Russische stunt verwacht luchtvaartshow FRANSE REGERING OVERLEEFT MOTIE VAN WANTROUWEN Fellowship komt alleen maar over Von Kielmansegg kan niet getuigen Uit de Haagse hof geplukt „LE BOURGET450 INZENDINGEN m jk Verwarring over vrije zaterdag Vietnam-mars ordelijk verlopen NIEUWE LEIDSE COURANT.5MAANDAG 22 MEI 1967 Garantie ïeiu enhi (Van onze luchtvaartmedewerker) 1 PARIJS Vrijdagmorgen zal j^y president de Gaulle op de Parijse Dort luchthaven Le Bourget, de 27e Itaanj Internationale Lucht- en Ruimte- vaart Show openen. Een expositie waaraan zal worden deelgenomen door 450 fabrikanten uit zestien wj Verschillende landen, waaronder ook ons land en die op 4 juni zal worden besloten met 's werelds grootste vliegfeest. id Op deze lucht- en ruimtevaartexposi- s zullen de bezoekers 130 verschil lende vliegtuigen en 54 helikopters kunnen bezichtigen, maar tijdens de demonstraties zal dit aantal nog wor den verveelvoudigd. Zo zullen op vliegkampschepen inge deelde vliegtuigen, die zich in de Mid dellandse Zee bevinden, speciaal voor dit festijn een retourtje Le Bourget maken. Terwijl ook Fokker haar nieuwste straalverkeersvliegtuig, de Fellowship, voor dit doel vanaf Schip hol zal laten overkomen. Vijf minuten tjjde e blo Schei igheii •n dr ?en erdafi 2rveeif 1 d e Gi 967. in Hi lang zal het in de lucht worden ge demonstreerd om dan weer naar ons land terug te keren. De sterk geïnteresseerden zullen per Friendship naar de Fokkerfabriek wor den overgebracht, waar de adspirant- koper het toestel en de produktie-lijn zal kunnen bekijken. Naast individuele demonstraties zullen de zeven 's we relds meest vermaarde stuntteams, ac te de présence geven. Samenwerking" Dat dit lucht- en ruimtevaart-evene ment wordt geopend door de Franse president is niet zo verwonderlijk. Ten eerste omdat een en ander wordt geor ganiseerd door de Franse vereniging van lucht- en ruimtevaart-fabrikan ten, ten tweede omdat deze industrie jaarlijks bijna een kwart van de natio nale export yoor 'haar rekening neemt. In de na-oorlogse jaren hebben de Franse vliegtuig-constructeurs een groot aantal vooruitstrevende en suc cesvolle ontwerpen op de markt ge bracht, zoals het straalverkeersvlieg tuig de Caravelle, de Mirage-straalja- ger en de Alouette-helicopter. Ook voor de toekomst hebben zij nog verschillende „hete ijzers" in het vuur staan, die in gezamenlijk overleg tot stand zullen worden gebracht. Zo binnenkort een reorganisatie tus sen de onderlinge fabrikanten te ver wachten, terwijl ook steeds sterkere banden met nabuurlanden tot stand worden gebracht. Amerika-Vietnam (9) De heer Oe Thant weet beter dan elk ander waarom het in de oorlog in Vietnam gaat, nl. om het volk van Zuid-Vietnam vrij te maken van de terreur en intimidatie uit het noor- Als de heer Oe Thant telkens alléén maar een beroep doet op Ame rika om het vuren te staken dan zou men haast achter de politieke instel ling van deze invloedrijke man een vraagteken zetten. Men is niet onpartijdig in zijn stre ven naar wereldvrede, wanneer men zich alleen dood staart op Vietnam en de Amerikanen, en geen oog heeft voor het ijzeren gordijn, de Berlijnse jok dmuur, het overrompelde Tibet, de., con centratiekampen in Kongo enz. enz. Ootgensplaat P. Bom Paus en Maria (4) De Mariaverering wordt wel de be kroning van het rooms-katholieke [denken genoemd, maar hier wordt niet de Schrift gevolgd. De Schrift leert immers dat wonderwerken al leen geschieden onder leiding van de Heilige Geest. Den Haag P. Buijtendorp VPRO (slot) van VPRO betekent pro- lensdi ,estant. Een protestant gelooft in een 5 jeu Drie-enig God. Dat geloven ook de - rooms-katholieken, die het „gedicht" over Maria Magdalena evenmin zul- |len aanvaarden. De vrijzinnigen (bijv. de hoorders van ds. Kater) zullen de lastering over Jezus evenzo afwijzen. De Vara? Een goed socialist zal de godsdiensti ge gevoelens v Jn anderen ook eerbie- *r r digen. We zouden van de VPRO ViOOI \rt Ircussie gesloten) Detailhandel weet het niet meer (Van onze sociaal-economische redac tie) HARDERWIJK De Protes tants-Christelijke Bond van Detail listen in luxe- en huishoudelijke arti kelen enz. heeft vandaag zijn 20-jarig bestaan gevierd. In zijn openingswoord op de jaarver gadering sprak voorzitter Mulder over het volledig fiasco van de vijfdaagse werkweek voor de detailhandel. Het hoofdbedrijfschap detailhandel dokterde vorig jaar het compromis uit van 7 vrije zaterdagen, 13 vrije maan dagen en 30 overige vrije dagen per jaar. De heer Mulder vroeg zioh af, hoe overigens verstandige mensen tot zo'n onverstandig compromis zijn geko- Slechts 18 pet. van de middenstand blijkt zioh aan deze regeling gehouden te hebben. De rest volgde eigen regelin gen. Dit is te voorzien geweest, omdat de regeling een onmogelijk, maar te vens een kostbare zaak was. De besprekingen overeen nieuwe're geling worden nu weer op gang ge bracht, maar de werknemersbonden hebben al laten weten alleen akkoord te gaan met een vrije zaterdagmiddag en een vrije maandagmorgen. De detaillisten in huishoudelijke arti kelen hebben inmiddels een enquête gehouden in eigen kring. De uitslag luidde een vrije zaterdagmiddag en een vrije maandagmorgen of een hele vrije maandag. Bovendien zou er dan een koopavond moeten komen op vrij dagavond. Ook in andere detailhandels- kringen worden op het ogenblik enqu êtes gehouden in de ondernemingen. De heer Mulder sprak als zijn oor deel uit, dat de verwarring in de ande re branches groot is. Hij verwachtte echter overal een tendens, welke ook bij zijn bond is gebleken, namelijk: vrije zaterdagmiddag en vrije maan dagmorgen of een vrije maandag met daaraan verbonden een koopavond. De bakkers en de slagers spraken zioh in middels ook al uit voor een vrije zater dagmiddag. 's Werelds grootste vliegtuig dat, dankzij een kantelvleugel, in staat is vertïkale starts en landingen uit te voeren. In de achter ons liggende jaren heb ben de constructeurs zich door diverse barrières heen weten te worstelen, zo als die van het geluid en de hitte. De toekomstige ontwikkeling wordt momenteel echter overschaduwd door het feit dat zij niet alleen meer technisch-wetenschappelijke basis zal kunnen worden opgelost, maar dat vooral de financiën een belangrijke rol zullen gaan spelen. Het wordt steeds duidelijker dat West-Europa naast de V.S. en Rusland slechts een rol van betekenis kan blij ven spelen, indien alle betrokken na ties zich daartoe gezamenlijk inzetten. Tegenstelling Op de expositie zal ook een aantal historische vliegtuigen te zien zijn, zo als een nagebouwde Spirit of St, Louis. Vorige week vrijdag was het 40 jaar geleden dat Charles Lindbergh met dit eenmotorige hoogdekkertje de Oceaan overstak. onze tijd beseffen we maar nau welijks meer, wat het in die jaren be tekende. Een inmense opwinding maak te zich van de wereld meester toen de Amerikaan zijn wankele toestelletje na zesduizend km. op Franse bodem neer- Door ruim 33 uren in zijn eentje over de oceaan te vliegen richtte Lind bergh een gedenksteen op in de histo rie van de luchtvaart. In schrille tegenstelling daarmee is wel de mock-up op ware grootte van het supersonische straalverkeersvlieg tuig de Concorde, die over een paar jaar dezelfde afstand zal afleggen in 3 vlieguren en met 138 