Fouten trekken het beeld scheef Prof. dr. V. Brömmer aanvaardt zijn ambt Gods Koninkrijk komt niet via vooruitgang Moskou gebruikt weer opium voor het volk VAN NELLE Hoogleraren mogen op synode blijven NIEUWE LEÏDSE COURANT DINSDAG 23 MEI 1967 Een woord voor vandaag Esther heette ook Hadassa. Dat is het Hebreeuwse woord voor mirt. De mirt was een van de vier planten, waaruit de Israëliet zijn loofhut bouwde (Nehemia 8 16). Ze was geliefd om haar goede geur. Moeder zorgde er elke week voor, dat de mirt geurde in huis, op het moment, dat de sabat eindigde en de nieuwe week begon. Op bruiloften verheugde de mirt bruid en bruidegommaar ook werd de mirt neergelegd bij de baar van een dode. In al deze gevallen speelde de mirt dus een rol bij een overgang van oud naar nieuw. Daarom was ook bij het loofhuttenfeest de mirt zinvol. In loof hutten woonden de Israëlieten elk jaar zeven dagen lang, om te gedenken dat God hen beschermd had, toen zij in tenten door de woestijn trokken. De broze bouwseltjes herinnerden hen er die week dan aan, dat Israël er ook in het beloofde land nog niet was. Gods volk blijft volk-onderweg, zoals deze bedeling nog niet is overgegaan in de nieuwe bedeling. Maar al is de geur nog zo zoet, de smaak van de mirt is bitter. Zij is zoet van geur voor mensen als Mordechai, die in deze wereld, die gedoemd is te verdwijnen, de geur al opsnuiven van de komende, de wereld van de verlossing. De geur van de mirt is hun een teken, dat de verlossing er is. Maar bitter van smaak is zij voor de Hamannen, die helemaal in deze wereld opgaan en die ook de kerk, het komende Godsrijk wel zouden willen opeten, doen opgaan in deze wereld. De mirt is het teken, dat hun wereld afloopt Esther betekent „Ik ben verborgen". Dit verborgene leeft als de mirt, de plant van de overgang van oud naar nieuw. Bitter heid voor die aan het oude vasthouden, zoete geur voor wie in Gods toekomst leeft. Wij lezen vandaag Richteren 5 1-18. Opvolger van prof. ir. Loen (Van onze kerkredactie) UTRECHT Met een rede over „Die vraag na eksistensieel-be- palende waarheid" heeft prof. dr. V. Brümmer gistermiddag offi cieel zijn ambt aanvaard als hoog leraar in de wijsgerige inleiding tot de godsdienstwetenschap en de wijsbegeerte van de godsdienst. De nieuwe hoogleraar sprak zijn re de uit in de Zuidafrikaanse taal. Hij werd 30 december 1932 in Stellenbosch geboren, studeerde in Zuid-Afrika, de Verenigde Staten en in Utrecht, waar hij in 1961 cum laude promoveerde bij prof. dr. ir. A. E. Loen. Na gedoceerd te hebben aan de universiteit van Na- tal en die te Pretoria volgt hij thans in Utrecht prof. Loen op, die met eme ritaat is gegaan, In zijn rede ging prof. Brümmer uit van de taakomschrijving van de wijsbegeerte, zoals die is gegeven door prof, Loen: ,,De wijsbegeerte zoekt heilzame, existentieel-bepalende, alom vattende waarheid, waarheid waaruit de mens leven kan; en zij zoekt deze waarheid in de vorm van het begrip". Volgens prof. Brümmer doet de wijsbegeerte meer dan alleen vragen naar waarheid in bovenbeschreven zin. Zij zoekt en vraagt ook naar de aard van dit vragen. Dat wil zeggen dat ze ook „tweede-orde-vragen" stelt, vra gen over de aard van andere vragen. En dat niet alleen ten aanzien van zichzelf, maar ook van de andere we tenschappen. ICCC-jeugdcontact Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt r tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint- j u doet. 1 (Van een onzer medewerkers) DRIEBERGEN Gods Ko- ninkrijk is in de eerste plaats een gave van God, die in deze wereld alleen daar gestalte krijgt, waar Jde mens Christus als koning er kent, wat wil zeggen leeft door het geloof in een totale levensge bondenheid aan Hem. Aldus ds. J. H. Velema uit Apeldoorn