lieowe RAAD HEEFT RECHT OP MEER INLICHTINGEN n Commentaren Oordeel mr. Wytema over openbare orde: Desnoods staken Je li plai"s: Auto doodt 2 kleuters EIND APRIL 75.000 WERKLOZEN Politie op spoor van moordenaar? „Van Hasselt werd niet gearresteerd voor zijn publicaties" Twee Q-schepen uit de vaart Vooroverleg Kennedyronde vastgelopen Schilderijen diefstal Zonnig weer DtatAif 9 nwJ 1967 4flrte CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD (Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Dorp zonder Mastbos- pagina 9. I -jV Ds. Landsman: meer contact met Provinciale synoden - pag. Kernmerh. ,-fo NCRV draagt opgeivekt haar programma voor - pagina Radio TV. In West-Pakistan zijn 307 mensen levrijd uit negen werkkampen ij onvrijwillig en onder slechte omstandigheden graafwerk moesten Er zijn 33 personen e=s voorname- ijk aannemers Op het congres van de Vereniging van Nederlandse gemeenten heeft voorzitter mr. Wytema (burge meester van Alkmaar) vanmorgen gepleit voor het geven van inlich tingen aan de raad over de open bare orde. Hij wil de burgemees ters hiertoe echter niet verplichten. EINDHOVEN „Ik zou niet zover willen gaan dat een verantwoordingsplicht van de burgemeester jegens de ge meenteraad in de wet moet worden vastgelegd. Maar wèl heeft de raad het recht op inlichtingen: handhaving van de openbare orde is een publieke functie van de overheid, die het licht van de openbaarheid moet kunnen verdragen". Met deze conclusie haakte de voor zitter van de Vereniging van Neder landse gemeenten, Alkmaars burge meester mr. H. J. Wytema, van morgen in op het probleem van de gezagsuitoefening door de overheid en in het bijzonder in de gemeenten. Aan het tweedaagse congres (dit keer in Eindhoven) nemen ruim elf honderd gemeentebestuurders deel. Er zal morgen vooral worden gesproken over de financiën. VEREISTE Burgemeester Wytema: de politiële, op ordehandhaving gerichte functie van de overheid heeft recht op begrip en steun. Maar dan moet het samenspel tussen burgemeester en gemeenteraad bevredigend zijn. ons democratisch bestel is open heid een eerste vereiste. Op het alge- n gebruik, de gemeenteraad over de openbare orde te „informeren", moet dan ook geen inbreuk worden gemaakt door formalisme. Namelijk door uit het ontbreken van een wette lijke verantwoordingsplicht af te lei den, dat aan de gemeenteraad geen verantwoording verschuldigd is, ook als het algemeen belang dit wel zou toelaten. FINANCIËN De financiële problematiek noem de de heer Wytema „benauwend". „Helaas biedt ook de tweede nota over de ruimtelijke ordening geen reële bijdrage tot een oplossing." De samenvoegingen gana steeds verder: waren er in 1964 nog 973 gemeenten, nu zijn er 943. „Op de universiteiten moet meer aandacht worden geschonken aan het pro- M edezeggenschap Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: betaalt: O per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze LUNTEREN De oud-voorzitter van het CNV, de heer M. Ruppert, heeft gisteren in zijn betoog voor de algemene vergadering van de CNV- bond Unitas grote nadruk gelegd op de medezeggenschap. Hoewel hij voor het oplossen van geschillen aan arbitrage verreweg de voorkeur gaf. meende hij dat de medezeggen schap eventueel via werkstakingen zou moeten worden afgedwongen. De heer Ruppert zei, dat het hier om een elementair recht van de werkne mers gaat, waarvoor het uiterste mid del niet te erg is. Naar zijn oordeel nemen op het punt van de hervorming van de onderne mingsstructuur verschillende onder nemers alleen nog het middel van de strijd ernstig. Het kapitaal boven de arbeid te stellen achtte hij in strijd met het evangelie. De onderneming is een samenwerkingsgemeenschap van ar beid en kapitaal onder leiding van de ondernemer. De werknemer moet worden erkend als volwaardig be- drijfsgenoot. Als grote tegenstanders van deze gedachte noemde de heer Ruppert de liberale ondernemers en de cialistische vakbeweging, die beide uitgaan van een belangentegenstel ling bij werkgevers en werknemers. Zie voorts pagina 7 RODEN Gisteravond zijn de drieëneenhalfjarige jongen J. H. van der Veen uit Roden en zijn tweeëneen- halfjarige zusje door een personenauto