Fataal gevolg inhalen: vijf verkeerd doden Provo - beweging dood verklaard Auto tegen boom: twee slachtoffers Omslagregeling voor hogeschool JE Paus legt nadruk op leergezag der Kerk 3 alpinisten verongelukt Lexington Hofprediker Kotsonis volgt Chrysostomos op Kennedyronde toch geslaagd 7 DINSDAG 16 MEI 1967 GRAMSBERGEN Vjjf doden en twee gewonden waren het fa tale gevolg van een mislukte in haalmanoeuvre op de weg Zwolle-Coevorden bjj Grams- bergen. Door dit ongeluk, dat zaterdag avond gebeurde kwamen om het leven: de heer W. Moors (34 jaar), zijn echtgenote mevrouw G. Moors-Blommers en hun drie jarig dochtertje Wilhelmina uit Doesburg. Twee kindéren van het echtpaar Moors zijn zwaar gewond. Verder kwamen om het leven de 78-jarige weduwe J. Rutgers- Kleijn en haar 33-jarige dochter H. Rutgers uit Utrecht. Gouden munten in spijkerbak TEN BOER (Gr.) Bij het omspitten van zijn tuintje vond de heer B. Noor man (foto) dezer dagen een glinsteren de oude munt, die van goud bleek te zijn. Een vluchtig onderzoek toonde aan dat de munt uit de vijftiende eeuw istamt. -Buurman J. Kok zei in zijn spijker- bak ook een aantal van die dingetjes te hebbën liggen, die hij zeven jaar geleden al vond. De tuintjes van de beide mannen lig gen naast een oude kloosterkerk. Waar de huisjes nu staan bevond zich 600 jaar geleden een klooster, dat aan het einde van de vijftiende eeuw werd af gebroken. De burgemeester van Ten Boer, die op de hoogte werd gebracht, zocht con tact met de rijksoudheidkundige dienst in Amersfoort. Een onderzoek zal wor den ingesteld. Op de munten waarvan de echtheid vaststaat, komen de beeltenis van de Duitse keiler Sigismundis voor, en en kele oud-christelijke voorstellingen. In afwachting van het onderzoek mogen de bewoners niet meer in de tuintjes spitten. AMERSFOORT De vrijgemaakte synode heeft een aantal zaken betref fende dc Theologische Hogeschool tot een beslissing gebracht. Het meest in grijpend is wel een wijziging in de geldwerving. Tot nu toe bestonden de inkomsten uit collecten en contributies door ker keraden en particulieren. De nieuwe regeling houdt in, dat elke kerkeraad van de financiële deputaten vooi hogeschool bericht ontvangt, welk be drag van hem verwacht wordt. Dit omslagbedrag is dan gebaseerd op het aantal leden van die plaatselijke kerk op 1 januari van het voorafgaande De vraag, of er te Kampen een zesde leerstoel dient te worden ingesteld, heeft de synode met enige klem voor gelegd aan de curatoren, die er trou wens reeds over bezig zijn. De synode „verzocht de curatoren dringend, na te gaan of het aantal hoogleraren dient te worden uitgebreid". Ook in haar opdracht om over deze zaak op „deze of de volgende synode" te rapporteren klonk enige urgentie door. Nu curatoren en senaat hebben mee gedeeld dat zij geen bevoegdheid en geen kans zien, tijdens de theologische studie de praktische vorming van de studenten ter hand te nemen, is deze zaak van de baan. De vorige synode had de mogelijkheid van zo'n prak tische vorming tussen de academische studie en de eerste gemeente reeds ver worpen. HET WEER I\ EEROPA Kopenhagen Londen Amsterdam Luxemburg wilde passeren. Nadat hij, rijdend op de linker baan, de eerste auto was gepasseerd kon hij zijn inhaal manoeuvre niet voltooien. Uit de tegenover gestelde richting naderde de auto van het echtpaar Moors. De heer Moors probeerde een frontale botsing te vermijden en schoot rechts de berm in. Hij kwam met zijn wa gen echter weer op de weg terecht. De auto sloeg over de kop en trof de wagen van de dames Rutgers op zij. De bestuurder wiens auto onbe schadigd bleef, zag in zijn achteruit kijkspiegel wat er was gebeurd en waarschuwde de politie. BERGAMBACHT Een personen auto met acht inzittenden vijf volwassenen en drie kinderen is gisteren bij Bergambacht met grote snelheid tegen een boom gereden. De 38-jarige mevrouw G. Kortlever uit Gouda en haar moeder, werden gedood. Twee anderen werden ern stig gewond. Het springen van een band is vermoedelijk de oorzaak van het ongeluk. HEERENVEEN Bij Haskerland, Dr. Franken terug uit Jordanië dat de