passagiers. Teneinde het publiek in de gelegen heid te stellen het luchtverkeer van de toekomst tot in details te bekijken, heeft men dit model op ware grootte vervaardigd en geheel „aangekleed". Het model dat 2'/i miljoen gulden heeft gekost, omvat een werkend verstelbaar neusgedeelte, een cockpit, een passagierscabine, kortom alles wat m te pas komt als de echte Con corde op 28 februari volgend jaar voor de eerste maal het luchtruim zal kie- om dan enkele jaren later zijn passagiers met een snelheid van 2320 km/u te gaan vervoeren. aanwezige F-lll, die voorzien is van verstelbare vleugels en op medisch ad vies alleen door niet-rokers gevlogen mag worden. Het is voor de eerste maal dat deze revolutionaire straaljager buiten V.S. wordt getoond. De Amerikaanse inzending heeft ditmaal nogal wat voe ten in de aarde gehad, omdat de Ame rikaanse regering zeer beducht is voor spionage. Want ook deze minder plezie rige praktijk zal er, evenals twee jaar geleden, weer worden uitgevoerd. Op de in 1965 gehouden expositie -ïmhÜI wisten de Russen alle aandacht op zich te vestigen, door de tentoonstel- ling van een enorm straalverkeersvlieg tuig, een reuze vluiegende hijskraan en door de onverwachte komst van het enorme vrachtvliegtuig de An-22, die een rekord-last kan vervoeren. Terwijl M iedereen vol belangstelling deze wonde- 1 ren van „civiele" luchtvaarttechniek bewonderde, keken de Russen zelf hun ogen uit op het Amerikaanse tech nische vernuft dat alleen indruk maak te op de insiders. De Russen toonden alleen burgervliegtuigen en het Westen werd niets wijzer van hun Mig-straal jagers e.d. Zij, die er wel wijzer van werden, waren de Fransen zelf, die de Russische constructeurs in hun fabriek lieten rondneuzen en later zelf ook Sovjetindustrie bezichtigden. De afgelo pen twee jaren is er een zeer nauw lucht- en ruimtevaart kontakt geweest tussen deze twee landen. Dat kontakt resulteerde in diverse Russische or- Concurrentie Ieder land zal op deze luchtvaart-eta lage trachten als beste te voorschijn te komen en naast de nodige publiciteit ook orders in de wacht te slepen. Zo zullen de Amerikanen buiten de verstel bare pijl vleugel jarer, 's werelds groot ste steilstarter tonen. Het toestel, de XC-142, is voorzien van een kantelvleugel die het mogelijk maakt vertikale starts en landingen uit te voeren en biedt plaats aan 32 personen. Verder zullen zij in de loop van de volgende week present zijn met de Super DC-8, het grootste straal verkeersvliegtuig dat momenteel in ge bruik is. Deze straalreus biedt plaats aan 199 personen, maar deze capaciteit kan nog worden opgevoerd tot 251. De Russische concurrentie zal reuzetransportvliegtuig de An-22 etale ren, evenals 's werelds grootste heli kopters, die begin deze week op door tocht een overnachting op de luchtha ven Schiphol maakten. Voorzover thans bekend, zullen in to taal 9. vliegtuigen en 5 helikopters van achter het IJzeren Gordijn worden geëxposeerd. Het is echter niet uit gesloten dat zij evenals voorgaande keer, voor een „stunt" zullen zorgen door als verrassing met een nog onbe kend type te verschijnen. Mede omdat Rusland thans tracht haar civiele toestellen ook aan het bui tenland te verkopen, houden insiders rekening met onverwachte gebeurtenis sen van hun zijde. Ruimtevaart Ook op het gebied van de ruimte- vaar^ zullen de Russen het een en an der tonen, zoals de Wostok-ruimtecabi- ne met de daarbij horende 39 meter lange lanceerraket. Hun statische ex positie is voornamelijk per boot aange voerd en toen overgeladen op 21 excep tioneel lange trailers, hetgeen wel indruk geeft van hun inzending. De