gegrepen en op slag gedood, toen zij rijksweg 43 (Groningen - Heerenveen) onder de gemeente Roden overstaken. OTTERLO De 22-jarige mejuf frouw K. J. Thienpont is gisteren ge dood toen haar auto, waarschijnlijk door te hoge snelheid, slipte en tegen een naderende trekker botste. De naast haar gezeten mejuffrouw M. J. V. G. werd zwaar gewond. OMMEN De 54-jarige aannemer G. Schuurman uit Ommen is om leven gekomen toen hij bij een inhaal manoeuvre met zijn personenauto te- gen een vrachtwagen botste. bleem van de bestuurslagen." Op het terrein van het openbaar vervoer is naar de mening van de heer Wytema sprake van grote achterstan den. Om deze in te halen zijn vinding rijkheid en moed vereist, maar boven al financiële inspanningen. „Wij moe ten voorkomen dat we verzeild raken in situaties van stedelijke ontbinding." VERWIJT Het verwijt als zouden de gemeen ten de laatste tijd geen oog hebben gehad voor de belangen van bepaalde weggebruikers, wees mr. Wytema de hand. „Deze verwijten zijn niet al leen in strijd met de werkelijkheid, bovendien als we letten op de klem waarin de gemeenten ge vangen zitten geheel misplaatst." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM 1 Eind april waren 75.000 mannen zonder werk. De werk loosheid nam de afgelopen maand, al- eèn mededeling van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, met 9600 man af. Elk voorjaar wordt de werkloosheid enigszins kleiner als gevolg van een economische opbloei. Als deze omstan digheid buiten beschouwing wordt ge laten, blijkt, dat de geregistreerde beidsreserve met negenduizend ma: gestegen. Het aantal werkloze vrou- en bleef gelijk op ongeveer 6700. Met bijna vijftienhonderd steeg vraag naar werknemers in april tot 41.900. Het bedrijfsleven zocht 26.000 vrouwelijke arbeidskrachten, een stij ging van zevenhonderd in vergelijking met maart. In het westen van het land bleef de arbeidsmarkt gespannen. In het noor den, oosten en zuiden nam de werkge legenheid echter af. De opleving in de bouwnijverheid •as geringer dan verleden jaar omstreeks deze tijd. ,^Leve de Koningin bracht aan Apeldoorn. Zij was onder meer in de papierfabrie ken van Van Houtum en Palm in Ughelen, waar zij vol belang stelling zag hoe een watermerk in een bankbiljet wordt ge maakt. 1DIJ haar aankomst voor het stadhuis van Apeldoorn kreeg zij bloemen van de vier jarige dochter van de burge meester, Martine des Tombes. pOEN zij bij het door haar geopende Rijksinstituut voor de opleiding van hogere politie officieren wegreed, zwaaiden adspirant-officieren de vorstin driewerf Leve de Konin gin" toe. De moord in A'dam AMSTERDAM De Amsterdamse recherche zoekt op het ogenblik naar de man die op zaterdagavond 29 april om half negen in de Amsterdamse bin nenstad werd gezien in gezelschap van de 37-jarige Coby van der Voort, die zondag op beestachtige wijze werd ver moord. Vier getuigen hebben de twee gezien. De politie wilde echter nog geen bij zonderheden bekendmaken in verband met het onderzoek. Inmiddels is wel gebleken dat het speurwerk zich over nagenoeg geheel Nederland uitstrekt. „Alle bij het on derzoek betrokken rechercheurs zijn thans op pad en pionieren in alle pro vincies behalve Zeeland", zo vertelde gisteren hoofdinspecteur Schreur, die de leiding heeft van het onderzoek. De in München woonachtige Neder landse vertegenwoordiger die tot zon dag als verdachte werd beschouwd is gisterochtend vrijwillig naar Amster dam gekomen om de politie van dienst te zijn. Zoals bekend beschikte hij over een waterdicht alibi maar hij wilde nog een verklaring afleggen over zijn doen en laten met de vrouw in de "tijd dat hij met haar omging. ATHENE De Griekse minis ter van binnenlandse zaken, Pa- takos, heeft gisteravond gezegd, dat de Nederlandse journalist Frans van Hasselt, die door de Griekse veiligheidsdienst zaterdag gearresteerd, waarschijnlijk vandaag uit Griekenland uitgewe zen zal worden. Brigade-generaal Patakos weigerde de redenen te noemen voor de arresta tie van Van Hasselt. Hij zei wel, dat deze aanhouding niets te maken had met de berichten die dfoor Van Hasselt waren verzonden. „Zijn arrestatie is om andere redenen volkomen gerecht vaardigd," aldus de Griekse