Actie tegen procentuele loonsverhoging MILITAIR BEWIND TOONT PAPANDREOE AAN PERS BEERNINK KEURT MARINE-ACTIE AF Standbeeld van koningin Wilhelmina in Rotterdam Prof. Verdam in Senaat Compoliiio tot levenslang veroordeeld ZATERDAG 29 APRIL 1967 LANDARBEIDERS: Te Eindhoven was gisteren de regionale voorronde voor de verkiezing van Miss Bril '67. Van links j Miss Zeeland mejuffrouw R. Paauwe (Kortgene), Miss Limburg mejuffrouw B. Laumans (Tegelen) mejuffrouw L. van Aarle (St. Oedenrode). Noord-Brabant i Het interview met de oude man. die een onverschillige en matte indruk maakt, kwam tot stand door bemiddeling van kolonel J9j) Papalopoulos. De laatste, thans minister van het premierschap en van de gangmakers van de militaire coup, werd donderdag- lani avond, tijdens de publieke presentatie van het dictatoriale bewind, door een paar journalisten onder zo'n zware druk gezet dat hij de laatste toestond dat „iedereen", die dat wilde, de centrale figuur Verblijfplaats zoon staatsgeheim (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) De crisisweek voor het met geweld I aan de macht gekomen regime is ATHENE - De gezondheid van Papandre.e ar. is niet zo goed als zijn bewaking. De 79-jarige ex-premier en koningshater, die. der, is het sinds de coup nergens tot evenals zijn zoon, door bet rechtse militaire regime als een aarts vijand wordt beschouwd, kon gisteren in een Atheens ziekenhuis worden bezocht door enkele vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandse pers. in het Griekse drama kon stand te overtuigen. i zich persoonlijk van diens wei- doorstaan, dat de journalisten in situ aties als deze, vragenderwijs pogen af te vuren. demonstraties of stakingen gekomen. Het Griekse volk bevindt zich in het keurslijf van de politiestaat. Het durft geen enkele uitlating te doen, of daad te stellen, welke risico's hun lijf en goed zouden kunnen inhou den. De Grieken, die het militaire bewind verachten, geloven niet dat aan de dictatuur voorlopig een einde zal ko men. Evenmin vertrouwen ze de ge dane belofte nog eens extra door koning Konstantijn onderstreept dat de parlementaire democratie, die het land sinds de oorlog heeft ge kend, spoedig zal worden hersteld. (Van onse sociaal-economische redactie) UTRECHT De Christelijke Agrarische Bedrijfsbond gaat ac tie voeren tegen de procentuele loonsverhoging. De ledenraads vergadering sprak gisteren als haar mening uit, dat loonsverho- I gingen ter compensatie van kos tenstijgingen voor alle werkne mers gelijk behoren te zijn, omdat de stijging van de kosten van le vensonderhoud ook voor iedereen gelijk is. Alle werknemers zouden een ge lijk bedrag als loonsverhoging moe ten ontvangen. Een procentuele loonsverhoging betekent, dat iemand met een groot inkomen, die het minst behoefte heeft aan loonsverho ging, juist een veel grotere loonsver hoging krijgt dan de man met een laag inkomen, die de verhoging het meest nodig heeft. Het gedeelte van de loonsverbete ring, dat boven de kostencompensatie uitgaat zou echter wel in procenten gegeven kunnen worden. Het bestuur van de agrarische be drijfsbond erkent, dat de beter betaal de werknemers van een vast bedrag een groter deel aan de fiscus moeten afdragen dan de lager betaalden, zodat 1 de hoger gesalarieerden nauwelijks een tegemoetkoming zouden krijgen in i de kostenstijging. De uitbetaling van de verdere loonsverbetering in procen- I ten zou deze beter betaalde werkne- mers echter toch voldoende soulaas kunnen bieden. De heer A. Borstlap, tweede voorzit ter van het CNV, riep de aanwezigen op. strijd te voeren voor de mondig heid van de werknemer zowel in het bedrijfsleven als in de politiek. Hij vroeg een rechtvaardiger inkomensver deling en meer evenwicht tussen indi viduele welvaart en collectieve voorzie ningen. Er is nog geen sprake van wel vaart of welzijn, aldus de heer Borst lap, wanneer een tiende deel van de inkomentrekkers een derde van het na