PRO VO KIEST VOOR PINKSTERGEMEENTE Bertrand tegen Russell vecht domoren Tv-reclame beïnvloedt advertentie-omzet Jaarverslag Dagbladpers: meer lezers Krant vraagt ;:om openheid 7 WOENSDAG 17 MEI 1967 OUDSTE ..ANGRY YOUNG MAN" 95 JAAR CADZAND Anton Groeneschey, 23-jarige fotograaf en graficus uit Amsterdam, heeft Provo, waarvan hij eens een kopstuk was, de rug toegekeerd. Sinds enkele weken is hij lid van de Pinkstergemeente in Vlissingen, is hij ge doopt en woont hij in bij het echtpaar G. H. Vijgeboom in Cadzand, dat haar huis aan de Sterntjeslaan beschikbaar heeft gesteld voor bekeerde provo's. Vrijdag al kwam Anton's besluit in de openbaarheid: toen hij moest voorkomen voor het Haagse gerechtshof voor het gooien van een rookbom op het Haagse Lange Voorhout tijdens het pas seren van de gouden koets op Prinsjesdag vorig jaar. Drie weken eiste de advocaat-gene raal daar. En dat was voor belediging van het Koninklijk Huis een lage straf. De aanklager wilde die mildheid lag motiveren. „Het is duidelijk", hij, "dat zich een bijzondere keer ten goede in het leven van verdachte heeft voorgedaan." Pleegvader-getuige Vijgeboom (60) had daarvoor gloedvol getuigd: Anton heeft voor de Heer gekozen. Hij is totaal veranderd. Hij ontkent niets. Toen prinses Beatrix in verwachting was. heeft hij zelfs gebe den, dat de bevalling goed zou verlo- Een reuzezwaai voor provo-idealist Anton, die twee jaar lang kopstuk was van Provo-Amsterdam, redacteur van het blad Provo en baas van de pro vo-kelder aan de Korte Prinsengracht. „Voor honderd gulden vertel ik mijn levensverhaal, voor vijftig de reden van mijn uittreden", antwoordt hij op een verzoek om een gesprek. Provo's commerciële geest heeft hij kennelijk nog niet afgezworen. Dat co- pij betaald moet worden, is hem de afgelopen jaren wel duidelijk gemaakt. „Buitenlandse televisiemaatschappijen betaalden duizenden voor opnamen van demonstraties, van de kelder of van de boot. Een Britse commerciële maatschappij had er zelfs zeven mille voor over. Maar dat we er demonstra- en rellen voor op touw zetten is beslist niet waar." LEVENSVERHAAL Zijn levensverhaal dus, voor een briefje van honderd. Hij vertelt het in de kamer van zijn pleegmoe der. Ook het waarom van dat geld. „Om bekeerde vrienden aan kle ren te helpen." Want na hem zijn er nog drie provo's door de Pinkstergemeente in Cadzand bin nengehaald. „Steef, de baas van de provo-boot is een van die drie." Cadzand blijkt min of meer het opvangcentrum geworden voor de in Amsterdam evangeliserende groep Moria. Ook al zien de pro vo's dat zelf niet zo direct. „Toen ome Joop van Moria me zei: jon gen, je gaat kapot, trek er eens een paar weken op uit, heb ik hem geantwoord: ik wil best naar Cadzand, maar geen verplichtin gen. Met dat rotte geloof van jul lie wil ik niets te maken hebben." „Hij had overigens wél gelijk. Het ging goed mis met me. Even als de meesten raakte ook ik verslaafd aan verdovende midde len. Je kon er gemakkelijk aanko men. De organisatie beschikte over veel geheime kanalen. De politie wist dat, maar liet ons meestal DOOR Dick Ringlever Bekering in Cadzand Delftse snoepjes-affaire twee jaar te rug. „De gemeente wilde voor de 5 mei-viering snoepjes op de scholen uitdelen, waarop een Duits opschrift stond, gewoon de naam van de fa briek, geloof ik. Eén van de school hoofden vond dat niet passen en de snoepjesorder