POSTMA GRAAFT TOT BIJ CHINEZEN Goed voorbereid op ministersambt Beroemde spelers gaan om Strindberg heen (r «RAIFFEISENBANK Jaar geëist in moordzaak- Binnenhof Boze regisseur trekt film terug in Cannes 4^» Verplichte bloedproef bepleit JUEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 MEI 1967 Boerenarbeider werd enthousiast archeoloog bekende archeologen in contact. „In de krant stond eens, dat de terpen- vereniging een excursie zou maken. Ik heb de krant om het adres van de secretaris van die vereniging ge vraagd en hem heb ik gevraagd, of ik mee mocht. Dat kon. OPDRACHTEN RIJSWIJK „Zal ik maar stoppen? Ik zit bijna bij Chinezen. En met die lui lieb ik niks op". Pieter Postma (54), landarbeider in Rijswijk Delftweg 52), is de vriend van alle archeologen van professie. Als hij maar even vrij kan krijgen van zijn boer", de heer Rijlaarsdam, is de heer Postma bij een archeo logisch bodemonderzoek bezig de spade op z'n vaardige ivijze te hanteren, dat zelfs ervaren grondwerkers jaloers op hem zijn. Bovendien, en dat is belang rijk: Postma heeft verstand van archeologie. Hij steekt niet zó maar een schop in de grond. Hjj weet wat hjj kan verwach ten. B(j discussies over het op te graven object doet Pieter Postma beslist geen waardeloze duit in het zakje. Het is beslist niet verwonderlijk, als Nederlandse en ook wel Duitse hoogleraren in de archeologie of geschiedenis te horen spreken over hun „vriend Postma". In de jaren, dat Postma zich uit pure liefhebberij met onze Nederlandse archeologie be zig houdt, heeft hij tot in de hoogste wetenschappelijke kringen waarde ring en vele vrienden gekregen. RAZENDSNEL Graag maakt men van de diensten van Postma gebruik, want hij is, zo als gezegd, een deskundig graver. De laatste tijd komt het nogal eens voor, dat Postma wordt gevraagd met zijn spade op een opgravingster rein te komen. Dan wordt in een razendsnel tempo de bodem van Zuid-Holland omgewoeld. Zelfs zo snel. dat lang niet alle archeologisch belangrijke plaatsen kunnen worden bestudeerd. Vaak, al te vaak, moet worden volstaan met een noodopgraving. Dat is het ter rein van Postma. Van te voren weet hij, wat de bedoeling van de opgra vingscampagne is; wat men denkt te vinden. Postma pakt zijn spade en in een mum van tijd ziet men dan boven het maaiveld alleen nog maar zijn haardos of zijn pet én regelmatig een schep aarde naar boven vliegen. Onvermoeibaar als hij is, werkt hij efficiënter dan een bulldozer. In de diepe kuil kan men hem dan horen vragen: „moet ik nog door gaan? Er zit hier niets. Ik zit nu bijna bij de Chinezen". Postma woont eerst sinds 1962 met vrouw en dochter in Rijswijk. Hij werd geboren en groeide op in hel Friese dorpje Pingjum, dat hij ver liet voor de toekomst van zijn nu 15-jarige dochter (tweede klas MMS). Zijn hele leven heeft hij op de boerderij gewerkt. Tijdens die excursie kwam ik in contact met prof. Waterbolk te Gro ningen, met dr. W. van Es (thans directeur van de Rijksdienst het Oudheidkundig Bodemonder zoek) en de heer Elzinga." Met deze laatste Fries-Groningse archeoloog kreeg Postma heel veel te maken. Van hem kreeg Postma op drachten in zijn eigen omgeving en met hem werkte hij veel samen. Postma liet het niet bij graven. Hij kocht lectuur en begon te lezen. Hij beschikt over een bibliotheek, waarop menig amateur-ardheoloog jaloers kan zijn. Al gauw werd hij lid van de terpenvereniging. Dat is hij nu nog. Daarnaast is hij lid van de Archeo logische Werkgemeenschap Neder land. Postma kan men ook steeds ontmoeten op lezingen, die door de EENVOUD DEN HAAG Ondanks het feit dat! terdachte al ter beschikking van de regering is gesteld en een lange straf dan ook geen betekenis heeft, eiste de Haagse officier van justitie gisteren te gen de 39-jarige Jan B. een gevange nisstraf van een jaar. B. gaf toe in januari op het Binnenhof zijn 56-jari-1 ge kameraad Gerard van S. „te heb ben kunnen wurgen". Beide mannen hadden op de avond van 27 januari stevig gedronken. Ge rard was „stapelzat", zoals rechtbank president mr. Van