden van het Huis van Oranje. Van Charlotte van Pallandt zijn ertwee bronzen stu dies van portretten van koningin Juliana; „Monseigneur Jacques" van Oswaijd Wenckenbach siert de tuin van het pa viljoen. Peking wijst Brit uit PEKING China heeft de sluiting gelast van het kantoor van de Britse diplomaat Peter Hewitt te Sjanghai. De diplomaat is geadviseerd binnen 48 uur de stad je hebben verlaten. Dit Chinese besluit werd genomen in verband met de gebeurterissen in Hongkong waar de laatste tijd zich botsingen hebben voorgedaan tussen de Chinese bevolking en Britse politie autoriteiten. Hewitt behartigde de belangen van Britten in Sjanghai. De Britse minister van buitenlandse zaken, Brown, heeft zijn Chinese ambtgenoot in een boodschap meege deeld dat Engeland al had besloten Hewitt uit Sjanghai terug te halen met het oog op de gebeurtenissen in die stad. Zoals gemeld hebben Chinezen de woning van Hewitt bestormd. Brown vestigde er de aandacht op dat China de overeenkomst van 1954 over de vestiging van een Brits consu laat te Sjanghai niet eenzijdig kon verbreken. V oetbalprogramma voor zaterdag >etitie: RVVH Hui: achtste finales - GVW, NSC WZC SHO. CSVB SSC. OG de Zwer- hem, IJsselmaer- finales! Zwali probleem van de watertoevoer xjmuiden t. Quick Boys J iJsselmcer- NEDERLANDERS GAAN BUIT BINNENHALEN NEW YORK/KAÏRO Het afsluiten van de Golf van Akaba heeft secretaris-generaal Oe Thant in een uiter'st moeilijke po sitie gemanoeuvreerd. Het was in de loop van de dag nog niet ze ker, of hij via Parijs naar Kaïro zou doorvliegen. Gerekend werd met de mogelijkheid, dat hij naar New York zou terugkeren. Hij stelt verbeten alles in het werk om een oorlog of te wenden. AMSTERDAM Niet minder dan 108 renners verschijnen mor gen in Amsterdam aan de start voor Olympia's Toer door Neder land. Zij zullen in totaal 1090 kilo meter afleggen. Olympia's Tour door Nederland telt ditmaal een sterk internationaal gezel schap. Toch zijn de buitenlandse ploe gen niet zo sterk als organisator Olym- pia uit Amsterdam wel zou wensen. Dit komt omdat Olympia's Toer nog geen aparte plaats op de internationale wie- Ierkalender hééft kunnen bemachtigen, Op het zelfde tijdstip worden in het buitenland eveneens grote coursen ver- Te verwachten is dat het leeuwen deel van de vette prijzenbuit (25 mille!) Nederlandse handen terecht zal komen. Er zijn enkele bijzonder sterke nationale ploegen zoals die van Amstel met Fedor den Hertog, Hennie Schou ten Hans Eckelboom, Joop Zoetemelk, Henk Nieuwkamp en Daan Holst. Ook Vredestein met Riny Wagtmans, Ge van der Winden, Harry Jansen, Piet de Wit, Gert Bongers en Marcel Pennings beschikt over een, sterke wielerforma- tie. Dan komen aan de start Caballero met Leen de Groot, Gaby Minneboo, Jan Bols, Henk Benjamins, Ted Blom en Willy Geraerds, Smith Acifit met Leo Duindam, René Pijnen, Adrie van Hest, Cees Rentmeester en Johnny Brouwer (de zesde man wordt nog aangewezen) en niet te vergeten de militaire ploeg met de sterke Zeeuw Wim du Bois. Jan van Katwijk, Sander Douma, Geert Leferink, Cor Leunis en Richard Buckaki. Maar ook in de andere ploegen schuilen renners als Piet Kettenis, Wim Prinsen, Ben Janbroers, Henry van Rooy, Bart Solaro, Cees Zoontjes, Hans Hesen, Jan Boode, Chris Pepels en Matje Gerrits. De meest op de voorgrond tredende buitenlanders zijn de Denen Blauzun Mogens Frey, de Polen Stanislaw Gazda en zijn broer Kazimierz en de Belgen Lucien Luipaerts, Herman Neokenbroeck en Gustaaf Vermeulen. Organisatie Wat betreft de organisatie van Olympia's Toer zullen de volgers voor het eerst per radio via een speciale golflengte worden ingelicht ovei