EEG BLIJ MET AKKOORD its Man vermoordt taxichauffeur Vorstin brak protocol Files tot diep in de nacht JAMIN! Lewenstein Noblesse 141 vol automatische zig-zag machine Kennedyrortde toch nog; geslaagd Klok moest worden stilgezet Zeker tien rode wachters gedood m* Dinsdag 16 mei 1967 48ste jaargang redacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich la ghebleven mijn hert In teghenjpoetl" Haagse Count Hoofdkantoor Leidei Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uuf •fe Sport en sexpe- riment op CJV- dag pagina Kernmerk Een overladen sport programma tijdens het Pinksterweekeinde. In de landscompetitie zaterdag voetbal was RVVH weer succesvol waardoor de nationale titel voor de Ridderkerkers nog slechts een kwestie van tijd is. Op Tweede Pinkster dag was de regen spel breker op een aantal bondsdagen. Zie onze sportpagina's. •fe Actie „Eten voor Indiasloeg ge deeltelijk aan pagina Radio TV „Als vier meisjes vijf kwartjes zak geld krijgen en drie jongens zes en één jongen zeven, hoe ver ligt mijn zakgeld dan beneden het gemiddelde?" De „Boek van de maand club" in t Verenigde Staten heeft voor ƒ1.186.250 de verkooprechten gekocht van de memoires van de dochter van Stalin. Voor het boek van William Manchester „Dood van een president" Werd onlangs Ö12.500 betaald. west-duits fabrikaat slechts compleet CftC in koffer vtftJa1" 15 siersteken w.o. blindsteek LEWENSTEIN Leiden Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Dealer voor Alkemade, Leimuiden en Nieuw Vennep: Firma W. Los, Acacialaan 21 Leimuiden tel (01721) - 412 GENÈVE Na een moei zaam zich voortslepend debat van enkele dagen zijn de onder handelaars in de Kennedyronde gisteravond laat tot een ak koord gekomen. In het alge meen zullen de douanetarieven van 6300 produkten voor het merendeel industriële met ongeveer 36 procent worden verlaagd. Het oorspronkelijke doel was een verlaging met vijftig procent. De belangrijkste partners in deze besprekingen, die vier jaar hebben geduurd, waren de Verenigde Staten en de EEG-landen. Samen met 45 andere landen schaarden ze zich in 1963 om de conferentietafel. De beslissing moest vallen voor maandag 15 mei. Aangezien het zondagavond laat nog lang niet zover was, werd de klok aan de onderhan delingstafel stilgezet, een niet onge bruikelijk middel bij EEG- onderhan delingen. Precies 24 uur later was er een akkoord bereikt. De belangrijkste EEG-onderhande- laar, de Belg Jean Rey, toonde zich na afloop „geheel tevreden". Het is vol gens waarnemers mede aan zijn vasthoudendheid te danken, dat nog een hoog percentage uit de bus gekomen. De kans dat hij kandidaat zal worden gesteld als opvolger van Hallstein als voorzitter van de vergro te EEG-commissie, is gestegen. 140 miljard De handel van produkten waarvoor douane-concessies tot stand zijn ge bracht, omvat ongeveer 140 miljard lulden, vojgens de directeur van de Jatt, de Brit White. (Onder auspiciën var. deze „Algemene Overeenkomst in zake tarieven en handel" zijn de on derhandelingen in Genève gevoerd). Op het gebied van de landbouw is _jn akkoord tot stand gekomen over de minimum- en maximumprijzen van granen (minimum 1,725 dollar per schepel). Voorts is een „anti-dumping-code" gecreëerd. Sommige ontwikkelde lan den hebben belangrijke tariefsverla gingen aangeboden voor tropische pro dukten, waarvan er enkele direct zul len worden toegepast. Beginsel Volgens White is men het ook eens geworden over tariefsverlagingen voor een groot aantal niet-tropische pro dukten, waarvan de uitvoer belangrijk is voor de ontwikkelingslanden. De on derhandelaars waren het al in eer vroeg stadium eens over het beginsel, dat er een onmiddellijke verlaging moest komen van de tarieven ten gun ste van ontwikkelingslanden. Verder werd overeenstemming be reikt over een wereldvoedselpro gramma voor ontwikkelingslanden. Het komt neer op 4,5 miljoen ton per jaar. Hiervan zullen de VS 40 procent en de EEG 22 procent voor hun rekening nemen. Overigens zijn