Hattum opmerkte. In zijn bloed werd 3,4 procent alcohol aangetroffen. Zo'n hoeveelheid was mr. Van Hattum nog nooit eerder te gengekomen in zijn rechtbankpraktijk. Na ruzie over het geld dat betaald moest worden, wurgde Jan zijn mak ker bij de fontein op het Binnenhof. Toen Gerard door zijn knieën zakte, sleepte Jan hem een eindje weg. Hij liep van het Binnenhof af, maar keer de terug om nog een paar zakdoeken de sjaal te knopen. Jan was bang dat Gerard niet dood zou zijn en hem m kunnen verraden. Verdachte zei zich niets meer vj feiten te herinneren. De officier van justitie, mr. Van 't Veer, merkte op dat B. een gevaarlijke neiging kent om mensen te wurgen. Een dag of twaalf tevoren was een andere makker van Jan net niet door hem vermoord. B. was eind vorig jaar met proefver lof gezonden. Er zou een psychiatrisch rapport over hem worden uitgebracht uit te maken of hij in het tehuis het Leger des Heils in Den Haag Raadsman mr. De Reiger meende dat de opzet om te moorden niet aan wezig was. Bovendien vond hij dat B. r meteen naar een inrichting kan waar men I véél meer doet dan sparen. De Raiffeisenbank doet alle bankzaken, ook reisdeviezen. Gemakkelijk voor u spaarbank en alle bankzaken AWN worden leert nog steeds. Toen hij in 1962 in Rijswijk kwam, liet hij zijn hobby niet achter in Friesland. Integendeel. Hij was amper ver huisd toen hij de polder in trok. Hier en daar vond hij wat aarde werk, dat hij niet thuis kon brengen. Postma zou Postma niet zijn, als hij geen contact- had gezocht met archeo logen, die ter plaatse bekend zijn. Zij konden hem vertellen, dat hij Romeins aardewerk in zijn handen had. Dat aardewerk had hij in Friesland nooit gevonden. Het duurde niet lang, of hij vond in archeologisch opzicht een zeer be langrijk terrein. Dit terrein wacht nu op een grote opgravingscampag- naar ne grijze oudheid. Dan gaat er bij hem soms een lampje branden, Postma- is een eenvoudig man ge- dat bij dan, thuisgekomen, met boe- bleven, ondanks de vele lof die hem ken en andere publicaties tracht te vaak wordt toegezwaaid. „De hoogge-" verklaper leerde heren moeten dit nog maar eens verder uitzoeken," zegt hij. Daarmee is ook dit onderwerp afge- Wie hem kent, moet niet gek opkij ken, als hij op een zogenaamde cor respondentendag van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek in Amersfoort, tot diep in de nacht met een hoogleraar op diens kamer zit te bomen. Daarbij legt zijn mening veel gewicht in de schaal Onder het melken van een groot aantal kc-eien, 's morgens vroeg en 's avonds laat, dwalen zijn gedachten CANNES Rond de film Ulysses van de Amerikaanse filmproducent en re gisseur Joseph Strick is een rel ont staan. Toen het werk zaterdagmiddag en publiek werd vertoond ver lieten honderd mensen uit protest de zaal. Er werd geklaagd over de ruwe taal. De meerderheid aanvaardde het werk echter wel. Toen de gala-vertoning enige uren later begon, merkte Striek dat ongeveer twintig ondertitels waren verminkt. Vol- zijn bewering was dit gebeurd in inwerking met functionarissen uit Cannes. Onmiddellijk nadat Strick de verminkingen zag, rende hij naar de projectiekamer, waar hij met geweld werd uitgegooid. Daarop stormde hij de zaal in en kreet „Stop de film!" Favre le Bret, de man die voor de verminkingen verantwoordelijk „Ik zag de film in Londen en vond haar erg goed en liet de tekst vertalen. Ik besefte dat bepaalde uitdrukkingen te gewaagd waren en liet deze vervangen door euphemTsmën iri dé Franse onder titeling. Strick heeft dit echter niet genomen. Hij eiste dat Le Bret in het openbaar zün verontschuldigingen zou aanbieden. Op deze eis van Strick Is de jury niet ingegaan en op grond daarvan heeft de directeur van het festlvel Favre le Bret medegedeeld, dat hfi bereid was de film zijn oorspronkelijke vorm aan de jury de pers te vertonen. Publieke ver- toning kon hij niet toestaan zonder daar onder de knie. Het eenvoudige lloe gemachtigd te zijn door de raad van petje van Postma zou eigenlijk El' een hoed moeten zijn. Maar richten heeft Strick