Scholieren en vuile lucht nieuw JEUGDBLAD RUIMTE Twee meisjes arbiter op gras mat Hooglied GEBOREN AMERIKA IN ZATERDAG 29 APRIL 1967 KADER 2x@ FRIESE BACTERIËN KUNNEN NIET LEVEN IN VLAARDINGEN Gielis (18), Rob van Det (16), Ad Kloet (16), Peter van Leeuwen (17) en Frank van Zuuren (18) wel van me ning dat er door de overheid en het bedrijfsleven veel aan het luchtveront- reinigingsonderzoek wordt gedaan. Dank zij dit werk zou de situatie zelfs al wat verbeteren. Oplossing Dit neemt niet weg dat de vervui ling in de lucht een groot gevaar vormt. Het Roergebied en Groot-Lon- den zijn hier „voorbeelden" van. Is er dan geen oplossing voor het tegengaan van de lucht- VLAARDINGEN Met spanning tverd het resul- vaneen'B«g" taat van bijna drie maanden wetenschappelijk „als ze die stoffen volledig zouden onderzoek door de zeven Vlaardingse hbs-ers af- vei"branden is er geen vuiltje aan gewacht. De microscoop waaromheen zij stonden ge- Om technische redenen en voor- schaard moest het antwoord geven. Team-leider Gerard1 al ouk financiële, schijnt dit nog van den Berg waagde een blik. Wat hij zag deed hem de haren ten berge reizen. „We waren altijd maar toeschouwer", vertelt Tineke van Spronsen. „we stonden langs het lijntje en we moesten bij een voetbalwedstrijd steeds passief toekijken. Op een ge geven moment waren wij dat beu. We wilden zelf ook wel eens wat doen. Nu fluiten we haast elke vrijdag avond ('s zaterdags kunnen wij van wege onze studie niet) een pupillen- wedstrijd". „Xiks bang" Vol trots laat Tineke van Spronsen foto's zien van door haar gefloten wedstrijden. Krantenknipsels il lustreren het geheel. Ook het pu bliek heeft plezier in de meisjes en wil wel eens zien wat ze ervan te recht brengen. „We zijn niks bang voor de toeschouwers", vertelt Els van den Berg. „Je moet doen alsof je hen niet hoort. voor Virginia poëzie ontstaat als de dag geboren wordt uit de nacht als de nacht sterft in de greep van de dageraad als de nacht ontkiemt uit de laatste adem van de schemering als de dromen plotseling wakker worden en zelfbeschikking eisen dan walmt de poëzie als wierook naar een God die misschien door de schok van een gedicht dat ontstaat uit het niets plotseling een nieuwe wereld wil creëren. poëzie is niets anders dan ademhalen met woorden dan leven met volzinnen in je gedachten niets anders dan de glimlach van de europoort transformeren tot een boeket rozen niets anders dan de lichtmasten van de van brienenboordbrug hanteren als toetsen van je schrijfmachine. s het registreren van de symfonieën van brahms en beethoven tot woorden die huilen het vertalen van de muziek van de beatles tot. akkoorden van heimwee het omsmelten van hoogovens tot een droomrivier van weemoed Meer dan vijftig procent oplossing, maar minder afdoen de, is het verhogen van de pij- de „goedaardige" bacteriën Pen. Daar zijn ze bij de Shell nu waren tengevolge van luchtverontreiniging afgestorven. Het mee fif1?", er e i^?°.r 6 waren de bacteriën die zo hoogstnoodzakelijk zijn voor het gezondheid van heel veel belang Dr me.sjrs mogen brwheiden zun n J.,__4J v dat er een uitgebreide groen- het dagelijks leven, in het veld zijn ze dat bepaald niet. Met forse hand hanteert het Zwijndrechtse tweetal (heiden leerling van de Industrie BRAM BOM vakschool in Dordrecht) het schelle voor en door scheidsrechtersfluitje om pupillen de jeugd die buiten hun boekje gaan precies ^WIJNDRECHT „Als ze tegen me opspelen, geef ik ze ge- woon een brutale mond terug". Deze krachtige woorden komen uit de mond van het bescheiden meisje Els van den Berg, 17 jaar. die samen met de al even weinig opdringerige Tineke van Spronsen, 18 jaar, week in week uit op voetbalvelden in Dordrecht en omgeving te vinden is om een voetbalwedstrijd te leiden. poëzie is het afbreken van de euromast het omvergooien van de doelen het dempen van de indische oce welzqn van i, dieren en planten. worden Het bepon allemaal in januari naar verontreiniging kunnen aanleiding van het programma van gesteld, de Vara ..De jonge onderzoekers In Overigens zijn Gerard van den deze televisie-serie worden jonge Berg (17)i Constant Smits (16), Cees mensen