Kool vink: klimaat Aanpassen aan deze tijd van Joden herdenken hun vele doden Protest tegen compromis met Von Kielmansegg Een woord voor vandaag Geref. mannen in Leeuwarden bijeen De krant schrijft niet\ deskundig genoeg Uw probleem is het onze.... Dr. Veerman wil duidelijkheid Theologische studenten in geweer KERKERAAD STEUN DS. B. J. F. SCHOEP MAANDAG 8 MEI 1 t Als we aan het scheppingsverhaal denkendenken we aan iets dat mooi is en steeds mooier wordt. Als een refrein komen telkens weer de woorden terugGod zag dat het goed was. En dan komt ineens het slotakkoord: En zie, het was zeer goed. De eerste zinnen geven Gods reactie weer, maar dan in eens roept Hij heel de wereld erbij: Zie, ziehet was zeer goed. Maar we vergeten vaak dat donkere moment: De aarde nu was woest en ledig, en duisternis lag op de afgrond. In deze zin vinden we drie woorden die niet bij God passen: chaos, terwijl God een God van orde is; duisternis, terwijl er in God slechts licht is; afgrond, terwijl God in hoogheid gezeten is. Die drie woorden komen in de bijbel steeds weer terug. Ze zijn dan steeds het tegenovergestelde van wat God is en wil zijn. Op die drie negatieve woorden heeft God één positief ant woord: De Geest Gods zweefde (sommigen zeggen: broedde, dat spreekt van ontwakend leven) boven de wateren. En waar Gods Geest komt kan er voor het negatieve geen plaats meer zijn. Hoe groot de chaos ook, hoe zwart de duis ternis ook, hoe diep de afgrand ook, er is hoop, want Gods Geest is er. Gods Geest is een geest van orde, Gods Geest verlicht, Gods Geest verheft. Uit wat afzichtelijk, vreselijk, angstaanjagend is groeit iets moois. En diezelfde Geest komt tot ons. Als we nu eerlijk zijn, geven we toe hoeveel er in ons veranderd moet worden. Maar Gods Geest komt om ons te veranderen. We lezen vandaag: Hebreeën 11 20—31. Prof. Diepenhorst zegt journalisten: V an een onzer verslaggevers LEEUW ARDEN De lieer B. Roolvink, minister van sociale zaken, waarschuwde de gereformeerde mannen zaterdag 0111 vooral toch niet alles in de kerk wit-zwart te zien. We moeten ons gaan aanpassen aan het klimaat van deze tijd. maar tegelijkertijd ook in deze tijd onze eigen plaats vinden. derd. Onze blik heeft zioh sinds de laatste oorlog meer gericht naar het westen. Verleden Hij sprak zaterdagmorgen op de bondsdag van de gereformeerde man- nenverenigingen. Die dag stond in het teken van de vorming van de kerkle- De mannenbond, waarschuwde mi nister Roolvink, moet zich niet beper ken tot een bepaald facet in het leven maar moet de blik richten op de hele wereld. Er was een tijd dat ons land 3, maar dit is alles veran- AMSTERDAM De Kunstnijver heidsschool zal voortaan Gerrit Riet veld-Academie heten. De nieuwe aca demie is sinds kort gevestigd in een door Rietveld in 1948 ontworpen ge bouw dat 18 mei officieel wordt ge opend. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen nlei in behandeling worden genomen Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaai in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge- ateld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Opmerking van lezer: Uw ant woord van 22 maart op de vraag of kinderbijslag mogelijk is voor een kind boven 16 jaar dat in de huishouding werkt, is niet volle dig. Als een kind boven de 16 jaar mede de huishouding verzorgt, moeten er nog drie kinderen zijn behalve het kind dat de huishou ding verzorgt. Dat heb ik zelf ondervonden, toen mijn vrouw in het zieken huis lag en daarna thuis kwam en het werk niet doen kon. Toen heb ik ook KB voor een kind boven de 16 jaar aangevraagd en toen kreeg ik een formulier toegezonden. Mijn aanvraag werd toen afgewezen omdat er maar twee andere kinderen wa ren. Als dit niet klopt, verneem Ik het wel van u. Antwoord: Inderdaad was ons antwoord wat kort geformu leerd, omdat in de vraag gespro ken wordt over een kind dat „on misbaar" was. We meenden toen dat het een kind was, dat