Ds. Landsman: Meer contac met provinciale synodes Spanje aanvaardt godsdienstvrijheid Ontvangst in synode-gebouw Uw probleem is het onze.... Knappe koppen en sterke karakters R.K. Kerk in beraad over reorganisatie Oecumenische Raad „ZEG NEEN TEGEN DE KERNWAPE Kerk in eb-tijmaa met zicht op God meer perspectief DINSDAG 9 MEI Een woord voor vandaag Gods Geest openbaart Zich in Genesis 1 als een vernieuwende Geest. In Genesis 6:3 ontmoeten we Hem weer: ,Mijn Geest zal niet aldoor in de mens blijven." De Statenvertaler zei het. veel suggestiever: „niet twisten met de mens". In wezen vinden we hier een herhaling van Genesis 1. Daar echter lag de nadruk op chaosduisternis en afgrond in de schepping, hier op de chaos, of vernietiging van het zedelijk leven van de mens, op de duisternis van zijn hart, op de afgronden van zijn wezen, waaruit zulke afschrikwekkende dingen kunnen opborrelen. Maar ook hier is de Geest er weer als hoop. Maar het accent ligt anders. In Genesis 1 zien we de ver nieuwende kracht van de Geest, die onweerstandelijk Zijn werk doet. Hier zien we dat Gods Geest niet buiten de mens om werkt. De Geest twist met, vecht als het ware om de mens. De Geest wil ons leven veranderen, vernieuwen, maar vraagt ons om toestemming. Hier klinkt niet het „Alles zal reg kom" van de Boeren, maar de waarschuwing: „niet eeuwig". Gods Geest moet ontvangen worden, anders laat Hij ons over aan de chaos, de duisternis, en de afgrond, aan de dood. Hier worden we gewaarschuwd: Pas op, een mens kan zich te lang verzetten. Gods genade is niet oneindig. God kan Zich terugtrekken. Hier gaat het om ons „Ja". De Geest wil slechts komen als wij Hem willen ontvangen. We lezen vandaag: Hebreeën 11 32-40. echt moederdaggeschenk Groningen wil Nog geen besluit G G tot aansluiting bij Wereldraad GRONINGEN De particuliere sy node van de Gereformeerde Kerken in de provincie Groningen heeft de aanstaande generale synode verzocht, om nog niet definitief tot aansluiting bij de Wereldraad van Kerken te besluiten. Men wil nog meer tijd heb ben voor bezinning en bespreking van deze kwestie in eigen kring. Het voorstel, dat van de classis Winschoten kwam, werd aangenomen met een kleine meerderheid (21 tegen 17 stemmen). Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen nlei in behandeling worden genomen Geheimhouding is verzekerd Vra gen die niet onderling met eikaal in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo- Vraag: Een weduwnaar wil een tweede huwelijk sluiten. Zijn kinde ren maken geen bezwaar mits vaststaat dat zij in geval de man overlijdt, geen enkele financiële ver plichting jegens de weduwe hebben en de weduwe generlei aanspraak zal hebben op de ten name van de weduwnaar staande gelden. Hoe kan hij dit regelen? Antwoord: De man is vrij te hu wen met wie hij wil en de kinderen hebben generlei recht zich daarte gen te verzetten. Natuurlijk is het desniettemin verstandig alles in goe de vrede te regelen. Dit kan in zoverre zonder be zwaar, omdat de kinderen generlei verpliohting hébben hun stiefmoe der te onderhouden, wanneer hun vader zou overlijden. Wat het geld van vader betreft, is de zaak veel moeilijker. Als de nalatenschap van de eerste vrouw nog niet met de kinderen is afgerekend, valt er veel voor te zeggen dit voor het tweede huwelijk te doen. De vader kan echter zijn kinde ren generlei zekerheid geven dat hij zijn tweede vrouw geheel of ten dele zal onterven, want een testa ment is vrij en altijd herroepelijk. Een overeenkomst in die geest be treffende de nalatenschap