ging niet door. Dat vond ik een onrechtvaardig besluit. Toen bekend werd, dat Beatrix met een Duitser zou gaan trouwen, maak te de overheid ook geen bezwaar te gen Duitse afkomst. Integendeel: toen moesten we ineens zo vergevingsge zind zijn. Dat vond ik klasse-justitie. En zo werd ik anti-Claus". Het was in die tijd. dat Anton Groeneschey, die leefde van inciden tele foto-opdrachten, in een van de provo-cafeetjes Rob Stolk ontmoette, ,.We hielden ons bezig met de affai re-Claus en vonden het allemaal on democratisch, dat het huwelijk in Amsterdam zou worden gesloten. Het grootste deel van de stad was er immers tegen". Anton werd opgenomen in de orga nisatie, maar was nog geen full-time- provo. Wel maakte hij de rook bommen voor de 10de maart. „Op de dag zelf bleef ik thuis. Ik provoceer de bij mijn ouders, die erg ko ningsgezind waren, liep voor de tv, pestte, maakte rot-opmerkingen. Kortom het was een verschrikkelijke dag. Sinds die dag ben ik ook echt provo gewordentoen ik het poli- tie-optreden had gezien". GELUKKIG rustig doorgaan. Ze zullen wel ge dacht hebben: laat ze zich maar kapot roken. En dat gebeurde ook dikwijls. Wie verslaafd was, de monstreerde niet meer. Ik had er ook de brui aan gegeven. Ik voel de me wel prettig zo, lag soms nachten lang op bed te greinzen, zomaar, zonder iets te doen," ONTSLAGEN Antons toetreding tot provo, volgde op een leven vol teleurstel lingen, naar hij zegt. In zijn jeugd opgevoed in kindertehuizen, omdat zijn moeder ziekelijk was en veel moest kuren in Zwitserland. Wei nig contact met vader, vier broer tjes en zusjes. Na de lagere school en twee jaar mulo, de grafische school. Toen de eerste baan bij een uitgeverij als fotograaf. „Maar omdat ik zei, dat ze me daar bela zerden omdat ik niet het werk kreeg, waarvoor ik was aangeno men, werd ik ontslagen. Ik heb er een rechtszaak van laten maken. Maar er was niets aan te doen. De drie directeuren zeiden, dat ik zelf ontslag had gevraagd. En ik moest maar bewijzen, dat lat niet zo was. Dat kon natuurlijk niet. Met z'n drieën moesten ze wel gelijk krijgen." AFGEKEURD Provo Anton: full-time en levend van de provo-kas. „Een gelukkige tijd", zegt hij nu. „Althans in het begin. Ik werd opgenomen in de redactie van Provo vanwege mijn grafische opleiding en was één van de club. Dat is wel het aantrekkelijke van de beweging; je voelt je één met allen. Standsverschil is er niet. Iedereen is gelijk. De straatschooier leeft er in dezelfde omstandigheden als het mil jonairszoontje. Ja, die waren er ook. De vrouw van Jasper Grootveld bij voorbeeld heeft zeer vermogende ders. En zo waren er meer. Er waren zoontjes en dochtertjes van advoca ten en architecten, maar ook jongens uit a-sociale gezinnen." „We leefden van het geld, dat we kranten en televisie kregen. Soms voor reportages, soms yoor tips over tijd en plaats van bepaalde de monstraties. Ook het blad leverde wat op. Op het laatst hadden we een oplage van 30.000 die we voor een gulden per stuk verkochten. Dat geld gebruikten we dan weer voor apparatuur, foto-apparatuur en persen. Van die laatsten hadden we er drie. Ze stonden op geheime plaatsen opgesteld. De politie heeft ze nooit in beslag kunnen nemen. Eenmaal ontdekte zij de plaats van een van de persen. Maar voordat ze een inval kon doen, hadden wij het belastend materiaal al weggewerkt. We waren op tijd