AMSTERDAMSE POLITIE SCHOOT TE KORT 5JS Ziekenfondspakket is onnodig duur JAMIN? 595.- Massale staking in MACHTSVERTOON VAN EGYPTE BIJ GRENS MET ISRAËL FLEXA. Commentaren Conclussies van kabinet: Wisselvallig Rel bij krant te voorkomen Lewenstein Noblesse 141 vol automatische zig-zag machine Ontslag van Van Hall in Staatsblad weekend-systeem ARBEIDERS BEZETTEN FABRIEK Wotmdag 17 mei 1967 48>te jaargang arken' 29.7j apon 15/ sjes- -8.95 3 3.50 jor- 312.95 zuiver 14.95 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Haajjg Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00--19.00 uur Generaal Charles de Gaulle in een van zijn karakteristieke houdingen op een persconferentie in het Elysée. De Franse president verklaarde te Parijs onder meer, dat Frankrijk geen veto zou uitspreken over Enge- lands aanvrage tot toetreding tot de EEG (zie elders in deze krant). Ernstige kritiek op uitgaven (Van onze socitud^connmische redactie) UTRECHT Het ziekenfondspakket wordt te duur. De premie stijgt te sterk, maar liet kan goedkoper. De voorzitter van de Bond van r.k. ziekenfondsen in Nederland, de heer J. Hen driks, zei dit vandaag op de jaarvergadering van zijn bond. De kosten worden onnodig op gedreven. De heer Hendriks noemde vier punten: 1. De kostprijzen voor de phar- maceutische voorzieningen lo pen van stad tot stad sterk uiteen. I. Een aantal apotheekhoudende artsen fokken een extra hono rarium. I. De stijging van de kosten voor de ziekenhuisverpleging is ontstellend. 1. De berekening van het honora rium van de tandarts klopt niet. Onthullend Onthullend noemde de heer Hen driks de vergelijking van de kostencij- fers van het ene fonds met het andere ziekenfonds. De kostprijs voor de phar- maceutische voorzieningen (geneesmid delen) 'bedroeg in 1965 in Rotterdam 24 per verzekerde. In dezelfde perio de lag de kostprijs in tal van andere plaatsen 50 en meer procent hoger. is al te gek, zo voegde de heer Hendriks hieraan toe. dat een aantal medicamenten voor het fonds duurder Is dan voor particuliere patiënten. De geneesmiddelenvoorzieningen via de apotheekhoudende arts is nog een hoofdstuk apart. Hier lijkt een vlucht plaats te vinden in de verstrekking van die geneesmidde len. welke buiten het abonnement af zonderlijk door de ziekenfondsen worden verstrekt. Op vele plaatsen gaat dit meer en meer het karakter aannemen van een verkapte honorering. De heer Hendriks vroeg zich af, of het abonnement voor het apotheekhou dende deel niet geheel zou moeten ver vallen. Er zou uitsluitend op verrichtin gen-basis gewerkt kunnen worden. Ongelooflijk Volgens het verhaal van de heer Hendriks maken de tandartsen het bij zonder bont. Het aantal behandelingen tandsteenverwijdering varieert van 3 tot 80 pet. Wanneer men de gedeclareerde posten omzet in de zoge naamde stoelminuten komt men tot on gelooflijke uitkomsten, waaruit blijkt dat de berekeningen niet juist kunnen Er zijn declaraties en dat zijn geen uitzonderingen volgens welke een tandarts gedurende 50 volle weken per jaar 60 tot 80 uur per week voor bepaald ziekenfonds werkt. Hij werkt echter ook nog voor andere fondsen en hij heeft ook nog particuliere pa tiënten. Voor vervolg zie pag. 2 BILT Een uitgestrekt lagedruk gebied beheerst nog steeds het weer beeld in West-Europa. Kleine rand- storingen hiervan veroorzaken ook in ons land af en toe perioden met buien. Boven Oost-Engeland bevindt zich een de kernen van het depressie systeem en dit centrum trekt langzaam oostwaarts. De kans op buien of enige regen blijft daarom ook morgen bestaan, ter wijl de wind tijdelijk veranderlijk zal zijn. Later op de dag kan de wind noordelijke richtingen gaan draaien, I waarmee dan geleidelijk iets koelere! lucht zal worden aangevoerd. Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot matige wind. draaiend naar rihetingen tussen west en noord. Iets lagere temperatu- Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Amsterdamse autoriteiten die voor de handhaving van de openbare orde verantwoordelijk zijn hebben onvoldoende voorbereidingen getroffen om de moeilijkheden van 14 juni 1966 in de hoofdstad te voorkomen. Er kan geen twijfel over bestaan dat het mogelijk is gweest eerder en zelfs tijdig tegen de ordeverstoringen hij het dagblad De Telegraaf op te treden. Er was alle aanleiding voor de Amsterdamse politie om meer voorzorgsmaatregelen te nemen met het oog op eventuele orde verstoringen op de avond van de dertiende juni. De indruk dringt zich op dat de leiding van de politie ondanks ontvangen waarschuwingen te gemakkelijk heeft aangenomen dat het wel met een sisser zou aflopen. Dit schrijven de ministers Beernink (binnenlandsche zaken) en Polak (jus titie) aan de Tweede Kamer in een brief naar aanleiding van de publica tie van het eerste interimrapport van de commissie-Enschede, die belast is met het onderzoek naar de ongeregeld heden in Amsterdam op 13 en 14 juni 1966. De bewindslieden gaan in deze brief in op een aantal vragen die de com missie in haar rapport aan de rege ring heeft voorgelegd. De ministers vinden liet interimrap port een voldoende grondslag biedt om op een aantal punten conclusies te trekken. Zij achten het niet gewenst om met een beoordeling te wachten totdat de commissie haar taak heeft be ëindigd. Dit zou alleen verdedigbaar zijn als de behandelende feiten op een incident betrekking zouden hebben dat geen of slechts beperkte invloed heeft op de aktualiteit van thans. Dit is echter niet het geval omdat DEN HAAG e= Het ongeluk met de militaire vrachtauto in Hoevelhof bij Paderborn, dat zondagmiddag aan Nederlandse militair het leven kostte, heeft thans nog een dode geëist. Gistermorgen is in het St. Fran- ciscus krankenhaus te Ahlen de 20-ja rige dienstplichtige soldaat W. P. G. M. de Laat uit Oisterwijk aan zijn verwondingen bezweken. FLEXA-DEALER Fa. H. SCHUTTE ZN. west-duits fabrikaat 15 siersteken w.o. blindsteek LEWENSTEIN Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21 Leimuiden tei. (01721)412 ook nu nog moeilijkheden worden on dervonden bij het handhaven van de openbare orde in Amsterdam, aldus de heren Beernink en Polak. FLEXA-DEALER SCHONEVELD Kempenaerstr. 71, Oegstgeest, Tel. 50105 •fe Span je geeft vrijheid met groot aantal beperkingen pagina 2 Provo-kopstuk Anton Groenesehey is sinds enkele weken lid van de Pinkstergemeente. Hij woont nu in Cadzand, bij het echtpaar G. H. Vijgeboom dat zijn huis beschikbaar heeft gesteld voor bekeerde provo's. Op pagina 7. zijn levensverhaal, dat hij vertelde aan een onzer verslaggevers. T£flt«Et It l> ADEN (door link van Bruggen Onze speciale verslaggever Link van Bruggen is in Aden, een „wespennest aan de voet van liet Arabisch schiereiland", zoals hij schrijft. Op pagina 9 zijn eerste verslag van zijn ervaringen in de serie „Terreur in Aden". •fe Gaan de anten- neivouden ver dwijnen pag. Radio TV •fe Bertrand Rus sell 95 jaar pagina 7 KAÏRO Het Egyptische mini sterie van binnenlandse zaken heeft gisteren de noodtoestand af gekondigd. Politie en veiligheids troepen zijn gemobiliseerd. Ook gisteren werden de troepenbewe gingen naar de EgyptischIsra ëlische grens voortgezet. Twintig specia le treinen met zware en lichte pantserwagens zware artillerie en soldaten in ge- vechtskleding zijn naar de grens