Ruime marge in Oranje-zege bleef uit: 2-1 JAN NIEUWSTRATEN ROYAAl GEHULDIGD Holland-België werd toch sfeervol gebeuren mj Pluimgraaf! schoot Oranje toch naar zege Belgisch elftal verrassend sterk Kralt: die Belgen heb ik niet onderschat dszaa gelic wa goed r wai he d D doof Enthousiast publiek in VGravenzande (Van t •rslaggevers) s-GRAVENZANDE Ondanks alle TV-beelden van de En, gelse 'schouwd Cup-final waren er zaterdagavond in 's-Gravenzande bij Halland België nog altijd zo'n 3500 toeschou wers. Mede door de perfecte organi satie van de verenigingen s-Gra venzande en 's Gravenzandse SV zodoende een bijzonder ge zellige sfeer, temeer daar het pu- Rooijen niet verder dan de Westland en wijde omgeving is, scheidsrechter Schalks wel iets. De werd het nationale team zonder "ta"d.ie uitgerekend tien jaar ook aangevuurd. an„op Jon;n„vo„den: „Dlt „os Na „at saaie interlands in de iaa.s- iysiisx -a. itdX|rk?nn?ib"LGreavenVindè tï «"enstelijk werd gevoetbald.» gekomen. Noem de ploeg ^ït De Leidenaar voelde de sfeer ook Ging niet op ztfn Sprang ondanks het feit dat Jan den uitstekend bank kwam 'bij een interland hoor je vau s UI1 het te zijn", vertelden de Brabanders die by de opmars Van de spelers vnn -haag hadden gevormd, tydens de die e zitte twe vloe harl /en, d gelegi beetj andei !)p al Islede stil Het beslissende doelpunt. Na een listig kort passje van Nieuwstraten kan Pluim graaff fel uithalen en keeper Luppens Kansloos laten. Het is 21 voor Neder- (Van een onzer verslaggevers) s-GRAVENZANDE Een kwar tier voor het einde lukte het dan toch nog. De ruim drieduizend kijkers waren er al aan gaan twijfelen of de ruimschoots wachte Nederlandse winst op de Belgen toch werkelijkheid zou worden. Een schitterende pass van Jan Nieuwstraten bracht de bal op de rand van buitenspel bij Pluimgraaf! Grensrechter Van Merkesteijn stak zijn vlag niet omhoog en arbiter Schalks liet de Katwijker dan ook alle kans aan te leggen. Het was 21 De dappere Belgische goalie Luppens had geen verweer. Met nog zo'n veertien minuten voor de boeg mocht het rijen dik achter het Belgische doel opgepakte publiek nog treffers verwachten. Maar ze kwa- er niet uit. Eensdeels doordat in deze stellig niet onverdienstelijke inter land de straffe, in de lengterichting over het veld staande wind veel afbreuk deed aan het spel, anderzijds doordat de Bel gen in vergelijking met de wedstrijd te gen de Fransen voor onverwacht veel tegenstand zorgden. Daarbij kwam dan nog dat de Neder landse voorhoede niet zo best op dreef INDIVIDUEEL (Van een onzer sportredacteuren) 'S GRAVENZANDE Het Nederlands zaterdageljtal heeft de wedstrijd tegen België gewonnen. Oranje is voor de tiende keer in vijftien jaar de sterkste geweest in het Drielandentornooi met de Belgen en de Fransen. Andermaal mag de Coupe Fernand Canelle op het bondsbureau van de KNVB blijven staan. Aan dit al kan in geen enkel opzicht worden getornd. Even duidelijk is echter, dat de 21 overwinning op de Belgen zaterdagavond in 's Gravenzande heel wat minder overtuigend was dan we hadden verwacht. De toch nog ruim drieduizend kijkers op het gezellige Juliana-sportpark hebben een Nederlands elftal gezien dat stellig niet onverdienstelijk spelend bij vlagen viel er zelfs van heel goed voetbal te genieten toch nog glle moeite had de Zuider buren te kloppen. Dat Belgisch elftal was een openbaring. Althans zeker voor ^ïen die twee weken terug in Brussel BelgiëFrankrijk hebben gezien. Toen een stuntelig, ongeïnteresseerd spelend team, een scholierenelftal, nu een formatie die duidelijk geïnspireerd was, durf had te spelen en er voor zorgde dat er