minister. Volgens Patakos heeft Van Hasselt zich schuldig gemaakt aan een tegen Griekenland. „Van Hasselt", al dus de minister, „is niet gearresteerd voor wat hij heeft gezegd of gepubli ceerd. Alles wat ik u kan zeggen is, dat hij wordt beschouwd als onge wenst persoon." Patakos deelde voorts mee dat er in commissie van twintig juristen is gevormd orn een nieuwe grondwet op te stellen. Deze constitutie zal in een referendum aan de kiezers worden voorgelegd. Daarna zullen er algemene verkiezingen worden gehouden vooi een terugkeer tot de parlementaire de mocratie aldus de minister. Zoals gemeld heeft koning Konstan- tijn er in het openbaar voor gepleit dat zo spoedig mogelijk de parlementai re democratie wordt hersteld. Papandreou Ex-premier Papandreou heeft ont kend medeplichtig te zijn aan een kom- plot om koning Konstantijn ten val te brengen. Een Grieks blad beschuldigde Papandreou ervan betrokken te zijn geweest bij het Aspida-komplot. Het blad had zaterdag een fotocopie afge drukt van een brief die Papandreou geschreven zou hebben. Papandreou noemde deze brief „een vervalsing". I LONDEN De Queen Eliza beth en de Queen Mary van de Cunard Line zullen in 1968 wor den vervangen door een nieuw passagiersschip, dat nu nog Q-4 wordt genoemd. Dit besluit is genomen om de maatschappij een lonende basis te verschaf fen; elk jaar lijdt de Cunard een verlies van 7,5 miljoen aan elk van beide oceaanreuzen. De Queen Mary wordt eind van de ze zomer en de Queen Elizabeth een jaar later uit de vaart ge nomen. GENEVE De vertegenwoor digers van de Ver. Staten en de Euromarktlanden zijn het in de afgelopen nacht niet eens gewor den over afspraken betreffende chemische produkten en granen, die de belangrijkste hinderpaal vormen voor het succesvol af sluiten van de Kennedyronde. Aan het overleg, dat tot vanmor gen half vier duurde, nam Jean Rey deel namens de EEG. Vandaag zou den de delegatieleiders bespreken wat ze nu te doen staat. De kans dat nog deze week over eenstemming wordt bereikt is nu zeer klein, zei Wyndham White, die het gesprek heeft geleid. Hij is voor zitter van de Organisatie voor ge meenschappelijke tariefs- en han delsafspraken (GATT). (De besprekingen voor de Kennedy ronde, die oorspronkelijk ten doel had den de tarieven voor industrie- er landbouwprodukten met vijftig pro cent te verlagen, moeten op 15 mei afgesloten zijn). ILLINOIS Zes olieverfschilderijen waaronder een Rubens en een Renoir, zijn gestolen uit het Krannertmuseum op de Campus van de universiteit Illinois. Het werk van Rubens, dat 1636-37 werd geschilderd, was het „Banket van Tereus" De Renoir is „Femmes nues couchées" uit 1910. Tot de andere gestolen doeken behoort „De muntenverzamelaar" van Adriaan Brouwer. De Queen Mary (81.000 ton) kwam in 1936 in de vaart. Het schip heeft twaalf dekken. De lengte is 311, breedte 36 en de diepgang 12 meter. Het schip met een bemanning van 1000 koppen, kan ruim 2000 passa giers vervoeren. De snelheid is 31.7 mijl. De Queen Elizabeth (85.000 ton) kwam twee jaar later in de vaart en is het grootste passa giersschip ter wereld. De leng te 300, breedte 36 en de diep gang 12 meter. Dit schip kan 2300 passagiers vervoeren. De beide schepen deden in de afgelopen oorlog dienst als troepentransportschip. De kans bestaat dat de Queen Mary wordt verkocht voor emi- grantenreizen tussen Europa en Australië. De ander TVE heer Ruppert heeft in de ver» gadering van de CNV-textiel» bond Unitas een belangwekkende toelichting gegeven op wezen en doel van de christelijke vakbewe ging. Hij somde een aantal desiderata van de christelijke vakbeweging op, maar verloor daarbij niet uit het oog wat de konsekwenties van deze desiderata voor de christelijke vak beweging zijn. Bij de vraag om medezeggenschap voor de werknemers maakte hij duidelijk, dat het hierbij niet alleen gaat om het acht geven op het be» lang van de werknemer, maar ook op dat van de gehele onderneming. Niet alleen het eigen belang, maat ook het belang van de ander ver» dient de aandacht. De christelijk» vakbeweging zal moeten opkomen voor het recht, ook al zou het strij dig zijn met het eigen belang. Op grond van dit beginsel sprak d» heer Ruppert zich uit