p f 1 1 NCR V draagt opgewekt haar programma voor PRO vraagt duidelijke overlieids-uitsprakeii Puzzelhoek Openhartig praten voor de camera DINSDAG 9 MEI 1967 6869 Extra's De AVRO heeft het gisteravond op iderland 1 bijna midderna"ht ge- iakt met twee extra uitzendingen, aangekondigde programma Igden, namelijk een impressie uit 11 (vier jaar oude) vertaalde boek ialogen over Duitsland" en een in- mew met de schrijver, de 41-jarige litse leraar R. M. Muller. Verder Is er een overneming van een insatlantisch televisie-interview, dat Britse premier Wilson zich eerder i de avond via Early Bird en Euro- tie had laten afnemen door journa len in Londen, Parijs en New York. )e AVRO had hiervan een registra- gemaakt met directe vertaling in Nederlands. Een knappe tolken- rstatiedie het gesprek dat uiterma- snel ging, voor iedereen verstaan- er maakte. Het proces op zichzelf natuurlijk niet zo mooi, aangezien de echte stemmen op de achter and moest houden en daardoor van in de Engelse taal gesprokene niets volgen. Haar men hoorde de premier, itookt door vragen over de Britse tonnen tot toetreding in de EEG, ver dat Engeland bij nauwere nsluiting met de Europese zes zijn ide vrienden", de Gemenebestlanden Amerika, niet ontrouw behoeft te rden. Ier der zei Wilson, te geloven dat de iwaren van De Gaulle niet tegen En- and zijn gericht maar tegen wijzi- de gemeenschap op zichzelf, lien Engeland niet zou kunnen toe den ,*al dat onze dood niet zijn", 'e zullen dan alleen wat minder iloed in de wereld kunnen hebben." De extra-uitzendingen wisselden het •rigens op amusement afgestemde TRO-programma wel af, maar het is toch ook aardig, Mieke Telkamp er eens te zien en te horen zingen- haar internationale repertoire. Elmer Rice overleden NEW YORK Een van de belang- kste Amerikaanse toneelschrijvers. !ner Rice, is gisteren te Southampton n een hartaanval overleden. Hij be- jkte een leeftijd van 74 jaar. Vorige |ek is Rice ziek geworden aan boord n de „II France", die van New York am. Toen het schip in Southampton nenliep werd hij opgenomen in een- kenhuis. Zijn vrouw, de actrice Bet- [Field, reisde in. yerbanij, met zijn jkte met hem "mee. be bekendste werken die Elmer Rite hreef zijn „The adding machine" en fc the people". Zij ontstonden tussen I twee wereldoorlogen. 1 In 1929 kreeg hij de Pulitzerprijs br „Street scene", over de toestan- b in de New Yorkse sloppen. In 1934 jgde „Judgment day", over het aan [macht komen van Hitler. In hetzelf- j jaar schreef hij „Between the rlds". Zijn laatste toneelstuk dat op joadway werd gespeeld was „Cue for Ssion", een moderne versie van Ham- i Hij schreef ook nog twee romans voyage to Purilia" en „Omperial b". Rice heette in werkelijkheid Rei- Sstein, maar veranderde zijn naam m hij toneelsohrijver was geworden. ALLEMAAL IX HET POVERE SCHUITJE HILVERSUM De NCRV doet het anders: zij zit evenals de an dere omroepen in geldnood, maar klaagt daarbij niet in de eerste plaats over het feit dat zij moeilijk haar televisiezomer zal doorkomen. Integendeel, met enige gerechtvaardigde trots kondigt zij aan wat zij aan eigen en gekochte produkties op het scherm denkt te brengen en dat maakt een vrolijker indruk, ook al zit de NCRV in hetzelfde schuitje van beperking en moet zij eveneens meevaren. Zeven in Nederland geproduceerde te