de resultaten veel meer spectaculair op het gebied van de industriële produkten dan op agrarisch terrein. Op dit gebied zijn alle ambi tieuze plannen voor een wereldmarkt verworpen voornamelijk als gevolg van de praktische moeilijkheden die de Amerikaanse regering van de zijde de boeren ondervindt, dordat hun positie en hun inkomsten dit jaar slechter zullen zijn dan in de afgelopen jaren. Het Europa van de Zes heeft op dit gebied de volgende concessies aan de V.S. gedaan: Voor vervolg zie pag. 7 Een niet te tellen aantal Nederlanders trok gedurende het Pinkster- weekeinde naar zee en strand. Optimistisch ging men erop uit, om later te constateren hoe wisselvallig ons klimaat is en hoe lang het oponthoud in een file kan duren. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Tot diep in de nacht hebben de mannen van de witte Porsches gisteren gepro beerd de verkeersexplosies van het Pinksterweekeinde in goede banen te leiden. De drukte was overweldigend. Niet door de te rugtocht van de 450.000 buiten landers, maar vooral door de thuiskomst van tienduizenden Randstadbewoners. Grootste knelpunten waren de ver keersruit Oudenrijn, waar zo'n zestig auto's per minuut passeerden, Harder- wijk-Nijkerk, Amsterdam-Utrecht, de Barendrechtsebrug, Zevenbergsche- hoek, de Moerdijkbrug en de kruising de weg Den Bosch-Utrecht bij Vianen. Op vele plaatsen ontstonden kilometerslange files met, als gevolg urenlange opstoppingen en tal van ket tingbotsingen. Minder chaotisch was de terugtocht van de buitenlanders, die in even gro ten getale naar de Hollandse en Zeeuwse kusten waren getrokken. Dat kwam doordat die uittocht gespreid verliep. Het buiige weer (met hier en daar stortbuien en zwaar onweer) had velen al in de loop van de vroege middag doen vertrekken. De verkeersstromen naar het oosten werden daardoor verdund, dat zich vrijwel nergens op stoppingen voordeden. De verkeersruit was zelfs om kwart over zeven in oostelijke richting vol komen leeg, wat volgens de Rijks politie een unicum is. rit met ex-verloofde Nachtelijke SITTARD De 23-jarige J. H. uit Sittard heeft vrijdagavond op een afgelegen weg te Montfort (L.) de 78-jarige taxichauffeur L. H. Lamers uit Heerlen met een dubbelloops pistool doodgescho ten. Het lijk verborg hij in het struikgewas. H. heeft later zelf moord De Sittardse politie, nog onkundig van de moord, maakte zaterdagmorgen vroeg na een waarschuwing van de ex-verloofde van H., de 26-jarige dok ters-assistente Francien van de Kerk hof uit Hoensbroek, jacht op de jon geman, die als een groot fantast be kend stond en die al vaak in aanraking is geweest met de politie. Francien van de Kerkhof had op het tijdstip MONTREAL Zaterdagavond is koningin Juliana op het vlieg veld Dorval te Montreal aangeko men. Iedereen was verbaasd omdat zij niet in een auto maar te voet naar de „VJ.P."-zaal ging. Zij oogstte hiervoor een hartelijk applaus van velen op het panorama balkon van de luchthaven, onder wie tal van Nederlanders. De Cana dese bereden politie (de mounties) was van haar stuk gebracht door deze afwijking van het protocol. De koningin, in een groen ensemble, en prins Bernhard in een grijs kostuum, en hun gevolg kon den evenwel niet zo maar wandelen. Het aanwezige hoofd van politie wilde de Koningin tegenhouden, die de verzuchting slaakte: „Laat me nu wandelen". En ze liep door terwijl prins Bernhard onbegrijpend de armen omhoog stak. Op weg naar de VIP-zaal kwam er enige orde in de stoet met een escorts van meewandelende „moun- Met een hartelijke kus nam- prins Claus afscheid van ko ningin Juliana, die voor een bezoek van enkele weken per vliegtuig naar Canada is ver trokken. ties" en een politiewagen met zwaailicht. Tot verrassing van honderden Nederlandse emigranten gingen de Koningin en de Prins op Pinkster zondag ter kerke bij de Christian Reformed church in een voorstad van Montreal. De dienst had onder leiding van de plaatselijke predikant ds. N. B. Knoppers een gewoon ver