fr Vrouwtje gezocht voor hoogpotige zielepoot SCHIPHOL VERHUISDE VRIJWEL GERUISLOOS Van Hall 2000 maal gebeld S\ Stewardessen zongen: Het is mooi geweest Auto schept brommer: dode en zwaargewonde In Oost-Duitsland nog geen tekort aan bijbels Programma Nederlandse muziek MAANDAG 8 MEI 1967 Hartstocht voor ooievaar OVDSWAARD Op het grasveldje achter de boerderij deppert een ooievaar zijn iedje van verlangen. Dat ^aat zo: kop en hals buigen chterover, er komt een op gewonden hese schreeuw ter nleiding, waarna de snavel- leien razendsnel tegen el- aar slaan. Een aandoenlijke toestand in OPROEP eze fraaie lentedagen, die zich fspeelt op de boerderij van de eer L. J. de Jong aan de Mo- endijk. Want de ooievaar geeft iet dit geklepper uitdrukking an zijn smartelijk verlangen en gezinnetje te stichten. Dc verslagenheid werd nog groter toen het vrouwtje enige tijd daarna om het leven kwam. Dat kwam zo: bij het nest had de heer De Jong pakken geperst stro opgestapeld. Hierdoor konden de vogels, die uiter aard gekortwiekt zijn, in het nest klimmen. Op een nacht stortte het bouwsel in elkaar, de ooievaar meesleurend. Zo iets kan nu niet meer gebeu ren. Om de vogels op het nest te krijgen bedacht de heer De Jong een even listige als eenvoudige methode. De paal werd korter gemaakt en het nest via een brede plank met dwarslatjes (een kippenloop) met de begane grond verbonden. rui Deze hoog op de poten staande zie- poot, die verongelijkt door het lan- gras stapt, kwam dezer dagen in nieuws omdat zijn „baas" voor n een wijfjesooievaar zocht. ERGUNMNG De aanduiding „baas" verdient eni- toelichting. Misschien vraagt men ch verbaasd af of dit dan een tam- ooievaar is, die als een soort lisdier moet worden beschouwd. inderdaad het geval; de ser De Jong is misschien de enige rticulier, die van de minister van Ituur, recreatie en maatschappe- jk werk een vergunning heeft tot t „onder zich hebben van twee ooi aars", zoals de merkwaardige - ibtelijke formulering luidt. Zijn belangstelling voor de ooie- larsstand dateert al van 1938. Daad- 'erkelijk in ieder geval, want in at jaar vervaardigde hij op de >k van de boerderij van takken in ooievaarsnest. Iedere lente keek nieuwsgierig naar de lucht. Zou dit jaar....? Maar nee, zijn hoop werd niet ver tild. De enige ooievaar die hij al ie jaren zag was er een van steen, ie hij kocht om de tuin op te sie- ;n. En eens in het jaar bezocht hij iet zijn gezin een ooievaarsnest in el Land van Heusden en Altena. 'EST GEBOUWD Sinds een jaar of vijfentwintig ebben er in de Hoekse Waard geen waars meer gebroed weet de heer Jong, die er geen bezwaar tegen ft, dat er over zijn ooievaars 'ordt geschreven op voorwaarde, at hij zelf niet op de voorgrond 'eedt. „Ik ben bijzaak, het gaat om ooievaars", zegt hij. Een paar jaar geleden kwam hij p het idee om een paartje tamme xemplaren te houden. Hij nam con- met de Vereniging tot escherming van Vogels en Diergaar- Blijdorp, die spontaan medewer ing verleenden. Nederlands enige bouwer van ooie- aarsnesten, de gepensioneerde poli- G. Petter uit Aalsmeer kwam i met hulp van zijn ook eïnteresseerde werknemers de he- D. L. Lagerwerf en P. Schelling irerd het nest gebouwd. EEN HUISVLIJT Zoiets mag een eenvoudig stukje uisvlijt lijken, de ingewijden weten nel beter. In de eerste plaats wordt et nest niet zo maar van takken ebouwd, nee, het moeten wilgetak- zijn. Het heeft een middellijn Ondanks alle voorzorgen blijft pech het experiment achtervolgen. Want het nieuwe wijfje overleed de ooi-zaak is ongekend enige we ken geleden. En wel op een hoogst on gelukkig moment, nu het broedsei- zoen is genaderd. Vandaar de oproep, die de heer De Jong vorige week in deze krant plaatste, om een wijfjes- I SCHIPHOL „De verhuizing" jvan Schiphol is in de afgelopen I nacht boven verwachting goed verlopen. In enkele in het don ker weinig spectaculaire karava nen van verhuiswagens, platform wagens, trekkers en andere ver voersmiddelen is in deze stilste nacht van de week vrijwel al het materiaal, dat vanmorgen