Harp en timmermanspotlood Publiciteit schaadt beroepingswerk het Gouden Poort weer open ZATERDAG 29 APRIL 1967 „Iedere Nederlandse calvinist zijn eigen psalmberijming!" Zou dat niet een prachtoplossing zijn? Geen geharrewar meer over dichterlijkheid en tekstgetrouwheid. Geen disputen meer over HERE met één of twee e's. Geen discussie meer over de aard rijkskundige namen in de psalmen. Geen gevit meer over rijm en halfrijm, afkortingen en samentrekkingen, melodisch accent en woordenaccent. Geen onvruchtbaar gepraat meer over plechtige taal of omgangstaal. Geen angst meer voor mid den-orthodoxe of vrijzinnige tijdbommen, listiglijk verstopt onder de berijmde tekst. Wat een verademing! Iedere calvinist maakt een harp met eigen handen. Ik greep het snarentuig: 'k Zong psalmen. Van 't gejuich Weergalmden onze landen. PSALMBERIJMING EIST GESCHOOLD DICHTERSCHAP Muus Jarobse Martinu» Nijhoff Maar helaas, dit kan niet. Er zijn nu eenmaal ker ken, en scholen niet te vergeten. Er schijnt zelfs nog zoiets als een Nederlands volk te bestaan. Een psalm berijming in het Nederlands is en blijft een nationaal- kerkelijke zaak. Om ons niet weg te schamen voor David, Asaf c.s. moet er op het gebied van het psalm zingen toch een sprankje oecumeniciteit worden ge toond, lees: doodgewone vanzelfsprekende eensge zindheid en een bepaald minimum aan vertrouwen. Anders is de kwestie van het psalmzingen weer een van die dingen, waarin een klein volk klein kan zijn. Er zowat afberijmd! Jaren kunst is het strofische lied uit geleden kreeg ik bezoek van een l0ndering geworden. Het moder- Xr^Jl - ver. onder zijn stap. Met zijn grote, dichter bij de psalmen in hun nerveuze handen ontrolde hij onberijmde staat, enorme papieren, waarop met een timmermanspotlood psalmbe- Een berijmde psalm is een rijmingen waren geschreven, vorm van renaissance-kunst en Iets van oerkracht en drtft was Psalmbe rijmen is vandaag dus in de^berijmingen gevaren. Hoe monumentenzorg. moeilijk kon deze man verwer- ken, dat dit enthousiaste een- restauratiewerk. Het is niet an- manswerk het zo noodzakelijke ders, we leven zo snel dat de kerkelijke peil niet kon halen! kerk, van huis uit al behoudend, het niet kan bijhouden. Absurd Laten we eerlijk zijn: psalmbe- rijmen is een absurde zaak. Oosterse hartstocht, oosters pa rallellisme worden uitgereikt op het Procrustebed van strofen. Ge ref or meerde Kerken maat en rijm. Is elke vertaling tooid al een verklaring, dan is elke berijming een homilie Te meer reden om op te hou den met elk geharrewar. De in terkerkelijke berijming van het z.g. groene boekje is herzien aan de hand van dikke pakken kri tiek. uitgebracht in de Neder- en de heer M. Lok hebben resp. landse Hervormde Kerk en de ais hebraïcus en muziekkenner - (sj-no- Te elfder i Overleg In wat voor bochten moet de berijmer zich wringen om moei- lijk bcrijmbare woorden in hot kerktWk eind van een regel te vermijden! Men moet zich houden aan de tt.iwUHw»,wi.Hi Hebreeuwse grondtekst, maar ook aan de Nederlandse verta ling. En ook aan de melodie, die een Franse tekst tot ach tergrond heeft! Maar het gemeen telijke psalmzingen is nu een maal een voornaam kenmerk van de calvinistische eredienst en de melodieën vormen een kostbaar men door de vrijgemaakt gere- hun adviezen aandachtig is ge- formeerden. Prof. H. J. Schilder luisterd. Voorstellen hunnerzijds zijn meer dan eens aanvaard. Omge- is vrijwel vol- Mn aantal vergaderingen van de keerd hebbe„ de2e broeders ku„. interkelijke werkcommissie bijge- ne„ constatcren, hoe 2eer In de woond. In het rapport van de werkcommissie v00r en na vrijgemaakte Deputaten-Psalm- berijming kan men lezen dat, aan het