Vuurzee op rijksweg Een stinkende hooizolder als dank NEDERLAND MOET VREDELAND WORDEN Frankrijk en Italië houden grens dicht Uw drang naar het roken kan definitief verdwijnen in 6 tot 22 dagen... zelfs indien U meer dan 30 jaren rookt. Scooter botst tegen auto: twee doden BI 19 11 VRIJDAG 5 MEI 1967 (4!) Vol- elen foor 141 ,WESTZAAN Bevrijdingsdag 1967! De vlaggen hebben half stok gehangen en daarna hebben de kerkklokken geluid. Op de duistere hooizolder van een Noordhollandse boerderij heeft de weduwe van verzetsstrijder Swietering de bronzen klanken niet gehoord. De wanhoop nabij herhaalde zij voor de zoveelste maal de vraag, die haar nu al zeven maanden kwelt: waarom? Waarom is er geen huis voor haar? Waarom moeten zij en haar ne gentienjarige zoon 22 jaar na het einde van de oorlog op een vochtige, stinkende zolder wonen? Haar man waagde zijn leven om Joden en onderduikers uit handen van de bezetters te houden. Vijf jaar na de bevrij ding bezweek hij aan de verwon dingen, die hem in het concen tratiekamp waren toegebracht. Zijn vrouw en twee zoons ble ven achter; de oudste is inmid dels getrouwd. Buiten hun schuld leven zijn moeder en broer onder onmenselijke om standigheden. En er is niemand, die hen helpt. Begin oktober vorig jaar werden me vrouw G. Swietering-Bergsma (47) en haar zoon uit hun woning, een bedrijfspand, gezet. Zes weken tevo ren had de president van de Haar lemse rechtbank beslist, dat haar met ingang van 3 oktober de huur - was opgezegd. De (onlangs overleden) eigenaar, kostganger van mevrouw Swietering, wilde het huis voor zich alleen hebben. Hij spande een kort geding tegen haar aan en de recht-- bank stelde hem in het gelijk. Met haar meubels en andere bezittin gen kwam mevrouw Swietering op die rampzalige oktoberdag op straat te staan. Waar moest zij heen? De gemeente Westzaan kon haar niet aan andere woonruimte helpen. Of 4 liever: zij kon het misschien wel, "maar zij stak geen hand uit. De we duwe werd weggestuurd met de be lofte: heus, wij doen ons best, u staat bovenaan de lijst! Een buurman, de 56-jarige veehouder H. G. Metze, was de enige, die zich het lot van de vrouw en haar zoon aantrok. Hij deed wat zijn plicht was, ruimde een hoek van de hooizol der boven de koestal leeg en zei: kom hier maar zolang wonen. De vrouw accepteerde het aanbod, in de veronderstelling, dat het toch maar voor tijdelijk was. De gemeente zou immers op korte termijn een huis voor haar zien te vinden. De eerste weken had zij nog goede hoop en troostte zij zich met de ge dachte, dat het einde spoedig in zicht zou komen. Maar de weken werden maanden, zeven maanden nu! De hele winter woonde en slie pen zij en haar zoon, broodbezorger van beroep, op de met houten plan ken afgeschutte zolder, zonder wa ter, zonder verwarming, zonder licht. ZURE LUCHT Het is koud en winderig onder het rieten dak, en er hangt een doordrin gende zure lucht van kuilgras. Me vrouw Swietering ruikt het al niet meer, zij is er aan gewend! Tussen de zware balken onder het schuine dak hangen stukken zwart plastic om de regen op te vangen. Het helpt niet. Af en toe scheurt het en valt een plons vuil water op de bedden of de meubels. In haar oude woning had zij een prachtig fornuis en een koelkast. Door het vocht zijn zij nu goed voor de schroothoop, zoals trou wens al haar meubelen. Overdag is zij vaak bij een vriendin in Koog aan de Zaan. Als zij binnen komt, loopt zij regelrecht naar de kachel, want na een nacht op de zolder is zij tot het bot verkleumd. Dan volgt weer een dag van moede loos wachten. Hoe lang nog? Zij vertelt, met een matte stem: „Ik heb 'n paar keer met de burge meester gesproken. Hij weet hoe el lendig ik woon, maar hij lacht maar 's. Je kunt met die man gewoonweg niet verstandig praten. Tot nu toe heeft hij nog niets gedaan. In het afgelopen halfjaar zijn in Westzaan twintig woningen vrijgekomen. Voor mij was er niet één bij SLOOPWONING De gemeente heeft haar wel een af braakwoning aangeboden: één ka mer met twee bedsteden en zonder enig sanitair. Mevrouw Swietering weigerde. Zij heeft sterk de indruk overgehouden, dat de ambtenaren haar dat kwalijk hebben genomen. Zij vraagt: „Maar ik mag toch wel een sloophuis afwijzen? Ik zou er niet eens m'n spullen kwijt kun- In Zaandam mocht zij een nieuwe flat