ruine-heuvel Deir Alia een tem pelberg is, die bestaan heeft van 1600 tot ongeveer de vierde eeuw Christus, zo heeft dr. H. J. Franken, lector in de palestijnse archeologie te Leiden, na zijn terugkeer uit Jordanië verklaard. Met acht Nederlandse medewerkers heeft hij thans een deel opgegraven van het heiligdom, dat gebouwd werd onmiddellijk na de ballingschap. De vondstomstandigheden wijzen erop, dat dit heiligdom bestond onafhanke lijk van het heiligdom in Jeruzalem, (in het Overjordaanse). nabij Heerenveen, is in de nacht van zondag op maandag de 31-jarige heer C. KrÜkke uit Rotsterhaulen door nog onbekende oorzaak met zijn auto van de weg geraakt en in een sloot terechtgekomen. De heer Krikke bleek toen men hem vond te zijn verdronken. STRIJEN De 55-jarige Bredase koopman J. H. Morré is zondag avond verdronken, nadat hij met zijn auto in een moddersloot was geraakt. De echtgenote van de heer De Morré kon de wagen ongedeerd verlaten. HULST Gisteravond zijn te Hulst twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Een persoon werd ge dood, terwijl zeven inzittenden uit de beide auto's werden gewond. Het slachtoffer is de 47-jarige me vrouw Aarts-Goosenaarts uit België. De vijf andere inzittenden van haar auto liepen arm- en beenbreuken op. De personen in de andere auto, de heer Verhage en zijn echtgenote, werden licht gewond. PADERBORN De 20-jarige militair Jacob Edelijn uit Olst is gisteren bij een auto-ongeluk in Paderborn (Duitsland) omgekomen. Tien col lega's raakten gewond. Zij zaten in een vrachtauto die van de weg raak te. door een muur ging en over de kop sloeg. MAN VERMOORDT I TAXICHAUFFEUR (Vervolg van pagina 1) Hoe de adjudant en de hoofdagent ook praatten, de jongeman bleef met zelfmoord dreigen. .Tenslotte richtte hij zijn pistool op zijn slaap om zichzelf dood te schieten. Het schot ketste en op dat moment werd de politiehond opdracht gegeven de man te pakken. De hond vloog op H. af, maar voordat hij kon springen, had H. voor de tweede maal de trekker overgehaald en zich een kogel door de slaap geschoten. Hij overleed op weg naar het zie kenhuis. Het was toen inmiddels zater dagmorgen geworden. Het Kjk van de taxichauffeur werd door een politiehond gevonden. De vermoorde man had zes gulden in zijn portefeuille. Het was H. kennelijk uitsluitend te doen geweest om de wagen en niet om het geld van de chauffeur. Gevoelt U zich onzeker met Uw KUNSTGEBIT? Met behulp van Dentofix kunt U weer alles kauwen!. Bevestig Uw kunstgebit voor de gehele dag door het 's morgens eerst even met het spe ciale Dentolix-poeder te bestrooien. Dit on schadelijke, smaakloze hechtmiddel ver leent Uw tandprothese gedurende de ge hele dag een stevig en betrouwbaar hou vast. U kunt nu weer eten wat U wenst, U kunt lachen, spreken of hoesten zonder in moeilijkheden te geraken. Als U iedere och tend wot Dentofix op de gebitsplaat strooit, kunt U verder vergeten, dat U een kunstgebit droogt. Probeert U het eens; het verschil constoteren! Meer dan 40.000 tandartsen in de gehele wereld raden hun patiënten aan Dentofix te gebruiken. Het is verkrijg baar in olie apotheken en drogisterijen f. 2,35 per plastic strooiflacon. DENTOFIX. Miljoen mensen in Fatima FATIMA Heel even sprak de paus zaterdag in Portugal ook tot de protestanten van dat land. Hij zei te beseffen dat „het voor u, broeders, niet mogelijk is al onze ideeën omtrent de maagd Maria te delen. Niettemin hebben wij dit voorbeeld van nederigheid dat wjj onszelf eigen moeten maken ter ere van de Heer. Wy koesteren de gerechtvaardigde hoop dat met Gods zegen deze dienst ons dichter bij elkaar zal brengen." Opnieuw, als tijdens zijn vorige rei zen, stond de paus stil bij de situatie van de wereld. Terwijl het derde ge heim van Fatima, dat een toekomst voorspelling zou bevatten, niet zal wor den gepubliceerd, wees de paus op nieuw op de problemen die velen in onze tijd bezig houden. Hij zei: „De wereld is toegerust met verschrikkelijke dodelijke wapenen en zij is moreel nog niet zover voort geschreden als op wetenschappelijk en technisch gebied. Bovendien is de we reld op