In textielindustrie nog meer ontslagen verwacht Openheid jegens parlement nodig Als vakbeweging ook rekenen met belang van de ander l Harko jj wil ia I aan stuk i kaas I uit het f vuistje I IN VERKEERD RED GESTAPT STRINGENTER LOONPOLITIEK 6»\. Gezonde slankheid... 't zit in SANOVITE Engeland wil niet aan liet lijntje worden gehouden DINSDAG MEI 1967 (Van onze sociaal-economische redactie) LUNTEREN Het aantal arbeidsplaatsen in de textiel industrie zal in de toekomst nog verder afnemen. Hoe groot dit aantal uiteindelijk wordt hangt af van de verandering van marktprodukten en prijsontwikkeling. Maar behoud van een belangrijke en gezonde kern van de bestaande textielindustrie blijft tot de reële mogelijkheden behoren. uw van senator Robert Kennedy sloeg tijdens een kanotocht op de Hudson driemaal met haar kajak om. Haar man greep haar bij de arm, toen zij uit het woelige water was gehaald. Prinsenkind (S) De klachten over het niet uitdelen sommige scholen van de beschui- met muisjes op de dag van de 'boorte. van het prinsje zullen wel list zijn, maar: h§i, is een .eenzijdige Op diverse- scholen"- is het wél ge- ■urd (ik ben" bij" het kléutefonder- re hebben dit gedaan voor kinderen. Maar wel heb ik me af- jevraagd of sommige ouders met hun l/ens: „Feest op de scholen" (ook met koninginnedag) hun verantwoordelijk- leid niet afschuiven. Want is een der- feest niet veel meer een volks- in gezinsfeest dan een schoolfeest?^ 8C: asseo. et" u.« L. C. de Borst Prinsenhind (6) i Onze stadgenoot de heer J. M. den Braak heeft zijn ongenoegen erover - itgesproken dat de kinderen op vrij- aer 28 april aan een gesloten school- eur kwamen, maar aan de Prof. mr. r. Gerbrandyschool in de Zuidwij k ijn de kinderen wél feestelijk ont- Er werd tussen half elf en één uur p een versierd schoolplein een heel eestprogramma uitgevoerd. Hulde aan het hoofd van deze chool en zijn personeel. Zij wisten Jioe zij de kinderen een blijvende her- nnering mee moesten geven aan de dijde geboorte van onze prins en laarvoor op hun vrije dag op school Haardingen De ouders van Lieneke n Dick Tterleth Prinsenkind (7) i Naar aanleiding van het stukje van I. M. den Draak: men moet niet weer (o lichtvaardig generaliséren. Op de Rehobothschool en op bijna alle scho len te Ridderkerk was het anders. Enthousiast kwamen de kinderen te- alle juffrouwen en meesters wa- gekomen. ook degenen, die veraf roonden. Ze waren wel vrij, maar de sschuiten met muisjes waren om f Wuvart voor negen al kant en klaar. hebben we gezongen, gedankt n beschuit met muisjes gegeten, lidderkerk N. D. Mijnders De heer J. Nieuwenhuis. voorzitter van de Nederlandse Christelijke Bond van werknemers in de textiel- en kle dingbedrijven „Unitas", vertelde giste ren in de algemene vergadering van de bond, dat de gevolgen van concen tratie en sanering nog volop aan de gang zijn. Juist daarom vroeg hij van de werkgevers een goed overleg. Het slechts verschaffen van mededelingen in de vorm van onafwendbare beslui- i ten maakt het de vakbeweging onmoge lijk haar taak op verantwoorde wijze te verrichten. De werkgelegenheid in de textiel- en confectie-industrie is reeds aanzien lijk gedaald en de werkloosheid heeft ernstige vormen aangenomen. Als belangrijkste oorzaak noemde de heer Nieuwenhuis de harde concurren tiestrijd tegen abnormaal lage buiten landse prijzen. De aan de gang zijnde slijtageslag bedreigt niet alleen zwak kere maar ook economisch sterkere be drijven met de ondergang. Hij vroeg de overheid om bescherming tegen de abnormale invoer en optreden tegen die landen, welke door middel van overheidssubsidies de prijzen op de EEG-markt en daarbuiten ernstig verstoren. De heer Nieuwenhuis vroeg om in vesteringskredieten tegen lage rente, om fiscale maatregelen en steunverle ning aan collectief speurwerk op com mercieel en technisch gebied. Onze tex tielindustrie beschikt altijd nog over een moderne apparatuur, jarenlange ervaring en vakmanschap. Beambten In de toekomst verwachtte hij de grootste moeilijkheden voor de beamb ten. De functies van de beambten zijn door