woning betrekken. Voor een kleine tweehonderd gulden netto in de maand. Met de uitkering, die zij van de Stichting 40-45 ontvangt, kan zij dat bedrag onmogelijk elke maand op tafel leggen. Zij moest daarom wel nee zeggen. Dat deed de woning bouwvereniging overigens ook. Haar inkomen is te laag voor een dure woning. Zij heeft de deur van het Westzaanse woningbureau platgelopen. Eerst vriendelijk, daarna opstandig heeft zij om een ander huis gesmeekt. Ver geefs! Haar zoon en 36-jarige broer, die, als hij thuis is van zee, ook op de hooizolder slaapt, hebben de Alge mene Nederlandse Vereniging van Werknemers in het Personenvervoer gevraagd, stappen te ondernemen. Het bestuur heeft met de burge meester en andere functionarissen gesproken. Zonder resultaat tot nu toe. Voorzitter J. Steringa heeft de burge meester uitgenodigd, met hem mee te gaan en een kijkje op de zolder te nemen. Hij weigerde met het excuus, dat hij van de situatie op de hoogte Het ANVWP-bestuur laat het er niet bij. Het heeft een brief aan de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid geschreven en om zijn persoonlijke bemiddeling gevraagd. Er gaan binnenkort nog meer brie ven de deur uit: naar alle politieke partijen in ons land, naar geestelijke leiders. Murw gemaakt door de vele teleurstel lingen laat mevrouw Swietering de inspanningen, die anderen zich voor haar getroosten, afwezig over zich heen gaan. Haar gedachten dwalen vandaag terug naar de meidagen van '45, toen haar man vermagerd en ernstig ziek uit het concentratie kamp kwam. Vijf jaar heeft zij hem, eens een boom van een kerel en kerngezond, verpleegd. Tot hij in 1950 overleed, na een ziekbed van vijf jaar! SCHEVENINGEN De Stichting NederlandVredeland met als grote animator de 77-jarige J. J. L. van Zuylen, hield gisteren in het circus theater vijf „vredesdiensten", die door honderden belangstellenden uit het gehele land werden bijgewoond. De televisie-uitzending van 17 mrt, waarin de heer Van Zuylen beter be kend als dr. Lastpost, een oproep tot de kijkenden deed van Nederland een vredeland te maken, sloeg als een bom in. Ongeveer 150.000 brieven en tele grammen werden bij de heer Van Zuylen afgeleverd. Om de plannen van de Stichting Nederlandvrede land verder bekend te maken werden ap Hemelvaartsdag de bijeenkomsten georganiseerd. Op het rijkelijk van planten en bloe men voorziene toneel van het Sche- ^eningse circustheater, werd staande >en korte dodenherdenking gehouden vanwege vier mei. Het programma •as ingeluid met klokgelui. De heer Van Zuylen noemde als de twee voornaamste punten van de idealen van de stichting de ontwape ning en het vervangen van de mili taire door een burger dienstplicht. Verder zei hij van de Koningin telegram te hebben ontvangen, met de mededeling dat zij helaas niet aan wezig kon zijn. BEROEP OP JONGEREN De vele plannen van de stichting kunnen door geldgebrek niet uitge voerd worden. De voorzitter-secretaris hoopte dat de stichting binnenkort over voldoende geldmiddelen zou kun- Inen beschikken. De stichting kreeg daan. Hij wilde me er nooit iets van vertellen. Hij zei steeds maar: als je niets weet, kun je ook niets zeggen. Ook later heeft hij er nooit met me over gesproken. In '43 hebben ze hem opgepakt, in Enkhuizen geloof ik. Hij was toen met een paar Joden onderweg naar een onderduikadres. De Duitsers hebben hem naar een concentratiekamp gebracht en daar hebben ze hem beestachtig gemar teld. Als 'n wrak" is hij eruit geko- DANK.. Dan zwijgt ze. Met moeite bedwingt ze haar tranen. De wind loeit om de boerderij en dringt door naden de zolder binnen. Ze huivert van de kou. „Ik heb de hele winter gehoest. Hoe kan het ook anders, als je zo moet wonen?" Bevrijdingsdag 1967! Onder het klam me rieten dak haalt een verzetswedu- we vertwijfeld haar schouders op, een moedeloos gebaar van een wan hopige vrouw, wier man onder de gevaarlijkste omstandigheden pro beerde, een goed vaderlander te zijn. En wat is de dank van hetzelfde vaderland aan zijn achtergebleven vrouw en zoon? Kalverexport nog moeilijk (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Hoewel de vee artsenijkundige dienst thans con trole uitoefent op de export van mestkalveren, houdt Italië nog steeds zijn grens voor het Neder landse vee gesloten. Steekproefsgewijze