vroeg op het nieuwe Schiphol nodig was, versleept. In het licht van de opkomende zon stonden vanmorgen langs de drie pie ren de vliegtuigen al gereed, die even later van het nieuwe platform in alle windstreken wegvlogen. Het eerste binnenkomende toestel it van het nieuwe areaal gebruik maakte, was de DC-8 vrachtmachine Alfred Nobel van de KLM. De beman ning moest deze primeur betalen met een oponthoud van een minuut of tien, omdat er op dat moment nog geen vliegtuigtrap was verhuisd. ONWENNIG Het eerste passagiersvliegtuig kwam om tien voor half acht binnen. Deze DC-8 van de KLM (afkomstig uit New York) meerde nog wat onwennig langs de middenpier, waarna het voordraai en en aansluiten van de aviobrug drie minuten in beslag nam. Dat zal in de toekomst in zestig seconden kunnen geschieden. Bij de uitgang van de brug wachtte in de pier mr. Van Stapele, directeur van de luchthaven, de eerste passagier op: de 38-jarige Amerikaanse zaken man Everett Hanson uit New Jersey. Twintig minuten later draaide als eerste met passagiers vertrekkende toestel een Friendship van Schreiner Airwaps het nieuwe platform af met bestemming Cambridge. Het nieuwe Schiphol, dat koningin Juliana op 28 april officieel had geopend, draaide op dat moment op volle toeren. AFSCHEID Het afscheid van het oude vliegveld is weinigen moeilijk gevallen. Het stati onsgebouw bood gisteravond een feeste lijk aanzien. De hallen en de wachtka mers waren opgesierd met lange slin gers, vervaardigd uit aan elkaar genie-N te instapkaarten, brochures, prijslijsten, labels en catalogi. Grondstewardessen liepen rond met vernuftig gemaakte hoeden en sjerpen van het zelfde materiaal. Alles wat 's avonds nog aan het werk was liep te hoop, toen om tien uur met de allerlaatste uitgaande pas- sagiersvlucht de laatste passagier bij de uitgang werd omhelsd door stewar dess Ingrid Appels. Deze eer viel de 34-jarige zakenman John Donkers uit Canada te beurt, een Rotterdammer die vijftien jaar geleden naar dit land emigreerde. Hij vertrok met eer toestel van de BEA naar Londen. LONDEN De Britse hoofdstad speelde trou- ens toch een belangrijke rol op deze historische avond, want ook het laatste vliegtuig, dat op het oude platform passagiers arriveerde, kwam uit Londen. Als laatste stapte uit dit (KLM-)toestel de 23-jarige Londenaar Robert Lacey, student aan de universi- it van Cambridge. Niets vermoedend daalde hij om half twaalf de vliegtuigtrap af, waarna hij prompt werd omstuwd door bijna alles wat nog aan het werk was op Schiphol. In het licht van schijnwer pers en blitzlampen sprak de presi dent-directeur van de KLM, dr. G. Van Diergaarde Blijdorp heeft hij inmiddels een tweede exemplaar ge kregen. Helaas is dat een mannetje en dat zet natuurlijk geen zoden aan de daijk. Na afloop van het gesprek loopt de heer De Jong bedrijvig naar de schuur en komt terug met een em mertje spiering. „Moet je opletten", roept hij, „dan kun je zelf zien dat ik hem kan laten klepperen". Hij gaat naar de ooievaar, die verbaasd een poot optrekt want om deze tijd wordt er normaal niet gevoederd. Terwijl een kip nieuwsgierig bij de voeten van de heer De Jong rond scharrelt, volgt een intiem gesprek met gevoelige zinnen als: „Ja, jon gen, jij wilt er een bij hebben. Ik kan er ook niets aan doen, jammer hoor, dat ze dood is." En ja hoor, de ooievaar begint aangedaan te kleppe ren. Als meneer voldoende vis heeft ge kregen vindt hij het tijd voor een wandelingetje: nu verliest hij alle gevoel voor decorum. Want voor hij in het gras is moet hij de looplank af en daarbij gedraagt hij zich als een beginnend koorddanser. Verdwenen is zijn plechtsta tigheid als hij hevig met zijn vleugels slaand potsierlijk pro beert zijn evenwicht te bewaren. Het gezin de Jong kijkt er ver tederd naar en hoopt dat hun ooievaar spoedig vrouwelijk ge zelschap krijgt. Auto vernield bij inhaalmanoeuvre RIDDERKERK Een personenauto, bestuurd door de 21-jarige G. P. Chaig- neau uit Den Haag is in de nacht van zaterdag op zondag vernield, toen de chauffeur