levisiespelen, een nieuwe quiz, tien klassieke muziekprogramma's, de start van de internationale spionna- geserie „Parallelle wereld" (op initia tief van Eurovisie gemaakt), een pla- tenprogramma „Piek up", een n: kinderprogramma, een s tie gedrama tiseerde documentaires over de zen van de apostel Paulus, een audi tieshow voor amateurs en twee nieu we feuilletons „De gasten Hesdhinger" en „Reis-ABC"... di een flinke greep uit hetgeen de NCRV haar kijkers in de maanden mei t/m september wil voorzetten. Aan herhalingen krijgt men de musi cal „Jij en Ikke", die, met Jenny Arean en Piet Römer in de hoofdrol len, in mei 1965 voor het eerst werd uitgezonden. Verder is er een m delijks programma „Weet je nog wel" te verwachten, met hoogtepun ten uit de amusements-uitzendingen van de afgelopen tien jaren, waarbij o.m. ook Telediscoparade (van toen!) nog eens op het scherm komt. Van de serieprogramma's verdwijnen gedurende de zomer „Lassie", „Swie- bertje", „Fardé Majeure", „Sherlock Holmes" en ,,'t Blijft Hollands". Voórtgezet worden „Geen beter le ven", „Van nul uur één". „Politie museum" en de Lucy Ball-show, ir welke reeks enkele „specials" zijn op genomen, die 50 minuten duren en waarin men Lucy in Londen ei Alaska ziet. TV-SPELEN De tv-spelen van de NCRV zullen riëren van amusement tot het soci- o-drama „Focus" van de wereldbe roemde auteur Arthur Miller en he stuk „De rechtvaardigen" van de niet minder vermaarde Albert Ca mus. Bij de buitenlandse opvoerin gen vindt men o.m. een grote Russische produktie van Tolstoi's „Het levende lijk", dat in twee afle veringen op het scherm komt. Spionage en contraspionage is het the ma van de internationale, uit 13 de len bestaande serie „De parallelle wereld", waaraan zoals u zich zult herinneren, zeven landen hebben meegewerkt. De Nederlandse afleve ring is geregisseerd door Paul Cam- mermans. Eric Schneider en Julien Schoenaerts vervullen daarin de voorhaamste rollen en Lisbeth List debuteert daarbij als actrice. De tiendelige serie gedramatiseerde do cumentaires over de reizen van Pau lus is gekocht van de BBC. Zij komt in de maanden mei en juni (volgen de week voor het eerst) op het scherm. Zoals u weet, schrijven di verse reisorganisaties tegenwoordig „Paulusreizen" uit en voor degenen die deze maken of zullen maken, kan de reeks bijzonder aantrekkelijk zijn. Zij is gebaseerd op de verhalen in het boek Handelingen eh op de reisbrieven van de apostel. Een van de Andrews sisters overleden LOS ANGELES Gisteren is La verne Andrews, de oudste van d< bekende Andrews sisters op 54 jari ge leeftijd aan kanker overleden. Achttien maanden geleden was het trio reeds als gevolg van haar ziekte uiteen gevallen. De twee andere zusters, Maxene en Patti, treden nu als duo op. Sinds hun debuut in 1929 zijn meer dan tachtig miljoen platen van de Andrews sisters verkocht. li tv-redactie) (Van HILVERSUM Dc VPRO vraagt jh af. of dc financiële besnoeiingen like de omroepen zich moeten ge- fiosten wel stroken met de culturele kk van deze organisaties, welke de tering (gezien herhaalde verklarin- h) bovendien als eis stelt. „Het ware I wensen", zegt ds. Van Houte in |i hoofdartikel in Vrije Geluiden, lit hierover op Prinsjesdag eens een ar duidelijke uitspraken worden ge- Natuurlijk probeert de VPRO. aldus jt artikel, zijn jonge, frisse gezicht