WACHTEN i KINDEREN TUSSEN WAL EN SLOOT jBEBESSD Oranje tulpen voor de vensterbank Aardappel niet te vervangen dialoog ZATERDAG 29 APRIL 1967 Er zijn geen grenzen aan de manier waarop een vrouw een man kan laten wachten T^EN van de vele beproevingen die een man in zijn leven heeft te door staan is het wachten op vrouwen. Dit geldt vooral voor getrouwde mannen. Zij hebben soms het gevoel dat zij het grootste gedeelte van him echtelijk le ven wachten op hun vrouwen, als er iets gedaan moet worden of als ze er gens heen moeten. Zo erg is het in werkelijkheid niet. Als een man gemiddeld een uur per dag op zijn vrouw moet wachten zal hij tegen de tijd van zijn gouden bruiloft niet meer dan twee volle jaren van zijn leven op die manier hebben ver spild. Natuurlijk zou een man in twee jaar heel wat nuttige dingen kunnen doen. Hij zou bijvoorbeeld een grote encyclopedie van voor naar achter en van achter naar voor kunnen doorlezen. Hij zou een woonschip kunnen bouwen in zijn achtertuin. Hij zou een schrif telijke cursus kpnnen volgen, om zich te bekwamen voor een betere baan. Hij zou kunnen leren een volmaakte tennisspeler te worden. Of hij zou in zijn kelder genoeg chincilla's kunnen fokken om de duurste bontmantel in wijde omtrek voor zijn vrouw te laten maken. Maar aangezien die wachttijd ds uitgesmeerd over zoveel jaren zal hij in de regel niets beters opleveren dan een maagzweer. Er zitten gekke kanten aan de hele situatie. Als een man een dame het hof maakt en zij komt te laat op een afspraak, zal zij zich uitvoerig verontschuldigen. In de regel laat zij hem geen moment wachten als hij haar ten huwelijk vraagt. Haar „ja" komt eruit met zulk een windsnelheid dat hij gevaar loopt kou te vatten. Alle vrouwen Als vrouwen eenmaal ge trouwd zijn, beginnen ze je te laten wachten. Niet alleen deze vrouw, of die, maar alle vrou wen. Het is alsof ze het idee heb ben dat ze voor elke minuut dat ze haar man laten wachten een Nu door de gebeurtenissen op Drakensteyn Oranje weer vol op in de belang stelling staat, ter wijl koningin Ju liana op 30 april haar 58ste ver jaardag hoopt te vieren, komen we toch wel in de echte Oranjestem ming en dat wil len we niet alleen uiten door de vlag met oranje-wim pel uit te steken, beschuiten met oranje muisjes uit te delen, maar zeker ook in de versiering onze vensterbank. We zitten in de tulpentijd en wilt u uw oranjegezindheid in tulpen uitdrukken, kies dan „Generaal de Wet" of „Prins van Oostenrijk" om voor uw raam te zetten. Zij behoren wel tot de meest oranje getinte tulpen. Om te onthouden in het najaar als u uw tuin met bollen gaat beplanten, die dan het vol gend jaar aan Koninginnedag alle luister verlenen. En is het niet symbolisch om onze vensterbank te tooien met een oranjeboompje, dat zich tooit met „appeltjes van oran je". De oranjeboom, symbool van ons Vorstenhuis, die op Soestdijk nog in groten getale aanwezig is en in voorjaar en zomer een zoet geurend laantje vormt van paleis naar oranjerie. In grote kuipen geplant, die 's winters in de oranjerie koel maar vorstvrij worden bewaard, schenken zij 's zomers hun overvloed van „oranjebloesem", eertijds de bruidstooi bij uit nemendheid. tegelijk met hun oranje vruchten. De oranjeboom is niet alleen het gehele jaar door groenblijvend, maar be hoort tot de weinige planten die tegelijk bloeit en vruchten draagt. Dwergvormen Maar nu hebben we 't wel over een versiering met kuip- planten, die echter bezwaar lijk als versiering van onze vensterbank kunnen dienen en dus vraagt de liefhebster zich af welke plant dan wel voor dit doel geschikt is. En dan komen we vanzelf aan de