Amerikanen doen er niet onder en zenden o.m. een viertal inter continentale ballistische projektielen, Apollo-capsule, de Surveyor-maan- fotograaf annex graafmachine en nieuwe bestuurbare ruimtecapsule die niet per parachute naar de aarde te rugkeert maar een normale landing dmv een landingsgestel kan uitvoeren. Zij hebben vijfduizend vierkante me ter ruimte laten reserveren, waar voor een bedrag van 4 miljoen dollar zal worden geëxposeerd. Door de aanwezigheid van de Gemi- ni-ruimtevaarders Michael Collins en Davis R. Scott zullen de bezoekers ver zekerd zijn van een deskundige ruimte vaartvoorlichting. AAN president Johnson wordt het plan toegeschreven, Engeland en Frankrijk te benaderen ter voor koming van een oorlog in het Mid denoosten. Doel zou zijn, de verklaring van 1950 te hernieuwen, waarin de grenzen in het Middenoosten werden gega randeerd. Deze verklaring waarborgde de vei ligheid van de Arabische landen, zo wel als die van Israël en had een preventieve werking. Het is echter de vraag, of een der gelijke garantie onder volkomen ge wijzigde omstandigheden nog een zelfde werking zal hebben. Zelfs is niet zeker, of met name Frankrijk bereid zal zijn, zich te ver plichten tot militaire interventie in het Middenoosten. Wil tussenkomst van de grote mo gendheden zin hebben, dan moet Rusland er bij worden betrokken. Een streven in die richting mag niet worden opgegeven. Men beschouwt Moskou wel als aan stichter van de moeilijkheden in het Middenoosten. Zoveel temeer reden is er, het op de proef te stellen. Rusland was een van de eerste lan den, die het bestaan van de staat Israël erkenden, ook al speelde het later in de kaart van de Arabieren. Een dringend beroep op de Russen, dat hen zou herinneren aan hun mede-verantwoordelijkheid, kan ont spanning in het Middenoosten bren gen. Het zal meer effect hebben, als het door de drie westelijke mogendheden gezamenlijk wordt gedaan. PARIJS De Franse regering j heeft zaterdagavond de door de oppositie in de Nationale Vergade ring ingediende motie van wan trouwen overleefd. Dit betekent dat de regering speciale bevoegd heden zal krijgen om tot 31 oktober bij decreet economische en sociale hervormingen uit te vaardigen. De motie was de eerste grote aanval op de regering. Zij kreeg 236 stemmen, acht minder dan het aantal van 244 dat nodig was om de regering ten val te brengen. Het debat in de Nationale Vergade ring heeft drie dagen geduurd. Het wetsontwerp dat de regering de eerder genoemde uitgebreide bevoegdheden moet verlenen, gaat nu naar de Senaat die het zonder twijfel zal verwerpen, waarna het wordt teruggezonden naar de Nationale Vergadering. De oppositie zal dan naar verwach ting opnieuw met een motie van wan trouwen komen, die echter vermoede lijk hetzelfde lot beschoren zal zijn als de eerste. Tegen midden juni verwacht de rege ring over de speciale bevoegdheden te beschikken. Kritiek Voor de stemming had de leider van de nauw met ae gaullisten sa menwerkende onafhankelijke republi keinen, Giscard d'Estaing, enige kri tiek geleverd op het regeringsplan en grotere vrijheid van discussie bin nen de regerende meerderheid be pleit, maar daarbij tevens gezegd dat zijn groep niet zou meewerken aan een regeringscrisis. Premier Pompidou verklaarde aan het slot van het debat dat de regering uitsluitend beoogde, het land voor te bereiden op de nieuwe internationale concurrentiestrijd, nu de tariefbar rières worden geslecht. Frankrijk staat „na veertig jaar van protectionisme nu bloot aan de risico's van de wereldcon- currentie", zo zei hij. Vorstin bezocht immigranten TORONTO Honderden Neder landse immigranten