zich een spannende strijd ontwikkelde die het aanzien ruimschoots waard was. Zelfs al kon het Nederlands elftal de prestatie van Versailles niet evenaren. Maar wie met reële maatstaven voor het amateurvoetbal mat, kwam stellig aan zijn trekken. Niet voor niets klaterde bij herhaling het applaus van de tribunes. i het eerste kwartier bijna overrompeld spelers voor het Belgische doel, dan bij tuiging om deze naar de omstandigheden gemeten toch niet onverdienstelijk ge speelde derby der lage landen als hoog tepunt van bet Nederlandse zaterdag voetbal in de herinnering te doen voort- NEDERLAND: d. V.d. Laan; a. Kok. d. Giesen, Schinkel en Kralt; m. Nieuw straten en Kiel; v. Diepeveen, Pluim- graaff, Hoeksema en v.d. Beek. BELGIË: d. Luppens; a Scheire, Plu- cienjak, Christiaens en Pirard; m. Ver- vloesenï en Vandengeheugden; v. De- ruyck, Naulaërs, Byloos en Rogiest. Voor 10e keer Coupe-winnaar tte^H n rech Pluimgraaff bleef beneden Geheel links heeft Hoeksema een hard vuistdzijn Parijse vorm en de voor de gebles- schot afgevuurd dat gehonoreerd zal zijseerde Wessels meespelende en debute- worden met een doelpunt. Het Is 11. rende Diepeveen was te traag, v.d. Beek en Hoeksema. hoewel de besten in de Nederlandse voorhoede, toch dikwijls wat te individualistisch. België bleef zich. al moest het meer i meer op eigen helft terug, knap ver odzetten maar kon uiteraard niet meer die -immei spirit opbrengen welke de roodbaadjes /oor rust naar een 0—1 voorsprong had jeleid Gingen daaraan een harde ko) en o valle »]gd g hang kleutex 4ES?. 34 »C ;eie PPClJ. 3 1 HollandBelgië 1967 was een wedstrijd die beduidend beter was dan de laatste twee drie ontmoetingen -met de Belgen in voorgaande jaren. Voor het eerst sinds 1960 ontmoette Nederland van de zijde der Rode Duivels tegenstand van gewicht. En als dat ooit onverwacht kwam, was het r Ondanks waarschuwende woorden van coach Evert Sterk elke wedstrijd is immers toch weer anders werd Oranje door de voor de wind spelende Belgen die op last van coach Van Hecke zondermeer het offensief openden. En toen zij na zo'n half uur nog met 10 aan de leiding kwamen, was dat op Nederlandse bodem voor het eerst sinds 1953. Uiteindelijk heeft Nederland toch ge wonnen en daarmee het seizoen succesvol afgerond. Maar overtuigend was de 21 toch niet. De treffers van Hoeksema (voor rust) en Pluimgraaff (er na) kon den niet waarmaken dat het Oranje-team over een sterk aanvalskwartet beschikt. Kwam de te geringe stootkracht door het niet beschikbaar zijn van Wessels, waar door v. d. Beek linksbuiten werd en Diepeveen op rechts debuteerde? Misschien. De Veenendaler zocht het evenals Hoeksema te vaak in individuele acties. Of was het toch nog een vorm van onderschatting? GEEN VERRASSING Meer waarde hechten we echter aan het vrij sterke Belgische verdedigingsspel met invaller Pluzianak cn keeper Lup pens als de grote uitblinkers. Bovendien zat er na rust, toen Nederland met de straffe en stellig zeer hinderlijke wind in de rug speelde te weinig verrassing in de Nederlandse aanval. Wel werd er toen dankzij Kiel cn Nieuwstraten een zwaar overwicht ontketend, maar behoudens het laatste kwartier gaven de Belgen het ook qua conditie niet op. Het bleef bij een serie hoekschoppen. Door te langdradige solo-acties, kwamen er niet eens zoveel directe scoringskan sen. Temeer omdat naarmate de tijd verstreek het overleg in het aanvalspa- troon afnam. Dan weer waren er teveel i goede voorzet niemand. REDELIJK VOETBAL Dat alles nam niet weg, dat er voor amateur-begrippen spel van redelijk ge halte werd vertoond, waarbij het score verloop er"voor zorgde