tionaal inkomen krijgt, terwijl een der de deel van het aantal inkomentrek- DEN HAAG Minister Beer- nink (binnenlandse zaken- keurt het optreden van marinemannen in de hal van het CS tegen groe pen jongelui sterk af. Een dergelijke actie is schadelijk voor de gezagshandhavingaldus de bewindsman in antwoord op vragen van de liberale Tweede-Kamerleden Geertsema en Vonhoff. Het incident in het CS kon echter volgens de minister niet meer worden gen worden gesteld, 'nïmeHjïhoeMjl VUrt"' l)Ofte LtoraS Volgens reizigers die verwachts en duurde het te kort. vfas. ^A^valt "te^laehvijfelen^of^deAMSTERDAM - De .Amsterdamserfv^Ten^ ^tR^She Steschfp uitgebluste en vergrijsde politicus in rechtbank heeft gisteren in hoger be- Soyoez 1 maandagmorgen in de buurt staat was het kruisvuur te;De verblijfplaats van de zoon van Pa- roep de 43-jarige heer O. M B. uitvan hun stad te pletter gestagen. Tsje- pandreou, Andreas evenals zijn Heiloo, organisator van de maande-'iabinsk ligt ongeveer 900 kilometer Senator krijgt lx>ete Soyoez in Oeral te pletter geslagen kers met een tiende deel van het natio naal inkomen genoegen moet nemen. Hij vond, dat we niet bang behoe ven te zijn voor te sterke overheidsbe moeiing, mits we maar zeker zijn van een democratische overheid. Hij riep op tot medewerking aan vernieuwing van de maatschappelijke orde, die nog te veel kapitalistische en liberalistische trekken vertoont. De bijbelse norm van naastenliefde zal meer tot gelding moeten komen. De ledenraad sprak zich negatief uit ove"r collectieve personeelsvoorzie ningsorganen en wenste zoveel moge lijk vast te houden aan een dienstver band met de individuele ondernemer. De ontwikkeling van loonwerkbedrij- ven zal nauwlettend gevolgd worden, evenals de rechtspositie van het perso neel bij bedrijfsverzorgingsdiensten. Landbouwschap De vergadering keurde een aantal voorstellen goed om het land bouwschap beter van de grond te krij gen. De voorlichting over het schap zal aan de drie landbouworganisaties moe ten worden ontnomen, omdat deze verstek hebben laten gaan. Het land bouwschap zal deze voorlichting zelf ter hand moeten nemen. De NCAB wil voorts de pariteit in de zetelverhouding opheffen. De bond vindt het voldoende indien er pariteit bestaat in de stemmenverhouding. De ledenraad hechtte zijn goedkeu ring aan de plannen om te komen tot een fusie met de christelijke werkne mersbonden in de bedrijven voor voe- dings- en genotmiddelen en in de ta bakverwerkende industrie. KROONKOSTUUM KROONGETUIBE van goede smaak 3 knoops-model met rugsplit en iet* schuin gestelde zakken, fijn door gestikte kanten. Rug van kolbert is half gevoerd. 198.- Proces-verbaal nartstiehtiny Met grote interesse nam ik kennis jiyan uw artiker over de Nederlandse Het is schrikbarend, 800 mensen per week overlijden lrtaan hart- en vaatziekten, hetgeen 'bijna de helft van het totale Neder- andse sterftecijfer uitmaakt. i is even triest dat de research «validatie door beschikbare we- :r<] tenschapsmensen nauwelijks ter hand genomen kan worden door geldge brek. en dat in deze welvaartstijd! Waarom mag er elk jaar een SUS-actie gehouden worden, die 2Vi miljoen gulden opbrengt en schrikt ian u niet nu bestemd is voor de KRO U le Hilversum? Ik acht de gevaarlijkste kwaal van deze tijd (de hartkwalen e.d.) ernsti ger dan de „geldarme" KRO. Het wordt hoog tijd dat er binnenkort gestart wordt met een jaarlijks terug kerende actie t.b.v. de hartziektebe- strijding. Voorburg, G. C. Severijn vader parlementslid en tot de leiding behorend van de Centrum Partij blijft nog steeds een staatsgeheim. Beweerd wordt echter dat zijn „ho tel" het gebouw van de geheime poli tie is. Vast staat dat tegen hem een beschuldiging is ingebracht, een van de hoofdfiguren te zijn achter het Aspida-komplot, een samenzwering van linkse, doch verre van commu nistisch georiënteerde jongere offi cieren, die de Griekse monarchie zou hebben bedreigd, en die het