dwergvormen van de oranje boom, namelijk Citrus sinensis en Citrus mitis, die met een beetje goede wil en zorgen Een liefhebster bij ham uit pit gekweekt Oranjeboompje, dat vruchten draagt na in hel tweede t jaar geënt te zijn. Ze worden tegenwoordig als kamerplant in de handel ge bracht, deze in China, Japan, Vietnam en de Filippijnen in heemse dwergboompjes. Vooral de laatste. Citrus mitis komt meer en meer op de voorgrond, omdat ze eerder vruchten voort brengt en een meer gedrongen groeiwijze heeft. Zonnig Zet uw oranjeboompje licht en zonnig, maar zo mogelijk vanaf half mei in de buiten lucht. Is dat niet mogelijk, dan voor een raam plaatsen dat bij gunstig weer steeds open staat. Veel water op de aarde geven, bij voorkeur regenwater en om de veertien dagen kamerplan- i tenmest. Afwisselend natuur- en kunstmest werkt zeer gun- stig en wie duiven houdt kan met duivenmest goede resulta ten verwachten, 's Winters be waren we ons boompje bij 5—8 gr. C. met weinig water en geen mest en in het voorjaar kan de bovengrond ververst worden. Pas als ze uit haar pot i groeit verpotten we in een flink groot exemplaar met blad- of bosgrond, klei en oude koe mest. Verwacht van een sinaas- appelpit géén vruchtdragende boom. Zij levert een wilde plant op, die, als ze de dikte van een potlood heeft, met een ent van een oranjeboom ver edeld zou moeten worden. A. C. MULLER-IDZERDA Geen grenzen Er zijn eenvoudig geen gren zen aan de manier waarop een vrouw haar man kan laten wach ten. Zelfs als zij hem heeft ver teld, dat hij vader zal worden moet hij nog het grootste gedeel te van een jaar wachten voor zij haar belofte inlost. Een kangoe roemoeder kan hetzelfde preste ren in nog geen zes weken, een wasbeermoeder in twee maan den, een konijnenmoeder in een maand en een buidelrattenmam- ma in twaalf en een halve dag. Niets helpt Ongeacht waarom een vrouw haar man laat wachten, er bestaat voor hem geen middel om haar te laten opschieten. Jammerklachten, argumenten, kreunen, smekingen, bedreigin gen of eenvoudig zuchtend en klagend zitten te zitten niets van dit alles helpt. Ik heb van een geval gehoord waarin een echtgenoot die wacht te op zijn vrouw, terwijl zij zich kleedde voor een diner bui tenshuis op de bank in de huiskamer in slaap viel. Hij liet een sigaret uit zijn hand vallen. Die stak de bank in brand. Toen de brandweer via een stukgeslagen ruit haar slaapka mer binnendrong draaide de da me haar hoofd van de spiegel strejcen uithalen. Ik ga niet met w,g zei kalm: „Zeg tegen die hem naar dal d|ner voor lk hele. ezel van een man van mij dat maal tot de puntjes klaar hij op moet houden met gekke ben". beter mens worden. Alls het dat niet is dan is het haar onbe wuste wraak voor het feit dat hij haar zo lang op zijn aanzoek heeft laten wachten. Als u voor een vrouw naar de supermarkt gaat zal ze u langdu rig laten wachten om er over te piekeren of ze u twee of drie blikjes vlees voor de hond zal la ten meebrengen. Als ze met u heeft afgesproken u ergens op de hoek van een straat te ont moeten kunt u drie weersveran deringen meemaken voor zij ein delijk vrolijk als een schuldeloos cherubijntje verschijnt. Als u om zeven uur klaar staat om naar een partijtje te gaan Is zij om acht uur nog be zig haar gezicht op te verven. Als u om elf uur klaar staat om van het feestje weg te gaan staat zij te middernacht de deur nog open te houden terwijl zij Eten voor het slapen gaan W/TJ zijn in ons land ge- wend aan halfbloed jes de kinderen zijn meestal vertederend. De Indische Nederlanders, de Surinamers baren geen op zien en van discriminatie is nauwelijks sprake. Tien duizenden