Weekagenda HARTELIJK AFSCHEID VAN LAKENHAL-DIRECTEUR "P Reserveer BEROEPS OPLEIDING P0NTSCH00L 5TEEN5CHUUR 3 Man is man: glashelder toneel van Biecht Oud zeer brengt beroering in Voorschotense raad betadine jodium Dankuur in Pieterskerk ÖEtJWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 APRIL 19«t Zaterdag (29 april) schouwburg, 8 uur: toneelopvoering tteris Sacrum, ïreestraat 19: Boemerang-soos- j.H.J.-gebouw, Levendaal 101: jonge- >c. I- den Moriaen, The Silencers, lapenburg 10: jeugdontmoetingscen- Rehoboth, oranjebal voor beide so- I id i h« orden J Zondag (30 april) lapenburg 10: jeugdontmoetingscen- Rehoboth, open huis voor ieder- )EN HAAG Schouwburg, 8.15 agsche Comedie met „De Troje". )EN HAAG Diligentia, 1 uur: Are- met „De kleine en de grote koning" i uur: De Nieuwe Komedie met „Het urige lied van het .rieste café". m 7 u Reveille drumbands; 15 u.: aubade Stadhuisplein; u.: kinderfeest bioscopen en Ant.-clubhqis; u.: kinderfeesten buitenwij- 9 tot 10 u.: carillonmuziek Locle- wijkskerk; 9.30, 10.30 en 11.30 u.: poppenkast in Den Burcht; u.: kinderspelen Zoeterw.sin- gel-terrein; 10 tot 11.30 u.: gymnastiekde- monstr. Stadhuisplein; 11.30 tot 12,30 u.: carillon-muziek stadhuis; 12 u.: ontvangst Burgerzaal; 2 tot 2.30 u.: start wandeltochten Den Burcht; 2.30 u.: voetbal L.F.C.-terrein; 3 tot 4 u.: judo en jiu-jitsu Stad huisplein; 4 u.: concert v.d. Werfpark; 4 u.: rondgang Nieuw-Leven en R.K. Harmonie: 4.45 u.: wandelaarsdefilé stad huis; 8 u.: K. en O.-feestconcert Gehoor- 8.30 u.: taptoe Pieterskerkplein (K. en G. en Concordia). Burgemeesterswijk: 9.30 tot 10.30 uur optocht met muziek voor alle kinderen (verzamelen om 9 uur plein Cobetstraat), 11 tot 12 uur kinderspelen, 2 tot 6 uur kinderspelen en poppenkast. eslag ir inSchouwburg, 8 uur: abonnement oorallagsche Comedie met „Lied in de sche ting." vondbEN HAAG Schouwburg, 8.19 uu g opieelgroep Theater met Mac Bird, -DEN HAAG Zuiderpark, 10 uu Elro met „De Niberco's in hu •erland en goochelshow." HEVENINGEN Circus-theater, t ge-r: Chr. Residentie-mannenkoor, het) ij deler Ie olitiekcH 1 we^chouwburg, 8 uur: abonnement, jagsche Comedie met „Lied in de sche- lach-iring." diei^reestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur hetjr. Emigratiecentrale. wei[tadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- Ids Ned. Gemeenten. 195».B.-gebouvz Mcddelstegracht, 2 tot en 7 tot 9.30 uur: bevolkingsonder- tuberculose. Sw3EN HAAG Schouwburg, 8.15 r»d- Comedie met „In wankel /}uj>EN HAAG Rolzaal, Binnenhof. Qjinenhof. 8.15 uur: kamermuziek leden men,B -°r^est- onJking, korte bijeenkomst, spr. Paul Ichrfievrijdingsmonument Nieuwe Beesten- aprjlrkt (bij molen De Valk), 8.30 uur: vai^le tocht (opstelling bij Marekerk). iezitp-B-*8ebouw Middelstegracht, 9 tot 12 ilidi- 2 tot 4.30 uur: bevolkingsonderzoek ^jfj^erculose. r dtóCHEVENINGEN Kurzaal. 8.15 rdenr: Residentie-Orkest, Isaac Stern, vi- 3jfj«J.' LEIDERDORP aula chr. ulo-school ech-tn Geerstraat 2, 7.30 uur: herdenkings- gaajeenkomst comité „Nat. herdenking °'n de 4de mei." Een] het Donderdag (4 mei) menAfd. Leiden Ned. Chr, Reisvereniging: 's morgens 8 uur Stationsplein, door Noordholland. i enDEN HAAG Schouwburg, 2 uur: tagsche Comedie met „Een zondag in York," 8.15 uur: Haagsche Comedie g®"et „Lied in de schemering", and. (Vrijdag (5 mei) voorkaai Koningskerk, 7.30 uur: ruilbeurs lor verzamelaars. 10: jeugdontmoetingscen- Rehoboth, tienersoc. 