vm vm ïlM Vrijzinnigheid oorzaak van veel onrust DR. EMMEN KRIJGT EREDOCTORAAT Hervorming van de KVP, CHU en ARP QJ0 JUBILEUM 25 Kardinaal Alfrink voor studenten: Uitholling geloof is geen vooruitgang Uw probleem is het onze. sneller AS PRO' langer Ledenverlies ïsten Ds. Van Grieken «verleden Prof. Geyser verliest emeritus - rechten AANBIEDING Celstraf voor schipper en roerganger van VL 153 Eten voor India" Dankbaar voor brief prof. Kamphuis Synode overweegt zesde leerstoel in Kampen Een woord voor vandaag Er moet in die bovenzaal in Jeruzalemwaar de volgelingen van Christus elkaar tussen Hemelvaart en Pinksteren ont moetten, voortdurend een spanning hebben geheerst vanwege het vreemdedat uias aangekondigd, maar waarvan niemand ook maar bij benadering kon weten, hoe het komen zou. Maar in deze dagen van spanning wordt het gebed niet vergeten. ..Deze allen bleven eendrachtig volharden in het gebed." (Handelingen 1 14.) Het gebed „hangt er niet bij". Integendeel: het is het begin en het eind van al wat hier wordt gedaan en besproken. Het is een ononderbroken gebed tot God om de komst van de Trooster, Die beloofd is en zonder Wie de kerk niet voort kan. En er wordt geen wanklank gehoord: er is ook in dit bidden eendracht in inhoud en concentratie. Wat kan het moeilijk vallen te volharden in het gebed. Hoe vaak houden wij maar op met biddenomdat het lijktdat ons gebed toch niet wordt gehoord. Hier is een groep mensen bijeen, die begrepen heeft, dat het bidden zonder ophouden en in grote eendracht God niet onverschillig kan laten. En zeer binnenkort wordt hun gebed verhoord. Wij lezen vandaag: Hebreeën 12 1229. DONDERDAG 11 MEI 1967 LEIDEN Een vrijzinnige theologie, die de oude formules bewaart, maar er een nieuwe dat wil zeggen andere inhoud aan geeft, vormt een van de gevaarlijke klippen van onze geloofs gemeenschap. Niet de vooruitgang van het theologisch denken behoeft te worden afgewezen of gevreesd, maar wel de ondergraving en uit holling van het geloof zelf, die vaak door niet-theologen als voor uitgang van het theologisch wetenschappelijk denken wordt ge- suggereerd. Vrijzinnigheid in geloofsopvattingen veroorzaakt veel onrust. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niei in behandeling worden genomen Oehelmhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaai in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo- Vraag: Onlangs heb ik een huis gekocht. Aan de ene kant stijgt daardoor mijn fiscale inkomen, maar aan de andere, kant zijn er ook vele kosten, die verband hou den met dit huis en die ik van mijn belastbaar inkomen mag aftrekken. Vallen daaronder ook make laarscourtage, kosten van hypo theekakte, taxatiekosten, brandver zekering? In hoeverre is het met het oog op inkomsten- en loonbe lasting nuttig een studeerkamer in te richten? Kan u mij een boekje noemen, dat hieraan gewijd is? Antwoord: In het algemeen kan u de kosten van verkrijging ener wo ning niet aftrekken, die van exploi tatie wel. Bij lateTe verkoop is waardestijging dan ook vrij en waardedaling niet aftrekbaar, als het huis particulier bezit is. Make- laarscóurtage is dus niet aftrek baar, taxatiekosten zijn dit in de regel ook niet. Zijn ze echter ge maakt uitsluitend voor hypotheek of verzekering, dan weer wel. Voor de verzekering komt dit echter in de praktijk niet voor. Kosten van geldlening zijn wel af trekbaar. dus niet alleen de rente maar ook de hypotheekakte. Het hebben van een studeerkamer geeft in