gang van zaken onderweg. Dit nieuwe systeem is afgekeken van dé Giro en de Ronde van Frankrijk, waar het reeds enkele jaren met succes wordt gebruikt. Overigens had de organisatie nogal met moeilijkheden te kampen gaande de derde etappe van Vlissingen naar Waalwijk. Rijkswaterstaat vai Zeeland gaf aanvankelijk geen toe stemming om de karavaan over de provinciale weg te laten rijden van wege de grote drukte. De renner zouden tot 's Gravenpolder koers rij den en dan geneutraliseerd over het (te smalle) fietspad de race voortzetten. Onder grote druk van de organisato ren is Rijkswaterstaat tenslotte bezwe ken zodat de provinciale Zeeuwse weg toch zal worden vrijgemaakt voor de renners. Olympia's Toer 1967 omvat de vol gende etappes: 24 mei: Amsterdam - Den Haag over 163 km; 25 mei: Den Haag - Vlissingen over 173 km; 26 mei: Vlissingen - Waalwijk over 170 km; 27 mei: Waalwijk - Geleen over 170 km; 28 mei: ploegentijdrit over 20 km van Spaubeek naar Geleen en daarna in Heerlen een criterium over 40 km; 29 mei: Groesbeek - Haaksbergen over 163 km; 30 mei: Haaksbergen - Am sterdam over 190 km. Smokkelaars in boter gepakt BRUSSEL De Belgische douane-te Genk, in Belgisch Limburg, heeft een groep botersmokkelaars ingerekend, die in de afgelopen twee jaar met behulp van een gepantserd autobusje en een bestelwagen ruim 240.000 kilo Nederlandse boter naar België hebben gesmokkeld. De smokkelaars hadden geruime tijd het autobusje voor hum operaties ge bruikt, omdat zij zich ermee op drukke grensovergangen konden aan sluiten bij de autobussen met pende laars. Toen de Belgische douaniers afgelo pen weekeinde, na uitgebreide onder zoekingen en voorbereidingen hun slag sloegen, legde zij de Jiand op 4.000 kg boter. Zuid-Afrika weigert gevangenis-inspectie POTCHEFSTROOM De Zuidafri- kaanse regering heeft vandaag gewei gerd een internationale commissie toe stemming te verlenen voor het instel len van een onderzoek naar de klach ten over martelingen en slechte be handeling in de gevangenissen. De VN-commissie voor de rechten van de mens Heeft onlangs een voor stel aanvaard om een commissie van deskundigen een onderzoek' te" laten instellen naar de gevangenissen van Zuid-Afrika. De minister van justitie en gevan geniswezen, de heer P. Pelser, zei dat vertegenwoordigers van organisaties, die bekend staan om him objectiviteit en integriteit, zoals het internationale Rode Kruis, tot de gevangenissen zul len worden toegelaten. Hij zei dat de behandeling in de gevangenissen van de gevangenen even goed zo niet beter is dan die in andere Westerse landen. van de Egyptische blokkademaatrege len. Hij weigerde iets te zeggen over zijn verwachtingen. Op de vraag of hij ook contact zal opnemen met Is raël zei Oe Thant: „Als de tijd daar Beroep Voor zijn vertrek had hij nog ge sproken met de leiders van de VN-de- legaties van Amerika, Rusland, En geland en Frankrijk. Ook sprak hij met de Israëlische ambassadeur, Gi deon Rafael. Deze liet er geen twijfel over be staan, dat Israël zich zal verdedigen tegen vijandelijke acties. Gematigder was de rede, die premier Esjkol het Israëlische parlement hield. De premier deed een beroep op Egypte, mede te werken aan vermin dering van de spanning door terug trekking van troepen aan beide zij den van de Egyptisch-Israëlische Ook drong hij er met klem bij de grote mogendheden op aan, hun in vloed uit te oefenen om het gevaar van een brand in het Middenoosten te vermijden. Oorlog In zijn redevoering zei Nasser ech ter, dat Israël oorlog kan krijgen als het wil. „Wij weten dat het steun van Amerika krijgt, dat het van wapens voorziet." De wereld zal volgens