loop, zij het dat de kerkgangers wel een „Lang leve de Koningin" en het Wilhelmus aanhieven. Na de kerkdienst bezocht de Ko ningin alle klassen van de zondags school en bleven Koningin en Prins nog lange tijd koffie drinken temid den van de kerkgangers. Gisteren wandelde de vorstin incognito rond op de wereldten toonstelling. Zij was bij het Neder landse paviljoen, maar ging er niet binnen. Prins Bernhard woonde intussen de opening van het 21e congres van de internationale Kamer van Koop handel bij. van de waarschuwing al een dolle rit met H. in de auto van de taxi chauffeur achter de rug. Tien politiemannen gingen naar de ouderlijke woning van H. Hij wilde net de auto van de vermoorde chauf feur de garage inrijden. Toen hij de politie zag ging H. er in volle vaart vandoor. Achtervolgd door de politie vluchtte de moordenaar via de Kollen berg richting grens. Toen hij niet meer met de auto verder kon trachtte hij te voet de Duitse grens te bereiken. De Sittardse politie had inmiddels assistentie ge kregen van zes collega's uit Heerlen. Tenslotte werd de jongeman staande gehouden, waarbij hij de politieman nen door met een pistool te dreigen op een behoorlijke afstand hield. Tien agenten trokken een halve cirkel hem heen, maar hij liet zich niet helemaal insluiten. Dreigement De politie wist toen nog niet dat de jongeman een moord gepleegd had. H. dreigde de politie dat hij of op de politie zou vuren of op zichzelf. Een adjudant en een hoofdagent heb ben toen anderhalf uur met H. ge praat om hem tot rede te brengen. Aan de adjudant bekende de jonge man toen de moord en vertelde even eens waar hij het lijk had verstopt. Zie voorts pagina 7 Zwangere vrouw redt kind DEN HAAG Tijdens het spelen viel de vier-jarige Hermine Bandel zaterdagmiddag in de vijver van da paleistuin achter het Noordeinde. Ze ker twintig voorbijgangers keken toe, maar niemand kwam op het idee het meisje uit het water te halen. De in verwachting zijnde mevrouw J. M. bedacht zich echter geen mo ment, toen zy het spartelende meisje zag. De vrouw ging gebleed te water en wist het meisje op het droge te brengen. TERUGTOCHT IN A Alt RAKPSTAP GAF GHOOTSTE PROBLEMEN De spoorwegen hebben het gister avond druk gehad. Overvol waren vooral de treinen uit het noorden en de Achterhoek, die naar het westen gingen. Onder de buitenlanders waren weer de Duitsers het talrijkst, gevolgd door de Fransen met op de derde plaats de Belgen. Opvallend groot was het aantal bui tenlandse kampeerders. Naar schatting waren er onder de toeristen, dus Ne derlanders inbegrepen, 350.000 kam peerders. In de badplaatsen, de drie grote ste den en het verdere achterland geraak te dan ook een aanzienlijk deel van de beschikbare accommodatie en toeristen pensions vol. Volgens de ANW waren er zelfs ve le kampeerterreinen helemaal uitver kocht. Van de 800 bij de kampeerinfor- matiedienst ANWB/ANW aangesloten kampeerterreinen met een capaciteit van 320.000 personen, waren ongeveer 400 terreinen volledig of nagenoeg vol ledig bezet. Grote belangstelling trokken vooral de Veluwe, het oostelijk gedeelte van Utrecht en het gehele Noordzeekustge- -bied. De buitenlandse kampeerders nestelden zich hoofdzakelijk aan de kust. Bliksem doodt jeugdleider AMSTERDAM Zondagnacht is de 37-jarige Amsterdammer Dupont door de bliksem getroffen en gedood. Hij was als jeugdleider met een groep kinderen een nachtwandeling aan het maken in de bossen bij Hulshorst op de Veluwe. Toen het onweer losbarstte trachtte ieder op eigen houtje een goed heenko men te zoeken, waarbij de heer Du- pont onder een boom zou zijn gaan TOKIO In een muurkrant in Pe king is maandag melding gemaakt vai de bloedige onderdrukking van aanhan gers van Mao Tse-toeng dit weekeinde in de zuidwestelijke provincie Szech- wan. Er zouden tien Maoïstische gar disten en revolutionaire rebellen zijn gedood. Vierhonderd gardisten zouden zijn gewond en meer dan 700 gear resteerd. Szechwan is een van China's dichtst bevolkte