is ongel dig. Bovendien is het behoorlijk om te zorgen dat de vrouw na het overlij den van de man een levensonder houd ontvangt, tenzij zij er warm pjes bij zit. Wel is het mogelijk de kinderen schenkingen te doen. Dit alles kan men het beste uit voerig bespreken met de notaris, die de man de meest bevredigende regeling aan de hand kan doen. Vraag: Graag zou ik het verschil weten tussen het gebruik van een gasgeyser, normaal voor huishoude lijke gebruik geschikt, en een boiler van 80 tot 120 liter inhoud. Antwoord: Hier volgt een on- kostenberekening op basis van ver onderstelde gas- en elektriciteitsta rieven (nachttarief). Verwarming van 80 liter water uitgaande van een begintempera tuur voor leidingwater van 5 gra den Celsius vereist 80 maal (805) is 6000 k-calorieën. Een ku bieke meter gas levert aan warmte 4375 k-cal. op, dus voor verwar ming van het water heeft u 1,4 kub. meter gas nodig. Een kWh levert aan warmte 859,2 k-cal., zodat u bij elektrische ver warming van dezelfde hoeveelheid 6000 gedeeld door 859.2 of 6,9 kWh nodig heeft. De kosten bij elek trische verwarming voor 80 1. water tot 80 gr. C. bij een tarief van 5 cent per kWh bedragen 6.9 maal 5 is 34,5 cent en bij gasverwarming 1,4 maal 18 1/2 is 26 ct. In dit op zicht is gas dus veel voordeliger. Bij aftapping van kleine hoeveel heden is een gasgeyser echter kost baarder dan een elektrische boiler. Daarom zou het raadzaam kunnen zijn de gasgeyser alleen voor bad- doeleinden te gebruiken. Voorts heeft een gasgeyser geregeld onder houd nodig; een boiler vergt geen ondertioud en kan langer mee. Het voordeel van een gasgeyser daartegenover is weer, dat u niet bang behoeft te zijn dat op een ge geven ogenblik het warme water op Hervormde Kerk zoekt voor theologische stndie: (Van i kerkredactie) DEN HAAG De Hervormde Kerk richt zich dezer dagen tot allen die eindexamen doen aan een school voor voorbereidend hoger onderwijs met de woorden: Een uitdaging: theologie stude ren. Een aanplakbiljet met deze woorden zal worden opgehangen in kerken, wjjkgebouwen en mid delbare schalen. Bovendien gaat er een moderne folder uit met hetzelfde thema om theologische studenten te werven. Er is een tijd geweest dat de kerk rustig afwachtte wie zich voor de theo logische studie aanmeldde, zei ds O. V. Henkei, secretaris van de commissie voor theologisch hoger onderwijs, op een persconferentie gisteren. Maar omstreeks 1956 begon er een tijd aan te breken waarin het aantal theologische studenten verre bleef onder het beno digde aantal. Er was een opleving in 1964. toen honderd studenten die studie begon nen, maar sindsdien daalde him aantal weer tot 93 en vorig jaar tot 86. De kerk heeft per iaar honderd studenten Vacatures Pér 1 januari van dit jaar waren er in de Hervormde Kerk 262 vacatures, deelde ds. D. J. Vossers gisteren op de persconferentie mede. Honderd op één na, moeten als onvervulbaar den beschouwd. Hoewel er dit jaar weinig predikan ten (27) met emeritaat gaan, omdat de „lichting" van veertig jaar geleden be trekkelijk klein was, verlieten er toch door overlijden (6), eervol ontslag (18) door overgang naar bijzondere pre dikantsplaatsen (22) nog in totaal 73 predikanten hun gemeente. Van bijzondere predikantsplaatsen kwamen er 15 weer terug in de ge meente en 29 kandidaten werden dit afgelopen jaar beroepen, maar het be tekent dat er weer 29 gemeenten gijge- komen zijn die het zonder predikant moeten stellen. En dit komend jaar ko men er nog minder kandidaten klaar. Bizar De folder wil echter niet alleen uit