Actie Eten voor India sloeg gedeeltelijk aan Mien Duymaer overleden vanavond te zien Vanavond te horen I n de greep van de kreeft DINSDAG 16 MEI 1967 Stunts fat is een stunt? Het geblinddoekt lorijden door een duizendkunste- ir, omdat het zo'n gevaarlijk staal- „moed" is? Of de VARA-re- rtage, zaterdagavond uitgezonden, iarin men nu eens goed kon zien, de Nederlandse hulp aan India [jdwerkelijk al heeft uitgericht? De 000 winnende dame in de quiz, die kwart van dat bedrag wilde schen- voor India? Is maar, zoals je het bekijkt. Wij or ons houden het op de reportage, iar ieder mag zijn eigen mening heb- itet spektakel van de avond was na- irlijk de waaghalzerij van David xglas, verpakt in een opgepoetst en gdurig laatste Opus 13-programma. :h de stunt, die Engeland op zijn 1 zette. Zijn wij nu ook op de kop et door dat stoute stukje? En... was werkelijkheid of trucage? Dat vertelt David Berglas niet. Het - er uit naar écht... maar de drie urige juryheren stapten wel wat sl zorgeloos in de wagen. Aan Berg- het recht, ons te hebben bedot dan verbijsterd... of misschien irgerd? Voor dat laatste leek ons n reden. ilerkwaardig vonden we het, dat RA nu opeens de enkele maanden eden boos geschrapte scène met het lieten ging vertonen. Waar blijven n de consekwenties van zo'n boos xbod? Enfin, we zagen bij wijze van rd, hoe tussen de echte patronen de se flodder op Berglas zelf werd ge- ht en het maakte buiten de samen- van het programma niet de nste indruk. Interessanter was het in feite, te kij- naar de NCRV-reportage over de rhuizing van Schiphol, een gi ch nachtwerk, waarvan Kees van- ngeraad voor ons de fijne puntjes rzamelde, ons tevens een indruk la- in een belangrijk en veelzijdig beuren. De KRO zorgde zondagavond voor liefhebbers van lichte muziek en li costuum-vertoon bij het uitzen- van een van de Ijefaamde lïts/Oostenrijkse operettes. Johan esters teerde hierin nog op zijn van jeune premier: hij zingt nog „.„g en weert zich in de charme, jar de figuur van jonggetrouwde btgenoot kan hij met zijn 60 jaren niet meer waarmaken! !Vij hebben zo'n idee, dat het to- elspel naar de roman „Focus" van Ihur Miller gisteravond enige schrik teweeg gebracht bij de kijkers. Hierin wordt namelijk de Ameri- vorm van hoogmoedige rassen- criminatie waarover wij wel lezen, itseling in direkte betekenis aange- on d in de zogenaamde on-Ameri- tnse aktiviteiten waartegen niemand kan en die de politie het liefst ont l iet stuk heeft bovendien geen einde, houdt zomaar op. Ook dit is telce el.- dergelijke afschuwelijke praktij- i nemen evenmin einde maar woéke- voort. Vel dateert het verhaal uit 1945. men in Europa de harde les van groepsvervolgingen in al zijn gruwe- kheid had geleerd, wel is Mc Ar mbeweging" uiteindelijk de kop ledrukt maar de rassenhaat woekert t. Dit mag volstrekt geen gedach- wekken als „zie je wel, in he weldige Amerika gebeurd het ook" moeten eerder denken dat men van Hitler's massamoorden chts bij verre berichten had ge ard in die tijd en dat de daaruit weldige Amerika gebeurt het ook", geleerd, „Inzicht", ons door de 'RV in zeer knappe opvoering arbij de Vlaamse acteur Wies An- 'sen excelleerde aangeboden, \ft ons nog altijd zeer veel te zeg- i. Ook in deze tijd, ook bij alle her- i kingen en akties tegen oor- misdadigers, die wij zo graag on- nemen: de tijd is er nog altijd rijp >r. De NCRV deed er heel goed aangrijpende stuk uit te zenden. lx is nog zo „alnlg in deze zakelijke tijd 3,6 miljoen in twee uren Giro moet nog binnenkomen 55 (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Vergeleken bij het opzienbarende succes dat de eerste