't Venster, ge- fij skerd bal m.m.v. beatgroep. ^JDEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: ^jbagsche Comedie met „Je kunt het Laatste Leidse daad van drs. Van Wessem LEIDEN Gisteravond is in De Lakenhal op hartelijke wijze afscheid genomen van drs. J. N. van Wessem, tot voor kort directeur van het mu- sum en nu hoogleraar in de kunstge schiedenis aan de rijksacademie voor beeldende kunsten in Amsterdam. De heer Van Wessem verrichte bij dit af scheid waarschijnlijk zijn laatste offi ciële daad in Leiden, nl. de opening van de tweede tentoonstelling van kunstwerken in het bezit van leden der Vereniging van belangstellenden in De Lakenhal. Met het zo goed als voltallige ge meentebestuur onder aanvoering var. de burgemeester was de crème van, het stedelijk maatschappelijk, cultu reel en artistiek leven naar het mu seum getogen om de plechtigheid luis ter bij te zetten. Ook mevrouw Van Wessem was aanwezig; zij werd door mevrouw Van der Willigen met een boeket bloemen vereerd. Slechte dagen Als eerste sprak de burgemeester na een korte inleiding door drs. M. L. DEN HAAG Kloosterkerk, 1 Bernard Renooy, orgel. DEN HAAG Nieuwe Kerk, 8 gemengd koor Die Haghe m.m.v. chr. zang- en oratoriumvereniging Excelsior Rijswijk, Zuidhollands Orkest, sopraan, tenor en bas. SCHEVENINGEN Circus-theater, 15 uur: Zuidhollands Operakoor, met sopraan, tenor, bas-bariton en pianist. Zaterdag (6 mei) L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: jonge- rensoc. In den Moriaen, fiLm Kind Hearts and Coronets. Afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhist. Vereniging: excursie naar vogelreserva ten Zaanstreek. Breestraat 19: jongerensoc. Boeme rang, Charlie Chaplin-festival. Den Burcht, 8 uur: toneelavond Ons Grunnegerlaand. Gehoorzaal, 2 uur: bijeenkomst Werk- té Von Kielmansegg. Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, jongerensoc. 't Roefje, groot beatfestijn mm.v, beatgroep. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De dans van sergeant Musgrave." DEN HAAG Diligentia, 8.15 uur: cabaret Pepijn, Paul van Vliet, met Opus 2. Zondag (7 mei) Rapenburg 10: jeugdontmoetingscen- trum Rehoboth, 's middags discosociëteit iedereen, 's avonds open huis iedereen. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza-apotheek Doezastraa-t 31. Tele foon 21313. Op zaterdag 29 april is in Leiden, vooi spoedeisende gevallen, 's morgens van tot 12 uur, bovendien geopend: Cen- traal-apotheek, Breestraat 74. TeL 20552. Apotheek Voorschoten is op /ondag 30 april gesloten van 's morgens 8 uui avonds 22 uur. Apotheek R. van Breest Smelten burg te Leiderdorp en de Oegstgeestse apo theek zijn de gehele week geopend. In verband met de viering van Konin ginnedag zijn op 1 mei de Leidse apo theken gesloten. De dienst wordt waar genomen door de Doeza-apotheek. Apotheek Voorschoten is op 1 me: sloten van 's morgens 8 uur tot 's avonds Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en de Oegstgeestse Apo theek zijn geopend. Dit geldt ook voor 4 mei Hemelvaarts- (ADVERTENTIE) LEIDSE AUTOREPARATIE DIENST 24 uurs autohulpdienst TEL. 21496 b.g.g. 20693 Doktersdienst Tot zaterdagmiddag 12 uur raadplege ten de eigen huisaTts. Daarna 5 maal 2 bellen. Films Camera (2.30. 