alleen de huishouding verzorgde. De formulering van de wet is: „wiens voor werkzaamheden beschikbare tijd grotendeels wordt in beslag genomen door het verzorgen van zijn huishou den, of, mits tot dat huishouden ten minste drie andere kinderen jonger dan 27 jaar behoren, door het mede verzorgen van zijn huishouden". Op grond hiervan kunnen wij niet beoordelen of de afwijzing in uw geval juist is geweest. Dit kan u aan de hand van de wettelijke formulering zelf uitmaken. Vraag: Wat is het adres van de Algemene postvereniging, Uni on Postale universelle? Antwoord: Bureau internatio nal de l'Union Postale Universel le, Case Postale 3000, Bern 15, Suisse. Vraag: Waar zou de jubileum uitgave in 1936 te krijgen zijn van' de Nederlandsch Indische Mij Levensverzekering en Lijf renten, opgericht te Batavia en kantoor in Amsterdam? Antwoord: Bij de Nillmlj, Stad houdersplantsoen 214, Den Haag deelde men ons mede, dat er een jubileumboek in 1909 is versche nen en een dunne brochure in 1934, voorts een gedenkboek „Ne derland voor honderd jaar". Van het laatste boek is een han- delsdruk in voorbereiding. Het is te betwijfelen of er nog één exemplaar van de beide vorige boeken in de tweedehandshandel is. men zou het kunnen proberen, maar men kan ze inzien in de bibliotheek van de Nillmij. Het contact met het verleden moet behouden blijven. „We moeten eikaar wijzen op de gevaren". We hebben als gereformeerden soms de neiging om deelfacetten te verabsoluteren. Je bijt je dan vast in onderdelen en ziet 'nel grote geheel niet meer. De heer Rool vink wees vooral het idealiseren van het verleden af. Volgens de minister is er in de kerk vooral behoefte aan bezinningsplaatseri op het nieuwe. Hij vervolgde „De nieuwe schoenen doen wel eens pijn, maar je moet ze inlopen. Dan blijken ze later soms beter dan de oude. De heer Roolvink, die zichzelf een „leek" noemde meent dat de kerk mef onmondige leden gedoemd is te ver dwijnen. Soms. zei hij, komen de meest diepzinnige opmerkingen uit het volk. De mannenbond, vond hij, ver richt een goede taak. Niet alles hoeft van de wetenschapsmensen te komen. Getuigen (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM/DACHAU/LINZ Op minstens vier plaatsen heb ben de Joden zondag hun doden herdacht. In Nederland kwamen zjj bijeen bjj het monument in de voormalige Hollandse Schouw burg te Amsterdam. In Dachau werd een synagoge ingewijd. In Mauthausen bjj Linz werd een grote herdenkingsplechtigheid ge houden en een monument ont huld. In Londen werd de opstand van het ghetto van Warschau her dacht. In de Hollandse Schouwburg werden in de oorlogstijd de joden bijeengedre ven eer zij werden gedeporteerd. „We hebben niet alleen medelijden met miljoenen van Europa en de duizenden die in Israël het leven lieten; zonder hun offers zou geen staat van Israël hebben bestaan," zei de Israëlische am bassadeur, dr. D. Levin. Hij sprak nadat een koor het lied van de joodse partisanen uit het ghet to van Warschau had gezongen. Daar na werden zes kaarsen aangestoken ter nagedachtenis van de zes miljoen omgekomen joden. De Rotterdamse opperrabijn L. Vorst nam als uitgangspunt van zijn rede een in 1898 geschreven gedicht van Chaim Nachman Bialik, waarin deze het antwoord zocht op de vraag, waar aan de joden de kracht te ontlenen on danks alle vervolgingen voort te leven. De drempel van het joodse leven en de bron van de joodse ziel, zei hij, zijn de Thora, de Talmoed en de ande re joodse geschriften. De Vermoorden hebben ons opgedragen: Leef jodenf Het joodse volk leeft! Prof. dr. S. Dresden zette nog uiteen dat herdenken noodzakelijk is, omdat het onmogelijk is zich op de toekomst te richten zonder kennis te hebben van het verleden. Werd vorige week in Dachau een protestantse gedachteniskerk Beroepi n gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Capelle aan den IJssel wijkgem. Dorp. vac. B. Baks; toez.), C. B. Roos te De Kaag: te Mijnheeren- land, kand. P. Warners te Utrecht. Aangenomen naar Gorssel, E. Grams- bergen te Hontenisse. Bedankt voor Ferwerd (toez.). B. Jager te Gaast. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-Nieuwendam, Th. Ferwerda te Watergraafsmeer. Aangenomen naar Zuidland-Abben- broek. Y. Stienstra te Castiicum. Beroepbaar kand. W. Jeroense te Oud- Beyerland. Emeritaat verleend aan J. B. Vogelaar te Zwolle, die benoemd is tot hulppre diker te 's-Hertogenbosch-Heusden. Praeparatolr geëxamineerd, maar i.v.m. stage nog niet beroepbaar kand. R. H. Nieuwenhuis. Hoofdstraat 45, Visvliet. Ds. R. Pluim te Oosterend (Henn.) ver zoekt mee te delen, dat hij geen beroe pen meer in overweging kan nemen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te s-Grovenhage-West. H. Biesma te Stadskanaal. Bedankt voor Deventer, D. Biesma jr. te Aalsmeer; voor Utrecht-Noord. C. van der Weele te Huizen EVANG. LUTHERSE KERK Beroepen te Pekela-Winschoten, prop. G. J. Mostert te Amsterdam. Kleine jeugd van Ger. Gemeenten naar Vlaardingen VLAARDINGEN Volgende week dinsdag houdt het landelijk verband van knapen- en jongemeisjesvereni- gingen van de Gereformeerde Gemeen ten in het kerkgebouw zijn jaarlijkse bondsdag. De dag begint om half elf. 's Mor gens spreekt de nieuwe voorzitter Van het verbond, ds. G. J. van de Noort uit Capelle aan den IJssel. over Onesimus en 's middags houdt de heer J. Kruide nier uit Dinteloord een vertelling over het leven van Spurgeon. Een deel van de bezoekers maakt een boottocht met de ..Veermansplaat" van de Spido. Tweede boekje over Prinsje BAARN Uitgevers zien er brood in om de geboorte van prins Willem- Alexander te begeleiden met ge- illustreerde boeken. Hollandia in Baarn had de primeur: een week na de geboorte reeds op de markt. Maar in Baarn houden ze allemaal van snel werken; wie had ook van uit gevers juist uit deze gemeente an ders verwacht. De Boekerij volgt de koploper op slechts drie dagen. Vergelijking tussen de twee levert en kele pluspunten op voor de jongste aanwinst van De Boekerij: Al is ons Prinsje nog zo klein door Lenie Schenk en Jaap Spaan (159 blz., 6,90). Beter verzorgd, mooier pa pier, en een geïlustreerd verhaal vanaf Juliana van Stolberg en haar Dillenburg. Een nadeel: minder foto's, ook van de baby zelf. Het lijkt overigens wel of ze in Baarn het koppelstreepje tussen de namen Willem en Alexander niet erkennen, want ook hier ontbreekt het. We zullen het maar op de grote haast schuiven, maar toch de verwar ring over de naamgeving werd en kele uren na de eerste bekendma- i king toch al uit de wereld geholpen! bruik genomen, gisteren kon de joodse synagoge aanvaard worden. Zijn godshuis heeft de vorm van een doden cel. Op het gebouw staat een ermatori- umschoorsteen. De synagoge is door een muur vebbonden met de pro testantse kerk en met een rooms-katho- lieke, die reeds eerder klaar kwam. Later op de dag werd een urn met as van vele kampbewoners bijgezet op de plaats waar de nazi's indertijd appel hielden. Dit jaar nog zal een eeuwige vlam bij de urn ontstoken worden. In het Oostenrijkse kamp Mauthausen kwamen zowel rooms-katholieken, pro testanten als joden bijeen. Na afzonder lijke diensten werd gezamenlijk een monument onthuld dat door een Oost duits anti-fascistisch comité is opge richt. In Londen werd gisteren het feit her dacht dat 25 jaar geleden de bewoners van de joodse wijk van Warschau in opstand kwamen tegen de Duitsers. De aanwezigen besloten een officiële op roep te richten aan de Verenigde Na ties en de Rooms-Katholieke Kerk het antisemitisme te bestrijden. ALKMAAR Een direct verband tus sen verkiezingsuitslag en kabinetsforma tie zal in de toekomst gelegd moeten worden. De jongste formatie was onge wenst onduidelijk, daar de gevolgde pro cedure niet meer van deze tijd is. Het christen-zijn dient de politiek te beheer sen en zal gemeenschappelijk uitgangs punt moeten zijn bij de benadering var