actie „Eten voor India" in ons land heeft gehad lijkt het, alsof de hernieuwde dringende oproep, die in 2 uren tijds ƒ3,6 miljoen gulden in baar geld bijeenbracht, slechts gedeeltelijk is aangeslagen. Maar we mogen nogsnergens over oordelen: de giro moet nog bin nenkomen (100200 Den Haag) en daarvan verwacht men een zeer groot bedrag. Bovendien is het de bevolking niet zo ge makkelijk gemaakt als de vo rige keer, toen er onmiddellijk een huis-aan-huiscollecte werd gehouden. De zaterdagochtend voor Pinksteren ic een roerige dag in vele gezinnen: men gaat uit of is al onderweg, er. anders moeten er vele boodschappen worden gedaan. Een tochtje naar kerk of gemeentehuis is aan wel eens moeilijk te maken. Houdt men u echter thuis een collectebus voor, dan is het geen onderneming, er vlug iets in te stoppen. In sommige gemeenten kwam het nog tot zulk een initiatief: de televisie liet ons zien, hoe in wat traag Tege- len een groepje ijverige scholieren de koe bij de horens vatte. Hoe druk die twee uren tv zijn beke ken zullen we wel uit een Intomart- rapport te weten komen. Maar ook (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM De actrice Mien Duymaer van Twist is zondagavond plotseling overleden. Zij was zesenze ventig jaar. Haar carrière omspande zestig jaren. Wilhelmina Harmance Martine Duy maer van Twist werd te Gainsfield, VS, geboren. Zij debuteerde in Neder land in 1907 als Suzanne in „Een we reld waarin men zich verveelt" van Pailleron. Zij speelde onder Van Eysden, Verkade en Heijermans. In 1920 trad Mien Duymaer in Duitsland voor de film op. Daarna maakte zij tournees door het toenmali ge Ned. Indië. Na de oorlog werd het haar niet toegestaan op het toneel te rug te keren. Pas in 1952 kreeg zij weer een engagement en wel bij de Nederlandse Comedie. Bekende rollen van haar waren o.a. Florence Lancaster in „De draaiklok" van Noel Coward, Lady Sneerwell in „Lessen in laster" van Sheridan en ma dame Latour in „Mijnheer gaat op jacht" van Feydeau. bij deze goede stimulans blijven er onbereikbare- kijkers: wij denken bijv. aan de vele ziekenhuizen en be jaardeninrichtingen, aan thuiszitten den die niet even de deur kunnen uitwippen en die ook lang niet alle maal zich via de giro kunnen laten bedienen. Allemaal kijkers, zeker met een meevoelend hart, toch niet in staat even hun bijdrage te geven. Dit is geen kritiek op de organisatie van de inzameling: het is zo gemak kelijk om te zeggen „waarom geen huis-aan-huiscollecte?" de nood was en is nog hoog, de hulp drin gend en direct gewenst en hoe stampt men cp de zaterdag voor Pinksteren even een collectecorps uit de grond in de vele gemeenten? Wij kregen de indruk, dat en van NTS en PTT-zijde alles is gedaan actie zo grondig mogelijk te on dersteunen. In zeer korte tijd zijn in zes gemeenten des lands reportage- posten ingericht plus nog twee lijn verbindingen en dat betekent mede, dat er die dag behalve een schare technisch personeel nog zes regis seurs en 16 presentatoren in dienst waren voor dit evenement. Te waarderen Is het ook, dat tal van bekende persoonlijkheden in studio Bellevue aanwezig waren om de ac tie te propageren. Om juist 11 uur luidden de klokken voor India: kij kers konden dat horen en zien. Mi nister Luns was er om te zeggen, hoe zelden het voorkomt dat alle klokken in het land luiden: dat bete kent grote vreugde of grote nood. „Laat ons antwoord er een uit de beste tradities zijn, want de kloof tussen onze welvaart en de ellende in India is de grootst denkbare". Dringend was het beroep op de bevol king, door minister Luns gedaan, zulks met het oog op de plannen voor