den regel verlagingen van in komsten-, loon- of personele be lasting. Heeft u echter die studeer kamer uitsluitend voor genoegen en heeft u deze verder niet nodig, dan geldt dit niet. Inlichtingen in algemene be- lastinggidsen en -gidsjes (bij de boekhandel) en in de toelichting bij het aangiftebiljet. Vraag: Mijn buurman heeft in het trottoir een inritband gelegd om met zijn auto in- en uit te rijden. Mijn zoon wordt het verboden met zijn brommer over deze inritband te rijden. In hoeverre mogen mijn buren hierop hun rechten laten gel den. Het trottoir is toch openbare weg? Antwoord: Het trottoir is inder daad openbare weg doch voetgad. Formeel zijn dus uw kinderen in overtreding als zij over het trottoir rijden om over de verhoogde trot toirband de weg op en af te rijden. Voor de buurman geldt dit niet om dat hij een inrit heeft en rechtstreeks over de inweg in- en uitrijdt. Vraag: Een ongehuwde moeder wordt door haar werkgever voor de loonbelasting gerangschikt in tarief groep I. Is dit juist? Antwoord: Vermoedelijk onjuist. Wanneer het kind tot. het huishou den van de moeder behoort of in belangrijke mate (voor meer dan 650 per jaar) tot haar last komt, dient zij voor de loon- of in komstenbelasting gerangschikt te worden onder tariefgroep III. Het is mogelijk dat de vrouw de werknemersverklaring niet juist heeft ingevuld. Zij kan alsnog een verklaring juist invullen. Loopt de ze fout in het verleden door, dan kan deze worden hersteld door alsnog een aangiftebiljet inkomsten belasting te vragen en in te vullen, bijvoorbeeld voor 1965. AS PRO' helpt nu werkt nu Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2'ASPRO'»^,.. U6sntu>eet fit! Dit zei kardinaal Alfrink gister avond in de aula van de Leidse uni versiteit, waar hij de diesrede uitsprak bij de viering van de 74ste verjaardag van de rooms-katholieke studentenver eniging Sanctus Augustinus. Er worden nieuwe inzichten verkon digd, die niet in overeenstemming zijn met het authentieke geloof van de kerk en die doen vrezen, dat het ortho doxe geloof wordt aangerand. De bis schoppen trachten de weg te wijzen. Spijtig is, dat dit weg-wijzen onder werp van discussie vormt. De kardinaal herinnerde daarbij aan de verklaring van de bisschoppen over de werkelijke tegenwoordigheid van de Heer in de eucharistie en aan hun poging om in de Nieuwe Catechismus het oude geloof van de kerk in heden daagse vorm te vertolken. De tegenstrijdige reacties daarop to nen duidelijk aan, dat men niet steeds de scheidingslijn onderkent tussen oud en nieuw, tussen traditioneel en heden daags modern denken, en evenmin de scheidingslijn tussen orthodox en niet-orthodox. De kardinaal wees er op, dat de Ne derlandse rooms-katholieke ge- meenschap veel aandacht trekt in de wereld en hij toonde zich daarmee niet onverdeeld gelukkig. De felle pu bliciteit bevordert zijns inziens niet steeds het juiste zicht op de ontwikke lingen hier en belemmert ook een even wichtige voortgang van de ontwikke- Dat geldt ook voor het pastoraal concilie. Kardinaal Alfrink noemde dit een eerste poging, het collegiali- teitsbqginsel binnen de hiërarchische structuur, die de kerk eigen is, een gezonde vorm te geven. „Democrati sering" is een daarvoor wellicht te veel belaste term en kan daardoor onnodige misverstanden oproepen. De eerste ervaringen leveren de in druk, dat „we nog niet helemaal aan de voor zo'n collegiaal beraad noodza kelijke spelregels gewend zijn." Men ervaart ook, dat niet overal