ARRESTATIE KLM-MAN USSISCHE VERGELDING? Geschenken regen op Drakensteyn Russen zwijgen Donker gezond Sowjets niet op de receptie Al is ons Prinsje nog zo klein Vlaggen uit op trouwdag R. Hoekstra Korfbalzege van Oranje op België Koningin: Jammerdat uitzending is afgelopen owving 9 ZATERDAG 29 Al'UIL 1967 Prins Claus hapt gretig in de kleine bakkertjes boden de Prins beschuit met muisjes bij het hek gisteren dit geschenk van de van kasteel Drakensteyn. Zes beschuitfabrikanten aan. LAGE VUIIRSOHE Het asteel Drakensteyn is gisteren verst roomd met de meest uiteen- Opende geschenken. Toen de |oort om vier uur dicht ging, jadden honderden mensen uit llle provincies de wandeling loor de kasteeltui^ ^pmaakt. HeJ ecretariaat van prinses Beatrix in prins Claus heeft de hele dag Ie handen vol gehad om de hon- lerden geschenken, hrieven en elukstelegrammen in ontvangst Onder de geschenken bevonden zich olossale kaarten en enkele kasteeltjes Irakensteyn in suikerwerk, waarbij ei elfs een was met 21 lichtjes van cho- ola. Prins Claus, die vanmiddag enkele genblikken thuis is geweest, wa; nthousiast over de cadeaus dat hij nkele taarten en krentebroden mee- n naar het Academische Ziekenhuis Utrecht om het personeel van het lekenhuis mee te laten delen ir raktaties. Onder de vele gevers en geefsters e gisteren de reis naar I 'uursche hebben ondernomen, ok een deputatie uit Urk die waarheidsgetrouwe kopie van een bot- r met zich meetorste. Andere goede gevers brachten sok- s, babykleertjes, pakken luiers en ientallen andere attenties zoals een iwolse meetlat en een houten ooievaar. De toevoer van geschenken, brieven n telegrammen is zo overstelpend ge weest, dat nog met geen mogelijkheid •n juist aantal genoemd kan worden. Middags meldde zich ook een deputa- Op de conferentie van het Weréld- natuurfonds in het Koninklijk in stituut voor de tropen in Amster dam kreeg prins Bernhard uit handen van de voorzitter, ir. M. G. Wegenaar Hummelinckeen speel goed Koala-beertje aangeboden, dat hij promp meenam voor zijn kleinzoon. De beeltenis van dit beertje is verwerkt in het embleem van het fonds. van vier meisjes in klederdracht aan de poort van kastee] Drakensteyn Ln fraaie hengselmandjes verpakte produkten uit Markelo aan te bieden. Ook de prins Claus-school Winschoten, de eerste school van naam in ons land, heeft een geschenk aangeboden. Onder leiding van hoofd onderwijzer B. IJdens droegen de leer lingen een maquette aan van kasteel- Drakensteyn en van nun school. MOSKOU De heer F. van Oorde, chef van de KLM-delegatie in Moskou, zal vandaag zijn vakantie onderbreken en naar zijn standplaats terugkeren in verband met de arrestatie van de heer L. C. T. Donker. De heer Donker zou beschuldigd worden van spio nage tegen de Sowjet-Unie, maar de Russische autoriteiten hebben dat nog steeds niet officieel uitgesproken. Twee functionarissen van de Nederlandse ambassade in Moskou, mr. J. Weidema en een secretaris, hebben de heer Donker gister morgen een bezoek gebracht. Na hun terugkeer zeiden zij dat zijn gezondheid goed is. Zij hadden een uur met hem gesproken in aan wezigheid van Russische bewakers. De woordvoerder van de Neder landse ambassade zei te geloven dat de arrestatie een vergeldingsmaatregel is Hij meende dat de zaak op diploma tieke wijze moet worden behandeld. In dit beginstadium wilde hij zich niet verder uitspreken om de zaak van de heer Donker niet te schaden. Op de vraag of de Nederlandse am bassade uitwijzing verwacht antwoord de de functionaris dat dit stadium nog niet is bereikt. UITWIJZING Hoewel van Russische zijde nog geen enkel commentaar op de arresta tie is gegeven, neemt men aan dat de Sowjet-autoriteiten op dezelfde wijze te werk zullen gaan als de Neder landse autoriteiten hebben gedaan ii de zaak Gluchov, die op 12 april in Amsterdam werd gearresteerd na een hevige worsteling met de recherche vijf dagen later werd uitgewezen. Mevrouw Donker heeft verteld dat haar man donderdagmiddag om twee uur werd gearresteerd toen hij bij het Estrada-theater tegenover het Kremlin kaartjes wilde kopen. Een familielid, dat bij hem was, zag dat de Russen De gelukkige vader prins Claus, nadat hij zich via radio en tele visie tot het Nederlandse volk