Bevolking zelf bij hulp betrekken Uw probleem is het onze.... Marokko en Nagaland Frontale botsing: twee doden en gewonden dicht voor zending NIEUWE LEIDSE COURANT 9 MAANDAG 22 MEI 1967 Vraag: Ik heb aanvullende bijstand bij de gemeente gevraagd ten behoeve van mijn overleden va der in de kosten van zijn begrafe nis ten bedrage van het verschil tus sen de gemaakte kosten en de aan wezige baten. Dit is afgewezen om dat de baten voldoende zouden zijn geweest voor een begrafenis in de gemeente van overlijden, terwijl de begrafenis is geschied in een fami liegraf elders. Is dit juist? Antwoord: In het algemeen gaan de gemeenten uit van de gedachte dat een begrafenis op kosten van de gemeenschap een sober karakter moet hebben. Dergelijke zaken wor den van geval tot geval beoordeeld, zotfat men niet in het algemeen kan zeggen dat een beslissing juist of onjuist is. Er staat beroep open, doch waarschijnlijk zal een beroep I weinig kans geven. Vraag: Wanneer is iemand docto randus en wanneer doctor? Antwoord: Doctorandus is hij die I na volledige universitaire studie zijn doctoraal examen met goed ge- I volg heeft afgelegd. Daarna kan I men een proefschrift schrijven over een bepaald vakonderwerp en op I grond hiervan kan men promoveren j tot doctor. (Soms worden eredoctora- I ten toegekend zonder dat er een i proefschrift is geschreven). De I meester in de rechten is eigenlijk drs., maar hij mag de titel mr, voe- rn Vraag: Hoe gaat het met de toe kenning van koninklijke onderschei dingen als iemand 40 jaar bij één zaak in dienst is geweest? Wordt er I nog rekening gehouden met andere WEUELD IA ONTWIKKELING (Van een onzer redacteuren) GENT „Doe niet voor een ander wat gij goed voor hem acht, want hy zou wat anders kunnen wensen." Deze woor den van Shaw, aangehaald op het achtste Vlaams weten schappelijk economisch con gres, dat vrijdag en zaterdag in Gent werd gehouden, tonen enigszins aan in welke impas se de ontwikkelingshulp is ge raakt. En dan spreken we nog niet eens van een tekort aan hulp, van verspilde hulp, van verpolitiekte hulp. De ontwikkelde wereld en de ontwikkelingslanden begrijpen el- richtingsverkeer; er is geen coör- kaar gewoon niet; er is geen twee- dinatie, ook niet intern. En zelfs al is er een plan, zelfs al is er genoeg geld, dan nog zul len de moeilijkheden in het vlak van de ontwikkelingshulp de ge vende landen vaak onbegrijpelijk toeschijnen. Maar dat is een ge volg van het feit, dat we nu, en nog voor generaties lang, te maken hebben met een heroriëntering tus sen de westerse en de niet-wes- terse wereld. MET ALLES Een van degenen, die van het eerste uur af (sinds 1945) in het kader van de Verenigde Naties met ontwikkelingshulp te maken heeft gehad, is de heer C. Malik, een Libanese hoogleraar, die een tijd lang in de Algemene Vergade ring een vooraanstaande plaats heeft vervuld. Zijn ervaring van die 22 jaar is, dat het geen kwestie is van geld, geen kwestie van economie alleen. Al beginnen de economen zich steeds meer te roeren, omdat zij het geweldige belang inzien van die grote, onderontwikkelde we reld met een miljardenbevolking, die een prachtige afzetmarkt voor produkten zou zijn als er maar geld was. Nee, het heeft met alles te ma ken. Doorde bemoeiingen van de ontwikkelde wereld worden de ar me landen in hun sociologische structuur aangetast. Die wereld wordt tot in de wortels geraakt. Maar de realiteiten van vroeger,, van de koloniale tijd, zijn er nu nog. Daarom is vooral