De Gaulle slaat Britse hoop op EEG-gesprek de bodem in „EINE KLEINE NACHTMUSIK" Starfighter stort neer: 5 gewonden Synthetisch voedsel enige oplossing Interview met Tsjoe verzonnen KONINGIN ZAG VEEL OUDE KENNISSEN IN OTTAWA Na aanrijding in paniek met lijk gevlucht sneller ASPRO' langer WOENSDAG 17 MEI 1967 i Garii ilverj i HAMBURG Een Starfighter van ge Westduitse luchtmacht is gisteren bij Marne in Sleeswijk-Holstein in de nabijheid van een boerderij neer gestort. In totaal werden vijf mensen gewond. Een landarbeider werd door rondvlie gende wrakstukken getroffen; een au- werd door de luchtdruk van de weg twee kinderen liepen door ontploffende benzinetanks jrandwonden op. De vlieger werd licht gewond. MADRID Drieduizend studen- ran de Madrileense universiteit hebben gisteren besloten tot een sta king van onbepaalde duur en zich op- gesloten in het gebouw van de econo- !sche faculteit. Zij eisen o.a. invrij- idstelling van drie afgevaardigden n het „democratisch syndicaat" die maandagavond in Madrid zijn gear resteerd. sen i 10.08 [I 16- •kt. Ai Ham JES Evenwicht in Euromarkt mag niet worden verstoord Ontgoocheling in Londen na Franse verklaring PARIJS De hoop van Engeland op korte termijn al met de zes Euromarkt-landen te praten over toetreding tot de EEG, is gisteren door de Franse president de Gaulle de bodem inge slagen. In zijn eerste reactie op de Britse aanvraag verklaarde de generaal gisteren op ondubbelzinnige wijze dat de Britse toetreding niet overijld zou dienen te geschieden. Een luchtfoto van de enorme brand, die op het terrein van de Universal studio's voor meer dan een miljoen dollar schade heeft aangericht. De plaats waar de Virginian werd opgenomen en de decors van de film „Run for young life" werden een prooi der vlammen. Prins Bernhard over honger probleem Amerika-Vietnum (6) Al het geschrijf en gepraat over Ame- j rika-Vietnam komt m.i. uit de verkeerde hoek. Zolang er democratie is en blijft 'komt er geen werkelijke vrede. Want is alleen te vinden in een Theocra- •egeren met God. Alleen door Zijn i Heilige Geest kunnen wij echte vrede krijgen. Buiten Hem is geen vrede. ROTTERDAM C. Deijkers Kostuum In de krant werd een foto afgedrukt, I vaarop prins Bernhard grapjes maakte - tij twee meisjes in 'zo werd geschre- •en) Volendams kostuum. Naar mijn mening waren het echter ;een Volendamse, maar Zeeuwse :osfuums en we] speciaal Zuidbeve- landse. Eén bijzonderheid is dat het meisje, at bij de Prins stond, een ,,kap" (lees ..nuts") droeg, die door de rooms-katho- iieken gedragen worden. Het andere meisje had een ..protestantse" muts op POORTUGAAL B. Meeuwsen MONTREAL Om een eind te maken aan het dringende voed selprobleem in de wereld zullen op grote schaal synthetische voe dingsmiddelen moeten worden vervaardigd. Dit is de mening van prins Bernhard:, die gisteren in Montreal sprak voor de Inter nationale kamer van koophandel. De Prins zei dat men het beginsel moet aanvaarden dat synthetische produk- ten nodig zijn om het vraagsVuk van voedsel en bevolking op te lossen. Eén ding is zeker: de behoefte is geweldig. Het probleem wacht dan ook op een snelle oplossing. Tegenover de bevol kingsexplosie beschikken wij gelukkig ook over een kennisexplosie. In 2000 zal de voedselproduktie verdrie voudigd moeten zijn, daar de bevol king dan gegroeid is van 3,4 tot 6 miljard en bovendien de voedselnood, die thans in de helft van de wereld heerst, moet zijn opgeheven, aldus prins Bernhard. Sommigen denken bij synthetische pro- dukten aan iets onnatuurlijks, dat minder goed en mogelijk zelfs gevaar lijk is. Maar geleerden achten deze Het Britse streven zich met Europa te willen verbinden acht hij verheu gend, maar men kan met de toetreding wachten tot dit grote (Britse) volk de beslissende economische en politieke omwenteling tot stand heeft gebracht die het op een dag tot een volwaardig lid van do gemeenschappelijke markt zou maken, aldus de president voor een gehoor van bijna duizend Franse en buitenlandse journalisten in het De speciale banden van dat Enge land met