M LUKASPASSION VAN PENDERECKI f In Meesterwerk op plaat en in Holland Festival PUZZEL VAN DE WEEK Truitje voor Barbie ZATERDAG 29 APRIL 1967 PENDOCOa TpEN toelichting schrijven op de Lukas-Passion van de in 1933 in de Poolse stad Debica geboren componist Krzysztof Penderecki zou beperkt kunnen blijven tot een tweeledig advies: 1. koop de Philips- cassette van deze compositie, 2. bezoek de uitvoe ringen in het Holland Festival, resp. 16 juni in de Rotterdamse Doelen en 17 juni in het Concert gebouw in Amsterdam. Doch daarmede zouden zowel het werk als de opname tekort gedaan zijn. De „Passio et Mors Domini nostri Jesu Christi secun dum Lukam" is een verbijste rend werk, voor iedere toehoor der een belevenis. De Philips-op- name is van een superieure kwa liteit, verschenen op twee langspeelplaten in cassette met als afbeelding „De kruisdraging" van Hieronymus Bosch, met toe lichting en volledige tekst in t'ier talen (Latijn, Engels, Frans, Duits), de prijs bedraagt f45,- De zonder enig voorbehoud sublieme uitvoerenden zijn: Ste- fania Woytowicz (Sopraan), Andrzej Hiolski (bariton), Ber nard Ladysz (bas), Leszek Herde gen (Evangelist), jongenskoor, ge mengd koor en orkest van de Krakauer Philharmonie, dirigent Henryk Czyz. De dirigent en de solisten zullen ook medewerken aan de Holland Festival-voorstel lingen. „De voorwaarde om religieuze muziek te componeren is, dat men zijn geloofsovertuiging wil bekennen. U kunt mijn muziek daarom zonder bezwaar als be- kentenismuziek opvatten; in dat opzicht ben ik een romanticus". Aldus een der meest vooruitstre vende figuren van de heden daagse muziek! Het is aan de hand van deze bekentenis duidelijk, dat er veel aan het veranderen is op het ge bied van de compositorische schrijfwijze. Composities met een seriële constructie lijken te hebben afgedaan. Met Penderec ki is een figuur opgestaan die zich romanticus noemt en die muziek durft te schrijven met een bekentenis-karakter. Men vergisse zich in die ro mantiek niet, Penderecki is een avant-gardist. Doch hij zweert niet bij één bepaalde techniek, hij gebruikt technieken daar waar hij ze nodig heeft om zich uit te drukken. Daarvan getuig den ook zijn eerder verschenen composities als Drie Psalmen van David (1958), Stabat Mater (1963), Klaagzang voor de slacht offers van Hiroshima (1960) en ook het oratorium Dies Irae dat op 16 april in première ging ter gelegenheid van de onthulling van een monument in Ausch witz. Musica Sacra De bijdrage van de heden daagse componisten aan de ge wijde muziek is niet groot. Geestelijke composities die bij de première sensatie verwekten (sensatie in positieve zin) zijn sporadisch, als voorbeeld zou het War Requiem van de Engelse componist Benjamin Britten ge noemd kunnen worden. De première van de Lukas-Pas sion van Penderecki op 30 maart 1966 in de 12e-eeuwse Domkerk te Münster groeide uit tot een ongedachte belevenis, nog over troffen door de uitvoering in de San Giorgi te Venetië, waar na afloop een ovatie losbrak. En dat in een kerk, waar applaudisse ren streng verboden is. Het is zonder overdrijving, dat men kan stellen dat na Bach geen passic-muziek van een derge lijke overrompelende kracht is geschreven. Passie-muziek tief-historische gebeurtenis, niet slechts de verklanking van het gebeuren, maar als het voor nu en alle tijden geldende symbool van de menselijke onverdraag zaamheid. De grondslag van de tekst wordt gevormd door het Evange lie van Lukas volgens de La tijnse Vulgata, met gebruikma king van psalmpericopen, frag menten uit hymnen en gedeelten uit de liturgie van de lijdenstijd. Het verhalende gedeelte is toe vertrouwd aan de spreekstem, de woorden van Christus wor den vertolkt door de bas. die van Judas en Pilatus door de ba riton, het sopraanaandeel bevat veel lyrische fragmenten. Penderecki, die de Lukas Pas sion schreef in opdracht van de Westdeutsche