WIE BIEDT ZICH AAN? MILITAIREN IN CHINA BESTOKEN MAO-AANHANGERS Politie rekent zes overvallers in coo Gereserveerde stemming door politieke situaties HOUDT GRIEP UIT HUIS Markt van Roosendaal afgegrendeld Schmelzer: ontslag Van Hall juist alles goed en wel ZATERDAG 20 MEI 1967 Wie moet burgemeester van 'Amsterdam worden? Een politie deskundige, een manager, een ge routineerd bestuurder, een socio logisch onderlegde jeugdleider, weer een bankier of een direc teur van een psychiatrische in- ichting? „Grotelijks belazerde" hoofdstedelijke wethouder Koets houdt het op een „schaap met ze ventien poten" en daar zit wat in. Wonderlijke spelingen der natuur lijn in Amsterdamaltijd welkom geweest, en niet alleen in Artis. Het kabinet is druk aan het polsen, tenminste, die indruk wordt gewekt. Het kan een kwestie van tactiek zijn. Misschien is de nieuwe burgemeester al lang gevonden, maar vindt de rege- K ring het niet elegant tegenover Van Hall om ver voor 1 juli de naam van opvolger publiek te maken. spreekt de psychologie ook "jHnog een woordje mee, al zit De Quay dan niet meer in het kabinet. Is nog niemand gevonden, dan W heeft Beernink recht op ons aller har- f telijk medeleven, want na het Kamer- lebat van volgende week wordt het tien keer zo moeilijk voor hem een schaap met hoeveel poten dan ook de door grommende wolven be dreigde kooi te lokken. Dat debat zal namelijk één dubbeldikke onderstre ping worden van het feit, dat het burgemeesterschap van Amsterdam een heidense klus is waar niemand zonder kleerscheuren uitkomt. leder- weet dat, maar als de Kamer dat eens met de bekende nadrukke lijkheid zegt, kan dat net voldoende het laatste greintje animo bij eventuele kandidaten om zeep te hel pen. Een knappe minister die dan 1968 iemand bereid vindt hoofd in de Amsterdamse strop te steken. IVaiiieu Niettemin: aan namen van (uite raard socialistische) gegadigden geen gebrek. Het meest worden Den Uyl, Samkalden, Vrolijk, Berger, Burger, Belinfante en Kranenburg genoemd. Sommige linkse bladen zijn al druk ioende de pro's en contra's van deze heren tegen elkaar af te wegen. Den Uyl zou een goed burge meester zijn, want hij was een goed wethouder. Maar ja, de man is net een blauwe maandag fractieleider en als zodanig voor de PvdA bijna onr misbaar, temeer daar z'n vërtrek een omeback van de impopulaire Vonde ling tot gevolg zou kunnen hebben, tegen Den Uyl pleit dat hij te genstander van Tien over Rood is, hetgeen op conservatisme wijst. Samkalden zou het misschien niet gek doen, maar hij heeft Lages vrij- gelaten en dat zit demonstrerend M'Amsterdam nog steeds tot hier. Vro lijk zou 't best kunnen, want hij weet met kunstenaars om te sprin- Helaas is hij Hagenaar. Erger log: Scheveninger. Toch maar liever en ejniet. Berger? Een flinke vent en tot jor kort een serieuze kandidaat, laar hij heeft zich op de avond van prinselijke geboorte ontpopt als een hossende Oranjeklant, tot afgrij- van links Amsterdam. Burger? ud en te impulsief. Kranenburg? veel regent van het type-Van Hall. Belinfante? Een groot vraagte- Kortom, niemand springt eruit algemeen aanvaardbaar en volstrekt onomstreden. De grote Egas wordt terecht niet genoemd nu Provo is opgeheven. adlm ikeni vR aing lerig te protesteren en te demonstre ren tegen de daden van anderen. We durven voor die theorie onze hand niet in het vuur te steken, al is het heel verleidelijk om de metho- de-Plumyène en Lasierra op de toe standen in Amsterdam toe te passen. We zouden dan het beeld krijgen van langharige Oedipussen, die uit wanho pige liefde voor ihun moeder Amster dam (centrum van het heelal) hun vader Van Hall (symbool van het va derlijk gezag) hebben vermoord. Als de theorie van het Franse duo iets meer is dan speculatie, verdient ze grondige bespreking in de Neder landse ministerraad, zulks ter voorbe reiding van een matriarchaal bewind in Amsterdam. Een vrouwelijke bur gemeester, vrouwelijke agenten, dito leerkrachten op de scholen, liefst ook een hoofdcommissaris van het zwak ke geslacht, dat alles betekent ziele- rust voor zowel Beernink als de pro- Wilson Wist u dat wijlen de Amerikaanse president Wilson, die lange tijd als redder van Europa is beschouwd, ook een akelig moederskindje was, dat tot aan z'n dood door het Oedi- pus-complex is getergd? Dat heeft niemand minder dan Freud zelf ont dekt. Samen met de Amerikaanse di plomaat Bullitt schreef hij in 1939 het boek „Thomas Woodrow Wilson - A Psychological Study", dat nu pas, dertig jaar na dato, is uitgegeven. De schrijvers laten weinig heel van Wilson. Als alle „vrouwelijke natu ren" durfde hij geen grote beslissin gen aan, liet ze zich door anderen opdringen en ihad er later altijd spijt van. Onmannelijke twijfel beheerste zijn leven. Conflicten en gevechten schuwde hij als de schurft. Toch raar dat dit misbaksel van een „man" door z'n interventie in de eerste Wereldoorlog tegen de Ame rikaanse publieke opinie in en z'n initiatief tot oprichting van de Vol kenbond de loop van de geschiedenis zo kon beïnvloeden. Of hebben Freud en Bullitt zich misschien vergist? We houden het maar op het laatste. „Freud", schreef Arthur Schlesinger jr. onlangs, „heeft altijd zowel presi dent Wilson als Amerika ver afschuwd en meneer Bullitt kon het bloed van president Wilson wel drin ken omdat die in 1919 zijn advies inza ke Rusland in de wind heeft gesla- Uw collega's noemen u bedachtzaam. Bij krant, boek of T.V. rookt u graag een pijp. De avond vindt u een plezierig stukje van de dag. Zijn we er dus vèr naast als we denken dat Coopvaett rookt? 1,25 Japanse verslaggevers: TOKIO Bloedige gevechten in het zuidwesten van China tus sen voor- en tegenstanders van Mao-Tse Toeng zijn overgeslagen naar de noordoostelijke provincie Heiloenkiang, zo hebben Japanse verslaggevers meegedeeld. Strijd krachten, gewapend met geweren, mitrailleurs en kanonnen, zouden een vergadering met 60.000 aan hangers van Mao hebben omsin geld en bestookt. Gisteren verschenen in de Chinese hoofstad muurkranten met liet bericht, dat het volksbevrijdingsleger en Mao's tegenstanders ergens bij de Russische grens ,,een niet te tellen aantal" FINANCIEEL WEEKOVERZICHT stand heeft een domper gezet op het optimisme van de'laatste tijd. Hoewel de koersteruggang beperkt bleef, was toch een gere serveerde stemming op de effec tenbeurs waarneembaar. De ont plofbare situatie in het Midden- Oosten noopte tot voorzichtigheid. Met name de aandelen Konink lijke hadden hiervan te lijden. Het concern bezit grote oliebelangen in het Midden-Oosten. Het moeizaam tot stand gekomen resultaat van de Kennedy-ronde werd ter beurze met instemming begroet, omdat de mogelijkheid van een verde- Verdrijf griep met Togal. U voelt direkt verlichting. Een griepje, een kou, reumatische pijnen, hoofdpijn, migraine, spit en ischias worden door Togal tabletten gauw en goed bestreden. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,9-5; 2,40; 8,88. Een vrouw Gek dat niemand nog op het idee gekomen is om het in Amsterdam 5 eens met een vrouw te proberen. Waarom wel een vrouw als minister, maar niet als eerste burger van de hoofdstad? Na een halve eeuw eman- 15.11 cipatie behoort dat geen weerstanden meer op te roepen. Belangrijker ech ter is, data het heel wat praktische gezagsproblemen zou kunnen oplos sen. Ga maar na. Rebellie tegen vrouwen, of het nu ge d burgemeesteressen of vrouwelijke agenten zijn. bezorgt de rebellen een slecht geweten, omdat vrouwen geen partij zijn voor mannen, net zomin als kinderen en ouden van dagen. Bet provoceren van vrouwen is niet alleen onhoffelijk, maar ook laf, om- wen (terecht of ten onrechte) geacht worden niet te kunnen te rugslaan. Daarom is Marga Klompé In de Kamer ook nooit zo hard aange pakt als ze soms verdiende. Daarom demonstreren de republikeinen ook nooit tegen de koningin'als persoon, maar tegen de monarchie en tegen prins Claus. De benoeming van een vrouwelijke Jurgemeester in Amsterdam zou niet een handige truc van Rechts de rebellen hun lust tot re belleren te ontnemen, het zou ook enorme concessie aan Links zijn, al zal dat niet direkt zo worden be grepen. Want diep in z'n verwarde sinnenste hunkert Links (en hoe lin'ks is 'Amsterdam niet) naar het matriarchaat. Als we tenminste de schrijvers van het boek „Le com plexe de Gauche" (Het complex van Links) moeten geloven. Jean Plu- myène en. RaymondLasierra, twee Franse ex-communisten, hebben in dit werk Links op de divan gelegd en volgens de regels van de Freudi aanse 'psychó-analyse overdrachtelijk uitgekleed. En natuurlijk brachten ze een bonk van een Oedipus-complex tevoorschijn. Links lijdt aan een inge kankerde haat tegen de tirannieke va der en is verliefd op de moederfi guur. Links is dus een moederskindje, dat de mannelijke kracht mist om concrete daden te stellen en dit ge brek tracht te compenseren door hui- tijd werden de twee andere mannen uit de auto gehaald. GAS Even later kwam de tweede Bel gische auto de Nederlandse (had men onbeheerd ergens neergezet met de drie andere mannen erin, het marktplein op. Voordat zij er erg in hadden, waren ook zijn gegrepen en geboeid. De overvallers hadden geen vuurwa pens bij zich. Wel was een in het bezit van een alarmpistool en drie patronen met een bedwelmend gas. ROOSENDAAL Dertig po litiemannen, gewapend met kara bijnen en met kogelvrije vesten om hebben gisteravond om streeks half tien zes mannen (vier Belgen en twee Nederlanders) gearresteerd, die op het puntj stonden een overval te doen op het hoofdpostkantoor op de Markt in Roosendaal. Een gearresteerde Belg zei tegen dei- politie dat het de bedoeling was de twee PTT-ainbtenaren, die tussen ne gen uur en half tien altijd het kantoor sluiten, op tc vangen en te dwingen, de j LUNTEREN De optimistische kluis leeg te halen. j verwachtingen, die voor de perio- Had de opzet gelukt, dan zou de buit j de tot 1970 bestónden, zullen niet waarschijnlijk nihil zijn geweest, want j helemaal worden gerealiseerd, op postkantoren gaat het geld voor zes Ook voor de toekomst dient reke- uur de deur uit. 1 ninu De argwaan van de politic was ge- wekt door drie rondrijdende auto's j conjunctuurfluctuaties, twee Belgische en een Nederlandse waarvan de inzittenden zich verdacht ophielden. Toen om negen uur een van de wagens voor het hoofdpostkantoor werd geparkeerd, grendelde de in alarmtoestand gebrachte politic het marktplein in enkele minuten tijds alle kanten af. Drs. de Vries bij Hoger Personeel: Langzame groei van bestedingen (Van onze sociaal-economische redactie) worden gehouden met re uitbreiding van de internationale handel door verlaging van tariefmuren aanwezig wordt geacht, met name op het gebied van de industrie. Helaas heeft generaal De Gaulle deze week weer gezorgd voor een teleurstelling, door in feite opnieuw