India welke moeten worden vol voerd: eerst direct eten zenden, melk poeder, tarwe en rijst, daarna het boorprogramma voor de watervoor ziening en tenslotte de structurele hulp die de doodsellende van heden in de toekomst moet trachten te voorkomen. Door het land Van toen af aan werden de kijkers door heel het land gevoerd, van Rot terdams Coojsingel naar de markt in' Hoogeveen, var? het Tegelense kerkplein naar het. stille, nu roezige HÜÏ! st, van het Amsterdamse Europa plein naar Urk of Alkmaar. Bussen rammelden, reporters bedank ten en riepen meer en meer gevers op. In Bellevue was het ditmaal niet Mies Bouwman die harten probeer de te breken, maar Leo Kool en Koos Postema deden er niet minder hun best om. We hoorden al spoedig de bekende klanken: het meisje dat haar pop verlootte voor 195 gulden, de kleu ters met hun spaarpot of het patat tenkwartje, de oliebollenbaksters ii Hoogeveen, de collecte in het bejaar denhuis in Hulst die maar liefst 750 opbracht. De kinderen in Koog die het aloude luilak vierden met geldophalen, en de vele, vele scholen die frisse en succesvolle acties had den op touw gezet. Opnieuw is gebleken, hoe prachtig een beroep op de jeugd in Nederland al tijd wordt beantwoord. Fijn om te vernemen, hoeveel jongens en meisjes nog niet zijn bezeerd door Hilversum I 4,02 m. KRO: 19.00 Nieuws. 19.10 Actualitei ten. 19.30 Conclllepostbus. 19.33 Klassieke grammofoonmuziek. 19.45 De zingende kern. 20 00 Omroeporkest. 20.50 goud of klatergoud, do taire (dl. 2). 21.05 Promenade orkest en solist. 21 15 programma. dubbel k cultureel Nieuws. 22.45 Klar 23.15 Cont op le dlngi wordt doorgepraat. "3 45 Pi; recital. 23.55- 24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. AVRO 18.00 Nieuws. 18.15 Journaal. 18.20 Volksliedjes. 19.00 Dlskus- sle over een aktueel onder werp. 19.15 Keuze uit de win naars van plaatselijke terscholalre wedstrijden middelbare school Jeugd. Nieuws. 20.05 Jeugdaktualitef- ten. 20.15 Poème et chanson. sderlands Nationaal feugdorkest. 21.45 Cabaretpro gramma. 22.10 Goolse In- terscholalre. 221.30 Nieuws 12.40 Aktualiteiten. 22 50 Terug s geopende wereldcento-m- Ing te Montreal. 19.30 AVRO/NATU Jeuad'.ineoiwed strijd. NTS: 19.56 Ster-reela- 20.00 Journaal TROS: 21.30 Mijn Mars, TV-fllm. 21.3., zwart en wit. 22.15 Charley NISTISC NTS: 2Ï00—23. fysica (31). Nederland FVERBOND: ■JTS: 20.0C ort. STER: ime. NTS: 20.0S Nieuws over films. 20.40 Hel naakte eiland, Japanse film. (Belde keuringen: alle leeltlj- den.) STER: 21.56 Ree «me NTS: 22.00—22.15 Journaal. België: Nederlands Kanalen: 2 c 'sle. 18— Flipper. 19.25 Jeugd zonder 19.40 Kwart Eefje. 15.05 Planorecital. IS.S0 Bijbel vertelling voor de leugd. -6 00 Voor de Jeugd. .17 00 Five O',Clock, praatje. i7.15 l.lente grammofoonmuziek. 17.50 Over heidsvoorlichting. 18.00 'Tijd vrij voor muziek ln wr.je (lid: I. Moderne liederen. II. Har monie-orkest. 18.30 Nle iws uit de protestants chrlstelllke or ganisaties. 18.50 Stereo: Dicht ensemble (opn.). Hilversum II, 298 <n. VARA 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.23 Lichte grammo foonmuziek en reportages. (7.30—7.35 Van de voorpagi na). VPRO: 75.5 Deze dag VA RA: 8.00 Nieuws. 8 10 Lichte grammofoonmuziek e» reporta- hulsvrouw). 9.00 Stereo: Klave cimbelrecital. 9.15 Stereo: Con certgebouworkest. 10 00 Popu- r het platteland. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Stereo: Tan- llsten. 13.00 Nieuws. 13.10 Ak tualiteiten en kalender. 13.25 Liedjes van overal. 13 50 Gesproken portret. 14 05 viool en piano (opn.). 14.(0 Sopiaan en plano. 15.00 Voor dc school jeugd. 16.00 Nieuws. 