Joden trekken zich terug V ietnam-comité uit Ruim binneii voor „Eten voor India' li Een woord voor vandaag „OE THANTLAA TISRAËL INDE STEEK" Uw probleem is het onze.. Vrijgemaakten worden geen lid van CIO Voorzitter officieren: „Aanpassen" Organisatie van 't leger moet op de helling Kurt Thomas schoolt weer koordirigenten Politieke eenwording nu nog onmogelijk Dienstweigeren zaak van eigen geweten De koning van het verhaal van Esther heet Ahasveros. Hij beheerst als koning de wetten, die de wereld in stand houden. Zonder deze wetten zou de wereld niet kunnen bestaan. Al thans, dat menen Ahasveros en de zijnen. Het zijn de wetten der Meden en Perzen, die spreekwoordelijk geworden zijn. Zij moeten functioneren. Stel je voor, dat dat een ogenblik niet het geval zou zijn. Je was je zekerheid kwijt. Dat zit diep in het denken van ons, mensen. Deze wereld zou ophouden te bestaan, als men niet meer kon rekenen op bij voorbeeld de wet van de zwaartekracht. En twee delen water stof en een deel zuurstof vormen samen water. Stel je voor, dat je daar niet meer van op aan kon. Neen, het is goed, dat ons bestaan bepaald wordt door wetmatigheden. Zo is Ahas veros er van overtuigd, dat zijn wereld, de wereld der Meden en Perzen, staat of valt met zijn wetten. Men kan geheel in dit wetmatige, in dit complex van onwrik bare normen, beginselen, regels, axioma's, verstrikt raken. Men gelooft dan zo in heilige overtuiging aan de wetten der Meden en Perzen, dat men treurt, als zij op ondergang uit lopen, maar wat kan men er aan doen? In de politiek, die men elke dag in de krant leest, zijn de voorbeelden voor het grijpen. Men weet, dat wat men doetop een katastrofe moet uitlopen, maar men kan niet anders. Immers, wat men doet berust op goede beginselen. Er is in heel de wereld der Meden en Perzen blijkbaar maar één, die niet bereid is voor de wetten te bukken. Die ene, de jood Mordechai, blijkt in staat de hele escalatie te stuiten en niet alleen dat: hij keert haar zelfs om. Wjj lezen vandaag: Richteren 2 1123. Wij lezen morgen: Richteren 4 111. ZATERDAG 20 MEI 19jyn AMSTERDAM Rabbijn dr. J. Soetendorp heeft zich terug getrokken uit het iVetnam-comité, dat voor vandaag een grote stille demonstratieve optocht door de hoofdstad heeft georgani seerd. Verder hebben bijna alle Joodse ondertekenaars van het beroep, dat secretaris-generaal Oe Thant op de Verenigde Staten heeft gedaan, om het vuren in Vietnam te staken en met name de bombardementen op Noord-Vietnam stop te zetten, zich van de demonstratie gedistancieerd. Zij hebben dit gedaan, omdat Oe Thant de VN-vredesmacht uit het grensgebied tussen Israël en Egypte heeft teruggetrokken. Hierdoor heeft hij Israël smadelijk in de steek gelaten en de kans op een oorlog in het Mid den-Oosten vergroot, zo meent rabbijn Soetendorp. Hij zou de demonstranten vandaag hebben toegesproken. PROF. KLEEREKOPER deze te combineren met Oe Thnats houding inzake Vietnam. Bovendien gaat het het comité Vrede in Vietnam in de'eerste plaats om deze vrede, niet om de steun aan Oe Thant. Piet Nak, de stichter van het Viet- namcomité en organisator van de stille tocht, toonde zich erg teleurgesteld. „Ik vind het begrijpelijk van deze mensen, maar ik geloof toch, dat hun besluit overhaast genomen en onjuist is. Indirect demonstreren we toch voor de vrede in de hele wereld en daar hoort ook Israël bij." bijn op sabbat meeloopt in een protest- tocht en demonstranten toespreekt. Het bestuur van Liberaal-Joodse Ge meente wilde op deze gronden de „mo- ran afkeuring" van dr. Swelheim echter niet steunen. Dr. Soetendorp verklaarde van zijn kant nadrukkelijk, dat hij handelt als privé-persoon en niet als vertegenwoordiger van zijn ge meente. Voorts meent de rabbijn, dat het de monstreren voor de vrede niet in strijd is met het karakter van de sab bat, waarop iedere week vurig voor de vrede gebeden