te weigeren Groot-Brittannië binnen afzienbare tijd tot dc EEG toe te laten. Intussen is in de maand april onze handel met het buitenland goed ge weest, hetgeen bemoedigend werd ge acht. Het dekkingspercentage bedroeg pet. De invoer nam met 2 pet. af, terwijl daarentegen de uitvoer met 2 pet. steeg. Zorg De beurs hoopt nu maar, dat in, alle rust ons land naar een nieuw .even wicht extern en intern mag groeien en dat geen verstorende factoren zullen optreden. Men kijkt met enige zorg in het bijzonder naar de ontwikkeling der overheidsfinanciën en hoopt, het kabinet-De Jong voldoende bestuurskracht zal weten op te brengen om in de financieel-economische sector orde op zaken te stellen. De komende begroting-1968, waaraan nu binnenska mers flink gedokterd wordt, zal straks daarover meer licht verschaffen. Opmerkelijk is het, dat de jongste 6 pet. staatslening, die tegen 98 3/8 pet. werd uitgegeven, gisteren terugviel tot 98 1/8 pet. Het lijkt erop. alsof de rentedaling weinig voortgang maakt en als men het oor in financiële krin gen te luisteren legt, dan verwacht men, bijzondere ontwikkelingen voor behouden, voorlopig geen menswaardige verdere teruggang de rentevoet in de komende tijd. Het Unilever-concern heeft deze week zijn resultaten over het eerste kwartaal gepubliceerd, waaruit lichte stijging van de winst is g ken. De nettowinst nam toe tot 150 miljoen, hetgeen 5 miljoen meer is dan over dezelfde periode van het vo rig jaar. De verkopen aan derden ste gen in het eerste kwartaal met 2Vt pet. en vooral de afdelingen der levensmid delen, consumptie-ijs en diepvriespro- dukten vertoonden een behoorlijke Meer verwacht de houding der regering, hoe aanvaard baar die anderzijds ook kan zijn, wordt betreurd. In de afdeling der lokale industrie fondsen viel op de gunstige koersont wikkeling van Rommenhöller, in ver band met het mooie verslag. De note ring was gisteren 525 bieden tegen 497 pet. Ver. Touwfabrieken kwam met een dividendvoorstel pet. tegen vorig jaar 18 pet., hetgeen de beurs niet tegenviel. Men had, ge zien de eerder uitgesproken mededelin gen van bestuurszijde, een grotere ver laging van de winstuitkering wacht. De koers van dit fonds stelde zich op 201 bieden tegen v.w. 193 pet. Overigens gingen deze week kelijke koerswinsten van verscheiden fondsen verloren tengevolge van het minder gunstig klimaat, dat op de beurs is ontstaan. Er komt straks een obligatie-uitgifte van de Staatsmijnen, die sedert I janu ari 1967 de vorm van naamloze ven nootschap hebben aangenomen. De le ning zal 125 miljoen groot zijn en oi de open kapitaalmarkt worden ge bracht. Ongetwijfeld is deze lening als aanwinst voor het beleggingsmate riaal te beschouwen. Met belangstel ling wacht de beurs op de den van de lening. Om half tien stapte een van de drie inzittenden uit en ging een café in. Hier werd hij gearresteerd. Tegelijker- Rovers op stap met gestolen vliegtuig LISSABON De Portugese autori teiten hebben de kustwacht gemobi liseerd om jacht te maken op de bank rovers, die in een gestolen vliegtuig met 29,8 miljoen escudos verdwenen. Het verlaten, eenmotorige vliegtuig, werd op een akker gevonden. De poli- tie neemt aan, dat de dieven in een j gereed liggende boot naar Noord-Afri- ka zijn uitgeweken. De douane doorzoekt elk «tuk baga- i ge, dat het land uitgaat. Drs. B, de Vries, werkzaam op de afdeling financiën van Philips, die sprak op de jaarvergadering van de Nederlandse Christelijke Vereniging van Hoger Personeel, noemde het misleidend de huidige reces sie te typeren als een overbestedings- crisis. In de periode van 