dit ogenblik in een toestand van nood en van honger, daarbij komt dan nog dat zij zich bewust wordt van haar eigen noodsituatie". De vrede is een gave Gods, zo zei de paus, maar niet altijd een wonder. Daarom moet de mens eraan meewer ken. Zorgt, riep hij ongeveer een mil joen mensen toe. dat gij de goddelijke gave van de vrede waardig zijt. Zie toch in dat uw eigen eer en uw eigen interesses niet overeenkomen met eer en de belangen van uw naaste. Zoals zo vaak in het verleden legde de paus ook nu weer de nadruk op het leergezag van de kerk. dat in hem vertegenwoordigd is. Wat voor schade ontstaat e hij, als een willekeurige en niet door het leerambt van de kerk geleide inter pretatie onrust brengt en de overgele verde en constitutionele samenhang van de kerk ontbindt. Vervangen Een ander gevaar achtte de paus dat de „theologie van de ware en grote leermeester door nieuwe ongewone ideo- ologieën vervangen wordt, die er oi gericht zijn uit het geloof datgene te schrappen wat het moderne, vaak van het licht van het verstand beroofde denken van de mens, niet begrijpt." De paus wil de mensen buiten de Rooms Katholieke Kerk blijven be naderen met het „overgeleverde goed van waarheid en liefde waarvan de kerk de hoedster en bestuurster is." CHAMON'IX Drie bergbeklim mers zijn gisteren in de Franse Alpen dodelijk verongelukt. Een Fransman en een nog niet geiden, tificeerde alpinist kwamen bij de afda ling van de zuidflank van de 3708 me ter hoge Aiguille du midi om. Het der de slachtoffer kwam om toen een even eens vijf leden tellende groep alpi nisten bezig was de 4000 meter hoge Lachenalpiek te bestijgen. STORM IN INDIA: 64 DODEN CALCUTTA De storm die afgelo pen weekeinde enkele Indiase staten teisterde heeft zeker aan 64 mensen het leven gekost terwijl ruim 50 mensen werden gewond. In de staat Bihar, waar een ernstige hongersnood heerst, kwamen zeven mensen om het leven. De drinkwater voorziening i9 buiten werking gesteld. „Proefrit .99 De politie van Heerlen heeft uit wat de moordenaar en zijn ex-verloofde hebben verteld kunnen afleiden dat de heer Hamers vrijdagavond om streeks zes uur een „proefrit" met H. begon bij het station van Heerlen. De taxichauffeur zag een aspirant-koper in H. Buiten Heerlen dwong de over spannen jongeman de heer Hamers, met het pistool in de nek, naar Mont- fort te rijden waar hij zijn gruwel daad pleegde. H. is daarna teruggereden naar Heerlen, waar hij zijn vroegere ver loofde opwachtte voor het St. Bernar- dinus-college, waar zij de avond-HBS volgt. In de pauze, tussen acht uur en kwart voor acht, stemde het meisje erin toe een gesprek met hem te hebben. Het werd een waanzinnige rit, die duurde tot drie uur 's nachts. Tevergeefs probeerde het meisje in het begin van de avond, bij een ge sprek met een bromfietser, aan wie H. de weg vroeg, de bossen in te vluchten. Haar ex-verloofde schoot toen enkele malen. Het meisje werd niet geraakt, maar keerde verlamd van schrik naar de auto terug. In een café heeft H. de ouders van Francien gewaarschuwd het was, toen nog voor twaalf uur dat ze zich niet ongerust behoefden te maken. Daarna kwam een rit van c waarin de moordenaar probeerde de plaats van de misdaad terug te vinden. In deze nachtelijke uren vertelde hij Francien w at hij had gedaan. Tenslotte zette hij haar tegen drie „ar af bij haar ouderlijke woning. Hij bedreigde haar met de dood, als zij hem zou verraden. Het meisje, hele maal overstuur, rende naar huis er stelde haar ouders op de hoogte. Mars naar vrede van Pax Christi (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Aalmoezenier F. Keesen en met hem duizend jongeren zijn zondagmiddag vanaf het monu ment Zadkine vertrokken voor een Pax-Christi-voettocht onder het motto „Mars naar de vrede". Voor deze tocht waren jongelui uit heel Nederland naar Rotterdam geko men. Tijdens de tocht die via Over- schie, Delft en Rijswijk naar Den Haag voerde, bespraken dë jongelui de en cycliek Populorum Progressio. Hiertoe waren vragen op stencils gesteld on der meer over dienstplicht en politie. In Delft vertoefde de groep vannacht een