wordt. s de recente stap van Thant in het Midden-Oosten maakte het de rab bijn onmogelijk „hoe erg wat in Viet nam gebeurt ook is" zijn steun te ver lenen aan de Vietnam-oproep van Oe Thant. Ook hebben zich teruggetrokken op perrabbijn L. Vorst van de Neder lands-Israëlitische gemeente te Rotter dam en prof. dr. S. Kleerekoper en Eerder (dus nog voordat Oe Thant mr. J. Duijzend van het comité Waak zaamheid. Mr. B. van Tijn, oud-vice-voorzitter van de Nederlandse Zionistenbond en gemeenteraadslid in Amsterdam voor de PSP, blijft zich echter achter het comité Vrede in Vietnam stellen. Hij betreurt weliswaar de houding van Oe Thant ten opzichte van Israël, maar meent, dat het niet noodzakelijk is, om Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Gebelmhondlng ls verzekerd Vra gen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo- Vraag: Een heeft een ..j-ing aanvaard (een dagtaak), -an nu de man van de werkgever eisen, dat hij de vrouw zal ontslaan? Antwoord: De vrouw heeft het recht een werkkring te aanvaarden en de man mist het recht om van de werkgever te eisen dat hij de vrouw ontslaat. Vraag: Er is een clubje dat geeste lijk belemmerde kinderen met de auto brengt en haalt. Ook wordt er elk jaar een dagtocht gemaakt in particulier vervoer. Als nu een van de kinderen wat overkomt, of wanneer er schade aan derden wordt veroorzaakt, wie is dan aansprakelijk? Er wordt geen con tributie betaald en het lid maatschap is vrijwillig. Antwoord: Het clubje heeft geen rechtspersoonlijkheid. De leider van de todht is aansprakelijk voor de kinderen en de vervoerder heeft de gewone aansprakelijkheid voor door hem gemaakte ongelukken, ter wijl er ook nog een aansprakelijk heid bestaat voor de eigenaar van de gebruikte auto's. Een en ander zal wel door verzekering gedekt zijn en is in elk geval te dekken. Vraag: Welke diploma's zijn er nodig voor het slijpen en verkopen van grasmaaimachines? Antwoord: Voor het slijpen is geen diploma nodig. Voor verkoop van tuingereedschap moet men een middenstandsdiploma en een vakdi ploma hebben, het laatste te verkrij gen bij de stichting vakopleiding ij zerwaren en gereedschap, Wolter Heukelszlaar. 67 bis. Utrecht. Vraag: Is er lectuur over knopen van palingfuiken? Antwoord: Voorzover wij kunnen nagaan bestaat hierover geen lec tuur. Dit handwerk gaat van vader op zoon over. Steek uw licht op bij een visnettenhandel of een paling visser. tenzij een onzer lezers nog een handleiding kent. (Van onze kerkredactie) AMERSFOORT De generale synode van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) heeft be sloten af te zien van deelname aan het CIO (het interkerkelijk contact in overheidszaken). De vorige synode had ds. N. Bruin aangewezen als vertegenwoordiger van de vrijgemaakte kerken in het CIO. Dit was echter juist bezig een nieuw statuut op te stellen. Pas nadat dit nieuwe statuut gereed gekomen was, werden de vrijgemaakten in de gele genheid gesteld, zich te beraden deel te nemen. Aan de totstandkoming van het statuut hadden zij dus niet kunnen meewerken. Om dezelfde reden moesten ook de- putaten voor de geestelijke verzorging van militairen de synode berichten, dat zij niet konden voldoen aan hun opdracht „de kerken te vertegen woordigen bij de overheid ten behoeve van de gereformeerde militairen". De ze deputaten stelden de synode voor deze discriminatie bij de minister van defensie aanhangig te maken. werkzaamheden van het CIO omvatten veel meer dan alleen de geestelijke verzorging van militairen en het ligt niet op de weg van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) aan bedoelde werkzaamheden deel te nemen. Uit geen der stukken is voldoende duide lijk, welk wezenlijk belang gediend ii met het toetreden tot het CIO. Soemba De synode hield zich vervolgens uit voerig bezig met de zaak-Soemba. De kerk, die op dit eiland ontstaan is uit de