staatkundige vraagstukken. Aldus enkele uitspraken van het AR- Tweede Kamerlid, dr. A. Veerman, ir een rede die hij zaterdag hield op de jaarvergadering van de AR-Kamercen- trale in Den Helder. Hij achtte de gedachte een behoudende en een vooruitstrevende christelijke partij te stichten een verwerpelijke zaak. Voor alsnog lijkt herbezinning op de vraag: Wat is christelijke politiek? hem een zaak van de eerste orde. Het gaat er om, dat de politieke partijen zich aanpassen aan veranderende omstandigheden. Mid delen daartoe kunnen zijn concentratie en grotere duidelijkheid. Noodzakelijk is dat op korte termijn concrete plannen ter tafel komen. Reeds voor de volgende verkiezingen zal eer zodanige duidelijkheid moeten zijn be reikt dat de kiezers beter tot een keuze kunnen komen. De procedure volgens welke de Party van de Ai-beid bij de jongste kabinetsformatie buiten spel kwam te staan, achtte dr. Veldman niet juist. Echter moet men ook in over weging nemen de mogelijkheid dat deze partij zelf buiten spel wilde ko- In verband met misverstanden uit het verleden, dat men overigens wilde laten rusten (het tv-interview met dr. Berg huis in de zendtijd voor de ARP) besloot de vergadering een brief aan het Cen traal Comité te zenden. Hierin wordt aangedrongen op andere bezinning inzake de eigen verantwoorde lijkheid van de partijvoorzitter en zijr optreden naar buiten. Na 14 jaar in dodencel vrij BATON ROUGE De 44-jarige ne ger Edgar Labat, die 14 jaar in de dodencel heeft gezeten, is vrijgelaten. Labat en een andere neger, Clifton A. Poret (38), werden in maart 1953 ter dood veroordeeld voor het verkrachten van een blanke vrouw in november 1950. De vrijlating geschiedt op bevel van de officier van justitie. Vorig jaar deed de vijfde Amerikaanse reizende rechtbank de veroordeling teniet, aan gezien zij meende dat negers en daglo ners systematisch worden uitgesloten het jurysysteem- in het district van New Orleans. Labat trok internationale be langstelling toen zijn briefwisseling drie jaar met een Zweedse huisvrouw door de gevangenisautori teiten werd stopgezet. De autoriteiten zeiden eerst dat negers en blanken niet met elkaar konden corresponde ren, maar noemde dit later een grove vergissing. Toen zei men dat ter dood veroordeelden alleen kunnen correspon deren met hun advocaten en onmiddel lijke familieleden. Na verluidt zou Labat weer zijn ge arresteerd onder een nieuwe tenlaste legging die voortvloeit uit de oorspron kelijke beschuldiging van verkrach ting. In de middagvergadering sprak dr. J. Rinzeman over de missionaire taak de veranderde wereld. Hij legde vooral de nadruk op de taken van de getuigende christenen. „De belangrijkste vraag die we ons stellen kunnen is, hoe de kerk veran derd kan worden, zodat ze werkelijk een gesprek kan voeren met de reld." Uiteindelijk is het noodzakelijk dat kerk en wereld beide bekeerd moeten worden. Er verandert niets als de kerk zelf niet radicaal verandert. Er is gezichtsverlies vaak doordat men aan het oude blijft hangen. de moderne problematiek, zei hij. Er moet begrip zijn voor het werk van de vernieuwingstheologen in de Gere formeerde Kerken. Die mensen zijn bang dat de kerk een museum wordt. In de tweede plaats moeten de gere formeerde mannen- volgens hem op hun verenigingen goed beseffen dat de 5 van vandaag practisch is in gesteld. Nimmer is de kerk groot ge worden door geleerde verhandelingen. HILVERSUM Het vijfde koorfesti- al, georganiseerd door de Avro in sa menwerking met de Kon. Ned. Bond Zang- en Oratoriumverenigingen, je wonnen door Strijps Kamerkoor uit Eindhoven en Viva la Musica uit Utrecht. De winnende koren kregen elk 390 punten. Strijps Kamerkoor be haalde voor de derde maal succes en kreeg de wisselbeker blijvend in han den. HET WEER IN EEROPA Begrip Dr. Rinzema riep de in hun discussies op de verenigingen de buitenkerkelijken meer te noemen, als er bepaalde problemen besproken worden. De kerk mag niet voorbijgaan (Van onze soc.