Amerika en de landen van het gemenebest, zijn monetaire politiek en het feit dat dat land geen continen tale mogendheid is, noemde De Gaulle als obstakels voor de toetreding. Naar de opvatting van het staatshoofd mag het Britse lid maatschap, binnen het kader van de verdragen van Rome, het evenwicht van de gemeenschappelijke markt niet in gevaar brengen, met name niet in de landbouwsector. ONTGOOCHELD In Britse kringen te Londen is met ietwat ontgoocheld door de verklaring van De Gaulle. Het feit dat hij er de voorkeur aan heeft gegeven te wach ten met de toetreding van Engeland tot de EEG, betekent dat de voorgeno men onderhandelingen tussen Enge land en de zes zelfs niet eens zouden kunnen beginnen. In regeringskringen erkent men de moeilijkheden die op de weg naar de Europese gemeenschap liggen. Men is echter van mening, dat alle problemen die de Franse president heeft ge noemd, op te lossen zijn. Alleen bij (onderhandelingen zou kunnen blijken of onoverkomelijke moeilijkheden zijn, Engeland blijft bij zijn verzoek om besprekingen over het lidmaatschap te openen. De Gaulle heeft wel gezegd dat Frankrijk geen veto over Britse toe treding zal uitspreken. De Franse pre sident heeft in zijn persconferentie ook felle kritiek geleverd op de VS met name de kwestie-Vietnam. De Ame rikaanse bemoeienis daar noemde hij „het schandaal van buitenlandse in menging". Deze verklaring is in wezen niet nieuw, maar qua formulering vindt men haar in Amerika buitengewoon scherp. GEENVETO woonlijk beter geschikt voc paald doel. In de natuur is synthese een normaal verschijnsel en de mens De woorden van de generaal kunnen past haar al duizenden jaren, onder echter inhouden, dat deze onderhande- meer bij de bewerking van voedsel, lingen voorlopig nog niet beginnen. Be- onbewust toe. I voegde Britse kringen verklaarden, dat PEKING De Chinese regering heeft gisteren ontkend dat premier Tsjoe F.n-Iai een interview zo» hebben gehad met de Amerikaanse journalist Simon Mallcy en dat Tsjoe gezegd hebben dat Peking zich in de Vietna mese kwestie zou meugen Noord-Vietnam met een invasie dreigd werd of een oneervolle vrede zou moeten -sluiten. Dat interview ii verzonnen, aldus de Chinese verkla Malley. die tien artikelen gewijd heeft aan het vraaggesprek dat Amerikaanse en Britse bladen is publiceerd, verklaarde wel degelijk te hebben gesproken met Tsjoe tijdens zijn bezoek aan Peking van 27 tot 29 maart. Commentaar wilde hij echter niet geven. OTTAWA Honderden mensen, die zich koningin Juliana nog herinneren van haar verblijf in Ottawa tijdens de Tweede Wereldoorlog, waren gisteren i aanwezig bij de officiële plechtigheden in de stad voor het Koninklijk paar. j Driehonderd Nederlandse immigranten zongen het Wilhelmus toen de Konin-l gin het protocol brak en zich na de plechtigheid onder de groep mengde en met velen sprak. N.Y. Times fuseert met Herald Tribune PARIJS De internationale editie van de New York Times die sinds 1960 in Parijs wordt uitgegeven, wordt samengevoegd met de eveneens in Pa rijs verschijnende New York Herald Tribune-Washington Post. De laatste editie van de New York Times als apart blad verschijnt op vrij- De actrice Margaret Lee, die met de Italiaanse zanger Johnny Dorelli de hoofdrol vervult in Dorellikeen film, waarvoor op het ogenblik te Rome opnamen worden gemaakt. Geldboete van 250, Filips II Salvador de Madariaga kan (blij kens „Kamermuziek") wel beweren dat Filips II in de ogen van de Span jaarden een Hollander was, 'dit neemt niet weg, dat dit een zeer persoon lijke mening is. De Kath. Encyclopedie zegt zeer te recht: „Tegenover zijn Nederlandse onderdanen is Philips steeds een vreemdeling gebleven". Daar staat te genover dat deze zelfde Philips in Spanje als de grote monarch bij uitne mendheid geldt. Dat hij Nederland niet heeft onder drukt is al eveneens een historische onjuistheid. Men kan alleen tot zijn verontschuldiging zeggen dat hij daar in een kind van zijn tijd bleek en dat onderdi'ukking aan de orde van de dag was in zo goed als alle landen. Hij was zeer