gemengdbloedi- gen vormen echter overal ter wereld een probleem. Er zijn Nederlandse echt paren die bereid zijn Viet namese kinderen te adop teren. Het argument dat men kinderen beter niet naar een geheel ander land kan overplanten speelt een rol bij de weigering van officiële instanties. Tegen kinderen van Amerikaanse vaders en Vietnamese moeders kan men dit be zwaar niet aanvoeren: in hun moeder- en vaderland zullen ze vreemden zijn. Er zijn meer Aziatische landen waar deze kinderen een pro bleem vormen. Korea bijvoor beeld, maar ook Japan. Daar le ven enkele tienduizenden ge- mengdbtoedigen van wie tien procent niet een blanke, maar een zwarte vader heeft. Het lot van de laatsten is het ergste. In West-Duitsland leven achtdui zend kinderen van zwarte va ders; 65 procent van hen is vol gens een recent rapport schuw, geremd en achtergebleven. Wan- Nederlandsc pleegouders be reid zijn dergelijke kinderen op te nemen en hun reis kan wor den georganiseerd dan zou zich niets daartegen kunnen verzet ten. Bevolkingsdichtheid is een waardeloos argument De „drup pel op de gloeiende plaat" ver wijst de schrijver naar een ci taat van Jan de Hartog: „Je moet je indenken of het zin zou hebben als je zelf zo'n individu eel geval zou zijn." En: „Zou de financiële kant niet een prachtig actie-onderwerp vormen, hetzij voor de georganiseerde, hetzij voor de ongeorganiseerde jeugd? Alles zit erin: verzet tegen ras sendiscriminatie, solidariteit van jongeren, schulddelging jegens Vietnam en de gegarandeerde te genkanting van heel georga niseerd Nederland." Iemand die in een hongerige bui voor het slapen gaan nog een stevige kom erwtensoep consumeertkan daar danig spijt van krijgen. Een zware maaltijd kort voor het slapen leidt nl. tot een onrustige slaap; tussen de laatste grote maaltijd en het tijdstip waarop men zich naar bed begeeft moet minstens drie uur verlopen zijn, zodat het ver teringsproces al een goed eind on derweg is wanneer de nachtrust ingaat. Toch is de behoefte nog iets te eten voor het slapengaan vrij groot, na een lange vergadering, bijeenkomst of zware cursus. Men is erachter gekomen dat een kleine hoeveelheid voedsel 275 calorieën geen kwaad kan. Zo'n kleine hoeveelheid voedsel kennen wij in ons land als „snack"; een kroketje, bitter bal, nasibal, bamibroodje, noem maar op. Het geeft even een ste vig gevoel in de maag maar stoort de slaper niet. Dat weten we dus ook al weer. Hoort u ook tot de huisvrouwen die er tegenop zien de oude aardappelen te schillen en uw gezin voor te zetten? Als u hoopt dat wij u iets aan de hand doen om het voorlopig zonder piepers te stellenhebt u het mis. Aardappelen zijn en blijven belangrijk in onze Nederlandse voeding. Waarom? Zijn rijst en macaroni niet even goed? Aardappelen zijn belangrijke vitamine C leveranciers. Ook nu nog! Ze hebben gedurende de winter wel een gedeelte van hun vitamine C zelf gebruikt maar een portie aardappelen van 250 gram levert ons niettemin ook nu nog een vijfde deel van alle vitamine C die we nodig hebben. Rijst en macaroni bevatten absoluut geen vitamine C. Aard appelen leveren ons wel wei nig, maar heel goed eiwit. Dit komt namelijk overeen met ons lichaamseiwit. Het rijsteiwit doet daarvoor in kwaliteit niet onder. Macaroni en andere tarwepro- dukten schieten op dit punt enigszins te kort: het graaneiwit is van iets minder goede kwali teit. De hoeveelheid die erin voorkomt, is echter groter. Als eiwitbron zijn het dus goede ver vangers. Wist u echter ook dat aardappelen calcium, ijzer, vita mine B 1 en vitamine B 2 bevat ten? Niet veel weliswaar, maar door ons regelmatig gebruik van de