het juiste theologische inzicht aanwezig is er dat soms verkeerde methodieken wor den gebruikt. Het gaat niet om door drukken, om afdwingen. Het gaat om een gezamenlijk zoeken naar wat de kerk vandaag nodig heeft. Wij hebben, aldus de kardinaal, als eerstelingen dit beraad op ons genomen. ,,Nu lijkt het me zo spijtig, als bepaal de ontsporingen die vanzelfsprekend in de internationale pers volle aan dacht krijgen, zo'n stempel op onze po ging zouden drukken, dat andere delen van de wereld er van zouden worden afgeschrikt, ons voorbeeld te volgen. is nooit onze pretentie geweest, aan heel de wereld te laten zien. hoe het zou moeten", zo zei de kardinaal. versiteit van Utrecht maken prof. dr. J. de Graaf en prof. dr. S. van der Linde de viering mee en van de Vrije Universiteit prof. dr G. E. Meuleman. Vrijdag houdt de generale synode een plechtige samenkomst. Zaterdag' komt de theologische academie van De brecen bijeen. Zondag zullen vele bui tenlandse gasten preken in Hongaarse gemeenten. (Van onze kerkredactie) BOEDAPEST Dr. E. Em- men, oud-secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, is een van de acht prominente protestanten uit de gehele wereld, die volgende week zaterdag een ere-doctoraat zullen kragen aan de theologische academie van De brecen. Deze ere-doctoraten worden ver leend in het kader van de viering van het vierhonderdjarig bestaan van de Hongaarse Hervormde Kerk. De anderen zijn de Amerikaan dr. James McCord, rector van het Prince ton seminary, ds. Jean Kotto, secreta ris-generaal van de Evangelische Kerk in Kameroen, de Duitsers prof. dr. Wil helm Niesel, president van de Her vormde Wereldbond en dr. Albrecht Schönherr, plaatsvervangend bisschop in Oost-Berlijn, prof. dr. C. G. Baeta uit Ghana, dr. Heinrich Hellstern uit Zwitserland en bisschop Gyula Nagy uit Rotnenië. Meer dan negentig vertegenwoordi gers van internationale kerkelijke orga nisaties, buitenlandse kerken en theolo gische faculteiten, waarmee de hon- gaarse Hervormde Kerk altijd hechte contacten onderhouden heeft, zullen de jubileumviering bijwonen. De Nederlandse Hervormde Kerk j wordt naast dr. Emmen vertegenwoor- conservatorium. Intussen was hij digd door haar synodepraeses dr. G. de nist te Middelharnis en Oude Tonge. Ru. Namens de Gereformeerde Kerken In Middelharnis dirigeerde hij een gaan prof. dr. C. van der Woude en de goed gedisciplineerd koor. heer G. M. A. Laernoes. Van de uni- naal dat „eigen gezicht" zal nooit in strijd mogen zijn met het geloof van de totaliteit van de kerk. Het zal ook wat de beleidslijnen betreft in de tota liteit van de kerk moeten passen. Daar- is voortdurend contact met het hoofd van de kerk een noodzakelijke voorwaarde. Het Landbouwschap heeft minister van landbouw Lardinois verzocht te willen bevorderen dat de Italiaanse grens spoedig wordt geopend voor in voer van Nederlands kalfsvlees en de Transe gTens voor import van var kensvlees uit geheel Nederland. Gezicht Öp het Vaticaans concilie is tot uit drukking gekomen, dat de plaatselijke kerk binnen de uniformiteit var universele kerk een eigen gezicht mag vertonen. De ervaring van eeu wen maakt deze gedachte voor vele gelovigen misschien moeilijk aanvaar- baar en vormt zo een bron van onrust en misverstand. Maar zo beklemtoonde de kardi- Arie J. Keizer Doelenorganist ROTTERDAM Met ingang van 1 juli is de thans 34-jarige toonkunste naar Arie J. Keijzer benoemd tot orga nist van het thans in opbouw zijnde orgel van De