Rundfunk, begon in 1963 en voltooide het werk in 1965. Deze nog jonge componist werd in korte tijd internationaal beroemd en zijn invloed op de huidige componisten-generatie zal ongetwijfeld van grote in vloed blijken te zijn. Lukas-Passion Men kan zo overtuigend moge lijk de geneugten van een ex quis diner opsommen, niets is overtuigender dan het diner zelf. Ik kan u in de meest overtreffen de superlatieven de lof bezingen van de Lukas-Passion, nooit zult u meer overtuigd raken van de grootheid van deze compositie dan door het werk te beluiste ren. De verbeeldingskracht is overweldigend, theatraal in gesteld, direct aansprekend, ex pressief en monumentaal. Het werk bevat twee delen: het lijden en de dood van Christus, elk gedeelte duurt onge veer drie kwartier. Penderecki ge bruikt een vermenging van mo derne technieken van verschei den aard en traditionele stijlele menten. Hij bedient zich rijkelijk van effecten, zowel instrumen taal als vocaal. De massakoren, waarin het volk als het ware bezeten om de dood van Christus schreeuwt, zijn angstaanjagend, een adembe nemende sfeertekening. Een veel heid aan klank- en kleurmoge- lijkheden van spreken, zingen, fluisteren, donderen als een or kaan, stormen van woede, sa distisch hoongelach en spottend gesis. Bach is voor Penderecki bij de ze compositie het grote voor beeld geweest en in het gebruik van het B A C H-motief vindt men dan ook zijn hulde voor de 18e-eeuwse meester. Er is in het gehele werk een prachtige ver houding van woord en toon, waarbij op sublieme wijze de grote verstaanbaarheid is behou den. Alle denkbare componenten Onze koren Oplossingen en correspondentie tan de heer H. J. J. Slavekoorde Goudrelnetstraat 125. Den Haag. At en toe bestaat er tussen de di- rse opgaven in een en dezelfde brlek niet zoveel samenhang dat 1 ons kunnen veroorloven die sa- verzamelwoord uit te drukken. Ook ditmaal san de hand. In beide i „Liebert" betrokken, i beiden de titel. i In feite rechtvaardigt noch de verschijning van een grammo foonplaat noch de uitvoering van een hedendaags werk in het Hol land Festival een dergelijke uit voerige bespreking. Op deze re gel bestaat uiteraard een uitzon dering en dat is het geval, in dien er sprake blijkt te zijn van één der meest opvallende, fasci nerende en indrukwekkende com posities van de tweede helft van de 20e eeuw. Penderecki zal zonder twijfel tot de groten onder de compo nisten van deze tijd gaan beho ren. Het is weliswaar onmogelijk reeds nu de draagwijdte te pei len van zijn invloed; vast staat evenwel dat de composities die hij tot op heden heeft geschre ven van een groot creatief talent getuigen. De Lukas-Passion neemt in zijn oeuvre een zeer voorname plaats in. De vraag in hoeverre deze compositie een weg zal vin den naar onze koren, is moeilijk te beantwoorden. Men on derschatte nl. de technische uit voeringseisen van dit werk niet Dirigenten die een degelijke en grondige opleiding achter de rug en een koor van uitstekende kwaliteiten tot hun beschikking hebben, zij deze Lukas-Passion van harte aanbevolen. Indien men verwacht niet aan de gestelde eisen te kunnen vol doen, laat men dan een repetitie avond besteden aan het gezamen lijk beluisteren van deze gram mofoonplaat. Niet alleen zal men worden getroffen door de sug gestieve kracht van dit majestu euze werk, men hoort tevens een ideaal voorbeeld van koortech niek. Penderecki's Lukas-Passion zal voor velen een openbaring ADR. HAGER i 1 en 2 afgebeel- verschillende categorieën. Toch ls het Bliek kampioen werd bil de her driefasenra- bii betrokken zijn. tixgS hxgfi. En (Colditz 1961). partij Vogt—Lie r 4iiÜ A 1 *A A 0SÜ ■ah m&m ABAS BAB 3 b c d e f g h •en partij NeiPolugajevsky Hier maakte wit aan zet een ver gissing die hem de partij kostte. Toch had hij gezien dat hij na 1TxdS •ronder volgen titel ..Het grote (1) Morphy-Maurian. Met I. Te2! (Dreigt Td2) besliste wit de slag in (2) Kurtesch-Flesch. Zwart beslist de partij als volgt in zijn voordeel: 1. Tdlt! 2. Txdl Pc2t; 3. Kf2 De3 mat. Op 2. Kf2 volgt Pg4f en De3 of Pxe5t. (3) Cueliar-Quinones. Neen, b6—b7 Stam"-partij Smyslov-Bernstein. Gro ningen 1946. Eveneens onvoldoende voor winst is 3. Kg5 Tbl: 4. Th7t Kf8; 5. f7 Tb6! 