LOT VAN HALL ONZEKER 'OlITIE ZOEKT BLAUWE AUTO 8 mei a.s. Commentaren JAMIN Weer zon ekendmaking Nieuw Schiphol Wilton (2) en De Schelde (1) Werven willen beslissing onderzeeboten Onderzoek in Duitsland WEER ACTIE VOOR INDIA Zaterdag 6 mei 1967 48ste jaargang MtMft P. Dinner ifdredtcUuri Dr. E. DIEMER oofdkantoor Leiden f Nieuvte I CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Cour** Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Paus ah pelgrim voor vrede pag. Kernmerk De Spaanse protestan ten hebben het niet ge makkelijk en hun vrijhe den worden steeds verder beknot. Op de pagina Geestelijk Leven van ons Zondagsblad een over zicht van de situatie. Kleurenbeeld buis het lastige struikelblok pag. Radio TV BLIK ACHTER DE SCHERMEN Het aankomende tv-sterretje dat reclame maakt voor koffie, lingerie of wat dan ook, moet beseffen dat zij meespeelt in •eld van harde business. Droom-decors zijn er niet voor haar. Zie ons Zondagsblad blik achter de scher- ,Ja, natuurlijk i6 dat jouw toilet spiegel. Maar ik moet kunnen zien, meer Tommy moe wordt." IE BILT Werd gisteren in echt en Limburg 23 graden ge- ten, ook in het westen kwam het ik boven de 20 graden. Sinds 1947 >ben wij niet zo lang op de eerste lentedag behoeven te wachten, nmiddels is een zwak fronjje ge- iseerd dat plaatselijk nog wat ite regen brengt. torgen zijn er weer opklaringen te wachten bij een matige wind zuid en zuidwest, middagtemperatuur ligt tussen 16 graden. Dit is voor begin vrij normaal. ip 5.01, onder 20.14. Maan op op 4.59, onder 20.15. Maan arold MacMillan, de 73-jarige oud van Engeland, brengt op ver van president De Gaulle een Frankrijk. 'President Choeng Hee van Zuid- rea heeft bij de presidentsver- zingen van woensdag ruim een joen stemmen meer behaald dan 1-president Yoeng Po-soen. OPENSTELLING NIEUW HIPHOL voor passagiers,weg- engers, afhalers en bezoekers oewel de ceremoniële opening m het nieuwe Schiphol 28 )ril heeft plaats gevonden zal aan de Amsterdam - Den Haag Dor passagiers, wegbrengers, halers en voor bezoekers eerst 8 mei a.s. operationeel in ibruik worden genomen en legankelijk zijn. lirektie Luchthaven Schiphol Over hei Amsterdams bestuur valt binnenkort pen beslissing. In Den Haay overheerst deze indruk Op bestuurlijk niveau nadert de kwestie-Van Hall een climax. Zal de Amsterdamse burgemeester moeten aftreden? Heeft hij van de zijde van de regering reeds een wenk gekregen om heen te gaan? Dit zijn vragen, die binnenkort be antwoord zullen worden. Opvolging DEN HAAG In politieke krin gen wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat de regering, op grond van het rapport Ensche, burgemeester Van Hall van Am sterdam uit eigen beweging wil laten vertrekken. Officiële zekerheid valt daar over echter niet te verkrijgen. In elk geval zijn de moeilijkheden in Amsterdam gisteren uitvoerig in de ministerraad besproken. Vast staat ook, dat er de afgelopen week ten huize van de Amsterdamse burgemeester een gesprek is geweest tussen hem en de ministers Beernink en Polak, respectievelijk van Binnen landse Zaken en Justitie. Dit gold een informeel gesprek. Het eerste officiële gesprek tussen re geringsvertegenwoordigers en mr. Van Hall wordt volgende week dinsdag ge houden. Hieraan nemen behalve de mi nisters Beernink en Polak ook deel de minister-president De Jong en de com- iris van de Koningin in Noord- Holland, mr. F. Kranenburg. De burgemeester van Amsterdam zou afwijzend staan tegenover een mogelijke ontslagaanvrage uit eigen beweging. Verwacht wordt dat het eerste interim- rapport