op de jaarlijkse weekendconferentie van het ICCC-jeugdcontact. Het Koninkrijk Gods bereikt in deze zondige wereld nog niet zijn volko menheid, maar het is een zaak van blijvende geloofsverwachting. Staande in deze verwachting voelen christenen zich geroepen, in hun leven tekenen van dat komende Rijk op te richten volgens de grondwet van dat Rijk. Scholieren mogen Ds. J. C. Maris vertelde over recente reis naar India. Verder werd gesproken over de vraag, wat de christenen in het vrije westen doen kunnen ten aanzien van de verdruk king van de ondergrondse kerk achter het ijzeren gordijn. De conferentie stond onder leiding van de voorzitter van het ICCC- jeugdcontact, de heer H. J. Meerding. Als nieuwe bestuursleden werden ge kozen mejuffrouw I. Cuperus (her vormd), mejuffrouw L. Malaihollo (mo- luks) en M. Treurniet (geref. gem.). Prof. dr. Brümmer Met betrekking tot de theologie bij oorbeeld moet de wijsbegeerte na gaan volgens welke regels de theoloog zijn wetenschap beoefent en toezien, dat deze regels zonder tegenstrijdig heid worden toegepast. Dat betekent niet, dat de wijsbegeerte de theologie de wet voorschrijft, maar wel, dat ze een onmisbare „dienstmaagd" van de theologie is. Wat hier met betrekking tot de theo logie is gezegd; geldt mutatis mutandis voor alle andere wetenschappen. Nieuwe voorlichting over kerk en Israël UTRECHT Vanuit de Gerefor- meerde Kerken is dezer dagen eer nieuwe vorm van informatie en voor lichting gestart over de verhouding tus sen de kerk en het joodse volk. Het is een reeks geschriften, getiteld ..Verken ning en Bezinning". Het eerste nummer is verschenen. Het is een studie van prof. dr. J. L, Koole „Tenach of oud testament?". Vol gende nummers komen van ds. 1 Smeenk (Verkiezing en Opdracht) en prof. dr. H. Bergema (Verbroken een heid). Bij het bureau „Evangelie onder Israël" te Baarn kan men zich door vier gulden te storten op giro 51 22 84 vergewissen van toezending van eerste jaargang van vier brochures. Bewapening Op deze basis was het zinvol, dat AvnwiQV! (zondagavond overste A. van Ramshorst geen ex3.men Cloen sprak over de houding van de christen ten onzichte van het verschijsel oorlog (Van c e onderwijsredactie) HAREN Twee leerlingen van het Sint Maartenscollege in Haren is de verdere toegang tot het examen ont zegd. De jongelui hebben getracht de examenopgaven in handen te krijgen. Een onderzoek bracht geen feiten aan het licht, die aanleiding kunnen geven tot gerechtelijke vervolging. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Voorburg: C. den Engelse te Rotterdam-Pernis; te Hoevelaken: S. de Jong te Houten (U.); te Buitenpost: P. de Ruiter te Steenwijkerwold; te Geer vliet: H. S. Wassink te Hoek van Hol land: te Tiel (vac. H. v. 't Hof) ten opzichte van het verschijsel oorlog en de nucleaire bewapening. Een geën gageerde discussie volgde. Oostafrikaanse kerken blijven eenheid zoeken AROESJA (Tanzanië) Vertegen woordigers van vijf kerken in Kenia en Tanzanië hebben besloten een nieuw verenigingsstatuut te zoeken. Het oorspronkelijke statuut is door twee van de vijf kerken, die bij de eenheidsbesprekingen betrokken zijn, niet goedgekeurd. Sinds 1963 zijn de anglicanen, hern hutters, lutheranen, methodisten en presbyterianen in Oost-Afrika Meppel (5e p.p.): J. A. Poelman te Ter-jsprek In 1965 werd echter duidelijk, dT»£il£.t"I tenz5idSn'd.m,i de de presbytteria- Aangenomen naar 's Gravendeel (2e p.p. - toez.): J.' B. Cats te Twello; naar St. Johannesga (vac. W. A. Bos): G. Blok te Rilland-Bath; naar Oosterend en Oudeschild (toez. - onder voorbehoud dat een besluit v. d. gen. synode, inhou dende de toelating van de vrouw tot het predikambt voorafgaat): mej. dr. C. Rozemond, kand. te Leiden. nen niet akkoord gingen