gewaarschuwd, dank zij onze lijst van autonummers van BVD, politie en recherche". SOCIAAL Na de bekering: les op het Hammond-orgel van pleegmoeder Vijgeboom. opwekkend middel, waarmee je soms een week zonder slaap kon. Maar ze gingen er bijna allemaal aan kapot. Langzaam maar zeker. Je zocht die middelen door de spanningen en teleurstellingen. Je vocht voor vrede in Vietnam, maar zag alleen maar, dat de oor log nog heviger werd. Je betoogde, dat Van Hall weg moest, maar hij bleef. Dat gaf het gevoel, dat je werk nutteloos werd. En dat leid- (Van een onzer redacteuren) Lord Bertrand Russell wordt morgen 95 jaar. Langzamer hand kan hij wel aanspraak ma ken op de betiteling: oudste „an gry young man" ter wereld. Want nog meer dan vroeger wordt zijn naam dadelijk in ver band gebracht met kernont wapening, oorlog en aanklach ten tegen alle zittende regerin gen. Die recente bekendheid dreigt zijn betekenis op ander terrein wel eens te overschaduwen. Want hij is niet altijd een rebel geweest, al is hij het dan sinds 1914, toen de oorlog begon „die een eind aan de oorlog had moeten maken, maar die een oorlog bleek te zijn die een eind aan de vrede maakte." Gevangenschap betekent niets meer voor hem: in 1918 in Engeland, omdat hij zich te vrij uitsprak tegen voortzet ting van de oorlog, in 1940 in Ameri ka, in 1961 weer in Engeland, nu in verband met demonstraties tegen kern bewapening. „Regeerders zijn altijd dom geweest, alleen vroeger hadden zij niet zoveel macht", schreef hij eens. Maar toch blijft hij vechten. En zoeken naar een logische basis voor begrip van de we reld. DENKER Bertrand Russell is van alles ge noemd: grootste denker aller tijden, ir ieder geval van Engeland, een zonder ling, een misleide. Maar ook graaf kleinzoon van een beroemde liberale premier, filosoof, mathematicus, schrij- Juist dit jaar is het eerste deel van zijn autobiografie gepubliceerd, voorna melijk gebaseerd op brieven. Duizen den en duizenden brieven schreef hij naar alle bekende figuren van onze wereld: Pound, Eliot, Trotzky, Lenin, Chroesjtsjef, Einstein, Schweitzer, Oe Thant, Nehroe, Kennedy; iedere dertig uur van zijn leven een brief. VERNIEUWD Russell als mathematicus en filosoof: zijn werken Principles of Mathematics (1903) en Principia Mathematica (sa men met Whitehead 1910-1914) hebben zowel de grondslagen van de meetkun de aangetast als voor het eerst sinds Aristoteles de filosofische logica zelf grondig vernieuwd. Lord Russell (in 1950 Nobelprijswin naar voor literatuur) bezit een ma- thematisch-logisch brein, maar daar achter gaat een intens mens schuil. Zelf zegt hij: „Drie hartstochten heb ben mijn leven beheerst: het verlan gen naar liefde, het speuren naar kennis en een ondraaglijk medege voel voor het lijden der mensheid. Als sterke winden hebben die pas sies mij her- en derwaarts geblazen in een warrige koers over een diepe oceaan var angst, reikend tot werke lijk de uiterste wanhoop. Liefde en kennis voerden voorzover zij mogelijk waren mij op ten hemel. Maar het medegevoel bracht mij al tijd weer terug op aarde. Ik wil het kwaad lenigen, maar ik kan niet en ik lijd ook. Dit was mijn leven. Ik vond het de moeite waard te leven en zou het graag weer opnieuw doen als mij de kans werd gegeven". In 1894 omschreef hij zijn drie passies nog als seks, religie en mathematica. PURITEINS Russell als politicus: „Bertie is te