vrijgemaakte zending, is sinds het begin van de jaren vijftig gescheurd. Deze zaak diende al op onderscheiden synodes. Ook de uitspraken van de node van Delfshaven hebben geen lossing gebracht. De commissie oordeelde dat monde ling contact nodig is om tot een oplos sing te komen en wilde deputaten voor contact met de Soembanese kerken machtigen, om als er perspectiefvol contact komt een driemansdelegatie naar Soemba te zenden. Uit de stuk ken kan men niet tot een afgerond en definitief oordeel komen. Verscheidene synodeleden zagen echter geen heil een dergelijke reis. de VN-troepen bij Gaza terugtrok) was er in Joodse kring al sterke kri tiek geleverd op de deelname van Jo den aan de demonstratie van vandaag. Zelfs legde dr. I. Swelheim, bestuurslid van de Liberaal-Joodse Ge meente van Amsterdam en redacteur van het orgaan van het verbond liberaal-religieuze Joden in Nederland, deze functies neer uit protest tegen de deelname van rabbijn Soetendorp. Dr. Swelheim meent, dat Joden zich niet tegen de Amerikaanse politiek, dan ook ter wereld, moeten ke- omdat dat repercussies voor Israël kunnen hebben. Amerika steunt Israël immers, terwijl China en Rusland tegen dit land zijn gekant. Daarom past Joden op zijn minst een neutrale houding in het Vietnamese conflict. Ook acht dr. Swelheim het uit reli gieus oogpunt ongewenst, dat Ds. Van der Zee overleden CASTRICUM In de ouderdam van 78 jaar is overleden de gerefor meerde emeritus-predikant ds. Y. van der Zee. Hij is vooral bekend gewor den, doordat hij jarenlang voorzitter was van de bond van gereformeerde mannenverenigingen. De begrafenis is dinsdagmiddag op de begraafplaats Onderlangsi n Castri- cum na een rouwdienst in de Marana- thakerk, die om half twee begint. Ynze van der Zee werd 12 augustus 1888 te Wirdum geboren. Hij studeerde tn Kampen. Op 6 juni 1915 werd hij. te Westergeest in. zijn ambt bevestigd. In 1918 vertrok hij naar Nieuw-Vennep, welke standplaats hij in 1923 voor Amsterdam-West verwisselde. Nr. 23 jaar keerde hiJ weer naar Nieuw-\Wmep terug, waarh ijv ervol- gens stond tot zijn emeritaat (1946-1958). Nadien was hij nog enige tijd hulpprediker te Castricum. Ds. Van der Zee vervulde tal van deputaatschappen en andere functies in het kerkelijk leven. Hij was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. DEN HAAG Tot nu toe beschikt de stichting „Eten voor India" een bedrag van ruim vijf miljoen gulden. Zoals bekend heeft de actie zaterdag ruim drie miljoen gulden opgebrachl er is dus twee miljoen bijgekomen. Het vrachtschip „Prya" neemt vandaag in Rotterdam 7000 ton tarwe ij met bestemming Madras. Dit is de eerste voedselzending, gefinancierd u de opbrengst van de actie „Eten voor India". De tarwe zal worden gezonde aan particuliere hulporganisaties voor gratis distributie onder kinderei jonge moeders en ouden van dagen. De Stichting heeft voorts 20 miljoen tabletten voor baby's besteld, die pe vliegtuig worden verzonden. HET WEER IN EEROPA Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Loeamo STUDIEDAGEN IN SCHEVENINGEN (Van onze muziekredactie) DEN HAAG Koordirigenten uit het gehele land nemen van 3-15 juli in Scheveningen deel aan de „Studieda gen voor koordirigenten en koorzan gers", zoals de naam luidt van de cur- die de beroemde muziekpedagoog, dirigent en componist prof. Kurt Tho mas voor het derde jaar geeft. Hij wordt ook nu geassisteerd door Jaap Hillen, de dirigent van de Chr. Orat. Ver. „Scheveningen" en van het Utrechtse Studentenkoor- en Orkest. Gerhard Schmidt, dirigent van het Tölzer Knabenchor en docent aan het Orff-Instituut in Salzburg, heeft zich bereid verklaard, in de week van 3-8 juli lessen in stemvorming te geven. In de tweede week, van 10-15 juli werkt het Zuid Hollands Orkest aan de cur- Op deze wijze krijgen de cursisten een veelzijdige scholing in koordirec tie, d.w.z. de grondbeginselen, de