Griekse politieke leven nu al bijna twee jaar beheerst. Het nieuwe regime heeft gisteren krachtig ontkent, dat de Griekse communistenleider en verzetsheld Leisos door een bijzonder ge rechtshof ter dood veroordeeld zou zijn. Als waarnemer weet men niet wat men hiervan geloven moet. De in alle Griekse steden ingestelde mili taire tribunalen oefenen hun juri dische terreur zeker niet in het open baar uit. De militaire machthebbers .zijn mo menteel bijzonder zeker van zichzelf. Ze menen de situatie vast in di handen te hebben. De in Athene ver zamelde journalisten geloven dit trou wens ook, getuige het feit, dat zeker de helft van hen vandaag huiswaarts zijn gekeerd. lijkse Vietnam-demonstratie hoofdstad en Eerste-Kamerlid voor de PSP, wegens het houden van een op tocht op 21 augustus jl. veroordeeld tot een boete van 250. Voor de op tocht was geen vergunning aange vraagd. In eerste instantie had de kanton rechter de heer B., die als docent ver bonden is aan het centraal instituut voor christelijke sociale arbeid in Amsterdam, ook tot deze straf veroor deeld. De heer B. gaat in cassatie bij de Hoge Raad. het ruimtevaartcentrum Baiko- Hij is van oordeel dat de politie een einde dient te maken aan de ac tiviteiten van de groepen jongelui in noer. j de hal van het CS. Al kort na het middaguur ging Sinds april/mei 1906 zijn tegen deze aandag in deze industriestad in dei jongelui in totaal 170 processen-ver- Oeral het gerucht dat de cabine alsj baal opgemaakt, overwegend wegens steen omlaag was gevallen en vlam had gevat nadat zij zich in de: grond had geboord. Volgens de reizigers zouden de red- j dingsploegen, die spoedig ter plaatse niet in zijn geslaagd de brand te blussen. Later zou men van i ruimtevaarder Komarov slechts de ver- I kooide resten hebben gevonden. DEN HAAG Til. 070- 600812 -8S3SOO De vliegreizenspecialist wanordelijk gedrag. Ook zijn proces sen-verbaal opgemaakt wegens mis drijf. Het betrof o.m. 9 gevallen van mishandeling van of openlijke geweld pleging tegen een burger, waaronder het lastig vallen van meisjes, en ove rigens belediging of bedreiging van en verzet tegen ambtenaren van de Nederlandse Spoorwegen. Zt vare eis tegen NVSH in beroep ,3 et pornografie moet gewijzigd" (Vai r redacteuren) DEN IIAAG „Is pornografie schade lijk?". is de titel van een door de Haagse, rechtbank verboden boek. Op die vraag meent de directeur van de Stichting Uit geverij NVSH. die het boek van Svedberg uitgeeft, bevestigend te moeten antwoor den. want pornografie is schadelijk voor de uitgever, financieel tenminste. Ook gisteren diende deze zaak. nu in hoger beroep, voor het Gerechtshof. De eis viel zwaarder uit: drie maanden ■■oorwaardelijk met een proeftijd van handhaving van de opge- inbeslagname van Israël en kerk Het standpunt van ds. Tabaksjalatt „ver Israël en Kerk is geheel bijbels. Dat de kerk meent het geestelijk Israël te zijn, lezen we nergens in Gods Woord en 't is op z'n minst vreemd dat dit nog steeds „opgang" maakt, vooral in gereformeerde krin gen. •- Voor eenvoudige bijbellezers (en daar hébben we de bijbel toch voor) de is het zeer duidelijk dat God met het iechte Israël (lees tooh goed: nog altijd Zijn uitverkoren volk) niet afgere kend heeft. Integendeel! Er wacnt datzelfde Israël een heerlijke toekomst; heel de profeet Ezecheël spreekt daarvan. Hij zal Zijn Volk niet in eeuwigheid verstoten. Leiden. Els van Houwelingen. Aardgas Naar aanleiding van uw artikel _.