met het ver-, enigingsstatuut. Vorig jaar nam de onderhandelingscommissie het prin cipe-besluit, om te blijven streven naar volledige eenwording van alle vijf ker ken. Twintig man (uit elke kerk vier) vormen nu een commissie voor liturgie en leer, die een nieuw statuut gaat opstellen. te Dinteloord: voor Woudenberg: Blok te Ridderkerk: voor Surhuisterveen i (2e p.p.): H. v. Diik te 2e Exloërmond: voor Wezep: A. Breure te Hei en Boei- cop. GEREF. KERKEN ACADEMISCHE EXAMENS ■IT Geslaagd voor de exame ictoraal pedagogiek: G Winkel <D< i Rijn (Utrecht); Beroepen te Alblasserdam: C. Hout- ,a„°c man te Luttelgeest; te Hoofddorp (vac. Z. G. Versluys): D. de Heer te Nagele delft - Geslaagd-- - (NOPl Kandidaats werktuigkundig^ Bedankt voor Boskoop |vac. G. Ves- i reljswhjk)?1?! J^Helkei"'" «eur»: A. Groenewegen te Ulrum. ven (belden I dam) CHRIST. GEREF. KERKEN doctoi Tweetal te Maassluis: H. v. Leeuwen Im^ouv....-..- te Rotterdam-west en M. C. Tanis te rallen Delft)?' J Dekker, K wêljen hoven Barendrecht. (lof), (beldenRbswljk).^Fr_anken. j Hor" ink. W A Dees. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Clifton (USA): D. Hak kenberg te Dordrecht. Bedankt voor Tholen en voor Hilver sum: J v. Haaren te Amersfoort. HET WEER IN EUROPA Parlla Nice gisteren slag 1 (beiden ke e r uilen Den Ha« (Van onze kerkredactie) PEKING „De revisionis tische leiderskliek van de Sowjetunie bedient zich nu ook al van de godsdienst, om het volk te bedriegen." Dat is het nieuwste verwijt van de Chinese communisten aan het adres van Moskou. Enkele jonge Russische schrij vers hebben vorige maand een geïllustreerd kinderboek op de markt gebracht onder de titel „De torenbouw van Ba-bel". Het ging hen daarbij uitsluitend om een lite raire weergave van enkele Oud testamentische verhalen, omdat ook de Russische jeugd daar steeds mee te maken heeft in literatuur en beeldende kunst. „Vanzelfspre kend heeft dit boek geen religieuze tendens" zeiden de schrijvers. Deze laatste verklaring noemt het Pekinese blad Renmin Ribao een „besuikerde gifpil". „De sowjet revisionistenkliek streeft niet de uitgave van dit boekje duidelijk het doel na, door middel van de dogma's uit de Bijbel haar verra dersideologie en revisionistische theorie te propageren". Het marxistisch jargon gaat als volgt verder: „Precies als alle an dere reactionairen heeft ook de re visionistische leiderskliek van de Sowjetunie haar heerschappij ge grond op de basis van verslaving en uitbuiting van het volk. De re visionistische lijn, die zij volgt, is een lijn tegen de revolutie en voor afschaffing van de revolutie, een lijn voor herstel van het kapita lisme. Het spreekt vanzelf, dat zij de ideologie van de uitbuitende klasse met inbegrip van de reli gieuze ideeën gebruikt". Het bewijs? Met het verhaal van de torenbouw van Babel wil de sowjetkliek de algemene naasten liefde en klassenharmonie propa geren, opdat de mensen de klas senstrijd vergeten. (Ta schenkt Voorlichting aan artsen over geboortenregeling LEIDEN Donderdag 25, vrydag 26 en zaterdag 27 mei wordt in het kader van de door de Leldse universiteit ge- organiseere Boerhaave-cursussen voor voortgezet medisch onderwijs, een cursus „huisarts en geboortenregeling" gegeven. Deze cursus waarvoor 250 artsen hebben ingeschreven, staat onder leiding van prof. dr. J. Bastiaans, hoogleraar in de psychiatrie, prof. dr. P. Muntendam, hoogleraar in de hygiëne en de sociale geneeskunde en directeur van het in stituut voor sociale geneeskunde te Lei den en prof. dr. A. Sikkel, hoogleraar in de verloskunde en gynaecologie. Door het organiseren van een cursus waarin de somatische psychische, maat schappelijke en ethische aspecten van het vraagstuk worden belicht, wil de Boerhaave-cursussen-commissie