bezorgdheid roepen, „Zorg dat je ei bij komt". Gebleken is dat vele jonge ren van middelbare scholen een volko men verkeerd beeld van het predi kantschap in hun achterhoofd hebben, vaak een bizar beeld dat helemaal niet klopt met de werkelijkheid. Ds. Landsman gaf gistermorgen eer lijk toe dat een predikant een moeilijk beroep heeft. Daarom gaat het er om de mensen te vinden die er de roeping voor hebben, en die uitzonderlijk be kwaam zijn. Karakters In de folder wordt gezegd: „Voor de theologische studie zijn nodig geestdrif tige mensen, jonge mannen en vrou wen, die met beide benen op de grond staan en die bereid zijn een stuk werk te verzetten en een stuk verantwoorde lijkheid te dragen. Bij dit alles gaat het om de gemeente, de kerk van mor gen." Maar de folder zegt ook: „De bereid heid om de Heer in de wereld te die nen is de voorwaarde voor de theolo gische studie." En ds. M. A. Krop, stu dentenpredikant in Groningen voegt er aan toe: „Theologie vraagt de beste koppen en de sterkste karakters." Het komend afscheid er zal een bekwame opvolger gevonden moeten worden en voor die er is zal ds. Landsman die functie wel niet neerleg gen valt 'hem wel zwaar, erkehde hij. Ik ben reeds in 1941 door prof. dr. H. Kraemer in dit werk gehaald en het heeft altijd mijn gehele liefde ge had. Ik zal ook zeker wel blijven schrijven. In tegenstelling tot mededelingen die verstrekt werden op de synode van de vrijgemaakte Gereformeerde Kerken, deelde ds. Landsman mede dat op 29 Van onze kerkredactie) DEN HAAG „U moet ons maar zo'n beetje zien als Siamese tweelingen, ook al is het voorbeeld niet erg gelukkig", zei ds. F. H. Landsman, de nieuwe secretaris-generaal van de Hervormde Kerk gisteren. Hij doelde op dr. R. J. Mooi de nieuwe algemene secretaris en zich zelf. ,.Ik stel me voor een andere werkverdeling te zoeken, dan er was toen dr. E. Emmen nog secretaris-generaal was. Uiteinde lijk ben ik geen tweede dr. Emmen". Terwijl dr. Emmen vooral de contac ten met andere kerken onderhield en heel in het bijzonder met de kerken in het buitenland, wil ds. Landsman voor al aandacht gaan schenken aan de bin nenkerkelijke verhoudingen. Dit bete kent niet dat hij geen belangstelling zal hébben voor het oecumenisch werk Nederland, want in de Oecume nische Raad wil hij van 'harte meewer- de reorganisatie van de oecu mene in Nederland. Sinds de oorlog is het werk in de Hervormde Kerk sterk gedecentra liseerd. De provinciale synodes hebben meer gezag gekregen en er zijn al pro vinciale synodes die een vrijgestelde secretaris hebben. Maar decentralisatie brengt het ge vaar mee dat het werk uiteen gaat groeien. Ds. Landsman ziet het als zijn bijzondere taak in de komende zes jaar nauwe contacten op te bouwen. Geen bisschoppen Denk er wel aan, waarschuwde hij de Nederlandse kerknieuws-journalis- ten gisteren tijdens een ontvangst in zijn werkkamer in het synodale ge bouw aan de Carnegielaan in Den dat het beleid van de kerk niet door ons wordt bepaald. „Wij zijn geen bisschoppen. Wij zijn functionarissen. dienaren van d< hoogste kerkelijke vergadering. Het be leid wordt bepaald door de generale synode. Onze taak is om de synode voorlichting te geven en te adviseren. Wij mogen helpen bij de vorming van het beleid." Ds. Landsman deelde mede dat hij zeer waarschijnlijk dit najaar zal aftre den als hoofdredacteur van het blad Hervormd Nederland. Op die wijze kan voorkomen worden dat er voor de buitenwereld een al te grote identifica- tussen de leiding van de kerk dit blad. Cortes keurt eerste artikel goed Van een onzer medewerkers) de en niet als priester te spreken (hij is één van de twee bisschoppen die lid ii i „a4J;«„ci zijn van de Cortes), maar riep de afge- MADRID De Spaanse staat erkent net recht van godsdienst- vaardigden op de wet goed te keuren. 