aangemoedigd tot wetenschap pelijk en experimenteel onderzoek. De groep Van den Berg heeft in dit programma met de „luchtverontreini ging" als onderwerp, hoge ogen ge gooid. Zij staan op het ogenblik met 785 punten aan de kop en het is niet onwaarschijnlijk dat zij de eerste prijs van vijfhonderd gulden gaan winnen. Dinsdagavond 9 mei, in studio „Bel- levue" te Amsterdam wordt opnieuw voor de televisie uitgemaakt wie deze prijs krijgt Slechts een groep met een onderzoek naar de invloed van televisie op schoolkinderen, kan de Vlaardingers nog „bedreigen". De groep Van den Berg zit in de vierde klas van het gemeentelyceum. Vanuit hun school kijken zij op raffi naderijen en chemische fabrieken. De wind hoeft maar even uit de verkeer de hoek te komen of dikke zwarte rookslierten verspreiden zich over de nieuwe wijken van het Waterweg-ge bied. De meeste voorziening komt". gewend en klagen hoogstens over de stank. Voor personen met astma of andere adëmhalingsaandoeningen ligt dit heel wat anders. Zij merken drom mels goed dat de luchtverontreiniging hun gezondheid bedreigt. Voor de zeven h.b.s.-ers lag het on derwerp van hun onderzoek dan ook voor de hand. Na overleg met drs. F. L. Pelt. de biologieleraar, werd nage gaan hoe bacteriën reageren op ver vuilde lucht. Allereerst maakten de zeven biolo gen in de dop een werkrooster. Ieder kreeg een taak opgedragen. Grote sta pels boeken over het kweken en en ten van bacteriën werden doorgeno men. Het belangrijkste werk moest echter nog komen. Teneinde een zo goed mogelijk resultaat te krijgen besloot de groep Van den Berg een grondmonster te nemen uit een niet door luchtveront reiniging besmette streek. Zij kozen hiervoor een bosrijke omgeving bij Bolsward in Friesland uit. In de Kerstvakantie namen zij hier een monster uit korrelige klei, die dicht bij de oppervlakte lag. Zij verdeelden de helft van dit monster over Vlaardingen en de ande re helft werd luchtdicht afgesloten be waard. De afgesloten bacteriën wer den ongeveer zeven kilometer buiten Vlaardingen uitgezet. Na veertien da gen bleek dat ongeveer tien procent was afgestorven. Dat reglement kennen de meisjes op hun duimpje na een cursus van drie maanden, die in november be gon en in februari eindigde. Hogerop Wat huiverig stonden Tineke van Spronsen en Els v.d. Berg op hel 28ste november op de stoep van het KNVB-gebouw in Dordrecht, klaar voor de eerste les. Argwanend ke ken 33 mannen-scheidsrechters naar het vrouwelijke tweetal, dat de moed had scheidsrechter te wil len worden. Later viel het allemaal best mee. ..We werden als volwaardige cursisten beschouwd", vertelt Tineke van Spronsen „en we worden nu ook als volwaardige scheidsrechters be handeld. Het is echt geen lacher tje". Tineke en Els hebben op die cursus overigens veel plezier be leefd. Dit doen ze nu trouwens nog aan het arbitreren. De meisjes laten geen mogelijkheid ongebruikt om in de sport nog iets op te steken. In de eerste wedstrijden viel dat niet mee. Je bent dan altijd een beetje zenuwachtig maar als je eenmaal op dreef bent. heb je alleen nog maar oog voor de wedstrijd en niet het vernietigen met atoombom voor het publiek." Vuurproef Tineke en Els zijn echte voetbalfans. Elke tv-wedstrijd wordt met arguso gen gevolgd. Vooral de scheidsrech ter wordt aan een nauwkeurig on derzoek onderworpen. De meisjes willen graag hogerop in het scheidsrechtersvak, hoewel zij voorlopig een pupillenwedstrijd pre fereren boven een junioren wedstrijd. „Die jongens van een jaar of vijftien, zestien kennen meestal de kneepjes van het vak. Zij halen soms gemene dingen uit en daar moet je dan als meisje van zeventien tegen optreden. Nee. daarvoor hebben we nog te weinig gezag. Tegen pupillen moeten we natuurlijk ook wel eens onze tanden laten zien. en dat doen we dan ook wel, j maar in je hartje voel je je dan i heel klein. Je bent steeds bang dat i het uit de hand zal lopen hoewel je dat natuurlijk nooit laat merken". van new york en moskou om uil de ruïnes nieuw-jeruzalem op te bouwen. poëzie is het kruipen in het hof van gethsemane het is het wachten op de executie die voltrokken wordt als de zon opgaat over de stervende aarde. poëzie is het doortrekken van de. sahara zonder een druppel water het blindelings gaan door de schaduwen des doods zonder de zekerheid dat aan de overkant het beloofde land wacht. poëzie is de kristallisatie van de honger van miljoenen in azië en afrika de weerklank van de slagvelden in vietnam de triomfantelijke lach van de amerikaanse piloten en de doodschrei van de vietcong. poezie is het rai op de rijksweg i naar dordrecht met een vaart 200 km per Bram Bom (ik zal slagen) lanceert Reacties Met het laatste gedeelte van dit spectaculaire onderzoek wilden de h.b.s.