dat het geheel spannend en aantrekkelijk was. Rest alleen de lichte teleurstelling dat na de goede wedstrijd tegen Frankrijk en enke le knappe oefenduels een wat overtuigen der score is uitgebleven. Maar je kan als beste coach een wedstrijd niet naar je hand zetten. Ook niet al heet je Evert Sterk. simpel!), de gebroeders Keizer Melissant. of de delegatie van het Per- nisse DOTO die tot de trouwe bezoe kers behoort. wedstrijd, in hun enthousiasme de Oranje-prestaties, wat te dichtbij de zijlijn kwamen. Piet van der Lippe Onder hen stond ook Piet Lippe, tot vorig jaar speler nationale ploeg en nu prof-si de Belgische club La Gaiitoise. „Als je dat allemaal zo aanziet, die wekelijks voor hete d profgevechten staat, verstond zijn taak - en kreeg daarvoor terecht lof. Voor hem zou een extra serenade tussen willen springen", ver telde de gebaarde ex-Noordwijker die duidelijk is afgeslankt en het best naar zijn zin heeft in de Belgische contreien. „Ondanks het feit dat we zijn ge degradeerd heb ik een goed seizoen gehad. Maar nu de competitie is af gelopen en ik vrijaf heb, ben ik van morgen samen met de Belgische ploeg vanuit Antwerpen gereisd. Ge weldig om die sfeer rond de ploeg weer te proeven. Daar verlang ik zo stiekum-weg wel naar terug." Piet van der Lippe, die vijfmaal per week traint en daarnaast werkzaam is in een chemische fabriek, werd direct na zijn aankomst in Rotterdam met open armen ontvangen. Hij was de ge hele dag de gast van de Nederlandse ploeg. Schalks: reuze fijn Die sfeer deed ook de internationale BEmUS" musicerende korpsen PGMGDB en Kunst en Strijd dik Ker- diend zijn geweest. Eindstand drielandentoe: Nederland 2 Frankrijk 2 België 2 10 12 3—5 0 0 2 0 1—3 d. Beek. die rakelings lat ging en een fraaie omhaal van Nau laërs. die v.d. Laan bekwaam stopte, vooraf, in de 23ste minuut was het raak. Vervloesem plaatste een vrije trap naar Scheire. die de bal diep in de Oranje defensie deponeerde waar v.d. Laan moest kaezen of hij die bal zou laten stuiten of niet Hij koos het laatste, viel er op maar liet het ronde ding glippen en dat stelde Byloos in de gelegenneid van dichtbij te scoren. België, hoewel niet sterker, was toch aanvallend iets attenter dan de oranjehemden. Vervloesem was on fortuinlijk met een schot dat rakelings naast ging en een kogel op de lat, die Rogiest nog wel tot een treffer wilde ombuigen maar daarbij v.d. Laan op zijn weg vond. ALLE TIJD In beide teams leverden de centrum verdedigers Plucienjak en Christiaens alsmede v.d. Giesen en Schinkel goed werk. Toch was het een overtreding van eerstgenoemde die de inleiding vormde tot de gelijkmaker. De vrije trap plaatste Pluimgraaff voor doel. de bal leek weg gewerkt te zullen worden maar v.d. Beek -1-~.gde er in deze" voor de voeten van .„jKsema te brengen die van de Belgi sche defensie alle tijd kreeg om goed te richten (11). Dat was na 37 minuten. Met die score leek Nederland bij rust tevreden in de Verwachting dat het na half-time zijn slag zou kunnen slaan. Dat is inder daad gebeurd maar met te weinig over- Op de schouders van Pluimgraaff (links) en Kralt wordt Jan Nieuwstraten over het veld gedragen. Evert Sterk fe liciteert de scheidende speler. Nico Diepeveen „eindelijk mijn doel bereikt" (Van een onzer verslaggevers) •s-GRAVEN ZANDE „Ek had niet verwacht dat ik dit seizoen het Nederlands elftal zou halen. Na de wedstrijd tegen de Fransen, toen ik op de reservebank zat, beschouwde ik mij als uitgescha keld voor het Oranje-shirt. Maar door de blessure van Gerrit Wessels speel ik vandaag Dit zei een half ^DIEPEVEEN uur voor de wedstrijd een verraste Nico