wordt aan de hand van urine-onderzoek nage gaan, of de Nederlandse veehou ders nog injecties met hormoon- preparaten toepassen om de groei van de dieren te versnellen. We gens het gebruik van dit middel (Van een onzer verslaggevers) Deze grote vlammenzee woensdagmiddag op de rijksweg midden in de gemeente Dordrecht was het gevolg van een kettingbotsing. Een vrachtwagen, waarvan de remmen weigerden, reed in volle vaart op e Eerst raakte de wagen een kleine auto, waaruit een grote steek vlam kwam. De bestuurder, de 45-jarige vertegenwoordiger H. Mulder uit Stamproy (Limburg) vond direct de dood. Nog drie wagens stonden spoedig in lichter laaie en brandden geheel uit. De bestuurders slaag den er nog net in zich te redden en hun brandende kleren te doven. Het kostte veel moeite de identiteit van het verbrande slachtoffer vast te stellen. De ravage op de weg was onvoorstelbaar. De vrachtauto, die deze verkeersramp veroorzaakte, vervoerde een lading lampzwart, die zich over de weg verspreidde en zelfs tegen de gevels van de huizen sloeg. Het verkeer is uren opgehouden. Een tegenligger, geladen met negen nieuwe auto's, verongelukte eveneens. sloot Italië vorige maand de grens voor onze kalveren. Het lijkt er thans op, dat Italië eerst nog de deugdelijkheid van de Neder landse controle wil afwachten. Kenne lijk heeft men hierin niet veel ver trouwen, ook al omdat de Italiaanse veehouders volop spuiten, evenals ii landen als Duitsland en Frankrijk. In de houding van Italië wordt eei tegenmaatregel gezien tegen het Neder landse verbod voor invoer van varkens uit Italië, omdat in Italië mond- en klauwzeer en varkenspest heerst. De aanvoer van kalveren in Ne derland is na het instellen van de controle nog niet groot geweest. Verondersteld wordt, dat de Neder landse veehouders tot voor kort de dieren nog met hormoonpreparaten inspoten en dat nu gewacht moet worden tot het preparaat is uitge werkt. Hiervoor staat een periode van circa zes weken. Over enkele' weken valt daarom een extra grote aanvoer van kalveren te verwachten. De voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, mr. F. van Dijk, verklaarde dat hem geen gevallen wa ren bericht van kalveren, die bij con trole met hormonen ingespoten bleken te zijn. Hij had hier blijkbaar niet naar geïnformeerd, zodat hem ook moeilijk gevallen bekend konden zijni Ook Frankrijk houdt zijn grens onze kalveren nog gesloten. Voor de rest is de handel ongeveer vrijgegeven, met uitzondering van varkens uit en kele provincies. De varkensprijs trok aan tot 2,66. HILVERSUM De NTS heeft de jongens Luke Halpin en Tommy Nor den respectievelijk Sandy en Bud m de Flipper-serie, uitgenodigd twee dagen in ons land te verblijven als gasten van de NTS. gironummer: 75.80.00. Na beroep op de jongeren gedaan te hebben om de actie over te nemen, werd staande de gelofte van de vrede afgelegd. Als sprekers traden o.m. op prof. A. J. Rasker, acteur Jan Lemaire, auteur Simon Vinkenoog, beeldende kunstenaar Aart van Dobbenburgh en Dolf Coppens van de werkgroep Shaloom. De heer Van Zuylen schatte het to taal aantal bezoekers op 2500. Buiten het circustheater maakten diverse groeperingen van de gelegenheid dank baar gebruik folders uit te delen. De ze propaganda-activiteiten werden ontplooid door leden van de P.S.P., de werkgroep Wereldunie, het Angola- comité en de Esperantobeweging. Treinen voor 45 procent bezet UTRECHT De gemiddelde bezet tingsgraad van de treinen in ons land bedraagt 45 procent. Voor de treinen eerste klasse is de bezettingsgraad 25 procent, voor de treinen tweede klasse 60 procent. Internationaal gezien slaat de NS met haar 45 procent geen slecht fi guur: de meeste Europese landen blij ven aanmerkelijk achter. West-Duits- land bijvoorbeeld komt niet verder dan ongeveer 35 procent. Voor de internationale treinen die ons land als vertrekpunt hebben of hier arriveren, liggen de cijfers veel hoger. Het is geen zeldzaamheid wan neer D-treinen of TEE-treinen een be zetting van 80 a 90 procent hebben. PROVÖMETZ VRIJGELATEN AMSTERDAM De 22-jarige Amsterdamse student en provo Hans Metz is woensdag in vrijheid gesteld door de raadkamer van het Amster damse gerechtshof. De student was in appèl gegaan bij het hof tegen de vorige maand door de rechtbank 'afgegeven bevel tot