nu zijn film terug- daar is Pieter Postma de man niet naar. Toch doet hij de volgende dag weer even enthousiast mee met het onderzoek naar de funda menten van een middeleeuws kasteel ergens in het Westland. Vanuit Friesland kende hij dit werk niet. Hier had hij het snel i Le Bret verklaart echter dat hem over de officiële terugtrekking nog niets be- BEGIN Al op de lagere school van Ping jum kreeg hij belangstelling voor geschiedenis en archeologie. Bij Ping jum was men bezig een grote terp af te graven. „Op de vrije woensdag en zaterdagmiddagen gingen we daar naar toe. We vonden scherven en stenen, maar nooit, iets wat heel was. Vooral met de koeieschedels en de horens vermaakten we ons. Die zetten we op en speelden dan Bata- viertje." Toen Pieter Postma van school kwam, ging hij naar de boer. Hij trof het, want de boerderij waar hij werkte, was op drie terpen gebouwd. Twee van deze terpen lagen in het bouwland, de derde in het weiland. Bij het inkuilen van de wintervoor raad aardappelen, kwamen wel eens scherven naar boven, die door Post ma werden verzameld. In die tijd begon hij er ook iets te lezen over archeologie. „Dat begon gewoon met de krant. Daar stonden toen verslagen in van een opgra vingscampagne van prof. Van Giffen In Drenthe." Postma kwam eerst veel later met d'Inzeo winnaar springconcours AFKOMST FRIEZEN Postma heeft zich zo ontwikkeld, dat de kenners van de geschiedenis van het Friese volk zich geducht ach ter het oor beginnen te krabben, als hij begint met zijn theorie over de vraag, waar de Friezen nu toch wel vandaan komen. Algemeen werd aangenomen en ook Postma deed dat dat de Frie zen vanuit het Duitse kustgebied naar het centrum van het Friese ge bied. Westergo, zijn gekomen. Toen Postma in Rijswijk en omge ving begon met zijn archeologisch speurwerk, deed hij enkele ontdek kingen, die hem nu de theorie doen verkondigen, dat de Friezen wel ^ens uit het zuiden via het kustge bied, en vanaf de Drenthse hoogvlak te naar Westergo zijn gekomen. Als hij daarover gaat praten wordt er een kaart tevoorschijn ge haald. Hij zet dan uiteen, dat zijn zienswijze te verdedigen is. omdat de toenmalige Zuiderzee nog niet bestond. Postma basseert zijn theorie zuiver en alleen op archeologische vondsten, die hij naast elkaar zet. Het komt heel eenvoudig hier op neer: zijn vondsten en die van ande ren in Rijswijk en verre omgeving komen overeen met vondsten in de Friese terpen. De scherven, die in het westen zijn gevonden, worden echter enkele honderden jaren ouder gedateerd, dan dezelfde scherven, die in de Friese terpen uit de boden zijn geko men. Daarbij baseert hij zich op Friese overleveringen en sagen waarin wordt verteld, dat de bewo ners door het opdringende watei het zuider ROME De Italiaan Piero d'Inzeo heeft dinsdag tijdens het CHIO in Ro me met Navaretle het springconcours om de Grote Prijs van Rome gewon nen. Na barrage eindigde de Ameri kaanse Amazone Katy Kusner met! vanuit het noorden „Untouchable" als tweede. zijn verdreven. Deze overleveringer Van de 32 deelnemers waren d'Inzeo hebben een kern van waarheid, al.1 en Kusner de enigen, die het parcours men weet. dat de huidige eilander foutloos aflegden. In de barrage was nagenoeg aan het vasteland hebber de Italiaanse legerkapitein bijna zevenvastgezeten en door een watervloe- seconden sneller dan de Amerikaanse.1 geworden zijn wat ze zijn. hier moet een ITHO komen vanaf: f 69. VENTILATOREN (Van onze parlementsredactie) i"^EN HAAG De opvolger van mr. t-J Biesheuvel op het ministerie van andbouw, ir. Petrus Josephus (Pierre) -■ardinois, vat z'n nieuwe waardigheid logal lakoniek op. Of de overgang van .iet Binnenhof naar het reuzepand aan STEEKHOUDEND de le Van der Boschstraat groot voor hem is geweest? „Ach nee. een van de weinige verschillen is, dat je het hier soms gemak keiijker hebt. Er staat altijd eer auto voor je klaar en je korr geen personeel te kort" Het ontbreekt deze 42-jarige zooi van een Limburgse graanhandelaar niet aan zelfvertrouwen. ,,Ik ken he: vak. 