Thant gaat crisis met Nasser bespreken Laat ze maar Nederlands leren „Ex-agenten CIA doodden Kennedy" Bomaanslag in Zuid-Korea Dag lang bestand in Vietnam Twee man van kustvaarder overboord Maandag 22 mei 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Couranf Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Toestand in Midden-Oosten ernstiger dan ooit na '56 Zowel Egypte als Israël roepen reservisten op haagse hopjes niet duur wel heerlijk eraar knoeide: 9 meisjes herexamen ROERMOND Omdat hun leraar •erbeteringen in het eindexamenwerk scheikunde had aangebracht moeten negen leerlingen van het Roermondse Sint Ursulalyceym het schriftelijk ge deelte overdoen. De leraar, de 64-jarige drs. .B, heeft (toegegeven dat hij zijn leerlingen wil- Êe bevoordelen. Hij zal worden uit- esloten van het mondeling examen. 1» OTTAWA Een DC-8 straalver- eersvliegtuig van Air Canada is zater- ag bij het vliegveld van Ottawa neer- estort, toen het na een oefenvlucht ing landen. De drie bemanningsleden wamen om het leven. Er zaten geen bassagiers in het toestel. KAIRO De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, zou vandaag naar de Egyptische hoofdstad gaan om de crisis in het Midden-Oosten met president Nasser te bespreken. Het was vanmiddag nog niet bekend of Thant ook Israël en Syrië zal bezoeken. Tot nu toe is dat van VN-zijde ontkend. Hoe ernstig de situatie in het Midden-Oosten is bbjkt duidelijk uit een rapport dat Oe Thant aan de Veiligheidsraad heeft ge stuurd. Hierin staat dat de toe stand dreigender is dan ooit sinds de Suez-crisis van 1956. Oe Thant verwijt in het document zowel de Arabieren als de Israëliërs „bui tensporige en oorlogszuchtige uit latingen" in de afgelopen dagen. VERVROEGD Oe Thant was al van plan in juni of juli een bezoek aan Kaïro te bren gen. „Onder de huidige omstandig heden heeft hij echter besloten zijn met enkele weken te vervroe gen", aldus een VN-woordvoer der. De Amerikaanse regering heeft bij monde van Arthur Goldberg, de afge vaardigde bij de VN, verklaard het van vitaal belang voor de vrede te achten dat er een VN-vredesmacht in het gebied tussen de Egyptische en Israëlische strijdkrachten gehand haafd blijft. Zoals bekend hebben de VN haar troepen in dit gebied op ver zoek van Egypte teruggetrokken. Amerika is zich ook zeer wel be wust van de verantwoordelijkheden van de Veiligheidsraad in deze, maar wil geen stappen doen die Oe Thants vredespogingen zouden doorkruisen, aldus Goldberg. OPGEROEPEN Zowel aan Egyptische als aan Is raëlische kant zijn in het afgelopen weekeinde reservisten opgeroepen. Of de mobilisering van Egyptische militairen ook betekent dat de reser visten naar het „front" op het schier eiland Sinaï gezonden zullen worden, is niet bekend. Voorts zullen Iraakse leger- en luchtmachteenheden naar Egypte wor den gezonden ter ondersteuning van Nassers troepenmacht. Volgens waar nemers in Kaïro zou Nasser al 250.00 man tot zijn beschikking hebben, de troepen in Jemen niet meegerekend. Ook de Israëlische regering zit niet stil. Steeds meer troepen worden naar de grens tussen Syrië en Israël gediri geerd. Volgens het Egyptische blad Al Achram zullen „de komende uren beslissend zijn voor de ontwikkeling van de crisis in het Midden-Oosten". DEFENSIERAAD Egypte voelt volgens het blad niets )or de bijeenroeping van de Arabi sche defensieraad omdat dit „in de huidige omstandigheden niet. nuttig zou zijn". Egypte heeft de toestand ge analyseerd en het is bereid de volle 'ramwoordelijkheid te dragen. Onbestendig DE BILT De bewolking nam gis teren boven ons land toe op de nade ring van een frontensysteem uit het zuidwesten. Deze fronten behoren bij een depressie, die zich thans ten noordwesten van Ierland bevindt en in noordoostelijke richting trekt. Zij ver oorzaakten maandag boven ons land een veranderlijke bewolking, waaruit plaatselijk enkele buien vielen. Vandaag zal Nederland zich in on stabiele lucht aan de achterzijde