slag techniek, de ademhalingstechniek en stemscholing, de oefening in het wer ken met orkest, koor en solisten. In het „vragenuurtje" worden allerlei pro blemen behandeld, waarmee de cursis ten in de praktijk te maken krijgen. Successen In de ochtend- en middaguren wordt les gegeven en 's avonds komen koorle den afkomstig uit zangverenigingen van Den Haag en omgeving, zingen. Onder leiding van prof. Kurt Thomas studeren zi) een programma in, da terdagavond 15 j-ulii n de Oude Scheve- ningse Kerk wordt uitgevoerd. Ook de cursisten zullen met het „gro te koor" werken en de gelegenheid krijgen op het slotconcert te dirigeren. Het vorige jaar is dit ook gebeurd en met groot succes voor de „uitverko renen", Barend Schuurman, Jan Eelke- ma. Gé van der Steen en Martin Kam- Wat omvat de leerstof? Natuurlijk het boek van prof. Thomas: Lehrbuch der Chorleitung, het „Chorbuch" van Wüllner-Schwickerath-Stephani, grote bloemlezing koorwerken uit de gehele literatuur, H. Distler's „Der Tambour" en „Mausfallensprüohlein", J. S. Bach's Matthaeus Passion, n.l. al le recitatieven van de Christus-partij (de basis van „recitatief-slaan"), Haydn's „Die Schöpfung" (eveneens het basiswerk voor elke dirigent), Handel's „Messiah" en enkele Bach-cantates, die ter sprake zullen ko- dirigenten van een Toonkunstkoor alsook van een koor, aangesloten bij de Kon. Bond van Chr. Zang- en Ora toriumverenigingen, krijgen via hun or ganisaties een tegemoetkoming in de cursuskosten. De zangersbonden zien het belang van een dergelijke scho lingscursus heel goed in. Deze cursus wordt gegeven in het nieuwe gebouw van de Hogere Hotel- vakschool aan de Brusselselaan 2, tege- 'er de Nieuwe Scheveningse Bosjes, melden kan men zich bij het secre tariaat van het „Comité Studiedagen", Antonie Duyckstraat 120, Den Haag (tel. 559783 en tussen 8.30 - 17 uur 624121, t. 359), bij het Bureau Federa tie Ned. Zangersbonden, Herengracht 359, Amsterdam (tel. 020 - 225985) en bij het Bureau van de Kon. Bond Chr. Zang- en Orat. Ver., De Perpoucher- str. 104. Den Haag (tel. 070 -606619), Beroepingswerk pred. pi.; toez.), G. van Estrik te Gene- muiden; voor Wittewierum-Lellens (toez.), jhr. F. W. Teding van Berkhout te Koekange. Emeritaat verleend aan D. A. ten Haaft te Tubbergen. WAALSE GEMEENTEN Aangenomen naar Passy (Frankrijk), dr. J. F. N. de Watteville te 's-Graven- GEREF. KERKEN Beroepen te Varsseveld, G. D. Hane- maayer te Haarlemmermeer Oostzijde. Aangenomen naar Rotterdam-Feyen- oord (tevens voor de arbeid onder de schippers), A. M. Brouwer te Hijken, die bedankt voor Honselersdijk. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Daarlerveen, E. Koop te Enumatil. Praeparatoir geëxamineerd en beroep baar verklaard, kand. R. Keesenberg, Rembrandtlaan 87, Zwolle en kand. W. J. van der Linde, Isaak van Hoornbeekstr. 73, Zwolle. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rijssen fvac. J. van.Haa- ren), P. Blok te Dirksland; te Tricht, A. Hofman te Zeist. Bedankt voor Hilversum, J. van Haa- _jn te Amersfoort: voor Vlissingen, M. G. Mouw te Middelharnis. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Groningen, L. Oost te Veendam. LEEUWARDEN De soldaat Dat houdt in dat het hedendaagse mili- van vandaag is aanmerkelijk ver standiger dan menig commandant weet en misschien wel wenst. Dit noopt tot aanpassing, minder van recruten dan van commandanten. Dit is een van de stellingen van de voorzitter van de Vereniging van of ficieren van de Koninklijke Land macht en de Koninklijke Lucht- GROETPLICHT macht, de heer J. Sjoerds, die hij gisteren lanceerde op de jaarvergade-!