gen", wekt bij zijn figuur geen verwon dering meer. Misschien is zijn agressi viteit wel geboren in zijn vroege jeugd. Zijn vader en moeder stierven toen hij nog een baby was. Zijn groot moeder en tante voedden hem op in streng puriteinse sfeer, waarvan hij la ter wel kon walgen. Hij zegt ervan: ..Mijn levendigste jeugdherinneringen betreffen alleen maar vernederingen". Hij is ook wel eens „voor" geweest: in de Eerste Wereldoorlog was hij pro-Duits. Zijn studie aan Duitse uni versiteiten (na Cambrdige) en zijn vele werken over Duitsland zullen daaraan niet vreemd zijn. Naar politieke over tuiging is hij socialist, met een sterk liberale inslag. Hij heeft een geweldige afkeer van alles wat naar orthodoxie en autoriteit zweemt en is dan ook wel eens onbil lijk tegenover grote denkers als Plato, Aristoteles en Thomas van Aquino. Aristoteles „zo verdienstelijk als hem met betrekking tot zijn voor gangers bestudeert" krijgt voortdu rend zijn opvolgers tegen zich uit gespeeld, maar volgens Russell deugen die opvolgers ook al niet, ABSURD En wat Thomas betreft: „een wijsgeer, die aan de Openbaring enig gezag durft toe te kennen, is irrtmers absurd..." Zovele groten vinden in Russells ogen geen genade. Zijn kritiek is altijd scherp, wel eens onrechtvaardig en ook wel voorbarig. Bernard Shaw kan ervan meepraten.. En wat is Russell nu? Na de oorlog kon hij geweldig tekeer gaan tegen zo wel Oost als West. Na de Hongaarse opstand en de berechting van Nagy en de tot r VLISSINGEN In die periode, de laatste maan den van vorig en de eerste van dit jaar, kwam Anton in contact met de groep Moria van de Amster damse Pinkstergemeente, die het zgn witte harten-plan had opgezet. Driemaal in de week kwam voor ganger, „ome Joop", in de pro vo-boot films vertonen. Eerst gewo ne films, later evangelisatiefilms. „En op de zondagavonden kon den we bij hem thuis komen. De meesten kwamen alleen maar om dat ze gratis koffie kregen en er altijd wel wat te eten was. Ik ook. Ik zei: als dat jullie christelijke naastenliefde is, mij best, maar met het geloof wil ik niets te ma ken hebben". „Tot 'het moment, waarop ik naar Vlissingen ging. In de trein nog had ik het gevoel, dat ik terug wilde. Ik dacht bij mezelf: als er in Vlissingen niemand staat te wachten, neem ik de eerste trein naar Amsterdam. Maar dat gebeur- BEKEERD sociale „Provo in die tijd was ee gemeenschap. We leefden van ei kaars geld. Aten bij vrienden, die thuis eten op tafel konden brengen, sliepen zo nu en dan gratis in de provo-boot en als we helemaal aan de grond zaten, sprong de provo-kas bij. Soms kregen we een uitkering van 30 gulden in de weck. Niet veel, maar je kon er tenminste het aller noodzakelijkste voor doen. Wc beschouwden het als een soort tegen prestatie voor het werk. Want de he le dag waren we bezig met de orga nisatie. We zetten demonstraties op touw. hielden lezingen en moesten zorgen, dat het krantje volkwam". arresta- „Toen kwam de dienst, waar ik niet in wilde. Ik was pacifist tijd. Bij de keuring simuleerde ik een maagkwaal. Maar ze trapten er niet in. Bij de herkeuring werd ik .Het ontlopen van straf goedgekeurd. In Ossendrecht ging ik tie beschouwden twee weken in hongerstaking, maarsport. Als we gegrepen werden, lie- dat hielp ook niet. Wekenlang heb - ten we de meest intelligenten beken- ik in de bak gezeten, omdat ik de j boel probeerde tegen