NCRV maakt derde net op zaterdagmorgen klassiek Commentaar Puzzelboek Ook Van Mook zag ik met ontslagbriefje In die greep van de kreeft NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 23 MEI 1961 Voorschotje op de omroepwet In contrast met zenders I en II Oudejaarsavond overdag in juni HAMBURG In de Bonds republiek is het elk jaar weer een jacht om toch vooral maar heel vroeg de Oudeja arsavondprogramma's rond, en netjes op de band te krijgen. Waarom? Tja,... om er zeker van te zijn dat men nog de ruimste keus in artiesten heeft. Daarom worden ze nog voor de vakanties, d.i. onge veer half juni, opgenomen. Jaar op jaar concurreren de twee tv-programma's (ARD waarin de 9 deelstaatomroepen samenwerken voor het eerste en ZDF voor het tweede net) elkaar in vrijwel gelijke shows en elke poging om wat meer aanpassing, zodat de kijkers obk eens kunnen kiezen uit de contrasterende uitzendingen op de laatste avond van het jaar, loopt op niets uit. Wel is er overeengekomen, dat men om en om een artiesten- show zal geven, maar dan komt trouw het andere net met iets wat er geweldig veel op lijkt: het befaamde „Lach-en- schiet-gezelschap", operette fragmenten of.... een samenvat ting van gedeelten uit de beste shows van het jaar. Het blijft dus halen' en brengen, ofwel dringen om de kijkers gunst. Hoe het ook zij, enkele dagen in juni a.p. zal het weer volop „Oudejaarsavondpret" zijn in de studio's. Dat de artiesten, met hun zomerva kantie voor ogen, dan niet bepaald in de sfeer van de laatste avond van 't jaar zijn, valt bij de uitzending wel eens te constateren... maar wie daar op let is een kniesoor! (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Gedurende de zomermaanden zal de NCRV op Hilversum III 's zaterdagsoch tends van 9 tot 12 uur populair- klassieke muziek uitzenden. De NCRV neemt hiermee een voor schotje op de omroepwet (wel ke nog niet van kracht is!), want zij beroept zich daar op. Zij heeft haar besluit genomen in overleg met de programma- coördinatiecommissie van de NRU, „omdat zijn dan contras teren wil met KRO en VARA, die op zaterdagmorgen hun pro gramma's van lichte aard wil len handhaven". Horizontaal: 1. boom, 4. plantage in Suriname, 9. plaats in Gelderland, 10. boom, 11. tijdrekening, 12. preekstoel, 14. iemand de achting geven welke hem toekomt, 15. iemand die treitert, 16. voorzetsel, 17. oude lengtemaat, 19. zeker, 22. kippenloop, 24. meisjesnaam, 25. plechtige gelofte, 27. oprecht, 30. soort onderwijs (afk.), 32. meertje, 33. gesloten, 35. plaats in Z. Limburg, 37. bedehuis, 39. biersoort, 40. schraal, 41. tijdrekening, 42. insekt, 43. oude boom tronk. Vertikaal: 1. uurwerk, 2. meisjes naam, 3. leeg, 4. vlies, vel, 5. voorvoeg sel, 6. zoutachtig veen, 7. eer, 8. kant, 10. telwoord, 13. sluiskolk, 14. biersoort, 16. pootaardappel, 18. laag schoven op de dorsvloer, 20. gem. in Gelderland, 21. gesneden steen, 23. plaats in O. Vlaanderen, 26. vreemde munt, 28. onbep. voornaamw., 29. traag van be grip, 31. plaats in Groningen. 34. plaats in Z. Limburg, 36. voorzetsel, doortochtgeld, 38. als, 41. hor, lidwoord. „Toen op 11 oktober 1965 het derde radioprogramma in de ether kwam, werd bepaald dat het in hoofdzaak lichte muziek moest bevatten. In het overgangsbestel werd hieraan vast gehouden: de minister wilde het verstrooiende krakter van de pro gramma's op het derde net ook na 1 oktober 1966 voortgezet zien. De omroepwet brengt hierin echter ver andering (aldus de NCRV): deze schrijft voor, „dat zoveel mogelijk gedurende de voor uitzendingen be stemde tijd op één der radionetten een