achterdochtig met al del gevolgen daarvan in zijn daden te- genover andersdenkenden. Hoe weinig hij zich bewust was van zijn tiranniek optreden blijkt uit de woorden die hij op zijn sterfbed I uitsprak: „Ik betuig dat ik nooit op- zettelijk onrecht heb begaan". Dat „Colijn bijna achterover sloeg" I bij de woorden van De Madariaga lijkt me ook wat overdreven. Zoiets1 lag niet bepaald in Colijns karak-1 Het Paar is gisteren in de Canadese hoofdstad begonnen met het officiële staatsbezoek. Gouverneur-generaal Roland Michener en premier Lester B. Pearson verwelkomden hun Neder landse gasten bij het parlementshuis. De gouverneur-generaal zei in zijn welkomstwoord dat de Canadezen de Nederlandse Koningin niet zien als de vorstin van een vreemd land. maar als een der hunnen omdat zij tijdens de oorlog in Ottawa was en daar prinses Margriet is geboren. In haar antwoord herinnerde de Ko ningin aan de medewerking van vele Canadezen aan de bevrijding van Ne derland. Zij wenste de Canadezen vre de en geluk, waarna de immigranten spontaan het „Oranje boven" inzetten. Premier Pearson zei dat gemeen- j schappelijke herinneringen en gedeel-1 de offers sterke banden tussen beide landen hebben geschapen. Hij wees op het jaarlijkse tulpenfeest in Ottawa, I dat op aanraden van koningin Juliana! wordt gehouden en nu een grote repu- tatie heeft. Zij heeft vandaag dit fes- tival geopend. Er zijn een miljoen, bloembollen uit Nederland aangevoerd, j Het Koninklijk paar heeft gister-; avond aangezeten aan een banket. De Koningin praatte met veel kennissen,: die zich onder de honderd gasten be-1 vonden, en die ze lange tijd niet hadl gezien. ASPRO' helpt nu werkt nu Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2'AS PRO ^Kz fr&ititfeei fit! MAASTRICHT Conform de eis heeft de rechtbank van Maastricht gisteren de 36-jarige bedieningsman G. A. uit Geleen veroordeeld tot een geldboete van ƒ250,en zes maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid we gens het doorrijden na een aanrij ding op 2 oktober 1966. Rev tevreden met tarieven-akkoord BRUSSEL EEG commissaris Jean Rey. die de delegatie van de Europese gemeenschap naar de Kennedy-ronde in Genève heeft geleid, verklaarde gisteren bij zijn terugkeer in Brussel zeer tevreden te zijn. Het resultaat j van Genève is uitstekend, zei hij, en een groot gebeuren in de economische I geschiedenis. i Wél betreurde hij dat de afloop van d Wel betreurde hij dat de afloop van de landbouw veel minder geslaagd mocht I heten dan het bereikte akkoord inzake I de afbraak der douanetarieven ir I sector van de industrie. ter. Spijkenisse G. D. Bueren Johnny Kraaykanvp heeft het nu ook bij Tony Boltini verbruid. Hij verscheen nl. niet in het Belgische St. Niklaas, waar hij volgens con tract in het circus zou optreden. Boltini heeft nu Johnny geschorst voor de duur van de Belgische toernee. Ontslagen is hij echter niet. zo verklaarde mevrouw Boltini. Zo dra ive in Nederland zijn terugge keerd, kan Johnny Kraaykamp zijn plaats als clown in het circus weer innemen. BARNEVELD Veel inwoners van Barneveld hebben gisternacht hun nachtrust noodgedwongen in twee etappes moeten genieten. Toen het hele dorp in rust was, kreeg het carillon van de Jan van Schaffe- laarstoren plotseling kuren. Om half drie galmden namelijk aanhoudend wel iswaar welluidende, maar onsamenhangende tonen door het nachtelijk duister.. Wie gedacht zou hebben dat de stadsbeiaardier dit nachtelijk geschenk aanbood, had wel de klok horen luiden, maar wist niet waar de klepel hing. In het mechaniek van het carillon was een defect gekomen, waardoor de muziekband bleef draaien. Na bijna een uur kwam er een einde aan het «concert". (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Na de tiener heeft de Nederlandse mode-industrie de zogenaam de Springagerontdekt en als u nog niet weet wat een springager is, dan zullen wij u dat duidelijk uil de doeken doen. De springager is de kleuter van gisteren en de tiener van morgen en de bakvis van vroe ger en zijn of haar leeftijd varieert van 9 lot 14 jaar. Een