aardappel toch van belang. Vervangt u dus aardappelen door rijst of macaroni dan dient u een extra portie rauwe of ge kookte groente of een ci trusvrucht te serveren. Onbe wust deden we het al goed: ma caroni met tomaat en ham, nassi met sla. „Wat zit er veel in die woorden „Als het kindje binnenkomt", zegt me vrouw B. te P. „God vond het beter dat het bij ons anders moest gaan. Ik denk aan het gedicht „Kinderloos" met het cou plet: „En toch zijn wij bij U geen dorre bomen, Vol dragen is de vrucht van ons geslacht. Er zullen im mers niet meer kind'ren komen, Als ergens God Zijn roeping heeft vol bracht?" Onze kinderen zijn bin nengekomen, niet in een wiegje, daar waren ze al te groot voor. Zij waren naar lichaam en ziel ge wond door het leven dat achter hen lag." Bewondering hebben wij voor de velen die zich nog zoveel herinneren van de ge boorte van Juliana: Mevrouw N. te R. lag toen in het zie kenhuis: „De verpleegsters wa ren uitbundig van vreugde en gooiden serpentines van het dak van het ziekenhuis. Ik kreeg van de dokter aan elke vlecht een oranje strik; hij legde ze als een krans om mijn hoofd. Ik had toen nog dik haar. nu is het dun en wit...." „De feestdag kwam pas na de tiende dag. op tien mei 1909", herinnert zich de heer A. M. te D. Wij leefden er in spanning heen; toen wist men nog van risico's in de eerste tien dagen voor moeder en kind. Het enthousiasme in het land was overweldigend, het was het prachtigste Oranje feest wat ik heb beleefd". „Toen prinses Juliana gebo ren werd. was ik nog geen tweeënhalf jaar" zegt me vrouw T. te S. _,,Maar de ere poort die opgericht was dicht bij ons huis, heeft zoveel in druk op mij gemaakt dat ik mij die nog levendig herin- Mevrouw D. te L. is vijfen zeventig jaar, zij herinnert zich die dertigste april 1909 nog heel goed: „Ik stond ons stoepje te dweilen toen er een deftige Joodse meneer op mij afstormde, me beetgreep en met mij rondsprong, al schreeuwend: „We hebben een prinses". De man was bui ten zichzelf van vreugde. Vrije dagen werden nooit ge geven, men bleef gewoon een dag weg en kreeg hem min der uitbetaald." Gelachen De heer B. te W. kan nu nog lachen om die april maand in 1909. „Ik zat toen op het gymnasium, toen de Prinses er was dansten leer lingen en leraren arm in arm op straat. Een leraar stelde ons al dagen voor de geboorte op de hoogte hoe Prins Hen drik zich voelde; de ene dag: PH is gedrukt, waarbij hij een passend gezicht trok. Vol gende dag: PH ziet de zaak wat vrolijker, waarbij het passende masker. Elke dag wat anders, wij hebben die weken wat gelachen. „Onlangs verscheen een boek over zuinige Nederlan ders. Dat klopt aardig" vindt Mevrouw R. tc V. „Bij de a.s. geboorte krijgen school kinderen cén beschuit met muisjes (en margarine!). In 1909 kregen alle schoolkinde ren (ik was toen negen jaar en woonde in Haarlem) een oranje-kleurige doos. 't Dek sel bleef staan als je hem opendeed, in 't deksel een fo to van koningin Wilhelmina met de baby, in de doos een sinaasappel, een gebakje, een zak oranje flikjes, een beschuit met muisjes en een reep." (Wat een goed geheu gen hebt u, mevrouw R...). „Toen Beatrix geboren werd, werkte ik bij een zeer oranje-gezinde familie" zegt mejuffrouw H. te R. „Me vrouw vroeg me te helpen de vlag uit te steken, ze wilde beslist de eerste zijn. Grote teleurstelling: er hing al één vlag.... Met de maaltijd toon de zij nogmaals haar blijdschap: wij aten peentjes, abrikozen en sinaasappelen. Om de tafel maakten wij een rondedans. Beschuiten Mevrouw R. te L. herinnert zich bij de geboorte van Bea trix dat een grote vrachtauto door de stad reed, waarop het