aard en interne opleiding sterk ondernemingsgewijze-gebonden. Over werk krijgen deze werknemers over j het algemeen niet betaald, maar bij j short-time geldt wel een inkomstender ving. De werkgevers hebben inmiddels begrip getoond voor deze moeilijkheid. Onafwendbaar zullen echter voor de beambten de gevolgen zijn van de ver dergaande automatisering. De heer Nieuwenhuis toonde zich niet zo bijster enthousiast over de integra tie van beambten en uurloners, omdat er op basis van de functionele verschil len ook redenen zijn, die onderscheid in waardering rechtvaardigen. Wat betreft de loonpolitiek voor de toekomst geloofde de heer Nieuwen huis, dat niet alleen matiging zal moe ten worden betracht met verdergaande verbeteringen, maar dat ook de over heid zich stringenter zal gaan bemoei en met de loonpolitieke spelregels. De laatste jaren is de relatie tussen loonsverhoging en produktiviteitsstij ging sterk verstoord, zodat de overheid als hoedster van het algemeen belang niet passief kan toezien. Hoewel de bond voorstander is van een vrijere loonvorming acht zij thans een verre gaande invloed van de overheid op de loonvorming juist. Problemen bij AKU Bij de AKU doen zich voor een aan tal produkten afzetmoeilijkheden voor als gevolg van de verscherpte concur rentie. Het bedrijf in Emrnen werkt korter en de produktie van rayonban- dengaren is ingekrompen. De produktie van rayonvezel in Nederland is De vermindering van het perso neelsbestand geschiedt zo geleidelijk mogelijk. Hierover bestaat voortdu rend contact tusseri directie en vakbon den. De heer Nieuwenhuis betreurde het, dat voldoende openheid in het be leid ontbreekt. De werknemers bij de AKU hebben onvoldoende inzicht in wat er gebeurt, waardoor het gevoel van onzekerheid toeneemt. d j Panter J moet nog een paar honderdduizend liefhebbers van kleine sigaren te vriend houden, meneer Bakker Meneer Bakker uit Laren „De Mignon is toch de P.S. - het hele Panter rookt al Panter Mignon lekkerste?", zegt meneer assortiment vindt u in de sinds 1937. Hij houdt van Bakker... Ja, voor u mis- Panter Keuze-Doos. Koop die pittige, karaktervolle schien wel, zegt Panter. eens zo'n Keuze-Doos en sigaartjes met hun smeui- kies zelf het Pantertje dat ge blaadjes Java en dat Maar omdat smaken ver- u wilt blijven roken (prijs exotische vleugje Havana, schillen maakt Panter be- f 4.50). En nou snapt meneer Bak- halve „karakter" ook „zeer ker niet waarom Panter lichte" en „lichte" fijne nog elf soorten maakt, kleine sigaren. ZEER LICHT Domino Panatella20ct Senoritas Rood 17ct Domino 16ct Sprint ct dè makers van kleine sigaren! M. Ruppert: strijden tegen dagdieverij Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk, en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Heerlijk met alle beleg. Verrijkt ontbijt en lunch. J BONN De Westduitse Bun- deswehr zal in plaats van 110 maar 65 transportvliegtuigen van het type Transall afnemen dat gezamenlijk door Duitsland en Frankrijk wordt ge produceerd. Naar gisteren in rege ringskringen in Bonn werd gezegd is dit een gevolg van inkrimping van het budget en van gebrek aan vliegend en technisch personeel. Het betreft geen politiek besluit. VPRO (2) De VPRO heeft nogal gekreund ledenverlies. Maar was zij als (evolg daarvan opgehouden te lestaan. dan was er geen man over )oord geweest. De laatste tijd is wel gebleken dat ie VPRO in geen behoefte voorziet. G. D. van Bueren ppijkenis I Ik las dat de opbrengst van de pUS-loterij (ca. 2.5 miljoen gulden) pit jaar ten goede komt aan de KRO. Dat vind ik een groot schandaal. jHeeft de paus niet opgeroepen de hon- gerigen te helpen? Lijden in'Vietnam [niet tachtig miljoen kinderen gebrek? j De mensen van de KRO hebben zat e bikken, dacht ik. Jordrecht L. Willemstein VOEDZAAM MAKfy 5 j£ ^hvk wvvzaaoA HET WEER E> EEROPA VS PARIJS Zeven uur lang is de Parijse politie met patrouillewagens en speurhonden gisternacht aan het zoeken geweest naar een zevenjarig jongetje in een blauw-wit gestreept piyamaatje. In een kliniek, waar hij aan zijn blinde darm zou worden geopereerd, werd