lastige leeftijd als het kleding be treft, omdat kinderen van die leeftijd nu eenmaal het snelst groeien en veranderen. Zij zijn te oud voor kinderlijke kleding en te jong voor dc tienermode. Welnu, dacht de AKU, die een blik sloeg op dit braak liggende terrein, „hier zullen wij iets aan gaan doen" en vroeg zes Westeuropese ont werpsters zich te verdiepen in het probleem geschikte kleding voor kinderen van die leeftijd uit te vinden, die dan tegelijkertijd ook modieus en smaakvol moest zijn. De ontwerp(st)ers waren de Nederlandse Jos Leeger en Huub Natrop, de Frangaise Helene Zenker, de Duitser Werner Lauer, de Belgische Arlette Rouaux en de Engelsman Tom Gilbey. die aan het verzinnen sloegen en de uitkomsten daarvan waren gistermiddag in het Hilton Hotel te zien. Op de foto: midden: „Lady Jane", mini-man teljurkje met pantalon naar een ontwerp van Jos Leeger. Nederland; rechts: „Gear", een overallpak naar een ontwerp van Tom Gilbey Engeland; links: „Mick", een sportieve tweedelige combinatie voor jongens. aantal modelletjes, te dragen op school, bij het spel, thuis, op een feestje en dan waren er nog wat modelletjes op de (dat is nu eenmaal onver mijdelijk) ruimtevaart geinspireerd. Het waren alle terienka modellen, gefabriceerd door Nederlandse. Duitse. Franse cn Belgische textielindustrieën. Over het algemeen waren het vlotte, gemakkelijke kledingstukken als tentjurk jes, broekpakken en rokbroeken, waarvan vooral de laatste een zeer goed figuur sloegen. Er werd veel gewerkt met ritssluitingen en zogenaamde „klickers", een soort grote, stevige drukknoop, die tevens als garnering wordt gebruikt. De meisjesjurkjes waren natuurlijk allemaal een fors eind boven de knie en gemakkelijk wijd. Opvallend was de aardige verwerking van de streep- of ruitdessins en de combinatie van verschillende kleuren als appelgroen, banansplit. mandarijn, frambozen en marron. Voor een vrouwelijke springager is een broek- pak bijzonder geschikt en daarin zagen we dan ook modellen als „Mick". een elegante combina tie van blazer met dicht middensplit en een pantalon in de „torero-stijl". Bijzonder aardig vonden we de mini-mantel- iurkjes die werden getoond en die zowel zonder als met pantalon zijn te dragen. Een had zelfs afritsbare broekspijpen, zodat er een shortje overbleef. Er was veel gewerkt in de cardin-stijl, zoals een overgooier in mandarijn-kleur met fraaie arm-uitsnijdingen. Dan waren er natuurlijk de feestmodelletjes; Sommige bestonden uit een kort jurkje met „bloomers" een soort pofbroek die onder de zoom uitkomt, ,-naar dat 'onden we meer geschikt voor kleuters. De op de ruimtevaart geïnspireerde modellen waren ronduit lelijk en de jongenskostuums von den we nogal streng. Maar het moet gezegd, d8 coupe en de stof waren bijzonder fraai. 's Avonds laat had hij tijdens een noodweer buiten zijn schuld op de Schuureikenweg te Hoensbroek met zijn auto een bejaarde voetganger doodgereden. Toen er na 20 minuten nog geen automobilist op zijn noodsei nen reageerde, raakte A. in paniek en hees de dode in zijn auto. Doelloos reed hij met het lijk door Zuid-Limburg en verborg het tenslotte in Geulle achter een heg. Daar werd het de dag er na door schoolkinderen ontdekt. De politie zette een grootscheeps onderzoek in. Zestien dagen later meldde A. zich samen met zijn vrouw bij de politie, nadat deze voor een routine-onderzoek bij hem thuis was geweest. Hoewel hij ervan overtuigd was geen schuld aan de aanrijding te hebben, had hij zich tot dan toe niet tot de politie durven wenden. A., die de Indonesische nationaliteit bezit, koesterde grote vrees voor de Nederlandse rechters en meende dat hij zonder vorm van proces zou wor den opgesloten. Bovendien geloofde hij dat de politie hem tijdens de verhoren zou martelen. De officier van justitie had met deze vrees bij zijn eis rekening gehouden. Hij achtte slechts het doorrijden na de aanrijding bewezen. Hij meende dat de verdachte geen schuld aan de aan rijding had gehad. ledereen, altijd, overall

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5