bij een inhaalmanoeuvre de mahc tover het stuur verloor. De auto sloeg enkele malen over de kop, nam daarbij anderhalve meter aarden wal mee, die als middenberm fungeert en kwam tot stilstand tegen de vangrail langs de linkerwegzijde vn de andere rijbaan. Van de vier inzittenden liepen de Alblasserdamse jongenlui F. D. Rozen- daal en M. C. Barendrecht slechts lich te verwondingen op. Ongelukken op de weg NIEUWENDIJK Zaterdagavond zijn twee jongelui, beiden rijdend op een bromfiets over de weg door Alm- kerk. door een auto geschept. De 19-ja- rige A. P. van Wee uit Uitwijk, was op slag dood; de ander, de 15-jarige F. Fijter uit Andel, is levensgevaarlijk ge wond in het ziekenhuis te Gorinehem opgenomen. De bestuurder van de auto werd in het politiebureau te Woudri- chem ingesloten. HENGEVELDE Een houten klosje op de rijweg is er de oorzaak van dat de 39-jarige fabrieksarbeider J. H. Weeink te Hengevelde om het le ven is gekomen. Zijn rechtervoor band wipte over het klosje, waar door hij de macht over het stuur verloor. De wagen sloeg enige malen over de kop. De heer Weeink werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. HORST Gistermiddag is de 64-jari- ge P. J. Driessen uit Lottum door een personenauto gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde doordat het slachtoffer door een ruk wind gegrepen werd en op de lin ker weghelft terecht kwam. 1.25 75 hoog. De BERLIJN Oost-Duitsland is een van de weinige communisti sche staten van Europa waar de bijbelvoorziening bijna de vraag Paar bijbels kan dekken. In het afgelopen jaar werden 80.000 bij bels en 47.000 nieuwe testamenten verkocht of uitgereikt. Oost-Duits land heeft per jaar ongeveer 150.000 bijbels en nieuwe testa menten nodig. estkuil bestaat uit een gerafineerd ïengsel van paardemest en urf strooisel waarboven een laag rlot-gras. Allemaal wetenschappelijk itgetest. jawel. De ooievaars kwamen er, en vol erwachting zag het gezin De Jong iet broedseizoen naderen. En wat zij loopten gebeurde. Met tussenpozen het Oostduitse verband van regional •an twee dagen legde het vrouwtje ijf eieren. Helaas, van die vijf wa- drie bevrucht; een ei irerd uit het nest gegooid en de wee jongen, die na een maand uit kropen waren na een paar lagen dood. Reeds in 1826 werd een begin met deze vertaling gemaakt toen de Britse zendeling John Henry Schmelen de evangeliën begon te vertalen. In 1866 verscheen m Duitsland een vertaling van het Nieuwe Testament door J. G. Krönlein van de Rijnse Zending. Voor de laatste wereldoorlog begon zende ling F. Pönnigjaus de gehele bijbel te vertalen. Het werk kwam in 1958 klaar, maar is nu pas officieel uitgege- ven. De nieuwe bijbel wordt verkocht voor 1.25. m" '""""e lentevreugde/ Kongo U het u «el eens dat er bijna altijd rozen zijn? Deze getallen zijn gepubliceerd door ei Ondanks geweldige moeilijkheden iweet ook het bijbelgenootschap in Kon- bijbelgenootschappen. Bovendien wer-1 g0 he, horfd boven watf,r bouden den 195.000 evangelietjes uitgereikt of Volgens een zojuist verschenen jaar- verkocht. Gebleken is dat de Oost-1 verslag werden in de afgelopen twee duitse christenen minder belangstelling ®n een Iialf 3aa^ 3'5 bijbelge deelten verspreid. In het tot Kinshasa tonen voor bijbelgedeelten in moderne vertalingen. Nama In Zuid-Afrika is weer een nieuwe bijbelvertaling verschenen. De verta ling is bestemd voor de Nama's in Zuidwest Afrika, het mandaatgebied van Zuid-Afrika. Dezer dagen werd een eerste exemplaar van de nieuwe bijbelvertaling uitgereikt aan de evan gelist Andreis Isaak. Het Nama wordt door ongeveer 50.000 bantoes gespro ken. Bij een brand in een overvolle autobus bij Rawalpindi in West-Pa kistan zijn 25 personen om het leven gekomen. herdoopte Leopoldstad rijdende bijbelwinkel men. gebruik geno- BIJNA 190.000 BIJ „PICASSO" (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM De nu gesloten Pi- casso-tentoonstelling heeft in negen weken het record-aantal van 188.835 bezoekers getrokken. Er zijn 25.000 exemplaren van de catalogus