gevan genhouding. Metz wordt verdacht van versprei ding van een geschrift waarin volgens de officier van justitie een belediging voor de Koningin voorkomt. (Advertentie) NEW YORK Het „Anti-Tabacco Cen ter" deelt mede: 88.648 verstokte rokers (waaronder talrijke artsen) hebben het roken definitief opgegeven dank zij een nieuwe methode die gedeeltelijk de be hoefte aan nicotine en bijgevolg de drang naar het roken doet verdwijnen. De rokers die belang stellen in deze nieuwe methode kunnen zich rechtstreeks wenden tot het Anti-Tabak Propaganda Centrum (Afd. 265/T), Brugstraat 44, Postbus 123, Roosendaal. Het volstaat een envelop met naam en adres aan dit or- ganisme te zenden. Het is volledig gratis. Sneeuwval in Frankrijk PARIJS In verscheidene gebieden van Frankrijk, zoals Auvergne, het mondingsgebied van de Seine, het Al pengebied in het zuiden en in de Pyre neeën, is woensdag veel sneeuw geval len, hetgeen ongebruikelijk is voor de tijd van het jaar. oude... oE jonge... klare is toch maar je ware! kleine glaasjes, groot genoegen Provoblad in beslag genomen AMSTERDAM Tien exemplaren van het zesde nummer van het provo blad „God, Nederland en Oranje" zyn woensdag in beslag genomen. Er staat een cartoon in van president John son die beledigend wordt geacht voor een bevriend staatshoofd. De jongeman die ze verspreidde, is aan gehouden. Al eerder werden van dit blad exemplaren van het eerste en het vijfde nummer in beslag genomen omdat daarin cartoons stonden die beledigend waren voor de Koningin. Miss Holland 1967, de 20-jarige Haagse Irene van Campenhout, is donderdag van Schiphol naar Lissabon vertrokken. Op uitnodi- ging van de Portugese vereniging van vreemdelingenverkeer zal zij daar tien dagen vertoeven en als goodwill-ambassadrice voor ons land optreden. Irene (boven) werd bij haar vertrek uitgeleide gedaan door Nente van der Vliet, die nummer twee werd bij de Miss Holland-verkiezing. SITTARD Twee jongemannen, de 23-jarige Schols en de 20-jarige Timmers, zijn gistermiddag gedood toen zij met hun scooter tegen een geparkeerde auto reden. De scoo ter botste, na de aanraking met de auto, tegen de gevel van een huis. Het ongeluk gebeurde in de Dorps straat van Overhoven-Sittard. In het ziekenhuis te Goes overleed gisteravond het 5-jarige meisje A. N. Schipper uit 'sHeer Arendkerke. Zij was gistermorgen in haar woon plaats door een auto aangereden, toen met een fiets aan haar hand de weg overstak. Nederland vrij van mond- en klauwzeer DEN HAAG Nederland is al bijna drie weken geheel vrij van mond- en klauwzeer. Er bestaat goede hoop dat Frankrijk binnenkort haar grenzen zal openstellen voor Neder lands vlees. Dit zei de heer C. G. A. Mertens, voorzitter van het Land bouwschap, woensdag in de bestuurs vergadering van het schap. Hervatting van onze vleesexport naar Italië zal veel moeilijker zijn, zei de heer Mertens, omdat al wat in ons land veterinair is ten stryde is ge trokken tegen de Afrikaanse varkens- woude is woensdagmiddag in de nabij heid van zijn ouderlijke woning te wa ter geraakt. Een buurvrouw, die het kind in het water zag vallen, haalde het er onmiddellijk uit en paste mond op mond beademing toe. Het kind werd overgebracht naar het acade misch ziekenhuis in Leiden, waar het 's avonds is overleden. BUITEN-KAAG De 6-jarige C. Vermeer uit Buiten-Kaag (Haarlem mermeer) is gistermiddag vlak bij zijn ouderlijke woning aan de Lisserdijk spelenderwijs in de ringvaart geraakt an verdronken. Doorgereden na dodelijk ongeluk GRONINGEN De Groninger poli tie heeft de 43-jarige timmerman A. de K. uit Groningen aangehouden we gens het veroorzaken van een dodelijk verkeersongeluk onder invloed van al cohol, waarna hij met zijn auto zou zijn doorgereden. De man :s woensdag voor verhoor overgegeven aan de rijkspolitie te Hoogkerk. Het ongeluk gebeurde maandagavond op de provin ciale weg langs het Hoendiep te Hoog kerk. Vier jongens, die met een brom fiets aan de hand langs de rechter kant van de weg stonden, werden aan gereden door een auto. De 17-jarige G. Averes uit Hoogkerk werd in het Hoendiep geslingerd en kwam om het leven. De 16-jarige W. Visser eveneena uit Hoogkerk liep ernstige verwondin gen op. De K. zal ter beschikking van de justitie worden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11