uur in de St. Hippolytuskerk. In Rijswijk stelden de zeven organi satoren op De Burcht een petitie sa men die in Den Haag zou worden aangeboden aan drs. W. K. N. Schmel- zer, voorzitter van de Tweede-Kamer fractie van de K.V.P., en minister dr. M. A. M. Klompé. Voor dat de wandeltocht uit Rotter dam begon las initiatiefnemer Jan Hen driks (17) uit Tilburg een telegram voor van kardinaal Alfrink, waarin de ze de jongelui succes toewenste bij hun strijd voor mondiale sociale recht vaardigheid. een sigaret die thuishoort in een krachtige hand. .BEGRAFENIS' MET ZANG EN DANS (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De provo's van het eerste uur Roel van Duyn, Rob Stolk, Hans Tuynman en (ge meenteraadslid) Luud Schimmel- penninck hebben zaterdagavond Provo dood verklaard. Tientallen „straatprovo's" en en kele honderden belangstellenden waren getuige van een speelse en satirieke discussie hierover in de sprekershoek van het Vondelpark. In „toespraken." die een amusante mengeling van ernst, humor en gespeel de warhoofdigheid vormden, gaven de provo's hun visie op de onmogelijke toekomst van Provo. Raadslid Schimmelpenninck zei dat de denkbeelden van Provo gemeen goed zijn geworden van de Amster damse jeugd, en dat het bestaan van Provo alleen nog maar frusterend kan „Iedereen moet nu individueel activi teiten ontplooien," zei hij, doelend op het weren van auto's uit de bin nenstad (witte-fietsenplan) en het scheppen van mogelijkheden om crea tief bezig te zijn voor de jeugd. Onduidelijk Nadat de bekende provo's hun zegje hadden gedaan, ontaardde de bijeen komst in een chaotisch door elkaar heenroepen. Niet duidelijk werd of een meerderheid voor het opheffen van Provo is. Ook is niet duidelijk wat zal gebeu ren met het provo-centrum aan de Haarlemmerdijk, de voormalige Apol- lo-bioscoop. Wel schijnt vast te staan dat de provo-boot zal worden ver kocht. Luud Schimmelpenninck zal in de raad blijven, voornamelijk om het witte-fietsenplan leven in te blazen. Omstreeks tien uur trokken dc pro vo's naar het sigma-centrum waar mu ziek werd gemaakt, en een happening werd gehouden. Ook op het Leidsche- plein werd „gehappend": enkele jonge lui dansten zingend hand in hand rond Een zeshonderd deelnemers aan de tweedaagse provinciëntocht demonstreerden in Brunssum te gen de aanwezigheid van de Duitse generaal graaf Von Kie.l- mansegg, de commandant van Afcent. Suriname heeft kabinet PARAMARIBO Formateur J. A. Pengel heeft de goeverneur van Suri name meegedeeld dat hij in de op dracht om een kabinet samen te stel len, is geslaagd. Hij heeft de volgende personen voorgedragen voor een mi nistersfunctie: J. A. Pengel. J. S. P. Kraag. J. Thijm, S. G. Rakim, Ch. F. Calor, E. P. Meyer, allen van de Natio nale Partij Suriname, mr. F. R. Mani- chand, R. L. Jankie, beiden van de Actie-groep en B. F. J. Oostburg (Soci aal Democratische Partij). ATHENE De door de rege ring ingestelde synode van negen leden heeft de 62-jarige hofpredi ker archimandriet Kotsonis zater dag gekozen tot aartsbisschop van de Grieks Orthodoxe Kerk. Kot sonis is lid van het hoofdbestuur van de Wereldraad van Kerken. Tot nu toe werden de aartsbisschop pen steeds gekozen door de metropolie ten en sedert 1920 steeds uit hün eigen kring. Nu is een archimandriet geko zen (kerkelijke rang onder die van bis schop), die bovendien hoogleraar in de theologie is aan de Universiteit van Saloniki en sedert 1949 hof geestelijke. Kotsonis werd zondag reeds tot bis schop gewijd nadat koning Konstan- tijn zijn goedkeuring aan de benoe ming had gegeven. Woensdag zal hij zijn nieuwe ambt van primaat aanvaar- Aartsbisschop Chrysostomos, die in een ziekenhuis wordt verpleegd, was uitgesproken conservatief. Hij verzette zich scherp tegen de koers van Patri arch Athenagoras. Hij werd donderdag afgezet Onder de leiding van Chrysostomos heeft de leiding van de Griekse Kerk zich de afgelopen jaren ook voortdu rend verzet tegen een organisatorische vernieuwing die de regering wilde doorzetten. De nieuwe aartsbisschop Kotsonis, is volgens Griekse begrippen uitzonder lijk jong om