11 1 oor de paus is aanvaard. ook dat de paus volgens een brief de menselijke persoonlijkheid. Maar zo i van kardinaal Cicognani de wet had n iet met deze i goedgekeurd. Toen een algevaardigde vriiheicl Deze principe-uitspraak is eindelijk aanvaard door de I omdat zij door de paus is aanvaard; vrij \T 1 1 1 r< ii- .--li™. „An ««r.l Afgevaardigde Martin Sanchez- Cortes, het Spaanse parlement. Godsdienstvrijheid moet gebaseerd i zijn op de waardigheid heel erg gelukkig zijn de Spaanse protestanten nog niet met uezei vroeg of- die brief voorgelezen mocht nffiriële iril-oraak Tekenend was naar hun mening de uitspraak i worden, antwoordde de secretaris van Olliciele UHspraaK. leivcuenu het ministerie van justitie dat dat niet van afgevaardigde Bias Pmar. die ronduit erkende dat de nieuwe mocht helemaal «een godsdienstvrijheid belooft, maar alleen maar Toch waren lang niet alle afgevaar- wet neiemaai geen j jdigden voldaan over het stuk. Een|^ Brouwer, Den Haag; J. tolerantie garandeert. DR. R. J. MOOI juni de hervormde synode zich zal uitspreken over al of niet aanvaarding het nieuwe Dichterspsalter. hoopte dat de gereformeerde synode, die vandaag voor het eerst 'bijeen beslissen zal om op dezelfde dag te vergaderen, zodat het nieuwe ps door beide kerken gelijktijdig zal kun- ;n worden aanvaard. Dit jaar zullen alle 52 classes van de Hervormde Kerk ieder een vijftien-tal nieuwe gezangen ontvangen, met het (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Ook de Rooms Katholieke Kerk neemt sinds zaterdag deel aan het beraad over een nieuwe organisatievorm voor de Oecumenische Raad. Kardi- waarin Gereformeerde Kerken bijvoorbeeld niet officieel tegenwoordigd, zijn er de laatst jaren steeds meer interkerkelijk organisaties gevormd buiten di De jongste is een Interkerkelij tac; sraad over Vredesvraagstukkei waarin de Rooms-Katholieke Kerï reea| J ^Eir naai Alfrink heeft prof. dr. ^e talmde Fiolet afgevaardigd om hem 05VraCTP" on p apT"p nrm(,°r in het beraad te vertegen woordigen. Daar de Gerefor meerde Kerken ook officieel aan het beraad deelnemen, zijn nu alle grootste kerken er in vertegenwoordigd. Dit deelde ds. F. H. Landsman, secretaris-generaal van de her vormde synode gisteren mede tij dens een persontvangst in het ge bouw van de synode aan de Carne gielaan. Vanuit de kerken is er nog al verzet gekomen tegen het voorstel om een Raad van Kerken in Neder land te vormen, die „elkaar zou den moeten zien als verenigende kerken." In de besprekingen is men nu tot de conclusie gekomen' dat de kerken dit meer aan elkaar moeten beloven dan als een last op elkanders schouders moeten leg gen. Naast de Oecumenische Raad, verzoek die in de gemeenten van di classis te beproeven en dan hun oor deel over bruikbaarheid aan de gene rale synode door te geven. Ds. Landsman kon nog niet zegger wanneer de hervormde synode zich za uitspreken over de nieuwe gezangen bundel die volgens het huidige voorste ruim 800 liederen zal bevatten. Over het algemeen zullen veel gezan gen uit de proefbundel (het bekende des vragen en de gereformeerde dc putaten die zich om dat onderwer nédii bekommeren, zijn vertegenwooi ehoc digd. De remonstranten en doopj nku] gezinden zijn ook gevraagd Maar er zijn ook nog andere der gelijke organen, zoals het