Diepeveen, de 21-jarige Veenendaler, die zaterdag in 's-Gravenzande nog wat on verwacht zijn debuut maakte in het Ne derlands zaterdagelftal. Ziin eerste optreden in het Oranje shirt mocht dan niet erg overtuigend zijn, Nico Diepeveen was wel erg blij dat hij de hoogste trede van de sportladder had bereikt. „Het is tenslotte het hoogste wat je kunt halen. Ik heb nu eindelijk mijn doel bereikt", constateert de rechts buiten van DOVO nuchter, die pas en kele uren voor de wedstrijd vernam dat hij voor Wessels moest invallen en daar door weinig tijd over had om zich men taal op de wedstrijd in te stellen. Het debuut overviel ook de KNVB, want aan de maaltijd na afloop kreeg Diepe veen niet het gebruikelijke insigne voor amateurinternational. Commentaar Flitsen van de interland Nederland— België werden gisteren in het TV-pro- gramma Sport in Beeld vertoond. Een hele eer voor het zaterdagvoetbal en fijne propaganda. Jammer alleen dat het commentaar van Henk Terlingen veel te wensen overliet. Dat kon ook moeilijk anders wanneer je nooit een wedstrijd van het nationale zaterdagelftal ziet. Nog afgezien van het feit dat niet ver meld werd dat Nederland het Drielan- dentoernooi won. maakte Terlingen een onvergeeflijke fout bij de slotbeelden. Toen Jan Nieuwstraten op de schouders werd gehesen, bleek hij niet te weten dat deze speler $en begrip in het za terdagvoetbal na een grandioze car- afscheid nam. ML. Weer een fraaie redding van keeper Luppens. Pluimgraaff is tevergeefs inge sprongen. Tevredenheid in beide kleedkamers (Van een onzer sportredacteuren) 's-GRAVENZANDE Het was na af loop van de wedstrijd In de Hollandse kleedkamer een vrolijke boel. Niet al leen omdat de Coupe weer was gewon nen, maar uiteraard ook rondom Jan Nieuwstraten, die zijn afscheid met een overwinning had gevierd. Trainer EVERT STERK, die handen tekort kwam, was opmerkelijk nuchter: „Het was natuurlijk een verdiende zege, behaald in een ondanks de harde wind leuke wedstrijd. Maar in dat eerste half uur ging het niet. De jongens werden pas goed wakker toen de Belgen op 01 kwamen en vanaf dat moment liep het beter. Onbewust hebben we ze toch nog onderschat. Eén speler was er, die dat bepaald niet had gedaan: BAB KRALT: „Ik weel maar al te goed dat we altijd de groot ste moeite met de Belgen hebben. Bo vendien werden we in 'de eerste helft verrast door de meer dan volledige inzet van de rood-zwarten. Hierdoor konden - Interlandkaarten - fototoestel - bal - beker - bloemen - (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Met een grandioze speech heeft Jan Nieuwstraten zater dagavond in Rotterdam tijden koud buffet na afloop van Holland- België afscheid genomen het interland-voetbal. De kleine Rotter dammer, die zaterdag zijn dertigste interland speelde en onbetwist re cordhouder is in het zaterdagvoetbal, gaf in uiterst bewogen bewoordingen uiting aan zijn dankbaarheid dat hy zo veel plezier tijdens zijn lange interland-periode had mogen mee maken. „De vriendschap, de verbondenheid, de eenheid zoals ik die al die jaren heb aangetroffen bij ons zaterdag elftal is kenmerkend voor het zui vere amateurisme", aldus Jan Nieuw straten die zich vrijwillig uit hot internationale voetbal terugtrekt en ter ere daarvan door spetievoorzitter F. Remmers uitvoerig was toege sproken. Dank van hond Deze karakteriseerde de persoon van Jan Nieuwstraten en zijn waarde voor het team zowel tijdens als na de wedstrijd. „Het bondsbestuur van de KNVB wil je oprecht danken voor ai je inspanningen en de good will die je hebt gekweekt. Als uiting daarvan biedt de KNVB je gedu rende je gehele verdere leven