-er aardgas het volgende: al is aard gas niet giftig, daarom kan men er el in omkomen. WanAeer men een lek krijgt of de gaskraan staat open en het vertrek stroomt vol, dan verdrinkt men als het ware in het gas, net zoals bij Als men niet tijdig uit dat vertrek wordt gehaald dan stikt men door ge brek aan zuurstof. Water is ook met giftig, maar men kan er in verdrin ken. Bovendien is aardgas zeer ex plosief. Bleiswijk VERBETERING. In het onlangs ge plaatste ingezonden stuk van de heer J van Halsema te Rotterdam is een vervelende fout geslopen. Inzender noemde een kop boven een artikel over de synode van de vrijgemaakte Gerei. Kerken „beslist misplaatst". De zetter maakte er „beslist met isplaats" van. een fout, die we hier bij gaarne herstellen. C. Fijan. Met een bos Engelse tulpen daalde de 24-jarige Yleen Favel gisteren op Schiphol de vliegtuigtrap af. Als de 1 Engelse Miss Tulipland brengt zij. namens de Springfields. een vriend- l schapsbezoek aan ons Tulpenland. I Eerste van land- 31 augustus onthulling (Van een onzer vers) ROTTERDAM De Maasstad krijgt een primeur voor Nedei'land: op de hoek van de Parkkade en de Kievitslaan, tegen de achter grond van de bomen van het Park, zal op 31 augustus een standbeeld onthuld worden van wijlen koningin Wilhelmina. Zoals wij vorig jaar al hebben gemeld, heeft een comité, onder leiding van mr. dr. K. P. van der Man- dele, al jaren geleden het plan opgevat het Rotterdam se gemeentebestuur een dergelijk standbeeld aan te bieden. Het wachten was echter op de plannen voor een nationaal monument. Avaarvoor Amsterdam en Den Haag zich als gegadigden aandienden. Nu deze plannen nog steeds in een beginstadium zijn, is aan het Rotterdamse initiatief voorrang verleend. De beeldhouwster Charlotte van Pallandt heeft het ontwerp gemaakt. De bedoeling was de herinnering aan het eerste bezoek van de Koningin na de bevrij ding aan Rotterdam uit te beelden. De heer Van der Mandele: „Het was een regenachtige, trieste dag. Ik zal haar altijd zien zoals zij die dag bij ons kwam: stoer, eenvoudig en onverzettelijk. Een levende uit beelding van de krachtige verzetsfiguur die zij was." ENTOURAGE centimeter. De plaats, onderaan de heuvel, is uitgekozen, wegens de rustige achtergrond van bomen en groen. Midden in de stad zou hel beeld minder tot zijn recht komen. Bovendien hield de Koningin veel van het gezicht op de rivier. Een gazon zal de en tourage vormen Waarschijnlijk komt alleen het woord Wilhelmina als inscriptie in de sokkel. Het gemeentebestuur moet overigens nog zijn goed keuring geven aan de plaats van het standbeeld. GIFTEN die de bevolking wijlen Koningin Wilhelmina toedroeg, heeft het comité gemeend ieder in de ge legenheid te stellen bij te dragen in de kosten van het monument, die ongeveer een ton zullen belopen. Die kleiné of grote bijdrage van hulde en dankbaarheid kan worden gestort op een gezamenlijk gironummer: 4 2 0 0 ten name van comité Standbeeld Koningin Wil helmina. De lezers van onze bladen kunnen hun giften ook deponeren in de stembus, speciaal door het ge meentebestuur van Rotterdam voor dat doel afgestaan, die in de hal van het „Rotterdammer"-gebouw aan de Witte de Withstraat is geplaatst. Het comité heeft ook met warenhuizen en groot winkelbedrijven een regeling getroffen, dat giften in gerichte stands kunnen worden Een eventueel overschot zal aangewend worden voor een charit-tief doel. Gedacht wordt aan het Koningin Wilhelminafonds. Dwangpositie J^E GAULLE heeft de Franse Na tionale vergadering opnieuw in een dwangpositie gebracht. Hij volgt daarmee een oude, beproefde, tak- tiek. Wellicht krijgt hij de bijzondere vol machten nodig oin in het komende halfjaar de sociaal-economische pro blemen van Frankrijk op te lossen. Niemand is gelukkig met zijn ver zoek. Ook in de niet-gaullistische kringen, die De Gaulle totdusver steunden, Ls men onaangenaam ver- Het waren juist deze groepen, di* nauwere samenwerking wilden tus sen regering en parlement. Krijgt de president de gevraagde volmachten, dan kan hij buiten het parlement om regeren en dit na een half jaar voor voldongen feiten plaatsen. Weigert het parlement medewer king, dan wordt het ontbonden en volgen nieuwe verkiezingen. Het is echter de vraag of de groepen, die op de wip zitten, het daarop willen laten aankomen. Zou De Gaulle bij die verkiezingen geen meerderheid achter zich krij gen, dan is nieuwe ontbinding van het