hij gemist. Men vond hem 's morgens in diepe rust in de kliniek. Hij had zijn bed uit gemoeten en was slaapdronken in een ander bed gestapt. MINISTER W. DEN TOOM (Van een onzer redacteuren) T"~|EN HAAG Toen hij nog staatssecretaris van defensie voor luchtmachtzaken was heeft nu minister van defensie W. deh Toom er nooit twijfel over laten bestaan, dat hij er oprecht naar streefde STEEKHOUDEND jegens de volksvertegenwoordiging een grote open heid aan de dag te leggen. Openheid en wederzijds vertrouwen stelt hij op hoge prijs. Beide zijn voor een departement als hij beheert ze ker een vereiste. Hij kan het slecht verdragen als zijn woorden worden misverslaan. er een onjuiste interpretatie aan wordt gegeven, of als er getracht wordt wat hij zegt verkeerd uit te leggen. iiiq PH__j__Het negatieve in de antwoorden de Koninklijke Lucht- zat hem lelijk dwars. Toen hij tot staatssecretaris was benoemd nodig de hij hoofden van middelbare scho- Bij de viering van het vijftigjarig bestaan van de macht was hij belast met de coördi natie van de festiviteiten. Hij zocht toen alle basescommandanten len uit contact te treden met de hoofden van middelbare scholen in hun geving en hun medewerking i roepen voor het organiseren var pan opstelwedstrijd over de Del ta-werken. vliegbases, waarbij hij hun de ver- Zekering gaf, dat zij op al hun vra- te gen een rechtstreeks en eerlijk ant woord zouden krijgen. Het bezoek werd „En juist de Delta-werken, omdat merkte, dat vliegers gewone ik grote bewondering heb voor het- mensen zijn, mensen met dezelfde geen onze waterstaatsmensen tot problemen als stand hebben weten te brengen en geconfronl meen, dat iedere Nederlander, jong voeding en oud, daarvan terdege kennis gevolgen moet nemen". Gewone mensen maar op. Gewone mensen dus, maar wel mensen met een enorm verantwoordelijkheidsgevoel. i de vele brieven van schoolhoof- zullen alles in het werk stellen „Ik wil met dat milita- met „de grond", die op banden zijn risme niets te maken hebben... Wat ziet de minister van defensie 'als zijn taak? „Ik zit niet op deze plaats om oorlog te voeren, maar om oorlog te voorkomen. En daarvoor moet ik een apparaat bezitten en op peil houden met de mogelijkheden, die me financieel worden geboden. We zijn er dus niet op 'uit van de Ne derlandse jongens, die onder de wa penen moeten komen, militaristen te maken. „Defensie" levert aan de opvoe ding van de jeugd wel degelijk een positieve bijdrage. Het moet zo zijn, dat als zij de dienst verlaat, zij kan zeggen: We hebben wat geleerd! Wat de jeugd in dienst kan leren is, dat er vriendschap kan bestaan tussen mensen uit een verschillend milieu, zij kan leren begrip en respect op te brengen voor eikaars meningen en standpunten. En de vriendschap in dienst geslo ten, is doorgaans zeer hecht. Kijk maar naar de reünies, die altijd druk worden bezocht, en waar de bankier en de magazijnbediende ge zellig herinneringen ophalen." (Van onze soc.-econ. redactie) I LUNTEREN De christelijke vakbeweging moet de dagdieverij bestrijden en de verkorting van de arbeidstijd niet bepleiten zon der daarbij de gevolgen voor de samenleving in aanmerking te ne men. Er moet een beter besef ko- i men van de betekenis van de ar- beid voor dc mens zelf, zijn naas te en de wereld. Maar daarbij zal de arbeider in I zijn arbeid ook als vrij en verant woordelijk wezen moeten kunnen I fungeren en waar tie mens tot arbeid en niet tot werkloosheid is geroepen, zal bevordering en in- I standhouding van werkgelegen heid alle aandacht moeten heb- i ben. Op deze wijze vroeg de heer M. Ruppert, lid van de Raad van State gisteren in de algemene vergadering van de CNV-bond Unitas, de aan dacht van zijn gehoor voor de taak van de christelijke vakbeweging in het sociale vraagstuk. Hij vond dat er thans nog onvol doende zekerheid omtrent werkgele genheid bestaat. In verschillende be drijfstakken is ook onvoldoende ar- beidslust en in vele ondernemingen onvoldoende vrijheid om in het werk creatief bezig te zijn en verant woordelijkheid te dragen. Als het huidige loon- en inko mensprobleem