te werken". i „Ik werd zelfs veroordeeld tot „Eenmaal waren twee weken Nieuwersluis. Maar dat) Is nooit doorgegaan, want na zes i maanden was ik de dienst uit. We gens geestelijke afwijkingen. Ik hebj gewoon gedaan alsof ik gek was. Si-1 muieerde zelfmoordpogingen, hing j ^■en veter met een lus erin boven I fn'n bed, legde een geladen geweer j met bajonet in m'n bed en sprak wartaal. Toen moest ik maar ver-1 dwijnen". Maar ook daarna ging het niet. Bij nieuwe bazen werd ik weg gepest omdat ik was afgekeurd. Zej noemden me een kneusje en daar I kon ik niet tegen". met vijftig man naar een demonstratie gegaan. Die bus was van de vader van een van de jongens. Toen de politie kwam, vertelden we, dat we juist wilden instappen voor een excursie. We wer den allemaal vrijgelaten." „Zo hadden we nog meer gein- Dat was een prachtige tijd. La ter is dat veranderd: toen er steeds meer aan verdovende midde len verslaafd raakten. De fut ging er uit. Er ontstonden ruzies en er werd alleen nog maar over geld gepraat. Meestal hadden we dat no dig voor de verdovende middelen. Veel marihuana, zo nu en dan he roïne, ook wel amfetamine, een Mevrouw Vijgeboom: „mijn man ging hem ophalen. Hij stond wat tegen een paal te hangen bij de boot. Toen hij met Anton thuis kwam, heb ik verschrikt gezegd: is 'm dat nou? Onverzorgd, vieze kle ding, lange haren. De eerste dagen hebben we er niets van gezegd. Zondag ging hij mee naar de dienst, zonder dat we dat ge vraagd hadden". Anton: „ik vond, dat ik het wel moest doen, hoewel ik er geen be langstelling voor had. Zelfs de dienst interesseerde me niet". „Hoe het toen is gegaan, kan ik eigenlijk niet verklaren. Het was heel vreemd. Toen de voorganger voor de tweede maal vroeg: „wie wil zich bekeren?", stak ik mijn hand op en stapte naar voren. Hel was alsof er een druk wegviel. Op dat moment ben ik gelovig gewor den. Twee weken later, op Konin ginnedag, ben ik gedoopt. Ik heb er nooit spijt van gehad. Ik voel me gelukkig. Gelukkiger dan bij provo. Een paar maal hebben ze geprobeerd me terug te krijgen, maar ik heb het niet gedaan". Werk heeft hij inmiddels gevon den. Als free-lance-fotograaf kan hij in zijn onderhoud voorzien en helpt hij vrienden, die eveneens uit Amsterdam in Cadzand te recht zijn gekomen. Eén van hen heeft zijn vroegere beroep weer opgenomen en gaat straks als AMSTERDAM Onder vloed van de stijgende welvaart en de toenemende belangstelling voor nieuws, gestimuleerd door de televisie, gaat de Nederlander steeds meer kranten lezen. De to tale oplage steeg, ondanks duur dere abonnementen, met 2,5 pro cent, dat is meer dan de groei van de bevolking (1,3 procent) of van het aantal huishoudens (1,9 pro cent). Volgens het jaarverslag 1966 van de vereniging De Nederlandse Dagblad pers lazen ruim twaalf miljoen Neder landers eind 1966 meer dan 3.650.000 kranten per dag Opvallend is dat voor al de landelijke ochtendbladen bijge dragen hebben tot de groei van de op lage. Landelijke avondbladen daarente gen bleven achter bij de groei van het aantal huishoudens; de regionale avondbladen ondervonden weinig hin der van de groei van de ochtendbladen en hielden ongeveer gelijke tred met de stijging van het aantal huishou- (Van een onzer redacteuren) GOEDKOOP Een krant lezen is goedkoop: 15 cent per dag, ofwel twee sigaretten ofwel een klein ijsje. Een brief verzenden is duurder. Het