Intel q kerkelijk orgaan voor contact overheidszaken, een overlegor gaan op het gebied van maatschap 1S iè pelijk werk, de protestantse stich ting voor de geestelijke volksge zondheid en dergelijke. Ds. Landsman hoopt dat de reoi cl ganisatie van de Oecumenisch Raad tot gevolg zal hebben, dat ||ame deze overlegorganen binnen nieuwe Raad van Kerken ee ™l( plaats kunnen krijgen, waardoo veel meer onderling contact mogef," lijk zal zijn. Het feit dat de Rooms-Kath ke Kerk nu aan het beraad g deelnemen kan betekenen dat dez elaa kerk in de toekomst ook wil toetreuur: den tot de Raad van Nederlands en Kerken. lit". EN ode boekje) kunnen worden opg ip E len. Maar er zitten ook liederen die niet aanslaan én geëlimin uilen moeten worden, meende .andsman. Ook uit de voorgestelde bundel en nog wel een aantal liederen i en verdwijnen, omdat ze te mof '.ijn om te zingen, of omdat de 1 ten niet aanslaan bij de mens va: „Gereformeerd vredesberaad" vraagt generale synode: (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De gereformeerde synode heeft vandaag, de dag waarop zij haar werkzaamheden begonnen is, een brief ont vangen van een groep van negentien gereformeerden over het oor- logsvraagstuk. Zij vragen onder meer, dat de synode bij de regering zal aandringen op afstand van 'het bezitten, het beheren en het op eigen grondgebied toelaten van kernwapens. Een verdragsher ziening van de NAVO zou moeten worden benut, om de Nederlandse krijgsmacht los te maken van de NAVO-kernwapenstrategie. Spaanse protestanten wijzen er op dat deze uitspraak alleen uitgelegd mag worden in bet gehele kader van de Spaanse wetgeving. die de Rooms-Katholieke Kerk nog altijd als de echte kerk erkent. De nieuwe wet geldt alleen voor niet-roomse kerke lijke gemeenschappen. I Tijdens het debat van de vorige 1 i week werden de drie alinea's van het Onderscheiding VOOl* eerste artikel van de nieuwe wet aan vaard. Het débat werd gisteren voort gezet. In de eerste zin belooft de Spaanse staat bovendien nog dat hij zijn staatsburgers tegen misbruik van deze vrijheid zal beschermen en toe zal zien op een juiste toepassing van deze vrij heid. In de beide volgende alinea's wordt gezegd: ds. Jat*, van Vessem DEN HAAG Ds. Jac. van Vessem, hervormd predikant, die per 1 mei met emeritaat is gegaan, is bij KB be noemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Ds. Van Vessem was belast met de geestelijke verzorging van Ambonezen en secretaris-pen ningmeester van de ClO-commissie voor het Ambonezenwerk. Op Malta worden mhil-rokjes voortaan de kerk uitge- •tuurd. Deze waarschuwing werd onlangs gegeven tijdens een mis in de kathedraal yon Valetta. „De staat garandeert het indivi duele en openbare belijden van ie dere godsdienst zonder beperken de bepalingen, behalve die in het tweede artikel worden genoemd." En: „Het recht op godsdienstvrij heid is gebaseerd op de rooms-ka- tholieke leer en moet steeds in overeenstemming zijn met het feit dat Spanje een rooms-kathoiieke staat is, zoals in de grondwet van ons land wordt uitgesproken." Het debat over deze nieuwe wetge ving begon met een duidelijke verwij zing naar het rooms-katholieke karak ter van Spanje. Zelfs de progressieven, die graag veel verder waren gegaan, begonnen met nadrukkelijk te verkla ren hoe goed rooms-katholiek zij wel De voorzitter van de commissie voor grondwetszaken, Joaquin Bau leidde het wetsontwerp in met de woorden: „Na een wetgeving aanvaard te heb ben die er op gericht is de Rooms Katholieke Kerk beter te dienen, leg gen we u nu