hebben koningin Juliana zaterdag, ondanks het slechte weer, in Ontario begroet. De vorstin trotseerde een kille wind en lage temperaturen tijdens haar rondreis van zeven uur door zuidelijk Ontario waar zij de huizen en de boer derijen van de Nederlanders bezocht. De koningin was zichtbaar verrukt van de overweldigende belangstelling die haar de gehele dag ten deel viel. Van het protocol was soms helemaal niets te merken. Vooral nieuwsgierige Canadezen verbaasden zich hierover en over de ongedwongenheid waarmee de vorstin met de immigranten con tact trad. In Dragton bood de koningin twee bibberende in zondagse zomerjurk gestoken kinderen tijdens een zanghul- de aan niet langer kou te lijden en in haar warme auto te gaan zitten. Na een blik te hebben geslagen naar het streng kijkende schoolhoofd bleven de kinderen echter staan. LAHR Een F-104 G Starfighter van de Canadese luchtmacht is giste ren kort na het opstijgen van het vlieg veld Lahr bij Baden-Baden (W.-Dld.) neergestort De piloot wist zich met zijn schietstoel in veiligheid te brengen en liep slechts lichte verwondingen op. MAASTRICHT AFCENT- bevelhebber generaal Von Kiel mansegg is door de Haarlemse advocaat mr. M. D. Proper gedag vaard om morgen te verschenen als getuige voor de Maastrichtse rechtbank. dag e tiii datum zijn terug in het tijdloze leven. Ik snap nooit hoe de lieden in grotten opgesloten of op onbewoonde eilanden gestrand er zo verschrikkelijk happig op zijn om pre cies te weten hoelang ze er zitten Het was slechts een dreigend ge luid in mijn omgeving, dat me bewust maakte van het voortsnellen van de dagen. Een losse opmerking maar: „Maandag begin je weer, he?" Opeens moest ik de kalender be kijken, de vergeten agenda opzoeken, de weggestopte post sorteren, de stad se handschoenen wassen en me voor al realiseren, dat het „niet thuis" ver leden tijd werd. Toen was ook het punt gekomen waarop het me duidelijk werd, da' straks iedereen zal wagen: „En wat heb je gedaan?" Een antwoord verwacht. Een zinnig antwoord. Maar hoe kan ik nou zeggen: „Vi gekocht op de markt in Velser Schuitjesvis. O, zouden ze dan zeggen. En nie mand zou weten, dat er een reis van meer dan dertig jaar voor nodig was geweest om dat te beleven. Heel vroeger fietste je het in één dag van IJmuiden naar Schevenin- gen. En daar ging je dan naar de Pier. Je peinsde niet over de visafslag. Wij IJmuidenaren hadden immers de grootste hal van Europa of van de wereld, zelfs die trots ben ik verge- De eerbiedwaardige geschiedenit van Scheveningen lapte je aan de trap oers. IJmuiden was nauwelijks vijftig Weer terug •aar oud, wat we gevierd hebben mei ;en kermis, die ons jaren nadien mei sapotte straten liet zitten, want hei :aohte duinzand onder de klinker? verdroeg de zware wagens, die on? /ermaak aansleepten, niet. Bovendien verenigden wij IJmui lenaren alle kustplaatsen van om leve vaderland. De Toeten en d( Taais uit Scheveningen, de Heere's uil Egmond, de Van der Plassen uit' Kat wijk en de Kramers van Urk. Ze droegen allemaal een stukje dia lect mee. waaruit zich een taal ge vormd heeft, die zweeft tussen het smeuïg Mokums, het wrange Haar lems, het H-loze Egmonds en het zan gerig Zaans. Het doet een tikje pijn aan onwen nige oren, dat wel. Ze woonden in rechte straten, waar altijd duinzand in de goten lag, de .vind altijd blies en een visvleug van de afslag doorjoeg. Lachend ben ik er weg gegaan. Naar oorden waar bloemen en bomen, par ken en stille vijvers zijn. En nooit gedroomd, dat ik heimwee had. Tot die dag in de vakantie om heel oude vrienden eens op te zoeken. De koe tjes en kalfjes van het gesprek lei- ien