Textielarbeider doctor in de theologie Drieduizend mensen in betonnen kerk PETER BOLINK (43) GISTEREN GEPROMOVEERD GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 20 MEI 1967 (Van onze kerkredactiel JE hoort zo vaak van die jubelende berichten over vereniging van kerken op de voor- otQITlKerKen malige zendingsvelden. En natuurlijk, dat is Men beweert vaak, dat de jon- - - i, ,11. ge kerken de kerkelijke verdeeld- prachtig. Maar weinig besett men wat er ane- heid als een lastige erfenis van maal achter zit, de geweldige moeite en strijd, het westen beschouwen, die ze van zich afschudden zo gauw die aan zo n vereniging is voorafgegaan. dat maar mogeiijlt iS. Boiinks studie toont aan, dat dat niet Aldus de kersverse doctor Peter Bolink (43)twin- zonder meer waard is. tig jaar geleden nog textielarbeider in Nijverdal, gisteren gepromoveerd aan de Vrije Universiteit bij prof. dr. J. van den Berg op het proefschrift „To wards Church Union in Zambia". In 1945 begon Bolink te stude- loren dreigt te gaan. Als de mie- De theologische problematiek met de dogmatische geschillen van het Westen zegt hun inder daad niet veel, maar des te meer spreekt hen het verschillend ethos aan, dat in de diverse ker ken is gegroeid. Bovendien: de zendende ker- Mr. L. Poll: Bijdrage tot troost en luxe 1\/JAG ik vragen naar uio verheven godsdienst? Mijn belachelijk samenraapsel van bijgelovige meningen heetDit is de manier waarop volgens Carlo Sforza (1873-1952), die het weten kon, de oude Chinezen naar eikaars godsdienstige over tuigingen informeerden. Hierachter stak een beleefdheid die op verdraagzaamheid berustte. Maar in iedere godsdienst die de naam waard is, steekt een onverdraag zame kern. Ondertussen is onverdraagzaamheid ook een zeer menselijke ondeugd. In de praktijk zal men dus altijd aantreffen een zekere vermenging van echte en onechte intolerantie. De echte onverdraagzaamheid hangt dan samen met een nimmer prijs te geven waarheidskern, en de onechte met een al te menselijk fanatisme. ren aan' dTXSog^che VchS M n?e, op™,en. ia er we, van de Vriie Evangelische Ge- een al te ijverige werkster. U perkte zendingsterrein. Met ge meenten in Utrecht Daarna volg- moet het maarzmh een ja- volg ia dat de jongekerken m ^eeTaarïandTS^de vo'or^n atuSn^'^ atamherhen kregen Stam- maar iwee jaar aan ue «ei v«'«'u« 00k taaltegenstellmgen vormen dlngahogeschool in Oegstgeest dan grote struikeiblokken. Alleen Hi] zou naar het zendingaveld MnPIZaam in een land als Zambia worden van de vrije evangelischen op al ,3 verschillende talen gespro- Samosir (Indonesië) gaan Maar Gedelailleerd beschrijft Bolink ken. (lil k ,r was' maakte de moeizame proces, dat al in Het zijn dan ook voornamelijk politieke situatie van die tijd dat begon en in verschillende de niet-theologische factoren, die onmogelijk. etappes heeft geleid tot het kerkverenigingen zo'n moeilijke f-, a ontstaan van de Verenigde Kerk zaak maken in de jonge kerken, bebaar van Zambia. In 1965 was de „Maar", zegt Bolink, „is het laatste fusie een feit. Kerken bij ons in het meeste eigenlijk De vrije evangelischen maak- van congregationalistische, niet hetzelfde?" ten toen het oecumenische ge- Frans-gereformeerde, Schots- baar, om Bolink af te staan aan presbyteriaanse en methodisti- CiI de Nederduitse Gereformeerde SChe afkomsthebben zich hierin JtCIMliyeri Kerk in Zuid-Afrika. Na een stu- waneengesloten. De kerk telt Wi, k d B diejaar in Pretoria arriveerde 33.000 belijdende leden. JJ' hij dan in 1954 in Zambia „Mijn kerk, de African Refor- lmKs stelImSen (destijds nog Noord-Rhodesië). med Church (in 1964 zelfstandig fn de kerkelijke en missio- Zijn keus viel mede op dit land, geworden, 20.000 belijdende le- omdat daar zijn aanstaande den), zit er nog niet bij, maar vrouw als zendingsarts werkte dat zal mettertijd toch nog wel (en nog altijd werkt, hoewel ze komen. Moeilijker ligt het met inmiddels moeder is van een ge- de Anglicaanse Kerk (25.000), ge zin van zeven kinderen). zien hun hoogkerkelijkheid, De eerste zes jaar leek Bolink maar ook daar groeit de be- meer architect en bouwopzichter, langstelling. De hele herenlgings- dan zendeling. Hij „bouwde" drie kerken. Nadien