wetten voor die geheel in overeenstemming zijn met de leer van de paus." Een beetje trots voegde hij er aan toe: „Ons land is het eerste dat gehoorzaamt aan de leer van de paus en haar verdedigt." Aartsbisschop dr. Olaechea, van Va lencia. was de eerste die aan het woord kwam. Hij zei als afgevaardig- _;root aantal sprekers meende dat de Dordrecht: nieuwe wet de protestanten veel te veel vrijheid geeft. Zo zei Adolfo Mu- noz Alonzo: „Deze wet schept een nieu we politieke situatie, en ik vrees dat de volgende stap van de sectariërs zal zijn om nog meer vrijheden te eisen, omdat er nog steeds gediscrimineerd wordt.'' „Het slechtste wat we zouden kun nen doen", zei afgevaardigde Bias Pi- nar nog. „nu de ogen van vele naties op ons gericht zijn, is concessies te doen. Geen mens is er slechter aan toe dan de mensen die zichzelf tot bede laars verlagen om de glimlach van hun vijanden zoeken." Luid was het geroep „Muy bien, Muy bien" (Goed zo, goed zo). Spaanse protestanten constateerden teleurgesteld: „Deze wet geeft geen godsdienstvrijheid. Hij beschermt slechts de privileges van de Rooms Ka tholieke Kerk. Er wordt slechts vrij heid gegeven als die vrijheid de privi leges niet in gevaar brengen. Gisteren werd een begin gemaakt met de beper kingen op de vrijheid die worden uit gesproken in artikel twee van de nieu we wet. Zolang dit nog niet het geval is, wil len de negentien een uitspraak van de synode, dat deelname van de kerken aan de geestelijke verzorging van de strijdkrachten niet inhoudt, dat de ker ken de deelname van de strijdmacht aan de NAVO-kernwapenstrategie zou den zien als overeenstemmend met de wil van God. De groep, die zich het „Gereformeer de Vredesberaad" noemt, acht het van groot belang, dat de kerken weten, dat bij niet weinige leden der Gereformeer de Kerken gewetensnood heerst ten aanzien van de vertechniseerde totale oorlog van vandaa'g. Sommigen onder de negentien staan principiële dienstweigering voor. Ande ren staan niet afwijzend tegenover de militaire dienst, mar willen, gestreefd wordt naar een in dienst gaan onder voorwaarde „neen" tegen deelname aan voorberei ding of uitvoering van een kernoorlog. De groep vraagt om wettelijke rege lingen, waardoor vervangende dienst of dienst in internationale politiegroe- pen kunnen worden gesteld in plaats van de gewone militaire dienst. Verder moet de synode stappen on dernemen bij de regering om uitbrei ding van de ontwikkelingshulp en van de VN-politiegroepen. De brief is ondertekend door dr. B. Etten, dr. B. de Gaay Fort- Dr. P. G. Kunst praeses synode (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Dr. P. G. Kunst, ge reformeerd predikant te Amsterdam, is vanmorgen bij de eerste stemming met overgrote meerderheid (50 van de 67 stemmen) gekozen tot voorzitter van de nieuwe gereformeerde synode. Dr. Kunst was assessor (waarnemend voorzitter) van de vorige synode en prae ses van de synode van Groningen (1963). Dr. Kunst volgt ds. P. van Strien uit Delft op, die preases van de laatste sy- Assessor is ds. P. Viser van Tilburg. Na twee vrije stemmingen moest geko zen worden tussen hen en ds. E. N, van Loo uit Sneek. Ds. Visser kreeg een meerderheid van één stem. Ds. Van Loo is daarna met 43 stemmen meteen tot scriba gekozen. Tweede scri ba werd na de tweede vrije stemming ds. J. R. Hommes van Groningen. Beide laatste predikanten maakten ook reeds deel uit van de moderamina van de twee vorige synodes. man, Amsterdam; ds. D. de Heer, Nage- le; dr. O. Jager, Hilversum; ds. P. Jozi- asse (legerpredikant