dagbladbedrijf verwacht verdere groei van de oplage, als het voortgaat voorlichting door de redak- ties te verbeteren en uit te breiden, ook als de prijs in de komende jaren meer aan de kosten moet worden aan gepast. In Europa is de Nederlandse krant nog steeds het goedkoopst: in Scandina vië 35 cent, in Duitsland 27 cent. Wat de omvang van de krant betreft: de hoeveelheid leesstof kan men gelijkstel len aan een pocketboek. De commerciële resultaten waren be vredigend. De totale inkomsten stegen met 10.6 procent tot ongeveer 471 mil joen gulden, if 166 miljoen aan abonne menten, 305 miljoen advertenties) vooral dankzij de groei van de adver tentie-omzet. De kosten namen ook toe, de loonkosten bijvoorbeeld met 10 tot 11 procent, maar door de afschaf fing van de omzetbelasting op kranten papier konden de meeste kranten hun rendement verbeteren. TV-RECLAME ook wel nodig, want het aan het feit, dat de tv-reclame geleide lijk (60 procent van de totale zendtijd op het eerste net en 40 procent op het tweede net) is ingevoerd. Vandaar, dat de NDP er niet ge noeg op kan aandringen, dat de re clamezendtijd zeer geleidelijk op het maximum komt. Anders kon het voor sommige bladen wel eens heel moeilijk worden. Dat is ook het ge val, indien de zendtijd zou worden uitgebreid zolang de advertentie markt nog onder invloed staat van de slechtere conjuncturele situatie. De pers vertrouwt er op, dat met haar positie rekening wordt gehouden. Zowel het parlement als de minister hebben daar al blijk van gegeven. POSTTARIEF Een ander knelpunt voor de dagbla den is de verhoging van het PTT-ta- rief voor verzending. In 1966 reeds met 30 tot 50 procent verhoogd, dreigt per 1 juli 1967 weer een verhoging met 50 procent. De NDP noemt deze verhoging onre delijk en waarschuwt, dat het voor deel, bij de afschaffing van een deel der omzetbelasting op krantenpapier, aan de pers gegeven, voor meer dan de helft en voor sommige bladen zelfs geheel zal zijn weggenomen. De NDP wenst de nieuwe regering toe, dat zij uitvoering zal geven aan de aanvaarde motie-Aantjes, die de verhoging tot 15 procent wil beperken. Eveneens onontbeerlijk voor de goe de toekomst van het dagbladbedrijf i: een spoedige uitwerking van de compen satieregeling, die de pers gedurende drie jaar in verband met de invoering van de tv-reclame is toegezegd. De lering heeft hierover nog steeds geen beslissing genomen. OPENHEID Op journalistiek terrein zal nog veel moeten gebeuren wil de krant zijn le zers van de nodige informatie kunnen blijven voorzien. De opening van de school voor de journalistiek in was een belangrijke stap. Minstens even belangrijk is uitbreiding van de openbaarheid inzake overheidsbeslissin- gen, publikatie van nu nog geheime adviezen enz. Openheid is een recht van de bur ger, dat in rook opgaat als steeds inge wikkelder problemen hem niet voldoen de duidelijk gemaakt kunnen worden. Ook het bedrijfsleven zal zich meer bewust moeten zijn van het belang Van openheid. De cijfers geven het aantal dagbladen per honderd huishoudens aan. Er zijn nog twee „witte" plekken: het grens gebied van Drente en Overijssel en de omgeving van de Betuwe. antiek-restaurateur in België I rendement van de dagbladen werken. Anton blijft voorlopig in 'natste jaren sterk teruEgelopen: van 1 7,8 procent tot 3,1 procent van de tota le opbrengst. En daar komt nog bij, Cadzand. Zijn