van de commissie Enschede, sa- met de definitieve conclusies van dc regering naar aanleiding van de ze- beleidsvragen waarin het rapport uitmondt, binen veertien dagen zullen worden gepubliceerd. Daaruit zou dan moeten blijken of mr. Van Hall al of niet kan aanblijven. De i vragen hebben voornamelijk be trekking op het politiebeleid dat tijdens de juni-rellen van vorig jaar is gevoerd. Na publikatie van het rapport zal de Kamer zich over het gebeurde uitspre ken. Van parlementaire zijde is herhaal delijk aangedrongen op volleds~c ope ning van zaken. Maasvlakte-werf tussen 75-100 miljoen gulden ROTTERDAM Wilton-Fijenoord •n de RDM hebben elke twee maan- len een bespreking over de eventuele bouw van een reparatie-werf voor tan kers van 200.000 ton op de Maasvlakte. Met dit gezamenlijke projekt van de twee grote scheepsbouwmaatschap pijen is een bedrag van tussen de 75 100 miljoen gulden gemoeid. Beide werven kunnen nog weinig de finitiefs zeggen over de inrichting van een dergelijke werf, aangezien men eerst de ontwikkeling van de vaart van dit soort schepen naar Europoort wil volgen. Wel is het zeker dat er twee dokken zullen moeten komen, zo an de zijde van Wilton meege- Een dergelijk reusachtig projekt kan alleen lonend zijn als alle 200.000 ton ners die de Nieuwe Waterweg opko men, minstens éénmaal per jaar dok ken. Er zouden jaarlijks zeker 200 sche pen gedokt moeten worden. Het gemeentelijk havenbedrijf heeft reeds een terrein gereserveerd voor het Wilton-RDM-projekt. Raampje werkt als brandglas LEIDEN Een schuurtje achter een woning aan de Zeemanlaan is woensdagavond omstreeks half zeven in brand geraakt en geheel uitgebrand. De oorzaak is vermoedelijk dat het schuurraampje bij de laanstaande zon als brandglas heeft gefungeerd. De ben zine van een bromfiets vatte daardoor Een volière naast de brandhaard kreeg waterschade. De schade aan het schuurtje is ƒ1500 en die aan de vo- ière 100. EMMEN De drie-jarige Johan Otten is gistermiddag in een regenput achter een woning in de nabijheid van het pension, waar hij met zijn ouders verbleef verdronken. Vermoedelijk is de kleuter in de put gegleden toen hij zijn bal uit het water wilde halen. De vader vond de jongen zelf i TVEDERLAND volgt met belang- stelling de ontwikkelingen rond om de nog altijd niet tot stand gekomen fusie van de Europese uit voerende organen. Het is vooral ons land geweest, dat zich verzette tegen Franse pogingen, de rol van de nieuwe commissie tot een administratieve te maken. Veel zou afhangen van de personele bezetting. Vandaar de steun aan het Duitse streven, het voorzitterschap van prof. Hallstein te verlengen. Nu Bonn deze voorwaarde heeft la ten vallen, is van groot belang te weten wie hem gaat vervangen en hoe lang de ambtstermijn zal zijn. Als eerste komt in aanmerking de Nederlandse vice-voorzitter van de Europese commissie, ir. S. L. Mans- holt. Parijs ziet echter liever de benoe ming van de Belg Jean Rey, even eens vice-voorzitter van de Europese commissie. In het voordeel van Rey werkte tot voor kort het optimisme, waarmee hij namens de EEG met de Ameri kanen onderhandelde over de Ken- nedyronde. Dat dit optimisme niet geheel gegrond is, moet men aflei den uit het feit, dat de Kennedy- ronde dreigt te mislukken. De heer Jean Rey is ongetwijfeld een bekwaam man. Het is echter de vraag, of hij hard genoeg is om de plaats van Hallstein te kunnen in nemen. Parijs ziet liever geen sterke figuur als voorzitter van het nieuwe uitvoerende orgaan. Vandaar ook het verzet tegen de kandidatunr van ir. Mansholt. Na