verkoht. Directeur mr. E. L. L. de Wil de zei niet alleen over dit resultaat zeer tevreden te zijn. maar ook de reacties, die hij uit binnen- en bui tenland had ontvangen. De avondopenstellingen op twee da gen in de week was een succes. EERSEL Te Eersel holde zaterdag middag het 7-jarige jongetje J. G. C. Lepelaars van het erf van een boer derij de weg op. Het kind werd door een personenauto gegrepen en over leed ter plaatse. MOOK De 7-jarige Antonius Melsen uit Mook is gistermiddag zijn woonplaats door een auto gegre pen toen hij een uitrit uit kwam fietsen. Hij overleed later aan verwondingen. AXEL Het 5-jarig zoontje van de familie Ruitenberg te Axel is gister middag door een bromfietser aange reden toen hij onverwacht het rij wielpad overstak. Het jongetje over leed ter plaatse. 200 aanhangers van Mao verdronken TOKIO In Tsjoengking, in Mid- den-China, zijn gisteren ongeveer medestanders van partijvoorzitter Mao Tse-toeng verdronken, doordat hun boot op de Jangtze in aanvaring kwam een vaartuig dat met politieke te genstanders was bemand. De correspon dent van het Japanse persbureau Kyo- do meldde dit op een muurkrant ir Peking te hebben gelezen. De anti-ma oïsten zouden ongeveer 20 van hun te genstanders hebben opgepikt. - Volgens Japanse journalisten, die zich ook op muurkranten beroepen, zouden in Tsjengtoe, de hoofdstad van de provincie Szetsjwan, de afgelopen dagen bij botsingen tussen aanhangers tegenstanders van Mao in totaal personen om het leven zijn gekomen 2.500 gewond. Gisteren sneuvelden twee leden van de rode garde en meisje en werden ongeveer mensen gewond, doordat anti-maoïsten met een mitrailleur en handgranaten tot de aanval overgingen. MONTREAL Voor de Amsterdam-wand in het Nederlandse paviljoen op Expo-67 te Montreal bestaat grote interesse. Van het opschrift „The mayor of Amsterdam is calling you" blijkt grote aantrekkingskracht uit te gaan Zoals bekend zijn onder de in kurk uitgevoerde wand telefoons bevestigd. Door simpelweg de hoorn op te nemen is men in verbinding met burgemeeter Van Hall, die de eerste dagen meer dan 2000 maal werd gebeld om in bet Frans en Engels (van de band) zijn verhaal over de hoofdstad te doen. Tijdens de eerste week van Expo-67 werden al meer dan twee miljoen bezoekers geregistreerd. Het Nederlandse paviljoen werd in die zeven dagen door ruim 100.000 belangstellenden bezocht. ^le,en van der Wal, herr. een woord van wel kom toe. LIEDJE Toen was het „woord" aan de meisjes van Schiphols informatie dienst: spontaan klonk het liedje „Het is mooi geweest" door hun welbekende omroepniicrofoon. Daarna doofden de laatste obers de lichten in het restau rant en de wachtkamer Europa. De verhuizing kon beginnen. Om vijf uur vanmorgen schakelde de dienst ioende verkeersleider in de koepel van de oude verkeerstoren zijn microfoon voorgoed uit, terwijl zijn collega in de nieuwe verkeerstoren de zijne in werking stelde. Schiphol ver huisde wel, maar het verdween niet „uit de lucht". DEN HAAG In het Koninklijk Conservatorium is zaterdagavond weer één van de buitengewoon belangwek kende concerten gegeven, die uitgaan van de Stichting Nieuwe Muziek. Dit keer was het gehele programma ge wijd aan Nederlandse componisten ge boren tussen de jaren '33-'39. Alleen Ton de Leeuw is in 1926 geboren. Zoals te verwachten was, vielen be langrijke verwantschappen in de verschillende composities te constate ren. Speciaal de werken van Louis An- driessen en Jan van Vlijmen lagen bij zonder dicht in eikaars sfeer. Maar ook het werk van Ton de Kruyf, Joep Straesser, Rob du Bois en Maarten Bon droeg duidelijk het signatuur van het streven van deze jonge componis tengeneratie als geheel. Helaas echter geldt voor al deze com ponisten, en het sterkst voor Louis An- driessen, dat de opzettelijke wil tot een eigen muziek, als zuiver intellectu ele werkzaamheid die met muziek niets uitstaande heeft, de werken door opdringerige nadrukkelijkheid, onge nietbaar maken. Geheel op zichzelf staand is Night-music voor fluitsolo van Ton de