had gericht. Jaar geëist voor mishandelen vrouw (Van onze verslaggeefster) ROTTERDAM, 28 april Meer dan acht jaar gevangenisstraf in totaal heeft de 34-jarige K. W. J. v. d. S. achter de rug. Als de eis van de offi cier van justitie wordt gevolgd, komt daar nog een een jaar (met aftrek) bij en tevens een onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. Die eis grondde mr. W. D. Meeter op het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Van de S. heeft zijn 65-jarige ex-echtgenote zo ernstig mishandeld, dat deze met het linker oog niets meer kan zien. Vanaf 1952 is hij regelmatig met de strafrechter in aanraking gekomen voor uiteenlopende delicten. Zijn laatste vonnis dateert van oktober 1965. waarna hij in juni 1966 op vrije voeten kwam. Wat de aanleiding tot de mishandeling was, werd niet duide lijk, maar vast kwam te staan dat de man ex-kermisartiest en toen werk zaam als catch as catch can" zijn op de grond liggende vrouw in het ge- I zicht schopte. Verdachtes raadsman ls het niet eens met de gewaagde ter beschikking stelHng. Hij acht een onvoorwaarde- lijke gevangenisstraf de enige oplos sing. Hij vraagt de rechtbank hem eer straf op te leggen gelijk aan het vier maanden lange voorarrest. Prins sprak over natuur en mens AMSTERDAM Prins Bernhard heeft gisteren in het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen het eerste interna tionale congres van het World Wildlife Fund (WWF) „natuur en mens" geo pend. In zijn rede beklemtoonde de Prins •ooreerst dat het woordje ,en', het dui delijk verband tussen mens en natuur aanduidt. De mens is geheel met de natuur onderworpen aan de biolo gische wetten en aan het proces der evolutie. Bewust of onbewust heeft de mens .natuurlijk handelend" vernielend inge werkt op de natuur, die onder andere als bron van inspiratie het welzijn van de mens bepaalt. De Prins merkte terloops op, dat de ramp van de Torrey Canyon zo gezien helaas een „natuurlijke gang van za ken" is. Voor de opening feliciteerden de congressisten de Prins met de ge boorte van zijn kleinzoon. Coördinatie werk L. C. Th. Donker. hem in een auto duwden en wegreden. Mevrouw Donker stelde kort na de ar restatie van haar man de Nederlandse ambassade op de hoogte. Precies drie weken eerder werd de Moskouse hoofdvertegenwoordiger van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena, Lucien Thoye, uit Rusland uit gewezen. Hij werd beschuldigd van .ontoelaatbare activiteiten". Thoye's uitwijzing werd gezien als een vergel ding van de uitwijzing uit België van een functionaris van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot. RECEPTIE De arrestatie van de heer Donker werd gisteren juist bekend toen de Ne derlandse ambassadeur jhr. mr. Beelaerts van Blokland zich voorbereid de op de receptie voor buitenlandse diplomaten .en Russische functionaris sen ter gelegenheid van de verjaardag in koningin Juliana. De hoge Russische regeringsfunctio- irissen lieten zich op deze receptie echter niet zien. Wel verschenen vele lagere Russische vertegenwoodigers, on- wie de ondreminister van buiten landse zaken Semyon Kozyrev. Kunstexpositie in Montreal gaat door DEN HAAG De tentoonstelling van Nederlandse kunst op de Wereld tentoonstelling te Montreal gaat door, deelt minister Klompé (CRM) mee in antwoord op schriftelijke vragen het Tweede-Kamerlid Voogd (soc.). Het Kamerlid had deze vragen gesteld in verband met moeilijkheden over de financiële positie van de Stich ting Wereldtentoonstelling Montreal '67, afdeling Nederland. Het bestuur van de stichting had overwogen de ma nifestaties in Montreal als gevolg hier van niet te laten doorgaan. Minister Klompé zegt in haar antwoord nog, dat nu een groot aantal Nederlandse kunstenaars bij de Nederlandse inzen ding zal zijn ingeschakeld. Jongen gewond ONTPLOFFING BIJ CHEMISCHE PROEF AMSTERDAM De zeventienjarige J. A. Ouwerkerk werd vrijdagmiddag ernstig aan handen en voeten gewond bij een explosie in zijn ouderlijke wo ning. De ontploffing ontstond toen de jongen een vergissing maakte bij het nemen van een chemische proef. Hij is opgenomen in het Wilhelmina-gas- thuis. In de slaapkamer, waar de jongen had gewerkt, ontstond een grote rava ge. PROF. VAN MUISWINKEL OP