provincies en het tehuis van Maos' vijand, secretaris-generaal Teng Hsiao-ping van de communistische par tij. Volgens een Japans blad hadden twee Maoïstische partijleiders, die naar Szechwan waren gestuurd om een revolutionair comité te vormen, zich tegen Mao gekeerd en de onder drukking van de rode wachters in het weekeinde geleid. In Peking bestormden enkele honder den rode wachters het ministerie van buitenlandse zaken en stalen geheime documenten. Zij zouden dertig uur het ministerie zijn gebleven en aantal ambtenaren hebben mishandeld. Groningen zonder licht na explosie GRONINGEN De stad Groningen en diverse plaatsen rondom de stad hebben zondagavond enige tijd zonder elektriciteit gezeten doordat een stroom transformator in het 110 kv onderstation van de centrale Helpman explodeerde. De invasie begon vrijdag. Ondanks de plensbuien bleef het binnenkomend verkeer vooral vanuit Duitsland sterk aanhouden. De dichtheid daar van werd door de douane vrijdagmid dag geschat op 4 a 5 auto's per mi nuut. Het uitgaand verkeer vanuit Ne derland naar Duitsland was miniem. Ongeveer 1 uitgaande Nederlandse wa gen tegen 25 binnenkomende Duitse. Een van Nederlands hoogst genoteer de toeristische attracties was de nieuwe luchthaven Schiphol, die 40.000 kijkers trok. Zij flaneerden in het warme zonne tje op de eindeloze pieren, waarop ze ondanks hun duizendkoppige sterkte het niet verzonken. Er konden zonder bezwaar nog vele tienduizen den bij. EGYPTE IN STAAT YAN ALARM KAIRO De Egyptische troepen zijn in staat van paraatheid gebracht om eventueel onmiddellijk militair in te grijpen als de spanningen aan de grens tussen Israël en Syrië op een veldslag uitlopen. Dit schrijf het in Kairo verschijnen de blad Al Ahram, een semi-overheide- orgaan. Het blad waarschuwt dat het ver drag inzake wederzijdse militaire ver dediging dat vorig jaar met Syrië if gesloten, in dat geval volledig zal wor den nageleefd. Al Ahram meldt ook dat veldmaarschalk Abdel Hakim Amer, waarnemend opperbevelhebber van de Eqyptisohe strijdkrachten, zon dag een serie besprekingen heeft ge voerd met hoge militaire leiders over berichten betreffende Israëlische troe penconcentraties aan de grens met Israël. Na het overleg is de chef-staf van het leger, generaal-majoor Mahmoed Fawzy, naar Damascus vertrokken voor de coördinatie van de Egyptische militaire plannen met Syrië, aldus Al Ahram. Times beroofd LONDEN Vijf rovers hebben gisteren een inval gedaan in het ge bouw van het dagblad The Times in Londen. Zij gooiden ammoniak naar twee bewakers en sloegen daarna met ongeveer 50.000 pond (ongeveer 500.000) salarissen op de vlucht. Invasie Wisselvallig DE BILT De afgelopen Pinkster dagen werd het weer bepaald door een depressie, die via Bretagne naar de Noordzee is getrokken. Ze veroorzaak te wisselvallig weer, waarbij geleide lijk koelere lucht het vasteland van Europa is binnengestroomd. De koe lere lucht is inmiddels doorgedrongen tot boven Polen en het Alpengebied. De boven de Noordzee gelegen storing verplaatst zich nu langzaam verder naar Zuid-Scandinavië; terwijl een andere van IJsland afkomstige depres sie in zuidoostelijke richting naar Ier land koerst. Er handhaaft zich dan ook een ge compliceerd gebied van lage luchtdruk van Scandinavië tot boven de Golf van Biscaje, met gevolg dat het weer in onze streken wisselvallig blijft met een veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. In de temperaturen wordt eveneens weinig verandering verwacht. 11.46. onder 2.34. 4.44, onder 20.29. Maan o» .c?«r in huis— originele rookverdrijver GRATIS voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft..,. Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: per maand A,s beloning voor mijn aktivitett betaalt: ontvang ik een "Gouda Bouquet". per kwartaal De ™euwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Is: straat: plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze V.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1