voor elke internaticnale voetbalontmoe ting in ons land twee vrijkaarten aan". Bovendien overhandigde dc heer Remmers hem een schitterend relswekkertje in de vorm van een Maar daarbij bleef het niet, want na dat het „Lang zal-ie leven" in alle toonaarden was gezongen, werd Nieuwstraten toegesproken door de heer J. Tyssen van de Belgische voetbalbond cn aanvoerder Luppens van de Belgen. Deze laatste had by het eindsignaal de wedstrijdbal ver overd. „Ik dacht", zei deze, „nu heb ik hem eindelijk te pakken. Maar het zal niet zo zijn. Wij wisten te laat van uw afscheid. Daarom geef ik jou de wedstrijdbal met de hand tekeningen van alle Belgen!" Ontroerde Sterk En nog was Jan niet klaar. Namens de spelers en dc leiders bood aan voerder Van der Laan Jan na woorden van grote bewondering een fototoestel aan. Een ontroerde Evert Sterk die door Jan speciale lof was toegezwaaid, besefte dat hij afscheid ging nemen van een van zijn beste vrienden. Als blijvend aan denken schonk hij Nieuwstraten een zo hij hem noemde Mentali teitsbeker met Inscriptie, waarna tot slot de 's-Gravenzandse SV hem bij monde van voorzitter E. Prins feli citeerde en een grote bos anjers landcarrlcre, die in het zaterdag- voetbal wel nimmer zal worden I we niet gemakkelijk in ons spel komen, maar na dat eerste doelpunt gooiden we er nog een schepje bovenop." Aanvoerder AAD v. d. LAAN zat in een hoek nog wat na te piekeren over dat ongelukkige tegendoelpunt. „Dat doelpunt? Toen ik naar de bal dook, zeilde deze wat uit de richting. Toen raakte ik met mijn hoofd de grond en was ik de bal kwijt. Pech hè?" Pech had ook de debuterende NICO DIEPEVEEN, die eerst zaterdagmiddag om twee uur hoorde dat hij voor Ger Wessels moest invallen. „Hoewel ik pret tig heb gevoetbald, ben ik over mezelf niet zo tevreden. Mede door de stevige wind kwam het er dit keer niet uit." JUR v. d. BEEK ditmaal linksbuiten zei: „Het was toch wel een leuke wedstrijd. Die Belgen speelden stukken beter dan vorig jaar en volgens my ook wel boven hun krachten." Daarom waren de Belgen ondanks de nederlaag in een goede bui. Vooral de heer VAN HECKE dit jaar voor het eerst coach van het elftal lachte breeduit. „Wat wilt U? De jongens heb ben zich voor meer dan 100 procent ge geven dat was nu precies wat we van ze verwachtten. We hadden het elftal in vergelijking met de ontmoeting tegen Frankrijk op drie plaatsen gewijzigd en dat bleek een goede greep te zijn ge weest. Ook de heer J. THIJSSEN, voorzitter van de Belgische zaterdagvoetballers, was uitermate te spreken. „Onze jongens hebben er voor geknokt tegen de tech nisch natuurlijk beter spelende Hollan ders. En die inzet ontbrak tegen do Fransen. Nu waren wij beslist niet de mindere van de Hollandse ploeg, behal ve in de laatste tien minuten, maar ja bij ons duurt een wedstrijd maai- 2 x 35 minuten Evert Sterk (links) overhandigt Jan Nieuwstraten de Mcntaliteitsbekcr als blijvende herinnering aan de fijne jaren in het nationale zaterdagelftal. aanbood. Het vormde afronding f Een onderonsje. Zoon !oen feliciteert pa Jan met zyn dertigste interland. r Jan Nieuwstraten de i een grandioze dag. „Zoals ik hem in mijn verbeelding altyd graag heb gezien", zei hy in zyn speech. Zichtbaar ontroerd had hy voor de wedstrijd naar dc tonen van het Wilhelmus geluisterd. Direct na het laatste fluitsignaal namen Rab Kralt en Aad van der Laan dc glunderende Jan Nieuwstraten op dc schouders om hem rond het veld te dragen. Er klaterde een luid ap plaus op voor deze ambassadeur van het zaterdagvoetbal. Zo kwam er een einde aan een inter

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11