programma van verstrooiende aard te horen moet zijn" (art. 45 lid, 3). De bepaling, dat „op de zendinrichtin- gen zo min mogelijk programma's van gelijksoortige inhoud tegelijker tijd worden uitgezonden" (art. 45 lid 2) houdt dus niet langer in, dat de uitzendingen via Hilversum III voor rang zouden genieten met betrekking j tot lichte programmastof. meent de, NCRV. Zij verklaart verder, dat zij toch al op de zaterdagmorgens enkele program ma's welke voortvloeiden uit een wat ruimere interpretatie van de voorschriften heeft gepresenteerd, bijv. Leger des Heilsmuziek en Toonkunst-voor-allen. „Maar nu KRO en VARA hun uitzen dingen van resp. Djinn en Z.O. 135 voortzetten op de zaterdagmorgen, meent de NCRV gebruik te kunnen maken van de omroepwet, die meer vrijheid van handelen biedt ten be hoeve van vele luisteraars, die een duidelijk alternatief programma- aanbod wensen." De NCRV-uitzending op Hilversum III ziet er nu als volgt uit: 9.02 tot 10 uur symfonisch programma, 10.02 tot 11 uur operaconcert, 11.02 tot 11.30 uur populair-klassieke muziek „Hil versum 3-vertissement" en 11.30 tot 12 uur Leger des Heils-muziek Dit zal voorlopig duren tot 1 oktober, als het nieuwe seizoen begint. Daar na zullen waarschijnlijk alle radio zendtijden opnieuw worden verdeeld. Dit is echter een ongelooflijk moei lijk karwei, omdat men nog niet weet, waar men op 1 oktober aan toe zal zijn. Komt Hilversum III dan ook 's avonds in de ether? Krijgt de TROS dan meer zendtijd? De AVRO misschien ook? Bovendien hebben diverse omroe pen bepaalde wensen. De NCRV wil wel eens op zaterdag meer zend tijd hebben, de AVRO insgelijks. Men is niet content met de zenduren voor de NRU, de TROS voelt zich niet thuis op de NCRV/KRO-zender enz. Allerlei plannen en besprekingen ne men heel veel tijd van de heren organisatoren in beslag, maar voor alsnog is er geen zinnig woord over te zeggen. Men moet deels gokken op het ongewisse en deels rekening hou den met zoveel factoren, dat het ene idee na het andere faalt. Toch hoopt men er tijdig uit te komen.... mits de overheid laat weten wanneer de omroepwet van kracht wordt, of er meer radiozendtijd komt en wan neer er eindelijk eens geld los komt voor de geluidsomroep. Wat dit alles betreft zit Hilversum op hete kolen. De NCRV heeft intussen een eigen initiatief genomen met betrekking tot het derde net. Zij weet de machtige programma coör dinatiecommissie achter zich en ver wacht dus alle goedkeuring op haar In elk geval zullen vele luisteraars, die altijd vragen om klassieke muziek, content mee zijn. Een beetje durf siert de mens, dus ook de omroep. EN VERDER Tot andere plannen van NCRV-radio voor komende zomer behoort, dat Studio 2300 wordt vervangen door het programma „In een landom- draai", hetgeen betekent dat om d< 14 dagen in negen afleveringen tel kens een bepaald land radiofonisch wordt bekeken. Elke uitzending vat verder een gesprek met de ambassadeur van het land in Neder land, anecdotes en een stuk Neder lands proza of poëzie. Op de donderdagavonden in juni en september gaan een aantal militairen weer „met Avondpermissie": weke lijks treden twee teams van protes tantse militaire clubs tegen elkaar in het strijdperk. Het team dat aan het einde van de competitie de meeste punten heeft behaald, krijgt wisselbeker en duizend gulden één cent. In juli en augustus is er op donderdagavond een amusements programma „Zomermozaïek", waar aan o.a. de Vlaamse schrijver Jos Glijsen meewerkt. SCHEMA Sinds maanden is men bij de radio- omroep bezig met het ontwerp van een totaal nieuw schema voor de