lange haren zijn verdwe nen. Met provo heeft hij afgedaan. Voor honderd gulden wil hij daar rond voor uitkomen. Keukenhof gaat vanavond dicht LISSE De Keukenhof in Lisse zal vanavond om tien uur worden geslo ten. Met name de tulpen zijn door het warme weer van vorige week zo snel achteruit gegaan dat het niet langer, mogelijk was dit bloemenpark voor, het publiek open te houden. De indruk bestaat, dat de groei van de advertentie-inkomsten die reeds in het laatste kwartaal van het verslag jaar belangrijk was verminderd thans is weggevallen, terwijl bij som- j mige bladen sprake is van teruggang. I Ook in andere landen heeft men die ervaring opgedaan bij invoering van televisiereclame, bij ons speelt de eco nomische ontwikkeling nog een rol, on der meer door het wegvallen van per soneelsadvertenties. Als de gevolgen van tv-reclame alleen beperkt blijven tot stagnatie van de groei van de ad vertentie-omzet dan is dat te danken Lord Bertrand Russell op een bijeenkomst ter voorbereiding van het tribunaal, dat oordelen moest over de „oorlogsmisdaden" van Johnson en de VS. Maleter brak hij met de communisten; hij stuurde een Oostduitse onderschei ding terug wegens arrestatie van een Hitler-slachtoffer. Zijn „Lord Russell Stichting voor de Vrede" is gericht tegen alles wat oor logzuchtig lijkt en is algemeen aan vaard. Zijn Stichting is tegen alles waar de Amerikanen voor zijn en dat maakt het weer wat dubieuzer. Zij die Russell kennen, zeggen: „Ach, hij wordt oud. Hij wordt om ringd door een batterij secretarissen en het is moeilijker hem te pakken te krijgen dan de president van de Vere nigde Staten". Zijn vierde vrouw, de Amei'ikaanse schrijfster Edith Finch, verzorgt hem fanatiek. Een van de secretarissen, Ralph Schoenman, is de grote anima tor van het anti-Amerika-tribunaal, dat in Stockholm bijeen was. SGHUTTING Zijn verzorgers hebben een schut ting rondom hem opgetrokken, waar achter hij zijn aantekeningen maakt voor zijn autobiografie, het bericht aan de levenden. Waarachter hij naar hartelust zijn vloeibaar dieet soep, thee en whisky kan genieten. „Bertrand wordt oud", zegt een buur man, „vroeger was het een kaarsrechte kerel, nu niet meer, hij hoort slecht, hij wordt wat zonderling. Geen won der, dat ze hem niet meer geschikt vonden om het tribunaal toe te spre ken. Het zou een dwaze vertoning ge worden zijn". Dat is de tol van de ouderdom. Maar zoveel is wel zeker, dat zijn betekenis voor onze tijd groot is. Hij is een scherpzinnig, oorspronkelijk denker ge weest, zeer wetenschappelijk, maar lastig, een extreem individualist. Een skeptisch rationalist, die de grote gave bezat om filosofie voor de leek te be drijven. WANTROUWEN De lord Bertrand Russell, waarvan wij nu horen en die onvoorwaardelijk tegen lijkt, is niet de oorspronkelijk denker van vroeger, maar een prachti ge banier, een speelbal. Men doet hem echter -mrecht door te stellen, dat zijn pacifistisch streven in wezen communisme is. Daarvoor is zijn wantrouwen van het dogmatische, autoritaire en harde bewind achter het ijzeren gordijn te groot. Consulair akkoord Puslaivl en Italië MOSKOU Italië en Rusland heb ben overeenkomsten getekend voor consulaire betrekkingen en voor rege ling van het toeristenverkeer tussen beide landen. Ook zullen zij samenwer ken op het gebied van agrarisch onder-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7