7 en 9.15 uur)De vrouw die drie mannen beminde '18 jaar); maandag (1 tot 5 uur): oranjel'ilms (allo leeftijden) Lido (2.30 7 en 9.15 uur): Samen uit men thuis «alle leeftijden» Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Bron der wellust (18 jaar). Rex (2.30, 7 en 9.15 uur): Commando's vallen aan (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur" Darlins (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 14 jaar). Badinrichtingen De gemeentelijke oadinrichtingen zijn p de volgende tyder geopend Lindestraat 1 b maandag gesloten dinsdag 9—11.15 u. eu 13.30—17J5 u., woensdag gesloten, donderdag 13.30— .15 u. vrijdag 9—11.15 u. eD 13.30—18.45 zaterdag 8—11.15 u. eD '3.30—16.30 u Van der Werfstraat 39: maandag en linsdag gesloten, woensdag 811.15 en 13.30—17.15 u., donderdag 8.30—11.15 er 13.30—18 15 u„ vrijdag 8.30—11.15 u. er, „.30—18.45 u- zaterdag 7.30—11.15 en 13.3016.30 u Molenmnseuro Molen De Valk: geopend dinsdag tot met zaterdag van 10 tot 5 uur. zon dags van 1 tot 5 uur. Maandags geslo- Tcntoonsteilingen Rapenburg 73: tentoonstellins Deense graf ek. 17 maart tot en met 3 mei. Leids Acad Kunstcentrum. Rijksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling Bali beeld eD droombeeld Lot 1 oktober Kantine Koningsveld en Zood N.V., Jacob van Camperüaan la: tentoonstel ling grafiek, tot 19 mei iedere werkdag id 10 tot 11.30 en van 3 tot 5 uur. WASSENAAR kunstzaal Heuff. Hof- laan 7: tentoonstelling vam aquarellen door Maarten Kemper, van 1 t.e.m. 17 :i, dag. van 10 tot 17 u„ ook op dins dagavond yam 8 tot 10 u.. zondags ge sloten. Wurfbaine de tegenwoordige directeur van De Lakenhal. „Het zijn slechte dagen voor Lei den" aldus de burgemeester „ware het niet dat er een prinsje is gebo ren. Gisteren namen wij afscheid van commissaris Dreeuws, vandaag doen wij dat van de heer Van Wes- DRS. J. N. VAN WESSEM sem en zijn echtgenote. We vinden dat niet plezierig. Wel verwelkomen we vol vertrouwen en met goede verwachting de nieuwe directeur, maar in de 14 jaar, dat u aan het museum verbonden was, heeft u zo veel voor het museum gedaan, dat het afscheid toch niet licht valt". De heer Van der Willigen bracht de scheidende functionaris dank voor alles wat deze voor het museum ge daan heeft, in welke dank hij ook me vrouw Van Wessem betrok. Hij bood de heer Van Wessem een kristallen schaal ten geschenke aan. Ook bracht de burgemeester de dank over van de gemeentelijke com missie voor De Lakenhal. (De heer Kuyt was wegens familie-omstandig heden verhinderd aanwezig te zijn. Namens deze commissie overhandigde hij als voorzitter een boekwerk. Het woord werd verder nog gevoerd door de heer Herfst als voorzitter var de Ver. v. belangstellenden in De La kenhal eveneens onder aanbieding var een boekwerk, en door de heer Weima namens het instituut van hoofden van diensten en bedrijven, waarvan de heer Van Wessem deel uitmaakte Gemakkelijk In zijn dankwoord zei de heer Van Wessem o.m.: „U hebt het my in Leiden altijd verschrikkelijk ge makkelijk gemaakt". Hij opende vervolgens de tentoon stelling van kunstwerken in het be zit van leden der Ver. v. belangstel lenden, waarin hy echter wel een an der beleid constateerde. Hij hoopte dat deze tentoonstelling de eerste zou zijn van een nieuwe reeks manifestaties. De Lakenhal was altyd een trefpunt vol sfeer van heel mooie dingen", zo besloot de heer Van Wessem zijn dankwoord en inleiding tot de ten toonstelling. De heer Wurfbain ten slotte sprak de hoop uit, dat het peil gehand haafd zal blijven en bood zijn voor ganger een penning van Esser aan en mevrouw Van Wessem een prachtige orchidee. De aanwezigen brachten daarop een bezoek aan de tentoonstelling en na men de gelegenheid te baat persoon lijk afscheid te nemen. De tentoonstelling duurt tot 28 mei; wij komen er in de komende dagen nog nader op terug. „Nieuwe inspiratie voor ons volk" LEIDERDORP De geboorte i de prins is gevierd met een défilé waaraan alle verenigingen deelnamen. Muziek werd gemaakt door Den Burcht uit