uitzendingen op alle drie de netten. Gesprek met dr. Koets De KRO was gisteravond ac- tueel met het televisieportret van dr. P. J. Koets, loco-burgemeester van Amsterdam. Een man, die in verband met de roerige kwestie- Van Hall op het ogenblik in de belangstelling staat en van wie mogelijk in de komende maanden zal worden verwacht dat hij het moeilijk wendbare roer van de hoofdstad in handen houdt. Uit dit vraaggesprek met Henk Neuman, waarin wethouder Koets beschroomd had toegestemd, leerde Nederland een vrij evenwichtige, nog steeds actieve persoonlijkheid met een lange en betekenisvolle loopbaan kennen. Nu is hij 04 jaar oud, zonder ambitie om te dingen naar de hoofdbestuurlijke post in Amsterdam. Groot politiek radio-debat OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. adé, 3. bed, 6. opa, 9. Aa, 10. desem, 12. oa, 13. salon, 15. naald, 17. nar. 19. ras, 21. Naarden, 25. Ria, 26. som, 27. kasteel, 31. pen, 32. pan, 34. lente, 36. leger, 38. Ee, 39. Ieren, 41. do. 42. els, 43. kei. 44. bes. Vertikaal: 1. aas, 2. Daan. 3. ben, 4. es, 5 den, 7. pols, 8. Aad, 10. Dora, 11. mare, 14. Lanaken, 16. aanslag, 18. er, 20. arm, 22. als, 23. die. 24. ami, 28. anti, 29. To, 30. Epen. 31. Peel. 33. Nede, 34. Lee, 35. eek. 36. lei. 37. ros. 40. re. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De VARA wil op de avond van zaterdag 3 juni a,s. een groot radio-debat beleggen, waarin door meer dan 80 vertegenwoordigers van ARP, PSP, PvdA en KVP wordt gediscussieerd over de mogelij kheic van een linkse concentratie in de politiek. Dit naar aanleiding van enke le uitzendingen van de VARA-rubriek „Zin en tegenzin", waarin reeds over deze kwestie werd gesproken. Aan die radiogesprekken namen deel de heren P. J. Boukema (ARP), A. J. Bru.ggeman (PSP), H. Lammers (PvdA) en C. B. R. Spil (KVP). Zij zullen hun stellingen op 3 juni op tafel leggen er, die verdedigen tegenover de 80 leden van de diverse partijen. Burgemeester Van Hall kent hij reeds uit hun studietij'd en hij is steeds vertrouwelijk met hem omgegaan: „Wilt u mij nu laten zeggen dat de heer Van Hall weieens tactloosheden beging? Zoudt u dat tactvol van mij vinden?" En: „Neen, wij waren als .wethouders niet direct betrokken bij de perikelen in Amsterdam, die lagen op het terrein van de politie en dat is het onze niet." Indonesië Dr. Koets vertelde over zijn loop baan: als leraar oude talen was hij in Batavia, daarna in Bandoeng, Hij was lid van de vooroorlogse, later gesneu velde Stuwgroep voor een onafhanke lijk Indonesië. Daarna werd hij bij gouverneur Van Mook directeur-generaal van het ka binet. Over Van Mook liet hij zich waarderend uit. „Ook hem heb ik met zijn ontslag briefje in de hand gezien. Dat was de val van een hogere autoriteit." Hij bleef op zijn post toen dr. Beel het gouverneurschap overnam: „Ik aarzel de wel omdat ik politiek anders dacht dan hij. Maar hij wilde mij toch hou- Na zijn repatriëring een kort, le vendig hoofdredacteurschap van He Parool. De journalistiek was een nieuw avontuur voor hem. „Daarna, ik was toen 60, wilde ik het kalmer aan gaan doen, maar men vroeg mij wethouder van Amsterdam te worden. STER: 18.55 Reclame. NCRV: :,pKns Kiaiu.nofoonmuzlek. zingende kerk. 20.0r /erijssels Philharmonisch or- kest. In de pauze: ca. 20.50— 21.05 Voordracht. 21.50 Klassie ke grammofoonmuzlek. 22.00 Cultureel programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Overweging. 22.45 Dante, hoorspel. 23.35 I.lcht instrumentaal septet. 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum II. 2*8 m. AVRO 18.00 Nieuws. 