van het frontensysteem bevinden, waarin naast opklaringen plaatselijk ook buien zullen voorkomen. De wind blijft waaien uit richtingen tussen zuid en zuidwest en zal matig tot krachtig zijn. In het temperatuur- verloop komen geen belangrijke ver anderingen. DE BILT Veranderlijke bewol king met plaatselijk enkele buien. Ma tige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. ■fe Bevolking zelf bij hulp betrekken - pagina 9 Vrijdag wordt weer de jaar lijkse internationale lucht- en ruimtevaartshow op Le Bour- get geopend: eën omvangrijke expositie van wat fabrikanten aan nieuws te bieden hebben. Ook de nieuwe Fellowship zal er zijn, al wordt het toestel omdat het té nieuw is alleen maar overgevlogen. Zie pagi- na 5. •fa Jan Nieuwstra- ten op de schouders Zie pag. 10 ..Toen Tommy er precies 2 tekende, kreeg I Het gezaghebbende blad voegt er aar toe „dat Egypte niet van plan is mili taire plannen aan alle Arabische sta ten bekend te maken en vooral niet aan reactionaire landen die heulen met Washington en Londen". Het blad schrijft voorts dat achter de bestandslijnen vijf Israëlische divi sies zijn samengetrokken aan de gren zen met Egypte terwijl aan de Syrisch- Israëlische grens slechts een Israëli sche infanterie-divisie en een pantser brigade zouden staan. De commandant van de Egyptische strijdkrachten Mortagi, heeft verzekerd dat er alleen een grensconflict zal ont branden als Israël met aanvallen be gint. Er zal niet worden gevochten wanneer er slechts „een enkele kogel wordt afgevuurd, maar wel als er zware aanval wordt gedaan", zo zei Mortagi. Twee Amerikanen gedood WASHINGTON Twee Ameri kaanse militairen zijn vanmorgen ore het leven gekomen bij een bomaanslag bij de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea. Achttien mili tairen, onder wie twee Zuidkoreaanse, werden gewond. Het VN-opperbevel maakte bekend dat Noordkoreanen explosieve ladingen hadden aangebracht of gegooid in twee barakken, die in de lucht vlogen. De bestandscommissie is bijeenge roepen om te protesteren tegen de schending van de wapenstilstand door Noord-Korea. Sinds het bezoek van president Johnson aan Seoel, in november, heb ben zich verscheidene grensincidenten voorgedaan. Een Noordkoreaanse journalist die naar Zuid-Korea vluchtte, heeft ge zegd dat de machthebbers in het noor den plannen beramèn om het zuiden binnen te vallen. Politiek asiel voor Griek ROME Italië heeft politiek asiel verleend aan Alessandro Vernicos, de voormalige ondervoorzitter van Griekse Huis van Afgevaardigden. Dit is gisteren iri Rome bekendgemaakt. Vernicos was volgens een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken per boot van het Griekse eiland Korfoe naar Brindisi gereisd. Hij had geen paspoort bij zich. Verni cos zou hebben verklaard dat dit door de politie was ingenomen. LINDBERGH HERDACHT Twee Amerikaanse artsen hebben dezelfde oceaanvlucht gemaakt als Charles Lindbergh veertig jaar geleden. Met een klein eenmotorig vliegtuig startten zij vrijdag in New York en landden zaterdag op le Bourget bij Parijs na een tocht van 22V2 uur, ruim twet uur eerder dan zij hadden ver wacht en p.ecies 11 uur sneller dan hun beroemde voorganger. De omstandigheden waaronder zij hun non-stop-vlucht maakten, waren vrijwel gelijk, alleen had- den zij hun toestel wel uitge rust met radio. mei: Zon op 4 20.45. onder 4.06. 