parlement volgens artikel 12 van de Constitutie niet mogelijk. De president kan dan zijn toevlucht nemen (volgens artikel 16) tot hem toegekende bijzondere volmachten. Zijn bewind zou een dictatoriaal ka rakter krijgen. Het parlement kan de president ln dat geval ingevolge artikel 68 van de grondwet wegens hoogverraad voor het Hooggerechtshof dagen. Er zou dan een bijzonder kritiek* situatie ontstaan. En het is de vraag, of het huidige parlement het in meerderheid zo ver wil laten komen. drie jaar legde boete 500) de oplage. De advocaat-generaal was weliswaar overtuigd van de eerlijke bedoelingen van de NVSH. die met dit boek een dis cussie beoogt, maar vond de inhoud be paald aanstotelijk voor de eerbaarheid. De verdediging hekelde, dat de rechter in feite uitmaakt wat wij mogen lezen of niet lezen. Het criterium „aanstotelijk voor de eerbaarheid" is verouderd en niet meer van toepassing. Daarbij sloot getuige-deskundige prof. mr. H. C. Huls man uit Rotterdam zich aai De NVSH kondigde later trale commissie van deskundigen te zul len instellen om het probleem van de pornografie te bestuderen en zo mogelijk wetswijziging te forceren. Prof. Hulsman wees op de jongste wetswijziging in Denemarken, waar por nografische geschriften niet meer in de strafwetten voorkomen. Maar zelfs dat is niet nodig, meende hij. om nu tot een eigen interpretatie van de wet te komen, waarbn de rechter het befaamde artikel negeert. Indonesië: geen dag van de arbeid DJAKARTA In Indonesië is de viering van de eerste mei als de dag van de arbeid afgeschaft, omdat de autoriteiten deze viering „communis tisch besmet" achten. Toch zal 1 mei een vrije dag zijn, maar dan om het feit te herdenken dat Indonesië in 1962 het bestuur over West-Irian kreeg. Meisje ontvoerd en aangerand AMSTERDAM Drie vreemdelin gen, vermoedelijk Italianen, hebben donderdagavond op de Marte laarsgracht een zestienjarig meisje een Volkswagenbusje ontvoerd naar de rand van de stad gebracht, waar een van hen haar aanrandde. Na hun daad reden de mannen terug naar de Haarlemmerweg, waar zij het meisje uit de auto zetten. De daders waren kort van stuk en hadden don- X1PII.„ ker, kort geknipt haar. Zij waren onge- r- De Amerikaanse arts dr. veer 30 a 35 jaar. Carl Coppolir- DEN HAAG Prof. mr. P. J. Ver dam. minister van binnenlandse zaken in de kabmetten-Cals en -Zijlstra,, zal binnenkort zijn intrede doen in de Eerste Kamer. Hij neemt daar de plaats in van de heer J. de Jong Czn. te Hilversum, die twee weken geleden on slag nam. De heer De Jong kwam enkele maanden geleden in de plaats van prof. Zijlstra, die bedankte vanwe ge zijn benoeming tot premier. Prof. Verdam behoort tot de ARP. r 30 a 35 jaar. Het busje was rood van kleur en had bij de linker koplamp een grijs gekleurde plek. Inlichtingen worden gaarne ingewacht bij de zedenpolitie Amsterdam, telefoon 62456. Heidebrand door grote droogte VENLO Vrijdagmiddag ontstond door grote droogte brand op het mili taire schietterrein Grote Heide. De Venlose brandweer, die met nevel tank wagens uitrukte, kreeg assistentie van vangenisstraf is tot levenslange ge- WM veroordeeld wegens moord op zijn eerste vrouw. Dc jury bevond dc 34-jprige medicus schuldig aan vergiftiging met succinylcholinc, een vrij onbekend middel dat moeilijk op te sporen is. Kort na de dood van zijn vrouw trad Coppolino in het huwelijk met een rijke weduwe, die bij het vonnis aanwezig was. Vier maanden geleden werd Coppoli- ni in New Yersey vrijgesproken van moord op kolonel Farber, de man van zijn gewezen minnares. Advocaat F. Lee Bailey die hem in beide zaken ver- .r.dedigde, zei na de uitspraak een nieuw j militairen die het vuur energiek best re- proces te zullen aanvragen. Als dit ve£ i zoek wordt afgewezen zal hij in be- Enkele nectaren helde en struikge- roep gaan bij het opperste gerechtshof 'was gingen verloren. van Florida. swecnwnoi

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5