18.15 Actualitel- Licht ensembli tnef Parijs. 19.00 Muziek 22.00 Gonk! satirisch i TELEVISIE XX iVXVOVD Nederland II. NTS: Nieuws in 't kort. STER: 20.01 Recla me. NTS: 20.05 The Virginian. TV-film. 21.13 Concertgebouw orkest in USA/Canada, fllm- ressies. STER: 21.56 1 t-Eefje. 19.55 Hier Nederland I. NTS Journaal.7.15 Stereo: Klassiek* Radiokrant. 7.50 Lichte gram mofoonmuzlek. 8.00 Nieuws. 8.10 Gewijde muziek (gr.). 3.30 Nieuws. 8.32 Lichte grammo foonmuzlek. 9.00 Voor de zie ken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Lichte gram mofoonmuzlek. 12.27 Medede- jeugd. 17.00 Five o'clock, praatje. 1M5 Lichte grammo- Hilversum II. 298 m. VARA- 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.23 Lichte grammo foonmuzlek en reportages. (7.30—7.35 Van de voorpagina, persoverzicht.) VPRO: 7.55 De ze dag. VARA: 8.10 Lichte grammofoonmuzlek en repor tages. (8.30—8.35 Voor de AVRO: 10.50 Voor de kleuters. bouw. 12.30 Stereo: MetroDole ior de jeugd. 16.00 16.30° Voorste1 zle- Voor middelbare mofoonmuzlek. Operette-varia. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Rhythm and Blues. 17.30 Country and Western music. 17.45—18.00 Reportage Interna tionaal Politie Muzlek-Festlval TELEX ISIF. XIORGEN nd I. KRO: 17.00— de kinderen. Nederlands progr. Een fascinerende hondebaan." Het probleem van Amsterdam acht dr. Koets niet opgelost met het ont slag van burgemeester Van Hall: de grote gemeenten dreigen onbestuur baar te worden mede door nijpentj ge brek aan geld. „Wij kunnen voor onze jeugd niet doen wat wy zouden willen, al doen wij boven onze krachten alles voor het onderwijs. Provo's? Ach, dat zijn jonge mensen die met hun ziel onder de arm iets zoeken om hen te bezielen. Voor hen is oorlog, bevrijding en herstel im mers geschiedenis. Een nieuwe burgemeester van Am sterdam? Dat mag wel een schaap met 23 poten zijn. Ja, ik hoop, dat de re gering vóór een benoeming raad en wethouders in het overleg zal betrek ken, ik hoop zelfs op een toezegging in de Kamer daarover Hoe ik mijn loco-burgemeesterschap zie als dat wat langer zou moeten duren? Komt tijd, komt raad! NKV bepleit bindende regels voor recepten UTRECHT „Miljoenen guldens zouden in de gezondheidszorg kunnen worden bespaard, indien huisartsen specialisten het wat nauwkeuriger 1 men met het uitschrijven van him cepten". Dit schreef gisteren het Neder lands Katholiek Vakverbond in zijn blad „Ruim zicht". Het NKV pleit daarin voor het opleg gen van een bindende regeling in de keuze van medicamenten. Het is drin gend noodzakelijk, dat de hand wordt gehouden aan de voorschriften in „Re geling en klapper", een tarievenboekje dat iedere huisarts en specialist heeft. Vogens de richtlijnen mogen geen „specialité's" worden voorgeschreven als deze zijn te vervangen door goedko pere, gelijkwaardige preparaten. De meeste artsen en specialisten trekken zich van deze richtlijnen niets aan, om dat ze niet bindend zijn, aldus „Ruim zicht". door f B. J. Kleymens „Ik zou een vogel willen zijn", luidt de titel van het vrolijke muzikale showtje, waarmee het Trio Hellé- nique vanavond het NCRV-televisieprogramma op Ned. 1 opent. U kunt de drie Griekse jongelui al horen om 7 uur. Een aantal leden van het Folkloristisch Danstheater zal de levendigheid van het programma verhogen. Internationaal. Het Trio Hellénique heeft zich in enkele jaren tijd in Nederland grote bekendheid verworven, mede door veelvuldig optreden voor de televisie. Nu zijn ze weer een tijdje van het scherm geweest, de drie die U hier met Mexicaanse hoeden op een Spaans liedje ziet zin gen, en dus zal de hernieuwde kennismaking de kijkers wel bevallen. VANAVOND TE ZIEN 7.00 uur Trio Hellenique zingt. 