SCHIPHOL: AMSTERDAM Prof. dr. F. L. van Muiswinkel, president-com missaris van de N.V. Luchthaven Schiphol, is gistermiddag bij de opening van de nieuwe luchthaven afgeweken van de tekst van zijn toespraak. Dr. Muiswinkel bood koningin Julia na zijn hartelijke gelukwensen aan met de geboorte van haar kleinzoon en sprak de bede uit „dat God Zijn bewa rende en beschermende hand blijvend over moeder en kind zal uitstrekken opdat niet alleen uw familie, doch ganse volk zich in lengte van dagen zal kunnen verheugen in deze Prins. Al is ons Prinsje nog zo klein, alevel zal het ons Prinsje zijn", aldus prof. Muiswinkel. In het nieuwe stationsgebouw stelde de Koningin een rollend tapijt in bruik. Voor de ingang van een avio- (Van onze Waterweg-redactie) DEN HAAG Heel Neder land vlagde toen vrijdagmiddag Rolf Hoekstra, redacteur Vlaar- dingen van onze Kwartet-bladen, trouwde met Nelleke Janssens. En al waren de meeste vlaggen dan niet voor ons bruidspaar, zij gaven zeker een nog feestelijker cachet aan deze stralende trouw dag. Het huwelijk werd voltrokken in het oude raadhuis aan de Javastraat, in onmiddellijke aan sluiting waarop Rolfs vader, drs. F. E. Hoekstra, de kerkelijke bevestiging verrichtte in de En gelse kerk aan de Ary van der Spuyweg. Hij preekte over Prediker 2 24b en 25a: „Dit heb ik wel ontwaard, dat het van de hand Gods komt. Want wie kan eten en wie kan iets genieten buiten Hem?" In zijn christocentrische ver kondiging zei de predikant dat het doel van God de vicieuze cirkel van de gebeurtenissen, die de karakteristiek van het boek Prediker schijnt te zijn, door breekt. Het is niet laten wij eten en drinken, want morgen sterven wij", maar „laten wij eten en drinken, want vandaag en morgen en overmorgen mo gen wij leven!" Bij de overhandiging van de trouwbijbel betrok drs. Hoekstra het journalistieke werk van de bruidegom in zyn toespraak. Hij betuigde zijn instemming met de dagbladreclame-slagzin „De krant kun je niet missen, geen dag". De reden waarom men de krant niet kan missen zag de predikant in het feit dat het nieuws zo snel veroudert. De Bijbel daarentegen brengt het grote Nieuws dat niet veroudert. De heer B. Richters verzorgde de orgelbegeleiding der gemeen tezang in deze stijlvolle kerk dienst. brug, die de verbinding vormt tussen de pier en het vliegtuig, bewonderde koningin Juliana op een elektronisch paneel de woorden „Lang leve de kleine Prins". Even dreigde de feestvreugde te wor den verstoord, toen korte tijd een alarmtoestand werd afgekondigd voor een uit Oslo komend lijntoestel, dat op het otxde Schiphol niet bleek te kunnen landen omdat een van de wielen niet kon worden uitgeklapt. Het vliegtuig, de KLM-Electra Uranus, dat 25 passa giers aan boord had, cirkelde enkele malen rond. Nadat de gezagvoerder, J. M. A. Ras uit Den Haag, enkele snelle duiken had gemaakt vergrendelde het wiel en kon het vliegtuig op normale wijze landen. Van de inmiddels uitge legde schuimbaan behoefde geen ge bruik te worden gemaakt. De volledige ingebruikneming van de nieuwe luchthaven is vastgesteld voor de nacht van zondag 7 op maan dag 8 mei. Tot die datum heeft men de tijd nodig om het luchtverkeei vari het oude naar het nieuwe Schip hol te verhuizen. Staatssecretaris Keyzer van Verkeer en Waterstaat heeft gisteravond in een toespraak tot honderd buitenlandse journalisten, die voor de opening van de luchthaven naar ons land waren gekomen, gezegd dat het nieuwe Schip hol een onontbeerlijk stuk infrastruc tuur aan de Nederlandse economie heeft toegevoegd. De heer Keyzer zei d&t de grote pro blemen voor de luchtvaart misschien nog meer op de grond dan in de lucht vinden zijn. Technisch achtte hij het mogelijk 500 tot 900 passagiers door de lucht te vervoeren, maar het is de_ vraag of dan niet veel van de tijdwinst op de grond verloren zal gaan. Dit gaat grote kapitalen vergen wie zal dat betalen, aldus de staats secretaris. de elektronische booking. Minis ter Luns keek lachend toe. Links van hem minister Bakker, en links achter de Koningin Schip- hol-directeur S. de Hul. Militair clubhuis in Hilversum I geopend HILVERSUM Onder grote be langstelling is gistermiddag een nieuw protestants militair clubhuis van de