Doelen. Daarmede is di mogelijkheid geschapen, dat de orga nist een mede-adviserende stem heeft bij de intonatie van het grote zeventig stemmen tellende orgel dat door Flen- trop uit Zaandam wordt gebouwd. Arie J. Keizer studeerde elf jaar bij Piet van den Kerkhoff, twee jaar bij de Haagse organist Adriaan Engels, daarna aan het Rotterdams Conservato rium. waar hij het einddiploma en de Prijs van uitnemndheid verwierf. Daarna volgde zijn benoeming tot le- het hoofdvak orgel ARNHEM Het aantal leden van de Unie van Baptistengemeenten in ons land is het afgelopen jaar terugge lopen. Per 1 januari 1967 waren het er 9184, het jaar daarvoor nog 9213. Dit ondanks het feit, dat het aantal bij de unie aangesloten gemeenten met één vermeerderde (nu 67) door de toetre ding van Maassluis. In het weekblad De Christen schrijft ds. J. van Dam dat men moet terug gaan naar de eerste jaren van 1950, om unie-statistieken tegen te komen, die er even somber uitzien, als die van 1966. Vooral het aantal van hen, die de gemeenten verlieten (ruim 70 procent van het aantal in 1966 gedoopten) noemt hij onrustbarend. De vraag, of er misschien te gemak kelijk, te lichtvaardig werd gedoopt, is volgens ds. Van Dam pas dan aan de orde, wanneer bekend is, waar zij, die zich onttrokken hebben of uitgesloten *ijn, gebleven zijn. Hebben zij elders een geestelijk onderdak gevonden of moet van afval worden gesproken? Wie zijnhet, die heengegaan zijn' Zijn het de „geëxalteerden", die vin den, dat er te weinig „gebeurde" in di baptistengemeenten? Of is het meren deel van hen alleen maar wegens een al te menselijk conflict zijn eigen weg gegaan? Zijn het jongeren? Zijn het de meer ontwikkelden? Een nadere lyse van het onrustbarende verlies de laatste jaren is volgens ds. Van Dam dringend gewenst. In gemeenten, waar van groei spra ke is, is dat in verreweg de meeste gevallen te danken aan de binnenko mende attestaties (door verhuizing dus). Opvallende uitzonderingen hierop' zijn de gemeenten Treebeek en Zand- bulten (Fr.), waar verleden jaar respec tievelijk 22 en 14 mensen zijn gedoopt. De grootste gemeente is Gronin- gen-Noord met 397 (volwassen) leden. De kleinste, Steenwijk met 15 leden, heeft toch nog een eigen predikant. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Benschop. John. Verwelius te Waddinxveen; te Wezep (buitengew. wijkgem. in wording: toez.) F. Moll te Welsum; te Brussel (2e pred.pl.: jeugd werk) jhr. M. A. de Savornin Lohman te Terkaple; te Nieuw-Lekkerland, Muilwijk te Garderen. Aangenomen naar 's-Heerenhoek, (toez.) kand. P. Warners te Utrecht, die bedankt voor Mijnsheerenland en voor Westmaas; het ber. van de gen. syn. tot zendings predikant (docent theol. school te Ndoungué, Kameroen), J. Roldanus, woonachtig te Oegstgeest. Bedankt voor Schoonebeek (toez.), J. Dol. eerv. onth. pred. (godsdienstleraar kweekschool) te Smilde. GEREF. KERKEN Beroepen te Beverwijk, D. Bouwknegt te 's-GravenhageMoerwijk: te Boksum. D. de Boer woonachtig te Wolvega; te Nieuwolda-Woldendorp, kand. A. A. Zwaai te Winterswijk: te Oostwold (Old.) en te Tholen-Poortvliet, kand. W. Jeroen- se te Oud-Beijerland. Aangenomen naar Coevorden (vac. G. de Jong), R. Pluim te Oosterend (Henn.), die bedankt voor Diever en voor Ter Apel; de ben. voor pastorale opdracht te 's-Hertogenbosch-Heusden, J. B. Voge laar, a.s, em. pred. te Zwolle. Praeparatoir geëxamineerd, maar i.v.m. stage nog niet beroepbaar, kand. J. Groenevelt. Groen van Prinstererlaan 