STRIJD OM DE MACHT NAvrro Bouwer van het Europese huis QJU JUBILEUM HALLSTEIN GEEN VOORZITTER VAN EUROPA-ORGANEN Heel Nederland eerde oorlogsslachtoffers SANATOGEN Nieuwe grondwet Volksstemming Geen verkiezingen' HOUTRUST-DEN HAAG-28 APRILUMEI alles goed eni wel AANBIEDING Comité Vrij Griekenland Kantoren in TEE-treinen STRAKS NOG MEER GASTARBEIDERS? Acteur dient klacht in 7 VRIJDAG 5 MEI 1967 GROOTSTE INTERNATIONALE TENTOONSTELLING VOOR SPORT. SPEL. CAMPING EN HOBBIES VOOR SPORT EN RECREATIE SPORTWEDSTRIJDEN EN DEMONSTRATIES SPORTARTIKELEN Karei de Grote-prijs voor Luns AKEN - De toetreding van Enge- tnd en van landen zoals Denemarken Noorwegen tot de EEG is een zo •olstrekt vanzelfsprekende zaak, dat lij geen verder uitstel mag lijden. Dit el gisteren de Nederlandse minister 'an buitenlandse zaken mr. J. M. A. I. Luns in Aken waar hij, uit handen an burgemeester Hermann Heusch de [arel de Grote-prijs ontving voor zijn 'erdiensten voor de Europese eenheid. )e prijs bestaat uit een medaille en .00 mark (4.500 gulden). Minister Luns is de vijftiende die onderscheiding heeft ontvangen en ia professor Burgmans, rector van het luropese college te Brugge, de tweede tederlander. Andere staatslieden die de prijs heb- en ontvangen zijn Alcide de Casperi, [onrad Adenauer, Winston Churchill, lobert Schuman, George Marshall, ;ns Otto Krag en Edward Heath. Voor een gehoor van duizend gasten in het eeuwenoude stadhuis van Aken riep mr. Luns de Europea nen op het werk van de éénwording voort te zetten, hoewel „de weg daar toe langer schijnt, dan wij in het begin vermoedden of hoopten". Als einddoel zag hij de politieke énwording, die dan zou moeten leiden ot de vorming van een verenigde sta- van Europa. „Nederland is bereid liet pas overmorgen, maar reeds mor- gen, en, als het mogelijk was, reeds vandaag lid te worden van een Euro pese federatie", zo verzekerde hij in zijn dankwoord zijn gehoor. Isolationisme Hij waarschuwde voor zelfgenoeg zaamheid en Isolationisme, terwijl vol gens hem een agressief, zelfzuchtig tionalisme op de puinhopen van de geschiedenis hoort. Akens burgemeester Héusch omschreef de Nederlandse minister van buitenlandse zaken als een Tnan aan wiens persoonlijke verdiensten het mede te danken is, dat de volken van West-Europa elkaar nader zijn geko men. „Uw grote ervaring stelt u in staat ook in de toekomst een grote rol bij de eenwording te spelen", zei Heusch. Europees huis De Westduitse minister van defensie, Schroder, die namens zijn regering nister Luns feliciteerde, zei dat de nieuwe prijswinnaar behoort tot de mannen die aan de bouw van eer duurzaam Europees huis hebben mee gewerkt. Hij prees hem voorts vooi het feit, dat „zijn naam op bijzonder» wijze verbonden is met de grote taak ook Engeland tot lid van de Europese gemeenschap te maken". Het Britse conservatieve parle mentslid Peter Kirk in de plaats van oppositieleider Heath die verhij derd was naaf Aken te komen ze „Wij zien in hem in 'a$X bijzonder e» voorvechter van een gemeenschap die open staat voor die landen die ér zich bij willen aansluiten". Een groep Duitsers heeft gisteren een protestvergadering belegd tegen het verlenen van de prijs aan mr. Luns. Zij verweet "net bestuur van de Karei de Grote-prijs in mr. Luns een te onderscheiden die zich voor erkenning van de Oder-Neisse-grens heeft uitgesproken. Wat mij opvalt is dat tranden wel eens door de olie be- Ireigd kunnen worden, niemand meer preekt of schrijft over het wonder- niddél van die fabrikant uit Twente. Paren de Engelsen dan toch nog niet stom als wij wel dachten? )en Haag H. de Vries Slapende Kamerleden In uw commentaar bij de behande- jig van de zgn. politieke pensioenen phreef u dat de linkse kamerleden Allicht hadden zitten slapen. Ja, dat heel erg, maar de rechtse kamerle- en hebben blijkbaar welbewust en rakker dit wetsontwerp „in strijd iet politiek fatsoen" zonder kritiek "s een hamerstuk laten passeren. Het- ien ik buitengewoon erg vind. En dit drama had plaats onder uspiciën van het „instituut van bezui- ging", Zijlstra. De