ge dirigeerd. Deze voorbereidingen zijn getroffen om Syrië te hulp te snellen wanneer het door Israël zou worden aan gevallen, zo wordt NA££ER van officiële zijde vernomen. Ondanks alle militaire voorberei dingen gelooft in Kairo vrijwel nie mand in ernst, dat het tot een ge- PARIJS Twee uur na de persconfe rentie van president De Gaullc zijn gisteren de typografen in Frankrijk een 24-uur staking begonnen om te protesteren tegen de aanvraag van de regering bij het parlement om gedurende een half jaar met blanco volmacht te mogen regeren. Bij deze staking zijn bijna 14 miljoen werkers betrokken, meer dan de helft van Frankrijks arbeidende be volking. Vanavond zullen de werknemers bij de spoorwegen in het gebied van Pa rijs en bij verschillende industrieën het werk neerleggen. Het openbare leven zal dan nagenoeg stil liggen: geen bussen, treinen, gas, electrici- teit, kranten en post. De meeste scho len zullen ook gesloten zijn. De tv-, film- en toneelacteurs nemen ook deel aan de staking. De Franse televisie is hierdoor gedwongen al leen films te vertonen. Op de vliegvelden moeten de passa giers zelf hun bagage dragen. Een conipensatie hiervoor is, dat zij geen douane-formaliteiten hoeven te ver richten. Vanmiddag discjissie in gemeenteraad DEN HAAG In het Staatsblad van gisteren is het officieel ontslag van mr. Van Hall als burgemeester van Amsterdam opgenomen. De tekst van de aankondiging luidt: „Bij Koninklijk besluit van 13 1967 no 1 is aan burgemeester G. Hall van Amsterdam per 1 juli aanstaande, met dank voor vele en ge wichtige diensten in zijn functie bewe zen, eervol ontslag verleend." Zoals werd verwacht is in het Staatsblad geen nadere verklaring voor dit ontslag gegeven. Als mr. Van Hall hierop prijs stelt kan hij de ontslagreden van minister Beernink vernemen, zo heeft de bewindsman kele dagen geleden bekendgemaakt De Amsterdamse gemeenteraad is vanmiddag een debat begonnen over het ontslag van de burgemeester. Eerst legde loco-burgemeester dr. F. Koets een verklaring af en vervolgens kwamen de fractieleiders aan woord. C.I.E.B.A. - LEIDERDORP BRANDKAST^ KANTOORMEUBELEN wapend conflict tussen Israël en Egypte zal komen. Politieke waar nemers zeggen dat er de Egyptena- ren zeer veel aan gelegen is, een conflict met Israël nog te vermijden, omdat zij zelf het tijdstip van een confrontatie willen bepalen, daartoe niet door Israël gedwongen. De troepenbewegingen worden dan ook algemeen beschouwd als machts vertoon. Volgens welingelichte kringen in de Egyptische hoofdstad willen Nas ser c.s. hiermee tevens de andere Ara bische landen duidelijk maken dat zij bereid zijn volledig aan hun defensie verplichtingen te voldoen. Hongerende Indiërs steken huis in brand CALCUTTA Honderden hongeren de Indiërs hebben gisteren het huis van een rijsthandelaar in Calcutta in brand gestoken. De man weigerde rijst te verkopen beneden de marktprijs. Eerder hadden enkele duizenden in woners van de stqd de handelaars op de markt gedwongen rijst te verkopen tegen een lagere prijs. De handelaren die dit weigerden, werden afge ranseld. In het centrum van Calcutta, is de rijst volledig gerantsoeneerd. Alleen de overheid verkoopt de rijst. FLEXA - DEALER 't VERFHUIS NIEUWE RIJN 49 HERENSTR. 