onherroepelijk naar vis. En opeens weet je, dat je nooit neer vis gegeten hebt, zoals de vissers lat doen. Heet uit de pan met knap- lerige randjes en met vette vingers. Zo kwam ik op de markt. Oriën- eerde me moeiziaam, dat hier eens de Hei" gelegen had, waar nooit iets nders dan snijdend gras en distels ,'roeiden. Wat later de dampende schaal voor ne heb ik mijn heimwee weggegeten. Tot er niets overbleef dan een onbe hoorlijke stapel witte graten. Maar zeg nou zelf. Zoiets kun je toch niet vertellen? De generaal heeft de recht bank meegedeeld niet te kunnen komen omdat hij een bijeenkomst van de generale staf moet bijwo- Het gaat om een zaak in hoger beroep tegen de student De L. die tot 15 boete is veroordeeld van- wege het roepen Vcn Kielmansegg „Von Kiel- manusegg nazi". De student Ml dat de generaal als getuige bevestidt zich niet beledigd te voelen als hij nazi wordt genoemd. KV P-jongeren: Uitbreiding van ontwikkelingshulp (Van onze parlementsredactie) DEN BOSCH Een aantal KVP-jongeren heeft tijdens de zater dag gehouden vergadering van de KVP-Partijraad krachtig aangedron gen op een uitbreiding van de ontwik kelingshulp. Een van hun woordvoer ders, mr. H. Jansen, zei dat hij op dat punt de bewogenheid miste. Wij moe ten als mens bereid zijn offers voor de ontwikkelingslanden te brengen. Als we hiervoor een beroep op een ency cliek van de paus moeten doen, zijn e fout, aldus de heer Jansen. De heer Van Eerden, eveneens een in de jongeren, vroeg om een diep gaande bezinning op de partijstruc tuur. Hij noemde de KVP „een tover bal die telkens van kleur wisselt maar ook steeds kleiner wordt". Fractielei der Schmelzer antwoordde hierop dat hij die vergelijking niet juist achtte. Wellicht heeft het conflict in de Tweede Kamer van vorig jaar oktober De kop van de kilometerslange stoet was al ver gevorderd op het Rokin, toen andere deelne mers nog in groten getale langs het Centraal Station trokken. Geen wanklank werd vernomen: het was een waardige, indrukwek kende demonstratie. AMSTERDAM De zaterdagmiddag in Amsterdam gehouden Vietnam-be- toging waaraan ruim 10.000 mensen deelnamen had een rustig en orde lijk verloop. Er waren honderd man verkeerspolitie ingezet om het verkeer op de route in goede banen te leiden en de stoet ongehinderd naar het oude RAI-gebouwen te geleiden, waar de eerste demonstranten tegen vijf uur arriveerden. Terwijl de grote hal zich geleidelijk vulde, klonk uit groepen demonstran ten herhaaldelijk de kreet „Johnson moordenaar". De enige ordeverstoring in de broeiwarme en benauwde RAI-hal waren twee rookbommen en twee zevenklappers, die werden ontstoken. Aan het slot van de bijeenkomst werd een telegram aan premier De Jong verzonden, waarin werd vermeld dat 10.000 Nederlanders aan een stille tocht door Amsterdam hebben deelgenomen, om uitdrukking te geven aan hun „ernstige hoop dat gehoor gegeven zal worden aan de oproep van secretaris generaal Thant tot staking van bombardementen op Noord-Vietnam, om aldus te trachten tot vrede in Viet nam te komen. Soortgelijke telegrammen werden ge zonden aan de Amerikaanse ambassa deur in ons land, Tyler, aan Oe Thant en de Amerikaanse negerpredikant ds. Martin Luther King. de KVP zetels gekost. Wij willen de groei van de partij echter niet ten koste van het beleid tot stand brengen, aldus drs. Schmelzei> Partijvoorzitter mr. J. Alberse, deed nog enkele mededelingen over de door hem aangekondigde regionale bijeen komsten van de KVP waar over de partijvorming zal worden gesproken. Hij noemde deze bijeenkomsten voor de KVP noodzakelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5