Prinsj e op duizenden classic JAMIN Vader maakte de opnamen Vlag van het Evangelie niet neerhalen Commentaar Wereldprimeur Provo-telegram Vele felicitaties Pisani breekt met De Gaulle Aardschokken in Limburg Drs. Tilanus over partijsanering: Student pleegt op Blaak roofoverval Zaterdag 29 april 1967 48ste Jaargang loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,98, p. m. 4,20, p. kw. 12,55 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur AMSTERDAM Duizenden afdrukken zijn gemaakt van !e foto's die prins Claus gistermorgen in het Academisch ziekenhuis heeft gemaakt van zijn zoon. De Prins had daar- jnee net als zijn schoonvader in 1938 de primeur waar- foor de hele wereldpers een intense belangstelling had. Vanaf het moment van de ge- oorte werden de fotopersbu- eaus in ons land overstelpt met telefoontjes voor de eerste foto's van de jonggeborene en zijn moeder. Prins Claus maakte zowel opna men in zwart-wit als in kleur. Na De grote Bos (atlas) is een begrip bij ons onderwijs en kamer. Negentig jaar bestaat ilit visitekaartje van Wolters in Groningen. In ons Zondags- blad bet verhaal over de vi- l.lc grijsaard. -jJj- Aanslag op m'n beste vriend pagina 9. Een psalmberijming maken eist een duidelijk vakmanschap en sa menwerking binnen een team. Op de pagina Geestelijk Leven van ons Zondagsblad neemt dr. C. Rijnsdorp enkele berijmingen kritisch onder de loep. het ontwikkelen maakte hij zelf de selectie: zes zwart-wit opnamen en acht kleurenfoto's. De foto's kan men vandaag al onder meer in brief kaartformaat in de winkels kopen. TELEGRAMMEN Intussen worden het prinselijk paar en de koninklijke familie overstelpt met gelukwenstelegram- men. Zelfs was er een telegram van een provo uit Amsterdam. De tekst luidde: Ondanks extreme verschillen delen ook wij mee in de vreugde rond uw eerstgeborene. „Wij wensen u en familieleden pro ficiat. Wij hopen in de toekomst ook bij uw zoon begrip te voelen ons niet te verklaren bewegen. Gete kend: Provo Amsterdam. De belangstelling voor het tekenen van de felicitatieregisters op paleis Soestdijk en in het Utrechtse provin ciehuis was bijzonder groot. Voor het paleis Soestdijk stonden voortdu rend lange rijen wachtenden. Er werd duidelijk spontane behoefte ge constateerd van de bevolking om op deze wijze een uiting van vreugde te doen blijken aan de grootouders en de ouders van het prinsje. De dagbladen in West-Duitsland hebben veel aandacht geschonken aan de geboorte. De in Düsseldorf verschijnende Rheinische Post schrijft: „De span ning waarmee twaalf miljoen Neder landers de afgelopen dagen de ge boorte van de baby van prinses Bea trix verwachtten, bewijst dat de lief de van de natie ook het komende vorstenpaar geldt Prins Claus staat wegens zijn een voud en charme, maar vooral we gens zijn trouw en plichtsopvatting in hoog aanzien. Zijn populariteit is onbestreden. De zoon zal alle voorbe houd en ressentiment doen verge ten." Op het station van Hamburg riep de ene spoorman in plaats van de gebruikelijke groet een collega toe: „Het is een jongen", waarop als ant woord kwam: „Geweldig". Voor de Westduitse vrouwen gaven de kran ten echter, hoe uitgebreid zij ook wa ren in hun nieuws over de geboorte, echter nog te weinig. „Zij willen nog meer bijzonderheden", zeggen de krantenverkopers in vele steden. eur i" huis originele rookverdrijver GRATIS voor ieder die 'n nieuwe abonnee opgeeft.. PARIJS De Franse minister van bevoorrading en huisvesting, Edgar Pisani, is gisteren afgetreden en ver vangen door Francois Ortili, commissa ris-generaal voor produktiviteits- planning. Pisani was het volgens politieke zegslieden niet eens met het rege ringsbesluit speciale volmachten te vra gen om de komende zes maanden het economisch beleid per dekreet uit te voeren. Hij noemt deze procedure on democratisch. In de mededeling van het bureau van president De Gaulle werd slechts meegedeeld dat Pisani had verzocht van zijn post ontheven te worden. De 49-jarige Pisani is lid va Unie van de Vijfde Republiek, en wordt daarin gerekend tot de „linkse Gaullisten". VLAKENBURG Zuid-Limburg vrijdagmorgen opgeschrikt door twee aardschokken die de huizen deden dreunen. De schokken, die het Geolo gisch Bureau voor het Mijngebied heeft geregistreerd, gebeurden om 4.17 en 6.10 uur. Het Geologisch Bureau sprak van een onderaardse werking, maar kon niet meedelen of de schokken het volg waren van een ondergrondse ont ploffing of van een aardbeving. Het KNMI heeft de aardschokken- niet geregistreerd. GEEN KRANT In verband met Koningin nedag zal het volgende num mer van ons blad