economische situ- ie is zo veranderd dat men van de gering eerder verlaging van salaris- sn en pensioenen van ovprheidsperso- had mogen verwachten, de heer leernink heeft nu al recht op zo'n .0000 pensioen per jaar, niet mee- erekend zijn aow. Zijn dit de herau- :n "van de bezuiniging? «iden J. van der Reyden Een stem, die loog non, dat in die vroege avonduren 0 luide sprak van een geboort' Zag droeve beelden in de kruit- 1 heb de leugen in uw stem ge- [anon, durft gij te juichen vóór "t Iet bloed kleurt toch uw vuurmond rergat ge dan die lente-avond hechte bondgenootschap met de ood? )en Haag P. v. d. Abeelen Prinsenhind (4) Ook in Katwijk zijn de kinderen ïleurgesteld. De dag na de geboorte adden ze wél vrij van school, maar kregen géén beschuiten met luisjes. Die zouden ze maandag krijgen bij e viering van de verjaardag van de oningin. Maar de teleurstelling zou Og groter worden, wantmaandag er weer geen beschuiten. Nee. ie zouden ze dinsdag krijgen Is dat voor kincsren, die immers Itijd spontaan willen meedoen, feest ieren? Ook voor de ouderen was er 'leurstelling, want zij kunnen zoiets let begrijpen. Zou het vooi het on- erwijzend zo erg geweest zijn om de eschuiten even uit te delen op de icholen? Er zouden desnoods voldoen- le ouders beschikbaar zijn geweest te besmeren en te bestrooien. 4M I Nee, dit was geen „boter bij de Ms", maar „mosterd na de maaltijd." Katwijk aan Zes J. Mos ATHENE In een nieuwe Griekse grondwet zal de positie van de Koning worden gewijzigd om te komen tot geregelde samenwerking tussen kroon, regering en parlement. Aldus kolonel Makarezos, een van de leiders van de staatsgreep van twee weken geleden. regering. „Als gevolg van het verval van het politieke leven en het parle ment", meende Makarezos, „was de vorst afgeweken van zijn constitutio nele rol." Door wijziging van de grondwet zou de stabiliteit van een democratisch be wind worden verzekerd. Makarezos weigerde te zeggen, welke rol dan aan Konstantijn zal worden toebedeeld. Wel liet hij weten, dat er niet naar gestreefd zal worden, binnen twee jaar verkiezingen te houden. De nieuwe grondwet zal aan een volksstemming worden onderworpen. Geen geweld Een andere militaire leider, Span- tidakis, zei, dat door overreding en niet met geweld zal worden opgetre- wetten der etiquette apart en lekker praktisch wonen slank en charmant handig huishonden Verkrijgbaar bij elke DJAKARTA Bij de aardbeving van tien dagen geleden op Zuid-Cele bes zijn in het dorp Poliwali 6E mensen om het leven gekomen, 106 ge wond en 5.000 huizen vernield of beschadigd. 30.000 mensen zijn geëvacu- ffeleg in Amerika America-Fund PRIJS CA. f 223,- Vraag verdere inlichtingen bij uw bankier of commissionair BONN De Westduitse regering stelt bij de fusie van de drie Europese organen (EEG, EGKS en Euratom) niet langer de voorwaarde dat de hui dige voorzitter van de EEG-commissie, de Westduitse professor Hallstein, voor een volledige ambtsperiode de leiding van dit orgaan moet hebben. Dit werd gisteren uit Bonn De Bondsrege ring zou met de Franse regering overeen zijn ge komen dat Hall stein voor korte tijd voorzitter van de samengevoeg de organen moet wor den, waarna de volgende voor zitter een ambts periode van slechts twee jaar zou hebben. Er zou nog geen af spraak zijn ge maakt voor aflosdatum van Hallstein. Hallstein zou, zo werd gezegd, als hij daartoe bereid is, vice-voorzitter kunnen worden. In Bonn geeft men de belde huidige vice-voorzitters van de commissie, de Nederlander ir. S. Mansholt en de Belg Jean Rey de meeste kans om prof. Hallstein op te volgen. Drs. J. J. Lammens aan VU gepromoveerd (Van c onderwijsredactie) Alle politieke p4rttfen kunnen blij ven bestaan, behalve de communisti sche, die verboden is. Het aantal par lementsleden (tot dusver 300 wordt verkleind. Een derde miUtaire leider, kolo nel Papadopoelos, vertelde Griekse journalisten dat opbouwende kritiek binnenkort weer wordt toegestaan. Alle buitenlandse publikaties mogen het land weer binnenkomen, mits zij niets bevatten dat kwetsend is voor Griekenland. Een