* Ook moet de groetplicht snel ver- ring van zijn organisatie. Hij pleittej ^ngeji^jvorden door een modern in het bijzonder voor een verbete- ring van de menselijke verhoudin- taire leiderschap meer en beter moet worden aangepast aan de plaats die de dienstplichtige en de beroepsmili tair heeft in de burgermaatschappij. Voorts moeten de interne structuur van de krijgsmacht, de mentaliteit en de menselijke verhoudingen door gelicht worden door een aantal we tenschappelijke medewerkers het moet in het belang van de vrede zijn, het moet de paraatheid dienen, het moet de vorming tot gevcchtssol- daat bevorderen. Zijn slotconslusie was dat geleide lijk maar- snel die verbeteringen moe ten worden doorgevoerd, die nodig zijn om de krijgsmacht „een gezicht van deze tijd" te geven. Bij de te ver wachten reorganisatie van de NAVO in 1969 moeten zij gereed zijn om een aangepaste krijgsmacht binnen te bren gen in de krijgsmacht. Premier De Jong voor Europese beweging NIJMEGEN Premier De Jong meent dat verdere stappen naar politieke éénwording van de zes EEG-landen op dit ogenblik onmo gelijk zijn wegens meningsver schillen ten aanzien van de grond slagen van de Europese politiek. Hij zei dit vanmiddag op het con gres van de Eifropese Beweging te Nij megen. In wezen bestaat geen overeenstem ming over het gemeenschappelijk doel „De afgelopen week hebben we het weer kunnen constateren bij de persconferentie van president De Gaul le", aldus de premier De premier besprak ook de verhou ding van de gemeenschap tot de o. t- wikkelingslanden. Hij zei dat de vraag gerechtvaardigd is of de gemeenschap in de toekomst zal moeten blijven door gaan met het uitsluitend verlenen van handelspreferenties aan een beperkt aantal landen die of door oude banden met sommige leden-staten, van het be gin af aan, een voorkeursbehandeling hebben genoten of die in de loop der jaren zijn geassocieerd. Gelet op de positie van Europa in de wereld is het niet wenselijk dat door landen van de EEG een blijvende scheiding zou - worden getrokken tussen de verschillende ontwikkelingslanden. Het ist minder juist als de ge- meenschap ten opzichte van de ontwik kelingslanden een verdeling van de we reld in economische blokken zou; voorstaan. „Op dit ogenblik is dan ook; de vraag in discussie of het niet groetgebruik. Het is gewenst en ook technisch mogelijk de militaire treinen af te schaffen. De paraatheidsregeling heeft zich zelf overleefd. Ze moet aangepast worden aan deze tijd. De verouderde opvatting van het begrip „discipline", als zijnde een voortdurende illustratie en beleving van de ondergeschiktheid, is geen fundament meer voor een militaire organisatie. KLOOF Om de kloof tussen burger en mili tair te dichten deed de heer Sjoerds de volgende suggesties: 1. De opvang, de introductie en accli- matisatie van de recruut in de strijd krachten moeten sterk worden verbe terd. 2. De externe vorlichting moet wor den aangepast aan de eisen van deze Dr. De Watteville naar Frankrijk DEN HAAG Dr. J. F. N. de Wal ville gaat per 1 oktober de Waalse meente in Hofstad verlaten. Hij hi een beroep aangenomen naar de Parü 1 gemeente Passy. Dat betekent, dat de beide predikant plaatsen in de Haagse Waalse gemeen Qe straks vacant zullen zijn. De andere pt j.ja dikant, ds. G. I. P. A. B. Forget gi j- per 1 mei met emeritaat. In deze 1 ture zijn nog geen beroèpen uitgebrad niet onmogelijk, dat een pre< kantsplaats wordt opgeheven. r Dr. De Watteville is 41 jaar. Hij h« n de Haagse gemeente vijftien jaar m veel enthousiasme gediend. Vorig ja promoveerde hij in Leiden op de c ristieopvatingen in de oud-christelijl j kerk. Hij is sinds 1964 praeses van i. Waalse reünie in de Nederlandse He itr„ vormde Kerk. Hij gaat in Frankrijk de 86-jarige r reldbekende ds. Mare Boegner opvolge ieu die met emeritaat is gegaan. Een uit Twee projecten ter herinnering aan bisschop Bekkers DEN BOSCH Het comité, dat „monument" wil stichten ter herinnji, ring aan de persoon en het werk v: bisschop Bekkers, denkt aan een on moetingscentrum en aan een vakanti huis voor zorgenkinderen. De grohdbeginselen van het werkO en het streven van de bisschop