6. Th8t Kxf7: 7. Th7t Zwart had net b7—b5 gespeeld en verlokte wit daarmee tot 10. Pc6? Dc7 11. Pxe77 Waarom die vraagtekens, en hoe verder? Kc4 b5t; 7. Kxd4 Td8 i partij o vrije partij. toernooipartij Kruiswoord - puzzel Horizontaal: 1 kosteloos. 6 stad in Frankrijk, 8 altijd. 13 schaal dier. 14 niet vergezeld. 15 oriënt expresse (afk.), 17 meisjesnaam. 18 familielid. 20 vaartuig. 21 mount (afk.), 22 water in Utrecht, 24 plaats in N.-Brab.. 26 Europeaan. 27 slijk, 28 onder. 30 plaats in Zeeland. 31 plaats in Gelderl., 32 hond, 33 woedend, 35 nakroost. 36 plaats in Utrecht. 38 tandvlees (gew>, 40 vreemde munt, 42 bijwoord. 44 fami lielid. 47 ontgonnen land. 48 gering. 49 zeevis. 50 kubieke meter, 52 gistmiddel, 54 strijdperk, 56 telwoord, 58 stad in Frankrijk a. d. Loire, 60 eikenschors. 62 deel van het oor. 64 deel van het oog. 65 schel. 67 trede, 68 hoofdofficier, 71 rekening. 72 voorzetsel, 74 duivel, 76 metaal soort. 77 heer (afk.). 78 keurig, 80 huisdier. 81 maand van het jaar, 83 scheik. clement (afk.), 84 maangodin, 85 plotseling, 87 vogel. 88 bijb. figuur. 89 hinderen. Vertikaal: 1 plaats in Zeeland. 2 jaar (afk. lat.), 3 voorzetsel. 4 myth, figuur. 5 gebod. 6 kleur. 7 bekend dier, 8 groente. 9 vlucht heuvel. 10 eikenschors, 11 voegwoord. 12 soort van hond, 16 vroeger. 19 bakt men brood van. 21 verdienstelijkheid, 23 bijwoord, 24 geld buidel. 25 plaats in Frankrijk, 26 jongensnaam, 28 Javaanse huis vogel. 29 bijwoord. 32 rond gebouw. 34 verse haring (ZN). 36 plaats in Utrecht. 37 stad in België, 38 Spaans rijpaard. 39 schoeisel. 40 zoen. 41 vreemde munt, 43 verkeerd. 45 aanw. voornaamw., 46 meis jesnaam, 51 toethoorn. 52 een der middelste Cycladen, 53 voorwerp om te malen, 55 onbeduidend, 57 dwaas. 59 vogel, 60 bijb. figuur, op volgster van Vasti. 61 oude benaming voor liter, 63 rekening. 65 vis. plaats in België. 69 misprijzen, 70 volk. 73 gekheid, 75 jongens- OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. bistro. 4. servet. 7. noest, 9. leed, 10. eend, 12. keen, 13. enkel, 14. deel,15. resem. 18. tak, 20. genre, 23. merel, 25. roebel, 26. regent. 27. Terek, 29. leder. 31 rel, 32. stele, 37. soms. 39. angel. 50. Lent. 41. eter, 42. Iser. 43. eerst, 44. gordel. 45. Vertikaal: 1. bakker. 2. teen. 3. onder. 4. stelt, 5. rond, 6. tralie. 8. elkaar. 9. lens, 11. Deen, 16. Eerde. 17. edele. 18. teler. 19. kerel. 21. emelt, 22. ratel. 23. met. 24. lek. 28. reiger, 29. lastig, 30. dame. 33. Eder. 34. Esther, 35. pa rel, 36. elite. 38. stad. 40. leer. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.en twee van 2,50 Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het alle maal? Hebben de groteren het al druk met de repetities op school? Het wordt nu wel een gewichtige tijd hoor! Maar en fin, voordat de grote vakantie aanbreekt hebben jullie echt nog wel wat vrije dagen hoor! Hebben we gesmuld van de beschuit met muisjes? Mmmm, wat was dat lekker! Hebben jullie het babytje van prinses Beatrix al op een plaatje ge- We zullen hopen dat maan dag de hele dag een oranje zonnetje schijnt. Wat zou dat fijn zijn! We komen dan de volgende dag bruin-gebrand op school. Leuk hoor! De kleine meisjes en jongens mogen natuurlijk 's avonds mee lopen in de lampionoptocht. Prachtig! Wat zullen jullie laat naar bed gaan. Hebben jullie de kleine don zige eendjes al gezien? Grap pig hoor! Wat doen ze hun best om het zwemmen goed te leren. Als er nu maar niet te veel ratten en poezen in de buurt komen. Geloof maar dat ze het een lekker hapje zouden