1960 tot 1965 is meer ruimte opgesoupeerd dan door de groei beschikbaar kwam. Elk jaar werd een stukje geknabbeld van het in 1960 nog vrij grote betalingsbalansoverschot. Tot 1970 zullen daarom alle beste dingsmogelijkheden langzamer moeten groeien dan in de periode 1960—1965, De ruimte voor loonsverhogingen daarom in de periode van 1965 tot 1970 beperkt. Dit is nodig voor onze internationale concurrentiepositie even als voor verbetering van de besparin gen. Hierbij dient bedacht te worden, dat een verdergaande aantasting van de ondernemingswinsten de investe- ringslust zal doen verminderen. Als het stootkussen van de winstmarges dunner wordt, aldus de heer De Vries, neemt het enthousiasme van de onder nemers af om nieuwe risico'* op zich 1 te nemen. Hoewel men geen exacte betekenis aan de cijfers van een willekeurig kwartaal kan schenken, vormt de pu- blikatie toch een zekere aanwijzing, hoe de zaken zich ontwikkelen. De ef fectenbeurs had er blijkbaar meer var verwacht, want de koers van Unilever liep deze week terug van f 100 tot 96. In het jaarverslag van de Kon. Ned. Reedervereeniging, dat deze week verscheen, werd over de ontwikkeling in de lijnvaart gezegd, dat de omvang van het ladingvervoer niet onbevredi gend was, maar voor de algemene trampvaart de vooruitzichten als som ber moeten worden gekenschetst. Over de hele linie liepen de trampvrachten in het afgelopen jaar met 20 e 30 pet De situatie op de tankermarkt is nog niet moedgevend door een overcapaci teit van tonnage. Onder deze omstan digheden is het niet te verwonderen, dat het toch al lage koerspeil vanj scheepvaartwaarden deze week verder'' afbrokkelde. De gunstiger dividenden, die door di verse scheepvaartmaatschappijen over 1966 tot uitkering zijn gebracht, heb ben geen verdere uitwerking gekregen. Phs. Van Ommeren keert .een onveran derd dividend van 14 pet. uit; de koers van dit fonds daalde gisteren tot 168 pet., rendement bijna 8 pet. Jubileum van Centrale Hoge ambtenaren blijven onmisbare schakel vormen Krachtig Brits protest bij China LONDEN De Britse minister van buitenlandse zaken Brown heeft giste ren persoonlijk bij de Chinese zaakge lastigde in Londen, Sjen Ping. krachtig geprotesteerd tegen de behandeling van de leden van de Britse diplomatie ke missies in Peking en Sjanghai. Brown zei Sjens weigering van 16 ei een protestnota aan zijn regering Peking door te zenden niet te kun- ïn accepteren. Brown zei ook niet kunnen aanvaarden dat een soortgelijk protest dat in Peking was gedaan „buiten de deur was gegooid." Sjen was door de bewindsman op zijn ministerie ontboden. SCHEVENINGEN De hoger ambtenaren zullen de spil vormer r omheen alles draait. Zij zullen onmisbare schakel in de communi catie tussen de hoogste leiding en he lagere personeel vormen", aldus prof. N. E. H. van Esveld. De hoogle- sprak in het Kurhaus gistermid dag ter gelegenheid van het vijftigja rig bestaan van de centrale van hoge re ambtenaren. De inleider merkte op, dat de louter uitvoerende arbeid kwantitatief steeds geringer zal worden door de opmars van de computer en de automatisering. De middengroepen en hogere functiona rissen zullen daarentegen in belangrijk heid toenemen. „De steeds verder gaande ar- beidsverkorting wordt door de werk nemer dankbaar gebruikt voor actie ve vrijetijdsbesteding. Men wil ech ter ook steeds meer medezeg genschap hebben in een onderne ming, zonder daar iets positiefs in de plaats te stellen", aldus prof. Van Esveld. „Wanneer een werkne mer wil meepraten, moet hij bereid zijn daarvoor iets te doen, door bij voorbeeld een gedeelte