20.38. Maan op De gepavoiseerde haringvloot in de haven van Scheveningen, startklaar om op jacht te gaan naar Hollandse nieuwe. Velen hébben zaterdag de in feestdos prijkende schepen geïnspecteerd, onder wie ook vele oude ge trouwen, die in deze sfeer van teer- en vislucht aan de oude tijd moesten denken, toen zij het waren op wie het oog van de natie was gericht. kroonprins die GRIEKENLAND HEEFT EEN KROONPRINS ATHENE Grie kenland heeft een kroonprins. Ko ningin Anne- Marie, echtgenote van koning Kon- stantijn, heeft za terdagavond in het Zomerpaleis te Tatoe, het le ven geschonken aan een jongen, die, naar zijn grootvader, Paul zal heten. Moeder en kind maken het uitste kend. De jongen krijgt naast de titel van hertog van Sparta. De geboorte van prins Paul werd in Athene met 101 saluutschoten begroet. Het Griekse vorstenpaar heeft nu twee kinderen. De eerste, prinses Alexia, werd op 10 juli 1965 geboren. Vermiste dood in ven gevonden HEEZE Zaterdagavond bij het in vallen der duisternis ontdekten twee jongens op de Strabechtsheide een menselijk geraamte in het zogenaamd? Maasven. Dit ven komt bij laag water droog te staan. Bij een onderzoek dat gistermorgen werd ingesteld bleek aan de hand van kledingnummers dat het de sedert 7 april 1966 vermiste 49-jari- ge patiënt J. S. van Huize Providentia te Sterksel was. Brand verwoest 3 boerderijen OIRSCHOT Drie boerderijen te Oirschot zijn zaterdagavoiid door een brand verwoest. Twintig slachtvar- kens, 23 biggen en een mestkalf kwa men om. Schade wordt geraamd op twee ton. Oorzaak van de brand is het spelen met vuur door kinderen bij een hooi berg, waaronder pakken stro lagen. Door de wind sloegen de vlammen over op de strooien daken van de drie boer derijen. Weer onlusten in Hongkong HONGKONG De politie in Hong kong heeft ook gisteren weer charges uitgevoerd en traangasgranaten afge vuurd om duizenden jonge Chinezen uiteen te jagen in het hart van de zakenwijk van Hongkong. Er waren vier uren voor nodig om de straten schoon te vegen. De betogers molesteerden Europeanen en fotogra fen. Een Engelse vlag werd neerge haald en in brand gestoken. De politie verrichtte meer dan 40 arrestaties. In het Portugese Macao hebben meer dan 10.000 betogers gisteren hun solida riteit betuigd met de betogers in Hong kong en geprotesteerd tegen de „bloedi ge Britse onderdrukking" in Hong kong. Bij het Britse consulaat werd een protestnota overhandigd. VENLO De Noordlimburgse gemeente Bergen heeft bezwaren kenbaar gemaakt tegen het gebruik van bordjes langs de we gen met Duitse teksten. Tal van vaak geïm proviseerde bordjes met woorden als Spar- gel, Fier, Frische Butter en Hühner ontsie ren het landschap, temeer omdat de bord jes en de letters erop vaak zeer stuntelig aandoen. Burgemeester L. Huyben van Bergen deelde ons mee dat hij met de bordjes helemaal niet is inge nomen. „Waneer buitenlandse gasten naar ons land komen en ik heb graag dat ze mijn gemeente bezoeken mag ik aannemen dat ze ook de woor den asperge, eieren, verse boter en haantjes kun nen lezen. Ik ben van oordeel dat wij in ons land gerust mogen laten merken dat men hier in Nederland is. Ik vind het maar nare bordjes, maar ik wil nog niet zover gaan om de provinciale verordening toe te passen ter bescherming van het landschap pelijk schoon. Dat komt omdat ik geen letter vreter ben. De mensen moeten het zelf niet zover laten komen dat er maatregelen worden genomen", aldus de burgemeester van Bergen. Nu de aspergetijd weer is aangebroken staan hier en daar boeren met de weegschaal op de ak ker om praktisch alleen aan de Duitsers te kunnen verkopen. Overigens, reeds eerder heeft de fiscus belang stelling getoond voor deze bron van inkomsten. Wheeler: geen inval in N oord-V ietnam SAIGON Over enkele uren te middernacht zullen de wapens in Vietnam voor 24 uur worden neerge legd. De Zuidvietnamese en Ameri kaanse troepen zullen dit bestand in acht nemen in verband met de viering van de geboorte van Boeddha. Het bestand geldt voor alle troepen, dus ook voor de eenheden die de laat ste dagen in felle gevechten gewikkeld zijn in de gedemilitariseerde zone tus sen Noord- en Zuid-Vietnam. De Vietcong heeft zelfs een bestand van 48 uur aangekondigd. Dat is van morgen al ingegaan. De Zuidvietna mese regering heeft geweigerd zo'n bestand te aanvaarden. Er zullen morgen ook geen Ameri kaanse bombardementen op Noord-Vietnam worden uitgevoerd. Hieraan is evenwel de voorwaarde ver bonden, dat er tijdens het bestand geen bevoorrading op grote schaal van de troepen van de