-ers aantonen dat de verontrei nigde lucht van de industrieën af komstig was. Een ander monster zet ten zij daarom uit op een tiental me ters afstand van een bepaalde in dustrie. Het resultaat was frappant. Ongeveer 85 procent van de bacteriën schijnt met- een oplage van 50.000 bleek niet tegen deze nieuwe omge- eerste nummer van een cul- VmcfeenS wondlr'ïa, Ce h.b,,crS turecl blad. Voor e„ door de afloop van het televisie-programma jeugd zegt Bram. ..Als net goed NEGERS, Chinezen, Amerikanen en zelfs Neder landers luisteren naar liet ritme uit de luidspre ker. Een mengelmoes van talen, gezellige hoek jes. In een van die hoekjes, spaarzaam verlicht, vertelt Bram Bom, architect, 22 jaar, over zijn plan een veertien daags cultureel orgaan voor de jeugd uit te geven. Sombere geluiden over Rotter dam als cultuurarme stad logen straft hij met feiten, die er niet om liegen: in september ver- Pieter Jan Dekkers Inhoud: film, toneel, (amateur en modern) cabaret, shows, festivals, sport en spel, volksontwikkeling, con certen (waaronder ook jazz), klassieke muziek, kunst voor de jeugd, kunst voorlichting, publiciteit. „En alle ande re facetten van de samenleving die de communicatie tussen de jongeren kun nen bevorderen", voegt hij er aan toe. Hij heeft gesprekken gevoerd met vele bekende mensen in ue kunst. Resultaat is een lijst van lieden met klinkende namen, die achter Brams streven staan en er alle medewerking aan verlenen. „Dat is ook de reden, dat ik zo optimistisch ben", lacht hij. Burgemeester Thomassen is voorzit ter. Leden: o.a. dr. W. C. van Cauwen- berg, Belgisch ambassadeur in Den Haag. J. Reehorst, wethouder kunstza- •eel mensen reacties ontvingen gaat moet het blad over twee jaar beleven was. Alleen bestond er geen ken, It.-gen. b.d. J. Nass (mariniers), j-j- blad, dat de jongeren op de hoogte Rob de Vries, direkteur van het De belangrijkste kregen zij van de een haif miljoen lezers hebben". voorzitter van de „contactcommissie voor natuur- en landschapbescher- je wejnjg cultuur" mmg", jhr. mr. M. van den Goes van 3 Naters. In een schrijven liet hij weten Hij is een wat verlegen jongeman dat hij het onderzoek bijzonder op met 'neUe krullen in zijn haar en een prijs stelde. Ook de rector en de lera- smetteloos witte boord. Hij past ren waren vol lof. Amerikaans aandoende sfeer ii Maar wat graag zouden de scholie- Rotterdamse AMVJ-gebouw aan de ren. van wie sommigen in de biologie, Westersingel, scheikunde en medicijnen verder ho pen te gaan. het onderzoek voort wil- „Vorig jaar september kwam ik tot len zetten. Liefst nog samen met ande- de conclusie (naar aanleiding waar- re scholen. In dat geval zou wellicht van. weet ik niet meer) dat er op cul- een landelijk onderzoek naar de lucht- tureel gebied voor de jeugd genoeg t# vorderen. DE jazz zegt men is geboren in Afrika. Een veel voor komend misverstand: een essentieel deel van de jazz-men- sen is zwart en het gebruik van ritme-instrumenten associeert men iets te makkelijk met allerlei Afrikaanse riten en folklore. Ik ben niet van plan om het zwarte aandeel in de jazzgeschiedenis te kleineren, integendeel. In alle belangrijke stromingen hebben negers vooraanstaande posities bezet, met uitzondering misschien van de West-Coast, die vrijwel uitsluitend wit is geweest; ook al natuurlijk omdat de neger over het algemeen een emotioneel en primair reagerend mens is. die zich niet graag met deze steriele mooitoeterij bezighoudt. Maar het zou bedenkelijk veel op racisme gaan lijken als je een waarde-oordeel (ook al is het alleen maar