Leiden en de Lelderdorpse drum In het gemeentehuis hield burge meester Gallas een toespraak, waarin hy o.m- zei„Beatrix betekent zij die geluk brengt. Zij heeft ons gelukkig gemaakt met deze geboorte en wij verheugen ons erover, dat haar op haar beunt n-u ook een groot geluk deelachtig is geworden. De geboorte van het prinsje betekent nieuwe in spiratie voor ons volk". De voorzitter van de Oranjevereni ging, de heer W. van de Wijngaard, bood de burgemeester een reusachtige beschuit met muisjes aan. Ten slotte deden allen zich tegoed aan oranje bitter en beschuiten. Leidse uitgeverij opnieuw veroordeeld DEN HAAG Het Haagse gerechts hof heeft in hoger beroep een uitgeve rij te Leiden opnieuw veroordeeld tot f 2000 boete, ter zake van overtreding an de wet op het cadeaustelsel. Dit vonnis is gelijk aan wat in eerste instantie is opgelegd door de Haagse economische politierechter. SECRETARESSE RECEPTIONISTE STENOTYPISTE DICTAFOONTYPI8TE CORRESPONDENT(E) uitsluitend TELEFOON 2121» Prospectus op aanvraag. DAG- en AVONDOPLEIDING LEIDEN Men kan van de schrij ver Bertolt Brecht niet zeggen dat hij onduidelijk is in zijn doelstelling. De vorm, van zijn stuk is wel eens on doorzichtig, maar wat hij bedoelt it glashelder, ook in het stuk „Man is man", dat gisteravond voor K. O.-leden gegeven werd door de to neelgroep „Centrum." Het gaat over het verliezen van de persoonlijkheid van het mens-zijn zelf. Pakknecht Galy Gay, een wat men noemt doodgoeie ziel kan geen „nee" zeggen. Als hij er 's-morgens op uit gaat om een visje te kapen, ontmoet hij een groep van drie soldaten. De vierde hebben ze verloren en nu moet Galy het getal volmaken. Het Parochie moet toch betalen VOORSCHOTEN In tegenstel ling met het feestgeruis in de straten kwamen B. en W. en de raadsleden gisteravond bij een tweetal voorstel len vinnig tegenover elkaar te staan. Bij het voorstel tot het laten meebeta len van de R.K. Boschgeestparochie voor de aanleg van 78 parkeer plaatsen ad f 15.000 trokken B. en W zich zelfs voor onderling beraad een kwartier terug. Het begon allemaal heel vriendelijk met het wegzenden van een felicitatietelegram aan het prinselijk paar, maar daarna vlott het nergens meer. B. en W. stelden de raad voor 15.000 te vragen aan de R.K. Bosch geestparochie voor de aanleg van par keervoorzieningen en deelden in hun voorstel mee, dat deze 78 Darkeer- plaatsen besodigd zijn om aan de mi nimum-eis te voldoen van n par keerplaats per woning in de wijk Boschgeest. De heer Schuurman (KVP) deelde de verontrusting van de KVP mee over de gevoerde handelwijze van de wethouder van openbare werken uit het vorige college van B. en W. In april 1964 kreeg het kerkbestuur toe zegging dat grond gereserveerd is. In juli 1964 nam de raad een voorstel aan dat de eigenaren van openbare gebouwen en bedrijven, die veel au to's tot zich trekken, verplicht zelf de kosten te betalen voor het aanleggen van de nodige parkeerruimten. In maart 1966 kwam in de raad het voorstel tot verkoop van bouwgrond aan de Boschgeestparochie en de toen malige wethouder zette het kerk bestuur met de rug tegen de muur door alleen ret voorstel in de raad te willen brengen als het kerkbestuur wilde bijdragen in de kosten van dar- keer ruimtevoorzieningen tot pen maximum van f 15.000. Volgens de heer Schuurman had de toenmalige wethouder zich moeten houden aan de afspraak van 1964 en niet een wet van toepassing moeten verklaren, die op het tijdstip van de Khartoemreservei'ing nog niet bestond. Boven dien betwijfelde de heer Schuurman ten sterkste of een kerkgebouw