2, Barneveld. Streven naar radicaal-christelijk (Va parlementsredactie) DEN HAAG Het gesprek" dat al enige tijd aan de gang is tussen anti revolutionaire „spijtstemmers", links-georiënteerde KVP-ers en een aantal christelijik-historische jongeren, heeft dezer dagen geleid tot de vorming van een soort samenwerkingsverband. Vermoedelijk nog deze week zal men een beginselverklaring publiceren. Het primaire doel van het verband is te streven naar de hervorming van KVP, ARP en CHU tot radicaal-christelijke partijen. Lukt dat niet dan zullen de initiatiefnemers gaan werken in de richting van een nieuwe radicaal-christelijke partij. Als coördinator van de activiteiten van het verband schijnt de oud minister van volkshuisvesting drs. P. Bogaers op te treden. Ook oud-premier mr. J. Cals is bij de voorbereidende gesprekken be- trokken geweest. De groep van a.r. spijtstemmers staat onder leiding van dr. B. De Gaay Fortman. ARNHEM In stilte is gisteren begraven ds. J. H. van Grieken, her vormd predikant, die 27 jaar in de Gelderse hoofdstad heeft gestaan. De begrafenis geschiedde op Moscova na een rouwdienst in de Pniëlkerk. Ds. Van Grieken, die zondag is overleden, was al geruime tijd ziek. Hij was een zoon van ds. M. van Grie ken, die voor de oorlog een centralt plaats in de Gereformeerde Bond in- Hij werd geboren in 1909, deed op 29 maart 1936 zijn intrede in Putters- hoek en vertrok vandaar in 1940 naar Arnhem. (Van onze kerkredactie) KAAPSTAD Prof. A. S. Gey ser is voorlopig ontheven uit zyn rechten ais emeritus-predikant in de Nederduitse Hervormde Kerk, de kleinste van de drie Boeren- kerken in Zuid-Afrika. Het besluit van de generale commis sie van de kerk, dat prof. Geyser schriftelijk werd meegedeeld, vindt zijn directe oorzaak in de smaadpro- (Van een onzer medewerkers) AMERSFOORT De synode (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De rechtbank ver oordeelde vandaag de schipper van de trawler 153, de 47-jarige Willem R„ tot een gevangenisstraf van drie maan- den en de roerganger, de 20-jarige Knrkpn Albert M„ lol twee maanden. \an. ae iaeretormeerde K.erKen (vrijgemaakt) heeft zich gisteren Vlaardfngsea"ckhip,vdaen Kfef Ru* bf2if gehouden met zaken ger, de ondergang van de Deense kot- de Iheologische Hogeschool be ter Nian Mona op 19 januari van dit treffende. Met name werd gespro- jaar heeft veroorzaakt. De twee ver- ken over een eventuele uitbrei- dachten werden schuldig geacht aan di van h t aan,a, hoogleraren. het zodanig varen dat een schip zinkt r en levensgevaar voor opvarenden be-1 Besluiten werden nog niet geno- staat. j men. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie tegen beiden ver dachten zes maanden. Hij achtte de kapitein schuldig aan het opzettelijk geen hulp verlenen aan een schip in nood en de roerganger aan dood door schuld. De aanvaring, die bij Esbjerg ont stond, kostte twee Deense vissers het leven. Deense vi ssers verklaarden dat zij de roepletters van de VI 153 duidelijk hadden waargenomen. De opvarenden van het Vlaardingse schip zijn steeds gebleven bij hun verkla ring dat zij niets van de aanvaring hebben gemerkt. De raadsman van verdachten heeft vrijspraak bepleit. apart cn lekker slank en charmant handig huishouden Verkrijgbaar bij elke kruidenj'ei ces, dat hij samen met dr. Beyers Naudé tegen zijn collega prof. A. D. Pont heeft aangespannen. Prof. Geyser doceert theologie aan de universiteit van Witwatersand. Het besluit van de generale commissie be tekent, dat hij voorlopig niet meer mag preken of de sacramenten mag bedie nen. Verwacht wordt, "dat na afloop van het smaadproces (mogelijk deze maand nog) prof. Geyser voor de generale commissie zal worden gedaagd, zich te verantwoorden. Hij wordt beschuldigd van overtreding van de kerkordelijke bepaling, dat men zich in een kerkelijk geschil niet mag wen den tot een wereldlijk rechter. BAKEN OP RUIT WIKKERS EN WEGERS ^(JTTEGJ.