dit ambt te bekleden. De door de regering benoemde synode van negen, heeft de leiding kennelijk wil len toevertrouwen aan iemand die de Griekse Kerk kan leiden naar een nieu- Roel van Duyn en Rob Stolk aan het woord in de sprekershoek van het Vondelpark. de fontein voor café-restaurant Ameri- eain. De politie voerde vervolgens eer charge uit, waarbij dc wapenstok werd gebruikt. Of Provo nu werkelijk dood "is? raadslid N. Verlaan van de Boerenpar tij, die aanwezig was bij de „liquidatie" van Provo in het Vondelpark zei desge vraagd: „Ik heb me verheugd op de begrafenis van Provo, en ben gekomen om die met eigen ogen te zien; maar ik hoop dan ook de dood van Provo te kunnen constateren." Geen incidenten boven Gibraltar LONDEN Gistenniddag is een tweede Brits passagiersvliegtuig op Gibraltar geland zonder dat het las tig werd gevallen door Spaanse vlieg tuigen. Zoals bekend heeft Spanje sinds gisteren een verboden zone boven Gi braltar ingesteld. Door invoering van deze zone wil Spanje het gebruik van het vliegveld van Gibraltar be moeilijken, maar Britse functionaris sen hebben reeds verklaard dat men vast zal houden aan het gebruik van het vliegveld door zowel militaire- als burgerluchtvaarttoestellen. Diezelfde ochtend was ook al Brits passagierstoestel ongehinderd op Gibraltar gearriveerd. Onderwijzers vóór nieuwe spelling DEN HAAG De Algemene Neder landse onderwijzersfederatie heeft in een brief aan de minister van onder wijs en wetenschappen haar instem ming uitgesproken met het rapport van de Belgisch-Nederlandse commis sie voor de spelling van de bastaard woorden. De ANOF meent dat het in het be lang van het onderwijs is dat voorstellen van de commissie zo spoe dig mogelijk worden verwezenlijkt. Terwille van een langdurige „spel- lingvrede" zou de ANOF ook graag een uitspraak zien over de spelling van de ei/ij, de au/ou, de werk woordsvormen en de sjwa-klank (in stomme lettergrepen). j (Vervolg van pag. 1) 1. het op gang brengen van 4,5 miljoen ton per jaar aan voedselhulp aan de gehele wereld, waaraan de EEG jaarlijks één miljoen ton zal bij dragen; 2. enkele verlagingen van de rech ten op zeventien verschillende land- bouwprodukten, die evenzeer merk baar zijn voor de V.S. als vor de EEGf De concessies aan de V.S. gaan in geèn enkel geval de twintig procent te boven. De tariefsverlagingen kunnen al op 1 januari ingaan. Ze zullen worden toegepast voor een periode van vijf jaar. In eerste instantie had president Kennedy in 1962 als datum 1 juli 1967 op het oog. Niet alleen de EEG, ook vertegen woordigers van de Amerikaanse rege ring toonden zich opgelucht over de bereikte overeenkomst. De resultaten zijn niet zoals zij hadden gehoopt, maar zij zien in dat ze het beste vormen wat onder de gegeven omstandigheden be reikt kon worden. De hogere graanprijzen van 1,69 tot 1,725 dollar per schepel beteke nen een Amerikaans succes, dat echter gedeeltelijk teniet gedaan wordt door de te voorziene tekorten in de indus triële en chemische sectoren. Ook liet punt van de voedselhulp is voor de Amerikanen slechts ten dele een succes. De V.S. hadden graag een hulpprogramma van negen miljoen ton gezien. De bijdragen van andere rijke landen aan het hulpproject zal iets van hun eigen graanproduktie doen afvloeien, waardoor deze markten ten open komen voor de Amerikaanse granen. De Amerikanen waren overi gens niet verrast met het resultaat. Ze hadden kennelijk niets anders ver wacht. Engeland De Britse onderhandelaar Powell zei dat het welslagen van de Kennedy ronde „zeer bevorderlijk is voor onze aanvrage van het lidmaatschap van de EEG". Het akkoord biedt vele kansen voor de Britse handel en industrie, zo Ook de meeste andere landen waren tevreden over de afloop van de onder handelingen. Sommige noemden het „een grote gebeurtenis in de geschie denis van de wereldhandel". Het is niet te verwachten dat de consument direct al resultaten van deze belangrijke overeenkomst zul len terugvinden in prijsverlagingen. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vanc'aag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7