in lang verband), Melick; B. van Kaam, Amsterdam; J. C. Lodder, Enschede; ds. E. H. Nagel, Amsterdam; drs. A. Schippers, Amster dam; ds. N. A. Schuman, Westzaan; drs. H. Schut, Utrecht; J. Simonse, Dor drecht; prof. dr. ir. J. Smidt, Delft; drs. H. R. Stroes, Rotterdam; drs. R. J. van der Veen, Delft; drs. E. v.d. Velde, Enschede; dr. J. J. Verdonk, Bussum; prof. dr. J. Verkuyl, Amsterdam. Beroepingswer F. H. Breukelman te Simons haver tape Dalfsen (vac. O. S. Cazemier), H. C,m Itterzon te Rhoon; te Nieuw-Beijei (toez.), F. van Dieren te Heusden:01, Waddinxveen (wijkge. West; vac. .lfosl11 Cuperus), J. van de Velden te Ai r v' foort. Borger (toez. (vac. A. den Hartogh), L. Blo, Ridderkerk; voor Ruurlo, H. Brouw Bergen op Zoom; voor Zuid-Beijer G. J. Voortman te Dussen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Koog aai Hoekzema te Goenga; de benoe van de classis Amsterdam tot pred. bijz. opdr. (Bijlmermeer), drs. C. Rijper te Watergraafsmeer. Bedankt voor Leek, H. Tien te I GEREF. KERKEN (vrijgem.) Aangenomen naar Opende-Surhui een, J. Geertsema te Kantens. Blok te Dirksland; voor Waardenl J. C. Weststrate te Meliskerke; vooi terson 'Franklin Lakes) (New Jer le H. Rijksen te Gouda. GEREF. GEMEENTEN IN NED Tweetal te Gouda, F. Mallan te nendaal en J. Pannekoek te Terneuzi Lutherse synode geopend EDE Maandag is in de Lut herse kerk in Ede de generale kerkelijke vergadering van de Lutherse kerk gehouden. In zijn openingswoord sprak de president, ds. mr. D. G. Hoevers, over de zorgen die er in de kerk zijn en over de twijfel waarin vele ver keren. In het algemeen verkeert het kerkelijk leven in een eb-tij, maar als wij weer zicht op God krijgen, is er weer perspectief. Uit het verslag dat ds. G. Kroes uit Haarlem als tweede secretaris van de synode uitbracht, bleek, dat er op vele terreinen van het kerkelijk leven activi teit is. Zelfs de cijfers, onder andere van het aantal avondmaalsvieringen, zijn ver heugend. Het ledenaantal van de Luther se kerk liep met enige honderden terug, vooral door veroudering. 'VERSTROOIDEN Ds. P. C. Roodenburg uit Amsterdam sprak daarna over het probleem van de verzorging van de in de verstrooiing wo nende lutheranen. Vele lutheranen ves tigen zich in plaatsen waar geen luclier- se gemeente is. Verschillende nieuwe ge meenten zijn in de loop van dit jaar ge- alle moeilijkheden op deze wijze lossen. Wellicht zijn streekgemeï vc met streekpredikanten een oplossing. de samenwerking met andere kerkei 1 het bijzonder de hervormde, doopsg de en remonstrantse) is in dit van groot belang. In de middagvergadering was deze inleiding een uitgebreide gedacl wisseling. 's Avonds is op het luthers buitenhsa; trum Hoekelum te Ede de synode^, opend. Ds. mra D. G. Hoevers Is h«l en mr. W. C. Hassold als viee-presi als president en ds. P. H. G. C. sticht, op den duur kan men niet ke geestelijken. Het curatorium porteerde dat er vijftien studenten schreven stonden. Uit het verslag val diaconale raad bleek dat bijdragen het werelddiaconaat sterk gestegen in twee jaar zelfs AMSTERDAM Het partijbestuur de'PSP heeft besloten het initiatief de afdeling Schiedam om de paui ke zendbrief te verspreiden over) Alle afdelingen zal worden vera eventueel tezamen met anderen die mening zijn dat deze encycliek alle dacht verdient, aan de verspreiding medewerking te verlenen. De encycliek handelt onder i het probleem van de ontwikkeling! i den. De verspreiding gebeurt in sarn, werking met een aantal rooms-kathi

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2