te nouden door het beste te maken van zuinig uitgevoerde programma's pr het zomerseizoen. Maar het is noodzakelijk, dat kostba- programma's worden geschrapt of pmeden. Daarom komen in de radio te vervallen de uitzendingen Ronduit, Streeksgewijs, Sater op zondag en de donderdagse actualiteitenrubriek. Daarvoor in de plaats komen lezin gen en veel klassieke platenmuziek. De godsdienstige programma's worden iets uitgebreid met herhalingen van een vroeger op maandag gehouden reeks meditaties op zondagavond. De beste produkties welke de VPRO op Ned. 2 heeft uitgezonden worden, vanwege de geringe kijkdichtheid op dat net, herhaald via Ned. 1. Nieuw is een vijftal Amerikaanse interviews met bekende persoonlijkheden. Voor de rest heeft de VPRO geei „vulstof" in het buitenland aange kocht, maar er zijn deze zomer ook geen dure eigen produkties op amuse ment-, dratnatisch- en documentair ge bied te verwachten. Reden: geen geld... geen geld... beval verder tips voor vakantie- en vrije tijdbesteding, een filmfeuille ton en een wedstrijd voor jeugdige kijkers. De NCRV heeft voorts plannen voor documentaires: een driedelige serie over Japan, de historie van Indo nesië, de jaren 1930-'35 en een reeks over spektakulaire gebeurtenissen zo als de beklimming van de Mount Everest. Er zullen enige buitenlandse serieuze muziekprogramma's worden ver toond, w.o. drie Russische en een Duits-Amerikaans portret van Stra- winsky, die men zelf zal zien dirige- DE QUJZ Tweemaal per maand is het quizzen op Ned. 2 onder de titel „Eén hori zontaal". Puzzelaars kunnen thuis aantreden, want het is de be doeling, uit via het scherm gegeven aanwijzingen zo vlug mogelijk een woord te vormen en wie het woord weet, kent meteen het telefoonnum mer dat moet worden gebeld. Wie het eerst telefoneert, wint 50, Een spelelement zal ook een program ma „Rodeo" bevatteri: hieraan kun nen amateurs die de lichte muze die nen, meedoen. Het gaat er om, ne als bij een echte rodeo, niet van het „paard" te vallen oftewel zo lang gelijk op het (draai)toneel te blijven: een jury van 5 personen beslist daar- Het platenprogramma presenteert het kunnen van artiesten van vroeger, nu en morgen, op speelse wijze. Speels moet ook worden een 14-daags jeugdprogramma „Improvisatie". De jonge deelnemers, op visite in de stu dio, helpen bij' de aankondigingen, bouwen zelf decors, interviewen be roemdheden die zijn persoonlijk be wonderen, zij mogen jongleren er goochelen, kortom, er wordt van al les geïmproviseerd. Het programma Horizontaal: 1. Europeaan, 4. zoon van Jacob, 7. eens, 10. interest, 12. vo lei. 14. keurig, 15. sneeuwschaats. 17. rivier in Engeland, 18. vis, 20. kleinig heid, 21. ternauwernood, 22. boom, 24. voegwoord, 26. Europeaan, 27. tijdreke ning, 29. boom, 31. doornachtige plant, 33. stad in Tibet, 35. veters, 36. ongaar- 37. lichaamsdeel. Vertikaal: 1. plaats in Limb., 2. lang- iam (muziek), 3. slobkous (Vlaams), 4. bloeiwijze, 5. glijvoertuig, 6. verstand, 8. plaats op Ameland, 9. streling, 11. dorp in Gelderl., 13. myth, figuur, 16. balk, 19. stad in Frankrijk, 20. spoedig, 23. rang, 25. water in België, 26. wan deldreef, 27. gravure, 28. biersoort 30. niet begroeid; 32. ontkenning, 34. zwem- OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Siëna-lamp. 2. eer- loos-i.e., 3. reder-stel, 4. pro-etsers, Eton-A.P.