inter- hoewel zij alleen waarnemers ■erleg ook deelgeno- waren. hun stem en naar AMERIKAAAS KERKBLAD: DE rubriek „beroepings werk" is niet alleen populair in Nederlandse bladen maar evenzeer in de Amerikaanse kerkelijke pers. Iedere week gaat er een flinke kolom ruimte weg aan de traditionele rubriekjes: „beroepen te" „bedankt voor" en „aan genomen naar". En de speculaties of ds. X. het beroep zal aanne men, zijn aan de overkant van de Oceaan niet minder dan in Nederland. Het rei zen en trekken van „hoor- commissies" is daar niet zo in trek. De afstanden ma ken dat overigens onmoge lijk: een hoorcommissie in gestreefd is naar trouw aan de grondtekst Indien er wantrou wen geweest mocht zijn, dan is dit, wat hen betreft, zeker wegge nomen. Het deputatenrapport ademt dan ook een meer waar derende geest. Rare dingen de rapport blijkt ook dat de vrij- dat ik zag blinken. In Slons poor- gemaakten bezwaar hebben te- ten doen weerklinken" (het visu- Californië stapt niet zo eenvoudig in een vliegtuig om een eerwaarde heer in het New Yorkse te gaan beluisteren, want al is vlie gen misschien goedkoper dan men denkt, het is toch ook weer niet zó goedkoop. The Church Herald, het of ficiële kerkblad van de Re formed Church in America, deelt in een recent nummer mee, dat de rubriek „beroe pingswerk" zal worden be knot. De beroepjes en be dankjes worden niet meer op genomen. zodat „aangenomen naar" over blijft. De reden? Men heeft er in de RCA de laatste tien jaar vaak over geklaagd dat te veel publiciteit het beroe pingswerk maar schaadt. Vooral kerken die nogal wat bedankjes kregen, waren niet Het is de zaak van één be paalde gemeente als een pre dikant bedankt, en daar hoeft de hele kerk zich niet mee bezig te houden. Als Gene ral Motors of de Ford Com pany sollicitanten uitnodigt worden ook niet alle namen voluit in de krant gezet, waarom dus wel „beroepjes"? redeneerde men. Laten we nuchter zijn, en met die prak tijk ophouden. Hoofdredacteur H. Benes had de rubriek liever willen handhaven, want hij weet dat het een goed gelezen rubriek is, maar de redactieraad stem de tegen, zo lezen we in The Church Herald. Overigens gaat het The Church Herald goed: in 1966 kwamen er 2700 abonnees bij. De lezerskring bedraagt nu 77.700. Schoolschrift (Van onze onderwijsredacteur) Kresjes in Moskou Team Berijmen is voorts geen een manswerk. Men kan respect heb ben voor wat op dit gebied indi vidueel is gepresteerd (een en kele niet-theoloog heeft er zelfs Hebreeuws voor geleerd). Maar dit vak (want dat is het) kan al leen in een team tot op de grond worden cekend. Er komt een ele ment bij van „brainstorming" dat niet te onderschatten is. In de derde plaats: voor dit werk is geschoold dichterschap vereist, met op beide woorden ge lijke nadruk. De dilettant-berii- mers werken, zonder het zich te realiseren, naar het model van poëzie dat ze in hun jeugd heb ben leren kennen, of althans waarmee ze vertrouwd zijn. De echte dichter schept nieuwe mo dellen. Achter de meeste eenmansproe- ven (ik zonder die van de neer landicus Luykenaar Francken uit) zit een verouderde poëtica en een verouderde woorden schat. Niet dat archaïsmen als zodanig in psalmberijmingen verwerpelijk zijn, integendeel, maar de kunst is: oud en nieuw zo te gebruiken, dat er een le vend en gevarieerd geheel ontstaat. Restauratie Eigenlijk komen alle psalmbe rijmingen op een ongelukkig mo ment. In de hedendaagse dicht- gen). In ps. 2 wordt het keren de rapporteur ds. J. J. Verleur van het getij en het ontslaan in een noot van het rapport. En van een knellend juk in één ^et psalter-Hasper zou daarin adem genoemd, beelden dus van een geheel verschillend