32 - 34 Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten BRUSSEL Te La Louvlère, in het Belgische mijn- en industriegebied ten zuiden van Brussel, hebben arbeiders gisteren de fabriek „Usines Anglo-Ger main" bezet Zij verzetten zich tegen sluiting van het bedrijf, waar spoor wegmateriaal wordt vervaardigd, zon der dat in voldoende mate is voorzien in nieuwe werkgelegenheid voor de cir ca 300 man personeel. De arbeiders hebben een zwarte vlag gehesen boven de fabriekspoort en de directie en officiële autoriteiten laten weten, dat ze zorgvuldig zullen waken tegen beschadiging van de ge bouwen of de installaties. In een peti tie aan de provinciale gouverneur ver langen zij ingrijpen van de regering om de fabriek gaande te houden. Drs. W. K. N. Schmelzer, voor zitter van de vaste commissie voor buitenlandse zaken, op het Binnenhof zwaaiend met de pe titie. hem aangeboden door de deelnemers aan de vredesmars van de Pax-Christi. Wachtkamer TIET ZIJN wel merkwaardige re- E* deneringen die De Gaulle in zijn persconferentie heeft gevolgd. De EEG bestaat nu al tien jaar, iel hij om de moeilijkheden van Enge- lands toetreden te onderstrepen. Maar hij vergat eraan toe te voegen dat hij het was geweest die zich tegen een vroeger toetreden van Engeland had verzet. Dan gaf hü breed op van de pro blemen waarvoor Engeland bij zijn toetreden zon komen te staan. Als of hij wilde zeggen: weet wat je begint. Een bezorgdheid die wat vreemd aandoet. En alsof we niet in de wereld zijn om juist samen de moeilijkheden op te lossen. Nee, De Gaulle is er nog niet op uit, Engeland juichend binnen te halen. Toch heeft hij het niet, als de vorige maal, op straat laten staan. Hij wil voor Engeland een wachtkamer in richten en tegelijk kan het dan wat bewijzen afleggen van goede w:i. Het blijft helaas een moeizame zaak met deze eigengereide Fransman, die de ontwikkelingen tegenhoudt ook als de tijd er zo rijp voor lijkt. Muren slechten aan de jonge Amerikaanse presi dent wiens bezieling wij ook van daag nog zo goed zouden kunnen gebruiken. Komt het door het terugdenken aan hem, dat de besprekingen te Genève alsnog tot resultaten heb ben geleid? Wij maken ons ook op dit punt niet teveel illusies. En toch zijn er over tuigingen groeiende, dat de wereld voor haar toekomst veranderingen behoeft. Niet op het optrekken van muren, maar op het slechten ervan behoort het streven te zijn gericht Wil de wereld in haar geheel profiteren van de rijkdommen die erin zijn gelegd, dan moet het komen tot een zo vrij mogelijke doorstroming van goede ren. Dan krijgen bovendien de in ont wikkeling achtergebleven landen betere kansen, Het betreft hier een oude waarheid; zij is destijds al door onze Colijn be pleit, toen nog helaas vergeefs. En ook vandaag nog gaat het moei zaam. Maar de erkenning van die waarheid wordt sterker. Geldverspilling r\E KOSTEN van de sociale voor zieningen in Nederland worden te hoog. Ook de premie van de ver plichte ziekenfondsve zekering geeft reden tot ongerusthc Van bijzonder deskurMge zijde is hier vandaag nog eens de aandacht op gevestigd. De he< r Hendriks, voorzitter van de Bond -an r.k. zie kenfondsen, somde in zijn jaarver gadering een aantal voorbeelden van geldverspilling op, die te denken geven. Mogen we de spreker geloven, dan zijn er hier en daar in Nederland huisartsen en tandartsen, die via be paalde berekeningen,, recepten en declaraties bijzonder royaal om springen met de gelden van de zie kenfondsen, zoals die door het be drijfsleven via premiebetaling moe ten worden opgebracht. Nu een voorzitter van een der zie kenfondsen dit in het openbaar op duidelijke wijze heeft meegedeeld, zullen er onverwijld maatregelen ge troffen dienen te worden om deze verspilling van ziekenfondsgelden tegen te gaan. Waar het hier gaat om een zo groot algemeen belang, kan eventueel ook de overheid hier niet passief blijven toezien. Geldverspilling, zeker in het vlak van de sociale verzekering, is ontoe laatbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1