jazzkritisch) uitspreekt op grond van een huidskleur. De jazz is niet geboren in Afrika, maar in Amerika, al vindt hij z'n oorsprong in de Europese cultuurmuzick. Jazz is een helemaal Amerikaanse aangelegenheid: buiten dit werelddeel wordt hij op een gunstige uitzondering na voornamelijk amateuristisch bedreven, als achtergrond voor een jeugdprogramma voor de radio, of als begeleiding van een Franse gangsterfilm, maar nooit als zelf standig volwaardig expressiemiddel. Blanke blues'' Om op de tegenstelling wit/zwart terug te komen: de blanke muzi kant wordt steeds meer geïntegreerd. Zelfs de blues, een terrein dat tot voor kort specifiek een negroide aangelegenheid was, krijgt steeds meer witte beoefenaren. In Chicago bijvoorbeeld worden de straten opgesierd door Mike Bloomfield, compleet met twaalfsnarige gitaar, en daaraan op inge nieuze wijze bevestigd een net niet te groot mondharmonikaatje. Ook bevat het apparaat een zeer inventief knijpertje voor sigaar of sigaret. Mikc kan dus de gitaar bespelen, op dc harmonika blazen en roken tegelijk. Tussendoor zingt hij blues, en dat schijnt hij gans niet onbedreven te doen. Een ander drietal, dat deze muzieksoort aanwendt om de Weltschmerz te bestrijden zijn de heren John Koerner. Tony Glover en Dave Ray. En zo zijn er meer. Hun muziek is helemaal niet slecht, maar mist uiteraard de spankracht, die nu eenmaal alleen maar in de neger aan wezig kan zijn. Hij is in een bluestraditie opgevoed en grootgebracht. Voor hem is er een beweegreden. Maar wat die blanke jongens doen is racisme in diapositief. Laten we wel wezen: de beat maakt ook gebruik van een huilend en knorrend harmonikaatje tegenwoordig. B. T. het tot gruis rammeien van de sint-laurens het opblazen van de metro en uit het puin een vijver aanleggen met zwanen en lotussen en waterlelies en libellen. poëzie is de synthese van leprozenkolonie» en de neonlichten van de lijn baan het is gehoor geven aan de roepstem van God je hele leven op het spel zetten voor je medemens. poëzie is het lopen naar een horizon die er niet is het opstaan uit de doden in de bloei van je leven het schreeuwen naar gerechtigheid het uitzien naar een nieuwe he mel en een nieuwe aarde en met hulp van provo's en ma- bressen slaan poëzie is zonnebaden met God aan het strand van scheveningen de seconden van dag en nacht noteren in woorden van geluk poëzie is niets anders dan spelen met het leven dan blij zijn om de zon om de regen om de wind om de sterren. poëzie is de mensheid liefhebben met huid en haar poëzie is de wereld omarmen tot een nieuw gedicht tot een nieuw heelal lot een nieuwe God. HENNY TVRPIJN. kunnen stellen van culturele ma nifestaties. „Ik ben er zelf op uit gegaan, onder zocht of het haalbaar Nieuw Rotterdams Toneel, Jules de Corte, George Stam, ds. P. Bakker, Pierre Janssen, dr. J. Ozinga (NCRV Nu is het „vermoedelijk") en vele anderen. Geen commercie „Ik wéét dat het zal slagen", zegt .U„„„ jui„e vooriicnung op »ovi- ,ram- Se?n tegerupr.rt duldend. „Er aal-cultureel gebied. Het bewustzijn taanJ™ns<,n a,ch'"' °e v.n saamhorigheid te verlevendigen ^*a8,.,r,nancietI D°ala"- en de integratie van de Nederlandse B en Vlaamse cultuurgemeenschap te be- Het weekblad zal zich onder geen enkele voorwaarde bezig houden met een winstoogmerk op commercieel ter rein. Daarom kunnen de leden van de Rotterdamse sociëteiten, de Doclen- jeugd en de ..jeiigdpaspoortjnngens" het blad gratis krijgen. De anderen zullen een kleinig'eid moeten betalen („misschien een kwartje of zo"). Met de NV Arbeiderspers is een overeenkomst gesloten over de exploi tatie. Deze maatschappij heeft zich ga rant gesteld voor de financiering. Hoofdredakteur wordt Harry van den Bouwhuysen. Bram zelf belast zich met de „supervisie" in de vorm van de funktie „direkteur". Iedereen, die meer inlichtingen wil hebben, wil reageren of sug gesties doen (er is bijvoorbeeld nog geen naam voor het blad), kan bij Bram terecht. Zijn adres is: A. Bom, Dr. Visserstraat 9, Rotterdam. KWESTIE VIETNAM 1975: Wir haben es nicht gewusst We did not know W e hebben het niet geweten

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 17