ging hij zich meer met het onderwijs be zighouden. Nu is hij docent aan de Theologische School te Madzi- moyo. Wat bewoog hem dit onder werp voor zijn promotie te kie zen? „Als je in de rimboe zit, kun je moeilijk anders dan een lokaal onderwerp kiezen. Daar bij heb ik vooral oorspronkelijk bronnenmateriaal willen vastleg gen voor het nageslacht, dat ver arbeid in Afrika is het nog steeds nodig erop te wij zen, dat de opvatting, als zou den de volkeren van Afrika on der de vloek van Cham liggen een opvatting, die eveneens onder Afrikaanse christenen gevonden wordt berust op De zending moet rekening houden met de mogelijkheid, dat een vanuit het westen in Afrika gepropageerde „theolo gy of the death of God" niet alleen op onbegrip, maar ook op wantrouwen zou stuiten. De Afrikaanse kerken in Zambia moeten overwegen, om in de officiële erediensten meer gebruik te maken van de op inheemse melodieën getoon zette christelijke liederen die in het godsdienstige leven in de dorpen grote populariteit genieten. Het is nodig, dat een inter kerkelijk samengestelde studie commissie de nog niet of slechts oppervlakkig geëvange liseerde gebieden in Cen- traal-Afrika nauwkeurig in kaart brengt, en dat op grond daarvan de „„zendende" en „ontvangende" kerken geza menlijk een plan de campagne gaan opstellen. Kanteloep kerkvereni- T\E berichten ovi gingen, die maat van de klok kerken tot ons komen, worden nogal eens aanvechtbaar uitgelegd. Aan de ene kant wordt wel eens een jubelstemming gewekt, zo in de geest van: „Zie je wel, die dogmatische verschillen waarover men zich in de „moederkerken" zo druk maakt, betekenen zo wei nig, dat men daar de kerkmuren zo gauw mogelijk omver trekt." Als dan een kerkvereniging mislukt (zoals recent in Kame roen en in Nigeria) of zich weer een scheuring voordoet, zoals ver leden jaar in de Verenigde Kerk van Zuid-India, staat men aan de andere kant weer klaar, om te zeggen: „Zie je wel, dat het maar de oecumaniakken zijn, die der- Selijke verenigingen doordrijven; e gewone mensen, het kerkvolk, voelt wel degelijk aan, dat de dogmatische verschillen belang rijk zijn en wil zijn leer niet prijs geven aan een eenheidstheologic." Van beide kanten wil men deze voorbeelden tot lering voorhou den aan de kerken hier. Het is de verdienste van Boiinks proefschrift, dat hij nuchter wijst op werkelijke redenen, die kerk vereniging in de jonge kerken vaak in de weg staan en die wij geneigd zijn over het hoofd te zien: de zogenaamde niet-theolo gische factoren. En hoe staat het wat dat be treft bij ons in het westen? (Van onze kerkredactie) Deze week is de opmer kelijke nieuwe rooms-ka tholieke kathedraal van Liverpool ingewijd. Vijf jaar heeft men gebouwd aan dit ongewone, indruk wekkende gebouw. Het heeft veertig miljoen gul den gekost. Het is een rond gebouw met een middellijn van bijna honderd meter. Drie duizend mensen kunnen rondom het centrale hoog altaar plaats nemen. De kerk is hoofdzakelijk van gewapend beton gebouwd. De bekroning ls een bijna dertig meter hoge lan- taarn-achtige toren, die zestien prachtige glas-in-lood- ramen heeft in alle kleuren van d eregenboog. Drie onder brekingen met wit licht sym boliseren de Drie-eenheid. Met de stalen siertorentjes mee weegt de toren meer dan tweeduizend ton. De ongewoon gevormde klokketoren (midden op de fo to) is van beton en versierd met een abstract beeldhouw werk. Het decor binnen is van strenge eenvoud. Er zijn bre de open ruimten en er is nau welijks een kruisbeeld, heili genbeeld of schilderij te zien. circustent". „Als wierp, is protestant. idereen het mooi Voor tv-camera's is er een vondt Zou ik ontmoedigd zijn speciale galerij. Auto's kun- geweest. Als het publiek iets nen worden geparkeerd onder aanvaardt, is het gewoonlijk de (marmeren) vloer. Bij de ingebruikneming af gelopen zondag waren onder andere premier Wilson, pre mier Lynch van Ierland en kardinaal Alfrink aanwezig. aldus Llverpools nieuwe kathe draal is het volkomen tegen gestelde de anglicaanse kathe- De fundering werd gelegd draal in de stad. Dit is in 1933. De oorlog zette het waarschijnlijk de laat etska- werk stop toen alleen de cryp- thedraal dle jn gothische stijl te