tegenstandera geschied. Bufferzone In het weekeinde is de strijd in de gedemilitariseerde zone onverminderd voortgezet Voor het eerst hebben de Amerikanen hun verliezen bekendge maakt. Er zouden al vijftig mariniera bij deze acties om het leven zijn geko men. Bij luchtgevechten vlakbij de Noord- vietnamse hoofdstad Hanoi hebben Amerikaanse vliegtuigen zaterdag vijf Noordvietnamese Mig-straaljagers neergeschoten. De Amerikaanse toestel len voerden tal van aanvallen uit op stations en wagenparken ten noorden van Hanoi en in de omgeving van Haiphong. Aanvallen Ook gisteren hebben Amerikaanse toestellen de elektrische centrale dicht bij het centrum van Hanoi gebombar deerd. Deze centrale levert twintig pro cent van de energie die in Noord-Viet- nam wordt geproduceerd. Verder hebben VS-vliegtuigen nog de zwaar verdedigde militaire opslag plaats in Van Dien tracht kilometer ten zuiden van Hanoi en twee Noordvietnamese bases voor jagers aangevallen. De voorzitter van de Amerikaanse generale staf, generaal Wheeler, heeft gisteren verzekerd, dat het westelijk offensief in de bufferzone geen inlei ding betekent tot een inval in Noord-Vietnam. De Amerikanen zullen de rivier de Ben Hai, die de eigenlijke grens tussen de beide landsdelen vormt, niet overschrijden, zo zei Wheel- NASHVILLE Voormalige agenten van de Amerikaanse geheime dienst (CIA) hebben president Kennedy vermoord. Jim Garrison, de officier van justitie van New Orleans, die onverdroten verder gaat om de waarheid over de moord aan het licht te brengen, heeft dit vandaag onthuld. In liet onderzoek van Garrison deed zich vandaag een nieuwe, merkwaar dige ontwikkeling voor. Gordon Novel, door hem als ge tuige gedagvaard, is door een sluip schutter onder vuur genomen. Hij kreeg een schampschot aan de schou der. Hij zat in een radio-reportage wagen, die getroffen werd door vijf schoten. Novel was op verzoek van het radiostation in Nashville naar deze stad gekomen om inlichtingen te ge ven „die het onderzoek van Garrison in rook zou doen opgaan". Een deel van de groep, die de aan slag pleegde, deelde Garrison verder mee, is mij bekend. We weten echter niet, waar ze precies stonden op de dag van de aanslag. Wij kunnen dit helaas ook niet te weten komen, zo lang de deuren van de kluizen van de CIA gesloten blijven. Andere leden van de verdachte groep zijn Cubanen. Op slinkse wijze en via tussen personen betaalt de CIA zelfs ad vocaten om het onderzoek van Gar rison te doorkruisen. Niettemin heeft het onderzoek succes gehad. Garrison vertelde nog: „Wij hebben vastgesteld wat er gebeurd is. We hebben foto's, waar op de schutters staan'. Zoals bekend heeft de commissie- Warren geen bewijzen kunnen vinden van het aanwezig zijn van schutters op de door Garrison aan gewezen plaatsen, hoewel verschei dene getuigen uit de bedoelde rich ting schoten hebben gehoord. Lugubere grap ROTTERDAM Zaterdagavond heb ben jongelui met een luguber „grapje" een bejaarde bewoonster van de Hoogstraat de stuipen op het lijf ge jaagd. In de loop van de avond werd er bij de vrouw gebeld. Toen deze dame naar de deur ging om te openen zag zij niemand. Tenslotte bemerkte zij dat „grappenmakers" op haar stoep twee doodskoppen hadden gelegd. De ontstelde vrouw alarmeerde on middellijk de politie. Er zal een onder zoek worden ingesteld. VLISSINGEN Op de Westerschel- de ter hoogte van Vlissingen zijn zater dag twee man van de Duitse coafcter St. Patrick overboord geslagen. Aan vankelijk was niet bekend waar de twee zeelieden gebleven waren. Later kwam uit Hansweert bericht dat het tweetal daar aan land was gezet door het Nederlandse motorschip Marginal. Zij zullen na medische controle met een ander schip van hun rederij naar Londen worden gebracht en daar weer aan boord gaan van hun eigen schip. Gebleken is dat de matroos Gerth Zien- ke overboord is geslagen. Zijn collega Günther Gerstmann sprong hem na.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1