karakter. vertegenwoord,gd kunnen In strofe 4 vindt men het woord zijn, omdat Hasper zich op het standpunt stelt van alles of niets. Als buitenstaander vraagt men zich af of de vrijgemaakte domi nees niet mans genoeg zijn uit het dichterpsalter die psalmen te laten zingen, die volgens hen de Trouwen gedurende de studie, bij ons vaak bovenal een financieel probleem, levert in Moskou niet zoveel moeilijk heden op. Aan de universiteit van die stad (80.000 studen ten) trouwt zestig tot zeventig procent voor het beëindigen van de studie. De gehuwde student krijgt dan woonruimte toegewezen in hetzelfde gebouw waarin de ongehuwden leven. En voor 1500 kinderen zijn er „kresjes" (zoals het SVB-orgaan schrijft, waaraan we dit bericht ontlenen). Bestuur van universiteit zeker niet denigre- spreken: daartoe weet toets kunnen doorstaan. Een pionier voor de vernieuwing van ik veel te goed hoe moeilijk dit vorm van libertas profetandi in het kerklied is geweest. Het is werk is. jammer dat hij zich op het stand punt stelt dat men zijn berij- ming in haar geheel moet aan- f^glQ vaarden en dus weigert daaruit een keus te laten doen. Het rap port legt naast de psalmen 1 tot 25, zoals die interkerkelijk defini tief geredigeerd zijn. eigen berij mingen ter vergelijking. Wat daarvan te zeggen. Ze komen In de krant van verleden zater- de immers zelfstandige plaatse lijke kerk! Die twee ton kun nen beter worden besteed. Maar dit is een interne aangelegenheid van de vrijgemaakte kerken, die mijn opinie niet nodig hebben. Op een deze maand gehouden teach-in over het confes sionele karakter van de Nijmeegse universiteit, sprak op uitnodiging ook prof. dr. H. Berkhof uit Leiden. Hij betoogde dat het niet eens te zeggen is wie betere be stuurders voor de universiteit zijn: het rijk, particuliere be stuurders of de kerk. De ware objectiviteit kan ook gekleed gaan in het paars. Dan moet echter de theologische faculteit worden toegestaan de kerk te helpen vernieuwen en de kerkbestuurders steeds met eigen ideeën voor de voeten te lopen. Kosten van onderwijs de verdeeldheid tenminste dag heeft men kunnen lezen, dat Wel hoop ik dat deboze leeuw de vrijgemaakte synode aan de hand van het meergenoemde rap- niet uit boven het gemiddelde Port heeft besloten het dich- gen wjj het Eigen Geschrift Da- van het vele dat ons in de loop terpsalter te gaan toetsen. En de vids op deze wijze: berijmingen uit eigen kring moe ten meteen ook worden verza meld en bestudeerd. de jaren onder de ogen men is. En men komt er behalve goede, ook rare dingen in tegen. Zo in ps. 1 „zijn Woord ver wensen", „zich bezinnen op" (ver gaderjargon), „Hij wordt geban nen uit de kring der vromen" (riekt naar kerkelijke handelin- Gaat het in de richting van een keuzebundel? Dat zou geld kosten, minstens twee ton, zegt Ik ging de leeuw bevechten. Ik greep hem bij zijn baard En velde hem ter aard, Tot eer van 's Heren knech ten. Dr. C. RIJNSDORP. Wat kost het onderwijs in de plaats van uw inwoning? Dat zullen weinigen weten. Wel is bekend dat zowel openbare als bijzondere scholen zich moeten bedruipen van een bedrag per leerling, dat in iedere gemeente verschillend kan zijn. Van dat bedrag per leerling moeten leermiddelen, onderhoud van gebouwen en meubilair, verwarming en schoonhouden van de school betaald worden. Nu zijn er gemeenten die minder dan zestig gulden per leerling geven, er zijn er ook die boven de f 150 uitkomen. Amsterdam bijvoorbeeld heeft f 156,02. Rotterdam f 134.59 en Den Haag doet het nog voordeliger met f 125,67. Het karigst is de kleine Noordhollandse gemeente Twisk met 46.03 en het royaalst uit de bus komt het Zeeuwse Zuidzande met f 172£5. Het landelijk