nog maar klaar was. Men Sn schatte na de oorlog, dat het gebouwd wordt. Begonnen ln afbouwen van het oorspronke- 1901 is deze nog steeds niet lijke ontwerp (van sir Edwin voltooid. Luteyns) 270 miljoen gulden zou gaan kosten. Daarom gaf Nog een bijzonderheid: de men de voorkeur aan het re- ontwerper van dit machtige volutionaire ontwerp van Fre- anachronistische bouwwerk, derick Gibberd. De inwoners wijlen sir Giles Gilbert Scott, van Liverpool spreken al van was rooms-kathollek. Glb- "PiE vergeten (en ook verouderde) Zwitserse apolo- geet Jean Fréderic Bettex (1837-1915) heeft het in een van zijn boeken eens zó geformuleerd: „Haat de wereld Christus om ons, of haat ze ons om Chris tus' wil?" In alle vragen omtrent de antithese, de fundamentele kloof tussen geloof en ongeloof, doet men goed zich deze treffende formulering te her inneren. In een meer zelfverzekerde Vandaag is de slinger naar de periode werd die antithese, voor- andere kant doorgeslagen, al door calvinisten uit de school van Kuyper, van het eigen kamp uit nadrukkelijk gesteld, Het valt mij al jaren lang bij mijn lectuur of al luisterend op, dat de onherleidbare rest van ergernis, die het evangelie geeft aan hen die het niet willen aan vaarden, nauwelijks meer wordt genoemd. De indruk wordt ge wekt dat, als wij maar de me demenselijkheid naar de eis van de tweede wetstafel betrachten, de weg voor de buitenkerkelijke, de mohammedaan, de boeddhist, (Van om, onderwljsrcclacteur) de brahmaani de heiden, de jood is geëffend. De wereld haat Christus om onzentwil. Schoolverlatersdagen w 9 Een soort masochistische stem ming heeft zich van een groot Het rooms-katholieke maandblad „School en godsdienst" deel der christenheid meester heeft het april-nummer een in onze ogen merkwaardige gemaakt, titel meegegeven, nl. „Schoolverlatersdagen", lezen wij in Onze Vacatures. In r.k.-kringen bestaat hier en daar de gewoonte aan het einde van het zesde leerjaar een afsluiting te houden. Die duurt drie dagen, soms korter. Oorspronkelijk waren de programma's sterk religieus gericht; vernieuwing van de doopbelofte komt men nog al eens tegen. Daartegen schijnt nu verzet te rijzen. Men wenst- niet „de Religie te verdrijven", maar wel een wijziging van het programma, waarin het religieuze is geïntegreerd, doch ook andere facetten aandacht krijgen. Het nummer bevat een Schoolschrift Wat schieten wij erbarmelijk tekort, zegt spreker zeven, en ook alle anderen willen zich graag vandaag Maar de moderne intelligentie aantal verslagen van dit soort bijeenkomsten en het zal (waarover ik verleden week niemand verbazen dat hierin de sexucle opvoeding een be- langrijke plaats inneemt. Dat onderwerp schijnt katholieke kring „in" te zijn. ,Altyd vooruitgang" In het fraai uitgevoerd en tweetalige (Engels en Zuid- Afrikaans) Bantoe-onderwijsblad staat een artikel ter gele genheid van het feit dat er een pensioenregeling tot stand is gekomen voor de onderwijzers. De laatste vijftig jaar is onze positie aanzienlijk verbeterd, schrijft de redactie. Elke paar jaar was er een salarisverho ging en oudere collega's weten dat hun salaris sinds 1930 vertienvoudigd is. De redactie is er voorts van overtuigd dat „ons ook seker in die toekomst zal klim en klim namate omstandighede verander. Gelukkig was daar in Suid-Afrika vir niemand ooit agteruitgang nie; nog net altyd vooruit gang". schreef, naar aanleiding van Osmose door Helen Knopper) kijkt daar dwars doorheen. Onder een lijsterbes in de vogelbuurt zitten Bouman, Groenman en Den Besten, aan God gewaagd en aan het Westen, door hun gezin gestuurd. Zij praten daar met Delftgaauw, Van den Berg DippelPolak, Van Peursen, Kwant. Hun gebundeld groot verstand loert op een dwerg. Wat zijn zij aardig, deze solide Christenen, dodelijk verontrust om hun kampvuren, open voor het mysterie van hun buren, de humanistenen. Met Niebuhr, Buber, Barth, Marcel en Fromm, Tillich, Heidegger en vooral Teilhard slaan zij zacht en lief elkaar op hun Christendom. Poll zegt met deze dodelijke satire o ngeveer dit: achter hun ruimheid en tolerantie schuilt satire ongeveer dit: achter hun heid. De zogenaamde openheid van deze lieden is maar schijn. Het moet heerlijk