7.25 uur derde deel serie Paulus van Tarsus. 8.20 uur actualiteiten. 8.45 uur „culturele happening", liedjes en dwaashe- 9.10 uur tv-spel ,,'t Is maar een spelletje". Ned. 2 NTS VANAVOND TE HOREN 8.00 uur Overijssels Philharmonisch orkest concer teert. Soliste de sopraan Denise Monteil. 10.00 uur kunstprogramma. 10.45 uur stemmenspel over Dante. Hilve, i II AVRO 7.00 uur muziekmozaïek, Willem Duys. 8.05 uur liedjes om mee te zingen. 8.35 uur amusementsprogramma. 10.00 uur Gonk, satirisch programma. 10.55 uur, oude opnamen: het Radio Philharmonisch orkest speelt Franse werken. Minister Den Toom geen militair meer DEN HAAG Aan de luitenant-ge neraal van de dienstgroep van officie ren van de Koninklijke Luchtmacht W. den Toom, de huidige minister van defensie, is op eigen verzoek ontslag uit de militaire dienst verleend. De voordracht tot het ontslag kwam van de ministèr van defensie ad inte rim, drs. Udink. Het is doorgaans de gewoonte dat als een militair een overheidsfunctie gaat bekleden, hij op non-actief wordt gesteld. De heer Den Toom heeft nu de militaire dienst echter definitief ver- Hij staarde, ademloos van spanning, naar de man met de zaklamp, die, zich volkomei veilig en onbespied wanend, rustig over de plavuizen liei Hij opende een van de deuren behoedzaam en scheen me zijn lamp naar binnen. De notehouten tafels in de raadszaa en de groenbeklede raadszetels stonden keurig in het gelic De eveneens met groene stof beklede tafels waren smette loos opgeruimd en Hare Majesteit keek van boven de wa grotere armstoelen van burgemeester en wethouders goed keurend de zaal in. Alsof ze er bijzonder voldaan over wai dat de stipte bode Bolink, voor hij het tijdige met he eeuwige had verwisseld, toch nog even de tijd had genome de deftige raadszaal netjes op te ruimen. Jan zag dat d man zijn lamp in alle richtingen de zaal liet inschijnen. D lichtkring gleed vluchtig over het deftige meubilair en doof de toen even. Toen de lamp weer opgloeide had de man d brede deur weer .gesloten en zag Jan hem op zijn schrede terugkeren. Eén lang, ijzig moment beving de journalist ee gevoel van paniek. Indien de insluiper rechtstreeks zo terugkomen naar de trap, waar Jan zich verdekt had op gesteld, zou ontdekking haast onvermijdelijk zijn. Maa zijn angst bleek ongegrond, want de mysterieuze stadhuisbe zoeker liep naar de deur van de bodekamer, opende die e verdween. Wat te doen?,, overlegde Jan snel. Hier blijven staan hai|J[ J geen enkele zin, want dan kon hij niet zien wat de maJ uitvoerde. Zijn besluit was vlug genomen. Hij' sloop nader bij en gluurde om de hoek van de deur de bodekameiCr binnen. üv De inbreker zat aan het bureau van Bolink en schee||.^ met zijn lamp op de daarop uitgespreide massa papieren 11 De raadsstukken van alle raadsleden en de journalisten l vl wist Jan. De stukken, die Bolink die middag had zitte sorteren toen hij plotseling door de dood werd overvallen Een aantal van die stukken had, toen Frens en zijn twé collega's de dode bode hadden aangetroffen, over de vloé s_l verspreid gelegen, maar nadat de dokter ook hier een hartjtiei verlamming had geconstateerd, had meneer Van Doeven, duoc gemeentesecretaris, alle stukken weer op het bureau gelegd Ze zouden later wel worden gesorteerd, had hij, een beetjltwi zenuwachtig nog van al dat tragische rumoer in het andenWa zo rustige stadhuis, tegen de burgemeester gezegd. Op all|ge- stukken stonden met potlood de namen van de raadslede) geschreven. Dat deed Bolink