alle concessies, die reeds aan Frankrijk werden gedaan, wordt het tijd, dat de kaarten op tafel worden gelegd. En als er zaken worden gedaan moet niet het nationale prestige, maar het belang van de Europese gemeen schap op de voorgrond staan. Wekken (Van o e scheepvaartredaktcur) ROTTERDAM Dc Nevesbu (Ned. Ver. Scheepsbouwbureau) in Den Haag heeft vorige week de regering verzocht zich spoedig uit te spreken over verlenen van een exportvergunning drie voor Zuid-Afrika te bouwen onderzeeboten. Ir. J. E. Woltjer, direk- teur van Wilton Fijenoord NV de werf die twee van de boten zou krij- heeft dit gisteren verklaard. De Nevesbu wordt gevormd door enkele grote Nederlandse scheepsbouwmaat schappijen. De bouw van de drie onderzeeboten (De Schelde in Vlissingen zou de derde bouwen) betekent een order van 150 tot 200 miljoen gulden en lange tijd werk voor een groot aantal wei'kne- mers (per boot één miljoen werkuren, d.w.z. 500 man één jaar werk). De bouw van één duikboot is belangrijker dan de bouw van een 100.000 tons tan ker, aldus de heer Woltjer. Twee direkteuren van Wilton heb ben onlangs in Zuid Afrika met mari- kokos macaroon tjes niet duur wel heerlijk Londen De politie zoekt met macht naar een lichtblauwe «fctelwagen, die volgens haar door I bende van de grote goudroof van fandag gebruikt zou zijn om de Jldstaven (waarde: 7,5 min.) in r te laden, fradere gegevens over deze wagen zijn gevonden in de schuilplaats van de bende, die donderdag in Holloway werd ontdekt. Met ultraviolette stra len hebben deskundigen het huis en de garage onderzocht en voor het menselijk oog niet zichtbare sporen gevonden. De politie meent, dat de bende het huis zondagavond heeft betrokken, ongeveer 12 uur voor de overval. In het huis werden sigarettenpeuk jes en broodkruimels aangetroffen. Voorts vond men er glassplinters, die overeenkomen met het glas van de gebroken achterlichten van de over vallen bankauto. ne autoriteiten over de order gespro ken. Gebleken is toen dat men grote belangstelling voor de Nederlandse 1300 tons boot (drie cilinders) had, waarvan er reeds vier bij onze marine in gebruik zijn. De Zuidafrikanen willen geen nieuw type, maar een schip uit een bestaande produktielijn (dat dus al beproefd is). De Nederlandse marine waarmee zo'n geval nauw wordt samengewerkt had geen bezwaar tegen de order. Toen de onderhandelingen op gang kwamen, kwam de politieke rel, zoals ir. Woltjer het noemde, er tussen. Sindsdien heeft Zuid-Afrika contact gehad met West-Duitsland, Portugal en Frankrijk. De kans is zeer groot dat de drie schepen nu in Frankrijk zullen worden besteld. De heer Wol tjer heeft nog geen zekerheid daaro ver, maar hij vermoedt dat er reeds een soort voorlopig contract is j kent voor een boot van 1000 ton. Indien deze order Nederland voorbij gaat, blijft altijd nog de mogelijkheid open indien de regering „ja" zegt over enkele jaren nog drie onder zeeboten te bouwen. Wilton Fijenoord verwacht namelijk dat Zuid Afrika nog meer bestellingen zal gaan doen. Ir. Woltjer verklaarde eveneens dat de vakbonden over de situatie zijn gelicht. „Wat hebben wij eraan als de regering haar goedkeuring geeft en d vakbonden met een embargo komen' ;i hij. Ook de z.g. kleine commissie van de ondernemingsraad van c Schiedamse werf is op de hoogte. C. v. d. Veen nieuwe staatssecretaris (Van c e parlcmcntsredactie) DEN HAAG Binnenkort is de be noeming te verwachten van de heer C. van der Veen tot staatssecretaris binnenlandse zaken. De heer Van der Veen is thans gemeente-secretaris Groningen. Hij is