Koninklijke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege officieel geopend. Het ligt aan de Noodweg te Hilversum, vlakbij het marine opleidingskamp. Het nieuwe clubhuis is zeer royaal opgezet. Het heeft een ruime conversa tiezaal, een even ruime gelegenheid om te studeren, een biljartzaal, een tv-kamer en voor het echtpaar dat met de dagelijkse leiding is belast een woning. Ter gelegenheid van de opening zijn vele geschenken aangeboden. Sprekers waren o.m. de voorzitter van Pro Rege kolonel b.d. T. Biesma en de voorzitter van de afdelipg Hil versum dr. H. Turkstra. DEN HAAG Het Nederlandse mi crokorfbalteam heeft vrijdagavond in de Houtrusthallen in Den Haag met 115 gewonnen van België. Bij de rust had Nederland een 53 voorsprong. De Nederlandse doelpun ten werden gescoord door: Van Rhee (2„ Evenblij (3), De Jong (2), Borger, Ten Wolde (2) en Van Zee. Voor Bel gië scoorden De Win, Van de Velde :3) en Van Hoeve. Gronings meisje brengt Claus brief DEN HAAG Koningin Ju liana, prins Bernhard en prins Claus hebben gisteravond in kas teel Lage Vuursche het schakel programma van de NTS gezien. De koninklijke familie zou hierin zelf een belangrijke rol spelen, want een elfjarig meisje uit Gro ningen moest aan prins Claus een brief aanbieden voor prinses Bea trix van alle Nederlandse kinde- onder provo BIRMINGHAM Een 28-jarige ang licaanse jeugdpredikant, David Colly er, werkt plannen uit voor de stichtinj. van een internationale religieuze orde van sociaal werk. Doel van de orde is de uitwisseling van ervaringen en de wederzijdse hulp tussen kerkewertters. die werken onder provo's, beatniks, mods, rockers, gammlern of hoe ze ook verder in de wereld mogen heten. Een oecumenische jeugdconferentie, waar aan afgevaardigden uit 22 landen deel namen, heeft Collyer hiermee belast In Griekenland 6500 arrestaties ATHENE Sinds de staatsgreep vai vorige week zijn in Griekenland 6.509 personen gearresteerd, van wie er overi gens al weer 1.328 op vrije voeten zijn gesteld. Dit heeft de Griekse minister var binnenlandse zaken gisteravond bekend gemaakt. Ruim 2.500 arrestanten zijn of worden overgebracht naar het eiland Gisteren is koning Konstantijn voor het eerst weer in het openbaar versche nen. Hij bezocht (en nam ook deel aan) de nachtmis van de Orthodoxe kerk in Athene. De Griekse koningin Anne Marie ver wacht tegen eind mei haar tweede baby. Kroonprins Alexia is nu bijna twee jaar. Provoleider vormde gevaar voor België BRUSSEL De Amsterdamse provo Bernhard de Vries mocht in België niet spreken omdat zijn aanwezigheid de openbare orde in gevaar had kun nen brengen. De provo-leider had voor dat het spreekverbod werd uitgevaar digd in Antwerpen brochures ver kocht, die de goede betrekkingen met Nederland had kunnen schaden. Een en ander onthulde gisteren de Bel gische minister van justitie op een vraag in de Belgische Senaat te ontmoeten in het kasteeltje. „Ik heb me kostelijk geamuseerd", zei de Vorstin tegen Adrie nadat ze prins Claus de brief had gegeven. Tegen negen uur kreeg Adrie de op dracht de brief zo snel mogelijk naar Lage Vuursche te brengen. Ze vloog met een toestel van het vlieg veld Eelde naar Soesterberg Van hieruit ging het in ijltempo naar La ge Vuursche. Ze kwam hier te laat aan om nog in het „beeld" te verschijnen. „Wat jammer dat de uit zending al is afgelopen, zei de Konin gin tegen overste Kampinga, de gar nizoenscommandant van Groningen die ook was meegevlogen. De Oranje-instuif van de NTS in Lage Vuursche duurde nog voort tot laat in de nacht Het was een feest van de vertegenwoordigers van de publi citeitsmedia, die bijna een maand hebben gewacht op de geboorte van de Oranje-baby. Een van de vele attracties In het 1.000.000 m2 grote recreatiecentrum ,Duinreiro.a. bos en duin speeltuin trampolinespringen midget-golf s kano's sportland „Café-Rest „De Schaapskooi" rHIMJ=3U WASSENAAR, Tsl. (01751) - 4065 - 5482 Busje in sloot: acht gewonden DRONTEN Acht bouwvakkers zijn vrijdagmiddag gewond geraakt toen het Volkswagenbusje waarmee zij van hun werk in Lelystad naar huis reden, op een T-kruising in Oost-Fle voland in een diepe sloot terecht kwam. Vijf van de acht gewonden verkeren in levensgevaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9