tegen dagdie verij en verkorting van de arbeids duur zonder dat de gevolgen hier van voor de samenleving in aan merking worden genomen. Een dergelijke instelling van do christelijke vakbeweging dwingt bij de partners in het maatschappelijk overleg respect af. Ook de werkge vers op hun beurt zullen zich ge dwongen voelen duidelijk rekening te houden met het recht van de werknemer, ook al zou dit op som mige punten strijdig lijken met het belang van de ondernemers. De standpuntbepaling van de heer Ruppert is de kortste weg naar in williging van gerechtvaardigde wen sen, die bij de vakbeweging leven. Stringent DE BILT Boven West-Europa is een gebied van hoge luchtdruk tot ont wikkeling gekomen, dat zich over Frankrijk en Duitsland tot boven Scandinavië uitstrekt, terwijl het res tant van een oude depressie zich'tus sen IJsland en Schotland bevindt. Ten westen van Portugal bevindt zich een vlak lagedrukgebied, dat maar weinig van plaats verandert. In ons land wordt door al deze systemen een zuidelijke tot zuidoostelijke stroming in stand gehouden, waarbij de komen de 24 uur iets drogere lucht afkomstig van Duitsland naar ons land wordt ge voerd. Hierin komen flinke zonnige perioden voor, en slechts af en toe en kele wolkenvelden. De temperaturen kunnen hierdoor in de middag opnieuw op een iets hoger niveau komen. zon op 4.33, onder 20.18. Maan op T^E voorzitter van de CN V-textiel- bond heeft gisteren in zijn al gemene vergadering enkele opmer kingen gemaakt over de toekomsti ge loonpolitiek. De heer Nieuwen- huis verklaarde zich voorstander van een vrijere loonvorming, maar hij was nuchter genoeg, zich te realise ren, dat hiervan voor de nabije toe komst niet veel kan komen. De L:"".stc !r er een onvol doende relatie geweest tussen loons verhoging en produktivlteitsstijging. Om deze ontwikkeling te stuiten zal de overheid als hoedster van het algemeen belang niet passief kun nen toezien. De vakbeweging ral in de toekomst matiging moeten betrachten hij het vragen van sociale verbeteringen en zij zal er rekening mee moeten hou den, dat de bemoeienis van de over heid met de loonpolitieke spelregels stringenter gaat worden. De overheid speelt deze rol, niet om dat het haar een behoefte is be voegdheden aan het maatschappelijk leven te onttrekken, maar omdat het haar taak is het economische en so ciale leven voor grote onheilen te behoeden. Spanje J^"A EEN DEBAT van twee dagen heeft de Spaanse Cortes (par lement) het eerste artikel van het wetsontwerp over godsdienstvrijheid aanvaard. Ook Spanje spreekt nu uit, dat de staat godsdienstvrijheid moet garanderen. Het zou een reden kunnen zijn om te juichen, als niet de Spaanse pro testanten zélf ons reeds gewaar schuwd hadden dat niet al te vroer te doen. Zij hebben reeds opgemerkt, dat de weinige vrijheden gepaard gaan met zóveel onaanvaardbare verplichtin gen, dat ze die vrijheden graag op het spel zetten. Hoewel de leden van de Cortes had den kunnen weten hoe de protestan ten reageerden, werd met hun in zichten tijdens het debat in geen en kel opzicht rekening gehouden. Integendeel, als zij ter sprake kwa men, was het meestal in negatieve zin. „Als we hun deze vrijheid ge ven, komen ze straks klagen dat z« nog niet genoeg hebben", aldus een afgevaardigde. De leden van de Cortes zelf maak ten tijdens het debat overduidelijk, dat deze wet geen godsdienstvrij heid geeft, maar slechts de „tole rantie" regelt. En dat gebeurde onder het mom, dat Spanje als eerste rooms-katholiek land gehoor zou geven aan de leer van de paus. De leden van de Cortes schenen niet te begrijpen dat zij met die woor den de paus en het Vaticaans Con cilie in discrediet brachten. Als het concilie dit indertijd bedoelde, heeft de gehele wereldpers de uitspraken van de bisschoppen verkeerd ge ïnterpreteerd. We vermoeden niet, dat het Vati- caan erg opgetogen zal zijn geweest over het Spaanse debat. Het is voor de protestanten wel dui delijk, dat voor de Spaanse geloofs genoten nog een bijzonder moeilijke tijd komt. PASADENA De Amerikaans» maanverkenner Orbiter 4 die foto's van het maanoppervlak moet maken, is gisteren in een baan om d» maan gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1