'k Ben er technisch, politiek en internationaal in thuis. Nou ja van de visserij weet ik eigenlijk z< goed als niets. Daar ga ik me vol gende week in verdiepen. M'n amb tenaren zullen me dan over allerlc visserijproblemen doorzagen. Eei soort indoortraining." Tot voor kort was ir. Pierre Lardi nois voor het grote publiek eei volslagen onbekende. Maar ook ir de Tweede Kamer, waarvan hij se dert september 1963 deel uitmaakte trok hij niet overmatig de aan- daoht. Men kende 'm daar als eer "an de vele agrarische deskundi gen, wier geheimtaal de parlemen- 'aire journalisten naar de koffieka- ier pleegt te verdrijven. Begin dit jaai kwam ir. Lardinoi: chter plotseling uit de mist van de inonimiteit tevoorschijn toen df ^VP-leiding hem een plaatsje gal n haar lijsttrekkerskwartet voor di /erkiezingen (Schmelzer, Klompp 'an der Ploeg. Lardinois). Als no. 1 van de Brabantsi CVP-lijst stortte hij zich enthousias n de politieke strijd en al kreeg d< jartij ook beneden de Moerdijk ■.ware klappen, de plaatselijke ver riezingscampagne bezorgde ir. Lar linois de reputatie van vlot en vaar iig debater, die tijdens een straat iebat met Pvd A-aanvoerder De Tyl in 's-Hertogenbosch z'n mamv; ie bleek te staan. En nu dan ineens minister, n; ■en korte carrière als parlementa riër en een lange loopbaan in ts ■an agrarische functies. Pierre Lar dinois is op 13 aug. 1924 te Noor beek in Limburg geboren. Hij be- zooht de HBS te Rolduc en studeer de met twee en een half jaar onder breking van 1942 tot 1951 aan de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen. Van 1951 tot '52 was hij idjunct-ingenieur bij de rijksland- oouwvoorlichtingsdienst te Purme- rend. Daarna volgde zijn benoe ming tot ingenieur bij de rijksland- bouwvoorlichtingsdienst te Eindho ven. In mei 1954 werd hij rijksland- bouwconsulent en precies zes jaar later kreeg hij de post van land- bouwattaché bij de Nederlands» ambassade te Londen. Hij verliet de ambtelijke dienst na zijn benoeming tot Tweede-Ka merlid voor de KVP in 1963. Nau welijks een maand op het Binnen hof werd hij al lid van het Euro pese parlement en de ervaring die hij daar de afgelopen vier jaar heeft kunnen opdoen, zal 'm als mi nister bij moeilijke conferenties in 'russcl goed van pas komen. Het heen- en weergereip tussen >en Haag, Straatsburg, Brussel en eindhoven (z'n woonplaats, waar lij vooriopig met vrouw eri vijf kin- Ieren blijft) weerhield 'm er niel •an zich ook aan allerlei organisato :sche activiteiten te wijden Zo werd hij in maart 1965 geko- '.en tot voorzitter van de Noordbra- iantse Christelijke Boerenbond /erder was hij bestuurslid van de katholieke Nederlandse Boeren- en "uindersbond en van het Land ouwschap. Als vice-president van 'e Raad van Toezicht van de Coöpe- atieve Centrale Boerenleenbank te 'indhoven heeft hij zidh ook de no- 'ige financiële kennis van zaken erworven. Naast de landbouw in engere zin eeft ook de Europese eenwording e ontwikkelingshulp en de han- 'elspolitiek z'n belangstelling als kamerlid gehad. Stick is gistermiddag naar Londen ver trokken. Intussen ondervindt de vertoning van deze film in vele landen grote moeilijk heden met de keuring. In sommige lan den is zij radicaal verboden. In Nieuw Zeeland is zü toegelaten met de restric tie dat de film gedraaid moet worden ln twee theaters, één voor de heren en één DEN HAAG In het Nederlandse juristenblad pleit prof. dr. W. Froen- tjes voor het invoeren van een wette lijke bepaling waarbij het deelnemen aan het verkeer boven een bepaald al cohol-gehalte in het bloed strafbaar wordt gesteld, en een verplichte bloed- Nederland zou op deze wijze een maatregel nemen tegen de'alcohol-ver keersonveiligheid die in andere Euro pese landen is ingevoerd, aldus prof. Froentjes. Hij meent dat door invoering van een limiet 0,8 p.m. het aantal ongeluk ken met jaarlijks 15.000 zou kunnen worden verminderd, en het aantal do delijke ongelukken met circa 300. Betonfabriek ontslaat 19 man DE STEEG De directie van de NV betonfabriek De Meteoor in De Steeg heeft aan 19 beambten