de Egyp tische president echter niet „de me deplichtigheid gedogen, die leidde tot de agressie van 1956". Intussen wordt van Amerikaanse zijde gestreefd naar het bijeenroepen van de Veiligheidsraad in spoedzit ting, ook al is Oe Thant niet in New York. De berichten houden aan, als zou president Johnson een beroep Rusland hebben gedaan, mede te w ken om een oorlog te voorkomen. Advies Washington heeft alle Amerikanen aangeraden, niet naar het Middenoos ten te reizen. Zij die in Egypte, Jor danië en Israël vertoeven, dienen de ze landen zo spoedig mogelijk te ver- Hoe gespannen de situatie op het ogenblik is, blijkt uit het feit, dat de premjes voor verzekeringen van scheepsvrachten naar het Midden-Oos ten plotseling drastisch zijn verhoogd. In Cairo is het nog kalm. Het lijkt wel of de Egyptenaren denken dat zij de crisis al gewonnen hebben. De ra dio zendt oorlogsliederen uit, maar liefdesliedjes voeren nog steeds de boventoon. Profelftal-Feijenoord (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Het elftal van bui tenlandse profs dat morgen om 20.15 uur in het stadion een benefietwedstrijd speelt tegen Feijenoord, is als volgt sa mengesteld: Doel: Curcic (Elinkwijk); a. Bergstein (MVV), Sörensen (PSV), Vasovic (Ajax) Vliers (Fortuna '54); m. Libuda (GV en Radovic (Xerxes)v. Cebinac (PSV), Zamardzic (Twente), Fritsen (GVAV) en Cebinac (Sittardia). EMIDDELLANDSE ZEE= ^EGYPTE" JSAOEOI f ARABIË 0 km lOCf^ Begin april bracht een de twee merries van boer Key- zer uit Midwoud een veulen ter wereld. Maar enkele weken later stierf de merrie als ge volg van een ernstige infectie, en op de boerderij gaf men het veulen weinig overlevingskan- Boer Keyzer en zijn gezin probeerden het dier in leven te houden door het om de twee uur, dag en nachtte voeden met de fles, een taak, die veel van hun krachten vergde. Intussen had ook de tweede moederloze een veulen geworpen. Boer Keyzer zag daar echter geen oplossing in. (Merries zorgen slechts voor hun eigen veulen). Maar op een dag, toen het merrie een veulen geworpen, liep, stapte de merrie op het dier af, besnuffelde het, likte het over het hoofd en accep teerde het als haar eigen kind. De fles met de. speen kon worden opgeborgen. Het bleek, dat de merrie geen onderscheid maakte, ook in de volgende dagen niet, tussen haar kind en het moederloze veulen. Als een gelukkig gezin draaft het drietal nu door Midwouds weiden. ARNHEM Toen in 1955 de eerste filmweek werd georgani seerd kon men nauwelijks ver moeden dat dit evenement zou uitgroeien tot een traditie. De zesde wordt gehouden van 1217 juni met een programma dat wat ruimere aspecten heeft dan voor heen: een affiche- en fototentoon stelling. Het grote centrum in* Arnhem is weer het Rembranttheater, waar elf nieuwe hoofdfilms hun Nederlandse première beleven, waaronder een film van Jean-Luc Godard, een van de Tsjech Podsk;alsky, een van Peter Wat- kins, een van de Nederlander Eric Terpstra („De verloedering van de Swieps"), Ford Coppola, Ake Falck („Mijn Prinses") en Norman Jewison („De Russen komen"). In het voorprogramma komt de Ne derlandse filmgeneratie aan bod, zo de film „Lucht boven Holland" van John Fernhout die in Cannes is bekroond. In het Saskiatheater wordt een terug blik op de Nederlandse filmkunst gege ven uit de jaren dertig waarin films voorkomen zoals „Dood Water", „De big van het regiment" en zeker „Jonge harten", een film die nogal wat pen nen in beroering bracht. Tijdens het laatste festival is geble ken dat er een grote belangstelling bestond voor de nachtvoorstellingen. Deze zullen nu niet in het Saskia theater maar in Rembrandt worden ge houden. Daar