Leeuw. Het is ongemaniëreerde, na tuurlijke muziek, niet minder modern van idioom en geschreven vanuit een buitengewoon zuivere intuïtie voor wat in de wereld van klanken en gelui den geldende argumenten zijn. Het is gespeend ook van alle theorieën over structuren zus en structuren zo, die voor velen, zoals gisteren bleek, een niet te passeren obstakel op de weg naar klinkende muziek vormen. Apart dient de volstrekt evenwichti ge vertolking van Night-music door Frans Vester vermeld. Alleen voor dit stuk al is het meer dan de moeite waard op 8 mei dit concert in dc Repetitiezaal van de Doe len te Rotterdam bij te wonen. F. E. Spits Soeharto dreigt Euromarkt DJAKARTA Wij zijn bezig de communistische invloeden uit Indo nesië te verwijderen. Wanneer de Euro pese gemeenschappelijke markt echter beperkingen gaat leggen op invoer van Indonesische gebruiksgoederen zullen wij onze export op communistische landen richten. De waarnemend president van Indo nesië, generaal Soeharto, uitte deze be dekte waarschuwing aan de EEG-lan- den zaterdag, toen hij de Belgische mi nister van buitenlandse handel. De Winter, ontving. Soeharto vroeg België begrip te heb ben voor de moeilijke economische positie van Indonesië. De Winter zei dat België vastbeslo ten is het economisch herstelplan van de Indonesische regering te helpen. SANTIAGO Drie toestellen van een Chileense vliegclub zijn gisteren bij Valparaiso in de lucht met elkaar in botsing gekomen. Vier mensen kwa men om het leven en twee werden ernstig gewond. Van Kinsbergen verongelukt KEULEN De 68-jarige Amster damse theaterdirecteur Eduard van Kinsbergen is zondagmiddag op de au tosnelweg bij Keulen om het leven ge komen. Hij was bezig zijn auto te ke ren toen een andere auto de zijne in de flank greep. De Duitse bestuurder is licht gewond. Van Kinsbergen was een van de oudste exploitanten. Hij begon zijn car rière in de tijd van de beiden David- sen. Einniv en Christian in tweede ronde BRUSSEL Christian Bor en Em my Verhey, twee van de vier Neder landse deelnemers aan het Koningin Elisabeth Vioolconcours, zijn zaterdag door de internationale jury toegelaten tot de tweede ronde. De andere twee Nederlanders, Ro nald Hoogeveen en Leopold Riemens, behaalden bij de eerste selectie niet het vereiste aantal punten. Charles Veillonprijzen LUGANO Zaterdag zijn de win naars van de literaire Charles Veillon prijzen bekend gemaakt. De prijs voor franstalige romans oing naar Anne Perry uit Luneville voor haar boek „Un petit cheval et unie voiture". Alberto Vegevani uit Milaan kreeg de onderscheiding voor Italiaanse ro mans voor „Un certo Romandes". De prijs voor een duitstalig werk werd toegekend aan de Zwitser Jorg Steiner voor zijn roman „Ein Messer für den ehrlichen Finder". Burgemeester duikt gekleed zwembad in (Van o orrespondent) BEDJJM „Het moet langza merhand maar eens uit zijn met dat verhaal over „die stijve Gro ningers". constateerde Bedum's burgemeester zaterdagmiddag bij de opening van een magni fiek zwembad. Bedum is niet stijf, integendeel, de bevolking weet originele ideeën te waarde ren. Het is datirom dat ik het aandurf vanmiddag dit zwembad op speciale wijze te openen. En ik hoop, dat daarmee het ge rucht over „die stijve Gronin gers" nu eens voorgoed de we reld uitgaat". Maar de burgemeester begon niet direct met ziin opzienbaren de handeling. Op neesterlijke wiize wist hij de spanning over het „hoe" er in te houden. Na een toespraak ontdeed de burgervader zich van enkele be- langriike attributen: zijn siga ren, sleutels, portefeuille, vulpen en bril. Stomverbaasd keek het Dubliek toe, toen de heer Linde boom de treden van de duik- nlank opging. Hij maakte een flinke sprong en dook in vol or naat als eerste het nieuwe zwem bad in. Ademloos zagen de Be- dummers hun 61-jarige burgerva der weer boven komen. Onder applaus verklaarde de heer Lin deboom: „Ik heb het bad onder en boven water onderzocht en in orde bevonden; nu kan ik het voor eenpend verklaren!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7