dinsdag 2 mei verschijnen: onze kan toren zijn maandag gesloten. DIRECTIE Ik geef op als :euwe abonnee: naam: straat: plaats: O per maand per kwartaal Als beloning voor mijn aktivïteït ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. M.jn naafft 10 straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS van Egmond BREESTRAAT 173 APELDOORN „Gelukkig erkent een man als burgemeester Thomassen van Rotterdam dat de be weegkracht in de maatschappij niet alleen komt uit het verstand maar ook uit een andere hoek. Maar als hij dan zegt dat hij niet bereid is terwilie van de sanering van het aantal partijen de vlag van het so cialisme neer te halen, dan zeg ik dat ik terwilie van die sanering ook niet bereid ben de vlag van het Evangelie neer te halen." Dit zei drs. A. D. W. Tilanus vanmorgen in Apel doorn in zijn rede voor de Algemene Vergadering van de C.H.U. De Unievoorzitter ging uitvoerig op de plaats van de confessionele partijen in. Hij betoogde dat nu het overleg van de maatschappelijke groeperingen met de overheid centraal staat. Juist in deze ontwikkeling zullen de christelijke partijen een onmisbare en centrale functie te ver vullen hebben. Zij kunnen als cen trumpartijen de balans in evenwicht I partijen, de belangen van alle groe- houden en daarom ook niet gemist pen in het oog houden. worden. Het zou, aldus drs. Tilanus, een ver- De C.H.U. vereenzelvigt zich niet arming van ons politieke leven zijn met een bepaalde bevolkingsgroep;wanneer ons volk geperst zou worden maar wil, zoals de andere christelijke in een twee partijen-stelsel. Het zou bovendien een verscherping tot gevolg kunnen hebben van de verhouding van diverse maatschappelijke groepen zoals bijv. werkgevers en werknemers. (Zie verder pagina 2), Starfighter stort neer op huizen BONN Bij Dettmold in de West duitse deelstaat Rijnland - Westfalen is gistermiddag een Starfighter F-104 neergestort op een blok flatwoningen. Bij de brand die ontstond werden drie mensen gewond, van wie een zwaar. De piloot heeft zich met behulp van zijn schietstoel kunnen redden. Hij is slechts licht gewond. Het is het 68ste toestel van het type Starfighter F-104 dat sinds 1961 is neergestort. STOCKHOLM Vele leden van Russels ..oorlogsmisdadentribunaal" hebben gisteren geen plaats kunnen krijgen voor het toestel naar Stock holm waar het tribunaal bijeen zal ko men. Hierdoor moest de op zaterdag vastgestelde opening worden verscho ven naar een later tijdstip. BEDREIGD MET SPEELGOEDPISTOOL MOSKOU Een onbekend aantal mensen is gisteren verdronken nadat een golf van wel vier meter hoog zich (Van een onzer verslaggevers) heeft gestort op de stad Andizjan in het Russische Oezbekistan, en hele wij- i ROTTERDAM Op de Blaak ken onder water heeft gezet. js vrijdagavond om half zeven een -brutale roofoverval gepleegd v ZN. voor de nachtkluis van de Alge- mene Bank Nederland. Na een ,nmiddtl» pcrsoneelsle. achtervolging van een juist pas serende schipper is de overvaller aangehouden. N.V. A. SLUYTER Ludolf de Jonghstraat 25 - Tel. 242565 VERZORGT AL UW TRANSPORTEN DOOR IIEEL NEDERLAND. van de grond en sprong snel op zijn fiets. In snelle vaart verdween hij in de richting van het station Blaak. SNELLE HULP Fris weer DE BILT De laatste aprilweek heeft zich met ruim zestig uur zonne schijn zeer verdienstelijk gemaakt. Een sterk hogedrukgebied brengt dit weekeinde en waarschijnlijk ook maandag tijdens het koninginnefeest droog weer. Wel zal cr veel bewolking zijn. De temperatuur zal als gevolg van een noordelijke wind slechts 11 tot /J graden bedragen. Dat is voor eind april aan de lage kant. De 18-jarige cassiere C. M. Friederichs uit de Lambertusstraat 169 en de 17-jarige winkelbediende Alfred van der Akker uit de Heulstraat brach ten na sluiting van Huf's schoenen zaak de dagopbrengst naar de nacht kluis van de bank. Op het moment dat de jongelui de sleutel in het slot van de nachtkluis staken, kwam plotseling een man tevoorschijn die een pistool op hen richtte. Hij eiste dat de twee personeelsleden hem de papieren boodschappentas, met daar in twee cassettes, zouden geven. In de zak zat in totaal 5.000. Toen de caissière en de winkelbediende zich verzetten, dwong de overvaller de twee de hoek van het gebouw om' te gaan. Daar probeerde hij de zak afhandig te maken. Bij het handge meen dat ontstond scheurde de pa pieren zak en de cassettes vielen op de grond. De rover graaide de dozen hulp, die snel kwam in de persoon van een juist passerende schipper. Deze zette op zijn brom mer direct de achtervolging in van de overvaller, die nog juist zichtbaar was. Intussen