zijn, zo zelf verzekerd te wezen, ook, ja juist, in hun wereldwijde vaag heden. O, zo te zijn als zij, zo intens vaag, voldaan, en ruim als oceanen, zo binnengaats en altijd samen, dat kan geen mens. Onthullend Ik vind dit niet alleen een bijzonder knap, maar ook een onthullend gedicht, onthullend ook naar de kant van de dich ter. Aan het eind van de ko mende zomer gaan gereformeer de leidende figuren beraadslagen over de manier waarop van daag het evangelie moet wor-: den gebracht aan intellectuelen. Een vers als dit is yoor zulk een gesprek een voortreffelijke bijdrage. Het onthult ten eerste dit: het christendom, gepredikt als min of meer samenhangend stelsel, als denkwereld, als le vensovertuiging, moet falen, ook wanneer vrome, wijze, knappe en nobele mensen zich hiervoor geven. Gij in Vlaanderen Ik citeer hier uit een vers „De nieuwe goden" van K. L. Poll, voorkomende - in zijn nieu we bundel Bijdrage tót troost De Koninklijke Vlaamse Acadamie voor taal- en letterkun- en iUxe (Meulenhoff, Amster- de te Brussel heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt fiqfn p gezegd dat het gebruik van „je", jijen „u" moet worden dam' b'90); zal bevorderd. „Ge" en ,.gij" leeft nog bij de meeste Vlamingen, vermoedelijk een weekeind van maar door een verheugende uitbreiding van het verzorgde Wijsgerig Perspectief of een an- Nederlands winnen „je', ,jij" en „u" geleidelijk veld. der oecumenisch comité hebben De Vlaamse Academie gelooft echter dat men de ontwikte- meegemaakt ZelJ voelt hij zich ling niet moet forceren en de gij-vormen verbieden. Men betreurt het dat de Academie niet is geraadpleegd bij het een dwerg onder de reuzen. opstellen van de onlangs gepubliceerde voorstellen tot wij ziging van de spelling van de bastaardwoorden. Maximaal 30 uur In het orgaan van het Christelijk gymnasiaal en middel baar onderwijs schrijft de heer W. de Boer over ,,de realiteit van de Mammoetwet". Uitstel van de ingangsdatum kan alleen worden bewerkstelligd door een nieuw wetsontwerp, dat beide Kamers moet passeren. De kans hierop lijkt mij minimaal. De heer De Boer vindt het niet nuttig na te kaarten. Liever ziet hij dat de onderwijsorganisaties zich erop be zinnen hoe met beperkte financiële middelen de Mammoet wet kan worden gerealiseerd zonder dat de positie van de docenten daarbij in het gedrang komt. De suggestie van de staatssecretaris om het aantal lesuren van 34 tot 32 terug te brengen, opent daartoe de mogelijkheid. En om de vrije zaterdag ook nog mogelijk te maken zou het doelmatig zijn om het aantal wekelijkse lesuren maximaal te stellen op 30. Het ventje zegt benauwd: ik geloof u niet. De reuzen omsingelen met sympathie de kleine, brengen hem haar Driebergen. Hij geniet van thee, koek, een glaasje rode port. Zij knuffelen hem als mens onder de mensen, kennen zijn voornaam en zijn wensen, wassen zijn bord. Zij hebben onverdeeld plezier. Het forum over alleen-zijn-nu begint na achten. Dan is het tijd voor rimpels, voor klachten, als decorum. Getuigenis Het evangelie is: de opgestane en terugkomende Heer, die on berispelijk was, maar een ma ximale ergernis heeft opgewekt. Prediking van het evangelie moet geen pleidooi zijn, doch een getuigenis van persoonlijk, fundamenteel, onwrikbaar ge loof. Niet in papieren, maar in het levende Woord. Die de akoestiek vormt voor het ge schreven Woord. Men kan twee, tien, honderd mijlen meegaan, doch er komt een punt waar de wegén schei den. Maar het gedicht maakt ook duidelijk, dat de „dwerg" zich niet alleen stoot aan de zachtheid en liefheid, waarmee de apologeten elkaar op hun christendom slaan, maar tevens aan de onherleidbare rest. Met zijn moderne intelligentie (zeer te duchten) ziet hij drom mels goed dat wat deze mensen ten diepste beweegt en leidt, een geloof is in geopenbaarde waarheid. Als hij eerlijk is (en dat wil hij zijn), zal hij moeten toegeven dat wat hem ten diep ste ergert, niet is, hun zelfver zekerdheid, maar hun zeker heid. DR. C. RIJNSDORP. Engel Angel- 'r M4S küUii CE MO NT WAT IK HAAR 2ou tcoev OF EEK £CSO BOEK EEM DOOS BoMBOA/S IK se sf dat boek Maar, dam kam ik Het mos eems êemem

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 14