een verkeersaantrekkend gebouw ge noemd kan worden. Alleen op zondag is daar een concentratie van auto's. Tenslotte stelde de heer Schuurman dat het bedrag willekeurig is vast gesteld. De heer Scheps (BP) stelde voor het voorstel terug te nemnn. Dr. Peis (PvdA) hekelde ook de handelwijze van de vroegere wethouder, maar stel de zeer nadrukkelijk dat de twee nji- dige wethouders (van der Laan en Kamminga) tijdens de commissiever gadering geen opening van zaken ge geven hebben: bovendien wijkt dit voorstel sterk af van de gevolgde ge dragslijn. De kerk moet betalen en een groot indistrueel op de Donklaan krijgt gratis parkeerruimte. De han delwijze van het vroegere college van B. en W. noemde dr. Pels oo zijn minst vreemd. Hij stelde voor „de kerk in het midden te laten" en een bedrag van f 7000 te vragen. Mr. Kloosterman (prot-christ.) haal de er de notulen bij van de raadsver gadering van 25 maart 1965 en citeer de de toenmalige wethouder van openbare werken. Hij vond dat dit voorstel in strijd is met de toezeggin gen gedaan door de vorige wet houder. De rechtsbedeling eist parkeerheffing volgens een norm te doen; mr. Kloosterman stelde voor als norm te hanteren f 1,50 per ver kochte m2, wat resulteert in een be drag van ongeveer f 5000. Baron De Vos van Steenwijl; (WD) wilde precies weten, wat het College van B. en W. tegen het kerk bestuur gezegd heeft. Hoewel de VVD ook aarzelend tegenover het voorstel stond, benadrukte mr. De Vos van Steenwijk, dat het kerk bestuur bestaat uit personen, die heus wel weten dat wanneer zij tekenen voor f 15.000 zij hier de consequenties van dienen te dragen. Hevig verbaasd Wethouder Van der Laan (KVP) toonde zich lievig verbaasd ovei aard van de discussies. De raad doet het voorkomen alsof het college bezig is op een ontoelaatbare manier geld los te krijgen. De kosten voor het aanleggen van deze 78 parkeer plaatsen bedragen f 58.000 en hiervan wordt maar f 15.000 teruggevraagd. Te veel wordt bij bouwers de grond prijs gezien als een sluitstuk van de begroting. Wethouder Van der Laan distancieerde zich van de woorden van zijn voorganger, gedaan in de raadsvergadering van 25 maart 1965, wat opnieuw een verhitte discussei opwierp. Hierna trok het college zich voor beraad terug en nadat de hiirge- meester de vergadering heropend had, deelde hij mee. dat het college het voorstel volledig handhaafde. Dr. Pels bood de reddende hand en steldi een bedrag van f7000 te vragen, gezien de verwarringen gesticht in vroeger tijden. Mr. Kloosterman (PC) steunde dit voorstel in zoverre dat ook hij f 7000 wilde vragen, maar gebaseerd op een i. Mr. Westermann (VVD) stelde voor met het kerkbestuur om de tafel te gaan zitten en alles even uit te praten. Bij de stemming werd het amendement-Pels aangenomen met 1° tegen 7, zadat de Bosohgeestoarochie maar f 7000 gaat betalen voor parkeer ruimte. Voor wat hoort wal De zelfstandigheid van de gemeente gaat niet verder dan het bepalen van de prijs van de tweede emmer, ver zuchte mr. Kloosterman bij de behan deling van de drastische verhogingen voor de gemeentelijke belastingen. Als dringende cis om eventueel in aanmerking te komen voor een ver hoogde uitkering uit het gemeente fonds stelt het ministerie van finan ciën en binnenlandse zaken een aan merkelijke verhoging van de gemeen telijke belastingen voor. Twqe uur werd er door de raad gepraat. Bijna een uur in de nieuwe zaterdag werden de voorgestelde ver hogingen met algemene stemmen aan genomen, waardoor het begrotingsts- De echte die niet bijt! kort wordt teruggebi acht