trachten de huisartsen de informatie te brengen, noodzakelijk voor de verantwoorde ver vulling van dit onderdeel van hun cen trale taak in het kader van de gezond heidszorg. Handelsavondscholen maakten Duits f)E eindexamenkandidaten handels- avondscholen hebben gisteren hun krachten beproefd op het Duits. De vijfjarigen kregen een pittig dic tee dat actuele onderwerpen aansneed en zinnen, waarin vele grammaticale moeilijkheden waren verwerkt. De Duits-Nederlandse vertaling ging 'er de relatie tussen Duitse en Ne derlandse boeren in EEG-verband. De briefwisseling betrof een te regelen personeelsmutatie. De kandidaten van de driejarige scholen moesten de verlangens van werkende mensen ten aanzien van winkelopenstelling op avonden onder woorden brengen. Er was een brief te vertalen en tenslotte een aantal losse zinnen met de bekende addertjes om der het gras. Sch ooitan el a rtsen te weinig; ARNHEM Professor Scheffer heeft gisteren op de algemene leden vergadering van de Nederlandse a niging voor sociale tandheelkunde pleit voor een betere voorlichting tegen het gevaar van het snoepen. Een ernstige waarschuwing liet hij horen tegen het financieel en poten tieel tekort bij school tand verzorging. Ook het toenemend tekort aan tandart sen speelt een grote rol. Pessimistisch liet prof. Scheffer zich uit over de mogelijkheid dat in deze situatie ver betering zou komen, te meer daar de tandheelkundige faculteit in Rotterdam nog wel tien jaar op zich zal laten wachten. Prof. H. C Rümke (74) overleden (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT Prof. dr. H. C. Rümke, oud-hoogleraar in de psychiatrie en oud-conservator van de psychiatrisch- neurologische kliniek van de rijksuni versiteit te Utrecht, is gisteren op 74- jarige leeftijd overleden na een hart aanval. Hij verbleef in Zürich voor het houden van een lezing. Herricus Cornelis Rümke werd 16 januari 1893 te Leiden geboren. In zijn geboortestad volgde hij het gymna- In 1911 ging hij medicijnen studeren aan de Amsterdamse univer siteit. Hij behoorde tot de derde gene ratie van zijn geslacht die deze studie aanvatten, bovendien waren drie van zijn broers arts, evenals al zijn kinde- Van 1915 tot 1917 was dr. Rümke student-docent bij prof. Van Rijnbeek en van 1918 tot 1928 was hij werkzaam bij prof. Bouman in de Valeriuskliniek Amsterdam, eerst als assistent en later als geneesheer en wetenschappe lijk medewérker. In die tijd legde hij vele internationale contacten. J promoveerde dr. Rümke in Amsterdam op het proefschrift Phae- nomenologische en klinisch-psychiatri- sche studie over het geluksgevoel. Promotor was prof. Winkler. In 1927 ging dr. Rümke naar Zürich om zich verder in de psychiatrie te bekwamen. In 1930 ontving hij de Ramaer-medaille, die één keer in de vijf jaar wordt uitgereikt door^ de Nederlandse vereniging voor psychia trie en neurologie. Prof. Rümke, die in 1933 prof. Bou man opvolgde als hoogleraar in de psychiatrie, was in 1953 rector magni ficus van de Utrechtse universiteit. Door zijn lezingen en publika- es was prof. Rümke tot ver over de landsgrenzen bekend. Hij was lid van talloze verenigingen en schreef veel over neurosenleer en geestelijke volks gezondheid. Zijn afscheidscollege hield hij op 30 mei 1963. Nes Ammim zoekt vrijwilligers UTRECHT Het bestuur van de stichting Nes Ammim Nederland zoekt een bedrijfsleider voor de nederzetting Nes Ammim in Israël en enkele vrij willigers voor internationaal, nationaal plaatselijk werk. De plaats van de bedrijfsleider komt vrij. omdat van de vier tot nu toe deelnemende landen Zwitserland en de Verenige Staten zich hebben moeten terugtrekken. Na onderling overleg is besloten, dat Duitsland en Nederland de opbouw zul len voortzetten. Nes