SPOEDIG OPVOLGER VAN HALL JAMIN moederdag ft mei Commentaar ARTIE INDIA TE OVERHAAST? Wethouders boos op Beernink s Drie namen genoemd van socialisten Van Hasselt hardhandig verhoord TWEE AUTO'S OP ELKAAR TWEE DODEN Vrij warm f Woensdag 10 mei 1967 48ste Jaargang sun F. Diemor Hoofdredacteur! Dr. E. DIEMER O CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghempoetl" 0e Rotterdammer Oordts Dagblad Haagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Regering: ontslag mocht niet worden uitgesteld Mr. Van Hall: Ik ben onrechtvaardig behandeld Niet gewacht op puhlikatie rapport-Enschede Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Hoofdstad ir. G. van Hall mr. J. A. W. Burger J. J. A. Berger prof. dr. I. Samkalden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Uit het feit dat de regering de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, tegen zijn wil voor eervol ontslag heeft voorgedragen, trekt men in Haagse politieke kringen de conclusie, dat het kabinet al een geschikte opvol ger voor de heer Van Hall heeft gevonden. Voor de opvolging worden drie na- len genoemd: J. J. A. Berger, thans burgemeester van Groningen, prof. mr. Samkalden, oud-minister van justi- en mr. J. A. W. Burger; Eerste-Ka- merlid. Zij zijn allen lid van de PvdA. r. Burger, voormalig voorzitter de socialistische Tweede-Kamer fractie, is weliswaar al 62 jaar, maar acht het niet uitgesloten dat de regering -hem drie jaar als een soort interim-burgemeester zou willen laten optreden. De heer Berger heeft Deze zou kort na de afkondiging van het Koninklijk besluit betreffende het ontslag worden benoemd, zulks om een lang durig bestuursvacuüm in de hoofdstad te voorkomen. Politiek Den Haag neemt aan, dat het kabinet niet tot deze verregaande beslissing is overgegaan zonder tevoren afdoende voorzieningen te hebben getroffen om de ontstane vacature op zeer korte ter- m^n te vervullen. Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze WARSCHAU Een instorting in een mijn bij de Poolse stad Katowice heeft aan zeven mijnwerkers het leven gekost, terwijl er één mijnwerker werd gewond. Het ongeluk deed zich maandag voor. SCHIPHOL De Nederlandse jour nalist Van Hasselt gisteren in on: land aangekomen na door de Griekse regering te zijn uitgewezen onthul de dat hij op de eerste dag van zijn gevangenschap hardhandig werd hoord door de geheime dienst. Men dreigde hem met het uittrekken nagels en baardharen. Hij kreeg tijdens het verhoor te ho ren dat hij al lang op de zwarte lijst stond. De heer Van Hasselt vertelde dat hij op straat werd aangehouden nadat d< posterijen zijn brieven hadden openge maakt. Hierin had men een brief van Neder landse kennissen gevonden waarin hem werd gevraagd aan te dringen op de vrijlating van de zanger Theodora- kis. Volgens de journalist bevindt The- odorakis zich op vrije voeten. AMSTERDAM Een ernstig verkeers ongeluk over de brug over het Merwedc- kanaal op Rijksweg 1 tussen Diemen Muiden heeft gisteren aan twee men het leven gekost, terwijl alle verkeer I werd gestremd, lange files ontstonden en zich ook kettingbotsingen voordeden die zich uitsluitend beperkten tot materiële schade. Door een onverwache manoeuvre, waarschijnlijk veroorzaakt door een technisch defect, sloeg een auto komende uit de richting Naarden over de kop en kwam terecht op een auto uit de tegen overgestelde richting. De auto uit Naarden werd bestuurd door de 26-jarige mevrouw C. A. T. Vierdag-Oordt wonende te Amsterdam. Zij was op slag dood. De auto uit de richting Amsterdam werd bestuurd door de heer S. J. van der Heiden uit Blari- cum. Ook hij was vrijwel op slag dood. Beide auto's werden totaal vernield. DEBAT Het conflict dat, blijkens beider me dedelingen, tussen het kabinet en mr. Van Hall is ontstaan zal vermoedelijk aanleiding geven tot een debat in de Tweede Kamer. Men acht het niet waarschijnlijk, dat mr. Van Hall naar het voorbeeld van zijn vroegere hoofdcommissaris van politie Van der Molen tegen de regeringsbeslissing in beroep zal gaan. Temeer niet daar hijzelf in principe akkoord is gegaan met zijn ontslag. Het meningsverschil heeft alleen be trekking op het tijdstip. Voor vervolg zie pag. 7 In Zurich wordt een Nederland se Week gehouden. Prins Ber nard ging er heen om er wat meer reliëf aan te geven. Hier maakt hij bij twee meisjes in Volendams kostuum