leiiwe PARIJS REAGEERT KOEL Studenten stalen wapens voor vlucht over Muur JAMIN Commentaar Vader toont zijn zoon Alexander Lange weg naar EEG Bijval voor Wilson Mr. Luns rekent op een jaar of drie OFFICIER VRAAGT MILDE STRAF Smartegeld na verlies van huis Bommen op Chinees gebied Engeland en VS trekken troepen terug Woensdag 3 mei 1967 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitich U ghablevan mijn har» In leghenspoatl" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Belangrijk moment prins Claus toont zijn zoon aan de ambtenaar van de burger lijke stand, de Utrechtse burge meester De Ranitz, die kort daarop de namen van de jong geboren prins zal inschrijven: Willem-Alexander, Claus, George, Ferdinand. Engeland heeft opnieuw besloten, het lidmaatschap van de Europese gemeenschappen aan te vragen. Premier Wilson sprak van een historisch besluit. Mr. Luns meent, dat het wel een jaar of drie kan duren, voordat de Britse toetreding gerealiseerd kan worden. PARIJS/LONDEN Beleefd maar koel dat is de Franse reactie op het Britse voornemen, toelating te vragen tot de Europese gemeenschappen. Officieel is nog niet gereageerd; verwacht wordt dat generaal De Gaulle dat zal doen op zjjn over enkele weken te houden persconferentie. In Franse ambtelijke kringen zegt men, dat Engelands verzoek kan stranden op de houding, die het kennelijk aanneemt tegenover de politiek van de Zes op het ge bied van de landbouwfinancie- ring. Men verwacht dat de onderhande lingen zich over twee tot drie jaar zullen uitstrekken, de tijd meegere kend die voor bekrachtiging door de parlementen nodig is. Ook minister Luns meent dat het een jaar of drie kan duren, voordat de Britse toetreding verwezenlijkt kan worden. Positief Zowel in Engeland als in de andere vijf EEG-landen werd het besluit van het Britse kabinet toegejuicht. Con servatieven en Liberalen staan er achter. Van de Britse bladen is alleen de Daily Express fel tegen toetreding gekant. Het blad heeft dit de afgelo pen weken niet onder stoelen of ban ken gestoken. Ook de leider van de Labour-afge- vaardigden d.e tege;. zijn. de oude Shinwell, heeft zich geducht geweerd. HU stelt meedogenloze en rusteloze oppositie in het vooruitzicht. "i een debat in het Lagerhuis zal de Britse aanvrage volgende week worden verzonden aan de voorzitter van de ministerraad van de EEG. Historisch Premier Wilson, die gisteren het besluit in het Lagerhuis bekendmaak te, sprak van een historisch moment. Hij meent dat de toekomst van En geland. Europa en de wereld voor tientallen jaren kan worden bepaald. Engeland wil het verdrag van Rome en de daarbij behorende landbouw akkoorden aanvaarden. Het wenst echter een overgangs periode van ongeveer zeven jaar voor bepaalde aanpassingen. DEN HAAG Uiterst milde itraffen zijn gisteren gevorderd :egen twee Westberlijnse studen- en die enige tijd geleden in het .eidse legermuseum hebben inge doken en met geweren, stenguns, in revolvers (in totaal 22 wapens) ir vandoor zijn gegaan. Gebleken s dat de studenten Wolfgang K. (26) en Peter S. (26) deze wapens ïodig hadden om collega's uit 3ost-Berlijn te helpen ontvluchten. Officier van justitie mr. dr. H. van ft Veer vroeg de Haagse rechtbank len te veroordelen tot gevangenisstraf- en van drie maanden met aftrek van Voorarrest, zodat zij zich nog het lopen- Ie studiesemester bij hun professoren lunnen melden. De studie behoeft dan niet te worden afgebroken. Naar Leiden De twee Westberlijners wilden koste vat het kost hun collega's uit Oost- Berlijn helpen ontvluchten. Er waren »1 diverse plannen uitgewerkt, o.m. door een tunnel te bouwen, met een onderzeeboot te varen, met een ballon te laten opstijgen of via andere landen vluchtwegen organiseren. Deze plannen waren gemaakt door Peter S., die zelf uit Oost-Berlijn was gevlucht. Samen concludeerden zij dat er niet bijster veel reële mogelijkheden meer waren en dat er risico's moesten worden gelopen. Ze gingen naar het westen om aan wapens te komen. De studenten lieten hun oog vallen op legermusea. Ze onderzochten diver se instellingen in Nederland en in Bel gië. Het museum in Leiden bleek 's nachts niet te worden bewaakt en daarom besloten ze hier een kans te wagen. Ze slaagden aanvankelijk in hun opzet, maar bij de grens werden zij tijdens een routine-controle aange houden. In hun auto werd een pakket je springstof en een kistje munitie ge vonden. Primitief Het