van zijn vrije tijd voor studie te benutten." Na de inleiding van prof. Van Esveld bood de nieuwe staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr. G. var Veen, het jubilerende bestuur zijn ge lukwensen aan. (Van onze parlemcntsredactie) DEN BOSCH Het besluit van h kabinet de Amsterdamse burgemeester Van Hall te ontslaan is juist, Amster dam en Nederland hebben recht op duidelijkheid in dit gezagsvraagstuk. Wij verwachten dat aan beide zijden nu alles zal worden gedaan orr houding tussen hoofdstad en regering zo positief mogelijk te ontwikkelen. KVP-fractieleider in de Tweede- Ka mer, drs. W- K. N. Schmelzer zei dit vanmorgen op de partijraadsvergade ring van de KVP te Den Bosch. De heer Schmelzer ging uitvoerig in op de jongste kabinetsformatie. Dat de PvdA geen enkele behoefte had om regeringsverantwoordelijkheid te dra gen bleek wel uit het antwoord' var drs. Den Uyl op de vragen van infor mateur Zijlstra, zo meent hij. De fractieleider betoogde verder dat de grondslagen van het kabinet-De Jong, voldoende van het KVP-program in zich hadden om met deze regering in zee te gaan. Drs. Schmelzer voegde daar aan toe dat zijn partij het nieuwe kabinet niet slaafs zal volgen maar waar nodig een stuwend geweten zal zijn. De muurkranten werden aangeplakt door een delegatie uit de stad Tsji Hsi. Mao's vijanden worden aangevoerd door Tsjang-Wan-Tsjoen, vice-bevel- hebber van Heloengkiang. Terwijl de militairen de vergadering an Mao-aanhangers aanvielen hebben leer den 100.000 tegenstanders van Mao scholen, kolenmijnen, en de veilig heidsdiensten bedreigd. Later stelden de gehele stad onder militair bestuur. Gebleken is, dat vooraanstaande aan hangers van Mao werden gemarteld, afgeranseld en gearresteerd. Enkele ro de gardisten werden van het dak van een gebouw geduwd, bij anderen wer den de ogen uitgestoken. In de aanplakbiljetten wordt geëist, dat het comité van de culturele revolu tie onmiddellijk stappen onderneemt. Op medisch advies BERGHUIS MOET HET RUSTIGER AAN DOEN UTRECHT De voorzitter van de ..r.-partij, dr. W. P. Berghuis heeft meegedeeld, dat hij zich op medisch advies enige tijd in zijn werk zal moe ten beperken. Op grond daarvan zal de heer Berghuis zich tot september in politieke arbeid onthouden. De taak van de voorzitter van het Centraal Comité zal worden waargeno men door de twee andere leden van het presidium, mr. A. B. Roosjen en dr. A. Veerman, terwijl als wnd. voor zitter van de a.r. Eerste- Kamerfractie zal optreden de heer H. Algra. Duikboten Wilton-Fijenoord-Bronswerk liep de ze week terug van 178 tot 170 pet., hetgeen werd toegeschreven aan de te leurstelling over de houding van de regering, wat betreft de duikbotenor- der voor Zuid-Afrika. Het kabinet heeft zich niet willen binden voor een export-vergunning van de te bouwen duikboten. Het ge volg zal wel zijn, dat een flinke order onze „Nederlandse neus" voorbij gaat, een order, die gevolgd had kunnen worden door verdere veel werk verschaffende opdrachten. Aangezien de beurs naar de zake lijke kant kijkt, 1* het begrijpelijk, dat Drukste bezoek op Nederlandse dag MONTREAL De Nederlandse dag op de wereldtentoonstelling blijkt tot nu toe de drukste van de landendagen te zijn geweest. Donderdag werd de vijfmiljoenste bezoeker genoteerd. De Expo is met twee dagen verlengd en zal nu tot 29 oktober duren. De Canadese kranten roemen in het algemeen de ongedwongenheid van de Nederlandse hoge gasten bij de plech tigheden op de Nederlandse dag. Ook Breda heeft met ontvol king van zijn binnenstad te ma ken. In alle vroegte werd een vertrouwd stadsbeeld