altijd voor hij ze enkele dagejWO de raadsvergadering ter verzending in de bal dienstenveloppen stak. Jan Frens zag de man in de bodeka^ mer de bundeltjes raadsstukken een voor een voorzichtig opnemen. Telkens sloeg hij er een korte blik op. Opnieu'^ had Frens het gevoel, dat lets in de donkere gestalte va Me de man, die met de rug naar hem toezat, hem beken 0m voorkwam. Maar hij kon zich niet herinneren aan wie qrr insluiper hem deed denken. Een beetje verbijsterd begon d journalist zich af te vragen welke zin er toch kon stekeaai achter de onbegrijpelijke belangstelling van de inbrekt da] voor die dorre raadsstukken. Maar opeens hield hij adem in. De man had een kort „aha" gemompeld. Hij hielj een bundeltje in de hand en bescheen het eerste vel mi m zijn zaklamp, bladerde het even door, stond toen met eelde ruk op en keerde zich om. Voor Frens besefte wat er ginBeli gebeuren had de man met twee stappen de bodekameme« verlaten. Er was geen schijn van kans meer om zich achtt^ de pilaar te verbergen. In een flits ging het door Jan hee lan dat hij zich moest laten betrappen en in datzelfde ondeelbE het re moment had hij de indringer, die de hoek omkwam, méaan een razendsnelle beweging de lamp uit zijn hand geslage pen Kletterend rolde de lantaarn over de plavuizën van de ha] sen teg' Het licht doofde. Een ogenblik van adembenemende stil volgde. Toen voelde Frens twee krachtige handen zich oijW!U zijn hals sluiten. Hij gaat me wurgen, ging het in een vlaai van doodsangst door hem heen voor hij zich verzette. H voelde hoe de man hem langzaam achteruit drong naar c muur en rook de adem van zijn tegenstander. Met ee uiterste krachtsinspanning schopte Frens keihard zijn reel terknie omhoog en stompte tegelijkertijd met twee vuistezijn tegen het lichaam van zijn tegenstander. De greepom zij see: hals verslapte een fractie van een seconde en er klonk eeren gesmoorde kreet van pijn. Met een tweede dubbele stoo!? van belde vuisten sloeg Jan de man van zich af en owa1 hetzelfde ogenblik liet hij zich razendsnel opzij vallei B Toen hij zich weer oprichtte en zich klaar maakte om eelen nieuwe aanval van zijn onzichtbare vijand te kunnen oj zeti vangen, hoorde hij de man strompelend de trap beklimme^spii jel< (Wordt vervolgd Kunstenaar van vijf De Royal Aca demy of Arts onthulde dat stelling in Londen het werk is van de vijfjarige Louis Lyons. „Twee jaar geledfen kwam Louis te rug van een bezoek aan de dieren tuin. Hij was erg opgewonden en greep in een toestand van grote inspi ratie naar zijn waterverfdoos en pen selen. Het resultaat was „bomen apen" dat met een prijskaartje 525 gulden op de tentoonstelling hang We hebben het doek zo hoog ICR/, we ZULLEN TIME-TÖP .WROESlWSj 3»UW PLSU OM HIEIÏ ZICHTBFine. HADae-)«AO'6 WAT AOHTEETE LA-lj Hechter ten einde raad Het geduld ill elkaar en stelde een nieuwe datum van een rechter vast voor de zaak waarin V. Coszanare uit Rome was beschuldigd was drie door hem aan- op. Hij pakte gekochte tv-toestellen met valse che- zijn stukken bij ques te hebben betaald. SUKKELTJE EN BRUUNKE 26. De vriendjes duiken vlug weg, maar nét te laat. „Daar zitten die verdraaide kwajongens weer!" sist de vreemdeling en loopt woe dend op de telefooncel af. Stikkeltje en Bruunke duwen vlug de deur open rennen weg. „Hij haalt ons in; we hebben te weinig voorsprong!" hijgt Stikkeltje. „Hier jullie, lelijke lastposten! Waarom liggen jullie niet in bed? Jullie zouden m'n hele handeltje verstoren!" zegt de vreemdeling, hei woedend door elkaar schuddend. FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 10