was de rover de Maasbruggen opgefietst. De schipper zag tijdens zijn achtervolging bij de Prins Hen drikkade een surveillerende agent staan. Nadat deze snel was ingelicht vervolgde de schipper met de agent achterop de klopjacht. Bij het RTM-station in de Rosestraat wisten zij de overvaller te achterhalen. De agent arresteerde de man en bracht hem over naar het bureau aan de Nassaukade. Het bleek dat de dief de 22-jarige stu dent in de economie C. B. uit Rotter dam was. Hij zou uit geldnood tot zijn daad zijn gekomen. Uit het on derzoek bleek dat het wapen, waar mee hij de twee winkelbedienden' had bedreigd, een plastic speelgoed-1 pistooltje was. Aanvankelijk ontken de de man, naar later op de avond I bekende hij zijn daad. Dankbaarheid Gisteren mocht het zijn om de ge boorte van onze erfprins. En morgen en/maandag zal het mogen zijn om de verjaardag van onze koningin. Zij viert haar verjaardag dit jaar onder wel bijzonder verheugende omstandigheden. Het wordt de eerste verjaardag als grootmoeder. Nu, wij durven voor spellen dat zij een even toegewijd grootmoeder zal zijn als zij steeds een toegewijde moeder is geweest. Voor haar kinderen, maar eigenlijk ook in bepaalde opzichten voor ons allen. We hebben ook als volk alle reden tot dankbaarheid. En dank moet worden gebracht. Die mogen we niet voor ons houden. Anders zou het geen dankbaarheid zijn. Daar moet uiting aan worden gegeven. In ons vlaggen doen we dat. En zeker morgen in de kerk maar daartoe behoeft het zich niet te be palen doen we het in meer eigen lijke zin. Verheugend J^E REDE van drs. Tilanus op de algemene vergadering van de CHU maakt duidelijk dat de ver nieuwingsdrang binnen de CHU doorzet. De Unievoorzitter zei het duidelijk. Deze tijd vraagt een betere organi satie van de CHU en daarvoor zal ook een andere financiële basis no dig zijn. De Unie, vaak afgeschilderd als een "groep bcnadigde lieden, toont de laatste maanden een opmerkelijke activiteit. Men zoekt aansluiting bij de moderne tijd zowel organisato risch als politiek. Verheugend is hierbij de openheid naar ARP en KVP. Op dit punt is de toon van de Unieleiding meer posi tief dan vroeger wel eens het geval was. De rede van drs. Tilanus toont, dat de CHU zich openstelt voor stu die en nieuwe initiatieven op het terrein van de christen-democra tische samenwerking. Voorts valt ook de positieve benade ring van de jeugdproblematiek op. Tussen de CH-Jongeren en de oude ren in de Unieleiding is een goede verstandhouding gegroeid. De jon geren zijn de laatste maanden aktief opgetreden in hun pogingen om de vernieuwing van de CHU te bege leiden en te stuwen. De Unieleiding heeft hier steeds positief op gerea geerd. Ten slotte blijkt de Unie onverkort vast te houden aan het belang van confessionele partijvorming: juist in deze tijd. Drs. Tilanus heeft in zijn rede belangrijke punten voor het behoud van de confessionele partijen naar voren gebracht. Ondanks ver anderingen die zich in de Unie vol trekken blijft dit uitgangspunt on verkort gehandhaafd. En ook dat achten we verheugend. Voorbeeld QNS werkloosheidscijfer beweegt zich op het ogenblik rond de 100.000. Een cijfer, dat in een half jaar tijds werd bereikt tengevolge van een groot aantal bedrijfssluitin gen en vermindering van het perso neelsbestand in andere ondernemin gen. De voorzitter van de Nederlandse Christelijke Agrarische Bedrijfsbond achtte gisteren een dergelijke ont wikkeling in de landbouw reeds twintig jaar geleden begonnen. Hier zijn niet minder dan 140.000 bedrij ven gesloten en 60.000 werknemers ontslagen. Deze revolutionaire ontwikkeling binnen de landbouw heeft zich vrij geruisloos voltrokken, maar zij was principieel dezelfde als zich thans bij de industrie voordoet. Het aantal ontslagen en bedrijfsslui tingen is hier in het verleden zelfs aanmerkelijk groter geweest dan thans in de industrie. Het landbouw bedrijfsleven verdient waardering voor de wijze waarop het deze ont wikkeling de afgelopen jaren heeft opgevangen. De overheid heeft hier een belang rijke bijdrage geleverd: het Ontwik- kelings- en Saneringsfonds voor de landbouw. Een dergelijk fonds kent de middenstand thans ook. Nu de industrie met deze ontwikke ling te maken krijgt, kan de vraag worden gesteld, of ondernemer en arbeider niet teveel een afwachten de houding aannemen. Bedrijfsdoorlichting en produktie- planning, afgestemd op de markt, lij ken dringend noodzakelijk. De industrie kan zich daarbij aan landbouw en middenstand spiegelen. roombolerkoekjes i o niet duur wel heerlijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1