politieke hulp belangrijk. Malik wilde de ontwikke lingshulp zo zien: het bestaat uit een beetje rechtvaardigheid; de economische belangen zijn vele; de politieke belangen zijn essentieel; maar de veiligheid in de toekomst, een goed georganiseerde wereld, is allesoverheersend. TWEE DAGEN Twee dagen lang hebben honder den economen en deskundigen op het gebied van ontwikkelingshulp gepraat, gestudeerd, gedebatteerd over dit probleem, dat onze wereld voor tientallen jaren in de ban zal houden. Het Vlaamse congres was een unicum. Voor het eerst kwam men bijeen om te pogen het begrip ontwikkelingshulp te vatten. Natuurlijk zijn er fouten ge maakt, zoals altijd bij een begin. Belangrijke facetten zijn zelfs niet eens ter sprake gekomen, omdat het thema van het congres: de ont wikkelingshulp gezien vanuit het standpunt der hulpverlenende lan den, te beperkt was. Het congres dreigde eenzijdig te worden, omdat te weinig stemmen uit de arme landen gehoord wer den. Maar zei prof. J. Tinbergen, de Nederlandse, of liever gezegd, de internationale deskundige bij uitstek op dit terrein, velen onzer voelden zich meer vertegenwoordi gers van de ontwikkelingslanden dan andersom. HANDVEST En er is een begin gemaakt met het project waarvoor men eigen lijk bijeen kwam: er moet een soort code komen, een Handvest, welks verplichtingen door beide partijen aanvaard moeten worden. Het deed het Nederlandse hart goed, dat het plan-Bot, dat de afge treden minister voor - ontwikke lingshulp in de Algemene Vergade ring van de VN heeft gelanceerd, juist met het oog op de instelling van een Handvest voor ontwikke lingshulp zo'n goed onthaal wond op dit congres. Bovendien werd een nieuw plan gelanceerd, dat op het eerste ge zicht de zaak nog chaotischer dreig de te maken, maar dat toch goed ontvangen werd. Een van de inlei ders, de Belg J. Rens, voorzitter van de Raad voor wetenschappe lijk onderzoek, wilde een ware volksbeweging ontketenen om de burgers zelf bij het probleem te betrekken. ADOPTIE „Waarom", zo vroeg hij zich af, „kan een welvarende gemeente geen stad of dorp in een arm land gaan helpen?" Dat zou niet zomaar moeten gebeuren, maar deel moe ten uitmaken van een boven-natio- naal plan. De coördinatie kan nog moeilijker worden en de versnippe ring groter, maar de mensen we ten dan tenminste waar hun geld blijft. Een school kan een school helpen opzetten, een ziekenhuis kan zich bemoeien met een zieken huisje in een arm land. „Er zijn", zo zei de heer Rens, „toch zoveel voorbeel den van vrijgevigheid, zoals in Nederland gebleken, is als de mensen het doel maar weten. Laten we het volk zelf bij de hulp aan arme landen betrek ken". kerkelijke en maatschappelijke werkzaamheden? Antwoord: Als iemand 25 jaar bij één werkgever in dienst is geweest, kan de werkgever een verzoek rich ten tot de burgemeester. Deze richt na zorgvuldig onderzoek van han del en wandel en verleden een ver- zoek tot de commissaris der Konin gin, die de lijsten van de betrokke nen met zijn adviezen doorgeeft aan de minister van binnenlandse De ministerraad beslist over de tpekenning en bepaalt voor welke onderscheiding iemand op grond van stand, maatschappelijke positie, daden en belang voor de ge meenschap in aanmerking komt. Men weet niet vooruit of en zo ja welke onderscheiding wordt ver leend. Een gouden medaille wordt gewoonlijk verleend bij gouden ju bileum. Het is ook mogelijk dat tevens mensen die de betrokkenen goed kennen en zelf reeds een onderschei