personeel van een Joodse fir ma aan een paar helder ge dekte tafels stapels beschui ten met muisjes klaar stond te maken, en aan iedereen op straat uitdeelde". Tweelingen Stapels brieven kregen wij over de geboorten van tweelin gen: „Al ben ik eenentachtig jaar. ik vind het enig iets te kunnen vertellen over onze tweeling die één jaar na onze trouwdag geboren werd. Het was een hele belevenis, ik ge loof niet dat het zoveel voor kwam als nu, gezien de geschenken die wij kregea Het leek wel of er twee prin sesjes geboren waren!" aldus Mevrouw E. te H. „Wij hebben een twee maanden oude tweeling, het zijn onze eerste baby's" zegt mevrouw S. te R. „Papa moest natuurlijk bijspringen. Fles geven, kruiken vullen, schone luiers aandoen.... Was sen gaat aan de lopende band, een was van vijfen zestig luiers is geen uitzonde ring...." „Toen onze zoon van vijf pond geboren werd, ontdekte de dokter dat er nog een ba- by'tje was" aldus Mevrouw U. te Z. „Na twee uur kwam er een zoon van maar liefst acht pond! Ze waren altijd bij elkaar, en werden eender gekleed. In 1945 is de kleinste omgekomen." „Mijn tante verwachtte haar zevende kindje. Enige weken voor de verwachte datum kreeg zij een tweeling. Na vier dagen moest een kleine kist uitgedragen worden. Tien dagen later volgde de moeder. Haar kindertjes gaf ze over in de hoede van de Hemelse Vader. Ze heeft niet vergeefs vertrouwd. Laten bevoorrechten dank baar ziijn; het kan ook anders gaan", is de conclusie van mevrouw N. te O.B. „Toen ik vorig jaar in ver wachting was, vond ik mezelf abnormaal zwaar. De dokter constateerde niets bijzonders. Toen precies op de verwachte datum onze zoon geboren werd, geneerde ik me een beetje. Het was een mager ventje, en ik was zo raar dik. Hoe kon dat nu? Het wachten op de placenta duurde nogal lang, na een half uur kreeg ik een injectie. Prompt daar op kwam.... zoon no. 2. bijna zes pond, kerngezond en zon der pijn of moeite, toegift waar we heel blij en dank baar voor waren", aldus me vrouw S. te H. Zorg vier, een van bijna drie en een van anderhalf jaar, toen er twee meisjes geboren wer den. „Het was een hele zorg, ik voedde ze zelf en legde dan twee kussens op tafel, dan konden zij tegelijk ge voed worden. Het was een he le toer die andere drie ook bezig te houden, zij zaten tij dens de voeding aan tafel en ik las ze voor. Zo heb ik dat bijna een jaar vol kunnen houden". Hoe gaat het voeden van een tweeling waarvoor half borst - half flesvoeding is? Een vriendin van mevrouw NW. te H. deed het zo. „Hoge stoel naast de commode, on derste la open voor voeten steun, bovenste la open om de flesjes in warm te houden. Eén baby op de arm, ander op de commode, met het flesje. Was 't flesje leeg, ba by's omwisselen. In de bo venste la stond ook nog schuin overeind een boek: Le zen kon niet (blad omslaan) maar wél,... een mooi gedicht "it het hoofd leren, hardop! Baby's hoorden moeders stem en waren tevreden...." „In 1949 verwachtte ik mijn tweede baby" zegt mevrouw L. te L. ..Na een paar maanden zei de dokter dat het waarschijnlijk een tweeling was. Ik schrok er wel van, en ging direct naar de zaak van mijn man om het te vertellen. Nog zie ik zijn gezicht, hij bloosde tot achter zijn oren! De baby's kwamen een maand te vroeg, bijna zelfs in de taxi, de hoofdzuster heeft ze gehaald, dokter was er niet zo gauw. Ze wogen sa men bijna elf pond...." Tot slot een tip van me vrouw N. tc Z.: „Vraag een verlanglijstje aan de kraam vrouw, anders krijgt zij tien kleine broekjes, terwijl zij bij wijze van spreken beter nog wat lakentjes kon hebben".

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15