zullen o.a. vertoond wor den de films „10.000 zonnen" een Hon gaarse film, van Pasolini zijn „Uccelac- ci-Uccelini". Voorts de Engelse film „It happened here", uit België „De man die zijn haar kort liet knippen" en uit Joegoslavië „Une affaire de coeur". VS tot Rusland: Geef Joden meer vrijheid WASHINGTON Ruim 300 leden van het Amerikaanse Congres hebben gisteren de eerste dag van het Joodse Paasfeest een gemeenschap pelijke verklaring uitgegeven, waarin premier Kosygin van Rusland verzocht wordt de Joden, die dit willen, de kans te geven de Sowjetunie te verla ten om naar hun verwanten in het buitenland te gaan. In de verklaring wordt de Kremlin- leiders verweten dat zij het feestelijke en culturele leven van de Joden in Rusland niet tot ontplooiing laten ko men. Leeuwarder raadslid breekt met Koekoek LEEUWARDEN Het Leeuwarder gemeenteraadslid J. A. Schoenfeld, se cretaris van het provinciaal bestuur van de Boerenpartij, heeft gistermid dag meegedeeld voor het lidmaatschap van de BP te hebben bedankt omdat hij het op verscheidene punten oneens is met het beleid van het hoofdbestuur m de partij. De heer Schoenfeld is het vooral niet eens met het besluit van de lei ding de heer P. W. Leffertstra te roye ren als lid van de partij. Leffertstra zou volgens de BP-leiding ongeschikt en incapabel zijn voor een functie als Kamerlid. IBM-computer onschuldig aan vrachtchaos van KLM SCHIPHOL De IBM-computer is onschuldig aan de chaos in het nieuwe vrachtgebouw van de KLM op Schip hol. IBM beeft zich bij de KLM beklaagd over een scheve voorstelling van zaken waarbij als een der grond oorzaken werd vermeld, dat de hoge temperaturen van de vorige week de computer geheel van slag hadden ge bracht Dit is niet juist De moeilijkhe den waren ontstaan door een aantal andere factoren, o.a. door het mechani sche en ten dele automatische vracht- verwerkingssysteem, dat uit componen ten van andere fabrikaten is samenge steld, aldus een communiqué van IBM en KLM. Belastingontduiking in België aangepakt BRUSSEL De Belgische minister van financiën, Henrion, heeft by de procureur des konings in Brussel aan klachten ingediend in verband met twee belangrijke gevolgen van ver meende fiscale fraude bij aankoop van woningen. De minister had onlangs aangekon digd dat de strijd tegen de fiscale fraude, die de schatkist per jaar on geveer twee miljard gulden kost, zou worden verscherpt. Er zouden ook maatregelen in over weging zyn genomen tegen kapitaals- vlucht naar het buitenland. De con trolediensten van het ministerie zou den de laatste weken verscheidene ge vallen op het spoor zijn gekomen waar in aanzienlijke bedragen onder meer naar Zwitserland en Luxemburg wer den overgemaakt. Andere acties De Katholieke Actie houdt een discussie met als motto „De film als begeleiding van het godsdienstonder wijs". De Stichting Film en We tenschap zal, evenals Filmcentrum, weer een deel van de ochtendprogram ma's vullen. Voorts wordt de Staatsprijs Film kunst 1967 uitgereikt voor de beste Ne derlandse korte film. De Nederlandse Bioscoopbond zal weer de zilveren roos uitreiken en een selectiecommissie van de Raad van Europa zal een selec tie maken van educatieve en culturele films uit de landen die bij de Raad zijn aangesloten. In de Korenbeurs wordt intussen n affichetentoonstelling gehouden waarin naast het werk van de beroem de Poolse ontwerper Jan Lenica het werk van scholieren getoond zal wor den. Tenslotte zal in de hal van het Rembrandttheater een fotoshow gehou den worden die is geselecteerd uit het werk van leerlingen van de filmacade mie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7