-econ. redactie) DOORN Prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst heeft zaterdag op de i jaarlijkse conferentie van de Pro- testants-Christeljjke Journalisten- i kring kritiek geleverd op de wijze, waarop in Nederland over poli tieke en andere figuren in het maatschappelijk leven wordt ge- j schreven. Naar zijn oordeel worden veel zijwe gen bewandeld, die weinig met de zaak te maken hebben en moeten aller- I lei minder of niet juiste karakteroorde- i len kleur en smaak aan het verhaal i geven. De buitenwacht vindt dit mooi, zolang men zelf niet wordt „uitge kleed". Deze manier van schrijven is niet billijk en ook niet waar. Zij biedt geen enkele verheldering van inzicht. Prof. Diepenhorst vroeg de geheimhouding voor de huiselijke sfeer ook hier te bewaren. Hij vond het jammer, dat zaken betekenis dikwijls worden vergeten. De journalistieke verslaggeving vond hij vergeleken bij 30 tot 40 jaar gele den gekenmerkt door een geringe be heersing van de problemen waarover men schrijft: een partijdige weergave van de woorden van een spreker, het laten meespreken van geestver wantschap, niet op de kern van de zaak ingaan enz. Pressure-groups Prof. Diepenhorst dacht, dat d( macht van de pressure-groups in Ne derland groter is dan menigeen denkt. Als oud-minister van onderwijs had hij zich gestoten aan het ondeskundig geschrijf over de onderwijsproblema tiek. Deze zaak is volgens hem in de pers in het geheel niet tot haar recht gekomen. Het leek of men alleen de Kopenhager Londen Amsterdam Nice3 Frankfort Wener, Innsbrück Rome Madrid Mallorca ORLEANS In Frankrijk is giste ren de eerste directe kleuren-televisie uitzending, die buiten de studio's wer den opgenomen, een succes geworden. De weinige bezitters van een kleuren- ontvanger konden gedurende een half uur een reconstructie zien van de histo rische tocht die Jeanne d'Arc op 6 mei 1429 te paard door de Loire bij Orle ans maakte om het Engelse beleg om deze stad te breken. De uitzending kon met een conventioneel ontvangappa raat in zwart-wit worden ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Ik geloof in een persoonlijk protest en zo nodig verzet, omdat elke instelling bestaat bij de gratie van de compro missen die het gesloten heeft en bereid is opnieuw te sluiten. Het ene compromis lokt het andere uit: men raast voort naar het volgende. Maar er zijn altijd wel enkelingen die ontdekken dat ze in de verkeerde trein zitten, zij het meestal ook pas na het derde of vierde station. Ze erkennen dat ze zich hebben laten overdonderen en zijn bereid terug te gaan naar het eerste station om te zoeken naar een nieuwe begin. Tot deze uitspraak kwam ds. H. J. Diekerhof zaterdagmiddag op de slotbij eenkomst van het werkcomité-von Kielmansegg. Dit comité is opgericht door theologiestudenten aan Neder landse universiteiten, om de proteste ren tegen de benoeming van graaf,von Kielmansegg tot opperbevelhebber van de Navo. Als sprekers waren, behalve ds. Die kerhof, ook uitgenodigd dr. H. M. de Lange, voorzitter van de commissie voor sociale vragen van de oecume nische raad van kerken in Nederland, en de heer H. A. Hoefnagels, hoofdre dacteur van de Haagsche Courant. In hun inleidingen lieten zij hun licht schijnen op de problematiek van „compromis" en protest", het thema van deze middag. Tijdens de discussie, die wat moeizaam op gang kwam, maar bijna eindigde in een gevecht, om de microfoon, spitste die problematiek zich toch toe op von Kielmansegg. Het werd duidelijk dat de overigens vrij j slecht bezette zaal zich nagenoeg als jéén man verzette tegen de benoeming i van de gewezen nazi-generaal in een hoge Navo-functie. Ontwikkelingshulp Ongetwijfeld de meeste indruk maak te het bewogen betoog van de heer De Lange, die sprak over compromis en protest in de sociaal-economische sfeer. Hij constateerde dat in het eco nomisch leven geen sprake is van een