vierde militaire leider, briga de-generaal Patakos, zei dat de nood toestand niet wordt opgeheven zolang de orde niet geheel is hersteld. Onzeker Het regiem is er blijkbaar niet zeker m dat er geen felle reactie zal ko- en als de beperkende bepalingen worden opgeheven. Patakos ontkende dat hij zich zor- DEN HAAG Een aantal Neder landers van verschillende politieke overtuiging hebben een comité Vrij Griekenland opgericht, dat actie zal voeren om alle in Griekenland gear resteerden vrij te krijgen en de demo cratische grondrechten weer te laten functioneren. De Nederlandse regering en het par. lement zijn gevraagd medewerking te verlenen, onder meer door de kwestie te bespreken in het comité van minis ters van de Raad van Europa. Het comité vraagt om bijvalsbetui gingen aan het adres van de secreta ris: H. Wieringa, Tweede-Kamerlid voor de PvdA, Prins Hendrikweg Doorn. Andere leden van het comité zijn: prof. mr. P. D. G. Kapteyn, dr. P. R. Baehr, mr. C. A. Bos (CHU-Tweede- Kamerlid), prof. dr. P. H. Kooymans (hoogleraar Vrije Universiteit), H. J. [binkhorst (PSP-Tweede-Kamerlid), mr. J. H. Smeets (voorzitter van hef Comité Waakzaamheid), Lou Steen bergen (regisseur), drs. E. Th. Wes terterp (KVP-Tweede-Kamerlid) er H. Wiegel (VVD-Tweede-Kamerlid). De ASVA (Algemene Studenten Ver eniging Amsterdam) zal een demon stratieve protestoptocht naar aanlei ding van de gebeurtenissen in Grieken land organiseren. Middelen AMSTERDAM Aan de Vrije Uni versiteit is vandaag drs. J. J. Lam mens gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en de natuurwetenschappen op het proefschrift Growth and re- production in a tidal flat population of Macoma Balthica. Promotor was prof. dr. J. Lever. Het proefschrift be schrijft de groei en voortplanting in een wadpopulatie van het schelpdier Macoma balthica. De schelpen hiervan vertonen concentrische banden die perioden van langzame en snelle groei aangeven. Op die wijze kan de popula tie in jaarklassen worden ingedeeld en kunnen gegevens over de groei van de dieren worden verzameld. Dr. J. J. Lammens werd in 1929 in Amersfoort geboren. Hij studeerde bio logie van de VU en legde in 1960 het doctoraal examen af. Hij is sindsdien in verschillende wetenschappelijke functies werkzaam bij het biologisch laboratorium van de VU. hington. President Johnson heeft zijn afwachtende houding laten varen. Hij staat op het punt, belangrijke be slissingen te nemen. Hij zou dan geen rekening houden met zijn kansen bij de presidentsver kiezingen van volgend jaar. Johnson zal dus slechts doen wat hij in het belang van Amerika en de wereld in het algemeen acht. Dat is een belangrijk uitgangspunt. Het komt echter aan op de middelen die hij kiest om zijn doel te ver wezenlijken. En wat dit laatste be treft kan men niet helemaal gerust zijn. Er is een ontwikkeling aan de gang naar groter invloed van de militaire leiders. Totdusver wist minister van defensie McNamara, deze te kanaliseren. Hij kon dat doen, omdat steeds rekening werd gehouden met een vreedzame oplossing. Nu hiervan geen sprake lijkt te kun nen zijn. is de positie van McNamara duidelijk verzwakt. Wij vestigden daar al eerder de aandacht op. Mocht president Johnson de mili taire adviezen in de nabije toekomst zwaarder laten wegen dan die van McNamara, dan komt deze in een moeilijke positie. Het zal dan van de draagwijdte van Johnsons poli tieke besluiten afhangen, of McNa mara nog langer medeverantwoorde lijkheid wil dragen. SEOEL President Tsjoeng-Hee Park van Zuid-Korea is voor tweede ambtstermijn van vier jaar her kozen. Hij heeft bij de verkiezingen een grote stemmenmeerderheid be haald op zijn naaste rivaal Poesoen gen maakt over een mogelijke door de communisten geleide massale rebellie. Intussen zijn vijf linkse burgemees ters afgezet in steden rondom Athene, o.a. de havenstad Piraeus. Het samen scholingsverbod blijft bestaan. Ook zijn 281 clubs en organisaties ontbonden, die verdacht worden van communis tische sympathieën. Het verhoor van Andreas Papan- dreoe wegens zijn rol in de zgn. Aspi- da-affaire (gericht op omverwerping van de monarchie) is tot woensdag uit gesteld. Volgens Papadopoelos zijn 1500 van de 5000 gearresteerden vrijgelaten. Pa takos zei, dat hij zelf zal bepalen of de overigen worden vrijgelaten dan wel voor een tribunaal moeten verschijnen- Verdeeld Waarnemers te Athene houden re kening met een strijd om de macht tus sen Papadopoelos en Patakos. Een van de twee zou een eenhoofdige dictatuur willen instellen. Makarezos behoorde aanvankelijk ook tot de kanshebbers. Hij is echter naar de achtergrond verdwenen. Opvallend is, dat de militaire leiders alleen voor zichzelf spreken. Zij ver wijzen nooit naar collega's. Een minderheid in Athene gelooft nog, dat andere officieren op de ach tergrond hun kans afwachten om te voorkomen dat een eenhoofdige dicta tuur wordt ingesteld. ik los nog steeds evenveel af, maar toch gaat het me f 100,- minder kosten... Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,- aflossen op uw hypotheek, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken voor de aflossing. (Nou ja, of Uj moet uw collectie grammofoonplaten eens behoorlijk willen aanvullenGeïnteresseerd? Vraag dan morgen eens nadere inlichtingen. Alle Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Levensverzekerings maatschappijen en Spaarbanken zullen u graag helpen. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit Opvallend veel jongeren AMSTERDAM Overal in ons land zijn gedurende twee dagen, gisteren en eergisteren de slacht offers van de Tweede Wereldoor log herdacht. Gisteren legden ruim 3000 Am sterdammers kransen op het Na tionaal Monument op de Dam en op andere plaatsen in de stad waar hun stadgenoten in de bezettings tijd door de Duitsers waren ge dood. Deze grote groep wilde te vens protesteren tegen het feit, dat de herdenking dit jaar van 4 mei naar 3 mei was verschoven. Tijdens deze herdenkingsplechtig heid, die werd bijgewoond door vele jongeren, hebben zich geen incidenten voorgedaan. Wel 's avonds toen baldadi ge Jongelui touwen van vlaggemasten hadden gehaald. Met de aan elkaar ge bonden touwen trokken ze de Dam op met de bedoeling de wandelaars daar te verdrijven. Een politie-optreden op kleine schaal maakte hieraan de. In Baarn legden Koningin en Prins na afloop van een stille tocht een krans van witte anjers bij het monu ment voor de gevallenen. Prins Claus en prinses Christina woonden de plech tigheid bij. Behalve de deelnemers aan de 'stille tocht werd niemand bij de plechtigheid toegelaten. Woensdag Een dag tevoren hadden de vorstin 1 prins Bernhard de oorlogsgevalle- ;n op het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam herdacht. Vele mi litaire en regeringsfunctionarissen, on der wie premier De Jong en de mi nisters Beernink en Den Toom woon den deze herdenking bij. In Den Haag hebben eveneens dui zenden Hagenaars de stille tocht naar de fusilladeplaats op de Waalsdorper- vlakte gemaakt. De grote menigte, voor ongeveer de helft uit jongeren bestaande, maakte onder doodse stilte de voettocht naar het monument, dat simpele opschrift „19401945" litaire begraafplaats. Zij hadden hun komst de dag tevoren telefonisch aan gekondigd. Toen zij de volgende dag verschenen kwamen zij met hun auto niet verder dan het parkeerterrein. Op de krans die de jongelui meedroe gen stond aan de ene zijde „Vrede aan alle volkeren" en aan de andere „Pro- Maastricht". Aanvankelijk had men de tekst „Vrede in Vietnam" wil len gebruiken, maar van deze leus had men maar afgezien. .UTRECHT Op het ogenblik zijn in twaalf TEE-treinen en acht binnen landse sneltreinen in West-Duitsland speciale rijdende kantoren ingericht Zakenlieden, journalisten, politici en iedereen die een brief of een verhaal heeft te dicteren, kan er tegen betaling terecht In 16 van de 20 treinen is bovendien een telefoonaansluiting tot stand ge bracht. Tegen een kleine toeslag kun nen de reizigers uit de trein bellen, ook met het buitenland. SLAP EN MOE Niet meer opgewassen tegen uw dagelijkse bezigheden? Sanatogen-kuur. KlNi Die helpt u er Hïï*" n weer bovenop. 