historie: de toren van de Hemelvaartkerk werd omgetrokken om plaats te maken voor een nieuw ivinkel- pand. Het r.k. kerkbestuur heeft het oude bedehuis voor de sloop verkocht, omdat de city zo goed als geheel uit zakenpanden is gaan bestaan. DEN HAAG Koningin Juliana zal vrijdag 2 juni met de „Piet Hein' bezoek brengen aan de Biesbogch. Het' Wemeldinge. bezoek houdt verband met de veran deringen, die dit gebied zal ondergai als gevolg van de Deltawerken. Diezelfde dag opent zij het nieuwe j internaat voor schipperskinderen Jeugd en sex Het verwonderde mij in uw blad geen woord te vernemen over de TV-uitzending van de VARA over de teach-in „Jongeren en sexualiteit". Dit programma-onderdeel was voor mij en wellicht vele anderen het meest schokkend van de hele avond, maar het werd in uw tv-rubriek ver zwegen. De teach-in vervulde mij met schaamte over de verregaande schaamteloosheid waarmee dit onder werp voor de microfoon werd ge bracht. Wanneer de jongelui, die beur telings het woord voerden (hiertoe aangemoedigd door het „panel") en zich niet geneerden de moraal met voeten te treden, het gemiddelde peil van de studerende jeugd vertegen woordigen, ziet het er voor ons volk bedroevend uit. Er waait tegenwoordig een zwoele wind door onze lage landen en het lijkt wel, alsof ieder er door verhit raakt. Hulde aan de jongeman in mili taire uniform, die tegen de stroom in durfde roeien en een lans brak voor zuivere liefde, die weet te wachten. Hij werd luid uitgejoeld, hetgeen wijst op een ontstellend gebrek aan eergevoel. Ook de predikant, die een goed woord deed voor de zuiverheid in de liefde, werd op de grofste manier van repliek gediend. De schunnigste taal werd de ether ingeslingerd. Wanneer ons volk aan deze instinc ten wordt overgeleverd, is het met de publieke eerbaarheid gedaan. Als men de jeugd blijft verpesten door ontuchtige gedachten dan leeft zij straks in een poel van vuiligheid met als gevolg een algemene pro miscuïteit, die een schande voor onze natie zal zijn. Tijdens deze uitzending moest ik denken aan het oude gezegde: „Karak terloosheid is de ergste geslachtsziek te". Moge God ons daarvoor behoe den! Vlaardingen J. v.d. Zwan Puus en IHaria (3) Als ik sommige foto's in uw blad (dat de naam christelijk draagt be kijk, dan vraag ik mij af wat dan onchristelijk is? Foto's van bijna naakte vrouwen aan het strand, Beat- le-koppen, kardinalen, bisschoppen, de paus en meer van dat gedoe. Wat hebben wij met de paus t® maken, die naar Fatima reist, waar vijftig jaar geleden drie kleine snot neuzen (vergeef me de uitdrukking) bloemetjes uit de hemel hebben zien vallen, de maagd Maria op de top van een boom hebben zien staan, de zon tien minuten hebben zien dansen en nog meer van die klinkklare onzin. Heeft al dat gedoe enige betrekking op Christus? Heeft Maria aan het kruis gehangen of Jezus? Wordt het niet hoog tijd dat wij onze hersens eens gaan gebruiken? Anders zal de zon voor ons niet dansen, maar ondergaan. Niet letter lijk, maar geestelijk. Dordrecht A. de Vries Amerika Vietnam (8) Kwestie-Vietnam 1975, Wij hebben het niet geweten. Juist. Uit het hart gegrepen. Dat zullen wij of onze kin deren wellicht eenmaal zeggen, in 1975 of wat eerder of later. Als de rode vloedgolf uit de communistische landen ons overspoeld heeft. „Wij heb ben niet geweten wat wij deden", toen wij steeds weer hel enige land in de wereld, dat probeerde het gat te I dichten in de weg liePen en dapper mee protesteerden inplaats van het daarbij te helpen. 1 Den Haag T. van Dam

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5