^ LU t" HEUGA H m O «9 BETROUWBAAR Dit merk op de winkelruit brengt u binnen bij een specia list-Woninginrichter. EFFICIËNT Dit merk brengt u bij een Heuga dealer. Dat betekent solide advies en prompte, perfekte service. DICHTBIJ Dit merk vindt u in uw naaste omgeving. Het Hollandse Huis biedt u een royale lijst van Heuga dealers. ^UTTEGf^ (u O LU 1- t; HEUGA "Si -i m O ONDANKS VRAAGTEKENS Lutherse synode achter EDE De synode van de Evan- gelisch-Lutherse Kerk heeft zich gisteren bezig gehouden met de actie „Eten voor India". De syno de sprak uit, dat het ieders plicht is, in elk geval de hongerlijdenden te helpen; wel bleef men met een aantal vragen zitten. Besloten werd zich tot de stichting Oecumenische Hulpverlening te wen den, om inlichtingen over de opzet en de organisatie van deze actie. Ook trof de coïncidentie met berichten over atoombewapening van India. De hier rijzende problemen zullen worden voorgelegd aan de Wereldraad van Kerken in Genève. Verder waren het voornamelijk kerk rechtelijke problemen, die de aan dacht van de lutherse synodeleden vroegen. Synodepresident ds. mr. D. G. Hoe vers had persoonlijk een voorstel inge diend, om in de kerkorde een on derscheiding in te voeren tussen pre- Curatoren bezinnen zich op de moge lijkheden van uitbreiding maar heb ben er nog geen eenstemmig oordeel over en dat meldden zij in hun verslag. De synodecommissie van rapport wil de dat beraad van curatoren aanmoedi gen, maar zij nam haar voorstel terug om er een vorm voor te zoeken, waar in aan curatoren niets zou worden op gedrongen en hun evenmin de pas werd afgesneden. Ook twee particuliere synodes had den de zaak op de tafel van de genera le synode gelegd. Die van Zuid-Hol land sprak met de kerkeraad van Leiden van de noodzaak om het college van hoogleraren uit te breiden met één, zo mogelijk twee hoogleraren,tot teruggang in de belangstelling. Uit- leeropdracht in de dogma- tisch-ethisch-filosofische sector. Zuid-Holland en Leiden voorzien gro te gevaren voor de vrijgemaakte ker ken, wanneer in de predikantsoplei ding de gevaren van verschillende he dendaagse stromingen niet voldoende worden uiteengezet en de studenten er geen wapenen tegen krijgen. Bult- mann werd in de brieven genoemd, en de hedendaagse huwelijksethiek en schrijvers-filosofen als Sartre en Simo- ne de Beauvoir. De Groningse provinciale synode be pleitte een zesde leerstoel, of een of meer lectoraten met het oog op del nieuwere theologie. Zij wees op de vloed van deze nieuwere theologische stromingen op kerk en wereld. De Kamper studenten zullen zich daar in tens mee moeten confronteren, willen ze de meesten kunnen beproeven. Gro ningen dacht vooral aan het gezag en de betrouwbaarheid van de bijbel. OFFER Een deel van de synode voelde niet erg veel voor uitbreiding. Financieel leek het een te zware opgave en dat zou in de huidige situatie van de vrij gemaakte kerken wel kunnen leiden breiding van het docentencorps zou wel mooi zijn," maar was het echt dig? Als de huidige hoogleraren zich nu eens i beperkten in