-ros, 6. nis-Duiven, 7. taver- ne-v.e„ 8. Maarn-er-ee, 9. ark-ge-terp. Vertikaal: 1. serpent-ma, 2. i.e.-er-ti- aar, 3. er-doos-vak, 4. nl.-eend-erg, 5. aorta-urne, 6. los-spinet, 7. aster-Vere, ïr, 9. pels-sneep. DE VARA Ook de VARA zal deze zomer enige documentaire tv-programma's uitzen-i den, o.m. gewijd aan de verpleging van geesteszieken (herhaling), de Zuidpool en de Israëilsche vakbewe ging. Op Ned. 2 verschijnt een grote documentaire over „mensen - achter het ijzeren gordijn", een samenvat ting van de programma's van Milo Anstadt. Onder de wat opvallende titel „VA- RA-ra-boem-teevee" zullen speciale reportages over Nederlandse gebeur tenissen aan bod komen. Behandeld worden onderwerpen, die wel eens wat werden verwaarloosd door ge brek aan mogelijkheden voor direct verslag. Er komt veel sport aan te pas, maar ook reddend zwemmen, folklore, impressies van Schiphol, dieren in Artis enz. Deze reportages verschijnen op beide netten. Aan dramatische produkties staan voorlopig slechts twee uitzendingen op het zomerprogramma: toch nog een allerlaatste Maigret en (25 mei) „De sprakelozen" in opdracht geschreven door Lodewijk de Boer. „Fanclub" komt nog eenmaal op 2 juni en zal dan worden vervangen door andere tieneruitzendingen. Een enke le maal zal er een spelletje zijn, dat „Tik, tak, tor" heet en lijkt op „Bo ter, kaas en eieren". Mies Bouwman komt eenmaal met een programma, getiteld „Een dag uit het leven van...". Het zal vele kij kers genoegen doen, dat nog enkele afleveringen van de Franse serie „De laatste vijf minuten" worden vertoond. Op Ned. 2 gaan de series „Mrs Thursday" en „Coronation Street" door. De kinderserie „Ja zuster, nee zuster" zal op zaterdag- en dinsdag- - avonden tussen 7 en 8 uur worden herhaald, in oktober begint, een nieu we reeks, afleveringen op de gebrui kelijke tijd. De VARA komt er rond voor uit, dat zij graag meer origineels voor de zo mertelevisie had willen doen, maar dit financieel niet kan realiseren. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Bij het moderne doorbreken van de taboes behoort het openhartig1 praten voor camera en mi crofoon over zaken welke vroeger wer den verzwegen. De VARA doet dit de- lagen door ruim aandacht te beste- aan de meningsvorming over de wet op de abortus provocatus. Twee vrijdagavonden wordt tijd besteed aan radioklankbeelden en vanavond komt een late uitzending van Achter het Nieuws ermee op Ned. 1. Uiteraard is dit een programma voor volwassen publiek. Men neemt tot uit gangspunt de verouderde wet, die de abortus wel verbiedt, maar mogelijkhe den openlaat onder zeer bepaalde voor waarden, bijv. wanneer het leven van de moeder in gevaar is of wanneer belangrijke psychiatrische factoren 'een rol spelen. Over de verhouding wet en praktijk in en buiten ons land, zullen een aan tal deskundigen aan het woord komen: een gynecoloog, een jurist, een psychi ater en enkele hoogleraren. SUKKELTJE EN BRUUNKE 15. De vriendjes hollen met de knoop naar Dikkie Drib bel. Die zegt: „Mooi zo; hier is voor ieder een dubbeltje!" Hij trekt zijn jas uit en zegt: „Brengen jullie die nog De VPRO-televisie zal donderdagavond a.s. bij mon de van Simon van Collem hulde brengen aan de vitale komische acteur Johan Kaart, die dit jaar zeventig is geworden, zonder dat men het aan hem merkt. Simon van Collem behoefde maar de archieven open te trekken om Johan Kaart te laten zien in diverse Nederlandse films, voor de oorlog met wisselend succes gemaakt. „Toen onze Kaart een Kaartje was", heet het pro gramma dat U het veelzijdige talent van Johan Kaart wil tonen. Direct daarna kunt U hem echter in zijn nieuwste creatie zien, nl. als pensionhouder in het tv-spel „Huize Liberty", dat de VPRO dezelfde avond uitzendt. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VARA 7.00 uur Lucy-show 7.25 uur Koning Klant 8.20 uur actualiteiten 8.45 uur slotuitzending „De jonge onderzoekers" 9.35 uur aflevering van Z-Cars 10.25 uur Achter het Nieuws biet een programma over abortus provocatus 8.05 uur Amerikaanse film over Schotland 8.30 uur Mysteriefilm van vroeger: Mr Moto 9.30 uur Duitse film over „Het Bauhuis" VANAVOND TE HOREN Hilversum I KRO 8.00 uur Praags Kamerorkest in Nederland, opgenomen concept. 9.20 uur Operaconcert door Promenadeorkest er de Poolse sopraap Bozena Kinasz. 10.00 uur kunstrubriek 10,45 uur hoorspel naar een novelle van Dostojewski: „De dame die het misschien niet was" (amu sement) Hilversum II AVRO 7.00 uur Willem Duys' Muziekmozaiek 8.05 uur liedjesprogramma 8.35 uur amusementsprogramma „Op de zomertoer" 10.00 uur satire in Gonk. 10.55 uur serieuze muziek. 94 De wind die over de velden strijkt, draagt de geur van gemaaid gras met zich mee. Hij snuift hem diep op en voelt hoe het hem dreigt te bedwelmen zoals het dat vroeger deed. Die zoete geur maakt een mens dronken en wekt in hem een verlangen naar liefde. Beter misschien is het te zeggen: naar hartstocht. Want het mag een gestolen, zondige liefde zijn- Hij is het zich maar al te goed bewust, doch heeft niet de kracht er zich tegen te verzetten. Zijn fantasie voert hem met Anna naar een bed dat zij zich hebben gemaakt in dat geurende gras- Een boer, die door het land op huls aan gaat, roept een groet. Daarmee brengt hij hem tot de werkelijkheid terug. Terwijl hij de groet beantwoordt, realiseert hij zich, dat de schaduwen langer zijn geworden. Straks zal de zon, als een grote, rode bol, boven de polder wegzinken en de avond snel vallen- Daarom gaat hij het eerste het beste zijpad in, dat hem, achter de nieuwe hofstee langs, naar het dorp zal terugvoeren. Die avond brengt hij met Aegte een bezoek aan dominea Tobias Velthuysen, zijn zwager. Weliswaar hadden zij el kaar reeds op straat ontmoet, maar toen was er niet veel gelegenheid geweest om te praten. Tobias was op weg ge weest naar een zieke, die zijn komst verwachtte. En omdat zij elkaar tooh zoveel hebben te vertellen, hadden zij d« afspraak voor dit bezoek gemaakt. De ramen, die op de dag uitzicht bieden op de polder, staan open. Buiten is de donkerte van de avond. Achter de boomtakken, die vlak voor de ramen buiten onder het ge wicht van rijpend fruit, ligt de immense ruimte van het vlakke land. De geur van de aarde drijft het vertrek binnen. Maar ook zwermen de muggen aan op het licht van de kaarsen. Daarom zegt Tobias als zij gezeten zijn: „Ik zal de ramen maar sluiten." „Jammer", zegt Carel. „Het is zo'n kostelijke avond." „Maar ik heb het er toch niet voor over om onder de muggebulten te komen," zegt Aegte, terwijl ze met een hand wuift om de lastige insekten van zich vandaan te houden. Tobias heeft een