compromis en hekelde met name in felle bewoordingen de maniér waarop de ontwikkelingshulp wordt aange pakt. Naar zijn mening ontbreekt het de regering-De Jong te enenmale aan in- ziert in de belangen van de volken op het zuidelijk halfrond en is er nie mand die zich ernstig met dit pro bleem bezighoudt. De kortzichtigheid op dit punt, aldus de heer De Lange, heeft tot gevolg dal wij eenvoudig on- machtswil opleggen aan de zuide lijke landen. De inleider meende dat hier een krachtig protest op zijn plaats is. Hij herinnerde aan de „eigenaardige, nieu we en verrassende" oproep tot protest de jongste encycliek van de oaus. Onverdraagzaamheid De heer Hoefnagels, die zeven jaar werkzaam is geweest, gaf zijn visie op compromis en protest in de politiek. Hij zei het niet op alle punten met het comité eens te zijh, zodat hij het waardeerde toch te zijn uitgenodigd Tijdens de discussie werden zijn stel lingen dan ook het hevigst aangevoch ten. In zijn inleiding kwam hij tot de conclusie dat Europa, anders dan Ame rika, niet bereid is tot het vinden van een compromis en de realiteit uit het oog verliest, Het compromis vond hij de grondslag van de democratie en in de politiek het enige moreel. Daarbij maakte hij wel onderscheid tussen het compromis dat gesloten wordt uit angst of eigenbelang en dat hij onvoorwaardelijk afwees en het compromis dat voorkomt uit verdraag zaamheid. Tijdens de discussie knoopte hij daar nog de opmerking aan vast dat hij na zijn verblijf in het buiten land was geschrokken van de onver draagzaamheid waarmee in Nederland wordt gediscussieerd. Ds. Diekerhof meende dat. behalve in de affaire-von Kielmansegg, een persoonlijk protest op zijn plaats is als de nieuwe regering in Griekenland wordt erkend en als Nederland duikbo ten aan Zuid-Afrika levert. Maar, zei hij, als je protesteert, moet je wel we- het gaat. renteloze voorschotten en de stu beurzen belangrijk vond. Hij gafl dat de ideale toestand nooit te bel ken is, maar de billijkheid zal meej het oog gehouden moeten worden. Voor de „krantenwetenschap" hij nog een grote taak weggelegd.® journalist zag hij als de man, J naast hoogleraar en predikant guurlijke zin een katheder houdt. Een gesubsidieerde pers (in volging van de gesubisdieerde ra} dio en televisie) met behoud geestelijke onafhankelijkheid vor| hij te prefereren boven een dig commercieel geleide pers. Ds. S. J. Dokte: (63) overleden (Van onze kerkredactïe) HEEMSTEDE In alle stilte is terdag begraven ds. S. J. Dokter, meer dan twintig jaar geestelijk zorger is geweest van het psyc trisch ziekenhuis „Vogelenzang" Bennebroek. Dinsdag overleed hij een langdurige ziekte. Hij werd jaar. Ds. Dokter werd 20 mei 1903 te Helder geboren. Van 1931 tot 1946 hij gereformeerd predikant te i. lysloot en Zunderdorp. in het laa I jaar werd hem emeritaat verleend gens zijn benoeming bij Vogelenz half (aar rrirtrr v.!-; Ds. A. Ferwerd (45) overledenE (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM No een langdu ziekte is zaterdagmiddag overleden e" gereformeerde predikant ds. A. Fcrnl da. Hij is 45 jaar geworden. e Ds. Ferwerda werd 27 decern 1921 geboren. In 1949 werd hij pn kant in Gaastmeer (bij Heeg). Deze meente verwisselde hij in 1954 Amsterdam-West. Hij had een bela rijk aandeel in de instituering van gereformeerde kerk van Amsp' dam-Slotermeer/Geuzenveld De begrafenis is zonderdagmid op de nieuwe oosterbegraafplaats een rouwdienst in de Sionskerk, dr, Colijnstraat, die om twaalf uur beg; Na neo-nazistische demonstraties: Joden in Zuid Afrika bezorgt JOHANNESBURG De voorzitter u. de Joodse gemeenschap in Zuid-Afr|es dr. T. Schneider, heeft gisteren gez-" dat zijn groep met de grootste zors-r. toeneming van de neo-nazistische teiten in het land gadeslaat. Dr. Schneider doelde op de incideioir in Johannesburg tussen Joden en Dujjj immigranten van het afgelopen we einde. Hierbij werden 2000 jonge Jo en Duitsers, die met elkaar