Ammim is een christen-nederzet ting van ongeveer honderd hectare in Galilea. Op het ogenblik wonen en werken er behalve twintig Nederlan ders ook enkele Zwitsers. De bewoners van de dorpsgemeenschap komen uit verschillende landen en behoren tot verschillende kerken. Het projekt is in 1960 door een dele gatie uit Europa en Amerika aan de Israëlische regering voorgelegd. Bij de goedkeuring door het parlement is na drukkelijk vastgelegd, dat het hier niet gaat orr. een min of meer be dekte vorm van zending: men wil steun verlenen bij de ontwikkeling van landbouw en industrie. Het district Ga'aton waarin Nes Am mim ligt, bestaat- uit zestien nederzet tingen, veertien joodse en twee Ara bische. De Christen-nederzetting werkt nu samen met de kibboetsen in de om geving. De dorpsgemeenschap, die de basis vormt voor de landbouw- en in- dustriebedrijven, omvat de administra tie, de huishoudelijke dienst, werk plaatsen, woongelegenheid en een ge zelschapscentrum. Het Nederlandse bureau Nes Am- iim is gevestigd in Rotterdam. Noordsingel 11. WERELD IN ONTWIKKELING (Van een onzer redacteuren) GENT Op het stuk van de ontwikkelingshulp doen fantastische verhalen de ron de over gemaakte fouten, over corruptie, over aanwen' ding van geld omdat het poli tiek gunstig is en over het ont- De grootte van de hulp. Ook zo'n netelige kwestie. In ons" land wordt betoogd (D'66), dat je de grootte van de hulp pas kunt bepalen als je de noden precies weet. Maar het congres in Gent kwam daar niet aan toe, ondanks een uitgebreide studie die resulteerde in twee dik ke boekwerken. Ook de Verenigde Naties noemen geen cijfers. Voor het moment is de suggestie „hulp houden van hulp omdat het naar nood" dus niet opportuun, moment niet wenselijk is. Die Er js gezegdi dat de hulp ver verhalen maken de mensen dubbeld moet worden, maar tot 1970 verwacht men geen toename van het bedrag. In totaal bedraagt de hulp een 14 miljard dollar. Maar van die 14 miljard vloeit zeker 7 miljard terug naar de gevers, omdat voorwaarden zijn gesteld voor aankopen in het ge vende land, betaling van rente van leningen, aankoop van voedsel enz. STROPPEN We dringen er bij een' onderont wikkeld land op aan zich toe te leggen op een bepaald produkt: suiker bijvoorbeeld. Na enige jaren kopschuw. Ergens in het achterhoofd leeft bij ieder wel de gedachte, dat ontwikkelingshulp uitermate be langrijk voor onze wereld is, maar eerst moet dan maar eens een middel gevonden worden, zegt men, om gevrijwaard te blijven van dit soort bizarre toestanden. Het economistencongres in Bel gië over ontwikkelingshulp heeft zich met deze vragen beziggehou den. Het is inderdaad te gek. zegt de Gentse hoogleraar Vlërick, "oorzitter van het congres, dat in Parijs 46 artsen uit Dahomey een komt er een synthetische suiker praktijk hebben Zij zijn daar na op de markt, de wereldprijs voor hun studie blijven hangen. Maar 40 suiker daalt en het onderontwik- Franse artsen zijn naar Dahomey kelde land zit weer met de strop- gegaan om broodnodige medische pen. hulp te verlenen. Dgt kwesties, die bij de nWTlVrFN? instelling van een door beide par- li a vx Eu a t-en aanvaar(j Handvest voor ont- wikkelingshulp geregeld kunnen Het qn bekende problemen. De worden De code moet zijn: dat Rijksdelen Suriname en de Neder- wafj wu ze]f nastreven moeten landse Antillen kunnen ervan mee- Qok aanvaarden van de ander. Het praten. Maar waar ligt de oplos- moet mogelljk zijn dat een arm sing? Kun je iemand dwingen om ,and zich industrialiseert met als naar zijn vaderland terug te ke- gev0]g dat een eigen industrie het ren. En zelfs al zou dat mogelijk moejijjk krijgt en weg wordt ge- zijn, kun jeeen Kongolees ver- concurreerd< Een averechts resul- phchten het binnenland