ontslag aangezegd. Als reden wordt opgege ven, dat door een nieuwe groepering van werkzaamheden en functies met minder personeel kan worden volstaan. Engels voetbal LONDEN Nottingham Forest heeft dinsdag op eigen terrein een wedstrijd voor de eerste divisie van de Engelse league met 20 van Man chester City gewonnen. Vlaams Dagboek van een gek DELFT Na Henk van Ulsen is er ook een Belgische acteur die Gogol* „Dagboek van een gek" is gaan spelen. De gelegenheid om hiervan kennis te nemen bestond zaterdag in het kader van de lustrumviering van het Delttee dispuutgezelschap „Lancet". In sociëteit Alcuin begon een uur na de geannonceerde tijd de voordracht van het in ons land zo overbekend geworden werk. Dirk Decleir, die, na enige tijd aan de Nieuwe Comedie ver bonden te zijn geweest en nu deel uit maakt van de Kon. Ned. Schouwburg in Antwerpen, noemde zijn voordracht „Het Dagboek van een krangzinnige". Ondanks het feit dat hem een ge brekkige accommodatie ter beschik king stond wist hij met zijn voor dracht grote indruk te maken. Natuurlijk ligt de vergelijking met Henk van Ulsens creatie voor de hand. We constateerden bij Decleir in het eerste deel een anders gerichte onder toon. Hij speelde meer op de lichte humor die langzaam verstrakt tot bitte re ernst Het lachwekkende van de eenzame, getrapte ambtenaar die ver liefd is op Son ja zonder enige hoop, overheerste meer de langzame breuk die tot volslagen krankzinnigheid leidt. De felle haat tegen zijn superieuren kwam soms wat erg volumineus de zaal in. In vele details bleek overigens dat Decleir tot een eigen interpretatie in staat was, die wat oppervlakkiger en minder van de geest uit gespeeld werd dan Van Ulsen dit deed, maar door talrijke verfijnde nuances in dic tie, mimiek en plastische afwerking grote bewondering afdwong. In België heeft Decleir met deze voordracht veel succes gehad. Hij ver wierf er vorig jaar de Theatronprijs mee nadat hij in het seizoen '65-'66 in het Antwerpse Fakkeltheater was opge treden. tegen autobuikjes ROTTERDAM Leden van het Wie ner Burgtheater, die het gezelschap „Euro-Studio" vormen, zijn dinsdag avond in de Maasstad hun korte tour nee door ons land begonnen. Met de vermaarde Kathe Gold en Ewald Balser in de hoofdrollen, gaven zij een voorstelling van „Der Vater" van Au gust Strindbcrg. De opvoering kenmerkte zich door en boeiend vertoon van acteertech- niek, maar met al dit sterrentoneel werd toch te weinig waarneembaar ge maakt van Strindbergs psycho-analy- tische genialiteit en van zijn bizarre, hoogst persoonlijke onderstromen. In de regie van Peter Loos werd breeduit naturalistisch gespeeld, een aanpak die volkomen in strijd is met het introverte karakter van deze uit 1887 daterende tragedie. De schrijver, die zelf vaak op de grens van waanzin leefde, construeerde niet een huis-tuin en- keuken-ruzie, maar opende in ..De Vader" het. zicht op de diep in zijn geest verstrengelde complexen. Het stuk is een exposé van eigen martelgang. Het waandenkbeeld wordt hier gewekt doordat Laura haar man, de ritmeester, doet twijfelen aan zijn vaderschap. Zij hanteert dit dodelijk wapen om zeggenschap te behouden over hun dochter Berta. Haat vernie tigt een onevenwichtig mens. Met hun speelstijl a la een veredeld soort volkstoneel kwamen Ewald Balser en Kathe Gold slechts tot een buitenkantige verkenning van Strind- berg. Hoe knap ook van techniek, in dictie, plastiek en beweging, konden zij niet concurreren met de indrukwek kende, zo diep gepeilde voorstelling die de Haagsche Comedie in het sei zoen 1961 /'62 tot stand bracht. Frans van der Lingen, Anny de Lan ge en (als de voedster) Ida Wasserman maakten het spel toen tot een psycholo gische ervaring: nu bleven wij aankij ken tegen een vertoning. Een uitbeel ding die eigenlijk buiten Strindberg heentrok en de toeschouwer meestal onbewogen liet. Van hedenavond tot en met maan dag geeft „Euro Studio" voorstellingen in Haarlem, Nijmegen. Groningen, Enschede en Heerlen. Ton Hydra

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9