ding ontvingen (en dus van onbe rispelijke levenswandel worden ge acht) een voorstel indienen. De twee aanvragen worden dan gecom bineerd tot één voorstel. Kerkelijk en verenigingswerk is in dit opzicht niet van zo groot belang als het geen jubileum of afscheid na lange en opmerkelijke staat van dienst is geweest. Het is gebruikelijk dat men de betrokkene niet op de hoogte stelt van de aanvrage, doch dat men de uitreiking van de versierselen door de burgemeester of zijn afgevaardig de afwacht, teneinde teleurstelling te voorkomen indien het officiële voorstel op grond van het onder zoek terzijde wordt gelegd. Vergeefs voorgedragen personen vernemen nimmer wat er is geschied en de ministerraad zwijgt over de redenen waarom onderschei dingen niet zijn toegekend. 3 GEWONDEN BIJ BRAND SCHEEMDA =-» Gisternacht is de wo ning van de familie Meis bij Heiliger- lee binnen een half uur uitgebrand. De bewoners: man, vrouw en drie kinde ren, gewaarschuwd door voorbijgan gers, konden ternauwernood de wo ning verlaten. De man, een zoon en een dochter moesten met lichte tot vrij ernstige 'brandwonden naar het zieken huis te Winschoten worden gebracht. EMMEN By een frontale botsing tussen twee auto's by Emmen zyn zaterdagavond twee jongemannen gedood, terwyl twee andere personen ernstig werden gewond. Het ongeluk gebeurde doordat de 19-jarige bestuurder J. B. uit Barger Oosterveld in een flauwe bocht de macht over het stuur verloor, op de andere rijbaan terechtkwam en fron taal in botsing kwam met een tegen ligger, bestuurd door de verpleegster A. S. uit Emmen. De twee mede-in zittenden van J. B., H. J. B. (16) uit Barger Oosterveld en A. D. uit Em- mercompascuum, waren op slag J, B. en de verpleegster werden zeer ernstig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Beide auto's waren to taal vernield. WIERINGEN Op de Afsluitdijk bij Wieringen is gistermorgen de 24-jari ge J. J. van V. uit Urk met een gestolen auto tweemaal over de kop geslagen. Van V. overleed aan de verwondingen. De auto bleek in Urk te zijn ontvreemd; de bestuurder had geen rijbewijs. HEESCH Bij Heesch is gistermid dag de 21-jarige Duitse soldaat K. P. N. met zijn auto verongelukt. Bij een inhaalmanoeuvre raakte zijn au to aan het slingeren, kwam in de linkerwegberm terecht en sloeg te pletter tegen een boom. DEURNE Hier is gistermiddag de 21-jarige W. K. G. Verberne uit Asten met zijn motor uit de bocht gevlogen en daarna tegen een boom en een lichtmast opgebotst. Hij en een duopassagiere, de 16-jarige me juffrouw M. A. van Berlo uit Deur- ne, waren vrijwel op slag dood. COEVORDEN De 28-jarige A. G. Weerink uit Steenwijkswoer is gister avond met zijn auto dodelijk veron gelukt. Zijn auto sloeg over de kop en botste tegen een boom. HOEVELAKEN De 18-jarige ver pleegster G. Doornekamp is gisteren met haar bromfiets onder een auto gekomen. Zij kwam om het leven. VEGHEL De 18-jarige timmerman Th. L. A. Ketelaars is gisteren met zijn brommer tegen een boom ge botst. Zijn lijk werd later in een sloot gevonden. 