grapjes met de Zwitserse minister van Bui tenlandse Zaken, de heer W. Spühler, DEN HAAG Het moment waarop de aktie „Eten voor India" wordt gehouden, ontmoet steeds meer bezwaren. De indruk bestaat, dat het aktie- comité te overhaast te werk is gegaan. Dit zijn de feiten: De Hervormde raad voor de zending heeft alle hervormde predikanten een brief gestuurd, waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat on danks de aktie niet minder wordt gegeven voor het zendingswerk. In een officieel communiqué van het moderamen van de Gereformeerde synode wordt het betreurd, dat er geen overleg is gepleegd en dat juist zaterdag voor Pinksteren, de dag waarop de kerk van haar leden grote offers vraagt, de aktie voor India wordt gehouden. De radio zendt geen speciale reportages over de aktie uit. De NRU is niet direct in het overleg betrokken en meent verder, dat binnen een te korte tijd een te groot beroep wordt gedaan op de vrijgevigheid van het publiek. Het bezwaar wordt gevoeld, dat velen de zaterdag voor Pinksteren niet 1huis zullen zijn. Dat komt de aktie, die zo hard nodig is, niet ten goede. De kerken staan uiteraard van harte achter de aktie. (Zie verder onze pagina's „Kernmerk" en „Radio en tv".) voor moeder AMSTERDAM De webhou ders van Amsterdam zijn zeer ontstemd over de manier waarop burgemeester Van Hall ontslag is aangezegd. „Uit ons gesprek met minister Beernink (gistermor gen) kregen wij niet de indruk dat een acuut ontslag aan de orde was. Toen wij later op de dag dan ook hoorden hoe de zaak in werkelijkheid lag voelden wij ons genomen", aldus loco-burgemees ter dr. P. J. Koets. „Het onderhoud met minister Beer nink geschiedde nog op initiatief van burgemeester Van Hall. Uitvoerig heb ben wij de gehele situatie van Amster dam besproken, een situatie waarin de kwestie-Van Hall slechts een onder deel is. Wij hebben duidelijk naar voren bracht dat een rauwelings terugtreden van de heer Van Hall, als er verder niets gebeurde, geen enkele oplossing voor de moeilijkheden in de hoofstad zou brengen. Wat zich in Amsterdam afspeelt is ook elders in Europa te constateren en zelfs, zij het in mindere mate, ook in andere steden van land. In 1965 Reeds in oktober van 1965 hebben de gemeentebesturen van de drie grote steden gewezen op de moeilijkheden, die met name ontstaan zijn door het gebrek aan middelen. Toen is ook al het woord „onbestuurbaar" gevallen. De wethouders hebben naar voren gebracht, dat in Amsterdam een nieu we aanpak nodig is, een nieuw beleid op tal van punten, zoals bijvoorbeeld op het gebied van de jeugdzaken. Wan neer de regering bereid zou zijn dit mogelijk te maken, onder meer door het verschaffen van de nodige midde len, is er beslist geen reden voor pessi misme ten aanzien van de problemen van Amsterdam. Vrijwillig Dan zou het zo hebben wij tegen de minister gezegd ook zeer mogelijk zijn dat de heer Van Hall zich vrijwillig zou terugtrekken, omdat er nu eenmaal rondom hem rumoi ontstaan en die nieuwe aanpak beter door een ander zou kunnen worden uitgevoerd. Wethouder Koets noemde he' gesprek met de heer Beernink „plezie rig, open en zakelijk" en toen de be windsman aan het eind van he gesprek te kennen gaf veel geleerd te hebben en bereid te zijn een en ander in het kabinet te brengen, verlieten de wethouders Den Haag met het gevoel dat de heer Van Hall niet direct ontslag zou worden verleend. Verbazing Pas in een telefoongesprek met bur gemeester Van Hall hoorde ik hoe de kaarten in werkelijkheid lagen, aldus de heer Koets. Hij dcel-le mee, dat de wethouders zich waarschijnlijk schrif telijk tot minister Beernink zullen wen den om him verbazing over de gang van zaken uit te spreken. Als het zo is, dat er nu al iemand zou staan te springen om burgemeester Amsterdam te worden, dan i: feit alleen al voldoende om te stellen dat deze persoon voor de functie on geschikt is. Overigens zijn de wethouders van Amsterdam niet van plan stappen te ondernemen om het ontslag ongedaan te maken, zomin als dat v?" r"r Van Hall te verwachten is. VVD De afdeling Amsterdam van de VVD heeft in een communiqué meegedeeld, naar haar mening bij het zoeken van een opvolger van de heer Van Hall in de eerste plaats moet worden gelet op de bestuurscapaciteiten, ker in de toestand, waarin hoofdstad thans is geraakt". De politie ke richting is van minder belang, al