verbaasde de officier dat zulke intelligente jongens, zulke primitieve voorstellingen hebben als het om poli tieke zaken gaat. Een zware straf zou op zijn plaats zijn geweest, gezien de ernst van het feit. Rekening houdend met hun studie vroeg hij echter een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek. Ze zouden nog tijd hebben om hun studie af te maken. Wolfgang K. wees er in zijn laatste woord op dat hij geen straf wilde ont lopen voor zijn aandeel in de inbraak. Hij zou echter zeer op prijs stellen als hem de gelegenheid wordt gelaten zijn studie te beëindigen. Dat zei ook Peter S., die evenwel in een moeilijker parket zit. Hem wacht nog een veroordeling voor het feit dat hij thuis in West-Berlijn springstof had opgeslagen. Mejuffrouw mr, I. Boon, raadsvrou we van Wolfgang schilderde de situa tie onder de studenten in West-Berlijn. „Iedereen zoekt naar ideën om vrien den naar het westen te halen", aldus de raadsvrouwe. Mr. E. Ch. Kuhn, raadsman van Pe ter S., pleitte voor teruggave van de in beslag genomen auto van de studen ten. Hij was het er over eens, dat bei de studenten zeer onverstandig had den gehandeld. Maar zij zetten zich in voor een ideaal. Daarom vroeg hij be grip van de rechtbank. Godsdienstvrijheid Ultra-rechts in Spanje lijdt zware nederlaag MADRID De poging van ultra-con servatieve parlementsleden van de Spaanse Cortes om een streep te halen door alle beloofde rechten in het nieuwe wetsontwerp op de godsdienstvrijheid zijn mislukt. De commissie voor de grondwet heeft al de conservatieve ele menten unaniem verworpen, zo is gis teren in het parlement bekendgemaakt. De conservatieven zien in het wetsont werp een bedreiging voor de eenheid van Spanje als rooms-katholieke staat. Het parlement begon gisteren aan behandeling van de nieuwe wet. BAARN De gemeenteraad besloot 4.000 gulden als smartegeld uit te keren aan een inwoner wiens huis in december wegens grove nalatigheid van de gemeente afbrandde. Twee gasfitters hadden aan het gasleiding- net een open buis op het net aange sloten, waardoor een explosie ont stond. Daarnaast krijgt de betrokkene de uitkering wegens wettelijke aanspra kelijkheid van de gemeente. Officieel: prins W illem-Alexander DEN HAAG Indien men sche pen, straten of gebouwen wil noemen naar de kleine prins, moet men de naam prins Willem-Alexander ge bruiken. Dit geldt ook voor herinne ringstegels en dergelijke voorwerpen. De eerste twee namen worden ge bruikt met een koppelteken. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mee dat de verkorte naam in het da gelijks gebruik en de roepnaam in de huiselijke kring prins Alexander is. Vrouw valt uit raam AMSTERDAM Gisteren is de 33-jarige Amsterdamse C. M. van Eu- nen uit een raam van haar woning op de vierde verdieping in de Beetho- venstraat gevallen. Zij overleed later in een ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen. kokosmacaroontjes niet duitr wel heerlijk Ook vraagt het om garanties voer de essentiële belangen van het Britse Gemenebest. Het Britse besluit is niet alleen op grond van economische argumenten genomen, aldus Wilson. Het vloeit vooral voort uit de erkenning dat Europa een grote stap vooruit naar politieke eenheid kan doen. Engeland wil daar gaarne bij betrokken zijn. Andere landen Na Engeland zal ook Denemarken ;t EEG-lidmaatschap aanvragen. Ierland overweegt het eveneens. Ver wacht wordt dat Noorwegen niet ach ter zal blijven. Zweden wil naar een associatieverdrag streven en Cyprus de onderhandelingen hiertoe hernieu wen. Als de besprekingen met Engeland mislukken, zijn de kansen van de andere leden van de EVA (Europese vrijhandels-associatie) echter even min gunstig. Peking beschuldigt: PEKING Communistisch China heeft de Ver. Staten er vandaag van beschuldigd Chinees gebied te heb ben gebombardeerd. Volgens het mi nisterie van defensie in Peking zijn vier Amerikaanse toestellen van het type F-105 boven het district Ningming verschenen. De bommen die zij afwierpen hebben schade aan gericht en mensenlevens in gevaar ge bracht. Chinese toestellen hadden de aanvallers op de vlucht gedreven. De laatste weken hebben 24 Ame rikaanse vliegtuigen het Chinese lucht ruim geschonden, waarvan er vijf zijn neergeschoten, aldus de regering Peking. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wist vanmorgen nog niets over een beschuldiging van China. Uit W.