's-HEERENBERG De 19-jarige stra tenmaker B. G. Derksen is gister nacht tegen een neergelaten slag boom gereden. Hij was op slag dood. EDE De 25-j'arige Marokkaanse ar beider Mohammed Lhadi werd giste ren op zijn brommer tijdens het pas seren van een overweg door een trein gegrepen en gedood. Onderzoek naar studie aan TH (Van onze onderwijsredactie) DELFT De Technische Ho geschool in Delft hoopt met ingang van het studiejaar 1967-1968 over twee deskundigen te beschikken, die zich met onderwijsresearch zullenbezighou- den; de een voor de didactische aspec ten van het onderwijs en de ander voor de psychologische kant. Beiden zullen de conrete Delftse situatie on der de loep nemen. Er zijn elders reeds onderzoekingen gaande bijvoorbeeld naar mislukking en vertraging van de studie en naar de tijd die nodig is voor bepaalde ta- Drie seminaries in Hamburg HAMBURG Op de komende bondsvergadering van de Westduitse baptisten, die op 4 mei in Reutlingen begint, zal beslist moeten worden over de samensmelting van de drie oplei dingscentra in Hamburg tot een grote theologische school. Nu hebben de baptisten in Hamburg een seminarie voor de opleiding van predikanten, een bijbelschool en een academie voor jeugdleiders. De nieuwe theologische school, die onder leiding zal staan van dr. Rudolf Thaut, zal uit drie seminaries bestaan: een voor aanstaande predikanten, een voor mis- sionair-diakonaal werk en een voor ge meente- en jeugdwerk. ijn: Dokken hier te duur ROTTERDAM Het teleurstellende verloop van de vrachtenmarkt in 1966 heeft zijn stempel gedrukt op de resul taten van Stoomvaart Maatschappij Wijklijn. Bovendien vertoonden de ex> ploiiatiekosten nog een stijgende ten dens. Toch zouden de eindresultaten vrijwel gelijk zijn gebleven aan die van 1965, indien de rederij voor ernstige tegenslagen gespaard ware ge bleven, die de resultaten ongunstig hebben beïnvloed. Thans is het batig saldo der exploita tierekening ad 1,31 min circa 400.000, en het winstsaldo ad eens ƒ1,31 min ca. ƒ350.000 lager dan in 1965. Er wordt 9 pet. dividend voorgesteld. De directie merkt in het verslag nog het volgende op: „Het moet niet uit gesloten worden geacht, dat de vrach tenmarkt aan een nog grotere druk zal worden blootgesteld, wanneer tengevol ge van het in dienst stellen van de 200.000 ton tankers, een belangrijk aan tal kleinere eenheden geen emplooi meer zal vinden in de tankvaart ongetwijfeld zal trachten in de droge ladingmarkt binnen te dringen. Om onder deze omstandigheden nog tot een enigszins redelijk bedrijfsresul taat te komen, zal aan de sterke kostenstijging een eind moeten komen. Het dokken in Nederland is volgens Wijklün zo duur dat men eraan denkt daarvoor naar elders te gaan. Teervat ontploft: 3 kinderen gewond CUYK Drie kinderen in de leeftijd van 8 tot 10 jaar zijn vrijdag ernstig gewond geraakt door het exploderen van een vat met teer. De kinderen had den een vuurtje gestookt bij een via duct dat in aanbouw is. Een vierde kind bleef ongedeerd doordat het de ontploffing zag aankomen en wegliep. DJAKARTA Indonesië wenst zich niet aan te sluiten bij de groepe ring Maleisië - Thailand - Philippij- nen omdat Zij te westers georiënteerd is, Minister van buitenlandse zaken van Indonesië. Malik, zei dit gisteren te Djakarta. Malik maakt binnenkort een reis naar Birma, Cambodja en de Philippijnen. (Van onze kerkredactie) C AS ABL ANC A/NEW DELHI Twee landen dreigen opnieuw de deuren voor de zending te slui ten. Marokko heeft een groot aan tal zendingsactiviteiten onmoge lijk gemaakt, en India wil geen zendelingen meer toelaten tot het rebellerend Nagaland. De zende lingen worden ervan beschuldigd onrust onder de bevolking te ver oorzaken. In Marokko werkt onder andere de Gospel Missionary Union. Deze Ameri kaanse geloofszending met haar hoofd kwartier in Smithville, Montana, heeft bericht ontvangen dat zij haar kantoor moet sluiten, van waaruit een schrifte lijke