vinden. Lieneke v. d. Giessen stuur de het volgende versje in: Jan Bolen In die molen woont Jan Bolen. molen? Hij maakt het graan tot meel. Ja, zelfs heel veel. Dat graan komt van de akker, Als het gemalen is gaat het naar de bakker. Meestal gaat het naar bak- ker van Dammen En die bakt daarvan bo terhammen. t /I - :v - Jarigen Leo Alblas, Lya van Gijzen Opstellen wedstrijd Nichten en neven, we gaan maandag natuurlijk allemaal de verjaardag van de Koningin vieren. Tante Jos zou het erg leuk vinden als je daar nu eens een opstel over maakte. Het mooiste komt dan in ons hoek je. Maar denk erom dat het niet lang mag zijn hoor! Oplossingen raadsels De voet van een berg. Een slak, want hij draagt zijn huis op zijn rug. Meisjes en jongens, verleden week is per abuis onder een tekening een verkeerde naam gekomen. Die tekening was niet van Nelleke Verweij, maar van Sonja Breed- veld. Hierboven zien jullie nu de tekening van Nelleke: ,Jn de auto naar het feest." Ine v. d. Salm en Coby van Wijnen, van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. Genieten jullie ook zo van de mooie kleuren buiten in de na tuur? De bloesem en al die verschillende kleuren groen! En de prachtige tulpen niet te vergeten. Meisjes en jongens, tante Jos wenst jullie maandag heel veel plezier en tot de volgende keer. Daaaag! TANTE JOS We gaan een leuk voorjaars truitje breien voor Barbie, nichten. We kunnen er restjes van al lerlei kleurtjes wol voor ge bruiken en breien het op naal- In volle flessen. Een haring. Bij de steel. Puzzeloplossing ar, rat, aar, traag, gat, raat, gaar, graat, ga en rag. •cscK9ctfc*<3esoL<*cScK»e6cK»cscW»cSci<»<#aH*<^ Wat is Piet een boffer, dat hij zo maar zelf een echte auto heeft. Geweldig! Wat zit hij parmantig achter het stuur. Geloof maar dat hij het graag doet. Nu gaat hij een verre reis maken. Zoeken jullie maar eens op wel ke plaatsen hij bezoekt. We be ginnen de lijn te volgen vanaf de auto en schrijven de letters die we tegenkomen ach ter elkaar op. De oplossing moeten we inzen den vóór dinsdag 2 mei. 28 steken opzetten en breien hierop 6 cm 2 steken recht, 2 steken averecht. Aan het begin van de volgen de twee naalden kanten we twee steken af voor het arms gat. Hierna breien we nog 2 cm en kanten aan het begin van de volgende 2 naalden 5 steken af voor de schouders. De overige steken op een draad zetten. Als we hiermee klaar zijn gaan we de steken van de rug- en voorhals opnemen en breien 4 cm 2 steken recht, 2 steken averecht. Los afkanten ook in 2 steken recht, 2 steken ave- AFWERKING Zij- en schoudernaden slui- 'r" eestec'[ ten. Col overhands dichtnaaien. 'n mu" Wat zal Barbie deftig zijn met een lekkere suikerspin va zo'n leuke trui. genieten. Fijn hoorll Leuk groepsspel Olifant- berijden Dit spel, dat jullie mooi op Koninginnedag kunnen spelen, moet met een niet te grote groep worden gespeeld. We maken twee rijen en gaan op handen en knieën zitten. Goed erop letten dat beide rijen goed aanéénsluiten, want jullie moe ten een grote olifant uitbeel den. De eerste speler, dat is de berijder, doet zijn schoenen uit en kruipt over de levensgrote olifant". De spelleider geeft het bevel: bewegen! Alle spe lers wiebelen nu op handen en knieën voor- en achterwaarts, maar zorgen er voor dat het één olifant blijft. Als de berij der aan de andere kant is aan gekomen, wordt een volgende speler berijder. De vorige be rijder sluit zich aan de andere kant bij de olifant-onderdelen aan. De hoofden van de spelers zijn aan de buitenkant. Wat zullen we een pret heb- Prijswinnaars De prijswinnaars van de puzzel zijn: feest!.' Hebben jullie ook al zo'n mooie Tineke van Dorp te Rijnsaters- Oef, uot hebben het meisje en jongetjes woude, Lya van Gijzen te Zuid- i oma gekregen. Wat zullen jullie maandag land en Els van Teylingen te Vlaardingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 16