karaf met wijn en drie fijn-geslepen glazen, die, zoals hij vertelt, eens de trots van zijn moeder waren geweest, op de tafel gezet Hij schenkt de glazen vol en zegt tevreden: „Ik ben blij, dat we eindelijk weer eens bij elkaar zijn. Het is alweer zo lang geleden. Want van het laatste bezoek, dat ik met Barent aan jullie bracht, zul jij je niet veel herinneren, Carel-" „Heel vaag is het tot me doorgedrongen, dat jullie zijn geweest", zegt hij, „maar ik was toen nog te ziek om het voldoende te beseffen." Zo groeit een gesprek. Wederzijds worden de levens afge tast. Tobias verneemt hoe Carel, mét zijn gezondheid, de lust in zijn werk heeft herwonnen. Deze, op zijn beurt, hoort hoe zijn zwager nog steeds geheel opgaat in zijn arbeid als herder van zijn kleine, maar toch langzaam groei ende kudde. Aegte en Carel vertellen van het leven in Delft en hij geeft Tobias een uitvoerige beschrijving van de laatste verbouwing, die in het huis van dominee Valentijn heeft plaatsgehad. Hij beschrijft hem het schoorsteenstuk, dat hij voor de nieuwe kamer heeft geschilderd en laat niet zonder trots weten, dat de kunstlievende predikant hem een paar weken geleden opdracht had gegeven om een groot schilderij te maken. „Weet je al wat de voorstelling wordt?" vraagt Tobias. „Nee, dat staat nog niet vast," zegt hij. „Dominee Valen tijn laat mij er vrij in. Tenminste, in zoverre, dat hij wel graag heeft, dat het een bijbels tafereel wordt. Ik heb daar al over nagedacht en ik geloof wel dat ik het weer zal ontlenen aan het boek Tobith." „Ik herinner met het schilderij dat je eens hebt gemaakt Vah de blinde Tobias," zegt zijn zwager. En hij voegt eraan' toe: „Dat is lang geleden..." Dan zwijgt hij .Want hij ziet de pijnlijke trek om Carels mond bij deze herinnering- Immers, het schilderij dat hem had geholpen zich uit te heffen boven de smart om de dood van zijn vrouw, was nauwelijks vol tooid toen de kleine Aeltje was gestorven- Om de aandacht af te leiden, vraagt hij: „Vanwaar jouw voorliefde voor die oude Tobias, Carel?...Omdat ik zijn naam genoot ben?" (Wordt vervolgd) Neder zetting uit jaar ÏOOO De Noorse ge. schiedkundige en ontdekkings reiziger Helge Ingstad zegt overtuigd te zijn in het noordelijk ge deelte van Newfoundland het Vinland ontdekt te hebben, dat in de Noorse sagen voorkomt en historici al hon derdien jaren bezig houdt. Door het meten van de radioactivi teit in de koolresten van de stook plaatsen ls komen vast te staan dat de nederzetting van het iaar 1000 is. De meeste historici meenden dat Vinland „Vineland" een plaats waar druiven groeiden betekende en 'hebben aan de oostkust van de Verenigde Staten gezocht. db 7t>p wof&T eev fimewr fVBB-p /HC£TX> 7&PCG<5£0*PCHT Hoppy S7RPT (j/r. rington tot drie maanden veroor deeld, omdat hij onder invloed van sterke drank zijn trein had gereden. Hij liet zonder reden zijn trein met honderd passagiers stoppen voor een veilig signaal. l u te doen?" vraagt Stikkeltje. „Zeker", zegt me- i vrouw Dribbel. „Ik ben zo verkouden; willen jullie 5 mijn ramen voor mij zemen?" „Kijk, Bruunke, die buurvrouw doet het handig: l ze spoelt de ramen gewoon schoon, door er water tegenaan te gooien! Zo doen wij het ook!" zegt Stik keltje en loopt naar de keuken, om water te halen

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13