hun stof die ze toch niet meer kunnen overzien en zich concentreerden op de vraagstukken rondom de nieuwere theologie? Van de andere kant was er krachti ge steun voor de uitbreiding. „Met min der dan een zesde hoogleraar kunnen we niets beginnen'. Financiële bezwa ren mogen geen indruk maken. Boven dien: er zit geld onder het gereformeer de volk en het w i 1 offeren. Als Kam pen er niet om komt, ontstaat er wel een of ander initaitief op ander ge bied, dat dat geld tot zich trekt En misschien zal uitbreiding van het hooglerarencorps bijdragen tot ophef fing van de tegenstellingen aan de ho geschool. Wie zal zeggen, of daarin niet lacunes in het werk en oneven wichtigheid in de werkverdeling mee een rol spelen? Behalve over dit punt moet de syno decommissie zich tevens opnieuw bera den op haar voorstellen betreffende 1. de vraag of de hogeschool uit contri buties of volgens een omslagsysteem moet worden gefinancierd; 2. het finan ciële rapport over de hogeschool; 3. de den verwacht' dikanten, die hun ambt als beroep uit oefenen en degenen, die het naast een andere werkkring waarnemen. Regel zou dan worden, dat iedere student, die het proponentsexamen heeft afgelegd, tot predikant geordend wordt, ongeacht of hij „de pastorie in gaat" of niet. Dit voorstel baseerde ds, Hoevers op de gedachte van het alge meen priesterschap van alle gelovi gen. De synode had enkele theologische bezwaren tegen het voorstel. Een com missie kreeg opdracht deze zaak op nieuw te bestuderen en voor het eind van het jaar rapport uit te brengen. De predikantstractementen werden opnieuw vastgesteld en staan nu op een peil, dat gelijk is aan dat van andere kerken. Een nieuwe ordening op de pensioenen der predikanten werd aangenomen. Een wijziging in de verkiezing van synodeleden werd aanvaard, waardoor de mogelijkheden ruimer worden, predikanten en leden uit de kleinere gemeenten als lid van de synode te kiezen. SENS De jaarlijkse schooldag van Paron, die op Tweede Pinksterdag wordt gehouden, zal dit jaar muzikaal opgeluisterd worden door de Schie- damse muziekvereniging Harpe Davids onder leiding van KMK hoornist A. L. Glot'zbach. Het Chateau de Paron, dat uitgaat van de Nederlandse gereformeerde kerk in Frankrijk, huisvest kinderen van Hollandse boeren, die naar Frank rijk zijn geëmigreerd en te ver van school wonen. onmogelijkheid om aan de hoges een praktische opleiding te verbin den; en 4. de verhoudingen binnen het "'ocentencorps. BRIEF Het enige stuk dat wel afgehandeld werd was een brief, die prof. J. Kamp huis aan curatoren had geschreven over de aard van zijn onderwijs in de kerkgeschiedenis van deze en de vori ge eeuw. Volgens de hoogleraar is de Vrijma king net als de Afscheiding en de Dole antie kerkreformatie geweest naar arti kel 28 van de Nederlandse Geloofsbelij denis en dat blijft hij doceren, ook al noemt de Open Brief dat een religieus zeer gevaarlijke dwaling. De commissie wilde de synode daar van met erkentelijkheid en dankbaar heid kennis laten nemen, maar de sy node besloot op voorstel van de prae- ses ds. D. Deddens in deze geest aan curatoren een brief te schrijven. Daarin staat bovendien dat de syno de het niet een bijzondere maar eefl vanzelfsprekende zaak acht dat prof. Kamphuis in deze zin onderwijs eeeft. „Naar Schrift en Belijdenis mocht en mag aan de hogeschool, die haar geschiedenis in 1854 begon, en in 1944 - 1945 behouden bleef, niet anderswor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2