dus de VVD. De Amsterdamse afdeling van D'6( pleit in een brief aan minister Beer nink voor inspraak van de gemeente raad bij het zoeken naar een nieuwe burgemeester. De raad moet zijn i keur kenbaar kunnen maken, aldus Men dringt aan op overleg met de wethouders en het seniorenconvent uit de raad. DE BILT Boven Europa handhaaft zich een gebied van hogeluchtdruk, ter wijl ten westen van Portugal zich eer depressie bevindt. Hierdoor wordt een oostelijke .stroming boven ons land in stand gehouden waarbij droge continen tale lucht wordt aangevoerd waarin vrij wel geen bewolking voorkomt. De tem peraturen kunnen hierbij overdag zc se waarden bereiken. De komende 24 uur verandert er de weerssituatie niet veel. Wel kunnen door drukdalingen boven het Iberische schiereiland en Frankrijk onweersstorin gen die aldaar gevormd worden, gelei delijk in noordelijke richting gevoerd worden. De kans dat morgen zo'n r weersstoring ons. land zal bereiken echter nog klein. DE BILT Droog, zonnig en vr warm weer met een zwakke tot matig wind in hoofdzaak uit oostelijke riet tingen. T\E onvermijdelijke beslissing Is gevallen: de burgemeester van de hoofdstad is ontslag aangezegd. Een ontslag anders dan om redenen van leeftijd is, zeker voor een bur gemeester, altijd ingrijpend, laat staan wanneer het dan de burge meester betreft van de hoofdstad des lands. De Amsterdamse kwestie zelf heeft het huidige kabinet als een kwalijke erfenis moeten overnemen van de vorige kabinetten, zoals elke rege ring bij het optreden kwalijke er fenissen pleegt aan te treffen. Pre sident Johnson bijvoorbeeld Viet nam. Het huidige kabinet echter komt de verdienste toe van de ingreep, die zeker geen gemakkelijke is ge weest. De beslissing zelf was ove rigens, als gezegd, een onvermijde lijke geworden. Voor de tragiek die er voor de be trokkene zelf zo volop in aanwezig is behoort men begrip te hebben. De heengaande burgemeester was in vele opzichten een bekwaam man en het lag stellig ook aan de aard van de problemen, dat hij er ten slotte niet tegen opgewassen bleek. Het is trouwens, kortweg gezegd, een hondebaan om thans burge meester van de hoofdstad te moeten het woord „mogen" wil ons al niet meer uit de pen zijn. Waarbij komt, dat de meedogenlo ze publiciteit van onze dagen geen enkel facet onbelicht lijkt te kun nen laten. En toch behoeft ook de hoofdstad ook nü een burgemeester. Boven dien een die in staat geacht mag worden heel de situatie daar in goede, dus betere richtingen te lei den. Want daaraan heeft Amsterdam be hoefte en daaraan heeft de burge rij van die stad behoefte. Er moet weer wat oog komen voor waarden, zonder welke het leven nu eenmaal onleefbaar wordt, daaronder begre pen óók het gezag. Bepaalde groeperingen, zelf aan in nerlijke verwarring ten prooi, maar van die verwarring bovendien rij kelijk aan anderen mededelende, hebben in de afgelopen tijd teveel kansen gehad, daarmee aan de hoofdstad tot ver buiten de grenzen van ons land een slechte naam be zorgend. In dit alles moet nu een keer wor den gebracht. De regering, eenmaal deze ingrijpende beslissing van het ontslag genomen hebbende, mag wel wijsheid worden toegewenst in de keuze van de opvolger. Zij neme, ook politiek bezien, het terrein niet al te eng. BRUSSEL De landen van de Raad van Europa hebben met grote meerder heid van stemmen besloten geen gevolg te geven aan de uitnodiging van de Griekse regering om een Europese con ferentie van ministers van opvoeding in Athene te houden. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Harmei, verwierp de gedachte om de betrekkingen met de nieuwe Griekse regering te verbreken of Griekenlands lidmaatschap van de NAVO of de Raad van Europa op te schorten. Hiervoor is de toestand nog te ver ward en er zijn ook verklaringen dat het nieuwe bewind spoedig de democratische verhoudingen wil herstellen, aldus minis ter Harmei. •fc Ds. Van Teylingen opent Geref. Synode - pag. Kernmerk. Verzekeringsman Jan Lemstra heeft het initiatief genomen voor een post zegelverzekering. Donder dag zal hij met een stand in het nieuwe RAI-ge- bouw staan, waar van 11 mei tot 21 mei een inter nationale postzegelten toonstelling wordt ge houden. Zie pagina 5. (R'TA) V „Ik hoop, dat u liet goed vindt, mam. We kunnen maar een kwartiertje blijven."

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1