lid van de CHU. In Zijn nieuwe functie zal hij wor den belast met het beleid betreffende het overheidspersoneel, agglomeratie vraagstukken en de Staatsdrukkerij. In moordzaak Jacoba van der Voort (37) AMSTERDAM Het onderzoek naar de moord op de 37-jarige Jacoba van der Voort, wier verminkte lijk woensdag in haar woning op de Amsterdamse Prinsen gracht werd gevonden, heeft nog geen verdachte opgeleverd. Wel zijn gisteren als direct gevolg van de verhoren van kennissen en familie leden twee politieagenten naar een niet nader genoemde plaats in West-Duitsland gevlogen om iet,s na te trekken dat van groot belang voor het onderzoek is. Het bezoek van beiden aan Duitsland houdt ongetwijfeld verband met het feit dat de vrouw Duitse kennisssen had en er een Duitse auto in de buurt van haar woning is gesignaleerd. Tips Er waren gisteren bij de recherche ongeveer 50 tips binnengekomen. In tegenstelling tot eerdere berichten bleek het slachtoffer niet zaterdagmiddag om vijf uur bij haar werkgever te zijn ver trokken maar reeds om half twaalf. Zij is 's middags echter nog gezien toen ze boodschappen deed. Na vijf uur ontbreekt ieder spoor. DEN HAAG Op 13 mei, Pinkster- zaterdag, houdt de stichting „Eten voor India"haar tweede landelijke inza melingsactie. De opbrengst hiervan is ditmaal in het bijzonder bestemd voo: Noord-India. waar Bihar door onvol doende regenval de zwaarst getroffen staat is. 30 Miljoen mensen worden er direct door de hongerdood bedreigd, doordat de graanoogst 70 procent min der was dan normaal. Om deze mensen te helpen, wordt opnieuw een beroep gedaan op het Ne derlandse volk, dat vorig jaar zo spon taan 26 miljoen gulden bijeenbracht. De actie zal op dezelfde wijze worden gevoerd. Zie pag. 5. MIELE WASAUTOMATEN President William Tubman en vice- president William Tolbert van Liberia zijn dinsdag voor een nieuwe ambts periode van vier jaar herkozen. Zy waren de enige kandidaten. OP DE METER NAUWKEURIG Knappe manoeuvreerkunst met zes sleepboten heeft gisteren de 2400 ton wegende boogconstruc tie voor de nieuwe Merwebrug bij Papendrecht langs een nood zakelijke omweg van ruim vijf tig kilometer, waarbij zeven in bedrijf zijnde bruggen moesten worden gepasseerd, op zijn plaats gebracht. Hier passeert het spectaculaire transport de Willemsbrug in Rotterdam. De fotograaf maakte deze plaat op het topje van de Konings(spoor)- brug. TAE ENQUÊTE van het Gerefor meerd Schoolverband is reen overweldigend succes geworden. Daar is iedereen het wel over eens. De vraagstelling was ingewikkeld, een betrekkelijk groot aantal formu lieren kwam niet terug, en de inge zonden antwoorden gaven een sterk verdeeld beeld te zien. Het is begrijpelijk dat zoiets ont moedigend werkt. Het gaat echter te ver om, zoals hier en daar gebeurt, daaruit de conclu sie te trekken dat de zaak van het GSV niet meer leeft onder de be trokkenen. Op de gisteren gehouden jaarverga dering is herhaaldelijk en met klem verzocht dezelfde vragen, maar dan kernachtiger geformuleerd te stel len. Dat wijst allerminst op apathie. En prof. K. Dijk, die wel vaker in beeldende taal zijn visie heeft uit gedragen, sloeg naar ons gevoelen de spijker op de kop: als de belang stelling mocht tanen is het zaak de slapendcn te wekken. in huis originele rookverdrijver GRATIS voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft.... Ik geef op als nieuwe abonnee: per maand per kwartaal ontvang ik een "Gobda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam ii straat: plaats:_ Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1