m te trek- taat moet door hct arme land ken als hij zo graag m Leopoldstad worden aanvaard. wil blijven wonen? En wat de verkwisting betreft: aan bewapening wordt over de hele wereld 133 miljard dollar uitgegeven: Aan ontwikkelingshulp ongeveer een tiende deel. Zou er van die 133 miljard ook niet een paar miljard tussen kade en schip terecht komen? „Ja", betogen de critici van ontwikkelingshulp, „maar met mili taire uitgaven is er tenminste con trole mogelijk van de landsrege ringen en van de parlementen." Vele miljarden echter verdwijnen in de NAVO-pot. Een supra-natio- naal orgaan. Wie heeft er kritiek op uitgaven van de NAVO? Is het niet zo, dat in onze wereld techno cratische instellingen, die politiek voeren, onvermijdelijk zijn? Zes maanden lang onderhandel- Soms zijn er merkwaardige ge- den de Europese landen. Zonder vallen van hulp. Zo is er een resultaat. Tot president Truman ontwikkelingsland, dat het niet ;het verdrag ondertekende en aan- aandurfde financiële steun te wei- kondigde, dat er geen dollar zou geren van een bevriend westers uitgaan, voordat Europa erin was ONDERLING Voorwaarde moet echter zijn, dat hulp niet het stempel draagt van het kolonialisme van vroeger. Het moet niet het eigenbelang zijn van het rijke land, dat liever een beetje evenwicht heeft en bereid is daarvoor te betalen. Voorwaarde moet ook zijn, dat beide partijen het onderling eens worden, ondanks ideologische ge schillen. Men pleit voor een soort Marshall-plan. Indertijd was Ame rika bereid Europa de helpende hand te bieden. Maar eerst moes ten de Europese landen het onder- ,e" ling eens worden. die eigenlijk niet nodig was. zich met de, verdeling zou belasten tenminste op dat moment niet. Maar de hulp werd aanvaard, Het gaat toch niet als je geldbron mocht eens opdrogen? En bovendien, politiek gezien was een weigering onverstandig. De dam is er nu, maar dit voorbeeld illus treert dat de fouten voortvloei end uit onwetendheid ook in het westen gemaakt worden. die tegelijkertijd symbool was van de Europese eensgezindheid, n geld te Binnen veertien dagen was de zaak bent? De bekeken. Zo wil men de 'ontwikke lingshulp ook graeg zien. Twee groepen van landen, maar de organisatie van arme landen beslist en verdeelt zelf. (Van onze kerkredactie) AMERSFOORT De generale synode der Gereformeerde Ker ken (vrijgemaakt) heeft besloten, dat de Kamper hoogleraren even als voorheen uitgenodigd zullen worden op de generale synodes voor eventuele adviezen. Tegelijk besloot de synode echter, dat met ingang van de volgende syno de zal worden gebroken met de ge woonte, om voor de stemmingen de pre-adviserende stem van de hoogle raren te vragen. De positie van de hoogleraren ter synode is een zaak, die in vrijgemaakte kring al heel wat discussie verwekt heeft. Sinds de Vrijmaking zijn zi.i geen leden van de synode meer. Zij mogen geen voorstellen indienen en ook geen rapporten uitbrengen. Wel mogen ze deelnemen aan de arbeid der commissies en aan de vrije discussie ter synode en het is bekend, dat enkele hoogleraren daar druk ge bruik van maken. In vrijgemaakte kring wordt nog al eens de vrees geuit, dat het pre-adviserende werk van de hoogleraren de synodeleden op ver keerde wijze beïnvloedt. En lijdt bun eigenlijke werk geen schade door hun langdurige afwezigheid uit Kamnen? Het was de kerk van Zalk en Veecaten, die deze keer het voorstel indiende, om de hoogleraren niet meer ter synode te nodigen. Zalk en Veeca ten stelden overigens nadrukkelijk niet af te willen doen aan het recht van de synode, om in bepaalde concrete geval len bepaalde hoogleraren mondeling of schriftelijk om advies te vragen. Het voorstel Zalk-Veecaten werd met algemene stemmen door de synode afgewezen, niet in de laatste