slaags ws geraakt, uiteengedreven. De Joden schuldigden de Duitsers van demons li ties ten gunste van Hitier. ,r Dr. Schneider riep de autoriteiten maatregelen te nemen tegen de scha lijke activiteiten van de neo-nazistij elementen. De raad van de Joodse meenschap heeft alle Joden gevraagd de buurt van de bierkelder, waar 1 Duitsers komen, te blijven. De Du :h ambassade heeft zich gedistantieerd vc het pro-nazi-optreden van een aaija; immigranten. Uitbarsting VON KIELMANSEGG comitélid Marcel Kemp aan het slot nog eens zei, de problematiek achter het verschijnsel-von Kielmansegg te belichten. Wel deelde hij nog mee dat het pro test tegen de benoeming al door 3000 („niét alleen linkse maar ook radicaal rechtse") mensen ondertekend is en dat de actie, ondanks deze slotbijeen komst. nog niet is afgesloten. Gideon Jacobs, lid van het parlem heeft een beroep gedaan op beide 1 tijen zich rustig te houden „Dit sl afdwaling kan gemakkelijk leiden tot be grote uitbarsting als de gemoederen worden beheerst." NSR treedt niet uit ISC (Van onze onderwiisredactie) LEIDEN Op een vergadering de Nederlandse Studentenraad is be ten geen gevolg te geven aan het 1 zoek van de Studenten Vakbewe#11 om uit te treden uit de internatioi|N studentenorganisatie (ISC). De ISC kwam in het nieuws de veronderstelling was geuit dat Ïn instelling gelden had ontvangen ,i de Amerikaanse geheime dienst (C|i Het supervision committee van ISC heeft intussen besloten over gaan tot het instellen van een con sie van onderzoek. Deze zal tot hebben de beweerde relatie tussen ISC en de CIA te onderzoeken -an r Dick Verkijk AMSTELVEEN De kerkeraad van ernstig aangetast, zo meent zijn ker de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) in Amstelveen meent, dat de generale synode „de samenleving der Gerefor meerde Kerken in Nederland op ernsti ge wijze heeft aangetast", doordat de synode de Amstelveense predikant ds. B. J. F. Schoep besloot niet te ontvan gen als lid. De discussie, die werd geleid door mr. G. J. P. Cammelbeeck, werd pi kant toen ook de heer Dick Verkijk zich erin mengde. Zoals bekend is hij de maker van het VPRO-programma von Kielmansegg wordt af geschilderd als een verzetsheld. Ook hij te kennen ervan overtuigd te zijn dat de generaal vanaf 1942 aan het verzet tegen Hitier heeft deelgeno men. Bij de discussie kwam ook weer het omstreden boek van von Kielmansegg, Pantzer zwischen Warschau und Atlan- ter sprake. Verkijk verzekerde zijn gehoor dat de generaal hem had gezegd het hele boek en niet alleen de anti-joodse passages te betreuren. De vraag of von Kielmansegg nu ver zetsstrijder of oorlogsmisdadiger is ge- weest. werd ook zaterdagmiddag niet j Daarom noemt zij het synodebesluit beantwoord. Dat was ook zeer beslist onjuist. onbillijk en schriftuurlijk niet niet de bedoeling van de bijeenkomst. verantwoord. De eer en goede naam als correspondent in West-Duitsland De bedoeling ervan was wel, zoals het van ds. Schoep zijn door de synode De kerkeraad neeft kerkrechtelijke bezwaren (de klachten tegen de predi kant hadden eerst bij zijn eigen kerke raad moeten worden ingediend) en meent bovendien, dat de oordelen, waarop de. synodeuitspraak rust. onge grond zijn. ICtio Hoe groot de verwarring ook hieruit dat met het oog op heenzenden van ds. Schoep en het Ve willig vertrekken van een ar Noordhollandse afgevaardigde ter g rale synode, de classis Alkmaar xc vervroegd bijéén geroepen. De af ut vaardigden van Broek op Lange: x weigerden echter deze vergadering te wonen. Deze classis is bijeengeroepen d fj de kerk van Koog. Maar deze k heeft al laten weten, dat zij zich i._ heenzending van ds. Schoep niet m 1 vertegenwoordigd acht op de synce heeft zich daarmee onttrokken ran 'd kerkverband en kan dus geen cla, a, meer samenroepen, zo redeneerden &d Broek op Langedijkers. De classisvfu, gadering ging desondanks door.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2