'UutflE Sterkt lichaamskracht en zenuwen Aan de stille tocht naar de erebe graafplaats in Overveen namen drie duizend mensen deel. Ook bestond ze ker de helft uit jeugdige personen. In een omlijsting van toepasselijke muziek, gezongen door het Haarlemse operakoor. werden de herdenkingstoe- spraken gehouden door de gereformeer-j stroom de predikant D. J. Roos uit Bloemen- j Nederlandse werkgever Hoogovens daal en rabbijn H. Rodrigues Pereira wordt als voorbeeld aangehaald heeft een goede naam. PrOV09S °p 'iet ministerie van sociale zaken DEN HAAG Ondanks de ge stegen werkloosheid is het leger van gastarbeiders uit de landen rondom de Middellandse Zee nog groter geworden. Begin vorig jaar waren er 40.000, nu 53.000. De grote stroom is momenteel opge houden. De regering heeft maatregelen genomen om de buitenlanders te wij zen op het gevaar van werkloosheid: publikaties in de betrokken landen, uit zendingen van de Wereldomroep en controle aan de grens op spontane im migratie. Maar er zal weinig nodig zijn om de op gang te brengen. De Te Margraten in Zuid-Limburg ver hinderde de rijkspolitie dat provo's kransen legden op de Amerikaanse mi- Kosygin stelt bezoek Zweden opnieuw uit STOCKHOLM Premier Kosygin van Rusland heeft de Zweedse autori teiten laten weten dat hij ook deze zomer niet naar Zweden zal komen. Aanvankelijk zou hij vorig jaar van 4 tot 9 juli een officieel bezoek hebben gebracht. Een reden werd niet opgege- houdt men rekening met de mogelijk heid. dat de werving dit jaar weer intensiever zal worden. Men meent, dat de arbeidsreserve in het westen van ons land opdroogt. Er zijn in de VELASQUES trek-voor-trek-voortreffelijk AMSTERDAM De Amsterdamse acteur Henk Molenberg (42) heeft bij de officier van justitie een klacht inge diend het optreden van drie agen ten tegen hem tijdens de ongeregeldhe den op de Dam in de namiddag van Koninginnedag. De acteur, verbonden aan de toneel groep Ensemble, zei door betrokken agenten, die gewapend waren met lan ge latten, te zijn neergeslagen. „Ik beschermde mijn. hoofd met mijn ar en en handen en ontving een regen m slagen", aldus Molenberg. De acteur zei verder: „Met mijn 42 jaar en status van acteur bij een gere nommeerd toneelgezelschap heb ik ui terlijk en zeker innerlijk zeker niets een onruststoker." Hij was op weg naar huis toen het incident zich voor- Randstad Holland bedrijven die hon derden arbeiders nodig hebben. Weliswaar probeert men die open plaatsen allereerst te doen bezetten door werklozen uit andere delen van het land, maar de gehechtheid aan de eigen streek is zo groot, dat werklozen weinig animo hebben om naar het westen te trekken. Zelfs bij de buiten landse arbeiders die in het oosten en noorden van ons land werken, voelt men niets voor overplaatsing naar de Randstad. Alleen wanneer deze buitenlander ge huwd is met een Nederlandse of zijn gezin hier heeft, nemen de autoriteiten genoegen met een weigering elders te werk gesteld te worden. In andere ge vallen wordt de werkvergunning inge trokken. Het percentage van de werkloosheid onder buitenlanders bedraagt 2,6; het Nederlandse totaalcijfer is 2,8 procent De spontane immigratie bedraagt al tijd nog enkele honderden per maand, voornamelijk Zuideuropeanen en Noordafrikanen. In de eerste maanden van 1966 kwamen zo'n tweeduizend ar beiders per maand onze grenzen over om werk te zoeken. Abacus: sneller rekenen dan via braille (Van onze onderwijsredactie) BUSSUM Bij het Koninklijk insti tuut tot onderwijs aan blinden in Bus- sum is men na twee jaar experimente ren overgegaan tot het gebruik van de ..abacus", een oosters telraam als re ken middel. De abacus, waarmee in de zakenwe reld van China en Japan bijna alle berekeningen worden uitgevoerd, kwam in zijn oudste soort bijna 4000 ken. Dat men nu in Bussum voor de jaar geleden voor bij de Semitische vol- abacus heeft gekozen ligt aan de omslachtige manier vsn braille-reke- In Eindhoven wordt onder leiding van prof. dr. J. F. Schouten ook een I onderzoek ingesteld naar de abacus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7