zi ue volgens het comité samen te vatten de oecumene van de dialoog en de o cumene van de bekommernis: de med e menselijkheid gebaseerd op de liefd 1 Het ontmoetingscentrum, eventue het „Bisschop Bekkershuis" te noeme moet zo zijnj dat iedere Nederland zich op eigen erf voelt en middels Br formatie, documentatie en persoonlijk- contacten kennis kan nemen van i Dl geestelijke stromingen, die ons vol-k b ieu roeren. SC De keuze op een vakantiehuis vols zorgenkinderen als tweede proje werd bepaald door de grote belangste ling, die bisschop Bekkers steeds vo deze kinderen en hun ouders aan fW; 'lag heeft gelegd. Het initiatief comité (adres: J. 1 Vc Rein'hard, Postbus 70, Den Bosch) on»r vangt op zijn plannen graag reacti S' adhesiebetuigingen. Volkscatechismus al uitverkocht Dl BEMELEN De „Volkscatechii mus" van pastoor Brouwers gaat ei concurrent van betekenis worden voi de Nieuwe Katechismus van de bil- schoppen. De eerste druk (40.000 exen SC plaren), die donderdag uitkomt, is c L5 voorhand al zo goed als geheel uitve kocht. Een tweede druk is al in voorbi reiding. De Bemelense pastoor heeft zijn cati chismus bedoeld als een kort, eenvoi dig boek voor „eenvoudige gelovigen Vertalingen in het Frans, Duits gels zullen eveneens verschijnen. Eits T egemoetkoming Tijdens de vorige cursus bleek dat menig cursist moeilijkheden had met de aanschaf van het lesmateriaal. Daar om zal elke cursist de beide koorwerk jes van Distier via het organiserend comité kunnen kopen (met korting) en tijdens de cursus zullen enkele exem plaren van het „Chorbuch" en van sommige partituren in bruikleen wor den gegeven. Er is voor meer gezorgd: leerlingen van muziekinstellingen behoeven voor de cursus maar heel weinig te betalen tijd. 3. De stichting Volk en verdediging moet grotere armslag krijgen. 4. Aan de andere kant moet de ge meenschap die de krijgsmacht toch heeft gewild meer interesse tonen en moet zij zich ook meer soli dair met de krijgsmacht verklaren. FEODAAL De tijd is voorbij dat men juister zou zijn indien geindustriali-1 krijgsmacht kan spreken en denken in seerde landen hun tariefpreferenties j patriarchale en feodale begrippen. Wat zouden uitbreiden tot alle ontwikke- gehandhaafd kan blijven moet functio- lingslanden". 'neeI *Un en v°ldoen aan dric e,sen: KARDINAAL ALFRINK: ERMELO Ieder moet voor zijn eigen geweten uitmaken, wat hem te doen staat, als een oorlog uitbreekt. Er is in deze kwestie geen absoluut antwoord te geven. Veel hangt af van de middelen, die in zo'n oorlog gebruikt worden, In een moderne oorlog zijn beslist middelen, die een christen niet mag gebruiken. Dit zei kardinaal Alfrink in de Jan van Schaffelaarkazerne voor een groot aantal geestelijke verzorgers uit de krijgsmacht en andere genodigden. De theorie van de rechtvaardige oor log functioneert niet meer, aldus de kardinaal, omdat de middelen' die men zou moeten gebruiken om een onrecht te bestrilden, veel groter onrecht oorzaken. Totale ontwapening is echter niet mogelijk zonder nieuwe internatio nale structuren, die de mogelijkheden Alternat' Kardinaal Alfrink zag veel goeds in het streven van bepaalde landen, om werk van jongeren ln ontwikke lingslanden te beschouwen als een al ternatief voor dienstplicht. Het feit, dat tegenwoordig meer jon ge Nederlanders dienst weigeren, hangt volgens de kardinaal samen met de problematiek van deze tijd en met het feit, dat jonge mensen zich meer bewust worden van het geweten. De Pax-Christi-beweging, waarvan kardinaal Alfrink voorzitter is, roept niet op tot dienstweigering. Wel laat ze vrijheid van geweten en ook heeft ze een commissie ingesteld, om jonge mensen, die tot dienstweigeren willen komen, te helpen tot een juist oordeel te komen. originele rookverdrijver GRATIS voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft.... Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2