plaats omdat in de rapporten van de curato ren nooit één zinspeling heeft gestaan, die erop zou wijzen, dat het onderwijs lijdt onder de synodeactiviteiten van de hoogleraren. Argumenten Maar de pre-adviserende hoogle- raarsstem voor de stemming is eer weinig zinrijke handeling, argumen teerde ds. Joh. Francke zijn voorstel, deze stem af te schaffen. Wat is immers een advies, als het niet staafd wordt met argumenten in vrije discussie? „Niet op status of gezag, maar op de argumenten komt het aan," zei ook drs. D. Deddens. Met een kleine meerderheid (18 te gen 13 stemmen) werd het voorstel- Francke aangenomen. „Woningraad heeft nuttige functie' OOLTGENSPLAAT Tijdens jaarvergadering van de Nationale Wo ningraad, afdeling Zuid-Holland, op terdag 20 mei in het Verenigingsge bouw Het Centrum, heeft burge meester W. M. v. d. Harst van Oost-Flakkee gesproken over het nut van deze instelling. Hij zei, dat in deze tijd het recht van het bestaan van belangrijke natio nale en maatschappelijke instellingen in discussie is. Het nut evenwel van de Woningraad en de Woningbouwver enigingen is al lang bewezen. Deze. instellingen werken samen om de nete lige problemen vande ovlkshuisvesting met vereende krachten tot een goede op lossing te brengen. Uit het jaarverslag over 1966 blijkt, dat de afdeling per 31 december 1966 199 leden telde; het woningbezit omvat te 169.740 woningen. Voor het eerst is dit jaar in het afdelingsbestuur een vrouw opgenomen, te weten mevrouw A. Hartveld-Van Zon van de woning bouwvereniging „Onze Woonge meenschap" te Rotterdam. De vergadering hield verder een voorbeschouwing over de op handen zijnde wijziging van de statuten van de Woningraad. Deze houdt modernise ring en vereenvoudiging in. Na de gemeenschappelijke lunch ir Fort Prins Frederik werd een excursie gemaakt naar de Spuisluizen in Haringvliet 3 .lm. Amerikaanse kerk verliest snel haar invloed PRINCETON, NEW JERSEY -|c De Amerikaanse kerk verlies!pot* invloed. Een recente enquête van es Gallup heeft uitgewezen dat der Amerikanen geloven dat de in vloed van de kerk sterk aan hei ^'al- tanen is. Precies tien jaar geleden E was de overgrote meerderheid van de Amerikanen er van overtuigde dat de kerk aan invloed won. is In 1957 meende 69 procent van dl Lid' Amerikanen, dat de kerk aan In- Lu vloed won en slechts 14 procent dal ha zij taande. Tn 1962 was men er nielR meer zo heel zeker van, maar tochf8 zei nog 45 procent dat de kerk a de winnende hand was, en maar procent van de bevolking dat kerk gezag verloor, de rest wist he 8 j< Nu is de balans volkomen omgeslagen Het hoge percentage van 1957 is ge' 1 daald tot een schamele 23 procent P d' 57 procent is er van overtuigd dal Lm de invloed van de kerk aan het ta nen is. 'oen Deze uitslag is opmerkelijk, omdat is 1-15 de laatste tien jaar de Amerikaans! za kerken en vooral de Nationale Raai Va: van Amerikaanse Kerken uit alle insd macht gepoogd heeft om zich ovei3.30- poütieke kwesties uit te spreken 330- Maar dat kon wel eens juist de re-(.30 den ziin van de veranderde mentaU-3.30 teit. want over het algemeen waren de nitsnraken maar zelden die van de meerderheid van de Amerikaans!!1 bevolking. BKV inventariseert -pnreatlpwerfe kerken AMSTERDAM -- Veel animo blijk er te zijn voor de lijsten, die de Bijbe r Kiosk Vereniging heeft aangelegd van .i10 het kerkelijk recreatiewerk. Op dezi p, lijsten wordt van circa zestig plaatseny opgaaf gedaan van het recreatiewerk dat de plaatselijke kerken ter hanc genomen hebben in camn'nss en derge-0; lijke. Wie belangstelling heeft voor dezran lijsten, schrijve de BKV (Keizersgracht'an 1 756) en sluite enkele postzegels in alsp" vergoeding voor de onkosten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2