bijbelcursus werd verspreid. Ook andere zendingen hebben meege deeld, dat bepaalde takken van arbeid voortaan verboden zouden zijn. Dit re geringsbesluit is het directe gevolg de verspreiding van een tractaat waar in de Allah van de mohammedanen een duivel genoemd werd. Het tractaat werd alle moskeeën toegezonden. Tractaat Onmiddellijk riep de regering alle zendelingen op om zich bij de politie te verantwoorden. Geen van de zen dingsorganisaties in het land wist het bestaan van het tractaat. Het werd door een onbekende van buiten Marok ko verzonden. Een Engels echtpaar dat na een peri ode van verlof weer in Marokko was teruggekeerd, kreeg zonder opgave reden opdracht het land te verla ten. De zendingen, die een aantal ja ren geleden zich als Marokkaanse vere nigingen hadden moeten oreaniseren verloren allen deze status. Twee zendelingen van de Gospel Mis sionary Union moesten hun paspoorten de politie afstaan. Deze documen ten zijn nog niet teruggegeven. Het is onmogelijk geworden om lectuur te verspreiden, maar het verdere zen dingswerk kan wel doorgang vinden. Nagaland Enige weken geleden deelde de mi nister van buitenlandse zalmen van In dia, M. C. Chagla mede dat zijn rege ring geen visa meer verstrekt aan zen delingen die zich in Nagaland willen vestigen. Nagaland ligt in de noord oostelijke hoek van India en wordt ingesloten door China en Burma. De Nagastam zoekt reeds lang onafhanke lijkheid van India. De minister deelde mede dat het besluit genomen was, omdat de Nagare bellen contact met Rood-China hebben opgenomen om steun te ontvangen bij hun strijd voor zelfstandigheid. De Nagastam bestond eens uit kop pensnellers. Amerikaanse baptisten zonden er zendelingen heen in 1897, die met uitzonderlijk veel vrucht ge werkt hebben. Slechts een kleine min derheid van de bevolking hangt nog het animisme aan. Guerrilla Van 1954 tot 1964 voerde de stam een guerrilla-oorlog tegen India. In 1964 werd er een wapenstilstand geslo ten, maar helemaal rustig werd het ln dit gebied niet. De christelijke Nagabe volking is over het algemeen goed ont wikkeld. Er bevinden zich in dat gebied nog slechts vier zendelingen. Die hebben van de Indiase regering de opdracht gekregen om niet te evangeliseren. Het Naga Bevrijdingsfront wordt op het ogenblik geleid door Angami Zapu Phi- zo, een baptist. Hij arriveerde vorige week in de Verenigde Staten om steun te vinden in de strijd voor zelfstandig heid. Maandpensioenen voor eind mei DEN HAAG De moeilijkheden met de automatisering van de betaalbaarstel ling der ruim 186.000 overheidspensioenen via het Algemeen burgerlijk pensioen fonds, zijn thans in zoverre gekanaliseerd, dat slechts enkele duizenden „ingewik kelde gevallen" nog tot juli moeten wach ten, voordat ook deze pensioenen op maandbetaling zijn herberekend. Deze gepensioneerden hebben omstreeks Pink. steren voor de laatste maal een kwartaal bedrag ontvangen. In alle andere gevallen was de eerste maandbetaling omstreeks 29 april. De be taling over mei zal eveneens voor het einde dezer maand zijn. In juli of augustus hoopt men de streef datum voor alle pensioenbetalingen te be reiken: de 22ste van de maand. In de tus senliggende maanden zal de betaaldag steeds dichter bij de 22ste komen te lig gen. Aanloopmoeilijkheden die zich bij het omvangrijke automatiseringsproject voor. deden waren er de oorzaak van dat de 22ste tot nu toe nog niet als betaaldag koa worden gehaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9