van f 300.000 tot f 40.000. Een amendement van mr. Esselaar (KVP) en gesteund door de PvdA werd weggestemd. Het behelste een ongewijzigd laten van de reini gingsrechten. Wethouder Kamminga (WD) verklaarde de noodzaak; de gemeente heeft geen andere keus. Burgemeester L. de Kouk rondde de bespreking af door te verklaren, dat hoewel Voorschoten boven de rijksnorm zit met betrekking tot de opcenten op de personeie belasting (Voorschoten rekent 250 opcenten ter wijl het rijk adviseert 200 opcenten) de burgerij dit maar moeten dragen omdat Voorschoten een groter hoe veelheid openbaar groen heeft dan menige plaats uit de omgeving en Hat kost extra geld. Niet helemaal gelukkig is de raad met de regeling met Leiden inzake de Leidse vuilverbrandingsinstallatie, maar de raad ging akkoord. De overi ge voorstellen vergden alia wenig discussie. lukt vrij gemakkelijk, met als gevolg dat hij Jesaiah Jip wordt. Galy Gray sterft en wordt begraven. De nieuwe Jip is bijna nog fanatieker dan de anderen, die enthousiast naar het slag veld gaan. De buitengewoon knappe en fan tasierijke regie van de Duitser Hagen Mueller-Stahl had vaak een gespan nen, beklemmende sfeer geschapen. Het grote succes was vooral te dan ken aan het zuivere en evenwichtige spel van Piet Romer als Galy Gay. Volkomen natuurlijk evolueerde hij van de zachtmoedige mens naar het van alle menselijkheid losgeslagen wezen. En juist de gemakkelijkheid waarmee dit gebeuren kan, was aan grijpend angstig. In overeenstemming met de enigszins surrealistische inslag van het stuk, werd vooral door de groep soldaten in die stijl gespeeld. Ze de den dat heel goed. Hans Roduin maakte een uitsteken de vertaling. A. C. BOUWMAN Oegstgeest vierde de geboorte OEGSTGEEST Met muziek en een vreugdevuur heeft Oegstgeest gis teravond zijn vreugde geuit over de geboorte van het prinsenkind. De Wil- bertdrummers en het Leidse Concor dia maakten een rondgang door het dorp en tot over tienen was er be langstelling voor de vreugdevlammen aan de Lange Voort. In de Willinklaan werd voorts spon taan feest gevierd. De buurtbewoners, vooral de jeugdige, vermaakten zich met muziek en dans in de met vis netten, vlaggen en lichtjes versierde laan. Zelfs frisdranken waren er ver krijgbaar. Voor GOUD Juwelier - Horloger v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN „Zolang Nederland Ne derland is, is het geregeerd door het Oranjehuis. Vier eeuwen lang. En zij hebben het nog goed gedaan ook". Dat zei kapelaar J; P. Seijsener gister avond in de Pieterskerk tijdens de bijeenkomst die de Oecumenische Raad en het dekenaat (r.k.) Leiden hielden ter gelegenheid van de ge boorte van de zoon van prinses Bea trix en prins Claus. De kapelaan gaf een ruwe schets van onze nationale geschiedenis. Het Oranjehuis heeft altijd het recht en het welzijn van het volk gezocht. Het heeft ook God gegeven wat Hem toe komt. Het paste zich ook aan; toen de grotere democratische vrijheden eiste, accepteerde het het democratisch ko ningschap. Oranje heeft het volk ge diend onder ons volk. Dr. I. van der Zwaan, Geref. predi kant, zei dat God DE geschiedenis maakt, maar ook geschiedenis. Hij is er en staat er achter. Wij belijden dat wij onze koningin over ons gesteld zien bij de gratie van God. Met dit vorstenhuis heeft God ons ge lukkig willen maken, hier en nu. Maar Zijn naam moet boven alles worden geprezen. Onze koningen en Districtsadjudant I 'an Amerongen onderscheiden LEIDEN Zoals wij gisteren al hebben gemeld, is de districtsadjudant Van Amerongen van de rijkspolitie te Leiden begiftigd met