16.02 Lich te grammofoonmuziek. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de Hilversum UI, 240 m en pro- het negativisme, maar fel en positief reageren op een kreet om hulp een onbekend land. Verscheidene klassen vormden het pu bliek in studio Bellevue, waar ze op gewonden en verklaarbaar trots ver telden, hoeveel geld ze hadden bij eengebracht door allerlei activitei ten. Wie volhoudt, dat tieners alleen maar naar hitprogramma's kijken, moest nu wel worden beschaamd. De Brandpunt-reportage, door hen ge zien, werd op school beantwoord met spontane acties, toen er nog geen sprake was van een nieuwe in zameling. Een eresaluut aan deze on dernemende jeugd. En daar zaten ze nu met hun zelfge maakte spandoeken, met ƒ6000 uit Den Haag, bijeengebracht door scho lieren die een dag hadden gevast, met ƒ4000 uit Rotterdam, ƒ5000 uit Zwolle, en zo maar door. Eugenie Herlaar liet ze vertellen en praten, een kostelijk onderdeel van de uitzending. Opwekking tot geven was er voldoen de, daaraan heeft het niet gelegen. Persoonlijkheden, die uit eigen erva ring in India de nood nog eens weer toelichtten, hetgeen dan werd on dersteund door aangrijpende beelden uit reportages ter plaatse gemaakt. Om enkelen te noemen: prof. Verkuyl Ned. Zendingsraad) die rustig ver klaarde dat hij de zaterdag vooi Pinksteren niet zo'n slechtgekozen dag vond en er niet in geloofde, dat hierdoor de zendingscollecte op zon dag in gedrang zou komen: „Kom, Heilige Geest, en maak ons allen of- ferbereid in alle noden" was zijn indrukwekkend slotwoord. Dan: mgr. Bluyssen, een bisschop uit India, dr. W. Drees... allen met zelfde klemmende beroep op de be volking, toch van eigen overvloed te willen geven. Friso Endt, „ziek van het gepraat over corruptie en het aan de strijkstok blijven hangen van gegeven geld"... „Het is gewoon niet waar, en laat er hier of daar iets achterblijven, het geld wordt goed besteed. Ik ben bij mevrouw Ghandi geweest en ze heeft mij gevraagd, U te bedanken voor zoveel onschatbare hulp". Ten slótte liep er in Bellevue ook Indiase student binnen, die namens zijn land kwam bedanken. Of er nu met de 3,6 miljoen gulden voldoende is geantwoord op' al'deze smeekbeden? Neen, zou men zó zeg gen. In de gemeente Vlist in de Krimpenerwaard stond zelfs doel loos een inzamelbus voor het ge meentehuis. Niemand deed er iets in. Maar voor allen die een kans om iets te geven voorbij lieten gaan: het gironummer blijft open: no. 100200, Den Haag, Actie „Eten voor India". Wat een geluk, dat het nog kan! „IMPROVISATIE" VOOR DE JEUGD (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Een nieuw kinder programma „waarin van alles mogelijk is", gaat de NCRV op woensdagmiddag a.s. voor het eerst uitzenden. De kinde ren komen samen in Bussum's noodstu- dio Concordia (waar de vissen van Wil lem Duys dan niet rondzwemmen) ei mogen ai improviserend meehelpen on. het van tevoren wél geplande program ma te realiseren. Zij kunnen decorbouwen om een aar dig prijsje, ze mogen praten met een „held" die zij bewonderen, er wordt gepraat over vakantie en vrije tijd en wat je dan zoal doet, er komt een nieuw filmfeuilleton en er wedstrijd ook al om prijzen voor de jongens en meisjes, die thuis kijken naar alles wat er in Concordia ge- De NCRV geeft hiermee een bijdra ge aan de wenselijkheid om kinder tv-programma's minder kijkspel dan wel creativiteit te maken: al teveel hoeven de kinderen maar passief toe te kijken, zonder dat zij zelf bij enige actie zijn betrokken. Laten we hopen, 1 dat deze poging succes heeft. Een vriendelijkheid aan 150-jarig Bussum begeleidt de eerste uitzending van het nieuwe