gemiddelde ligt op f 106,20. Informeel overleg Gouden Poort getuige van een eeuw vereerd. Volgens een over- Om te beginnen zag men dezt ander historisch feit. Keizer He- levering, die zeker onjuist is. zou poort aan voor de Schone Poor raclius van het Byzantijnse rijk Helena, de moeder van keizer van de tempel, waarvan sprake trok door de poort de stad in Konstantijn de Grote dit kruis is in Handelingen 3. Deze poon met het „Heilige Kruis van gevonden hebben tijdens haar be- lag in werkelijkheid bij het voor- Christus" op zijn schouders, dat de vaart naar Jeruzalem in 324. hof der vrouwen in de tempel hij zojuist op de Perzen had ver- nadat haar in een droom de van Herodes. Verder wordt deze overd. vindplaats was geopenbaard. poort in Handelingen genoemd de „Hooraja" (schone). Dit werd KrUIS Toen de Kruisvaarders in Jeru- in het Latijn verbasterd tot „au- ixi uio zalem heersten, werd de Gouden rea" (gouden). Poort alleen nog maar geopend op Palmzondag en op 14 septem- In Sint Bonaventura schrijft drs. J. Crijns: „Er is op het ogenblik en terecht nogal wat onrust in de Neder landse lerarenwereld. Departementale functionarissen heb ben bepaalde opvattingen over de taak van de leraar in het toekomstige onderwijsbestel en voeren nogal wat informeel overleg buiten het Georganiseerd Overleg om met het doel te vernemen wat men van de departementale plannen denkt. Nu is het duidelijk dat op deze manier de betekenis van het Georganiseerd Overleg gereduceerd wordt tot iets wat het absolute nulpunt wel zeer nabij komt." (Van onze kerkredactie) Binnenkort zal een van de beroemdste poorten van Jeruzalem worden heropend. Het is de grote Gouden Poort in de oostelijke muur van de oude stad bij het Kedrondal tegenover de Olijfberg. Dit gebeuren wordt nog jaar lijks door de rooms-katholieken en orthodoxen herdacht (14 sep tember de dag van de Kruisver- heffing). Vergissing Dit relikwie, dat de Perzen in 614 uit Jeruzalem geroofd had- De na den, werd daar sinds de vierde rust op Eeuwenlang zijn de mohamme danen bang geweest voor de ver vulling van de voorspellingen aangaande de Gouden Poort. Nu komt er door deze poort een goe de weg, die Jeruzalem verbindt Gouden Poort" be- met het Kedrondal en de Olijf- dubbele vergissing, berg. Toerisme vermag veel. School op rolletjes in Emmen loopt het onderwijs straks letterlijk en nguur- lijk op rolletjes. De gemeente is namelijk van plan drie ver rijdbare schoollokalen aan te schaffen. Zo hoopt men kost bare noodvoorzieningen te voorkomen bij scholen die te klein zijn geworden en die lang moeten wachten op definitieve goedkeuring van de uitbreiding. Engel Angel' Deze poort is bijna achthon derd jaar dichtgemetseld ge weest. Het wat sultan Saladin. de man, die in 1187 de heilige stad definitief op de Kruisvaar ders had veroverd, die de «lul ling van deze poort had bevolen, bang als hij was voor een voorspelling aangaande de Gou den Poort. Saladin sloot de poort, waar door hijzelf zegevierend de stad was binnengetrokken, omdat hij geloof hechtte aan de voorspel ling. dat Jeruzalem veroverd zou worden door een christen, die op Legende Een andere wijdverbreide le gende wil, dat de Vredesvorst door deze poort zal gaan, als Hij op de oordeelsdag in het dal van Josafat zal richten over de vol ken (Joël 3). Volgens de traditie. die waarschijnlijk wel juist is. zou Jezus door de Gouden Poort Je ruzalem zijn binnengekomen bij Zijn intocht op Palmzondag. Óp 14 september 629 was de PAT WAS CBN GOEDE PREEK VORIGE WEEK Mkgenoe week preek u< daar ook owe OH EE WOORDEN MOETEN overeenstemmen met 0n2e daden op zo minuten stilte

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 14