de gouden me daille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Overste Van der Mcu- len prees in zijn toespraak de wijze, waarop de adjudant fungeerde als scha kel tussen de districtscommandant en de groepscommandanten. Hierdoor werd het juiste evenwicht gevonden hetgeen de gezagsuitoefening ten goe de kwam. Spreker noemde de adju dant een sleutelfiguur in de verkeers planning rond de Keukenhof. Namens de leden van de staf sprak districtsrechercheur Van Dommelen woorden van dank en hulde. Ook voer de nog het woord adjudant Koerten, groepscommandant te Oegstgeest (gou den draagmedaille). Oegstgeester "vuurwerk OEGSTGEEST Niet aan de Iris laan, maar op het terrein aan de Hof- brouckerlaan-Laan van Alkemade wordt maandagavond om 10.30 uur het vuurwerk ontstoken. Leiden danste in open lucht LEIDEN Op initiatief van wethou der mevrouw N. A. den Haan-Groen hebben een paar ambtenaren van de gemeentesecretarie gisteravond ter elfder ure een openluchtbal op het Stadhuisplein georganiseerd. Nadat het plan daartoe om een uur of vijf gistermiddag was gesmeed, wis ten de organisatoren het nog via de Vara-radio wereldkundig te maken. Bovendien reed vóór negen uur, toen het feest begon, nog een geluids wagen door Leiden. Een en ander had het beoogde resultaat ondanks de regen stroomden enige honderden jongeren naar het plein om in de open lucht te dansen op muziek van een Rijswijks orkestje en de Leidse beatband 01710. Vooral dank zij de beatmusici werd het bal. dat tot kwart over elf duurde, groot succes. VALKENBURG Dinsdag en woensdag komt het rijdend bijbelhuis van het Bijbelgenootschap huis aan hnis bijbels, psalm- en gezangenboe- ken verkopen. prinsen doen Zijn Rijk geen concur rentie aan. Zij regeren bij Zijn gra tie. En wie Zijn gratie aanvaardt, kan slechts aanbidden en lof verheffen. Ds. H. Bouter, Hervormd predikant, leidde de samenkomst .wasLrin enige gezangen en psalmen werden gezon gen. Wethouder Harmsen was er na mens het gemeentebestuur. Het aantal belangstellenden was niet groot. Sinaasappelslag in Voorschoten VOORSCHOTEN Gisteren is het de hele dag groot feest geweest. Het feest van de prinselijke geboorte viel samen met de feestelijke lentemarkt op de Voorstraat. Even na negen uur trokken al veel kinderen het dorp in. Vele ouders vroegen zich intussen af. waar de beloofde beschuit-met-muisje» bleef. Die zal pas dinsdag uitgereikt worden: het onderwijzend personeel had een vrije dag. Om ongeveer elf uur was het in de buurt van het raadhuis een enorm ge drang tot vijf herauten te paard offi cieel „kondt deden aan de burgerij" van de heugelijke gebeurtenis. Bij ge brek aan iets anders sjokten honderden kinderen achter de paarden aan, zodat de herauten omringd door de jeugd het dorp doorreden. De kermis was inmiddels ook onof ficieel gaan draaien en om ongeveer drie uur probeerden honderden kinde ren of de voorpui van het raadhuis weg te duwen was. Met leeuwemoed wierp de burgemeester zich met zijn wet houders voor de kinderen om de eer ste van de 3500 sinaasappelen uit te delen. Na de sinaasappelslag opende de burgemeester met het voltallige col lege en de bejaarden van Voorschoten officieel de kermis door middel van een zeer woest rondje in de zweef molen. Nadat alle bejaarden en de kinderen van het kindertehuis gedraaid en gratis gesnoept hadden, was de ker mis officieel open en toen was er ook geen houden meer aan. De kreten van de feestvierders drongen 's avonds door tot in de raadzaal, maar niemand stoorde zich daaraan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3