NCRV-kinder programma dat morgenmiddag om 5 uur op Ned. 1 uitgaat. Improvisatie: U weet al dat het hierbij gaat om creativiteit van kinderen. Diverse scholen zullen daarvoor eens per 14 dagen gast zijn in studio Concordia, die in Bussus staat. De eerste die aan bod komt is de Bussumse Vondelschool. De kinderen zijn, zoals de foto laat zien, te gast bij Ome Jan de zeeman", die merkwaardige snuisterijen in zijn bezit heeft. Voor het decor zijn basisstukken bijeengebracht en daarmee mag de school aan het werk gaan. Na 6 uitzendingen zal een jury voor het beste werkstuk op dit gebied een prijs toekennen. Ned. 1 AVRO en TROS 7.00 uur impressies van de wereldtentoonstelling in Montreal. 8.20 uur interview met Toon Hermans. 9.30 uur aflevering Mijn oom van Mars. 9.55 uur tekenles. Ned. 2 NTS 8.05 uur filmrubriek 8.40 uur Japanse speelfilm uit 1962 „Het naakte eiland", geschiedenis van een gezin. Hilversum I KRO 8.00 uur Omroeporkest in werken van Bach en Mozart. 9.05 uur Promonadeorkest speelt. 10.00 uur kunstprogramma. 10.45 uur programma over Wales. 11.15 uur praten over de dingen van vandaag in Con- tekst. Hilversum II AVRO Jeugddag. 5.05 uur actualiteiten. $.45 uur creatief spel. 1.15 uur Nat. Jeugdorkest speelt Elgar. 9.45 uur cabaret. 10.50uur platen en praten over de voorbije Jeugddag. P„„»n geven een persoonlijke noot door B. J. Kleymens 1 HOOFDSTUK 1 De burgemeester graaide in de voor hem op tafel staande vaas naar een van de vijfendertig naamkaartjes van de raadsleden en zei: We zullen het voorstel dan nu maar in stemming brengen... Over z'n bril heen tuurde hij naar de naam op het kaartje. Ondertussen bedacht hij, dat hij de zo af en toe felle discussie over de verkoop van een stel bouwvallige huisjes aan de waterkant van de stad toch maar weer tactvol geleid had M°"aer Dammerman, u begint! daverde de zware stem van de weledelgeboren heer Dammerman. De burgemeester keek een beetje verrast op Hij had namelijk niet verwacht, dat Dammerman, een van de lastigste leden van de raad, die er van hield om dwars tegen de draad in te gaan, voor de verkoop var de oude woningen zou zijn. Hij had zich destijds vierkant tegen het saneringsplan van de stad verklaard en dit voorstel was uit dat plan voortgekomen. Dammermans gezicht stond even ondoorgrondelijk als altijd. De burgemeester dacht er één ogenblik iets spottends op te zien, maar veel tijd om de vage indruk te analyseren had hij niet. Hij schoof zijn bril van het puntje van zijn neus af en ging voort met: Donkel, Van Dam, Eldermans, Vroeg, Heelders... en zo het rijtje langs. De op de perstribune zittende raadsverslag- gevers turfden verveeld mee. De spanning was er uit. Straks zou ongetwijfeld blijken, dat het voorstel aangeno men was, want de grootste fractie in de raad had aan het. eind van het debat duidelijk laten merken, dat zij het college van burgemeester en wethouders niet in de steek zou laten. Jan Frens zat zich stiekem te verheugen op het glaasje bier, dat hij straks met zijn collega's Jek Groot en Cees Beukebos in het stamkroegje van de plaatselijke journa listen zou gaan drinken Konden ze weer eens lekker bek vechten. Eerlijk gezegd interesseerde de raad van Rool- drecht hem niet in het minst en had hij er een uitgespro ken hekel aan, dat hij elke drie weken een eindeloze mid dag moest aanhoren en notuleren wat met veel omhaal van woorden voor belangrijks over allerlei nietige dingen te berde werd gebracht. Nee, Jan Frens hield niet van het raadswerk en nog minder van sommige raadsleden. Zijn blik viel op Dammerman. Daar had je nu zo'n éénoog in het land der blinden! dacht hij