-Duitsland WASHINGTON Amerika en Enge land hebben gisteren plannen bekend gemaakt om volgend jaar in totaal on geveer 40.000 militairen en ruim hon derd supersone gevechtsvliegtuigen uit West-Duitsland terug te trekken. Wat de VS betreft gaat het om voorstel om ten hoogste 35.000 man vier squadrons van de luchtmacht te repatriëren, terwijl Engeland beoogt cir ca 5.000 militairen en een squadron te rug te trekken. De maatregelen hebben ten doel de druk op de betalingsbalans der beide landen wat te verlichten. Voor Amerika betekent besparing van bijna 100 miljoen dol lar (ruim 357 miljoen gulden. Voor En geland betekent dit verbetering van d< betalingsbalans met iets meer dan 20 miljoen pond (200 miljoen gulden). Gezagvoerder Torrey Canyon treft schuld MONROVIA De Liberiaanse re- gering heeft de Italiaanse gezagvoer der Pastrengo Rugiati gisteren ver antwoordelijk gesteld voor het stran den van de rcuzentanker Torrey Canyon. In het rapport van een regerings commissie staat, dat de stranding uit sluitend aan menselijk falen was te wijten en dat er geen defecten aan het schip waren. Er was ook geen sprake van onderbezetting of onervarenheid van de bemanning. „Dorus" schoot pardoes in de zilveren) roos pagina Radio TV Koningin Juliana opent zaterdag „Het Zilveren Schor" in Arnemuiden, het tweede ontmoetings centrum voor jongeren in ons land. Hier zullen jongeren zich verdiepen in eikaars levensopvattin gen: Provo's en politie agenten, om een spre kend voorbeeld te geven. Hierover leest u meer op pagina 11. ■jJj- Scholengemeen schap kan leer lingen verder helpen pag. Kernmerk DJAKARTA De waarne mend-president van Indonesië, gene raal Soeharto, zal binnenkort zijn func tie van stafchef overdragen aan luite nant-generaal Pangabean. Dit om de taak van Soeharto te ver lichten en het opperbevel efficiënter te laten werken, zo meldde gisteren het legerblad Gotong Royong. Volgens het blad blijft Soeharto wel minister van de strijdkrachten en perbevelhebber van het 400.000 sterke Indonesische leger. Verzoek T7NGELAND heeft opnieuw de grot» stap gedaan, de Zes om toelating tot de Europese gemeenschappen te vragen. Het verzoek werd onder bijzondere omstandigheden gedaan. Vandaar het voorbehoud, dat eraan verbon den is. Premier Wilson moest de twijfelaar» en de tegenstanders in eigen land zoveel mogelijk tevreden stellen. Hij moest echter ook het Britse ver zoek zó inkleden, dat de mogelijk heid van een geruisloze terugtocht open blijft. Engeland werd al eerder afgewezen en de kans op toelating lijkt ook thans niet erg groot. Overigens houdt het Britse verzoek slechts in, onderhandelingen te ope nen over toelating van Engeland. Hiermee is de eerste stap gezet op een lange weg, waarop de Britten vele obstakels zullen vinden. Minister Luns heeft gezegd, dat het wel drie jaar kan duren voordat Britse toetreding een feit kan zijn. Niettemin is het Britse besluit dat nog door het Lagerhuis goedgekeurd moet worden van groot belang. Niet alleen voor de Britten, maar ook voor Europa. Dat is ermee ge baat als zoveel mogelijk landen zich aaneensluiten. Minder koud DE BILT Een vlak lagedrukge bied, dat zich al enige dagen boven de Noordzee bevindt, vult geleidelijk op. Om dit druksysteem wordt met westelijke winden koude en onstabie le lucht naar onze omgeving ge transporteerd. Vanmorgen is ten westen van de Britse eilanden een nieuwe depressie aangekomen, die snel in betekenis toeneemt en naar het zuidoosten koerst. Op de nadering van deze storing zullen de winden morgen bij ons naar zuidelijke rich tingen krimpen. Daarbij wordt iet» minder koude lucht aangevoerd, ter wijl de buiigheid langzamerhand zal afnemen. Het is nog niet zeker, of het bij de depressie behorende frontensysteem morgen in ons land regen zal bren gen. In de komende nacht zal weer plaatselijk nachtvorst voorkomen. De middag temperaturen zullen morgen in het algemeen iets hoger zijn dan vandaag. DE BILT Op vele plaatsen nacht vorst. Morgen overdag iets minder koud dan vandaag. Opklaringen, maar later toenemende bewolking met kans op re gen. Overwegend matige wind, krimpend naar zuid tot zuidoost. inder Morgen, Hemelvaartsdag, zal ons blad niet verschij nen; onze kantoren z(jn die dag gesloten. Directie in huis- originele rookverdrijver GRATIS voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft.... Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktlviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1