zag hij de onvoldoende waardering voor de mens in de onder neming, te grote loon-, inkomens- en vermogensverschillen en onvoldoende bereidheid van het georganiseerde be drijfsleven om verantwoordelijkheid te dragen- voor een gecoördineerd loonbe- leid. De particuliere en gemeenschapsvoor zieningen moeten beter afgewpgen wor den. Er zijn wel auto's, maar onvol doende wegen, wel studiebeurzen maar onvoldoende ruimten oir. de studen tenstroom op te vangen, wel voldoende voedsel in het westen maar niet in het oosten. De heer Ruppert gaf er de voor keur aan in geval van loongeschillen de moeilijkheden niet door staking maar door arbitrage tot oplossing te brengen, omdat volgens hem recht, nog altijd boven macht gaat. Hij wilde zioh niet vastleggen op de huidige structuur en rechtsvorm van de onderneming, die volgens hem langs verkeerd-revolutionaire weg tot stand zijn gekomen. Hij wilde niet wachten tot de ondernemers het recht óp medezeggenschap gaan erkennen, maar hij wenste nu al over te gaan tot uitoefening van deze medezeggenschap. Zo nodig zal er voor gestreden moeten worden. De heer Ruppert wees er de arbei ders verder op, dat het bij medezeg genschap niet alleen gaat om het be lang van de werknemers maar om het belang van de gehele ondememings- gemeenschap. De vakbeweging zal gro te aandacht moeten besteden aan scho ling, vorming en versterking van het verantwoordelijkheidsbesef, want de basis van medezeggenschap is me de-verantwoordelijkheid. Waarom christelijk? De heer Ruppert stelde nadrukkelijk dat de christelijke vakbeweging geeit organisatie is van zich isolerende christenmensen, die streven naar een tientje meer in de week en een paar uur korter werken. Het „christelijke" van de christelijke vakbeweging is niet de naam of de verf, maar de be weging zelf. Wie het „christelijke" schrapt houdt geen vakbeweging over. De christelijke vakbeweging wil iets realiseren van de gedachte, dat deze wereld Gods wereld is, waarin wij ons als een goed rentmeester hebben te ge- Wij moeten acht geven op de eeuwig heidsbestemming van de wereld, van onze naaste en van onszelf. Wij heb ben daarom niet alleen te denken aan het eigen belang, maar ook aan dat van de ander. Wij zullen op moeten komen voor het recht, ook wanneer het strijdig is met het eigen belang, aldus de heer Ruppert. Ieder zal zijn eigen beroep met vreugde en toewijding moeten vervul len en daarbij moeten streven naar samenwerking en harmonie met dege nen, die op andere posten staan in de maatschappij. Het gebed voor de ar beid kan daarbij niet gemist. Premier Wilson waarschuwt LONDEN Engeland wil niet aan het lijntje worden gehouden by de komende onderhandelingen over zijn toetreding tot de EEG. Deze waarschuwing uitte gisteren premier Wilson in een vraagge sprek voor de Britse televisie. Tevoren had Wilson in het Lager huis verklaard dat zijn land vanuit een zekere machtspositie probeert lid te worden van dc Euromarkt. „Wij staan niet voor de keuze: Europa of ondergang, zoals men misschien vijf jaar geleden in Europa dacht", zo ver zekerde de premier. Wilson wees in zijn rede met nadruk op het probleem van de landbouw. En geland had het feit aanvaard dat d-ï huidige structuur van de landbouw in EEG-verband een integrerend deel van de Europese gemeenschap vormt en dat hierover, niet onderhandeld kan worden. Maar toch was een redelijke overgangstermijn noodzakelijk opdat de Britse landbouw aan die structuur kon worden aangepast. Hij meent dat het land de terugslag op de handelsbalans, die uit het lid maatschap van de EEG zou kunnen voortvloeien, kan opvangen. Wilson manoeuvreerde bij zijn uit eenzetting weer behoedzaam om niet in bijzonderheden verward te raken die de vrijheid van de Britse onderhan delaars zouden kunnen beperken bij het overleg over Engelands aanvrage dat mogelijk de komende maand in Brussel zal beginnen. Hij maakte bekend dat Engeland het lidmaatschap formeel in Brussel zal aanvragen binnen enkele uren na het debat in het Lagerhuis dr.t morgen* avond eindigt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11