wrevelig. In een grote stad zou zo'n man een onbetekenende figuur zijn, maar in het slaperige Rooldrecht was hij een persoon van gewicht. Moest je dat norse, onbetrouwbare gezicht zien... Je zou hem geen stuiver toevertrouwen, maar ondertussen zat me neer Dammerman, directeur van het bijkantoor Rooldrecht van de Algemene Handelsbank, de bevolking van de goede stad Rooldrecht te vertegenwoordigen. Jan Frens' onvriendelijke gedachten over het eerbied waardige lid van de raad J. A. P. Dammerman werden op dit' moment onderbroken door iets, dat hij niet terstond thuis kon brengen. Zich weer bepalend tot wat in de raadszaal aan de orde was, ontwaarde hij een hogelijk verwonderde burgemeester en een niet minder stomver baasd kijkend gezelschap raadsleden. Meneer Hooftman... ik heb uw naam al drie keer genoemd! riep de burgemeester met stemverheffing en een geërgerd gezicht Slaapt u in de raadszaal? Maar er kwam van de heer Hooftman geen antwoord. Het geachte raadslid, dat schuin achter Dammerman op het eind van de achterste rij zetels zijn plaats had, zat lodderig achterover, ogenschijnlijk helemaal op zijn gemak. Zijn houding demonstreerde zeer overtuigend, dat iemand plotse ling overmand kan worden door een kracht die sterker is dan zijn geest Meneer Hooftman sliep... Maar voor de vroede vaderen van Rooldrecht hun erger- nis over zo weinig gevoel voor decorum konden spuien stond Jan Frens, met grote schrikogen, op van zijn stoel, die kletterend achterover viel. Zien jullie het dan niet? riep hij het edelachtbaar gezelschap luidkeels toe. Die man slaapt niet, hij is DOOD..! In minder dan geen tijd stonden de raadsleden zich te verdringen rond de zetel van de heer Hooftman. Het was nu iedereen wel duidelijk, dat de man, zonder d"t iemand het had bemerkt, was overleden. Jan Frens de juist met een glaasje water de zaal binnenkomende staohuisbode toe, dat hij een dokter moest bellen. Zijn nog jonge collega Ceesje Beukebos stond te sidderen op zijn benen. Jek Groot trok een dom gezicht, maar je kon er van op aan, dat hij de reacties van allen op zijn gemak stond te observeren. (Wordt vervolgd) Uitverkoop Luxemburg zijn leger goedkeuring zal afschaffing van de dienstplicht per 1 juli, gaat het leger zijn voorraden bij opbod verkopen. Duizenden paren militaire schoenen, twintig ton textiel en ander materiaal worden geveild. Echt militair mate- rieel zal evenwel aan de NAVO wor den overgedragen. Diater de kleuters. 11.02 Voor de België. Nederlands progr. Kan. 2 en 10: 17.00 - 18.00 Jeugdtelevlsle. kowski dirigeer de het Ameri kaans symfo nie-orkest in de New Yorkse Carnegie Hall. In de zaal was het rumoerig. Stokowski maande de mensen tot stilte met de volgende woorden: „Een schilder zet zijn schil derijen op linnen, maar musici schil deren beelden op stilte. Wij zorgen voor de muziek en u voor de stilte". De zaal werd stil. SUKKELTJE EN BRUUNKE Daar komt de man weer terug; woedend is hij! „De halve stapel is weg en geen cent verdiend! Dat is de bedoeling niet! Maak maar, dat je weg komt....!" Al hollend hijgt Stikkel- tje verontwaardigd: „We schijnen het niemand naar de zin te kunnen ma ken, vandaag!" „Gouden Gewei" zegt Stikkeltje. De eigenaar, Basje Bruin, knikt ze vriendelijk toe. „Hebt u soms een 'karweitje voor ons?" vraagt Stikkeltje. „We moeten geld verdienen, ziet u!" „Dat komt juist heel goed uit!" knikt Basje, „want mijn vrouw is uit logeren en nu heb ik die vreemdeling met dat geldpoeder te gast. Willen jullie zijn kamer netjes doen? Nr. 13, links bo ven!" Dat willen de vriendjes heel graag doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15